Jump to content

Samsung Galaxy Note 3 (SM-N9005)


StratosGR
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Άστο να τελειώσει.

Μήπως έβαλες μέσα σε καμιά SD Card πολλά καινούρια media files; Τα κάνει index μια φορά για να τα διαχειρίζεται πιο γρήγορα στη συνέχεια.

 

Βασικά δεν πείραξα τίποτα τις τελευταίες μέρες λόγω έλλειψης χρόνου, ξαφνικά σήμερα το έπιασε.

Όση ώρα το σκάλιζα με internet(3g) & μουσική από το bluetooth(sbh50) είχε drain σε 2 ώρες πήγε από το 95% στο 18%, στο 2ώρο που ακολούθησε που το άφησα αφού τα έκλεισα όλα, έκανα εκκαθάριση ram και ενώ είχα κάνει και 4-5 reboot μπας και στρώσει, ήρθε στα ίσα του και έχασε γύρω στο 2%, τώρα το έχω βάλει να φορτίζει.

Ελπίζω να έφτιαξε.

Να επισημάνω ότι στην sd έχω καμιά 30άρια gb αρχεία(13gb εικόνες/βίντεο, 11gb .ppt/.pdf/.doc & τα λοιπά μουσική) ενώ στην κύρια μνήμη 20gb εφαρμογές.

Edited by bas13
Link to comment
Share on other sites

Με NG1 εχω βαρεθει πραγματικα τις αποσυνδεσεις απο wifi και το τραγικο σήμα δικτυου.

ποσες φορες την ημερα μεταξυ εναλλαγης απο 3g σε 2g προφανως μενει το τηλεφωνο εκτος δικτυου. Τραγικο.

Ευχομαι να τα διορθωσουν asap. !!!

Wise men talk because they have something to say; fools, because they have to say something.

Ποτέ μην λογομαχείς με έναν βλάκα ... θα σε ρίξει στο επίπεδό του και θα σε νικήσει λόγο εμπειρίας.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, μια ερώτηση κι από εμένα: Ενώ μου έδινε τη δυνατότητα να γράφω χειρόγραφα και να αναγνωρίζει αυτά που γράφω π.χ. στο messenger, bbm, κτλ, κάποια στιγμή εξαφανίστηκε και τώρα μόνη μέθοδο εισαγωγής είναι με το πληκτρολόγιο.. έκανα κάτι ή κάνω κάτι για να το επαναφέρω;;; ευχαριστώ!
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά καλησπέρα.

 

Με το χέρι στην καρδιά και μετά από 1 χρόνο χρήσης θεωρείτε πως αξίζει τώρα που έπεσαν αρκετά οι τιμές να αντικαταστησω το Note 2 με το 3; Για το 4 δεν το συζητώ καν λόγω τιμής.

 

Η αλήθεια είναι πως όσο έχω ασχοληθεί με το 3 του κολλητου μου (αν και στα σημεία είναι καλύτερο από το 2) δεν μου δημιούργησε την επιθυμία να αλλάξω το 2. Η χρήση που κάνω είναι κυρίως Internet, email, media κτλ και ελάχιστα παιχνίδια. Η εξωτερική εμφάνιση και τα υλικά δεν με πολυενδιαφερουν καθώς όλα τα κινητά μου τα εδώ σε θήκη.

 

Υπάρχει κάτι που μου ξεφεύγει και που θα άξιζε την αλλαγή; Το μόνο που μπορώ να σκεφτώ είναι ότι το 3 θα πάρει την έκδοση Lollipop ενώ το 2 μάλλον όχι.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, μια ερώτηση κι από εμένα: Ενώ μου έδινε τη δυνατότητα να γράφω χειρόγραφα και να αναγνωρίζει αυτά που γράφω π.χ. στο messenger, bbm, κτλ, κάποια στιγμή εξαφανίστηκε και τώρα μόνη μέθοδο εισαγωγής είναι με το πληκτρολόγιο.. έκανα κάτι ή κάνω κάτι για να το επαναφέρω;;; ευχαριστώ!

 

Πατάς στο πληκτρολόγιο παρατεταμένα το κουμπί αριστερά του enter & εκεί βγάζει τις διαθέσιμες επιλογές.

Το ''Τ'' είναι για το χειρόγραφο.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά καλησπέρα.

 

 

 

Με το χέρι στην καρδιά και μετά από 1 χρόνο χρήσης θεωρείτε πως αξίζει τώρα που έπεσαν αρκετά οι τιμές να αντικαταστησω το Note 2 με το 3; Για το 4 δεν το συζητώ καν λόγω τιμής.

