Jump to content

Samsung Galaxy Note 3 (SM-N9005)


StratosGR
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Τελικά το πάθημα δεν μου έγινε μάθημα . Τελικά η Samsung είναι αδιόρθωτη, ακόμη και στο καλύτερο τηλέφωνό της, κάνει αναβάθμιση με bugs! Τώρα αναγκαστικά θα περιμένω κάποια διορθωτική αναβάθμιση. Τελικά το note 3 θα είναι και το τελευταίο Samsung smartphone που αγοράζω.

 

Φίλε μου ... δεν θέλω να σε απογοητεύσω, αλλά δεν ξέρω κανένα κινητό ή αναβάθμιση... ΟΥΤΕ ΕΝΑ που να μην έχει bugs.

Σε όλες τις εταιρίες.... σε όλα τα λογισμικά....

Μην ξεχνάμε οτι άνθρωποι τα φτιάχνουν. Δεν είναι θεοί.

Περίεργο πράγμα τα όνειρα....

Για να τα δεις πρέπει να κοιμηθείς.

Για να τα ζήσεις, πρέπει να ξυπνήσεις....

Link to comment
Share on other sites

Τι ακούω πάλι θεέ μου.

Ξεκινάω ότι εγώ με κιτ κατ όλα δουλεύουν αστραπιαία και η μπαταρία τέλεια.

Οι περισσότεροι δεν έχουν κάνει φουλ γουαιπ μετά από μια μεγάλη αναβάθμιση τι να πω και ρωτάτε αν πρέπει

ΚΑΙ ΒΈΒΑΙΑ ΠΡΈΠΕΙ.

Οι άλλοι λένε δεν ξαναπαίρνω Samsung γιατί έχει μπαγκ ??????????????????????????????

Και τι θα πάρεις ΡΕ φίλε μου για πες μας και εμάς

Link to comment
Share on other sites

Τι ακούω πάλι θεέ μου.

Ξεκινάω ότι εγώ με κιτ κατ όλα δουλεύουν αστραπιαία και η μπαταρία τέλεια.

Οι περισσότεροι δεν έχουν κάνει φουλ γουαιπ μετά από μια μεγάλη αναβάθμιση τι να πω και ρωτάτε αν πρέπει

ΚΑΙ ΒΈΒΑΙΑ ΠΡΈΠΕΙ.

Οι άλλοι λένε δεν ξαναπαίρνω Samsung γιατί έχει μπαγκ ??????????????????????????????

Και τι θα πάρεις ΡΕ φίλε μου για πες μας και εμάς

Μην ξεχνάμε ότι όλη η χρήστες δεν είναι ίδιοι .Αυτή η συσκευή (εάν εξαιρέσουμε το Knox που για εμένα είναι το μεγαλύτερο σφάλμα όλων τον εποχών )καλύπτει όλα τα γούστα.

Τώρα για την μπαταρία γιατί πρέπει να μπω σε όλη αυτή την διαδικασία http://forum.xda-developers.com/showthread.php?p=49655045 για να έχω καλύτερη κατανάλωση.

Βεβαία σε εμάς που αρέσει να τα σκαλίζουμε είναι χαράς ευαγγέλιο αλλά για κάποιον που δεν ξέρει σου λέει που πάω να πλέξω τώρα.

Kαι ας ελπίσουμε στο μέλλον η Samsung να αναθεώρηση στο θέμα του Knox (που αν δεν το είχε δεν θα προλάβαινε να βγάζει N3 ) γιατί είναι ένας από τους λόγους που πολλά παιδιά το πουλάνε έχοντας ξενερώσει με αυτό το θέμα.

Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου ... δεν θέλω να σε απογοητεύσω, αλλά δεν ξέρω κανένα κινητό ή αναβάθμιση... ΟΥΤΕ ΕΝΑ που να μην έχει bugs.

Σε όλες τις εταιρίες.... σε όλα τα λογισμικά....

