Jump to content

ZTE Blade V


George6633
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Παιδιά καλημέρα. μου έσπασε το κρύσταλλο της οθόνη απο το blade v

Κάνοντας μία έρευνα στο διαδίκτυο βρήκα κάποιες προσόψεις για gia blade v 880 , blade v 889 κτλ.

Αυτές προφανώς δεν κάνουν έτσι?

Μία που λέει San Francisco λέτε να κάνει?

http://www.ebay.com/itm/Genuine-Digitizer-Touch-Screen-with-Frame-for-ZTE-Blade-San-Francisco-Tool-UK-/280947711125?pt=UK_Replacement_Parts_Tools&hash=item4169c9dc95

 

Μήπως ξέρει κάποιος πού μπορώ να βρώ μία για το blade v??

 

γιατί δεν ρωτάς απευθείας το service της wind ή απευθείας στην ΖΤΕ (SERVICE)

PROCORDIA

Κριμαίας 7-9

ΤΚ 115 26

Αθήνα – Ν. Ψυχικό

210 7777 076

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 332
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Ναι ίσως να είναι η καλύτερη λύση αυτή.

Είπα να δοκιμάσω την άλλη λύση και να παρακάμψω τις αντιπροσωπείες και τα μονοπόλεια.

Μήπως τελικά κάποιος μπορεί να τη βρεί σε κάποιο διαδικτυακό μαγαζί? γιατί εγω δεν μπορώ.

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

.....

 

2ος Τρόπος. (αυτό έκανα και δουλεψε)

Δεν παραθέτω Link με οδηγίες γιατί ο τύπος μετά από κάποιο βήμα τα έχει κάνει $%#^@ και δεν δουλεύει. Επίσης το πάει μέσω Κούβας ενώ μπορεί να γίνει πιο απλά.

 

0. Γυρίστε το τηλέφωνο στα Αγγλικά (βοηθάει να μη βαίνει το κινέζικο su στα κινέζικα). Θα κάνουμε ξεκινέζιαμα στην πορεία

1. Βάζετε drivers στο PC συνδέωντας το τηλέφωνο σε Drivers Mode.

2. Κατεβάζετε αυτό και κάνετε εγκατάσταση. http://forum.xda-developers.com/attachment.php?attachmentid=2183996&d=1376320977 Είναι στα κινέζικα. Πατάτε το μεσαίο κάτω δεξιά κουμπί που προφανώς είναι το ΝΕΧΤ σε κάθε βήμα.

3. Συνδέετε το τηλέφωνο σε PC Mode και τρέχετε το πρόγραμμα από το εικονίδιο που στο desktop, αν δεν τρέξει μόνο του μετά την εγκατάσταση.

4. Αναγνωρίζει το τηλέφωνο σαν Blade II. Κανένα πρόβλημα. Μετά κάνει μόνο του αναβάθμιση σε νέα έκδοση του προγράμματος rootmaster.

5. Μολις τελειώσει η αναβάθμιση και τρέξει πάλι, πατάτε το πράσινο κουμπί κάτω δεξιά που λεει κάτι κινέζικα και ROOT. Το τηλέφωνο έγινε root και κάνει reboot!! Εχει όμως κινέζικο SU

 

ΞΕΚΙΝΕΣΙΑΣΜΑ (Αυτό ήταν λίγο παιδεμα, το βρήκα μόνος μου)

Το su είναι κινέζικο. Δεν είναι κακό αλλά εγώ δεν το θέλω. Αν θέλετε και σας αρέσει μπορείτε να το κρατήσετε και να σταματήσετε εδώ. Ομως αν χρησιμοποιείτε Ελληνικά μενού τότε η εφαρμογή θα είναι στα κινέζικα.

 

6. Κατεβάζετε την εφαρμογή SuperSU από το Play Store

7. Οταν τρέξει ζητάει να κάνει αναβάθμιση του SU. Το δέχεστε και γενικά αποδέχεστε όλα που λέει το SuperSU. Αν σας ρωτήσει επιλέξτε NORMAL mode

8. Πάτε στις ρυθμίσεις του supersu και επιλέξτε να κανει αυτοαπεγκατάσταση ώστε να το ξανακάνετε "καθαρή" εγκατασταση από το Play Store. Αυτό το βήμα σβήνει και το κινέζικου su.

