Jump to content

Samsung Galaxy Note 3 (SM-N9005)


StratosGR
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Για ξανάκανε μια επαναφορά εργοστασιακων. Πολλές φορές πιάνει.

[sIGPIC][/sIGPIC]

flickr-htc one black

cyber gull

Link to comment
Share on other sites

Τυπικά ναι χάνεις την εγγύηση διότι αλλάζει το csc.

Κάθε stock rom έχει τις ίδιες πάνω κάτω εφαρμογές, οπότε τις εφαρμογές της μάνας ρομ θα τις βρεις πάλι εκεί.

 

 

Όχι δεν χάνεις εγγύηση την χάνεις μόνο αν γράψει ο knox

Link to comment
Share on other sites

Όχι δεν χάνεις εγγύηση την χάνεις μόνο αν γράψει ο knox

 

Αυτό. Εγγύηση χάνεις μόνο αν γράψει 0x1 o Knox. Αλλιώς βάζεις οποια rom θέλεις κάθε φορά. Εγώ έχω αλλάξει 7-8 official μέχρι τώρα και είμαι με Knox 0x0.

Link to comment
Share on other sites

Όχι δεν χάνεις εγγύηση την χάνεις μόνο αν γράψει ο knox

 

Αυτό. Εγγύηση χάνεις μόνο αν γράψει 0x1 o Knox. Αλλιώς βάζεις οποια rom θέλεις κάθε φορά. Εγώ έχω αλλάξει 7-8 official μέχρι τώρα και είμαι με Knox 0x0.

Την χάνεις την εγγύηση http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=412552

Προσέξτε τι γράφετε για να μην πάρετε άλλους στο λαιμό σας.

Edited by truckman
Link to comment
Share on other sites

Την χάνεις την εγγύηση http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=412552

Προσέξτε τι γράφετε για να μην πάρετε άλλους στο λαιμό σας.

 

Εγώ ξεκίνησα με original CSC LUX αλλαξα 4 φορές CSC και μια φορά που χρειάσθηκε service δεν μου δημιούργησαν το παραμικρό. Άλλωστε όποτε θέλεις επιστρέφεις στο αρχικό CSC.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ ξεκίνησα με original CSC LUX αλλαξα 4 φορές CSC και μια φορά που χρειάσθηκε service δεν μου δημιούργησαν το παραμικρό. Άλλωστε όποτε θέλεις επιστρέφεις στο αρχικό CSC.
To ότι έπεσες εσύ σε τεχνικό που βαριόταν/δεν ήθελε να το ψάξει, δεν σημαίνει ότι είναι ο κανόνας. 'Οπως γράφω στον οδηγό, έχουν αναφερθεί περιπτώσεις σαν την δική σου αλλά δεν είναι το σύνηθες, αυτοί πού έχουν φάει ''πόρτα'' απο κάτι τέτοιο αποτελούν την πλειοψηφία. Είναι γραμμένα όλα πολύ αναλυτικά και δεν νομίζω ότι υπάρχει λόγος να τα εξηγώ πάλι.
Link to comment
Share on other sites

Την χάνεις την εγγύηση http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=412552

Προσέξτε τι γράφετε για να μην πάρετε άλλους στο λαιμό σας.

 

Πώς την χάνεις αφού εμένα ήταν τσέχικο CSC ETL και μετά την εγκατάσταση της nordic όλα έγιναν csc NEE και αυτό που γράφει original csc είναι NEE στο s5 που είχα το original csc δεν άλλαζε ίσως εξαρτάται από το τηλέφωνο ή την rom παντός στο note 3 άλλαξαν όλα τα csc αλλά και αυτό να μην γίνει ξανά βάζεις την rom από την χώρα που είναι το τηλέφωνο και είσαι έτοιμος οπότε χάνεις εγγύηση μόνο αν γράψει ο knox η το σπάσεις ο ίδιος

Edited by liam69
Link to comment
Share on other sites

Πώς την χάνεις αφού εμένα ήταν τσέχικο CSC ETL και μετά την εγκατάσταση της nordic όλα έγιναν csc NEE και αυτό που γράφει original csc είναι NEE στο s5 που είχα το original csc δεν άλλαζε ίσως εξαρτάται από το τηλέφωνο ή την rom παντός στο note 3 άλλαξαν όλα τα csc αλλά και αυτό να μην γίνει ξανά βάζεις την rom από την χώρα που είναι το τηλέφωνο και είσαι έτοιμος οπότε χάνεις εγγύηση μόνο αν γράψει ο knox η το σπάσεις ο ίδιος
Μα ακριβώς επειδή αλλάζει το csc και δεν συμφωνεί με το αρχικό πού είχε η συσκευή σου και το οποίο βλέπουν στο service βάση του imei σου (στη δική σου περίπτωση θα πρέπει να δούν οπωσδήποτε το τσέχικο), είσαι εκτός εγγύησης. Το έχεις καταλάβει λάθος. Edited by truckman
Link to comment
Share on other sites

