Jump to content

Nova 4G


paulchro
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

ρε παιδιά, χίλια συγγνώμη, αλλά τι να το κάνεις το 4G με τέτοια πακέτα data???

 

θα κάνω ότι έκανα πιο πριν, απλά θα γίνεται πιο γρήγορα...

 

πρέπει σώνει και καλά να κατεβάζουμε περισσότερα επειδή είναι μεγαλύτερη η ταχύτητα?

Link to comment
Share on other sites

Εγώ με το 4τζι περιμένω καλύτερη κάλυψη και σε θέμα ιντερνετι αλλά και σαν ομιλία χωρίς να μου πέφτουν οι κλήσεις. Μεγαλύτερη χωρητικότητα δικτύου.

Και με την 800 συχνότητα θα πιάνει και σε υπόγεια! !!

Link to comment
Share on other sites

πότε θα έχουμε 4g? Υπάρχει κάποια επίσημη ενημέρωση?

SEX is like NOKIA (connecting people)

http://i.imgur.com/zWrMLZe.jpg

Link to comment
Share on other sites

Πάντως στις αρχές της cosmote με το 4g το σήμα έπεφτε παντού γιατί δε μπορούσε να το υποστηρίξει .Οποτε στην αρχή η όλη φάση θα ειναι δραμα!

s7 edge 935F

LG Gpad V500

Link to comment
Share on other sites

ρε παιδιά, χίλια συγγνώμη, αλλά τι να το κάνεις το 4G με τέτοια πακέτα data???

 

Κι ομως τα πιο φτηνα της αγορας είναι...και πολλα δωρα σε μβ...

Link to comment
Share on other sites

Εγώ με το 4τζι περιμένω καλύτερη κάλυψη και σε θέμα ιντερνετι αλλά και σαν ομιλία χωρίς να μου πέφτουν οι κλήσεις. Μεγαλύτερη χωρητικότητα δικτύου.

Και με την 800 συχνότητα θα πιάνει και σε υπόγεια! !!

Αυτό θα είναι μια σούπερ εξέλιξη!

Link to comment
Share on other sites

Αναλόγως που είσαι..σίγουρα όμως δεν θα έχεις 3 g εύκολα εκτός και αν μένεις σε πόλη

Οχι απαραιτητα σε αγροτικες....

Πχ και στην Αττικη υπάρχει. Και σε πόλεις τις επαρχίας.

 

εγώ πάντως με το καινούριο μου :drool: Samsung Tab S 4g/LTE στην Εδεσσα, όπου ζω, "παιζω" μεταξύ Η+ και 3G, για 4G ούτε λόγος. Και για το 3G δεν είμαι και τόσο σίγουρος, αφού παρατηρώ το εξής περίεργο: ενώ, όσο είναι αδρανές/δεν φορτώνει κάποια σελίδα, δείχνει 3G στη γραμμή ειδοποίησης/notification bar, μόλις πατήσω καποιον συνδεσμο η ανοιξω αλλο προγραμμα/σελ´ιδα, αυτόματα γίνεται/πεφτει σε Η+ ή και Η και μόλις ολοκληρώσει το ανοιγμα/φόρτωμα/κατέβασμα, ξαναγίνεται 3G κοκ. Τι μπορεί να συμβαίνει? Ψευτοσήμα? Ψευτο3G?

 

 

ρε παιδιά, χίλια συγγνώμη, αλλά τι να το κάνεις το 4G με τέτοια πακέτα data???