8a Μπορείτε αν θέλετε να χρησιμοποιήσετε άλλη εφαρμογή SU μετά πχ το superuser. Σε αυτή την περίπτωση επιλέξτε να κάνει απεγκατάσταση ώστε να βάλετε άλλη εφαρμογή su.

9. Εγκαταστήστε ξανά το SuperSU από το Play Store ή αν επιλέξατε το 8a βάλτε το superuser και ακοουθήστε πάλι τις οδηγίες του.

10. Γυρίστε στα Ελληνικά αν θέλετε.

 

Σημειώσεις:

  • Κατά το rootαρισμα δεν θυμάμαι να έβαλα USB Debugging. Αν δεν παίξει χωρίς, απλά δοκιμάστε με USB Debugging αλλά νομίζω δεν χρειάζεται.
  • Αν επιλέξετε το 8a και πάτε να κάνετε Update το superuser αφου το τρέξετε (2 φορές για να βγει και το μήνυμα root access) το superuser θα κρασάρει. Μην ανυσηχείτε μολις τρέξετε μια εφαρμογή που χρειάζεται root access και βγει το μηνυμα το superuser θα τρέχει πάλι κανονικά όταν το τρέχετε μόνοι σας
  • Οταν θα βάλετε και θα τρέξετε το supersu το κινέζικο su θα σας ρωτήσει αν θέλετε να δώσετε root access στο supersu. Φυσικά του δίνετε και εδώ χρειάζεται η Αγγλική γλώσσα γιατί το μηνυμα αλλιώς θα βγει στα κινέζικα. Επίσης σε κάποιο σημείο πριν βγει το κινεζικο su θα σας ανοίξει ένα παράθυρο ή ειδοποίηση να ρυθμίσετε τις boot εφαρμογές. Απλά πατήστε back να φύγει και αγνοήστε το. Αλλωστε θα απεγκατασταθεί στα επόμενα βήματα

......

 

Καλησπέρα

 

προσπάθησα να κάνω το Blade V root με τον 2ο τρόπο που προτείνεις, αλλά μου κόλλησε στο 5ο βήμα (μπορεί να είναι και στο 4ο, μια και λόγω κινέζικων δεν είμαι σίγουρος ότι έκανε αναβάθμιση στην καινούρια έκδοση του rootmaster).

Πάντως, είχα επιλέξει το "Connect to PC software" mode στο τηλέφωνο και το πρόγραμμα αναγνώρισε όταν συνέδεσα το τηλέφωνο και άρχισε να φορτώνει μία μπάρα και να ανεβάζει ποσοστά από το 0% σε βήματα των 3%. Δεν ξέρω αν είναι η αναβάθμιση του προγράμματος ή η πρόοδος του ρουταρίσματος, πάντως φτάνει σε κάποιο σημείο, συνήθως γύρω στο 12%-15% (αλλά μία φορά έφτασε μέχρι το 30%) αλλά εκεί κολλάει και βγάζει ένα παράθυρο στα κινέζικα με δύο κουμπιά, εκ των οποίων το δεξιό είναι πράσινο. Το κουμπί αυτό προφανώς σημαίνει "επανέναρξη" ή "Προσπάθησε ξανά", γιατί όταν το πατάω ξεκινάει ξανά η μπάρα από το 0% (για να κολλήσει λίγο αργότερα).

 

Έχεις κάποια ιδέα τί μπορεί να φταίει;

 

Ευχαριστώ

Μύρων

Edited by MyronG
Μύρων
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα

 

προσπάθησα να κάνω το Blade V root με τον 2ο τρόπο που προτείνεις, αλλά μου κόλλησε στο 5ο βήμα (μπορεί να είναι και στο 4ο, μια και λόγω κινέζικων δεν είμαι σίγουρος ότι έκανε αναβάθμιση στην καινούρια έκδοση του rootmaster).