 

 

 

Η αλήθεια είναι πως όσο έχω ασχοληθεί με το 3 του κολλητου μου (αν και στα σημεία είναι καλύτερο από το 2) δεν μου δημιούργησε την επιθυμία να αλλάξω το 2. Η χρήση που κάνω είναι κυρίως Internet, email, media κτλ και ελάχιστα παιχνίδια. Η εξωτερική εμφάνιση και τα υλικά δεν με πολυενδιαφερουν καθώς όλα τα κινητά μου τα εδώ σε θήκη.

 

 

 

Υπάρχει κάτι που μου ξεφεύγει και που θα άξιζε την αλλαγή; Το μόνο που μπορώ να σκεφτώ είναι ότι το 3 θα πάρει την έκδοση Lollipop ενώ το 2 μάλλον όχι.

 

 

Με το χέρι στη καρδιά αν με ρωτούσες πέρσι θα σου έλεγα όχι γιατί και η τιμή ήταν διαφορετική και προσωπικά δε μου έδωσε κάτι παραπάνω η εναλλαγή στο 3. Πλέον όμως με τις τιμές έτσι όπως έχουν διαμορφωθεί νομίζω ότι ΝΑΙ είναι μία αλλαγή που αξίζει πηγαίνοντας σε ένα τηλέφωνο το οποίο θα υποστηριχτεί από το lollipop όπως αναφέρεις σωστά και εσύ αλλά και είναι ελαφρώς κομψότερο από το 2. Δε ξέρω αν είναι η ιδέα μου αλλά το 3 μου φάνηκε λίγο πιο εύκολο στη καθημερινότητα

Link to comment
Share on other sites

Με το χέρι στη καρδιά αν με ρωτούσες πέρσι θα σου έλεγα όχι γιατί και η τιμή ήταν διαφορετική και προσωπικά δε μου έδωσε κάτι παραπάνω η εναλλαγή στο 3. Πλέον όμως με τις τιμές έτσι όπως έχουν διαμορφωθεί νομίζω ότι ΝΑΙ είναι μία αλλαγή που αξίζει πηγαίνοντας σε ένα τηλέφωνο το οποίο θα υποστηριχτεί από το lollipop όπως αναφέρεις σωστά και εσύ αλλά και είναι ελαφρώς κομψότερο από το 2. Δε ξέρω αν είναι η ιδέα μου αλλά το 3 μου φάνηκε λίγο πιο εύκολο στη καθημερινότητα

 

Σε ευχαριστώ πολύ. Έχω βρει να δώσω το 2 και με αλλά 200 ευρώ παίρνω το 3 (συν αλλά 30-40 για θηκη και screen protector) οπότε το κόστος δεν είναι φοβερό απλά με έχουν πιάσει οι τσιγγουνιές και το σκέφτομαι.

 

Τι να πω; Αυτά τα ρημάδια τα Note είναι τόσο καλά και ολοκληρωμένα smartphones που ακόμα και 2 χρόνια μετά το Note 2 λειτουργεί απροβλημάτιστα και με καλύπτει απόλυτα.

Link to comment
Share on other sites

Στα + της απόφασης θα είναι τα 2 επιπλέον χρόνια εγγύηση και τα 50gb του dropbox επίσης για τα 2 επόμενα χρόνια και η ανώτερη κάμερα. Το μεγαλύτερο + όμως σε σχέση με το 2, είναι ο Snapdragon 800 που φοράει το 3 αλλά και τα 3gb ram...
Link to comment
Share on other sites

Απο το 2 να πας στο 3 ειναι μεγάλη η διαφορα και θα το ευχαριστηθείς απο το 3 να πας στο 4 δεν λεει δεν εχει νόημα .
Link to comment
Share on other sites

Απο το 2 να πας στο 3 ειναι μεγάλη η διαφορα και θα το ευχαριστηθείς απο το 3 να πας στο 4 δεν λεει δεν εχει νόημα .

 

Έχεις δει το 4 και το λες αυτό?

Link to comment
Share on other sites

Απο το 2 να πας στο 3 ειναι μεγάλη η διαφορα και θα το ευχαριστηθείς απο το 3 να πας στο 4 δεν λεει δεν εχει νόημα .

 

Την διαφορά την εντοπιζεις σε κάποιο σημείο συγκεκριμένα ή απλά είναι μικρές διάφορες σε αρκετά σημεία που συνολικά δικαιολογουν την αλλαγή;

Link to comment
Share on other sites

Σιγά τις τρομερές αλλαγές που επέφερε το Ν3 σε σχέση με το Ν2.

Στην περίπτωση του Ν2 έχει νόημα να πας στο 4 ή μένεις εκεί.

Link to comment
Share on other sites

Σιγά τις τρομερές αλλαγές που επέφερε το Ν3 σε σχέση με το Ν2.

Στην περίπτωση του Ν2 έχει νόημα να πας στο 4 ή μένεις εκεί.