για όσους δεν το ξέρουν η wind δίνει το φοιτητικό πακέτο ΚΑΙ σε εκπαιδευτικούς. Εγώ πρόσφατα πήρα το 5Gb με 6€ το μήνα

Edited by lzrs21lz
Link to comment
Share on other sites

 

 

εγώ πάντως με το καινούριο μου :drool: Samsung Tab S 4g/LTE στην Εδεσσα, όπου ζω, "παιζω" μεταξύ Η+ και 3G, για 4G ούτε λόγος. Και για το 3G δεν είμαι και τόσο σίγουρος, αφού παρατηρώ το εξής περίεργο: ενώ, όσο είναι αδρανές/δεν φορτώνει κάποια σελίδα, δείχνει 3G στη γραμμή ειδοποίησης/notification bar, μόλις πατήσω καποιον συνδεσμο η ανοιξω αλλο προγραμμα/σελ´ιδα, αυτόματα γίνεται/πεφτει σε Η+ ή και Η και μόλις ολοκληρώσει το ανοιγμα/φόρτωμα/κατέβασμα, ξαναγίνεται 3G κοκ. Τι μπορεί να συμβαίνει? Ψευτοσήμα? Ψευτο3G?

 

 

 

για όσους δεν το ξέρουν η wind δίνει το φοιτητικό πακέτο ΚΑΙ σε εκπαιδευτικούς. Εγώ πρόσφατα πήρα το 5Gb με 6€ το μήνα

 

 

Μα το Η σήμα δεν είναι πιο γρήγορο από 3G ?Ειναι κάτι σαν 3.5 g

s7 edge 935F

LG Gpad V500

Link to comment
Share on other sites

Μα το Η σήμα δεν είναι πιο γρήγορο από 3G ?Ειναι κάτι σαν 3.5 g

 

Σωστά, η σειρά είναι 3G, H, H+, 4G

Nokia 5110, Nokia 8210, Nokia 7250, E-Ten Glofiish X500, Samsung SGH-ZV60, Acer Neotouch F1, Samsung Galaxy Nexus, Samsung Duos 1182, LG Nexus 5, Microsoft Lumia 640 DS, Doogee X5 Pro, Honor 5X, OnePlus 5, Honor 20 Lite, Samsung S21+
Link to comment
Share on other sites

Μα το Η σήμα δεν είναι πιο γρήγορο από 3G ?Ειναι κάτι σαν 3.5 g

 

Σωστά, η σειρά είναι 3G, H, H+, 4G

 

:X:fool::O

Link to comment
Share on other sites

Έχει ξεκινήσει το 4g απο την wind???

 

 

Έχω την εντύπωση πως όχι .Καλο θα είναι να στρώσει το απλό σήμα πρώτα παντού η wind και μετά να θέσει σε λειτουργία το 4g.θυμαμαι τον πρώτο καιρό με 4g στην Cosmote η κατάσταση ήταν τραγική ούτε να μιλήσουμε στο τηλέφωνο μπορούσαμε ..

s7 edge 935F

LG Gpad V500

Link to comment
Share on other sites

στην χώρα μας το 4G δεν έχει κανένα νόημα με τις παρούσες τιμές πακέτων αλλά και του γεγονότος πως το 3G ακόμα σέρνετε ή είναι ανύπαρκτο σε πολλές περιοχές (διότι η Ελλάδα δεν είναι μόνο η πλατεία ομόνοιας,το σύνταγμα ή το Mall). άρα καλώς δεν ασχολείτε η WIND επί τούτου. στο μέλλον βλέπουμε.
Link to comment
Share on other sites

Αντίθετα εγώ νομίζω ότι η wind θα εγκαταλείψει το 3τζι για χάρη του 4τζι. Το 4τζι μαζί με το 2τζι θα δώσει στην wind και την πανελλαδική κάλυψη και όλες τις προηγμένες υπηρεσίες που φέρνει το 4τζι. Μην ξεχνάτε ότι το 4τζι θα χρησιμοποιεί την συχνότητα της αναλογικής τηλεόρασης με όλα τα καλά στο θέμα κάλυψης
Link to comment
Share on other sites

Αντίθετα εγώ νομίζω ότι η wind θα εγκαταλείψει το 3τζι για χάρη του 4τζι. Το 4τζι μαζί με το 2τζι θα δώσει στην wind και την πανελλαδική κάλυψη και όλες τις προηγμένες υπηρεσίες που φέρνει το 4τζι. Μην ξεχνάτε ότι το 4τζι θα χρησιμοποιεί την συχνότητα της αναλογικής τηλεόρασης με όλα τα καλά στο θέμα κάλυψης

