Jump to content

[Note 3] Τροποποιήσεις / Βελτιώσεις


Superuser
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 14,6χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Επειδή είμαι εκτός και δεν έχω ίντερνετ καλό, το βίντεο περιγράφει πως γίνεται απευθείας από το κινητό ρουτ? Και μετά να φανταστώ με flashify, twrp?
Vamos Aris
Link to comment
Share on other sites

Οι costum rom σε lolipop θέλουν αναβάθμιση του bootloader και του modem? Η με costum kernel είναι όλα οk γιατί είμαι σε kitkat και θέλω να έχω εύκολο τον δρόμο για επιστροφή πάλι σε kitkat αν πάω σε lolipop
Link to comment
Share on other sites

Οι costum rom σε lolipop θέλουν αναβάθμιση του bootloader και του modem? Η με costum kernel είναι όλα οk γιατί είμαι σε kitkat και θέλω να έχω εύκολο τον δρόμο για επιστροφή πάλι σε kitkat αν πάω σε lolipop

 

Ναι θέλουν αναβάθμιση και καλό είναι σε samsung συσκευές πλέον να μην επιστρέφεις σε παλιότερο λειτουργικό γιατί μπορεί να μπλέξεις πολύ άσχημα, αν μάλιστα δεν γνωρίζεις και πολλά. Μπορεί να χάσεις το imei σου και να μην συνδέεσαι με το δίκτυο. Δεν είναι απόλυτο βέβαια, αν φροντίσεις να πάρεις backup τον efs folder (που περιέχει το imei σου), ή κάποιο συνολικό backup από custom recovery, αλλά ακόμα και τότε μπορεί να σου συμβεί.

 

Αν θέλεις να περάσεις σε custom lolipop, καλό είναι πρώτα να περάσεις μία stock lolipop, ώστε να αναβαθμιστούν αυτόματα τα modem και bootloader.

Edited by kouros17
Link to comment
Share on other sites

Ναι θέλουν αναβάθμιση και καλό είναι σε samsung συσκευές πλέον να μην επιστρέφεις σε παλιότερο λειτουργικό γιατί μπορεί να μπλέξεις πολύ άσχημα, αν μάλιστα δεν γνωρίζεις και πολλά. Μπορεί να χάσεις το imei σου και να μην συνδέεσαι με το δίκτυο. Δεν είναι απόλυτο βέβαια, αν φροντίσεις να πάρεις backup τον efs folder (που περιέχει το imei σου), ή κάποιο συνολικό backup από custom recovery, αλλά ακόμα και τότε μπορεί να σου συμβεί.

 

Αν θέλεις να περάσεις σε custom lolipop, καλό είναι πρώτα να περάσεις μία stock lolipop, ώστε να αναβαθμιστούν αυτόματα τα modem και bootloader.

 

Οκ βάζω stock lollipop και μετά κανω ρουτ η βάζω απευθείας costum recovery και φλασαρω για πες λίγο την διαδικασία και πια costum rom προτείνεις ευχαριστώ

Edited by liam69
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα. Είμαι σε aryamod 6 και θέλω να μου προτείνετε κάποιον kernel για καλύτερη διάρκεια μπαταρίας.
Καλύτερη μπαταρία παραδοσιακά την έχει ο Lean αλλά ο civato δεν παίζεται σε ταχύτητα :cool:

https://www.androidfilehost.com/?fid=24052804347765273

Έχω έχω civato είναι ο αγαπημένος μου κερνελ :p

Link to comment
Share on other sites

Καλύτερη μπαταρία παραδοσιακά την έχει ο Lean αλλά ο civato δεν παίζεται σε ταχύτητα :cool:

https://www.androidfilehost.com/?fid=24052804347765273

Έχω έχω civato είναι ο αγαπημένος μου κερνελ :p

Lean έχω αλλά δεν βγάζω οθόνη πάνω απο 4 ώρες,και παρατήρησα αυξημένη θερμοκρασία.

Link to comment
Share on other sites

Lean έχω αλλά δεν βγάζω οθόνη πάνω απο 4 ώρες,και παρατήρησα αυξημένη θερμοκρασία.
Μια χαρά είσαι :cool:πλέον οι νέες ρομ τρώνε μπαταρία αλλά είναι γρήγορες.

Ξέχασα να πω ότι ο Lean έχει memory leak.