 

Αν δεν είσαι gadget addict lol πας τώρα στο 3 και του χρόνου στο 4 που θα είναι οριακά κάτω από τα 400€ ;-)

Εγώ ομολογώ ότι ο μόνος λόγος που πήγα από το 2 στο 3 είναι ότι με βόλεψε λίγο καλύτερα στο χέρι και για το sview cover.

Υγ. Στο 4 του χρόνου πάντως. Με την εταιρική επιδότηση lol

Link to comment
Share on other sites

Έχει διαφορές ρε παιδιά το 2 με το 3 μην εθελοτυφλούμε. Σε ότι έχει γραφτεί προσθέστε και την ανάλυση οθόνης από 720p σε 1080p. Τώρα άμα αρχίσουμε να λέμε μια χαρά βλέπω και στην hd τι να την κάνω την fhd, ok...
Link to comment
Share on other sites

Δεν εθελοτυφλώ όπως λες.

Δεν θεωρώ ότι full ή μη hd οθόνη, είναι λόγος για να αλλάξει κάποιος συσκευή που κοστίζει μερικές εκατοντάδες ευρώ.

Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι μόνο η οθόνη είναι και άλλα πράγματα και ο φίλος λέει ότι θα δώσει το 2 και θα συμπληρώσει για το 3 που αυτή τη στιγμή είναι πολύ συμφέρουσα αγορά από πλευράς τιμής η οποία βρίσκεται κοντά στα 400 ευρώ.

 

Τέλος πάντων, είμαι στο Πλαίσιο της Γλυφάδας και χαζεύω το 4. Ο υπάλληλος μου είπε ότι έφεραν τώρα το απόγευμα ένα κανονικό και ένα για το stand που δεν μπορεί να κάνει κλήσεις από όσο το έψαξα δεν έχει καν dialer. Το κανονικό πουλήθηκε λίγα λεπτά μετά την άφιξη. Πολύ ωραία κατασκευή πραγματικά και αψεγάδιαστη λειτουργία. Όλα στο μενού λευκά πλέον η Samsung.

Link to comment
Share on other sites

Tα μεγαλα + για μενα είναι η εξαιρετικη φωτεινοτητα της οθονης, η καλυτερη καμερα, η μεγαλυτερη σε αναλυση και διαγωνιο οθονη, 3gb ram, 32gb μνημη από μαμα, μεγαλυτερη ευαισθησια στην αφη και για μενα παρα πολύ σοβαρο το γεγονος ότι δεν εχει καμπυλη στο γυαλι όπως στο S3, N2 KAI N4 και μπορεις να βαλεις γυαλινη προστασια οθονης εντελως απροβλημάτιστα...
Link to comment
Share on other sites

Κι εγω ειμαι στο γκρουπ χρηστων που πηγαν απο νοτε2 σε νοτε3

Δεν το μετανοιωσα ουτε στιγμη.

Γρηγοροτερο, καλυτερη οθονη, καλυτερη μπαταρια, πιο στιβαρη κατασκευη.

Το Νοτε 4 δεν το εχω δει για να εκφερω αποψη αλλα προσωπικα, απο αποψη σπεκς και εμφανισης δεν το σκεφτομαι καν να περασω απο νοτε 3 σε νοτε 4.

Κατευθειαν για το 5 παω

 

----- προσθήκη μηνύματος 3 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Γνωρίζει κανείς τι είναι αυτό το index services που μου καταβροχθιζει την μπαταρία?

(Δεν μπορώ να ανεβάσω φώτο τώρα αλλά είναι στην 1η θέση της κατανάλωσης)

Edit: Το κινητό καίει κιόλας, ενώ η θερμοκρασία της cpu δεν πέφτει με τίποτα κάτω από 60 βαθμούς

 

Αυτο ειναι ενα γνωστο bug οπου το index service κολλαει σε καποιο corrupted pdf file και συνεχιζει λουπαροντας να προσπαθει να το κανει index.

Συμβαινει συνηθως οταν βαλεις πολλα αρχεια μονοκοπανια, τρωει καποιο σκαλωμα καποιο απο αυτα, γινεται corrupt και μετα αντε βρεσ το:lol:

Εγω αντι να ψαχνω να βρω το αρχειο που εκανε προβλημα δημιουργησα ενα φακελο με . μπροστα για να ειναι invisible το directory στο index service, problem solved

Link to comment
Share on other sites

Δεν εθελοτυφλώ όπως λες.

Δεν θεωρώ ότι full ή μη hd οθόνη, είναι λόγος για να αλλάξει κάποιος συσκευή που κοστίζει μερικές εκατοντάδες ευρώ.

 

Στρατο για μενα, δεν ειναι η αναλυση που παιζει ρολο μιας και δεν ειναι εμφανης στο ματι στην καθημερινη χρηση, αλλά η εξαιρετικη φωτεινοτητα. Η Μερα με την νυχτα το 3αρι με το 2....τουλαχιστον γι αυτους που τα δουλευουν ολα στα φουλ οπως εγω. Και ναι αξιζει αυτην την εποχη η μεταβαση στο 3αρι απ το 2 απο οικονομικης αποψης, πολυ καλη αναβαθμιση.

