Jump to content

[Note 3] Τροποποιήσεις / Βελτιώσεις


Superuser
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Όσοι θέλουν ταχύτητα και εκπληκτική μπαταρία αυτή η ρομ https://forum.xda-developers.com/galaxy-note-3/development/lineageos-microg-la14-1-google-play-t3751631 είναι μονόδρομος.

Χωρίς τα Google services να τρέχουν η διαφορά στη ταχύτητα και στην κατανάλωση είναι τεράστια .

Εκεί που έπαθα πλάκα είναι στη αναμονή, η μπαταρία δεν πέφτει με τίποτα.

Για εναλλακτικό store κατεβάζουμε το Yalp Store μέσα από το F-Droid.

Edit: Δείτε αποτελέσματα μπαταρίας ,η πρώτη φωτογραφία είναι σήμερα που το εβγαλα απο την μπριζα και έχασε μόνο 1% ενώ με άλλες ρομ στις 2,5 ώρες απο το 100% σίγουρα εχανα 3% με 5%.

Η αναμονή της είναι απίστευτη.fff4a4550cf04eb5abb29e160d6de225.jpgb496b6193bc513fc354a269ea0a0cb83.jpg1b3b0732f623cb2a67c03b0c6e4d09d0.jpg

 

 

Για κανεναν απολυτως λογο :)

oie_187028Bihdufbm.png.3d3976d11317e0e48874a77356b5ad14.png

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...
  • Απαντήσεις 14,6χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Παιδια μια βοηθεια. εχω το note3 sm-n9005 android 5.0 n9005xxugboj1. κι εδω και καιρο εχω προβλημα.

1. μου βγαζει τακτικα \\η διαδικασια android.process.media διακοπηκε\\ και το χειροτερο? μετεφερα τις φωτογραφιες σε αλλο φακελο και πλεον δε φαινονται στη συλλογη ( τα αρχεια ειναι στην sd και το φυσιολογικο πρωτα οτι αλλαζα φαινοταν απ ευθειας στη συλλογη). μονο μεσο εξερευνηση αρχειων μπορω να τις δω. σημερα μεσο odin ξαναπερασα την oficial ρομ αλλα τιποτα. καμμια λυση εχουμε???

θα ηθελα πρωτα μια λυση χωρις να ρουταρω

αξιζει να ρουταρεις, ποια η καλυτερη ρομ χωρις bugs και να ειναι ασφαλης γιατι δουλευουμε τραπεζικους λογαρισμους κλπ.

ευχαριστω..

Edited by spirpat
Link to comment
Share on other sites

Παιδια μια βοηθεια. εχω το note3 sm-n9005 android 5.0 n9005xxugboj1. κι εδω και καιρο εχω προβλημα.

1. μου βγαζει τακτικα \\η διαδικασια android.process.media διακοπηκε\\ και το χειροτερο? μετεφερα τις φωτογραφιες σε αλλο φακελο και πλεον δε φαινονται στη συλλογη ( τα αρχεια ειναι στην sd και το φυσιολογικο πρωτα οτι αλλαζα φαινοταν απ ευθειας στη συλλογη). μονο μεσο εξερευνηση αρχειων μπορω να τις δω. σημερα μεσο odin ξαναπερασα την oficial ρομ αλλα τιποτα. καμμια λυση εχουμε???

θα ηθελα πρωτα μια λυση χωρις να ρουταρω

αξιζει να ρουταρεις, ποια η καλυτερη ρομ χωρις bugs και να ειναι ασφαλης γιατι δουλευουμε τραπεζικους λογαρισμους κλπ.

ευχαριστω..

 

Κανε μια επαναφορά εργοστασιακών.Αν θες να ρουταρεις για μενα civato 2.1 η phronesis 6.5.Μετά πας σε magma η aspire.

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχως μαλλον reset ειναι η λυση. Ολα τα δοκιμασα. Μηπως παιζει κατι με την καρτα??? Ειναι 64gb συστημα fat....

Σε ρουταρισμενο λενε δεν παιζουν οι εφαρμογες τραπεζων ισχυει??

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχως μαλλον reset ειναι η λυση. Ολα τα δοκιμασα. Μηπως παιζει κατι με την καρτα??? Ειναι 64gb συστημα fat....

Σε ρουταρισμενο λενε δεν παιζουν οι εφαρμογες τραπεζων ισχυει??

