Jump to content

[Note 3] Τροποποιήσεις / Βελτιώσεις


Superuser
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

1) Ναι, TWRP 2.8.7.0 και είναι κομπλέ.

 

2) Υπάρχουν ROMs χωρίς ρουτ, αλλά γίνεται κοινός θνητός από ΘΕΟΤΗΤΑ το ΝΟΤΕλι. Είναι και το systemless root. Mπορείς όλα να τα βρεις στο xda. Εκτός αν βοηθήσει κάποιος άλλος που τα έχει πιο πρόσφατα. Έχω καιρό να φλασάρω εγώ.

To Knox έχει να κάνει μόνο με την εγγύηση, καμία επιρροή στις εφαρμογές.

 

Καταρχάς σε ευχαριστώ.

1. Το φαντάστηκα.

2. Νομίζω ότι επηρεάζει και το secure folder και σε κάποια φορουμ του εξωτερικού γράφουν και για το S health :blink::blink:. Κάποιος που να χρησιμοποιεί ανέπαφες πληρωμές (alpha winbank wallet) με custom rom υπάρχει να επιβεβαιώσει;

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 14,6χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Καταρχάς σε ευχαριστώ.

1. Το φαντάστηκα.

2. Νομίζω ότι επηρεάζει και το secure folder και σε κάποια φορουμ του εξωτερικού γράφουν και για το S health :blink::blink:. Κάποιος που να χρησιμοποιεί ανέπαφες πληρωμές (alpha winbank wallet) με custom rom υπάρχει να επιβεβαιώσει;

Αυτή η ρομ https://forum.xda-developers.com/galaxy-note-3/development/rom-civz-flexlollipop-rev1-2-aroma-t2987732

Θα κάνει σίγουρα την δουλειά σου.

Link to comment
Share on other sites

Καλή χρονιά σε όλους, θέλω να ξεκινήσω να φλασαρω, ποια ρομ προτείνεται ως πιο σταθερή, με quick charge? Επίσης θέλω να ρωτήσω αν υπάρχει βελτιώση στην κάμερα, ευχαριστώ για τις απαντήσεις
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα, εφαγα κι εγω τωρα στις διακοπες χρονο να ξαναστησω λιγο το κινητό με αλλη rom γιατι ειχα αποκτησει πλεον κακο gps, κακο σημα και καποια κολληματακια. Ειχα την phronesis 6.5 με τον kernel που ερχεται.

 

Δοκιμασα αρχικα την magma 2 μερες. Ωραιο εγινε το κινητο οπτικα, και σουπερ το GPS και το σημα. Μπαταρια δε με απασχολει. Ομως η ταχυτητα μπροστα στην debloated phronesis 6.5 μου φανηκε τραγικη. Ειδικα απο κολληματα και stuttering δεν αντεχα καθολου.

 

Ειπα λοιπόν να επιστρεψω σε phronesis αφου ημουν καπως ευχαριστημένος απο smoothness πριν και εβαλα phronesis 7.0 με kernel phantom 3.4 . Αλλαξα και bootloader και modem. Αν μπορει κάποιος να κοιταξει τα phone infos που επισυναψα να μου πει αν μπηκαν σωστα γιατι για καποιο λογο μου φαινεται οτι εχει ενα μειγμα απο Nordic countries και ελληνικο. (EEN+EUR)Βεβαια GPS και σημα εξακολουθουν να είναι πολυ καλα.

 

Στα της phronesis 7.0 . 2 μερες την εχω, κι αυτη κολληματα κάνει οπως η magma απλα λιγότερα. Όταν ειχα πρωτοβαλει την 6.5 και ειχα κανει debloat θυμαμαι το κινητο πεταγε... τι να πω..

 

Ολα φυσικα τα εκανα wipe δεν εκανα κανένα dirty flash.

