Jump to content

Samsung Galaxy Note 3 (SM-N9005)


StratosGR
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλησπέρα σε όλους,

 

Ήμουν ένας χαρούμενος κάτοχος ενός Note 2 και τα Χριστούγεννα αποφάσισα να μου κάνω δώρο ένα Note 3. Πίστευα ότι με την αγορά αυτή θα είμαι ακόμα πιο χαρούμενος...

 

Παρόλες τις προσδοκίες μου, τα πράγματα φαίνεται πως δεν πήγαν όπως περίμενα. Αντιμετωπίζω προβλήματα με την απόδοση του νέου κινητού. Μερικά από τα προβλήματα είναι:

 

- Το YouTube όταν παίζει hd περιεχόμενο παρουσιάζει stuttering, δηλαδή χάνει κάποια frames κατά την αναπαραγωγή του βίντεο.

- Είχα πρόβλημα με την HW αναπαραγωγή βίντεο μέχρι που ενεργοποίησα από τις επιλογές προγραμματιστή την εξαναγκασμενη χρήση GPU.

- Τα σκρολαρίσματα δεν είναι ομαλά μέσα στις εφαρμογές και στον nova launcher όσο ήταν στο note 2 με 4.3

- Στον Chrome, όταν τον επαναφέρω από multitasking, εμφανίζεται με μαύρη οθόνη και χρειάζεται να κάνω tap την οθόνη να επανέλθει.

- Έχω συχνά force closing εφαρμογών σε σχέση με το note 2.

 

Γκουγλάροντας αρκετά, βρήκα παρόμοιες αναφορές, χωρίς όμως να αναφέρεται κάποιος σαφώς αν πρόκειται για προβληματικές συσκευές ή πρόβλημα στο SW.

 

Για να προλάβω μερικούς, έχω κάνει διαγραφές προσωρινής μνήμης, απεγκαταστασεις ενημερώσεων και εσχάτως factory reset. Πάντα, με stock 4.3, χωρίς root.

 

Πέρασα σήμερα από ένα service της Samsung, ανέφερα τα προβλήματα και έδειξα βίντεο YouTube σε αντιπαραβολή με ένα note 1 που είχε διαθέσιμο και χωρίς να θέλω να προσβάλω τον άνθρωπο, δεν έδειξε να αντιλαμβανεται το πρόβλημα. Αναγνωρίζω όμως ότι στηρίχθηκε στην όποια εμπειρία χρήσης του ανέφερα (στο παρελθόν είχα SGS3, NOTE 2) και μου είπε να κάνω backup και να του ξαναπάω το τηλέφωνο. Μου είπε ότι θα κάνει reset όπως κάνουν στα Service γιατί με το reset από το μενού του τηλεφώνου αφήνονται υπολείμματα και ότι θα περάσει μια νέα έκδοση λογισμικού.

 

Ερωτήσεις:

- Οι ισχυρισμοί του ευσταθούν; Δεν ήξερα ότι παρότι κάνουμε reset, όλο και κάτι μένει πίσω. Επίσης, μου έκανε εντύπωση που μου είπε ότι το συγκεκριμένο reset κάνει 45 λεπτά και δεν έχω ακούσει κάτι αντίστοιχο ξανά.

- Αξίζει να δοκιμάσω την 4.4 που προφανώς μου έλεγε ότι θα εγκαταστήσει ή δεν είναι ώριμη έκδοση ακόμα;

- Υπάρχει κάποιος άλλος με όλα αυτά τα προβλήματα που τελικά να διαπίστωσε ότι είναι SW πρόβλημα; Ποιες είναι οι ενέργειες που έκανε για να λυθούν;

- Ποιο από τα επίσημα service της Samsung να προτιμούσα αν δεν βρεθεί κάποια λύση;

 

Τέλος, θα ήθελα να ζητήσω συγγνώμη από όλους για το μακροσκελές μου post.

Οχι μονο δεν εχω κανενα απο τα προβληματα που αναφερεις αλλα ειμαι και απολυτα ευχαριστημενος ακομα και απο την καμερα που διαβαζω οτι εχουν αρκετοι προβληματα , ειναι μακραν πολυ καλυτερο απο τα S4, S3, S2 που ειχα μεχρι τωρα , και οτι πιο γρηγορο εχω πιασει στα χερια μου απο κινητο ..