Την κάρτα την έβαλες στον υπολογιστή την διαβάζει? Όχι παίζουν όλες οι εφαρμογές τραπεζών σε ρουτ τηλέφωνα.

 

Στάλθηκε από το SM-N950F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Παιζει κανονικα και σε υπολογιστη. Και στο τηλεφωνο διαβαζω ολα τα αρχεια μεσο εξερυνηση αρχειων ολα οκ. Μονο απο τη συλλογη χανονται ολα και βλεπει μονο το φακελο της καμερας (κι αυτος στην sd ειναι)....
Link to comment
Share on other sites

Παιζει κανονικα και σε υπολογιστη. Και στο τηλεφωνο διαβαζω ολα τα αρχεια μεσο εξερυνηση αρχειων ολα οκ. Μονο απο τη συλλογη χανονται ολα και βλεπει μονο το φακελο της καμερας (κι αυτος στην sd ειναι)....

Δοκίμασε να βάλεις quickpic

 

Στάλθηκε από το SM-N950F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

 

ευχαριστω ηδη το περασα και απ οτι βλεπω τα βλεπει πιστευω ολα (μεχρι και διαμορφωση εκανα το πρωι και εμφανισε μερικα). παντος το βλεπω σαν προσωρινη λυση γιατι κατ αρχην υπαρχει καποιο προβλημα και απο την αλλη δεν ξερω ποσο συμβαδιζει με τα αλλα προγραμματα (αν θα εμφανιζονται για επεξεργασια , για αποστολη σε αλλους και γενικα οτι φτιαχνει η συλλογη)

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω ηδη το περασα και απ οτι βλεπω τα βλεπει πιστευω ολα (μεχρι και διαμορφωση εκανα το πρωι και εμφανισε μερικα). παντος το βλεπω σαν προσωρινη λυση γιατι κατ αρχην υπαρχει καποιο προβλημα και απο την αλλη δεν ξερω ποσο συμβαδιζει με τα αλλα προγραμματα (αν θα εμφανιζονται για επεξεργασια , για αποστολη σε αλλους και γενικα οτι φτιαχνει η συλλογη)

 

Κανε καθαρισμό δεδομένων και cache της συλλογής αν δεν έκανες ήδη.

gf768 ->s25 -> sl45 ->T68i ->sx1 ->N72 ->N81 ->OMNIA2 ->SGS3 ->note3
Link to comment
Share on other sites

Πια Rom μου προτείνετε να βάλω στο note έχω καιρό να ασχοληθώ και έχω χάσει την μπάλα. Και με πια TWR ευχαριστώ.
Link to comment
Share on other sites

Αν δεν σε ενδιαφέρουν τα Ελληνικά βάλε αυτήν την https://forum.xda-developers.com/galaxy-note-3/development/ported-rom-fs1-t3648040/page49

Είναι ελαφριά με καλή μπαταρία .

Η τελευταία C9 Pro Port][N900X] AspireTeam C9 Pro v4.01 με απογοήτευσε από θέμα ταχύτητας και μπαταρίας,άσε που η ραμ με ίδιο

κερνελ phantom-kernel-One έπεφτε στα τάρταρα.

Τώρα με ίδια χρήση είμαι πάνω από 700mb.

BL CP βάλε αυτά https://androidfilehost.com/?fid=962021903579489677

Την πέρασα σε τηλ. με στοκ λολλιποπ και έχω bootloop (πόση ώρα κάνει στο αρχικό restart?) . Στο aroma για χωρα βαζεις EUR? Φταίει ο bootloader? Το αρχείο που δίνεις modem+bootloader το περνάω με odin στο παράθυρο AP? Το recovery είναι το 2.87 για 4.4. Πρέπει να περάσω το τελευταίο, 3....? H τελευταια aspire 5.0 τι λέει? Ευχαριστώ!

Edited by dimirass
Link to comment
Share on other sites

Την πέρασα σε τηλ. με στοκ λολλιποπ και έχω bootloop (πόση ώρα κάνει στο αρχικό restart?) . Στο aroma για χωρα βαζεις EUR? Φταίει ο bootloader? Το αρχείο που δίνεις modem+bootloader το περνάω με odin στο παράθυρο AP? Το recovery είναι το 2.87 για 4.4. Πρέπει να περάσω το τελευταίο, 3....? H τελευταια aspire 5.0 τι λέει? Ευχαριστώ!
1)Έχεις παλιό BL, πάνω από 15λεπτα δεν κάνει.