 

Πάντως, κανά δυο φορές έχω συνδεθεί με 4G και η ταχύτητα είναι ασύλληπτη

ck
Link to comment
Share on other sites

Πάντως, κανά δυο φορές έχω συνδεθεί με 4G και η ταχύτητα είναι ασύλληπτη

 

 

Δηλαδή έχει 4g η Wind ρε παιδιά ;ποτέ εγινε αυτό και δεν έχουμε πάρει χαμπάρι ;Καταρχήν πρέπει να ενεργοποιηθεί στη συσκευή ..

s7 edge 935F

LG Gpad V500

Link to comment
Share on other sites

Αντίθετα εγώ νομίζω ότι η wind θα εγκαταλείψει το 3τζι για χάρη του 4τζι. Το 4τζι μαζί με το 2τζι θα δώσει στην wind και την πανελλαδική κάλυψη και όλες τις προηγμένες υπηρεσίες που φέρνει το 4τζι. Μην ξεχνάτε ότι το 4τζι θα χρησιμοποιεί την συχνότητα της αναλογικής τηλεόρασης με όλα τα καλά στο θέμα κάλυψης

Και θα βγουν άχρηστα ολα τα κινητα που έχουν μέχρι 3g? :confused:

Link to comment
Share on other sites

H wind έχει δίκτυο 4g απλά βρίσκετε σε πιλοτική λειτουργία. Η διαδικασίες είχαν ξεκινήσει από το τέλος του 14 και πριν λίγες μέρες ήρθαν κάποιες αναβαθμίσεις για το δίκτυο στο κινητό μου. Επίσης παρατήρησα ότι έχει αλλάξει η αναγραφή του ονόματος της wind. Ακόμα είχε γίνει σχετική ερώτηση στην σελίδα της wind στο facebook και η επίσημη απάντηση ήταν αυτό που ανέφερα παραπάνω. Δυστυχώς δεν έχω ιδέα που έχουν βάλει κεραία οπότε δεν είχα την τύχη να συνδεθώ!
:) F A Y E ! ! !
Link to comment
Share on other sites

Σωστά, η σειρά είναι 3G, H, H+, 4G

πάντως από ένα γρήγορο διάβασμα αυτής της σελίδας

http://telecomtalk.info/difference-between-g-e-3g-h-4g-symbols-we-find-out/121666/

μου φαίνεται oti to H+, που έχει πολλές διαβαθμίσεις, μπορεί να είναι ισοδύναμο ή ισχυρότερο του 4G. Άραγε η Wind ποιο Η+ χρησιμοποιεί?

Link to comment
Share on other sites

Αντίθετα εγώ νομίζω ότι η wind θα εγκαταλείψει το 3τζι για χάρη του 4τζι. Το 4τζι μαζί με το 2τζι θα δώσει στην wind και την πανελλαδική κάλυψη και όλες τις προηγμένες υπηρεσίες που φέρνει το 4τζι. Μην ξεχνάτε ότι το 4τζι θα χρησιμοποιεί την συχνότητα της αναλογικής τηλεόρασης με όλα τα καλά στο θέμα κάλυψης

 

Και ο λόγος να μη δώσει και πανελλαδική στο 3G?

Έτσι κι αλλοιώς θα αρχίσει απο την αρχή στο 4G.

Link to comment
Share on other sites

Και ο λόγος να μη δώσει και πανελλαδική στο 3G?

Έτσι κι αλλοιώς θα αρχίσει απο την αρχή στο 4G.

