Jump to content

Samsung Galaxy Note 3 (SM-N9005)


StratosGR
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • 5 weeks later...
  • 1 month later...

Καλησπέρα! Την τελευταία εβδομάδα παρατηρώ ένα θέμα με την οθόνη, που όσο πάει και εντείνεται. Κάθε πρωί που ξυπνάω, παρατηρώ μια αυξομειωση στη φωτεινότητα της οθόνης, αρκετά γρήγορη. Δεν ξέρω αν υπάρχει ο όρος, αλλά μου έρχεται το flickering. Σήμερα το πρωί ήταν ακόμα πιο έντονο. Το παράδοξο είναι ότι το κάνει μόνο το πρωί, με το που ενεργοποιώ την οθόνη, για κανα λεπτό και αφού κλείσω την οθόνη μια δυο φορές σταματάει και δεν το επαναλαμβανει κατά τη διάρκεια της ημέρας. Έχει τύχει σε κάποιον άλλο αυτό; Το κινητό κλείνει 4 χρόνια, σε ένα μήνα, πολύ έντονης χρήσης.

Ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

Του εχουμε βγαλει το λάδι αδερφέ ... Αυτό φταίει :)

Σήμερα κλείνω 5 χρόνια και σκεφτόμουν πόσο συσκευάρα είναι, μόνο να αναλογιστείς τι υπήρχε τα προηγούμενα 5 χρόνια πριν την εμφάνιση του και να συγκρίνεις με τα κατά 5 έτη νεότερης τεχνολογίας τηλέφωνα.

Νομιζεις οτι τεχνολογικά ο χρονος σταμάτησε στο note3 :)

Σορρυ που δεν σε βοήθησα.

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας παιδιά και χρόνια πολλά.

 

Σε ένα "αθάνατο" Note 3 rooted 4.4.2 κάτι συνέβη και μπήκε σε bootloop. :eek:

 

Πιθανώς κάποιο utility (VM tools) που είναι κάτι σαν build.prop editor το προκάλεσε, αλλά δεν είμαι και σίγουρη. Το utility δεν χρησιμοποίηθηκε απλώς εγκατασταθηκε και απεγκαταστάθηκε αμέσως, αλλά μπορεί αυτό κάτι να άλλαξε ή στο περιεχόμενο του αρχείου ή στα permissions και μετά από ένα reboot το κινητό παρέμεινε σε μαύρη οθόνη και μάλλον σε ένα βραχύ bootloop.

 

Το πρώτο πράγμα που σκέφτηκα ήταν κάτι που χαμε ξανακάνει παλιότερα και διόρθωσε πριν 2-3 χρόνια κάτι ανάλογο:

(1) Volume κάτω+Home+Power και στη συνέχεια με το Odin να περάσουμε το ίδιο του το firmware.

Το κινητό τώρα φτάνει μέχρι την οθόνη του Pin της κάρτας αλλά πάλι μπαίνει bootloop.

 

Όταν δεν απέδωσε αυτό κατεβάσαμε την νεότερη 4.4.2 την περάσαμε πάλι με το Odin αλλά πάλι μπαίνει σε bootloop. (Μάλιστα εκεί που κάνει optimize τις εφαρμογές και τις μετράει π.χ. 1 από 400 κλπ. κάθε 10 εφαρμογές έκανε bootloop με το λογότυπο.)

 

Τώρα κατεβάζουμε τη νεότερη lolipop να τη δοκιμάσουμε μπας και φτιάξει με αυτήν.

Αν και δεν ξέρω αν οι αναβαθμίσεις επηρεάζουν το build.prop που ΙΣΩΣ να φταίει για το bootloop.

 

Στο ενδιάμεσο προσπαθήσαμε το εξής:

Να αλλάξουμε με ένα άλλο αντίγραφο το build.prop μέσω adb.

adb push c:\build.prop /system/build.prop

 

Δυστυχώς δεν τα καταφέραμε.

Oi drivers της Samsung φαίνεται να ναι ενταξει και το adb να έχει εγκατασταθεί σωστά αλλά η συσκευή δεν φαίνεται με adb devices όταν το κινητό βρίσκεται στην recovery οθόνη.

Φαίνεται μόνο αν επιλέξουμε apply update from ADB ως sideload

το οποίο mode όμως δεν έχει εντολές adb pull ή push!