2)Εγώ πάντα βάζω BTU

3)modem στο CP και bootloader στο BL.

4)twrp-2.8.7.0-hlte-4.4

5)Aspire v5 την δοκίμασα κάνα δυο μέρες και είναι εξαιρετική.

Γύρισα όμως σε αυτήν https://forum.xda-developers.com/galaxy-note-3/development/rom-ux7-s8-editionv1-t3605273

Με DarkLord-Kernel-Marshmallow-NewUX-hlte-eur-V2.0

Είναι η πιο γρήγορη 6.0.1 που εχω δοκιμάσει και με πολύ καλή μπαταρία.

 

Δεν έχει Ελληνικά όμως.

Link to comment
Share on other sites

3)modem στο CP και bootloader στο BL.

Γύρισα όμως σε αυτήν https://forum.xda-developers.com/galaxy-note-3/development/rom-ux7-s8-editionv1-t3605273

Με DarkLord-Kernel-Marshmallow-NewUX-hlte-eur-V2.0

Δεν έχει Ελληνικά όμως.

Ευχαριστώ θερμά για τη ταχυτατη απάντηση. Πως ξεχωρίζω modem από bootloader αφού είναι ένα αρχείο?

Πληκτρολόγιο όμως έχει με ελληνικά? Spen όπως touchwiz?

Edited by dimirass
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ θερμά για τη ταχυτατη απάντηση. Πως ξεχωρίζω modem από bootloader αφού είναι ένα αρχείο?

Πληκτρολόγιο όμως έχει με ελληνικά? Spen όπως touchwiz?

 

Θα το βάλεις στο AP

 

- Select Power off βγάλε για λίγο την μπαταρία.

 

- Turn on directly into download mode by holding Down Arrow+Home+Power at the same time

 

- Connect phone to PC

 

- Flash with Odin using the AP slot

 

Με το Samsung phone info δες αν τα πήρε.

 

 

 

Πληκτρολόγιο όμως έχει με ελληνικά?ΝΑΙ Spen όπως touchwiz? ΝΑΙ

Link to comment
Share on other sites

Θα το βάλεις στο AP

- Select Power off βγάλε για λίγο την μπαταρία.

- Turn on directly into download mode by holding Down Arrow+Home+Power at the same time

- Connect phone to PC

- Flash with Odin using the AP slot

Με το Samsung phone info δες αν τα πήρε.

Πληκτρολόγιο όμως έχει με ελληνικά?ΝΑΙ Spen όπως touchwiz? ΝΑΙ

Ευχαριστώ και πάλι, νασαι καλά

Μετα απο 2 φλασαρισματα τιποτα δεν αλλαξε σε μοντεμ και bootloader...

Edited by dimirass
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ και πάλι, νασαι καλά

Μετα απο 2 φλασαρισματα τιποτα δεν αλλαξε σε μοντεμ και bootloader...

Βγάζεις την μπαταρία, περιμένεις κάνα δύο

λεπτά, το κόλπο είναι να μπεις χειροκίνητα

σε download mode όχι μέσω προγράμματος.

f0fd6ebcbc626e75ee424d528858dd7c.jpg

Link to comment
Share on other sites

Βγάζεις την μπαταρία, περιμένεις κάνα δύο

λεπτά, το κόλπο είναι να μπεις χειροκίνητα

σε download mode όχι μέσω προγράμματος.

Μετά την πολυχρονη εμπειρία μου με το note2 αυτό μου φαίνεται περίεργο, το δε odin με το ζόρι το βλέπει. Η ρομ που πρότεινες 2 σελιδες πριν, του haifish, μου κάνει τυχαία restarts μάλλον κάτι δεν καθησε καλά...

Edited by dimirass
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε όλους είχα κι εγώ το ίδιο πρόβλημα με τη συλλογή όπως την περιγραφεί παραπάνω ο φίλος με τις ίδιες ενδείξεις το έλυσα πηγαίνοντας στη συλλογή και έκανα εκκαθάριση όλων των δεδομένων και τώρα λειτουργεί κανονικά
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά έβαλα τις προάλλες την τελευταία Phronesis (v7), παρατηρώ τα ίδια σκαλώματα που έκανε με την προηγούμενη Phronesis που είχα (v2) και ξενερώνω, από μπαταρία σε αδράνεια είναι πολύ καλή αλλά με το που την δουλεύω νομίζω ότι την ρουφάει αρκετά γρήγορα. Στο GSam Bettery Monitor μου δείχνει στο Averages Per Complete Charge:

1h 20m για OST.

