Jump to content

Nova 4G


paulchro
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

ρε παιδια να σας ρωτησω κατι σχετικα με το ιντερνετ?

τι ταχυτητες εχετε?

εγω πχ Αθηνα Μαρουσι βλεπω με το speedtest οτι δε πιανει ουτε 10 mbps

Νικαια το ιδιο , Πειραιας το ιδιο.

 

Το τεσταρα και στη χαλκιδικη που ημουν,τα ιδια αποτελεσματα ειδα.

δηλαδη πιο πανω απο 10 mpbs δε παει?

 

εχω iphone SE και η μονη ρυθμιση που εκανα ειναι να βαλω στο APN το myq

πειτε μου την γνωμη σας

 

Εγω με F2G και iPhone 5s εχω ταχυτητες απο 3 εως 50Mbps στη θεσσαλονικη σε διαφορα σημεια.

Τα 10Mbps που βλεπεις ειναι γιατι η Wind κανει το εξης.Βαζει κατα 85% 4G B20.Η μπαντα αυτη εχει ταβανι τα 30-40Mbps.Επειδη ομως δεν συνδυαζει μαζι B3/B7 ειδικα εκτος πολεων εχει θεμα.Αλλα και μεσα σε πολεις τα ιδια ειναι.Στη B3 εχει 15mhz φασμα συνολικα που πρεπει να το δωσει και στο 2G.Η B7 μπαινει πλεον αλλα οπου βλεπουν μεγαλη κινηση.Φετος σε χωριο στη νοτια πιερια με τις αλλες 2 ειχα γυρω στα 5 με 20Mbps μεσο ορο απο B20.

My list of Devices: 2012 ZTE Blade 2, 2014: ZTE Blade 3, Galaxy S Duos 2 2015: Switch to Windows Phone Lumia 535, 2016: Moving to iOS with iPhone 5s, 2018: Back to Android Redmi 5 Plus, 2019: Xiaomi Redmi Note 7, 2020: iPhone SE 2020 , 2022: iPhone 13, 2023: iPhone 14 Pro 

Tablets: iPad 9th Gen 64GB WiFi 

Mobile: What’s Up+ Nova Unlimited All

Σταθερή: Cosmote 100/10 FTTH, Nova 200/20 FTTH, Cosmote Adsl 24

Link to comment
Share on other sites

Ας το postαρουμε στο θέμα με τα mate 8 να δούμε και από παιδιά που τα έχουν αγοράσει από τις εταιρίες κινητής απ που είναι.

 

Send by Lenovo Phab plus 6.8" via Tapatalk

 

Και σε μενα serbia

Η ομορφιά θα σώσει τον κόσμο!!
Link to comment
Share on other sites

Εγω με F2G και iPhone 5s εχω ταχυτητες απο 3 εως 50Mbps στη θεσσαλονικη σε διαφορα σημεια.

Τα 10Mbps που βλεπεις ειναι γιατι η Wind κανει το εξης.Βαζει κατα 85% 4G B20.Η μπαντα αυτη εχει ταβανι τα 30-40Mbps.Επειδη ομως δεν συνδυαζει μαζι B3/B7 ειδικα εκτος πολεων εχει θεμα.Αλλα και μεσα σε πολεις τα ιδια ειναι.Στη B3 εχει 15mhz φασμα συνολικα που πρεπει να το δωσει και στο 2G.Η B7 μπαινει πλεον αλλα οπου βλεπουν μεγαλη κινηση.Φετος σε χωριο στη νοτια πιερια με τις αλλες 2 ειχα γυρω στα 5 με 20Mbps μεσο ορο απο B20.

 

υπαρχει καποιος τροπος / ρυθμιση να βελτιωσω ταχυτητα ? ή οτι και να κανω τα ιδια θα ειναι ?

Link to comment
Share on other sites

υπαρχει καποιος τροπος / ρυθμιση να βελτιωσω ταχυτητα ? ή οτι και να κανω τα ιδια θα ειναι ?