Μην ξεχνάμε οτι άνθρωποι τα φτιάχνουν. Δεν είναι θεοί.

 

το καταλαβαίνω ότι δεν είναι θεοί..απλά θεωρώ ότι όταν αναβαθμίζεις κάτι,δεν το κάνεις προς Θεού χειρότερο..:mad:

ας μην το αναβαθμίζανε στο κάτω κάτω,αφού δεν κάνανε πλήρη τέστ, για να δούνε ότι λειτουργεί απροβλημάτιστα...τελικά το air gesture δεν λειτουργεί για να γρήγορη ματιά,ας έχει ειδοποιήσεις και στο handsfree mode, δεν μίλησε όταν είχα μια ειδοποίηση ημερολογίου..τόσες μέρες λειτουργούσε απροβλημάτιστα..

πάντως θεωρώ ότι μετά απο κάθε αναβάθμιση δεν είναι πρακτικό για τον κάθε χρήστη να κάνει factory reset, για να λειτουργεί; απρόσκοπα η συσκευή..ποιός ξαναπερνάει τόσες εφαρμογές και παιχνίδια που είναι κάποια γίγα και τόσους κωδικούς...

Link to comment
Share on other sites

Το ξήλωσα και πάει καλά πλέον. Ελπίζω να έφταιγε το SwiftKey. ..

 

Πάντως Βαγγέλη κι εγώ swiftkey χρησιμοποιώ χωρίς πρόβλημα.

Τύχη είναι, όταν η ικανότητα συναντά την ευκαιρία

Για αποφυγή παρεξηγήσεων το όνομά μου είναι Αντώνης

Link to comment
Share on other sites

παιδια γιατι απο τα ακουστικα ακουω πολυ εκο ενω οταν τα βγαζω απο το ηχειο ακουγωνται νορμαλ?
Link to comment
Share on other sites

Τι ακούω πάλι θεέ μου.

Ξεκινάω ότι εγώ με κιτ κατ όλα δουλεύουν αστραπιαία και η μπαταρία τέλεια.

Οι περισσότεροι δεν έχουν κάνει φουλ γουαιπ μετά από μια μεγάλη αναβάθμιση τι να πω και ρωτάτε αν πρέπει

ΚΑΙ ΒΈΒΑΙΑ ΠΡΈΠΕΙ.

Οι άλλοι λένε δεν ξαναπαίρνω Samsung γιατί έχει μπαγκ ??????????????????????????????

Και τι θα πάρεις ΡΕ φίλε μου για πες μας και εμάς

 

Στο 2014 ειμαστε, γιατί να κάνουμε full wipe στη συσκευή που κάναμε τόσο κόπο να βάλουμε προγραμματα, folders, ρυθμίσεις κλπ? Και μη μου πεις για backup γιατί θα βάλω τα γέλια μιας ΠΟΤΕ δεν λειτουργούν όλα σωστά. Σε ios αυτά τα θέματα έχουν λυθεί εδώ και χρόνια και πρέπει επιτέλους να ασχοληθεί και το Android με αυτό. Δεν παίζουμε όλη τη μέρα όλοι με τη συσκευή αλλάζοντας firmware κλπ αλλά κάνουμε και δουλειές με αυτη! :)

 

Και σιγά και την τεράστια αναβαθμιση, δεν πήγαμε και από την 4 στην 5.

Link to comment
Share on other sites

τελικά αξίζει να αναβαθμίσει κάποιος τώρα σε κιτκατ η όχι? πέρα από την ασυμβατότητα μερικών εφαρμογών.... περιμένω το τηλέφωνο να φτάσει (από lg g2) και όταν μου έρθει αναβάθμιση (σε ελληνικό snote) το σκέφτομαι...... ούτος η άλλος δεν το συζητώ θα κάνω full wipe μετά την εγκατάσταση και αυτό έπρεπε να είναι υποχρεωτικό όταν πρόκειται για αλλαγή base......