Πάντως, είχα επιλέξει το "Connect to PC software" mode στο τηλέφωνο και το πρόγραμμα αναγνώρισε όταν συνέδεσα το τηλέφωνο και άρχισε να φορτώνει μία μπάρα και να ανεβάζει ποσοστά από το 0% σε βήματα των 3%. Δεν ξέρω αν είναι η αναβάθμιση του προγράμματος ή η πρόοδος του ρουταρίσματος, πάντως φτάνει σε κάποιο σημείο, συνήθως γύρω στο 12%-15% (αλλά μία φορά έφτασε μέχρι το 30%) αλλά εκεί κολλάει και βγάζει ένα παράθυρο στα κινέζικα με δύο κουμπιά, εκ των οποίων το δεξιό είναι πράσινο. Το κουμπί αυτό προφανώς σημαίνει "επανέναρξη" ή "Προσπάθησε ξανά", γιατί όταν το πατάω ξεκινάει ξανά η μπάρα από το 0% (για να κολλήσει λίγο αργότερα).

 

Έχεις κάποια ιδέα τί μπορεί να φταίει;

 

Ευχαριστώ

Μύρων

 

Τελικά, εκει που κόλλαγε ήταν η αναβάθμιση του προγράμματος (βήμα 4). Προσπαθώντας ξανά και ξανά , κάποτε ξεπέρασε το 30% και μετά από μερικές προσπάθειες ακόμα έφτασε στο 100%, όπου η εφαρμογή αναβαθμίστηκε από το 1.50 στο 1.75. Στην συνέχεια προσπάθησε ξανά να αναβαθμιστεί, δεν βρήκε τίποτε, και μετά αναγνώρισε το τηλέφωνο ως BladeII και προχώρισε κανονικά στο ρουτάρισμα (Παρεπιπτόντως, τελικά ήθελε USB debugging ενεργοποιημένο).

Στην συνέχεια δεν αντιμετώπισα κανένα πρόβλημα με τις οδηγίες σου.

 

Και πάλι ευχαριστώ

Μύρων
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα......backup τις επαφές με ποίο πρόγραμμα τις κανουμε ;; Επίσης με ποιο μπορούμε να τις επεξεργαστούμε;

Eπειδή έχω ενα θεματάκι με τις επαφές...παράκληση για την γνώμη σας...

Edited by axilleaslarisa
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα......backup τις επαφές με ποίο πρόγραμμα τις κανουμε ;; Επίσης με ποιο μπορούμε να τις επεξεργαστούμε;

Eπειδή έχω ενα θεματάκι με τις επαφές...παράκληση για την γνώμη σας...

καμιά ιδέα παιδιά.......;;;;

Link to comment
Share on other sites

Σχετικά με το σπασμένο κρύσταλλο της οθόνης που σας ανέφερα 3-4 ποστ πιο πίσω.

Δεν πωλείται ξεχωριστά το κρύσταλλο ή η μπροστινή πρόσοψη.

πωλείται μαζί με την οθόνη, είναι ένα κομμάτι λέει.

τιμή αντιπροσωπείας 98 Ευρώ.

 

κλαίω

το νού σας μην τύχει και σας σπάσει το κρύσταλλο.

 

Θα ήθελα ν α μου πείτε τη γνώμη σας σχετικά με το αν πρέπει να τους τα δώσω...

Link to comment
Share on other sites

Σχετικά με το σπασμένο κρύσταλλο της οθόνης που σας ανέφερα 3-4 ποστ πιο πίσω.

Δεν πωλείται ξεχωριστά το κρύσταλλο ή η μπροστινή πρόσοψη.

πωλείται μαζί με την οθόνη, είναι ένα κομμάτι λέει.

τιμή αντιπροσωπείας 98 Ευρώ.

 

κλαίω

το νού σας μην τύχει και σας σπάσει το κρύσταλλο.

 

Θα ήθελα ν α μου πείτε τη γνώμη σας σχετικά με το αν πρέπει να τους τα δώσω...

είμαστε σοβαροί.....:;;;;;; 159 έχει το κινητό.....δεν τους το είπες;;;

από έξω κάπου υπάρχει;;;

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα......backup τις επαφές με ποίο πρόγραμμα τις κανουμε ;; Επίσης με ποιο μπορούμε να τις επεξεργαστούμε;

Eπειδή έχω ενα θεματάκι με τις επαφές...παράκληση για την γνώμη σας...

