Jump to content

ZTE Blade V


George6633
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Έκανα επαναφορά εργοστασιακών ρυθμίσεων και πάλι τα ίδια. Μονο σήμερα για μερικά δευτερόλεπτα έγινε μπλε, ήρθε ένα μέιλ και μετά ξανάγινε γκρι. Δεν καταλαβαίνω....

 

Να πω επίσης ότι αυτό συμβαίνει σε δύο διαφορετικά ασύρματα δίκτυα

 

Όταν κατεβάζεις την μπάρα ειδοποιήσεων τότε φαίνεται μπλε.......όταν την ανεβάζεις φαίνεται γκρι παρότι είναι συνδεδεμένο κανονικά και δουλεύει....σε μένα τουλάχιστον έτσι είναι

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 332
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Για την μπαταρία αν μπορείτε να μας πείτε 2 λογάκια...

 

Σε έμενα βγάζει εύκολα ένα γεμάτο 24ώρο χρήσης. Το αστείο είναι ότι αγοράζεις συσκευές στα πενταπλάσια χρήματα (ονόματα δε λέμε, οικογένειες δε θίγουμε) και δεν βγάζουν ούτε την ημέρα... Ένα μπράβο σε ZTE και Wind από εμένα που έφεραν το Blade V στη χώρα. Αν δεν κάνω λάθος κυκλοφορεί σε λίγες αγορές και σε ελάχιστες πανευρωπαϊκά.

Edited by humanoid
Link to comment
Share on other sites

Όταν κατεβάζεις την μπάρα ειδοποιήσεων τότε φαίνεται μπλε.......όταν την ανεβάζεις φαίνεται γκρι παρότι είναι συνδεδεμένο κανονικά και δουλεύει....σε μένα τουλάχιστον έτσι είναι

 

Ναι αλλά με κλειστή οθόνη σου έρχονται οι ειδοποιήσεις κανονικά στην ώρα τους;

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα το έχει φιλος το τηλέφωνο και μόλις διαπίστωσα ότι η μνήμη δεν έχει 4 γιγα αλλα 1.5. Γνωρίζει κανείς κάτι γιαυτό? Εσείς που το έχετε τι σας λέει?
Link to comment
Share on other sites

Kαλησπέρα ξέρει κάποιος πόσο sar έχει;

 

Κάποιος που το έχει μπορεί να μας πεί λιγα πράγματα για κατασκευή -μπαταρία και γενικά για το κινητό;

Link to comment
Share on other sites

Kαλησπέρα ξέρει κάποιος πόσο sar έχει;

 

Κάποιος που το έχει μπορεί να μας πεί λιγα πράγματα για κατασκευή -μπαταρία και γενικά για το κινητό;

 

Είδα ότι ο δείκτης SAR είναι 0.616 W/kg. Καθόλου άσχημα...

Link to comment
Share on other sites

παιχνίδια οχι ιδιαίτερα απαιτητικά τύπου angry birds/temple run/subway surf τα παίζει κανονικά;

led λυχνία για αναπάντητες/μηνύματα διαθέτει;

Link to comment
Share on other sites

παιχνίδια οχι ιδιαίτερα απαιτητικά τύπου angry birds/temple run/subway surf τα παίζει κανονικά;

led λυχνία για αναπάντητες/μηνύματα διαθέτει;

 

χαλαρα τα τρεχει . ναι εχει led

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Αγαπητοί φίλοι,

 

αγόρασα το κινητό και σας γράφω τις προσωπικές απόψεις που αποκόμισα μετά από αρκετές ημέρες χρήσης του.

 

[Κατασκευή]

 

Η κατασκευή του ZTE Blade V είναι αρκετά καλή. Καμία σχέση με παλιότερες φτηνές κατασκευές. Δείχνει ακριβή και το καπάκι σχεδιαστικά είναι όλα τα λεφτά. Θεωρώ πως στην πρόσοψη θα μπορούσε το frame να είναι μικρότερο. Το κινητό σου δίνει αίσθηση (ίσως λόγο βάρους) στιβαρής κατασκευής -δεν μου έχει πέσει ακόμα καλά κάτω- . Επίσης το notification led είναι υπέροχο :)

 

 

[Εφαρμογές]

 

Η εγκατεστημένη έκδοση είναι full με bloatware το οποίο και αφαίρεσα. Γούστα είναι αυτά :)

 

[Επιδόσεις]

 

Κατεβάζω torrents, παίζω σύγχρονα παιχνίδια, πλοηγούμαι σε σελίδες, βλέπω τσόντες και μιλάω στο FB (όχι όλα ταυτόχρονα) χωρίς μέχρι τώρα να μου παρουσιαστεί κάποιο πρόβλημα.