 

μάλλον θα το καθυστερήσω να αναβαθμιστούν και οι εφαρμογές (κυρίως το καινούργιο swiftkey beta που δούλευα στο g2 ήταν όλα τα λεφτά)

 

το μόνο που με ξενερώνει είναι το knox και το πρόβλημα root (φυσικά και δεν θυσιάζω εγγύηση) όχι για τις custom rom, αλλά κυρίως για το bloatware που σε όλα τα κινητά μου το βγάζω πάντα......άμα δεν είχε το knox δεν το συζητώ το κινητό θα πουλούσε τρελά....

 

 

και μία τελευταία ερώτηση: σε μερικούς browser υπάρχει επιλογή για nightmode που κάνει το λευκό background των ιστοσελίδων γκρι η μαύρο. (νομίζω το έχει και ο dolphin) αυτό βοηθάει στην εξοικονόμηση μπαταρίας λόγω amoled οθόνης η λέω βλακείες?

 

δε με βλέπω να κοιμάμαι απόψε θέλω το note τώρα!!!:lol::stupid::baby:

technoholic maniac reviewer
Link to comment
Share on other sites

Πάντως Βαγγέλη κι εγώ swiftkey χρησιμοποιώ χωρίς πρόβλημα.

 

Αντωνη δεν εφταιγε τελικα το swiftkey, πραγματι. Πριν μια ωρα ειχα τα ιδια. Γυρισα σπιτι και ξαναστηνω απο την αρχη. ΔΕΝ ειναι αποδεκτα πραγματα αυτα, ας κελαηδανε καποιοι. Οπως τα χωνω για το τελειωμενο μηλο (το iphone 5s) που ειναι παιχνιδακι για παιδια, ετσι θα τα χωσω για τις αηδιες των Κορεατων που παρατησα σοβαρη δουλεια που ειχα αυτη την ωρα για να καθομαι να ασχολουμαι να επαναφερω και να σεταρω το note. Φυσικα δεν θα το εγκαταλειψω, οπως διαβασα αλλες ομορφιες παραπανω, γιατι απλα δεν υπαρχει ανταγωνισμος. Το μονο κινητο που δεν εκανε κιχ και ηταν κινηταρα αξιωσεων ηταν το z ultra που περασε μπολικες φορες απο τα χερια μου, αλλα δεν καταφερε να στεριωσει ελεω μεγεθους (λιγο παραπανω απο το αποδεκτο για μενα) και τραγικης καμερας.

Για να δουμε, λοιπον, πως θα παει τωρα το νοτελι που σεταρεται ξανα με προσοχη...

Link to comment
Share on other sites

Αντωνη δεν εφταιγε τελικα το swiftkey, πραγματι. Πριν μια ωρα ειχα τα ιδια. Γυρισα σπιτι και ξαναστηνω απο την αρχη. ΔΕΝ ειναι αποδεκτα πραγματα αυτα, ας κελαηδανε καποιοι. Οπως τα χωνω για το τελειωμενο μηλο (το iphone 5s) που ειναι παιχνιδακι για παιδια, ετσι θα τα χωσω για τις αηδιες των Κορεατων που παρατησα σοβαρη δουλεια που ειχα αυτη την ωρα για να καθομαι να ασχολουμαι να επαναφερω και να σεταρω το note. Φυσικα δεν θα το εγκαταλειψω, οπως διαβασα αλλες ομορφιες παραπανω, γιατι απλα δεν υπαρχει ανταγωνισμος. Το μονο κινητο που δεν εκανε κιχ και ηταν κινηταρα αξιωσεων ηταν το z ultra που περασε μπολικες φορες απο τα χερια μου, αλλα δεν καταφερε να στεριωσει ελεω μεγεθους (λιγο παραπανω απο το αποδεκτο για μενα) και τραγικης καμερας.