To ότι έπεσες εσύ σε τεχνικό που βαριόταν/δεν ήθελε να το ψάξει, δεν σημαίνει ότι είναι ο κανόνας. 'Οπως γράφω στον οδηγό, έχουν αναφερθεί περιπτώσεις σαν την δική σου αλλά δεν είναι το σύνηθες, αυτοί πού έχουν φάει ''πόρτα'' απο κάτι τέτοιο αποτελούν την πλειοψηφία. Είναι γραμμένα όλα πολύ αναλυτικά και δεν νομίζω ότι υπάρχει λόγος να τα εξηγώ πάλι.

 

Έχω ξαναγράψει και πολύ παλιά (πάνω από ένα χρόνο) σε αυτή τη σελίδα, ότι το παραμύθι με τον knox είναι έμπνευση της ελληνικής αντιπροσωπείας. Η μητρική samsung, σιωπηλά, δέχεται την επιδιόρθωση ακόμα και αν έχει γράψει ο knox. Όταν είχα πάρει το note μου, ήθελα να εγκαταστήσω το titanium backup για να κρατήσω αντίγραφο της συσκευής μου πριν τις μεγάλες αναβαθμίσεις (από 4.3 σε 4.4.2 και τώρα πια από 4.4.2 σε 5.0). Δυστυχώς ακόμα και σήμερα, παρά την πρόοδο της πλατφόρμας του android, αυτό το βασικότατο χαρακτηριστικό που δουλεύει τέλεια στο iOS δεν είναι διαθέσιμο (χάνεις όλα σου τα δεδομένα/ρυθμίσεις) και μπορείς να το επιτύχεις μόνο ρουτάροντας τη συσκευή και χρησιμοποιώντας προγράμματα όπως το titanium ή το mybackup pro. Είχα στείλει λοιπόν ένα οργισμένο μήνυμα στη samsung, αναφέροντάς τους ότι δε με ενδιαφέρουν τα mods αλλά αυτή η πολύ απλή λειτουργικότητα και ότι εφόσον αυτό σημαίνει ότι χάνω την εγγύησή μου δεν πρόκειται να ξαναγοράσω ποτέ συσκευή τους. Η απάντηση ήταν ότι αν χρειαστεί η συσκευή θα επισκευαστεί έστω και με γραμμένο knox, αλλά ΜΟΝΟ ΜΙΑ φορά και ότι αυτό το κάνουν για να προστατευθούν από service για καμμένες πλακέτες από υπερχρονισμό και κακές rom. Έχω κρατήσει το mail να το έχω σε περίπτωση που χρειαστεί να πάω ποτέ στο service.

Γιάννης
Link to comment
Share on other sites

Έχω ξαναγράψει και πολύ παλιά (πάνω από ένα χρόνο) σε αυτή τη σελίδα, ότι το παραμύθι με τον knox είναι έμπνευση της ελληνικής αντιπροσωπείας. Η μητρική samsung, σιωπηλά, δέχεται την επιδιόρθωση ακόμα και αν έχει γράψει ο knox. Όταν είχα πάρει το note μου, ήθελα να εγκαταστήσω το titanium backup για να κρατήσω αντίγραφο της συσκευής μου πριν τις μεγάλες αναβαθμίσεις (από 4.3 σε 4.4.2 και τώρα πια από 4.4.2 σε 5.0). Δυστυχώς ακόμα και σήμερα, παρά την πρόοδο της πλατφόρμας του android, αυτό το βασικότατο χαρακτηριστικό που δουλεύει τέλεια στο iOS δεν είναι διαθέσιμο (χάνεις όλα σου τα δεδομένα/ρυθμίσεις) και μπορείς να το επιτύχεις μόνο ρουτάροντας τη συσκευή και χρησιμοποιώντας προγράμματα όπως το titanium ή το mybackup pro. Είχα στείλει λοιπόν ένα οργισμένο μήνυμα στη samsung, αναφέροντάς τους ότι δε με ενδιαφέρουν τα mods αλλά αυτή η πολύ απλή λειτουργικότητα και ότι εφόσον αυτό σημαίνει ότι χάνω την εγγύησή μου δεν πρόκειται να ξαναγοράσω ποτέ συσκευή τους. Η απάντηση ήταν ότι αν χρειαστεί η συσκευή θα επισκευαστεί έστω και με γραμμένο knox, αλλά ΜΟΝΟ ΜΙΑ φορά και ότι αυτό το κάνουν για να προστατευθούν από service για καμμένες πλακέτες από υπερχρονισμό και κακές rom. Έχω κρατήσει το mail να το έχω σε περίπτωση που χρειαστεί να πάω ποτέ στο service.