Link to comment
Share on other sites

Οχι μονο δεν εχω κανενα απο τα προβληματα που αναφερεις αλλα ειμαι και απολυτα ευχαριστημενος ακομα και απο την καμερα που διαβαζω οτι εχουν αρκετοι προβληματα , ειναι μακραν πολυ καλυτερο απο τα S4, S3, S2 που ειχα μεχρι τωρα , και οτι πιο γρηγορο εχω πιασει στα χερια μου απο κινητο ..

 

+++:D

Συμφωνώ απόλυτα.... (ειναι μακραν πολυ καλυτερο...που ειχα μεχρι τωρα , και οτι πιο γρηγορο εχω πιασει στα χερια μου απο κινητο ..)

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή για να καταλάβω. ..Η 4.4.2 υπάρχει ήδη στα σέρβις της Samsung αλλά δεν έχει δώσει σε ελληνικά note 3...ή περνάνε άλλη ρομ πχ Πολωνίας; προσωπικά έχω το αγγλικό αλλά μου κάνουν εντύπωση τα παραπάνω.
To Know the Cause Of Things!
Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή για να καταλάβω. ..Η 4.4.2 υπάρχει ήδη στα σέρβις της Samsung αλλά δεν έχει δώσει σε ελληνικά note 3...ή περνάνε άλλη ρομ πχ Πολωνίας; προσωπικά έχω το αγγλικό αλλά μου κάνουν εντύπωση τα παραπάνω.

 

Φυσικα. Έχει συμβεί σε φίλο στο Νοτε 2 νομίζω, όπου το πήγε στο service και του έβαλαν ρομ που δεν είχε κυκλοφορήσει ακόμα στην Ελλάδα.

Τύχη είναι, όταν η ικανότητα συναντά την ευκαιρία

Για αποφυγή παρεξηγήσεων το όνομά μου είναι Αντώνης

Link to comment
Share on other sites

Εγω δεν καταλαβαινω τι reset ειναι αυτο που κανει 45 λεπτα... Αν γνωριζει καποιος κατι ας το αναφερει.

 

Έλα μου ντε... Και εγώ τόσα χρόνια που έχω Android (από την εποχή του HTC Desire), πίστευα ότι κάνοντας επαναφορά εργοστασιακών ρυθμίσεων, διαγράφονται τα πάντα...

Link to comment
Share on other sites

Μια ερώτηση .χθες πέρασα crash ROM στο note μου και φορούσα την ιμιτασιόν sview μου .Σήμερα έβαλα πάλι μια ιμιτασιόν αλλού χρώματος και μου δουλεύει το sview window .είναι κάποιο feature της ROM ?
Link to comment
Share on other sites

Έλα μου ντε... Και εγώ τόσα χρόνια που έχω Android (από την εποχή του HTC Desire), πίστευα ότι κάνοντας επαναφορά εργοστασιακών ρυθμίσεων, διαγράφονται τα πάντα...

 

Τελευταία και εγώ ανακάλυψα οτι στα custom recovery έχει και μια επιπλέον επιλογή sto wipe την οποία συνήθως δεν την κάναμε,οταν λέγαμε full wipe.

Tώρα ίσως εννοούν κάτι τέτοιο.

Τύχη είναι, όταν η ικανότητα συναντά την ευκαιρία

Για αποφυγή παρεξηγήσεων το όνομά μου είναι Αντώνης

Link to comment
Share on other sites

Μια ερώτηση .χθες πέρασα crash ROM στο note μου και φορούσα την ιμιτασιόν sview μου .Σήμερα έβαλα πάλι μια ιμιτασιόν αλλού χρώματος και μου δουλεύει το sview window .είναι κάποιο feature της ROM ?

 

Ναι φοράει ένα module που παρακάμπτει τον εντοπισμό μη original θηκών S-View

Link to comment
Share on other sites

Οχι μονο δεν εχω κανενα απο τα προβληματα που αναφερεις αλλα ειμαι και απολυτα ευχαριστημενος ακομα και απο την καμερα που διαβαζω οτι εχουν αρκετοι προβληματα , ειναι μακραν πολυ καλυτερο απο τα S4, S3, S2 που ειχα μεχρι τωρα , και οτι πιο γρηγορο εχω πιασει στα χερια μου απο κινητο ..

 

 

 

 

 

 

Μια ερώτηση .χθες πέρασα crash ROM στο note μου και φορούσα την ιμιτασιόν sview μου .Σήμερα έβαλα πάλι μια ιμιτασιόν αλλού χρώματος και μου δουλεύει το sview window .είναι κάποιο feature της ROM ?