Για να δουμε, λοιπον, πως θα παει τωρα το νοτελι που σεταρεται ξανα με προσοχη...

 

Βαγγέλη, νομίζω ότι κάποια εφαρμογή στο κάνει. Κάποιες ενώ δουλεύουν με Κιτ Κατ δεν τα πάνε καλά και παρουσιάζουν δυσλειτουργίες. Εγώ μετά την αναβάθμιση και full wipe πέταξα δυο τρεις που ανέβαζαν στα ύψη την κατανάλωση κρατώντας το κινητό μόνιμα ξύπνιο.

Τύχη είναι, όταν η ικανότητα συναντά την ευκαιρία

Για αποφυγή παρεξηγήσεων το όνομά μου είναι Αντώνης

Link to comment
Share on other sites

Βαγγέλη, νομίζω ότι κάποια εφαρμογή στο κάνει. Κάποιες ενώ δουλεύουν με Κιτ Κατ δεν τα πάνε καλά και παρουσιάζουν δυσλειτουργίες. Εγώ μετά την αναβάθμιση και full wipe πέταξα δυο τρεις που ανέβαζαν στα ύψη την κατανάλωση κρατώντας το κινητό μόνιμα ξύπνιο.

 

Το εψαξα αρκετα Αντωνη, δεν υπαρχει καμια ενδειξη πως ευθυνεται συγκεκριμενη εφαρμογη. Ουτε wakelocks ειχα, ουτε περιεργη καταναλωση, ουτε τιποτα. Για την ακριβεια την τελευταια εβδομαδα δεν ειχα κανει καμια εγκατασταση κι επαιζε αψογα, ενω σημερα απλα τρελαθηκε. Αν ειναι μολις γεμιζει η dalvik να εχουμε παρατραγουδα δεν κανουμε τιποτα. Τελος παντων, το παρακολουθω κι ελπιζω να δειξει καλη διαγωγη...

Link to comment
Share on other sites

Στο 2014 ειμαστε, γιατί να κάνουμε full wipe στη συσκευή που κάναμε τόσο κόπο να βάλουμε προγραμματα, folders, ρυθμίσεις κλπ? Και μη μου πεις για backup γιατί θα βάλω τα γέλια μιας ΠΟΤΕ δεν λειτουργούν όλα σωστά. Σε ios αυτά τα θέματα έχουν λυθεί εδώ και χρόνια και πρέπει επιτέλους να ασχοληθεί και το Android με αυτό. Δεν παίζουμε όλη τη μέρα όλοι με τη συσκευή αλλάζοντας firmware κλπ αλλά κάνουμε και δουλειές με αυτη! :)

 

Και σιγά και την τεράστια αναβαθμιση, δεν πήγαμε και από την 4 στην 5.

 

Στο ios το πρώτο πράγμα που πρέπει να κάνεις είναι full wipe με την έκδοση 7 δεν φαντάζεσαι πόσο ταλεπορηται ο κόσμος

Link to comment
Share on other sites

Στο 2014 ειμαστε, γιατί να κάνουμε full wipe στη συσκευή που κάναμε τόσο κόπο να βάλουμε προγραμματα, folders, ρυθμίσεις κλπ? Και μη μου πεις για backup γιατί θα βάλω τα γέλια μιας ΠΟΤΕ δεν λειτουργούν όλα σωστά. Σε ios αυτά τα θέματα έχουν λυθεί εδώ και χρόνια και πρέπει επιτέλους να ασχοληθεί και το Android με αυτό. Δεν παίζουμε όλη τη μέρα όλοι με τη συσκευή αλλάζοντας firmware κλπ αλλά κάνουμε και δουλειές με αυτη! :)

 

Και σιγά και την τεράστια αναβαθμιση, δεν πήγαμε και από την 4 στην 5.

