Jump to content

Samsung Galaxy Note 3 (SM-N9005)


StratosGR
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Υπάρχει κάποιος να ξέρει να μας πει τι ακριβώς βήματα πρέπει να κάνουμε για να αναβαθμίσουμε το Ν9005 LTE 32GB από την ελληνική Lollipop (BOB6) σε αυτή της Cosmote (BOD6) χωρίς να έχουμε σφάλματα ext4 size κλπ...

Και εγω θα ηθελα να ξερω πως γινεται γιατι το προσπαθησα με pit file και δεν τα καταφερα.Οποιος γνωριζει ας μας πει παιδια

Link to comment
Share on other sites

Σας το έχω ξαναγράψει, πρέπει να βρείτε το pit file για την συγκεκριμένη ρομ που θέλετε να περάσετε και όχι όποιο να'ναι. Κάπου στο xda στα νήματα του note 3 αναγράφεται τρόπος να βγάλει κάποιος αυτό το αρχείο από την ρομ του. Αν λοιπόν κάποιος που έχει την συγκεκριμένη ρομ μπορεί να το κάνει και να σας το ανεβάσει, θα μπορέσετε να την περάσετε μια χαρά.
Link to comment
Share on other sites

Ξέρεις αν θέλει το pit file της έκδοσης που είναι ήδη περασμένη ή αυτής που θέλουμε να περάσουμε? Μη κάνουμε καμιά πατάτα και μετά ρωτάμε πως κάνουμε JTAG.
Link to comment
Share on other sites

Συγγνώμη αλλά έχει φτάσει 10 Ιουνίου κ ακόμα δεν έχω πάρει το update του lolipop... Μπορεί κάποιος να μου στείλει ένα pm με στοιχεία για το πως να το βάλω εγω;
Link to comment
Share on other sites

Ξέρεις αν θέλει το pit file της έκδοσης που είναι ήδη περασμένη ή αυτής που θέλουμε να περάσουμε? Μη κάνουμε καμιά πατάτα και μετά ρωτάμε πως κάνουμε JTAG.

Εννοείται ότι θέλεις το pit file αυτής που θέλεις να βάλεις.

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει η δυνατότητα το βίντεο που παίζει στο κινητό να το στείλω ασύρματα στο ταμπλετ note 10.1 2014 lte και να το βλέπω εκεί?
Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει η δυνατότητα το βίντεο που παίζει στο κινητό να το στείλω ασύρματα στο ταμπλετ note 10.1 2014 lte και να το βλέπω εκεί?

 

Φυσικά.... πρώτα μέσω bluetooth αλλά πιο αποδοτικά με Wifi Direct και πάει σφαίρα.

Περίεργο πράγμα τα όνειρα....

Για να τα δεις πρέπει να κοιμηθείς.

Για να τα ζήσεις, πρέπει να ξυπνήσεις....

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά κάποιος αν ξέρει ας μου πει λύση για το θέμα με to Bluetooth... Πραγματικά με έχει κουράσει το θέμα από την μέρα που πήγα σε λολιποπ ελληνική. Ποια ρομ να περάσω να μην έχω θέματα
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά κάποιος αν ξέρει ας μου πει λύση για το θέμα με to Bluetooth... Πραγματικά με έχει κουράσει το θέμα από την μέρα που πήγα σε λολιποπ ελληνική. Ποια ρομ να περάσω να μην έχω θέματα

Πέρασε τον κέρνελ της κινέζικης ή της ταιβανέζικης lollipop με το odin και θα είναι άψογο.

Link to comment
Share on other sites

Guest lagoudakis
παιδες καλημερα...μια ερωτηση,κατα την γνωμη σας υπαρχει περιπτωση να παρουμε αλλη αναβαθμιση της 5 στην συσκευη μας η αυτο ηταν και τελος;
Link to comment
Share on other sites

Πέρασε τον κέρνελ της κινέζικης ή της ταιβανέζικης lollipop με το odin και θα είναι άψογο.