Ενημερωτικά πάντως ροοταρισμενη συσκευή δεν δέχεται κανένα service καμίας εταιρίας.

Απλά στις άλλες εταιρίες (π.χ. lg), υπάρχει δυνατότητα να ξαναγυρίσεις σε stock χωρίς να φαίνεται τίποτα, ενώ στα sammy ελέω KNOX δεν υπάρχει γυρισμός.

Link to comment
Share on other sites

Μια ερωτηση.Ψαχνω προγραμματακι που να κλειδωνει το κινητο απο "περιεργους"...διαβαζω ομως στο google play καποιες εφαρμογες μετα ΔΕΝ βγαινουν ευκολα..εγω απλα θελω να κλειδωνει με ενα κωδικο..υπαρχει κατι?

 

https://play.google.com/store/apps/details?id=com.thinkyeah.smartlockfree

Πολυ καλη εφαρμογη την χρησιμοποιω αρκετο καιρο.

Ξύπνησε σ' έναν εφιάλτη αλλά δεν θυμάται να κοιμήθηκε
Link to comment
Share on other sites

Παίδες εδώ και μερικές μέρες αντιμετωπίζω το εξης κουλο: είμαι Καλαμάτα και πλέον εχει μπει 4g (voda) Οταν το τηλέφωνο συνδέεται σε 4g δίκτυο μετά απο μερικά λεπτά παρότι δείχνει συνδεδεμένο το internet "κρεμάει" και καμια εφαρμογή δεν "βλέπει" internet!!! Μονο αν κλείσω και ξανανοίξω δεδομένα δουλεύει για λίγο και μετά πάλι το ίδιο:confused:

 

Αν το γυρίσω απο τις ρυθμίσεις μονο σε 3g όλα δουλεύουν μια χαρά. Επίσης Αθήνα δεν είχα ποτέ πρόβλημα με το 4g, πάντα δούλευει αψογα (το τηλέφωνο είναι Γερμανικό και φοράει 5.0)

 

Το έχει συναντήσει κάποιος άλλος αυτό;;

Coolermaster MC500/Asus Rog Strix X570-F/Ryzen 7 3700X/Bequiet Dark Rock 4/G.Skill Ripjaws V 32GB-3200/Sapphire 6900XT Nitro+SE /Corsair RM850x/Samsung 970 Evo 500GB M2/Samsung 860 Evo 250GB/Corsair K70 mk.2/Logitech G13/Logitech MX Master 3/Dell UP2716+SE2419/

MyFlickr

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα οποιος μπορει ας βοηθησει.

Λοιπον εχω το note 3μετα απο αναβαθμιση απο κιτκατ σε lolipop ειχα μεγαλη καταναλωση μπαταριας και μεγαλη θερμοκρασια.αποφασισα να το γυρισω πισω κατεβασα εκδοση το γυρισα σε κιτκατ αλλα εχω προβλημα με δικτυο δεν μου αναγνωριζει τιποτα.

 

Αν δεν έχεις κρατήσει κάποιο nandroid backup της kit-kat rom ή του efs folder, ώστε να τα κάνεις restore τότε προσπάθησε να φλασάρεις ξανά μέσω odin μια lolipop ή αυτήν ακριβώς την stock kit-kat που είχες πριν.

Link to comment
Share on other sites

Έχω Γερμανικό Note 3 με Android 4.4.2, ρουταρισμένο και με knox 0x0.

Το δουλεύω μέσω bt με Gear 2 Neo και η συνεργασία είναι πολύ καλή.

Μου ήρθε από χθες η περίφημη αναβάθμιση. Προσπάθησα να την εγκαταστήσω από το κινητό κατευθείαν (δυο φορές) αλλά απέτυχε.

Τελικά το έκανα με Kies 3...