 

Δεν έχεις ιδέα φίλε μου και δεν θα κάτσω να σου μάθω. Η αναβάθμιση είναι μεγάλη και δεν είναι όπως τα λες δεν θέλει κάθε φορά full wipe αλλά όταν υπάρχει μεγάλη αναβάθμιση Καλό θα ήταν.

Από και μιας και είμαστε στο 2014 και έχουν εξελιχθεί όλα γιατί δεν προτιμάς Ai phone αφού δεν έχει προβλήματα;

Και εγώ για δουλειά την έχω την συσκευή και την δουλεύω πάνω από 6 ώρες την μέρα οπότε θέλω να είναι σε άρτια κατάσταση όπως και είναι με x note rom kit kat.

Αν λοιπών διαφωνείς και δεν σου αρέσει τι κινητό ρουταρε το περνάς ρομ και είναι όλα καλά αν όχι πουλατο χάρισε το για να γλυτώσεις από αυτό το μαρτύριο.

Πάντα φιλικά αλλά δεν είναι ανάγκη αν δεν ξέρουμε κάτι να πρέπει να έχουμε δυναμικη άποψη.

Edited by araditsas
Link to comment
Share on other sites

Στο 2014 ειμαστε, γιατί να κάνουμε full wipe στη συσκευή που κάναμε τόσο κόπο να βάλουμε προγραμματα, folders, ρυθμίσεις κλπ? Και μη μου πεις για backup γιατί θα βάλω τα γέλια μιας ΠΟΤΕ δεν λειτουργούν όλα σωστά. Σε ios αυτά τα θέματα έχουν λυθεί εδώ και χρόνια και πρέπει επιτέλους να ασχοληθεί και το Android με αυτό. Δεν παίζουμε όλη τη μέρα όλοι με τη συσκευή αλλάζοντας firmware κλπ αλλά κάνουμε και δουλειές με αυτη! :)

 

Και σιγά και την τεράστια αναβαθμιση, δεν πήγαμε και από την 4 στην 5.

 

Μια βόλτα στο thread του iPhone5 θα σε πείσει οτι εκει εχουν τα ίδια και χειρότερα.

 

 

 

 

 

Στο ios το πρώτο πράγμα που πρέπει να κάνεις είναι full wipe με την έκδοση 7 δεν φαντάζεσαι πόσο ταλεπορηται ο κόσμος

 

Έτσι ακριβώς.

 

Πολλές εφαρμογές δεν προσαρμοζονται και δημιουργούν προβλήματα.

Ειδικά οταν έχουμε εντελώς νεα έκδοση λειτουργικού με τόσες αλλαγές εσωτερικά, για μένα υπάρχουν δυο λύσεις. Η Helium και επαναφορά όσων εφαρμογων χρειαζόμαστε τα data τους η σε πρώτη φάση διαγραφή των δεδομένων κάθε εφαρμογής που ειναι ύποπτη.

Φιλικά, Κώστας [/b] [ HTC U11, iPad mini 4, iPhone 6, Galaxy S7 Edge, Xiaomi A1, Nexus 5X ,
Link to comment
Share on other sites

ΔΕΝ ειναι αποδεκτα πραγματα αυτα, ας κελαηδανε καποιοι. Οπως τα χωνω για το τελειωμενο μηλο (το iphone 5s) που ειναι παιχνιδακι για παιδια, ετσι θα τα χωσω για τις αηδιες των Κορεατων που παρατησα σοβαρη δουλεια που ειχα αυτη την ωρα για να καθομαι να ασχολουμαι να επαναφερω και να σεταρω το note.

 

Μήπως αυτός είναι και ο λόγος που ακόμη η sammy δεν έχει δώσει επίσημα το update στις πρωτοκλασάτες αγορές της(Αγγλία,Γαλλία,Γερμανία);

Περιμένει να διαπιστώσει και να λύσει τα πρώτα bugs απο τα feedback των δευτεροκλασάτων χωρών και μετά να προχωρήσει στην αναβάθμιση των πιο πάνω μην γίνει εντελώς ρεζίλι; :worry:

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχεις ιδέα φίλε μου και δεν θα ασχοληθώ να σου μάθω. Η αναβάθμιση είναι μεγάλη και δεν είναι όπως τα λες δεν θέλει κάθε φορά full wipe αλλά όταν υπάρχει μεγάλη αναβάθμιση Καλό θα ήταν.