Μόνο του τον κερνελ πως το περνάω; βασικά που τον βρίσκω

Link to comment
Share on other sites

Βγήκε και πιο νέα, N9005XXUGBOD8, έκδοση για Αγγλικά O2.
Φιλικά Γιώργος
Link to comment
Share on other sites

Φυσικά.... πρώτα μέσω bluetooth αλλά πιο αποδοτικά με Wifi Direct και πάει σφαίρα.

 

Μήπως δεν το λέω σωστά, αυτό που θέλω είναι να πατάω play στο κινητό και να στέλνει το βίντεο στο ταμπλετ. Να το βλέπω εκεί, να μην το μεταφέρω μέσω Bluetooth γιατί αργεί. Οτι βίντεο έχω να το στέλνω ασύρματα και άμεσα να το βλέπω. Γίνετε?

Link to comment
Share on other sites

Μήπως δεν το λέω σωστά, αυτό που θέλω είναι να πατάω play στο κινητό και να στέλνει το βίντεο στο ταμπλετ. Να το βλέπω εκεί, να μην το μεταφέρω μέσω Bluetooth γιατί αργεί. Οτι βίντεο έχω να το στέλνω ασύρματα και άμεσα να το βλέπω. Γίνετε?

 

Νομιζω δεν γινετε αλλα γιατι το μεταφερεις με bluetooth και οχι με wifi direct;

Ξύπνησε σ' έναν εφιάλτη αλλά δεν θυμάται να κοιμήθηκε
Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει η δυνατότητα το βίντεο που παίζει στο κινητό να το στείλω ασύρματα στο ταμπλετ note 10.1 2014 lte και να το βλέπω εκεί?

 

Φίλε Jimmy δοκίμασε το πρόγραμμα Samsung Group Play (συνίθως είναι προεγκατεστημένο στα περισσότερα Samsung), να δεις αν σε καλύπτει σε αυτό που θες να κάνεις.

Link to comment
Share on other sites

Στις ρυθμίσεις γλώσσας / Samsung Keyboard είναι και σε κανέναν άλλο η επιλογή Pen detection γκριζαρισμένη? Ξέρετε πως το απενεργοποιώ?

[ATTACH]62030[/ATTACH]

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα παιδια.Θελω να ρωτησω 2 πραγματακια αν ξερετε να με βοηθησετε

Εχω ενα NOTE 3 αλλα ακομη δεν εχει ερθει αναβαθμιση και ειμαι σε 4.2.2 καθως επισης και σε ενα ταμπλετ tab s το ιδιο ακριβως ενω σε ολους τους γνωστους μου ακομη και με galaxy s4 που ειναι πιο παλιο τους εχει ερθει ερθει.Ξερετε γιατι συμβαινει αυτο?

Ακομη ενα θεμα που εχω ειναι οτι στις επιλογες των δικτυων δε μου βγαζει καν την επιλογη να επιλεξω LTE και αν και μιλησα με Wind δε βρηκα ακρη

Μπορει καποιος να με βοηθησει σε αυτα που ρωταω?

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα παιδια.Θελω να ρωτησω 2 πραγματακια αν ξερετε να με βοηθησετε

Εχω ενα NOTE 3 αλλα ακομη δεν εχει ερθει αναβαθμιση και ειμαι σε 4.2.2 καθως επισης και σε ενα ταμπλετ tab s το ιδιο ακριβως ενω σε ολους τους γνωστους μου ακομη και με galaxy s4 που ειναι πιο παλιο τους εχει ερθει ερθει.Ξερετε γιατι συμβαινει αυτο?

Ακομη ενα θεμα που εχω ειναι οτι στις επιλογες των δικτυων δε μου βγαζει καν την επιλογη να επιλεξω LTE και αν και μιλησα με Wind δε βρηκα ακρη

Μπορει καποιος να με βοηθησει σε αυτα που ρωταω?