 

[Ηχος]

 

Τεράστιο συν το μεγάφωνο της συσκευής. Δυνατό χωρίς να μπουκώνει ο ήχος. Τεράστιο μείον τα handsfree - εκεί που ο βουβός κινηματογράφος αποκτά νόημα - τα οποία είναι εκνευριστικά χαμηλά. FU ζέτα.

 

[Κάμερες]

 

Θλιβερές τουλάχιστον. Βασικά ότι γράφουν τα specs αυτό να περιμένεις. Plus οι 2 κάμερες

 

[Μπαταρία]

 

Με νορμάλ χρήση μερικές ώρες την ημέρα wifi - fb - browsing - ψιλοgaming και 1 ώρα τηλ η μπαταρία κρατάει 2 ημέρες!

 

 

Αγαπητοί μου φίλοι ελπίζω να σας ήταν χρήσιμα τα παραπάνω :)

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σήμερα πήρα το κινητό.....το οποίο τα σπάει....γενικά ο brainlag ανωτέρω λέει αλήθειες.....θα αφήσει πάντως ιστορία.....η αποψή μου....

 

Μία ερώτηση...... θήκη που μπορούμε να βρούμε?

Link to comment
Share on other sites

από τα θετικά που έχει είναι περνάς της εφαρμογές και τα παιχνίδια στην κάρτα sd . από τα αρνητικά αυτή τη στιγμή που βλέπω είναι το ακουστικό είναι λίγο χαμηλής ποιότητας σε σχέσει με το sony που είχα

 

Να τα λέμε αυτά γιατί το Hands on του Forum έλεγε ότι το ηχείο αποδίδει πολύ καλά..

Η γνώμη μου είναι ότι το κινητό δεν αξίζει τα λεφτά του και μη ξεχνάτε ότι μιλάμε για LOW END κινητό.

Ο τετραπύρηνος που έχει για μένα είναι μαρκετιστικό τρικ σε συνδυασμό με adreno 203 και η cpu να είναι cortex A5 based! :lol:

Το κινητό δε μπορεί να παίξει ούτε Full HD video. Με ακριβώς τα ίδια χαρακτηριστικά παίρνεις Lenovo με 4.5" οθόνη στα 75 € από κινεζομαγαζο.

 

Αλλά ας μείνω στην Ελληνική αγορά να είμαι και δίκαιος :D λοιπόν.

Sony Xperia M στα 165 ευρώ στην Ελληνική αγορά. http://www.gsmarena.com/compare.php3?idPhone1=5497&idPhone2=5682

Με μια γενιά πιο καινούργιο επεξεργαστή και με GPU Adreno 305.

Αρκετά πιο μικρές διαστάσεις. Εννοείται καλύτερη κάμερα ( Sony ) συγκεκριμένα είναι τραγικά πιο καλή.

Και με dual sim το sony! και μη βιαστήτε να βγάλετε συμπεράσματα (το blade είναι τετρεπυρηνο κτλ..) είναι cortes A7 του sony και με adreno 305 και μια γενιά πιο πάνω S4 plus.

 

Θα μπορούσα να γράψω κι αλλά, απλώς δε μου αρέσει να με κοροϊδεύουν...

Link to comment
Share on other sites

Να τα λέμε αυτά γιατί το Hands on του Forum έλεγε ότι το ηχείο αποδίδει πολύ καλά..

Η γνώμη μου είναι ότι το κινητό δεν αξίζει τα λεφτά του και μη ξεχνάτε ότι μιλάμε για LOW END κινητό.

