Jump to content

Nova 4G


paulchro
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Πολύ σωστή παρατήρηση του φίλου για το http://www.opensignal.com . Το είχα παρατηρήσει και εγώ πρόσφατα αυτό . Από ολόκληρο τον χάρτη της Ελλάδας , δείχνει με 4G μέρος της Αθήνας και κάποιες περιοχές του λεκανοπεδίου γενικότερα , αλλά και την Πρέβεζα και την Λευκάδα .

 

Καμία άλλη περιοχή δεν δείχνει στον Ελλαδικό χώρο με 4G .

 

Δεν ξέρω αν ισχύει αυτό , μπορεί και να ισχύει όμως . Είναι αρκετά απίθανο να ισχύει πάντως . Αυτά τα μέρη είναι αρκετά μακριά απο τον Βόλο για να πάω να δω αν ισχύει αυτό στην παρούσα φάση , για την Πρέβεζα και την Λευκάδα .

 

το opensignal δεν αποτελεί αντικειμενικό χάρτη κάλυψης ρε παιδιά, μην παιδεύεστε άδικα.... δείχνει μόνο τα σημεία που έγινε κάποια μέτρηση από χρήστη (αν επέλεξε να τα ανεβάσει), το οτι δεν δείχνει κάπου 3G ή 4G δεν σημαίνει απαραίτητα οτι δεν υπάρχει, μπορεί κανένας να μην έχει κάνει δοκιμή στην περιοχή, ή να έχει κάνει αλλά να μην επέλεξε να το ανεβάσει.. εγώ το καλοκαίρι είχα ανεβάσει πάνω από 10 τεστ σε συγκεκριμένη περιοχή της αμφιθέας που η vodafone έπιανε 45+ και 2 μήνες μετά έδειχνε ακόμα μηδενική κάλυψη 4G.

 

είναι η ίδια παράλογη λογική με το να επικαλείσαι τις μετρήσεις speetest για να ισχυριστείς οτι έχεις καλύτερη κάλυψη και ταχύτερο δίκτυο. Σε καμμία περίπτωση δεν είναι αντικειμενικές οι μετρήσεις αυτές, μπορεί να βάλεις κατ'εντολή χρήστες να μετράνε σε συγκεκριμένα σημεία με καλές ταχύτητες που να σου ανεβάζουν τον μέσο όρο αλλά αν δεν έχουν γίνει ακριβώς οι ίδιες συγκριτικές μετρήσεις με τους άλλους δεν μπορείς να ισχυριστείς οτι είσαι πρώτος, καλύτερος ή χειρότερος...

Link to comment
Share on other sites

Μοσχάτο κι αν ανοίγω data να δω κάτι εκτός του wifi μου.. ωωω τι θαύμα LTE στη μπάρα.. φυσάαααααααει!!! :X:ninja::wacko:

 

http://i.imgur.com/CZIUMWp.png

http://image.prntscr.com/image/4a8c53c531ad46bb83cfbc20ce53e8bb.jpeg
Link to comment
Share on other sites

πάντως βλέπω πολλές δοκιμές με ταχύτητες 3G (6-9 down, 3-5 up) παρόλου που γράφει οτι έγινε log in σε LTE.... κανονικά το 12άρι το έχει για πλάκα ένα 4G σήμα, μήπως κάνει καμμία παπάτζα η wind να ανοίγει 4G στην κεραία αλλά όχι στο υπόλοιπο backhaul;
Link to comment
Share on other sites

παιδιά ξέρω ότι ζητάω πολλά, αλλά μπορείτε να μου πείτε (αν το έχει παρατηρήσει κανείς) αν έχετε με το lte την ίδια πάντα ip;;;

παλιά με το 3g άλλαζα αν έκανα αποσύνδεση και σύνδεση πάλι... τώρα βλέπω πως από χθες έχω μόνιμα την ίδια ip όσες φορές κι αν ανοίξω/κλείσω τα data.

http://image.prntscr.com/image/4a8c53c531ad46bb83cfbc20ce53e8bb.jpeg
Link to comment
Share on other sites

παιδιά ξέρω ότι ζητάω πολλά, αλλά μπορείτε να μου πείτε (αν το έχει παρατηρήσει κανείς) αν έχετε με το lte την ίδια πάντα ip;;;

παλιά με το 3g άλλαζα αν έκανα αποσύνδεση και σύνδεση πάλι... τώρα βλέπω πως από χθες έχω μόνιμα την ίδια ip όσες φορές κι αν ανοίξω/κλείσω τα data.

 

Λογικά ο DHCP Server της Wind σου δίνει πάντα την ίδια IP γιατί είσαι ο μοναδικός εκεί γύρω με 4G εκείνη τη στιγμή, οπότε όποια φορά και να συνδεθείς άμα είσαι ο μόνος θα πέρνεις την ίδια IP.