 

Καλησπέρα John

Για το θέμα της αναβάθμισης. Το πρόβλημα σου μάλλον οφείλεται στο ότι το κινητό σου πιθανότατα έχει περασμένο firmware κάποιας χώρας που η Samsung δεν έχει αναβαθμίσει στο τελευταίο Lollipop. Για να το εξακριβώσουμε άνοιξε το dialer σαν να παίρνεις τηλέφωνο και πληκτρολόγησε *#1234#. Αμέσως θα σου βγάλει 3 κωδικούς (AP, CP και CSC). Πες τους μας και ίσως καταλάβουμε ποιάς χώρας είναι η συσκευή και αν υπάρχει έτοιμη αναβάθμιση. Ότι και να είναι πάντως μπορείς να περάσεις χειροκίνητα την αναβάθμιση σε Lollipop χωρίς να χάσεις και την εγγύηση σου.

Στο άλλο θέμα με το LTE της Wind υπάρχει και γι' αυτό λύση αρκεί να έχεις δικαιώματα root. Αναλυτικές οδηγίες έχω γράψει σε προηγούμενο post. Θα το βρείς ξεφυλλίζοντας προς τα πίσω το σιγκεκριμένο thread. Πάντως αν περάσεις την Lillipop διορθώνεται αυτό, και έτσι με ένα σμπάρο δύο τρυγόνια.

Link to comment
Share on other sites

Φίλε john9147 μάλλον είσαι στην 4.4.2 και όχι στην 4.2.2

Φίλε vagelisfil87, νομίζω πως δεν είναι safe 100% να περάσει μόνος του την αναβάθμιση της lollipop χωρίς να του έρθει ειδοποίηση ενημέρωσης και χωρίς να έχει κίνδυνο να ακυρωθεί η εγγύηση. Εκτός αυτού, έχω γράψει σε προηγούμενες σελίδες στο ίδιο thread ότι υπάρχει κατάστημα service της Samsung που μπορεί να πάει κάποιος και να του περάσουν την ελληνική έκδοση της lollipop χωρίς να γράψει ο knox (χωρίς να ακυρωθεί η εγγύηση).

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα παιδια.Λοιπον ναι εχει 4.4.2 τελικα εγω μπερδευτηκα.Το ιδιο και στο ταμπλετ.Στο κινητο μου βγαζει

AP N9005XXUGNI4

CP N9005XXUGNI3

CSC N9005NEEGNK2

Στο ταμπλετ δεν ξερω πως να τα δω αυτα

Χειροκινητα πως μπορω να κανω αναβαθμιση χωρις να το κανω ροοτ,δε θελω να τα πειραξω ακομη και φυσικα φοβαμαι γιατι δεν εχω ιδεα πως να το κανω,αν και σε ενα galaxy s το ειχα κανει μονος μου.Μου ειχε στειλει αναλυτικα ενα παιδι απο εδω οδηγιες και το ειχα κανει.

Θα πρεπει να περιμενω να βγει η αναβαθμιση με την οποια θα λυθει και το θεμα με το LTE?

Πως μπορω να δω ποτε περιπου θα βγει η αναβαθμιση?

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν απ' ότι φαίνεται το κινητό είναι από Σουηδία και όπως φαίνεται δεν έχει βγεί ακόμη η αναβάθμιση σε Lillipop για εκεί. Για το πότε θα βγεί δεν μπορείς ποτέ να το ξέρεις και γνώμη μου είναι να μην ακούς τις πιθανές ημερομηνίες που λένε στα forums καθώς δεν ισχύουν σχεδόν ποτέ. Η Samsung σαν εταιρία δεν ανακοινώνει ποτέ επίσημα για αναβαθμίσεις firmware και έτσι οτιδήποτε άλλο είναι απλά φήμη. Ας μη ξεχνάμε ότι το Note 3 είναι ένα κινητό 2 χρόνων και πιθανότατα να μην δίνει η εταιρία τις ίδιες προτεραιότητες με άλλα νεότερα μοντέλα. Έτσι αναβάθμιση μπορεί να βγεί και σήμερα το βράδυ αλλά μπορεί να μη βγεί και ποτέ. Κάποιες χώρες να φανταστείς έχουν ακόμη την αρχική 4.3 και δεν βγήκε η 4.4.2 KitKat που έχεις ήδη εσύ.