Με civato δεν παίζει θέμα θερμοκρασίας παρόλο που τα παιδιά μου το έχουν σκίσει στα παιχνίδια.

Link to comment
Share on other sites

Οκ βάζω stock lollipop και μετά κανω ρουτ η βάζω απευθείας costum recovery και φλασαρω για πες λίγο την διαδικασία και πια costum rom προτείνεις ευχαριστώ

 

H διαδικασία για το πως θα γίνεις root περιγράφεται εδώ (ισχύει για οποιαδήποτε stock lolipop).

Μαζί θα εγκατασταθεί και custom recovery.

Αν όχι κατεβάζεις από εδώ το TWRP και το περνάς μέσω odin.

Δεν μπορώ να σου προτείνω κάποια custom rom, γιατί δεν ξέρω τα γούστα σου. Αν σου αρέσει η απλότητα βάλε omega. Αν θέλεις παραμετροποίηση βάλε aryamod, audax, ή civato.

 

Καλησπέρα. Είμαι σε aryamod 6 και θέλω να μου προτείνετε κάποιον kernel για καλύτερη διάρκεια μπαταρίας.

 

Θα σου πρότεινα να τα δοκιμάσεις όλα (lean, arter, audax, civato) να κρατήσεις το καθένα για κάποιες μέρες και με όσο μπορείς την ίδια χρήση και εφαρμογές σε όλα, να δεις μόνος σου ποιο σου δίνει καλύτερη μπαταρία και απόδοση. :)

Link to comment
Share on other sites

Στο YouTube έχει πολλούς τρόπους για root

Μετά κατέβασε από το play το TWRP.

 

ευχαριστω αλλα μου βγαζει οτι η συσκευη δεν ειναι συμβατη..

 

τα καταφερα με το Kingroot!τωρα μπορω να περασω recovery με το flashify η αλλη εφαρμογη?

 

τελος,καποια προταση για ρομ?ειτε αοσπ ειτε samsung style.

Edited by blade_
Vamos Aris
Link to comment
Share on other sites

H διαδικασία για το πως θα γίνεις root περιγράφεται εδώ (ισχύει για οποιαδήποτε stock lolipop).

Μαζί θα εγκατασταθεί και custom recovery.

Αν όχι κατεβάζεις από εδώ το TWRP και το περνάς μέσω odin.

Δεν μπορώ να σου προτείνω κάποια custom rom, γιατί δεν ξέρω τα γούστα σου. Αν σου αρέσει η απλότητα βάλε omega. Αν θέλεις παραμετροποίηση βάλε aryamod, audax, ή civato.

 

 

 

Θα σου πρότεινα να τα δοκιμάσεις όλα (lean, arter, audax, civato) να κρατήσεις το καθένα για κάποιες μέρες και με όσο μπορείς την ίδια χρήση και εφαρμογές σε όλα, να δεις μόνος σου ποιο σου δίνει καλύτερη μπαταρία και απόδοση. :)

 

 

Εσύ προτείνεις για recovery το twrp γιατί έλεγα να βάλω το PhilZ Touch που το είχα δουλέψει στο s3 και s4 εκτός αν για το note 3 είναι καλύτερο και πιο σταθερό το twrp ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Εσύ προτείνεις για recovery το twrp γιατί έλεγα να βάλω το PhilZ Touch που το είχα δουλέψει στο s3 και s4 εκτός αν για το note 3 είναι καλύτερο και πιο σταθερό το twrp ευχαριστώ

Και εγώ το Philz είχα σε προηγούμενα τηλέφωνα, αλλά εδώ και ειδικά με lolipop, το TWRP (για τις περισσότερες rom τουλάχιστον) είναι το πιο λειτουργικό από όλα.

Edited by kouros17
Link to comment
Share on other sites

πέρασε κανείς το καινούριο xposed 16/7 ? Το έβαλα σήμερα και είχα bootloop.Εκτός και αν έκανα κάτι λάθος καθώς το πέρασα κατευθείαν πάνω στο άλλο
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα, για δώστε τα φώτα σας. Είμαι στην 4.4.2 αγγλικό το note είμαι ρουτ χωρίς να έχει γράψει οknox και όλα μια χαρά, σήμερα είδα ότι μου έβγαλε μια αναβάθμιση στα 830mb φαντάζομαι lollipop θα είναι, αν την κάνω έτσι κατευθείαν τι επιπτώσεις θα έχω??
Link to comment
Share on other sites

Για να μπλοκαρω εναν αριθμο απο το να με παιρνει τηλεφωνα και να μου στελνει μηνυνατα ποιο προγραμμα προτεινεται;;

iPhone 15 Pro Max + Samsung S23 Ultra

Garmin Fenix 7X Sapphire Solar

Apple Airpods pro 2

Link to comment
Share on other sites

Για να μπλοκαρω εναν αριθμο απο το να με παιρνει τηλεφωνα και να μου στελνει μηνυνατα ποιο προγραμμα προτεινεται;;

 

root call blocker ειναι απλα τελειο

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα παιδιά. Μια ερώτηση ....