// 500px | blog | site | LinkedIn

//mobiles//Nokia 3210x2, Siemens A55, Sagem C5-2V, Siemens CX-75, SE K750i, SE W580i, LG GT-505, LG POP, Nokia Xpress Music 5220, LG Optimus One P500, Nokia C1-02, SE Xperia Neo V, LG Nexus 4, Lenovo A820, ZTE Geek V975, Huawei Honor 3C, Huawei Honor 6, Oukitel K4000, Xiaomi Mi Note 3 Pro

Link to comment
Share on other sites

Επιτέλους πήρα σωστή sim γιατί στην αρχή μου έδωσαν λάθος

Xperia z1 Γλυφάδα

http://i1098.photobucket.com/albums/g375/qsisvts/Screenshot_2015-03-18-21-31-16_zpsd96p3sou.png

Edited by qsis

3210/t29/6340/t68/ngage/p910/p1/optimus one/gnex/z1/g3/mi a1/mi a3/poco f3/xperia 5 iv

Link to comment
Share on other sites

Επιτέλους πήρα σωστή sim γιατί στην αρχή μου έδωσαν λάθος

Xperia z1 Γλυφάδα

http://i1098.photobucket.com/albums/g375/qsisvts/Screenshot_2015-03-18-21-31-16_zpsd96p3sou.png

Μια χαρά φαίνεται☺

Όλες οι άλλες μετρήσεις είναι πιο χάλια και από 3G!

Link to comment
Share on other sites

Πειραιάς (Πασαλιμάνι) σήμερα 5/5 σήμα:

http://www.speedtest.net/result/4222840756.png

 

Την προηγούμενη βδομάδα ίδια μέρα και ώρα μόνο 3G.

 

Καλησπερα ποσο πρεπει να ειναι η ταχυτητα του 4g δεν πρεπει να ειναι κανονικα πανω απο 20 mbs ;

επιτελους αλλαξαν το ρολοι του ρευματος με ψηφιακο και μπηκαμε στην μηνιαια τηλεμετρηση , παντως 2 λογαριασμοι ρευματος για αλλαγη ρολογιου επανωτοι δεν περιμενα να δω .

Link to comment
Share on other sites

Μια χαρά φαίνεται☺

Όλες οι άλλες μετρήσεις είναι πιο χάλια και από 3G!

Κοντά στο 30down είχα πιάσει και με το H+, η διαφορά με το LTE είναι στο upload συν το γεγονός ότι τουλάχιστον στη περιοχή μου που μέτρησα σε 4-5 σημεία αυτά τα νούμερα τα έχω λίγο πολύ παντού και όχι σε σημεία που από πριν είχα σταμπαρει ότι έχουν καλό internet.

 

Γενικά το σήμα θα έλεγα οτι είναι πιο καλό απο το H+

3210/t29/6340/t68/ngage/p910/p1/optimus one/gnex/z1/g3/mi a1/mi a3/poco f3/xperia 5 iv

Link to comment
Share on other sites

Κοντά στο 30down είχα πιάσει και με το H+, η διαφορά με το LTE είναι στο upload συν το γεγονός ότι τουλάχιστον στη περιοχή μου που μέτρησα σε 4-5 σημεία αυτά τα νούμερα τα έχω λίγο πολύ παντού και όχι σε σημεία που από πριν είχα σταμπαρει ότι έχουν καλό internet.

 

Γενικά το σήμα θα έλεγα οτι είναι πιο καλό απο το H+

 

Δηλαδη απο το upload μπορουμε να το καταλαβαινουμε ; Το upload σε h+ μεχρι ποσο πρεπει να ειναι ;

επιτελους αλλαξαν το ρολοι του ρευματος με ψηφιακο και μπηκαμε στην μηνιαια τηλεμετρηση , παντως 2 λογαριασμοι ρευματος για αλλαγη ρολογιου επανωτοι δεν περιμενα να δω .

Link to comment
Share on other sites

Μόλις αρχίσει και χρεώνεται κανονικά [μετά τις 30/4], τότε θα δείτε τι ωραίες ταχύτητες θα πιάνουμε όλοι..!!:lol:

"Το τσάμπα ουδείς το παράβλεψε, στο επι πληρωμήν όμως έχεις απαιτήσεις.."

Link to comment
Share on other sites

εγώ προσωπικά είμαι με κάρτα, αν σκοπεύουν να μου το χρεώνουν έξτρα (πχ σε πιο ακριβό πακέτο από το bonus 1GB που έχω από την ανανέωση), τότε θα πάρουν τα 3 μου, μια χαρά είμαι με 3g και τα 10€/μήνα δεν παίζει να τα ξεπεράσω. τόσα βάζω εδώ και μήνες που έκοψα τη σύνδεση και τόσα θα συνεχίσω να βάζω σε κάθε περίπτωση

 

στα συμβόλαια δε ξέρω αν θα ακολουθήσουν τη τακτική του να το παρέχουν μόνο στα πιο ακριβά πακέτα, αυτό δε με αφορά και αν κάποιος είναι σε φθηνό συμβόλαιο πολύ κακώς είναι έτσι κι αλλιώς, όλα είναι υπετιμημένα μέχρι αηδίας