Ο τετραπύρηνος που έχει για μένα είναι μαρκετιστικό τρικ σε συνδυασμό με adreno 203 και η cpu να είναι cortex A5 based! :lol:

Το κινητό δε μπορεί να παίξει ούτε Full HD video. Με ακριβώς τα ίδια χαρακτηριστικά παίρνεις Lenovo με 4.5" οθόνη στα 75 € από κινεζομαγαζο.

 

Αλλά ας μείνω στην Ελληνική αγορά να είμαι και δίκαιος :D λοιπόν.

Sony Xperia M στα 165 ευρώ στην Ελληνική αγορά. http://www.gsmarena.com/compare.php3?idPhone1=5497&idPhone2=5682

Με μια γενιά πιο καινούργιο επεξεργαστή και με GPU Adreno 305.

Αρκετά πιο μικρές διαστάσεις. Εννοείται καλύτερη κάμερα ( Sony ) συγκεκριμένα είναι τραγικά πιο καλή.

Και με dual sim το sony! και μη βιαστήτε να βγάλετε συμπεράσματα (το blade είναι τετρεπυρηνο κτλ..) είναι cortes A7 του sony και με adreno 305 και μια γενιά πιο πάνω S4 plus.

 

Θα μπορούσα να γράψω κι αλλά, απλώς δε μου αρέσει να με κοροϊδεύουν...

 

κοίτα μου αρέσει πραγματικά η αυτονομία του κινητού . ήχος - ακουστικό για μένα είναι τραγικά . άμα σε πάρουν κάπου που έχει θόρυβο έχασες την μπάλα σε σχέσει με άλλες συσκευές . τώρα για το 4 πύρινο όπως καλά έκανες και ανέφερες για μένα είναι σαν να έχω ένα μέτριο 2 πύρινο το πολύ

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

 

...Και με dual sim το sony!...

 

Δε θα διαφωνήσω με όσα λες απλά να κάνω μια διόρθωση όσον αφορά την τιμή του Μ. Το single sim έχει 165 και το dual 255. Κατά τ'άλλα κι εγώ πιστεύω πως είναι πιο αξιόλογη συσκευή της Sony από πολλές απόψεις.

http://mowned.com/sig/don-fedon-kon.jpg
Link to comment
Share on other sites

κοίτα μου αρέσει πραγματικά η αυτονομία του κινητού . ήχος - ακουστικό για μένα είναι τραγικά . άμα σε πάρουν κάπου που έχει θόρυβο έχασες την μπάλα σε σχέσει με άλλες συσκευές . τώρα για το 4 πύρινο όπως καλά έκανες και ανέφερες για μένα είναι σαν να έχω ένα μέτριο 2 πύρινο το πολύ

 

+1

 

Δε θα διαφωνήσω με όσα λες απλά να κάνω μια διόρθωση όσον αφορά την τιμή του Μ. Το single sim έχει 165 και το dual 255. Κατά τ'άλλα κι εγώ πιστεύω πως είναι πιο αξιόλογη συσκευή της Sony από πολλές απόψεις.

 

Ευχαριστώ για τη διόρθωση :rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

Ψάχνω κινητό για φίλη έως 150€ αλλά νομίζω πως με 9€ ακόμα αξίζει τον κόπο να πάρει αυτό. Απ' ότι βλέπω στα σχόλια εδώ και σε άλλα fora είναι καλό, μόνο η κάμερα είναι λίγο κάπως, αλλά αυτό δεν την ενδιαφέρει τη φίλη. Νομίζω ότι είναι η σοφότερη επιλογή αυτή τη στιγμή για τετραπύρηνο κινητό στην αγορά.
Link to comment
Share on other sites

Το σκεφτεται και ο αδερφος μου το κινητο αυτο. Εχει 2,5 χρονια το πρωτο blade και ειναι φαν του.

Παντως απο reviews που εχω διαβασει δε βλεπω η αποδοση του να ειναι προβλημα. Κανεις δεν εχει αναφερει χαζοκαθυστερησεις κλπ.