Από και μιας και είμαστε στο 2014 και έχουν εξελιχθεί όλα γιατί δεν προτιμάς Ai phone αφού δεν έχει προβλήματα;

Και εγώ για δουλειά την έχω την συσκευή και την δουλεύω πάνω από 6 ώρες την μέρα οπότε θέλω να είναι σε άρτια κατάσταση όπως και είναι με x note rom kit kat.

Αν λοιπών διαφωνείς και δεν σου αρέσει τι κινητό ρουταρε το περνάς ρομ και είναι όλα καλά αν όχι πουλατο χάρισε το για να γλυτώσεις από αυτό το μαρτύριο.

Πάντα φιλικά .

 

Δεν καταλαβαίνω προς τι το "κράξιμο". Δηλαδή άνθρωποι που έχουν προσωπική εμπειρία και από τα δύο λειτουργικά συστήματα απαγορεύεται να εκφράσουν την κριτική τους για τη "θρησκεία" του android? Εγώ γύρισα μετά από πάνω από δύο χρόνια πίσω σε android κια βλέπω σημαντικές βελτιώσεις αλλά και προβλήματα που δεν έχουν λυθεί:

- η διαχείριση της μπαταρίας είναι πρόβλημα... Πανηγυρίζουμε για 3 μέρες μεσοδιάστημα φόρτισης με όλα απενεργοποιημένα (χρησιμοποιώντας δηλ. το note ως nokia 3100)

- η λειτουργία backup είναι όντως υποδιέστερη του icloud. Εκεί κάνεις ένα wipe και την επόμενη στιγμή επαναφέρεις το τηλ. ΠΛΗΡΩΣ (μέχρι και τα SMS, log κλήσεων, ρυθμίσεις applcation κτλ) όλα είναι στη θέση τους. Η εμπειρία μου από το android (χωρίς να χρησιμοποιήσω εξειδικευμένες εφαρμογές) δεν ήταν η ίδια

- ακόμα ταλαιπωρούμαι με app που έχουν bug και δε δουλεύουν όπως θα έπρεπε σε android.

Αναφέρομαι στα προβλήματα που χρειάζονται βελτίωση, χωρίς όμως να λέω ότι θα αγόραζα iphone 5s αντί για note3 αύριο αν είχα ξανά την ευκαιρία να διαλέξω.

Γιάννης
Link to comment
Share on other sites

Καλά τώρα συγκρίνεται την αναβάθμιση από ios 6 σε ios 7 που έφερε τόσες αλλαγές με την αναβάθμιση 4.3 σε 4.4 που έφερε αλλαγή στο χρώμα της μπαταρίας, το cloud printing και κάτι αλλά χαζά; Δηλαδή όταν έρθει η ώρα για 5 τι θα γίνει;

- Samsung Galaxy SIII - Nokia Ν9 - HTC One Black - LG G2 - Xiaomi Hongmi

- iphone 5s space grey - Sony Xperia Z3 - Samsung Galaxy S6 - Iphone 6 Space Grey - Nexus 5x - Iphone 6s Space Grey - xiaomi mi9t pro - oneplus 5t - nexus 6p - realme gt master edition 

- Oneplus 12

Link to comment
Share on other sites

Μείνετε παρακαλώ στο θέμα.

Όποιος θέλει vs iphone, υπάρχει αντίστοιχη ενότητα.