 

Καμια rom με τρομερή ταχύτητα αλλά κακη μπαταρια ξερουμε? το εχω στη δουλεια μονιμα πριζα δε με πολυνοιαζει η μπαταρια. Ουτε καν τα πολλα features με νοιαζουν. θελω απλα να μην κολλαει καθολου και να μην κανει κομπιασματακια.231f9c224e11b5b9cc45ffe807775fde.jpg1ce7c80f12edc61e31d2b5f0e07ea5f9.jpg

 

Sent from my SM-N930F using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα, εφαγα κι εγω τωρα στις διακοπες χρονο να ξαναστησω λιγο το κινητό με αλλη rom γιατι ειχα αποκτησει πλεον κακο gps, κακο σημα και καποια κολληματακια. Ειχα την phronesis 6.5 με τον kernel που ερχεται.

 

Δοκιμασα αρχικα την magma 2 μερες. Ωραιο εγινε το κινητο οπτικα, και σουπερ το GPS και το σημα. Μπαταρια δε με απασχολει. Ομως η ταχυτητα μπροστα στην debloated phronesis 6.5 μου φανηκε τραγικη. Ειδικα απο κολληματα και stuttering δεν αντεχα καθολου.

 

Ειπα λοιπόν να επιστρεψω σε phronesis αφου ημουν καπως ευχαριστημένος απο smoothness πριν και εβαλα phronesis 7.0 με kernel phantom 3.4 . Αλλαξα και bootloader και modem. Αν μπορει κάποιος να κοιταξει τα phone infos που επισυναψα να μου πει αν μπηκαν σωστα γιατι για καποιο λογο μου φαινεται οτι εχει ενα μειγμα απο Nordic countries και ελληνικο. (EEN+EUR)Βεβαια GPS και σημα εξακολουθουν να είναι πολυ καλα.

 

Στα της phronesis 7.0 . 2 μερες την εχω, κι αυτη κολληματα κάνει οπως η magma απλα λιγότερα. Όταν ειχα πρωτοβαλει την 6.5 και ειχα κανει debloat θυμαμαι το κινητο πεταγε... τι να πω..

 

Ολα φυσικα τα εκανα wipe δεν εκανα κανένα dirty flash.

 

Καμια rom με τρομερή ταχύτητα αλλά κακη μπαταρια ξερουμε? το εχω στη δουλεια μονιμα πριζα δε με πολυνοιαζει η μπαταρια. Ουτε καν τα πολλα features με νοιαζουν. θελω απλα να μην κολλαει καθολου και να μην κανει κομπιασματακια.231f9c224e11b5b9cc45ffe807775fde.jpg1ce7c80f12edc61e31d2b5f0e07ea5f9.jpg

 

Sent from my SM-N930F using Tapatalk

Αν δεν σε ενδιαφέρουν τα Ελληνικά βάλε αυτήν την https://forum.xda-developers.com/galaxy-note-3/development/ported-rom-fs1-t3648040/page49

Είναι ελαφριά με καλή μπαταρία .

Η τελευταία C9 Pro Port][N900X] AspireTeam C9 Pro v4.01 με απογοήτευσε από θέμα ταχύτητας και μπαταρίας,άσε που η ραμ με ίδιο

κερνελ phantom-kernel-One έπεφτε στα τάρταρα.

Τώρα με ίδια χρήση είμαι πάνω από 700mb.

BL CP βάλε αυτά https://androidfilehost.com/?fid=962021903579489677

4ceedf5107a5f5207fda0ea471f1e5a2.jpg

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστώ πολύ!

Εκανα το debloat που εχει σαν επιλογη μεσα απο τις ρυθμίσεις του phronesis και καπως καλύτερα πάει τωρα. θα του δωσω 2 μεεουλες ακομα να δουμε.

 

bootloader modem περναω απο πανω ή θελει παλι wipe reset νεο φλασαρισμα και ολη αυτη την ταλαιπωρία?

 

Κι ενα τελευταίο ερώτημα:

backup παίρνω με titanium backup. θελω απλα τις εφαρμογές που περασα στην νεα rom να τις γεμίσω με τα data που είχαν. (ρυθμίσεις κλπ) Το titanium βρισκει τον φακελο των backups στην sd καρτα αλλα οταν κανω restore app data δεν κανει τπτ.