Κάποια στιγμή κατά τη διάρκεια του bootloop το είδε σαν unauthorized (που προσπαθήσαμε μάταια να αλλάξουμε σβήνοντας κάτι adbkey αρχεία στο C:\users του κομπιούτερ),

οπότε πάλι δεν καταφέραμε να αντικαταστήσουμε το build.prop

 

Η όλη ιστορία όπως καταλαβαίνεται είναι να αποφύγουμε το wipe data/factory reset που θα σβήσει και όλα τα προγράμματα και τις ρυθμίσεις που έχει από το 2013!

 

Έχετε καμιά ιδέα πως να αντικατασταθεί build.prop?

Σε λίγη ώρα που θα κατέβει θα δοκιμάσω τη Lolipop αλλά...:wacko:

 

Κάποιος τρόπος να αλλάξει το build.prop (αν φταίει δηλαδή)?

Μπορώ να κάνω κάτι άλλο με το adb ??

Τώρα διαβάζω για κάποια recovery TWRP και ClockworkMod αλλά δεν είμαι ειδική.

Υπάρχει τρόπος να φλασάρω μόνο το /system/build.prop με αυτά ή με το stock recovery?

Κάτι διάβασα να μπει ένα αρχείο (zip?) στην SD card με τη δομή recovery και να χει μόνο αυτό το /system/build.prop μέσα και να κάνω apply update from external storage. Γίνεται κάτι τέτοιο?

Link to comment
Share on other sites

Τελικά βάλαμε με το Odin το TWRP και αποκαλύφηκαν (πιθανά) νέες δυνατότητες.

και τώρα το βλέπει και το adb το build.prop και το αντιγράψαμε στο κομπιούτερ, αλλά...που ναι το πρόβλημα σε όλα αυτά τα κατεβατα.

 

EDIT: Κάναμε κι άλλες δοκιμές και δεν φαίνεται να το build.prop!!

Τι άλλο μπορεί να φταίει. Το μόνο που μπήκε μετά αυτά τα VM tools ήταν αυτό το xposed module

http://repo.xposed.info/module/com.versobit.kmark.nomaptips

και χάλασε στο reboot για την ενεργοποίηση του.

EDIT

Το σβήσαμε κι αυτό κι ακόμα bootloop.

Edited by AnnaPodi
Link to comment
Share on other sites

Τελικά βάλαμε με το Odin το TWRP και αποκαλύφηκαν (πιθανά) νέες δυνατότητες.

και τώρα το βλέπει και το adb το build.prop και το αντιγράψαμε στο κομπιούτερ, αλλά...που ναι το πρόβλημα σε όλα αυτά τα κατεβατα.

 

EDIT: Κάναμε κι άλλες δοκιμές και δεν φαίνεται να το build.prop!!

Τι άλλο μπορεί να φταίει. Το μόνο που μπήκε μετά αυτά τα VM tools ήταν αυτό το xposed module

http://repo.xposed.info/module/com.versobit.kmark.nomaptips

και χάλασε στο reboot για την ενεργοποίηση του.

EDIT

Το σβήσαμε κι αυτό κι ακόμα bootloop.

 

To build.prop αποκλείεται να φταίει.

Αντικαθίσταται στο πέρασμα rom, άρα θα είχε φτιάξει.

Δοκίμασε αυτό:

Μπες στο terminal του TWRP και γράψε:

touch /data/data/de.robv.android.xposed.installer/conf/disabled

Μετά κάνε restart.

Link to comment
Share on other sites

Τελικά βάλαμε με το Odin το TWRP και αποκαλύφηκαν (πιθανά) νέες δυνατότητες.

και τώρα το βλέπει και το adb το build.prop και το αντιγράψαμε στο κομπιούτερ, αλλά...που ναι το πρόβλημα σε όλα αυτά τα κατεβατα.

 

EDIT: Κάναμε κι άλλες δοκιμές και δεν φαίνεται να το build.prop!!

Τι άλλο μπορεί να φταίει. Το μόνο που μπήκε μετά αυτά τα VM tools ήταν αυτό το xposed module

http://repo.xposed.info/module/com.versobit.kmark.nomaptips

και χάλασε στο reboot για την ενεργοποίηση του.

EDIT

Το σβήσαμε κι αυτό κι ακόμα bootloop.

Εγώ στην θέση σου θα έσβηνα όλο το Xposed με το ζιπακι που υπάρχει για την αφαίρεσή του και μετά θα το ξαναπερνουσα με τα modules που σίγουρα δουλεύανε αν είναι από το module που πέρασες το πρόβλημα, 99% με την αφαίρεση του απλά δεν θα φτιάξει,

Link to comment
Share on other sites

To build.prop αποκλείεται να φταίει.