Ο επίσημος αντιπρόσωπος service της Samsung στην Ελλάδα είναι η Smartec (Φειδιππίδου 7) στο Χαϊδάρι Αττικής. Αν είσαι αθηναίος μπορείς να πας μια βόλτα και να τους πείς το πρόβλημα σου. Μάλιστα έχουν και service 1 ώρας που επισκευάζουν αμέσως το κινητό σου αν γίνεται ή σε ενημερώνουν σε 20 λεπτά αν είναι κάτι που πρέπει να παραμείνει εκεί και να το παραλάβεις αργότερα. Εμένα προσωπικά που είχα αυστριακή έκδοση 4.4.2 όταν τους το πήγα να μου περάσουν την Ελληνική 5.0 μου είπαν ότι δε γίνεται κάτι τέτιο και ότι θα χαθεί και η εγγύηση αν γίνει καθόσον θα γράψει ο μετρητής Knox και έτσι μου πέρασαν την αυστριακή 5.0. Το ίδιο μου επαλήθευσαν και στην τηλεφωνική εξυπητέτηση της Samsung. Έτσι την πέρασα μόνος μου με το Odin φυσικά χωρίς να πειρχτεί τίποτα από το κινητό και την εγγύηση.

Τέλος για το tablet σου κατέβασε την εφαρμογή Phone Info *Samsung* η οποία θα σου πει αναλυτικά ποιάς χώρας κατασκευή είναι ,τι έκδοση firmware έχει κλπ.

Link to comment
Share on other sites

Τωρα τι προτεινετε να κανω δηλαδη?Να περιμενω ποτε θα ερθουν οι αναβαθμισεις η να κανω μονος μου?Μπορει καποιος να μου πει αναλυτικα πως μπορω να το κανω μονος μου και που να βρω την αναβαθμιση?Μηπως ειναι καλυτερα να περιμενω?Ειμαι Θεσσαλονικη οποτε δε βολευει μονο αν το παω στο σερβις εδω
Link to comment
Share on other sites

Πάρε την Samsung και πες τους τι θες να δείς τι θα σου πούνε. Ρώτα αν έχει και κανένα service κοντά εκεί που μένεις. Από τη στιγμή που θα αποφασίσεις να πειράξεις το κινητό μόνος σου παίρνεις και ένα μικρό ρίσκο για οτιδήποτε συμβεί. Οι πιθανότητες να χάσεις την εγγύηση αν βάλεις γνήσιο firmware της Samsung είναι μικρές. Τα ζυγίζεις και βλέπεις, και εδώ είμαστε εμείς για παραπάνω οδηγίες. Αν ο λόγος που θες να αναβαθμίσεις το κινητό σου είναι το LTE της Wind δοκίμασε να κατεβάσεις την εφαρμογή TowelRoot (ψάξτην στο google όχι στο Play Store) και πάτα το κουμπί "make it rain". Η εφαρμογή αυτή rootαρει το κινητό χωρίς να πειράξει το Knox (εγγύηση). Δουλεύει μόνο στις πρώτες εκδόσεις του KitKat 4.4.2. Δεν χάνεις κάτι να δοκιμάσεις. Αν πετύχει θα σου πω ακριβώς τι να κάνεις μετά για να ενεργοποιήσεις το LTE.
Link to comment
Share on other sites

Αν ο λόγος που θες να αναβαθμίσεις το κινητό σου είναι το LTE της Wind δοκίμασε να κατεβάσεις την εφαρμογή TowelRoot (ψάξτην στο google όχι στο Play Store) και πάτα το κουμπί "make it rain". Η εφαρμογή αυτή rootαρει το κινητό χωρίς να πειράξει το Knox (εγγύηση). Δουλεύει μόνο στις πρώτες εκδόσεις του KitKat 4.4.2. Δεν χάνεις κάτι να δοκιμάσεις. Αν πετύχει θα σου πω ακριβώς τι να κάνεις μετά για να ενεργοποιήσεις το LTE.
Δεν είναι έτσι απλά τα πράγματα όπως τα γράφεις, υπάρχει κάποια διαδικασία για να μην γράψει ο knox.

Υπάρχει οδηγός στο xda με συγκεκριμένους κερνελ.

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Samsung Galaxy Note 3 (SM-N9005)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...