Το sony που αναφερεται πιο πανω εχει θεωρητικα καλυτερα χαρακτηριστικα,αλλα σε αυτη την κατηγορια τιμης και μεγεθος οθονης δεν ξερω αν ειναι αυτα το ζητουμενο. Το πρωτο ζητουμενο κατα τη γνωμη μου ειναι η ποιοτητα της οθονης,αυτη δημιουργει την πρωτη εντυπωση,με αυτη αλληλεπιδρουμε συνεχως. Και εδω το sony τα παει πολυ χαλια.Ειναι σκοτεινο,τεχνολογια τετραετιας(non ΙPS),συνεχιζει την κακη παραδοση της εταιρειας στις γωνιες θεασης. Για μενα μονο και μονο για αυτο,απορριπτεται.Κινεζικα και LG αντιστοιχης τιμης,το blade V,θα τα προτιμουσα.

Link to comment
Share on other sites

Το σκεφτεται και ο αδερφος μου το κινητο αυτο. Εχει 2,5 χρονια το πρωτο blade και ειναι φαν του.

Παντως απο reviews που εχω διαβασει δε βλεπω η αποδοση του να ειναι προβλημα. Κανεις δεν εχει αναφερει χαζοκαθυστερησεις κλπ.

Το sony που αναφερεται πιο πανω εχει θεωρητικα καλυτερα χαρακτηριστικα,αλλα σε αυτη την κατηγορια τιμης και μεγεθος οθονης δεν ξερω αν ειναι αυτα το ζητουμενο. Το πρωτο ζητουμενο κατα τη γνωμη μου ειναι η ποιοτητα της οθονης,αυτη δημιουργει την πρωτη εντυπωση,με αυτη αλληλεπιδρουμε συνεχως. Και εδω το sony τα παει πολυ χαλια.Ειναι σκοτεινο,τεχνολογια τετραετιας(non ΙPS),συνεχιζει την κακη παραδοση της εταιρειας στις γωνιες θεασης. Για μενα μονο και μονο για αυτο,απορριπτεται.Κινεζικα και LG αντιστοιχης τιμης,το blade V,θα τα προτιμουσα.

 

Και γω ήμουν φαν του πρώτου Blade αλλά τουλάχιστον τότε ήταν όντως ότι καλύτερο μπορούσες να πάρεις με εκείνα τα χρήματα. τώρα το έχει φάει ο ανταγωνισμός αν και η wind θα μπορούσε να το πουλάει πιο φτηνά, στη Αγγλία το πουλάνε προς 70 λίρες... φαντάσου δηλαδή πόσο το πήραν.. :lol:

 

Όσο για την οθόνη ουσιαστικά μια IPS είναι καλύτερη όπως είπες ΑΛΛΑ μόνο γιατί υποστηρίζει μεγαλύτερη ανάλυση από αυτήν του sony. Αλλά τι γίνεται στη πράξη; Στη πράξη η adreno 203 που κυκλοφόρησε αρκετά χρόνια πιο πριν υποστηρίζει μικρές αναλύσεις με αποτέλεσμα το ZTE Blade V να έχει 480 x 800 pixels, 4.0 inches (~233 ppi pixel density) και το Sony xperia M 480 x 854 pixels, 4.0 inches (~245 ppi pixel density)... Επίσης η adreno 203 είναι και ο λόγος που το blade τραβάει video ανάλυσης V G A και η adreno 305 που το sony τραβάει 720p. Επίσης το techblog μέτρησε την lcd του blade ως τη οθόνη με τη πιο χαμηλή φωτεινότητα που έχει περάσει από τα χέρια του δηλαδή για Ελλάδα δε θα έλεγα ότι κάνει.

 

Και κακώς συγκρίνουμε αυτά τα δυο μοντέλα αφού το blade είναι στη χαμηλή κατηγορία και το sony στη μεσαία.