Έχει άποψη κάποιος γιά αυτή την Γερμανική έκδοση; Το bt γιά το οποίο γινόταν θέμα αποκαταστάθηκε;

Πως μπορώ να ξαναρουτάρω το Note 3 με knox 0x0;

Nokia 9000, Palm Visor Pro, Palm Tungsten T, Qtec 9000, OMNIA SGH-i900, Acer neoTouch S200 (ACER F1) [έσκασε η οθόνη του], OMNIA II, Note 1, Note 3, Nexus 6, Note 5 (SM-N920CD)
Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά, το sammobile, δεν είναι επίσημο site? Άρα ότι βάλουμε από εκεί, στο κινητό, λογικά δεν θα έπρεπε να χάσουμε την εγγύηση. Λέω κάτι λάθος? Από εκεί δεν βρίσκουμε την nordic?
Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά, το sammobile, δεν είναι επίσημο site? Άρα ότι βάλουμε από εκεί, στο κινητό, λογικά δεν θα έπρεπε να χάσουμε την εγγύηση. Λέω κάτι λάθος? Από εκεί δεν βρίσκουμε την nordic?

Όχι, δεν είναι επίσημο site της samsung και γενικά δεν υπάρχει καμία επίσημη ιστοσελίδα της εταιρείας που να δίνει για download τα διάφορα firmwares. Διάβασε εδώ στην τελευταία παράγραφο http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=412552

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας. Μολις εγινα κατοχος ενος μεταχειρισμενου note 3 (με lollipop). Εχω ομως ενα προβλημα. Οταν ειναι ηδη συνδεδεμενο ενα αλλο κινητο στο modem μου με wifi , το note δεν συνδεεται. Οταν κλεισω το wifi απο το αλλο κινητο συνδεομαι κανονικα. Το ιδιο προβλημα εχω και με το moto g μου. Ξερεις κανεις τι γινεται;ευχαριστω!
Link to comment
Share on other sites

Γεια σας. Μολις εγινα κατοχος ενος μεταχειρισμενου note 3 (με lollipop). Εχω ομως ενα προβλημα. Οταν ειναι ηδη συνδεδεμενο ενα αλλο κινητο στο modem μου με wifi , το note δεν συνδεεται. Οταν κλεισω το wifi απο το αλλο κινητο συνδεομαι κανονικα. Το ιδιο προβλημα εχω και με το moto g μου. Ξερεις κανεις τι γινεται;ευχαριστω!

 

Δεν ξέρω να στο αναλύσω τεχνικά, ούτε ότι είναι αυτό το πρόβλημά σου, αλλά για να σου λυθεί λίγο το μυστήριο...

 

Έχω την εντύπωση ότι κάτι παίζει με τον αριθμό των συσκευών που μπορεί να δεχτεί το ρουτερ σου.. Δεν πρέπει να φταίει το κινητό.

 

Ίσως να ρωτήσεις στο σχετικό νήμα...

Edited by konstantinos7

Xiaomi Mi Air 13.3 W10

Samsung Galaxy Note 9 Stock Android 10

Link to comment
Share on other sites

Όχι, δεν είναι επίσημο site της samsung και γενικά δεν υπάρχει καμία επίσημη ιστοσελίδα της εταιρείας που να δίνει για download τα διάφορα firmwares. Διάβασε εδώ στην τελευταία παράγραφο http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=412552

 

Να σαι καλά φίλε μου, ευχαριστώ για την διευκρίνηση.

Link to comment
Share on other sites

δυστηχως δεν εχω τιποτα κρατηση.εχω κατεβασει 5 με 6 firmware απο το sammobile για το νοτε τις εχω περασει και εχω το ιδιο προβλημα

 

Ποιο πρόβλημα;

Link to comment
Share on other sites

έβαλα την nordic και λύθηκαν τα προβλήματα με το BT.

 

Δώσε σε παρακαλώ περισσότερες λεπτομέρειες γιατί εγώ έβαλα την επίσημη Γερμανική με Kies και έχω συνεχείς αποσυνδέσεις με το Gear 2 Neo.

Nokia 9000, Palm Visor Pro, Palm Tungsten T, Qtec 9000, OMNIA SGH-i900, Acer neoTouch S200 (ACER F1) [έσκασε η οθόνη του], OMNIA II, Note 1, Note 3, Nexus 6, Note 5 (SM-N920CD)
Link to comment
Share on other sites

έβαλα την nordic και λύθηκαν τα προβλήματα με το BT.

Κι εγώ έβαλα τη nordic και συνεχίζει να έχει θέματα...Ναι μεν δεν κάνει αποσυνδέσεις, αλλά συνεχίζει να στέλνει τις κλήσεις κατευθείαν στο bt χωρίς να χτυπάει το τηλ, με αποτέλεσμα να χάνω κλήσεις...Εκτός αν αυτό είναι κάποια ειδική ρύθμιση που δεν τη βρίσκω...

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Samsung Galaxy Note 3 (SM-N9005)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...