 

Sent from my SM-N930F using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
Καλησπέρα σε όλους. Εχω την c9 pro v 4.01 rom και προσπαθώ να εγκαταστήσω την εφαρμογή Geo news από το s5. Προσπαθεί να κάνει αντιστοίχιση συσκευής και δεν τα καταφέρνει. Ξέρει κανείς κάτι ?
Samsung note 3
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους. Εχω την c9 pro v 4.01 rom και προσπαθώ να εγκαταστήσω την εφαρμογή Geo news από το s5. Προσπαθεί να κάνει αντιστοίχιση συσκευής και δεν τα καταφέρνει. Ξέρει κανείς κάτι ?

 

Έχει σταματήσει .δεν λειτουργεί πλέον το geo news

T68 N95 i900 i8000 HTC HD2 GT-I9300 Note3 s6 s7edge
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
καλησπέρα,μιας και θέλω να περάσω τη συσκευή σε root κατάσταση, θα ήθελα σας παρακαλώ να μου προτείνετε ένα ''πακέτο'' από rom,kernel....εαν έχουμε και κάποιο οδηγό για να τα περάσω θα ήταν ευπρόσδεκτος.θέλω σε συνδυασμό με μια καινούργια μπαταρία να έχω ένα άλλο κινητό στημένο από την αρχή
Ζητείται προίκα χωρίς νύφη για σοβαρό σκοπό…:wink:
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

 

καιρό περίμενα μια αλλαγη! να γίνει και ενα καθάρισμα στο κινητο!! Είμαι με C9 οχι την τελευταία, μία νωρίτερη που δούλευε ανεχτά...στην αρχή. Νομίζω ότι το καινούργιο λογισμικό σε συνδυασμό με μπαταρία 4 χρόνων θα με βγάλει από τα ρούχα μου!

 

Παρήγγειλα μόλις καινούργια μπαταρία από e-shop. Έχετε καμμία αλλη ιδέα, να την ακυρώσω; Οι υπόλοιπες στο skroutz (μισή τιμή) είναι αυθεντικές;

Link to comment
Share on other sites

 

Δώσε λεπτομέρειες. Αξίζει?

Samsung note 3
Link to comment
Share on other sites

 

Δώσε λεπτομέρειες. Αξίζει?

 

Μου φαίνεται καλύτερη διαχείρηση της μπαταρίας τις πρώτες 24 ώρες...θα δείξει στη συνέχεια! Μου έβγαλε ξαφνικά πρόβλημα το Spotify, έχει μόνιμα τέρμα τον ήχο. Ξέρει κανείς πως λύνεται το bug? Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Όσοι θέλουν ταχύτητα και εκπληκτική μπαταρία αυτή η ρομ https://forum.xda-developers.com/galaxy-note-3/development/lineageos-microg-la14-1-google-play-t3751631 είναι μονόδρομος.

Χωρίς τα Google services να τρέχουν η διαφορά στη ταχύτητα και στην κατανάλωση είναι τεράστια .

Εκεί που έπαθα πλάκα είναι στη αναμονή, η μπαταρία δεν πέφτει με τίποτα.

Για εναλλακτικό store κατεβάζουμε το Yalp Store μέσα από το F-Droid.

Edit: Δείτε αποτελέσματα μπαταρίας ,η πρώτη φωτογραφία είναι σήμερα που το εβγαλα απο την μπριζα και έχασε μόνο 1% ενώ με άλλες ρομ στις 2,5 ώρες απο το 100% σίγουρα εχανα 3% με 5%.

Η αναμονή της είναι απίστευτη.fff4a4550cf04eb5abb29e160d6de225.jpgb496b6193bc513fc354a269ea0a0cb83.jpg1b3b0732f623cb2a67c03b0c6e4d09d0.jpg

Edited by menioseten
Link to comment
Share on other sites

Θα έρθω και εγώ με τη σειρά μου να επιβεβαιώσω ότι όντως η LineageOs microG είναι πλέον μονόδρομος.Απίστευτη ταχύτητα όλα κυλάνε ομαλά και μπαταρία σε πολύ καλά επίπεδα με 5 ώρες sot με βαριά χρήση.
Link to comment
Share on other sites

Οταν λεμε χωρις τα services της Google εννοούμε; gmail εφαρμογές, drive κλπ?