Αντικαθίσταται στο πέρασμα rom, άρα θα είχε φτιάξει.

Δοκίμασε αυτό:

Μπες στο terminal του TWRP και γράψε:

touch /data/data/de.robv.android.xposed.installer/conf/disabled

Μετά κάνε restart.

Μακάρι να το είχα διαβάσει νωρίτερα αυτό να το δοκίμαζα.

 

Τελικά αναγκαστήκαμε να κάνουμε wipe.

**Αντιμετώπισα ένα άλλο πρόβλημα** (εξαφανήσθηκε η internal memory!!!) και έγραψα ένα πολύ μακρσκελές ποστ

αλλά τελικά το έλυσα μόνη μου με το adb και είπα να το σβήσω μην σας κουράσω.

Edited by AnnaPodi
Link to comment
Share on other sites

OFF/ON TOPIC:

ΚΑΛΕΣ ΓΙΟΡΤΕΣ ΣΕ ΟΛΟΥΣ!!!!

Μπαίνει το 2018 και το ΝΟΤΕ 3 είναι ζωντανό μια 5ετία και είναι από τα καλύτερα smartphones όλων των εποχών.

Edited by AnnaPodi
Link to comment
Share on other sites

Μέχρι να τα παίξει δεν αλλάζετε τέτοιο κινητό. Ότι βγήκε μετά εκτός note 4 είναι σαβούρα μπροστά του με χαζές προσθήκες και πολλές ελλείψεις. Κάποτε έβγαζε κινηταρες η Samsung

 

Στάλθηκε από το SM-N930F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Τελικά, για το πρόβλημα με την οθόνη που ανέφερα στην προηγούμενη σελίδα, εμφανίζεται όταν έχω τη φωτεινότητα εντελώς μειωμένη και πάλι όχι πάντα. Ίσως φαίνεται εντονότερα τότε. Δεν ξέρω.

Καλες γιορτές σε όλους.

Link to comment
Share on other sites

Μετά απο 3.5 χρόνια και πάνω απο 1000 φορτίσεις η μπαταρία άλλαξε.Πρωτα πήγα στο servise της samsung στη Πάτρα όπου είχαν έλλειψη.Περίμενα υπομονετικά 3 εβδομάδες αλλά τίποτα.Πηρα μία από το eshop στη μισή τιμή 15.9 € η οποία μ ήρθε σε μία μέρα.Είμαι στη πρώτη φόρτιση και η μπαταρία δείχνει όπως στην αρχή.Η συγκεκριμένη έχει ημερομηνία κατασκευής Ιούλιο του 2017.
Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...
καλημέρα,νομίζω οτι ήρθε η ώρα να βάλω μια rom γιατί έχει αρχίσει να με κουράζει εδώ και καιρό.Θέλω να ρωτήσω εαν μπορώ να κρατήσω ότι έχω από μνμ,mail,εικόνες,παιχνίδια....Υστερα δεν ξέρω ποια να βάλω και πως να εγκαταστήσω μια rom.Παρακαλώ όποια βοήθεια είναι ευπρόσδεκτη και πολύτιμη. Edited by kostas77kostas
Ζητείται προίκα χωρίς νύφη για σοβαρό σκοπό…:wink:
Link to comment
Share on other sites

Τρένο φίλε arouti την δούλεψα λίγο και εγώ αλλά δεν με βόλεψε το split screen αλλιώς θα την είχα μόνιμη. Δουλεύει άψογα πάντως χωρίς bugs κτλ. Note 3 forever μέχρι να λιώσει η μητρική κλείνω 4 χρονάκια σε 2 μήνες ότι καλύτερο έχει βγάλει η Samsung.

 

Send From My NOTE 3 With Note 8 Port Rom

Link to comment
Share on other sites

Τρένο φίλε arouti την δούλεψα λίγο και εγώ αλλά δεν με βόλεψε το split screen αλλιώς θα την είχα μόνιμη. Δουλεύει άψογα πάντως χωρίς bugs κτλ. Note 3 forever μέχρι να λιώσει η μητρική κλείνω 4 χρονάκια σε 2 μήνες ότι καλύτερο έχει βγάλει η Samsung.

 

Send From My NOTE 3 With Note 8 Port Rom

 

Πως πάει απο μπαταρία φίλε μου? Αξίζει να τη δοκιμασω?

Link to comment
Share on other sites

Πως πάει απο μπαταρία φίλε μου? Αξίζει να τη δοκιμασω?

Η μπαταρία κομπλέ είναι απλά δεν εχει τις δυνατότητες της magma. Πολύ πιο γρήγορη βέβαια.