Link to comment
Share on other sites

Καλά τώρα συγκρίνεται την αναβάθμιση από ios 6 σε ios 7 που έφερε τόσες αλλαγές με την αναβάθμιση 4.3 σε 4.4 που έφερε αλλαγή στο χρώμα της μπαταρίας, το cloud printing και κάτι αλλά χαζά; Δηλαδή όταν έρθει η ώρα για 5 τι θα γίνει;

 

Ναι τρομερή αλλαγή έκανε στρογγυλά τα πλήκτρα του dialer μπράβο!!!

Link to comment
Share on other sites

Μήπως αυτός είναι και ο λόγος που ακόμη η sammy δεν έχει δώσει επίσημα το update στις πρωτοκλασάτες αγορές της(Αγγλία,Γαλλία,Γερμανία);

Περιμένει να διαπιστώσει και να λύσει τα πρώτα bugs απο τα feedback των δευτεροκλασάτων χωρών και μετά να προχωρήσει στην αναβάθμιση των πιο πάνω μην γίνει εντελώς ρεζίλι; :worry:

 

Εγώ μένω γερμανια ακόμα τίποτα επίσημο

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω αν είναι τυχαίο, αλλά το είχα δοκιμάσει και εγώ από περιέργεια και το τηλέφωνο άρχισε κάτι κουλά. Τύπου σαν να πατούσε κάποιος τα πλήκτρα. Τελικά έκανα hard reset και έβαλα τα μαμά 4.4 και έστρωσε.

 

Μετά από μια βόλτα στην Samsung, άδειασμα και φόρτωμα όλα από την αρχή πετάει πάλι το κτήνος. Βέβαια με κέρασαν πέρασμα & σετάρισμαapps & mail accounts από την αρχή. Μου είπανε πως δεν είχε πατήσει καλά το Kitkat κατά την αναβάθμιση. Περαστικά μας!

Link to comment
Share on other sites

έβαλα και γώ την 4.4 και προς το παρόν δεν έχω παρατηρήσει κανένα bug εκτός από αυξημένη κατανάλωση από το android system που τρώει περίπου το 22% της κατανάλωσης + τα κλασσικά google services που τρώνε 8 % (λίγο λιγότερο αποότι πριν).

 

και βλέπω επίσης το κινητό ξυπνάει αρκετά συχνά και όταν είναι σε sleep. λέω να πάω σε factory reset της συσκευής και πέρασμα πάλι απο την αρχή (πάντως κωδικούς wifi και μηνύματα και προγράμματα στα ξαναπερνάει με την εγκατάσταση από το προφίλ σου στην samsung) όταν είχα πάρει το note 3 μου πέρασε όλα τα προγράμματα + κωδικούς wifi από το προφίλ που είχα στο s3).

To θέμα μου είναι τώρα τι διαφορά έχει το full wipe από το factory reset και αν μόνο ένα από τα 2 θα λύσει το πρόβλημα.

Κατά τα άλλα η αναβάθμιση όντως τα σπάει το κινητό πάει σφαίρα. :lol:

GSXR 1000 K8 - Galaxy NOTE 3 - DELL XPS 12
Link to comment
Share on other sites

έβαλα και γώ την 4.4 και προς το παρόν δεν έχω παρατηρήσει κανένα bug εκτός από αυξημένη κατανάλωση από το android system που τρώει περίπου το 22% της κατανάλωσης + τα κλασσικά google services που τρώνε 8 % (λίγο λιγότερο αποότι πριν).

 

και βλέπω επίσης το κινητό ξυπνάει αρκετά συχνά και όταν είναι σε sleep. λέω να πάω σε factory reset της συσκευής και πέρασμα πάλι απο την αρχή (πάντως κωδικούς wifi και μηνύματα και προγράμματα στα ξαναπερνάει με την εγκατάσταση από το προφίλ σου στην samsung) όταν είχα πάρει το note 3 μου πέρασε όλα τα προγράμματα + κωδικούς wifi από το προφίλ που είχα στο s3).