 

Στις υπάρχουσες κεραίες βάζει και εκπομπή 4τζι. Με αυτήν την κίνηση κρατάει ότι έχει από 3τζι και προχωράει με 4τζι και 2τζι και έχει πανελλαδική κάλυψη με ισχυρό σήμα και για τηλέφωνο και ίντερνετ. Για 3τζι κάλυψη πανελλαδική πρέπει να σηκώσει τουλάχιστον διπλάσιες κεραίες από ότι έχει τώρα. Ρίχτε μια ματιά στον χάρτη που έχει για κάλυψη της Ελλάδας. Παντού 2τζι και 3τζι μόνο σε πόλεις. Ενώ τώρα εκει που έχει την κεραία 2τζι βάζει και την 4τζι που έχει και μεγαλύτερη κάλυψη και τα έχει όλα

Link to comment
Share on other sites

Στις υπάρχουσες κεραίες βάζει και εκπομπή 4τζι. Με αυτήν την κίνηση κρατάει ότι έχει από 3τζι και προχωράει με 4τζι και 2τζι και έχει πανελλαδική κάλυψη με ισχυρό σήμα και για τηλέφωνο και ίντερνετ. Για 3τζι κάλυψη πανελλαδική πρέπει να σηκώσει τουλάχιστον διπλάσιες κεραίες από ότι έχει τώρα. Ρίχτε μια ματιά στον χάρτη που έχει για κάλυψη της Ελλάδας. Παντού 2τζι και 3τζι μόνο σε πόλεις. Ενώ τώρα εκει που έχει την κεραία 2τζι βάζει και την 4τζι που έχει και μεγαλύτερη κάλυψη και τα έχει όλα

 

Το πρόβλημα με το 3g δεν ήταν ότι δεν μπορούσαν να βάλουν σε όλους τους σταθμούς βάσης 3g άλλα έπρεπε να αναβαθμίσουν το δίκτυο κορμού όπου συνδέει τους σταθμούς βάσης με τα κεντρικά (δηλαδή να έχει bandwidth για να μπορεί να μεταφέρει τον νέο μεγάλο όγκο δεδομένων) . Και εκεί που έχουν αναβαθμίσει ώρες ώρες σέρνεται ο Δίας (και όχι μόνο στην wind αλλά και στις άλλες του ανταγωνισμού).

 

Έτσι και αλλιώς όπου έχει νέο 3g μπορεί να εφαρμόσει το 4g και εκτός από τους πομπούς είναι μια απλή αναβάθμιση λογισμικού όπως διαφήμιζαν κάποτε σε συνεντεύξεις τα golden boys της wind.

 

Το να προσπεράσει το 3g είναι αδύνατο αφού μια μεγάλη βάση ακόμη το χρησιμοποιεί (η μεγαλύτερη).

 

Απλά δεν τους βγήκε κάτι σωστά με την συνεργασία με την victus και την vodafone…..

Powered by Cosmote Unlimited + Extrasim, Vodafone Red Unlimited + I4S + Vodafone Red 3 + VDSL 100 ,  F2G. 

Link to comment
Share on other sites

H wind έχει δίκτυο 4g απλά βρίσκετε σε πιλοτική λειτουργία. Η διαδικασίες είχαν ξεκινήσει από το τέλος του 14 και πριν λίγες μέρες ήρθαν κάποιες αναβαθμίσεις για το δίκτυο στο κινητό μου. Επίσης παρατήρησα ότι έχει αλλάξει η αναγραφή του ονόματος της wind. Ακόμα είχε γίνει σχετική ερώτηση στην σελίδα της wind στο facebook και η επίσημη απάντηση ήταν αυτό που ανέφερα παραπάνω. Δυστυχώς δεν έχω ιδέα που έχουν βάλει κεραία οπότε δεν είχα την τύχη να συνδεθώ!

 

τι ακριβώς άλλαξε στην εμφάνιση του δικτύου τις wind στο κινητό σου ;

επιτελους αλλαξαν το ρολοι του ρευματος με ψηφιακο και μπηκαμε στην μηνιαια τηλεμετρηση , παντως 2 λογαριασμοι ρευματος για αλλαγη ρολογιου επανωτοι δεν περιμενα να δω .

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Nova 4G

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...