Είμαι με omega v27 η οποία είναι καταπληκτική. Έβαλα xposed, κάποια mods δουλεύουν κάποια όχι.... Λογικό.....

Όταν μπαίνω στο xposed βλέπω τη συνημμένη εικόνα....

Τα modules τα βλέπω ενεργά..... (τικαρισμένα στο αντίστοιχο μενού). Στη συνημμένη εικόνα γράφει ότι είναι το framwork "active"...Κανονικά δε θα έπρεπε να είναι το "Εγκατάσταση/ αναβάθμιση" η "Απεγκατάσταση" και το "εγγραφή στο system" ενεργά?

Έχω κάνει κάτι λάθος? Έχω φλασάρει το "xposed-v65-sdk21-arm-arter97-V5-generic.zip".....

https://www.dropbox.com/s/fo647usn3e1a8h5/Screenshot_2015-07-21-00-58-28.png?dl=0

Nokia 6110 - 6310 - HTC 9100 - HTC Desire - S3 rooted - Note 3 rooted - 1+5t
Link to comment
Share on other sites

root call blocker ειναι απλα τελειο

Παααρα πολυ καλο!!σ ευχαριστω πολυ!!

iPhone 15 Pro Max + Samsung S23 Ultra

Garmin Fenix 7X Sapphire Solar

Apple Airpods pro 2

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα παιδια. Εδω κ λιγο καιρο εχω ενα θεματακι με την μπαταρια του Note 3. Αλλοτε λειτουργει κανονικοτατα το τηλεφωνο κ κανα-δυο φορες τελευταια η μπαταρια εχει φτασει στο 1% μεσα σε λιγες ωρες μετα απο πληρη φορτιση κ χωρις ιδιαιτερη χρηση. Συγκεκριμενα,το φορτισα χθες βραδυ,εφτασε στο 70% μετα απο λιγη ωρα κ μολις το εβαλα σε flight mode κ το αφησα ολη νυχτα αχρησιμοποιητο,το πρωι το βρηκα εντελως "απενεργοποιημενο".Ουτε σταγονα μπαταριας...!Τι μπορει να παιζει;;;
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα παιδια. Εδω κ λιγο καιρο εχω ενα θεματακι με την μπαταρια του Note 3. Αλλοτε λειτουργει κανονικοτατα το τηλεφωνο κ κανα-δυο φορες τελευταια η μπαταρια εχει φτασει στο 1% μεσα σε λιγες ωρες μετα απο πληρη φορτιση κ χωρις ιδιαιτερη χρηση. Συγκεκριμενα,το φορτισα χθες βραδυ,εφτασε στο 70% μετα απο λιγη ωρα κ μολις το εβαλα σε flight mode κ το αφησα ολη νυχτα αχρησιμοποιητο,το πρωι το βρηκα εντελως "απενεργοποιημενο".Ουτε σταγονα μπαταριας...!Τι μπορει να παιζει;;;

Κάνε μια επανεκκίνηση για αρχή. Μπορεί να έχει κολλήσει κάποια εφαρμογή και να σου δημιουργεί το πρόβλημα

Link to comment
Share on other sites

Κάνε μια επανεκκίνηση για αρχή. Μπορεί να έχει κολλήσει κάποια εφαρμογή και να σου δημιουργεί το πρόβλημα

Εχω κανει αρκετες φορες επανεκκινηση. Κ παντα μετα την ολοκληρωση της φορτισης κανω . Δεν ειδα καμμια διαφορα. Σημειωτεον,οτι το τηλ. δεν ειναι root κ ειναι στην εκδοση Android 5.0.!Υπαρχει περιπτωση να φταιει η εφαρμογη Omni Swipe ή τα Clean Master κ CM Security;;;

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to [Note 3] Τροποποιήσεις / Βελτιώσεις

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...