 

Δεν ξέρω αν είναι το καλύτερο για την συγκεκριμένη δουλειά που το θέλεις, αλλά εγώ χρησιμοποίησα το MyBackupPro (την έκδοση επί πληρωμή) για αποθήκευση των δεδομένων (και μεταφορά από ένα τηλέφωνο σε άλλο), το οποίο προσφέρει και δυνατότητα προγραμματισμένου backup.

 

Για επεξεργασία επαφών δεν ξέρω

Μύρων
Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω αν είναι το καλύτερο για την συγκεκριμένη δουλειά που το θέλεις, αλλά εγώ χρησιμοποίησα το MyBackupPro (την έκδοση επί πληρωμή) για αποθήκευση των δεδομένων (και μεταφορά από ένα τηλέφωνο σε άλλο), το οποίο προσφέρει και δυνατότητα προγραμματισμένου backup.

 

Για επεξεργασία επαφών δεν ξέρω

 

σχετικά με το MyBackupPro έχεις και τις επαφές μέσα;

εγώ με ποιο πρόγραμμα μπορώ να τις επεξεργάζομαι στον H/Y;

Link to comment
Share on other sites

σχετικά με το MyBackupPro έχεις και τις επαφές μέσα;

 

Ναι, κάνει backup και στις επαφές

 

εγώ με ποιο πρόγραμμα μπορώ να τις επεξεργάζομαι στον H/Y;

 

Δεν ξέρω

Μύρων
Link to comment
Share on other sites

Ναι, κάνει backup και στις επαφές

 

 

Δεν ξέρω

Αυτό που έχει το κινητό το πρόγραμμα για backup τι είναι;

 

To αρχείο του Μy Backup Pro το βάζεις και σε άλλα andoid κινητά αν θες;

 

κάποιος που να ξέρει με ποιο πρόγραμμα κάνουμε επεξεργασία και αποθήκευση τις επαφές στον H/Y;

Link to comment
Share on other sites

To αρχείο του Μy Backup Pro το βάζεις και σε άλλα andoid κινητά αν θες;

 

Όπως έγραψα πιο πάνω

Δεν ξέρω αν είναι το καλύτερο για την συγκεκριμένη δουλειά που το θέλεις, αλλά εγώ χρησιμοποίησα το MyBackupPro (την έκδοση επί πληρωμή) για αποθήκευση των δεδομένων (και μεταφορά από ένα τηλέφωνο σε άλλο), το οποίο προσφέρει και δυνατότητα προγραμματισμένου backup.

Μύρων
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Καλησπέρα σας,

 

Έχω το ZTE BLADE V από τον Οκτώβριο 2013 η έκδοση Android είναι 4.1.2 ψάχνω να βρω μια μεταγενέστερη έκδοση για το κινητό μου αλλά με αυτά που διαβάζω έχω μπερδευτεί.

Αν μπορεί κάποιος να μου δώσει κάποιες ς πληροφορίες για το αν υπάρχει νέα έκδοση (unofficial) και ττην διαδικασία εγκατάστασης.

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Καλημερα και απο μενα!:)

Χθες εγινα κατοχος του blade v και πραγματικα τα σπαει σαν κινητο.Για τα λεφτα του ειναι πολυ καλο.Στο εξωτερικο βεβαια ειναι πιο φθηνο αλλα γενικα η Ελλαδα ειναι σε ολα ακριβοτερη.Στην Αγγλια απ'οτι ειδα εχει 89.9 λιρες.

Το ρουτ ειναι ευκολη υποθεση με το Kingo,το οποιο ειναι απαραιτητο για να ξεφορτωθουμε τις περιτες εφαρμογες.

Η μπαταρια ειναι πολυ καλη,η ποιοτητα κατασκευης εξισου καλη.

Το προηγουμενο κινητο μου ηταν το galaxy s,με το blade v καμια σχεση.

 

Βρηκα καποια screen protectors στο ebay,τα δοκιμασε κανεις αν ταιριαζουν?