Και πως αντικαθίστανται?

 

Εγώ χρησιμοποιώ outlook αντι για gmail.Το μόνο θέμα που αντιμετώπισα είναι ότι μετα τη σύνδεση τ gmail μου με το outlook και το youtube οταν πας να συνδεθείς και σε άλλες εφαρμογές σου λεει οτι το email υπάρχει ήδη.Δε ξέρω αν υπάρχει λύση σε αυτό πάντως εμενα προσωπικά δε με ενοχλεί.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Μετα απο πολλες δοκιμες με 6.x και διαφορες εκδοσεις phantom και lss kernel, περασα σε 7.x Resurrection Remix με στοκ kernel και open gapps pico +gmail.

 

Αρκετα βελτιωμενο σε αποκριση και καπως καλυτερη μπαταρια. Απλα θελει αρκετο κατσαβιδωμα για να το φερεις στα μετρα σου.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Ειμαι με μαγκμα ρομ εδω και κανα χρονο. Τελευταια προσεξα οτι δε λοκαρει με τιποτα το gps, επισης εκει που αλλοι εχουν καμπανα σημα, δικτυα εχω ζορια εγω. να θελει καμια αλλαγη σε μοντεμ, bootloader?

 

 

Εχετε τα τελευταια ευκαιρα?

Εχουμε καμια νεα ρομ χωρις bugs?

Ευχαριστω!

Edited by konstantinos7

Xiaomi Mi Air 13.3 W10

Samsung Galaxy Note 9 Stock Android 10

Link to comment
Share on other sites

Ειμαι με μαγκμα ρομ εδω και κανα χρονο. Τελευταια προσεξα οτι δε λοκαρει με τιποτα το gps, επισης εκει που αλλοι εχουν καμπανα σημα, δικτυα εχω ζορια εγω. να θελει καμια αλλαγη σε μοντεμ, bootloader?

 

 

Εχετε τα τελευταια ευκαιρα?

Εχουμε καμια νεα ρομ χωρις bugs?

Ευχαριστω!

 

c9 pro 4.01.

Samsung note 3
Link to comment
Share on other sites

Μόλις παρέλαβα note 3 απο eBay t-mobile unlocked.Θα έχει θέμα με το δίκτυο lte της Ελλάδας? Προφανώς! Αν και δείχνει 4g στη μπάρα. Μου εμφανιζει wifi calling error er05 invald sim αλλα καλει κανονικα καποια εξηγηση?Μπορώ να χρησιμοποιήσω οποία ρομ μου αρέσει για snapdragon η μόνο για n900t που είναι το μοντέλο? Έχω εμπειρία από φλασαρισματα από το note 2.Τέλος κάποια πρόταση για custom rom με προϋπόθεση να δουλεύει πλήρως το spen. Ευχαριστώ εκ των προτερω Edited by dimirass
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
Τούμπανο ρε φιλε.

 

Long live note 3 το καλύτερο κινητό που έχει βγάλει η Samsung

Δεν το δεν βαριέσαι με τίποτα.

Άσε τούς άλλους να αλλάζουν συσκευές σαν τα πουκάμισα.

Link to comment
Share on other sites

Δεν το δεν βαριέσαι με τίποτα.

Άσε τούς άλλους να αλλάζουν συσκευές σαν τα πουκάμισα.

Έτσι ακριβώς. Έχουν βγάλει Rom για ότι χρειάζεται κάποιος. Note 8 με s8 features μαζί android oreo από lineage OS resurrection κτλ. Ακόμα δεν έχω αποφασίσει που να πάω μετά. Λεω για note 8 αλλά δεν ξέρω.

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to [Note 3] Τροποποιήσεις / Βελτιώσεις

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...