Link to comment
Share on other sites

Και γω ήμουν φαν του πρώτου Blade αλλά τουλάχιστον τότε ήταν όντως ότι καλύτερο μπορούσες να πάρεις με εκείνα τα χρήματα. τώρα το έχει φάει ο ανταγωνισμός αν και η wind θα μπορούσε να το πουλάει πιο φτηνά, στη Αγγλία το πουλάνε προς 70 λίρες... φαντάσου δηλαδή πόσο το πήραν.. :lol:

 

Όσο για την οθόνη ουσιαστικά μια IPS είναι καλύτερη όπως είπες ΑΛΛΑ μόνο γιατί υποστηρίζει μεγαλύτερη ανάλυση από αυτήν του sony. Αλλά τι γίνεται στη πράξη; Στη πράξη η adreno 203 που κυκλοφόρησε αρκετά χρόνια πιο πριν υποστηρίζει μικρές αναλύσεις με αποτέλεσμα το ZTE Blade V να έχει 480 x 800 pixels, 4.0 inches (~233 ppi pixel density) και το Sony xperia M 480 x 854 pixels, 4.0 inches (~245 ppi pixel density)... Επίσης η adreno 203 είναι και ο λόγος που το blade τραβάει video ανάλυσης V G A και η adreno 305 που το sony τραβάει 720p. Επίσης το techblog μέτρησε την lcd του blade ως τη οθόνη με τη πιο χαμηλή φωτεινότητα που έχει περάσει από τα χέρια του δηλαδή για Ελλάδα δε θα έλεγα ότι κάνει.

 

Και κακώς συγκρίνουμε αυτά τα δυο μοντέλα αφού το blade είναι στη χαμηλή κατηγορία και το sony στη μεσαία.

 

εμένα δεν έκλεισε ούτε μήνα ακόμα και είδει μπήκαν η πρώτες σκέψης να το πουλήσω :X

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Καλα,δε νομιζω οτι 12ppi κανουν διαφορα, και αμα η οθονη δεν ειναι hd, το να τραβας hd video ειναι πολυτελεια,γιατι σπανια βγαινουν αυτα τα βιντεο εκτος κινητου...

Στη μικρη κατηγορια ειναι και το zte και το sony και ως τετοια πρεπει να κρινονται. Εγω μονο ως δευτερα θα μπορουσα να τα εχω,στην τιμη που διατιθενται δεν υπαρχουν πολλες επιλογες. Οποιος ασχολειται με τα κινεζικα ταχυδρομειου δε θα βρει κατι ενδιαφέρον εδω,οπως και σε κανενα αλλο επωνυμο οποιασδηποτε κατηγοριας τιμης.

Link to comment
Share on other sites

εμένα δεν έκλεισε ούτε μήνα ακόμα και είδει μπήκαν η πρώτες σκέψης να το πουλήσω :X

 

Ανάλογα για πιο λόγο το πήρες, πιστεύω στο multitasking το Blade τα πάει καλύτερα αλλά αν όντως δε κάνει για σένα όσο πιο νωρίς τόσο το καλύτερο για να μη πέσει η αξία του.

Εγώ ας πούμε δίνω μεγάλη βάση στις διαστάσεις του κινητού και μετά τα υπόλοιπα :cool:

Link to comment
Share on other sites

Γιατί εγώ που προέρχομαι απο Xperia Mini το βλέπω μια χαρά......μπαταριά καλή ,κατασκευή καλή απόκριση μια χαρά....δεν ξέρω ίσως βολεύομαι με λίγα ή όχι....;

 

Tέλος μια ερώτηση σε κατόχους....πως μηδενίζεις τον μετρητή δεδομένων;Kαι πως τον βάζεις από την αρχή του μήνα....;

 

Aπό απαραότητες εφαρμογές τι πρέπει να βάλω;

Link to comment
Share on other sites

Γιατί εγώ που προέρχομαι απο Xperia Mini το βλέπω μια χαρά......μπαταριά καλή ,κατασκευή καλή απόκριση μια χαρά....δεν ξέρω ίσως βολεύομαι με λίγα ή όχι....;

 

Tέλος μια ερώτηση σε κατόχους....πως μηδενίζεις τον μετρητή δεδομένων;Kαι πως τον βάζεις από την αρχή του μήνα....;

 

Aπό απαραότητες εφαρμογές τι πρέπει να βάλω;

 

Tελικά τον μετρητή που έχει μέσα το κινητό πως τον μηδενίζεις;

 

Σε εσάς πως πάει το κινητό;Εμένα τα σπάει.......

 

Έτρεξε στην αγορά ή ακόμα; γιατί δεν βλέπω πολλά ποστ

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...