Ερωτηση γτ εχω κι εγω μια ιμιτασιόν s view η οποια ειναι πολυ καλη ο seller ισχυριζεται πως εχει sleep/wake κτλπα

μου ηρθε εντυπωσιαστηκα απο την ποιοτητα αλλα δεν δουλευει ειμαι ετην 4.4.2 χωρις ροοτ ...εσενα δουλευει κανονικα με την 4.4.2 χωρις ροοτ???

Link to comment
Share on other sites

Ερωτηση γτ εχω κι εγω μια ιμιτασιόν s view η οποια ειναι πολυ καλη ο seller ισχυριζεται πως εχει sleep/wake κτλπα

μου ηρθε εντυπωσιαστηκα απο την ποιοτητα αλλα δεν δουλευει ειμαι ετην 4.4.2 χωρις ροοτ ...εσενα δουλευει κανονικα με την 4.4.2 χωρις ροοτ???

 

Έχω ροοτ αφού έχω και custom ROM .Το θέμα είναι ότι η δικιά μου δεν έχει sleep awake function .

Link to comment
Share on other sites

Ερωτηση γτ εχω κι εγω μια ιμιτασιόν s view η οποια ειναι πολυ καλη ο seller ισχυριζεται πως εχει sleep/wake κτλπα

μου ηρθε εντυπωσιαστηκα απο την ποιοτητα αλλα δεν δουλευει ειμαι ετην 4.4.2 χωρις ροοτ ...εσενα δουλευει κανονικα με την 4.4.2 χωρις ροοτ???

 

Ο φίλος έχει περάσει custom rom

http://arcadia.ceid.upatras.gr/arkadia/thumbs/places/agiorgit/agiorg5p.jpg
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά πόση ελεύθερη ράμφος έχετε στα δικάσας κινητα?

Στο δικό μου κάπου 300mb. Είναιφφυσιολογικό? Γιατί στο LG g2 είχα 800-1000mb πάντα. ...

technoholic maniac reviewer
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά πόση ελεύθερη ράμφος έχετε στα δικάσας κινητα?

Το δικό μου το πτηνό δεν πέφτει κάτω από 1GB:lol::lol::lol:
Link to comment
Share on other sites

[ATTACH]40705[/ATTACH]

Και εγώ με crash είμαι και πανω απο 120 εφαρμογές και η μνήμη είναι μια χαρά...

Note 20 plus Snap/Ιphone 13 Pro Max/Ipad Pro 12.9 /Samsung Tab s6

Link to comment
Share on other sites

Το δικό μου το πτηνό δεν πέφτει κάτω από 1GB:lol::lol::lol:

 

Χαχαχα ραμ ήθελα να γράψω και μου το έκανε ράμφος

έκαναrestart και ολα καλά 1.2 ελεύθερη

technoholic maniac reviewer
Link to comment
Share on other sites

Εγώ που είχα και omega μπορώ να πω πως είναι πιο καλή η crash με πιο πολλές επιλογές και mods. Τώρα από αυτονομία κτλ δεν ξέρω ακόμα θα δείξει στην πορεία .

 

Όποιος έχει crash ROM και έχει και ιμιτασιόν θήκη sview ας δοκιμάσει να δει αν δουλεύει το wake up /sleep .

 

Υγ Ηθική να μην είναι με τσιπάκι.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά μόλις παρατήρησα πως ενώ έχω ενεργοποίημενα τα πολλαπλά παράθυρα δεν μου βγάζει πάντα το βελάκι στα αριστερά για να τα ανοίξω γνωρίζετε εάν είναι έτσι η εφαρμογή η έχω πρόβλημα
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά μόλις παρατήρησα πως ενώ έχω ενεργοποίημενα τα πολλαπλά παράθυρα δεν μου βγάζει πάντα το βελάκι στα αριστερά για να τα ανοίξω γνωρίζετε εάν είναι έτσι η εφαρμογή η έχω πρόβλημα

... για κράτησε πατημένο 2-3 δευτερόλεπτα το back button...

CostasP | Proud AlfaHolic | Alfas: Giulietta, Alfetta, 75, 146, 156, 147, (Abarth 500 time-out) πάλι 156, πάλι 147 και πλέον... Jeep Renegade :yawn: !