Link to comment
Share on other sites

Πέρασα το απόγευμα παίζοντας για αλλη μια φορά με το Note 3 του κολλητου μου και συγκρινοντας το δίπλα δίπλα με το δικό μου Note 2. Ειλικρινά ήθελα να πείσω τον εαυτό μου να κάνει την αλλαγή αλλά πάρα το γεγονός ότι το 3 ειναι καλύτερο στις λεπτομέρειες, το 2 είναι good enough για τουλάχιστον ακόμα ένα χρόνο.

 

Α και κάτι ακόμα και παρακαλώ μην πέσετε να με φάτε. Πήγα στα Media Markt και έπαιξα και με το 4. Ε λοιπόν ούτε και αυτό με ψήνει να το αγοράσω ειδικά στην τιμή που έχει τώρα και ενδεχομένως ούτε ακόμα κι αν πέσει αρκετά.

 

Και για έναν φίλο που μιλούσε πριν κάποιες σελίδες περί εργαλείου δουλειάς (όπως δηλαδή το χρησιμοποιώ κι εγω) αν μπορω πχ να έχω το ίδιο laptop για 2-3 χρόνια τότε σίγουρα μπορώ να έχω και το ίδιο κινητό για το ίδιο διάστημα.

 

Και για να μην με παρεξηγησετε σίγουρα το 3 και το 4 είναι συνολικά καλύτερα και θα τα έπαιρνα με κλειστά μάτια αν έψαχνα εξαρχής κινητο αλλά όχι τόσο ώστε να με κάνουν να αλλάξω το 2.

Link to comment
Share on other sites

Εγω αντιθέτως που πήγα και έπαιξα για κανά 20 λεπτο με το 4 σήμερα έπαθα την πλάκα μου!

s7 edge 935F

LG Gpad V500

Link to comment
Share on other sites

Εγω αντιθέτως που πήγα και έπαιξα για κανά 20 λεπτο με το 4 σήμερα έπαθα την πλάκα μου!

 

Αν το συγκρίνεις με το iPhone που έχεις avatar συμφωνώ :)!

Link to comment
Share on other sites

Πέρασα το απόγευμα παίζοντας για αλλη μια φορά με το Note 3 του κολλητου μου και συγκρινοντας το δίπλα δίπλα με το δικό μου Note 2. Ειλικρινά ήθελα να πείσω τον εαυτό μου να κάνει την αλλαγή αλλά πάρα το γεγονός ότι το 3 ειναι καλύτερο στις λεπτομέρειες, το 2 είναι good enough για τουλάχιστον ακόμα ένα χρόνο.

 

Α και κάτι ακόμα και παρακαλώ μην πέσετε να με φάτε. Πήγα στα Media Markt και έπαιξα και με το 4. Ε λοιπόν ούτε και αυτό με ψήνει να το αγοράσω ειδικά στην τιμή που έχει τώρα και ενδεχομένως ούτε ακόμα κι αν πέσει αρκετά.

 

Και για έναν φίλο που μιλούσε πριν κάποιες σελίδες περί εργαλείου δουλειάς (όπως δηλαδή το χρησιμοποιώ κι εγω) αν μπορω πχ να έχω το ίδιο laptop για 2-3 χρόνια τότε σίγουρα μπορώ να έχω και το ίδιο κινητό για το ίδιο διάστημα.

 

Και για να μην με παρεξηγησετε σίγουρα το 3 και το 4 είναι συνολικά καλύτερα και θα τα έπαιρνα με κλειστά μάτια αν έψαχνα εξαρχής κινητο αλλά όχι τόσο ώστε να με κάνουν να αλλάξω το 2.

 

Συμφωνώ και επαυξάνω.

Για κάποιον που το βλέπει ως απλά κινητό ή εργαλείο δουλειάς δε νομίζω ότι το ν3 θα του προσφέρει κάτι παραπάνω να τον κάνει να αλλάξει συσκευή και να σκάσει λεφτά.

Όχι ότι δεν είναι καλύτερο το ν3.

Η ψαλίδα βέβαια με το 4 μεγαλώνει και εκεί δικαιολογείται η αντικατάσταση.

Link to comment
Share on other sites

Αν το συγκρίνεις με το iPhone που έχεις avatar συμφωνώ :)!

 

 

Όντως iPhone 5 εχω ζαχαρωνα το Νοτε 3 αλλά το 4 ειναι και αισθητικά πολύ πιο ωραίο ..αλλά ειναι πολλά τα λεφτααα!

s7 edge 935F

LG Gpad V500

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Samsung Galaxy Note 3 (SM-N9005)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...