3210/t29/6340/t68/ngage/p910/p1/optimus one/gnex/z1/g3/mi a1/mi a3/poco f3/xperia 5 iv

Link to comment
Share on other sites

3g έπιανα κι εγώ τόσο και λίγο παραπάνω (Αν θες ψάχνω και το συγκεκριμένο αποτέλεσμα, σίγουρα το έχω στη συσκευή μου, edit: το έχω ποστάρει κάποιες σελίδες πίσω)

 

η μεγάλη διαφορά με το 4g όπως είπα και πιο πάνω είναι στο upload

 

αν έπιανες 4g εκεί που είσαι θα είχες κοντά στο 10αρι upload, download από όσα έχω δει έως τώρα μάλλον θα ήσουν περίπου στα ίδια

3210/t29/6340/t68/ngage/p910/p1/optimus one/gnex/z1/g3/mi a1/mi a3/poco f3/xperia 5 iv

Link to comment
Share on other sites

Μια χαρά είσαι. Και γώ 3G χρησιμοποιώ και με βολεύει, σιγά μην τους δώσω παραπάνω χρήματα για κάτι το οποίο δεν μου είναι αναγκαίο..!!
Link to comment
Share on other sites

Μια χαρά είσαι. Και γώ 3G χρησιμοποιώ και με βολεύει, σιγά μην τους δώσω παραπάνω χρήματα για κάτι το οποίο δεν μου είναι αναγκαίο..!!

Ότι πληρώνεις για 3g το ίδιο είναι και για 4g φίλε μου:D

Link to comment
Share on other sites

ας δούμε βέβαια αν θα ζητηθούν παραπάνω χρήματα.. αυτό μπορεί και να μη γίνει και να το έχουμε έτσι όπως τώρα

3210/t29/6340/t68/ngage/p910/p1/optimus one/gnex/z1/g3/mi a1/mi a3/poco f3/xperia 5 iv

Link to comment
Share on other sites

ας δούμε βέβαια αν θα ζητηθούν παραπάνω χρήματα.. αυτό μπορεί και να μη γίνει και να το έχουμε έτσι όπως τώρα

Data πληρώνεις τι να σου ζητήσουν απλά θα φεύγουν ευκολότερα με 4g ΑΝ γίνει γρηγορότερο ποτέ..

Link to comment
Share on other sites

το ότι θα έχεις πιο γρήγορη ταχύτητα δε καταλαβαίνω τι αλλάζει

 

απλά θα κάνουμε τη χρήση που ήδη κάνουμε πιο γρήγορα/εύκολα

 

δε νομίζω ότι κάποιος που συγχρόνιζε στα 4Mbps ας πούμε δεν έκανε αυτά που ήθελε επειδή του φαινόταν υπερβολικά αργή η σύνδεση

 

το παράλογο με το 4g είναι ότι έχουμε πιο γρήγορη ταχύτητα από ότι στα σπίτια μας σε πολλές περιπτώσεις, αλλά δε μπορούμε να κάνουμε κάτι ουσιαστικό με αυτή επειδή έχουμε ογκοχρέωση :wacko:

3210/t29/6340/t68/ngage/p910/p1/optimus one/gnex/z1/g3/mi a1/mi a3/poco f3/xperia 5 iv

Link to comment
Share on other sites

Ότι πληρώνεις για 3g το ίδιο είναι και για 4g φίλε μου:D

Τι εννοείς? Οτι δεν θα υπάρχει extra χρέωση για 4G?

Αν είναι έτσι μια χαρά...:)

Link to comment
Share on other sites

παιδιά επίσης να πούμε ότι σε κάποιους η χρέωση δεδομένων έχει κολλήσει γενικά

 

εμένα εδώ και πάνω από βδομάδα έχει σταματήσει να μου ρίχνει δεδομένα από το υπόλοιπό μου είτε είμαι σε Η είτε είμαι σε lte (lte βέβαια είδα πρώτη φορά χθες που μπήκε η σωστή sim)

 

ψιλοπαρτάρω με το internet και μάλλον θα με πάει έτσι και τον άλλο μήνα :p

 

τη κυριακή είναι να ανανεώσω πακέτα πάλι, οπότε θα φορτώσω δεδομένα από το bonus της ανανέωσης, αλλά δε τα βλέπω να πέφτουν

 

μόνο πάντως από μετρήσεις με το speedtest έχω χαλάσει πάνω από 1.5 GB για να πάρω μια εικόνα τι παίζει

 

σκέφτομαι να γίνω υπερβολικός και να βάλω κάνα torrent να κατέβει :lol:

Edited by qsis

3210/t29/6340/t68/ngage/p910/p1/optimus one/gnex/z1/g3/mi a1/mi a3/poco f3/xperia 5 iv

Link to comment
Share on other sites

Οταν θα ξεκολλησουν, θα σου φυγουν μαζεμενα και θα "κλαις" με τις χρεωσεις.
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Nova 4G

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...