 

http://cgi.ebay.com/ws/eBayISAPI.dll?ViewItem&item=400576178640&fromMakeTrack=true&ssPageName=VIP:watchlink:top:en

Homtom HT7
Link to comment
Share on other sites

Καλημερα και απο μενα!:)

Χθες εγινα κατοχος του blade v και πραγματικα τα σπαει σαν κινητο.Για τα λεφτα του ειναι πολυ καλο.Στο εξωτερικο βεβαια ειναι πιο φθηνο αλλα γενικα η Ελλαδα ειναι σε ολα ακριβοτερη.Στην Αγγλια απ'οτι ειδα εχει 89.9 λιρες.

Το ρουτ ειναι ευκολη υποθεση με το Kingo,το οποιο ειναι απαραιτητο για να ξεφορτωθουμε τις περιτες εφαρμογες.

Η μπαταρια ειναι πολυ καλη,η ποιοτητα κατασκευης εξισου καλη.

Το προηγουμενο κινητο μου ηταν το galaxy s,με το blade v καμια σχεση.

 

Βρηκα καποια screen protectors στο ebay,τα δοκιμασε κανεις αν ταιριαζουν?

 

http://cgi.ebay.com/ws/eBayISAPI.dll?ViewItem&item=400576178640&fromMakeTrack=true&ssPageName=VIP:watchlink:top:en

 

το κινητό τα σπάει κανονικά...το έχω 6 μήνες....

για την οθόνη υπάρχουν και universal που απλά τις κόβεις εσύ...

Link to comment
Share on other sites

Σχετικά με το σπασμένο κρύσταλλο της οθόνης που σας ανέφερα 3-4 ποστ πιο πίσω.

Δεν πωλείται ξεχωριστά το κρύσταλλο ή η μπροστινή πρόσοψη.

πωλείται μαζί με την οθόνη, είναι ένα κομμάτι λέει.

τιμή αντιπροσωπείας 98 Ευρώ.

 

κλαίω

το νού σας μην τύχει και σας σπάσει το κρύσταλλο.

 

Θα ήθελα ν α μου πείτε τη γνώμη σας σχετικά με το αν πρέπει να τους τα δώσω...

 

Καλημερα,πριν λιγο βρηκα το σετ οθονης για το κινητο μας

http://www.ebw.gr/el/product/382401/Original-LCD-Digitizer-ZTE-Blade-V

 

Δεν ειναι βεβαια φθηνο αλλα απο 98 ευρω ειναι καλυτερα...

 

ΥΓ:Σορρυ για το διπλο ποστ

Homtom HT7
Link to comment
Share on other sites

Κανούργια βέβαια ολόκληρη η συσκευή έχει 139€. Θα μου πείς άλλο 60€ άλλο 139€. Αλλά αν κρίνεις του τι κάνει σε σχέση με άλλες συσκευές αντίστοιχων χρημάτων....αξιζει να το φτιάξεις. Ακούγεται βέβαια κάπως η τιμή του μισού κινητού να είναι μόνο η οθόνη!
Link to comment
Share on other sites

Προσεξε κανεις οτι η συσκευη εχει προδιαγραφες για ασυρματη φορτιση?Δεν μπορω να καταλαβω γιατι δεν προσθεσαν τουλαχιστον τις επαφες πανω στην πλακετα.:confused:
Homtom HT7
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Θηκη για το κινητο μας υπαρχει και εδω:

http://www.ebay.co.uk/itm/Soft-phone-Case-Cover-for-ZTE-Blade-V-4-Virgin-mobile-/321361964690

 

ΥΓ:Δοκιμασε κανεις την καινουρια MIUI ROM?

Homtom HT7
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά έσπασε το τζάμι της οθονης ξέρετε που μπορώ να βρω ανταλακτηκο;

 

Απο Ελλαδα εδω: http://www.ebw.gr/el/product/382401/Original-LCD-Digitizer-ZTE-Blade-V (ειναι μαζι με την οθονη πακετο)

 

Απο εξωτερικο: http://www.ebay.co.uk/itm/New-Touch-Screen-Glass-Digitizer-Replacement-Parts-For-ZTE-Blade-V-/231183834187?pt=UK_Replacement_Parts_Tools&hash=item35d3a15c4b

 

Δεν ξερω αν η οθονη ειναι ερμητικα κολλημενη με το τζαμι,αν ξερει καποιος ας απαντησει.

Edited by vaggos_vankel
Homtom HT7
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...