To θέμα μου είναι τώρα τι διαφορά έχει το full wipe από το factory reset και αν μόνο ένα από τα 2 θα λύσει το πρόβλημα.

Κατά τα άλλα η αναβάθμιση όντως τα σπάει το κινητό πάει σφαίρα. :lol:

 

Αυτά μου έκανε και εμένα, ακόμα και μετά από full wipe. Πήγαινε στο νήμα της μπαταρίας και δες τι έκανα. Το factory reset είναι το ίδιο με το full wipe.

Τύχη είναι, όταν η ικανότητα συναντά την ευκαιρία

Για αποφυγή παρεξηγήσεων το όνομά μου είναι Αντώνης

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά μιλώντας, μετά από 3-4 μέρες συμβίωσης με την KitKat, ΧΩΡΙΣ factory reset και με μοναδική παραφωνία την κλήση που διεκόπη και συνεχίστηκε "με δική της πρωτοβουλία", δεν έχω αντιμετωπίσει κανένα απολύτως πρόβλημα. Ναι, βλέπω βελτιωμένη αυτονομία, καλύτερη διαχείριση RAM, πιο smooth λειτουργία, αλλά δεν θα πω ατάκες (χωρίς να προσβάλω όποιους τις είπαν) όπως "πετάει όπως ποτέ άλλοτε", "έχω πάθει πλάκα" κλπ. Η συσκευή παραμένει σταθερότατη, αξιόπιστη και πανίσχυρη, τουλάχιστον για τη χρήση που κάνει ο υπογράφων. ΝΑΙ, θα ήθελα να κάνω ένα full reset, για να βεβαιωθώ ότι δεν θα μεταφερθούν "σκουπίδια" της προηγούμενης έκδοσης στο νέο "καθεστώς", αλλά ο χρόνος που απαιτείται για σετάρισμα mail accounts (5), πέρασμα 50-60 εφαρμογών, ρυθμίσεων και (σημαντικότατο) η ανάκτηση των κωδικών WiFi που έχω αποθηκευμένους με αποτρέπει από το όλο εγχείρημα. Ίσως το ΣΚου αν βρω χρόνο, ίσως αργότερα... θα δείξει. Πάντως, επί της παρούσης, για τα δικά μου δεδομένα ξαναλέω, η αναβάθμιση αξίζει... Καλή σας μέρα παιδιά :)

CostasP | Proud AlfaHolic | Alfas: Giulietta, Alfetta, 75, 146, 156, 147, (Abarth 500 time-out) πάλι 156, πάλι 147 και πλέον... Jeep Renegade :yawn: !

Current Toys: Apple MacBook Air 11 ('15), Asus Transformer Book T100, Samsung Galaxy Tab3 7.0", Apple TV2, iPad2 32GB WiFi, iPad Mini Retina 16GB WiFi, iPhone 6S 64GB, iPhone 7 Plus 128GB, iPhone XS 256 GB

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάλι δεν έχω καταλάβει γιατί "καίγεστε" τόσο πολύ να πάτε να κάνετε αναβάθμιση στην kit kat ? Αφήστε να διορθωθούν οι περισσότερες εφαρμογές και να γίνουν 100% συμβατές με το νέο software και να φύγουν και οι παιδικές ασθένειες.

 

Τόσο καιρό που ήσασταν με την 4.3 τι πάθατε ? Δεν είχατε κινητό ? Δεν κάνατε την δουλειά σας ? και μετά βγαίνετε και βρίζετε την Samsung γιατί δεν δουλεύει σωστά η συσκευή με τις 100 εφαρμογές που οι μισές απο αυτές δεν ξέρουν ακόμη τι πάει να πει kit kat.

 

φιλικά

Samsung Galaxy Note 5 SM-N920C Black Sapphire

Samsung GEAR S

Samsung Galaxy Tab S2 9.7 T813

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Samsung Galaxy Note 3 (SM-N9005)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...