 

Send From My NOTE 3 With Note 8 Port Rom

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα,θα ήθελα να μου πείτε ποια rom ή roms θεωρείτε καλή να εγκατασταστήσω.ποια τα θετικά τους και ποια τα αρνητικά τoυς
Ζητείται προίκα χωρίς νύφη για σοβαρό σκοπό…:wink:
Link to comment
Share on other sites

Θα πας στις εφαρμογές βρες το Google play store και θα πατήσεις clear cache.

Επανεκκίνηση.

 

Δεν είναι αυτό αδελφέ.

Μου το βγάζει και εμένα συνέχεια και έχω σβήσει την cache, έχω κάνει disable και enable ξανά και σε άπειρα service που έχω βρει σε tutorial στο Internet, αλλά δεν λύνεται με τίποτα.

Το μόνο που δεν έχω κάνει ακόμα είναι factory reset γιατί με ζορίζει η διαδικασία του να το ξανασετάρω :(

Current: Samsung Galaxy S9+ G965F/DS

Armory: Samsung Galaxy Note 3 N9005 | Samsung Galaxy S I9000 | HTC P3650 Touch Cruise | HTC V1240 [Qtek 8310]

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Μετά απο 3.5 χρόνια και πάνω απο 1000 φορτίσεις η μπαταρία άλλαξε.Πρωτα πήγα στο servise της samsung στη Πάτρα όπου είχαν έλλειψη.Περίμενα υπομονετικά 3 εβδομάδες αλλά τίποτα.Πηρα μία από το eshop στη μισή τιμή 15.9 € η οποία μ ήρθε σε μία μέρα.Είμαι στη πρώτη φόρτιση και η μπαταρία δείχνει όπως στην αρχή.Η συγκεκριμένη έχει ημερομηνία κατασκευής Ιούλιο του 2017.
Η μπαταρία του eshop έχει το κύκλωμα για το nfc; Δοκίμασε το και πες μου, γιατί είχα πάρει μία από σκρουτζομάγαζο και δεν είχε το κύκλωμα.

Άγγελος

Samsung Galaxy Note 3

Lollipop custom rom

Nexus 7

Stock Rom rooted

Link to comment
Share on other sites

Η μπαταρία του eshop έχει το κύκλωμα για το nfc; Δοκίμασε το και πες μου, γιατί είχα πάρει μία από σκρουτζομάγαζο και δεν είχε το κύκλωμα.

 

Αν έλεγε Samsung επάνω και δεν ήταν τρίτου κατασκευαστή, έπεσες σε μαιμού.

Link to comment
Share on other sites

Με το eshop επικοινώνησα και τηλεφωνικά και μέσω email.

Μου είπαν λοιπόν ότι οι μπαταρίες είναι original και ότι έρχονται και με 3 pin (άρα χωρίς NFC) και με 4 pin (με NFC).

Αυτό κατ' αρχήν μου φαίνεται περίεργο...να είναι δηλαδή original και χωρίς NFC.

 

Σε ερώτησή μου πώς διασφαλίζω ότι θα πάρω με NFC αν κάνω παραγγελία μου είπαν ότι αυτοί παίρνουν απο προμηθευτή και ότι τους στείλει. Άρα θέμα τύχης.

Ε τώρα δεν είναι σοβαρή κατάσταση αυτή και εξακολουθώ να ψάχνομαι για το πώς θα βρω original μπαταρία εκτός αστικών κέντρων

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Καλημέρα σε όλους. Είμαι και εγω κάτοχος του Note 3 και αποφάσισα να αλλάξω την μπαταρία του (B800BU) επειδή μειώθηκε η απόδοσή της μετά απο 2 χρόνια χρήσης. Απο κατάστημα της Ομονοίας αγόρασα μια καινούρια (B800BC) σε χάρτινο κουτάκι και όχι σε σκέτο σακουλάκι. Η απόδοσή της όμως είναι από απογοητευτική. Τελειώνει υπερβολικά γρήγορα . Το πιο απλό είναι ότι μέσα σε 7 ώρες το βράδυ με ξυπνητήρι καταναλώνει περίπου 16με 17% μπαταρία. Χωρίς ξυπνητήρι 5 με 6%. Χρήζει αντικατάστασης λέτε; Επαναφορά δεν του έκανα, έπρεπε; Έπρεπε -πρέπει να κάνω κάτι άλλο; Τα τελευταία ψηφία της μπαταρίας πειράζει που είναι διαφορετικά;

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Samsung Galaxy Note 3 (SM-N9005)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...