Και αυτό με μπαταρία καινούρια από eshop.

 

Αλλά το σημαντικότερο θέμα που παρατήρησα στην μία φορά που το χρειάστηκα έχει να κάνει με το GPS, χάνει ανά δευτερόλεπτο τον συγχρονισμό, δεν μπορεί να πιάσει στίγμα με τίποτα. Τι φάση;

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά έβαλα τις προάλλες την τελευταία Phronesis (v7), παρατηρώ τα ίδια σκαλώματα που έκανε με την προηγούμενη Phronesis που είχα (v2) και ξενερώνω, από μπαταρία σε αδράνεια είναι πολύ καλή αλλά με το που την δουλεύω νομίζω ότι την ρουφάει αρκετά γρήγορα. Στο GSam Bettery Monitor μου δείχνει στο Averages Per Complete Charge:

1h 20m για OST.

Και αυτό με μπαταρία καινούρια από eshop.

 

Αλλά το σημαντικότερο θέμα που παρατήρησα στην μία φορά που το χρειάστηκα έχει να κάνει με το GPS, χάνει ανά δευτερόλεπτο τον συγχρονισμό, δεν μπορεί να πιάσει στίγμα με τίποτα. Τι φάση;

Η ρομ που εβαλες είναι αρχαία.

Αν θέλεις όμως 6.0.1 και δεν σε νοιάζει που δεν έχει Ελληνικό μενού δοκίμασε αυτήν

https://samsungvn.com/index.php?posts/847349

 

Με DarkLord-Kernel-Marshmallow-NewUX-hlte-eur-V2.0

Είναι ελαφριά ,ταχύτατη και με διάφορα καλύτερη μπαταρία από όλες τις άλλες.

 

Αν δεν χρησιμοποιείς πενάκι η λύση είναι

https://forum.xda-developers.com/galaxy-note-3/development/rom-beta-aokp-oreo-galaxy-note-3-t3781639

 

Πλεον η μπαταρία είναι ίδια με TW roms

αλλά η ταχύτητα δεν παίζεται.

b8cb898bc73c293f6160aa8eb3a2bf99.jpg

Link to comment
Share on other sites

Γύρισα όμως σε αυτήν https://forum.xda-developers.com/galaxy-note-3/development/rom-ux7-s8-editionv1-t3605273

Με DarkLord-Kernel-Marshmallow-NewUX-hlte-eur-V2.0

Είναι η πιο γρήγορη 6.0.1 που εχω δοκιμάσει και με πολύ καλή μπαταρία..

2 βδομάδες εμπειρίας με το νοτε 3 (το πηρα μεταχ/σμενο) και την παραπάνω ρομ+κερνελ:

Σχετικά γρηγορη, πρόβλημα σύνδεσης με Bluetooth αυτοκινήτου (δούλευε με το νοτε2) λειτουργεί με άλλες συσκευές, κάποιες εφαρμογές που περιλαμβάνει δεν παίζουν πχ optical reader, το κόκκινο background στο gallery χαλιά, όταν κάνω κλήση μετά δεν φαίνεται το πληκτρολόγιο, κακό interface στην one hand operation κ.α. Τελικά η sf9 που αναφέρεις παραπάνω είναι Καλύτερη?

Τέλος ανεξαρτήτως ρομ δεν αναγνωρίζει καμμια sd card ενώ τις βλέπω στο pc και πάρα το φορματ με το τηλέφωνο....?

Κάποια βοήθεια?

Link to comment
Share on other sites

2 βδομάδες εμπειρίας με το νοτε 3 (το πηρα μεταχ/σμενο) και την παραπάνω ρομ+κερνελ:

Βγήκε νέα έκδοση https://mega.nz/#!hcBxQBib!WWOSCk415W_rsb3ErQDKwTquGyVIIVkEXvWY4t61vQ8 μόλις την έβαλα.

 

Κερνελ

https://androidfilehost.com/?w=files&flid=73352

 

Βαλτην με καθαρή εγκατάσταση και σίγουρα θα μείνεις ευχαριστημένος.

 

Δεν έχει Ελληνικά.

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to [Note 3] Τροποποιήσεις / Βελτιώσεις

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...