Current Toys: Apple MacBook Air 11 ('15), Asus Transformer Book T100, Samsung Galaxy Tab3 7.0", Apple TV2, iPad2 32GB WiFi, iPad Mini Retina 16GB WiFi, iPhone 6S 64GB, iPhone 7 Plus 128GB, iPhone XS 256 GB

Link to comment
Share on other sites

Παντως αν ημουν google αντι για updates τετοιου τυπου θα εριχνα ολο το βαρος στον Chrome. Δε νοείται να ειναι τόσο αθλιος ο βασικος android browser σου. Το stuttering σε φορτωμενα site και φορουμ ειναι για κλάματα. Οπως επισης δεν ειναι καθολου καλα optimized τα διαφορα site για την εκάστοτε οθονη. Δε γινεται το iphone με τις 4.5 ινσες να ειναι πιο βολικο στο διάβασμα σελιδας με αρθρο/κειμενο. Ειναι ντροπη. Ουτε να μην υπαρχει reader mode. Ουτε να κανει τιναγματα η οθονη και redrawing και μαυρισματα οταν ζουμαρεις η επιστρεφεις απο αλλη εφαρμογή. Δε μπορω να δεχτω οτι σερφαρω σε πολλες περιπτώσεις πιο βολικα σε οθονη 1+ ινσα λιγότερη καθαρα λογω κακου browser.

 

Μη μου πειτε παρε iphone. Δε θελω. Θελω το κινητο 800ων ευρω και 5.8 ινσων να μη με παιδεύει στο πιο απλό πραγμα. Την περιηγηση σε ιστοσελίδα.

 

Επισης ουτε οι αλλοι browsers βοηθανε. Ο ενας δεν κανει sync ο αλλος δεν εχει full screen, ο τριτος κρασαρει και παει λεγοντας.

 

Στο θεμα του gallery αναγκαστικά εβαλα το quickpic παρολο που δεν ηθελα να βαλω αλλο gallery. Τουλάχιστον τωρα ανοίγει αμεσα.

Edited by General_lee
Link to comment
Share on other sites

Παντως αν ημουν google αντι για updates τετοιου τυπου θα εριχνα ολο το βαρος στον Chrome. Δε νοείται να ειναι τόσο αθλιος ο βασικος android browser σου. Το stuttering σε φορτωμενα site και φορουμ ειναι για κλάματα. Οπως επισης δεν ειναι καθολου καλα optimized τα διαφορα site για την εκάστοτε οθονη. Δε γινεται το iphone με τις 4.5 ινσες να ειναι πιο βολικο στο διάβασμα σελιδας με αρθρο/κειμενο. Ειναι ντροπη. Ουτε να μην υπαρχει reader mode. Ουτε να κανει τιναγματα η οθονη και redrawing και μαυρισματα οταν ζουμαρεις η επιστρεφεις απο αλλη εφαρμογή. Δε μπορω να δεχτω οτι σερφαρω σε πολλες περιπτώσεις πιο βολικα σε οθονη 1+ ινσα λιγότερη καθαρα λογω κακου browser.

 

Μη μου πειτε παρε iphone. Δε θελω. Θελω το κινητο 800ων ευρω και 5.8 ινσων να μη με παιδεύει στο πιο απλό πραγμα. Την περιηγηση σε ιστοσελίδα.

 

Επισης ουτε οι αλλοι browsers βοηθανε. Ο ενας δεν κανει sync ο αλλος δεν εχει full screen, ο τριτος κρασαρει και παει λεγοντας.

 

Στο θεμα του gallery αναγκαστικά εβαλα το quickpic παρολο που δεν ηθελα να βαλω αλλο gallery. Τουλάχιστον τωρα ανοίγει αμεσα.

 

Ο dolphin πάντως τα κάνει όλα που θες.

Τύχη είναι, όταν η ικανότητα συναντά την ευκαιρία

Για αποφυγή παρεξηγήσεων το όνομά μου είναι Αντώνης

Link to comment
Share on other sites

Dolphin + jetpack. Η απολυτη εμπειρια πλοηγησης στο noteli μας...

 

Για πειτε μου ρε παιδια τι ακριβως να κανω για να τα βαλω κι εγω στο κινητακι μου.

(Καποτε,εκανα εγω το δασκαλο,τωρα ειναι η σειρα μου να κανω παλι το μαθητη).

Κοσμοτε,100Mbps.

Ηifiman HM801,Westone UM3X,Yuin PK1,Fischer Audio DBA-02,Koss Porta Pro,

JVC HAFX1X / HA-FX1X Xtreme Xplosives.

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Samsung Galaxy Note 3 (SM-N9005)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...