 

Δεν μπορεις να κανεις κατι,απλα υπομονη.Η Wind θα τα φτιαξει ολα αλλα μεσα στο 18 θα δεις αλλαγες.

Μεχρι τις αρχες του 18 θα φερει 4G στη βορεια ελλαδα.Εχει περιοχες που οι τεχνικοι εχουν να πανε για αναβαθμιση 10 με 15 χρονια.3G-UMTS οταν πρωτοεμπαινε το 2004 με 2006 εχει ακομα.Και πολυ Gprs,ουτε καν Edge σε πολλους σταθμους.

Ελα μια βολτα σε Βεροια,Ναουσα,Κιλκις,Σερρες,Κοζανη,Πτολεμαιδα,Γρεβενα,Εδεσσα.Και αν ανεβεις καβαλα,ξανθη,Κομοτηνη,

Δραμα στα ορεινα εχει 2G μονο ακομα και τωρα.Διαβασε τα τοπικ για τη καλυψη και θα καταλαβεις οτι το 4G με 10Mbps για το επιπεδο της Wind μια χαρα ειναι.

My list of Devices: 2012 ZTE Blade 2, 2014: ZTE Blade 3, Galaxy S Duos 2 2015: Switch to Windows Phone Lumia 535, 2016: Moving to iOS with iPhone 5s, 2018: Back to Android Redmi 5 Plus, 2019: Xiaomi Redmi Note 7, 2020: iPhone SE 2020 , 2022: iPhone 13, 2023: iPhone 14 Pro 

Tablets: iPad 9th Gen 64GB WiFi 

Mobile: What’s Up+ Nova Unlimited All

Σταθερή: Cosmote 100/10 FTTH, Nova 200/20 FTTH, Cosmote Adsl 24

Link to comment
Share on other sites

εχει παρατηρησει κανενας αλλος κατι διαφορετικο σε ταχυτητες internet?

το τυπικο 4g ειναι για κλαματα απο οσο καταλαβαινω

 

Στα ειπα και στη Q,τυχερος εισαι και που εχεις τετοιες ταχυτητες.Εχεις δει 3G-H παλιο με 1Mbps? Ή Gprs που δεν λειτουργει καν και να ψαχνεις σημα με γωνιες μπας και εχεις καλυτερο σημα ή να δει το τηλεφωνο 3G/Edge?

Η βορεια ελλαδα εχει νομους ακομα σε τετοια κατασταση,ειδικα σε χωρια.

Εγω θα παρακαλουσα να ειχα 4G και στην Ημαθια με 10Mbps.Εδω και 5 χρονια που εχουμε Wind,τωρα εφτιαξε το σημα στο χωριο και εχει 3G.Σε πληροφορω οτι διπλανο χωριο δεν ειχες σημα να μιλησεις.Επρεπε να βγαινεις εξω.Μιλαω για τον πλατανο ημαθιας.

Απο εκει εως τη Βεροια,ακομα 2G μονο με ελαχιστο παλιο 3G εχει.Και προς Ναουσα τα ιδια.Οι σταθμοι που εχει η Wind πανελλαδικα ειναι γυρω στους 3.000.Τα 2/3 παιζουν σε χαμηλη ενταση γιατι ειναι με δηλωση ΕΚΚΧΟ

My list of Devices: 2012 ZTE Blade 2, 2014: ZTE Blade 3, Galaxy S Duos 2 2015: Switch to Windows Phone Lumia 535, 2016: Moving to iOS with iPhone 5s, 2018: Back to Android Redmi 5 Plus, 2019: Xiaomi Redmi Note 7, 2020: iPhone SE 2020 , 2022: iPhone 13, 2023: iPhone 14 Pro 

Tablets: iPad 9th Gen 64GB WiFi 

Mobile: What’s Up+ Nova Unlimited All

Σταθερή: Cosmote 100/10 FTTH, Nova 200/20 FTTH, Cosmote Adsl 24

Link to comment
Share on other sites

Οι σταθμοι που εχει η Wind πανελλαδικα ειναι γυρω στους 3.000.Τα 2/3 παιζουν σε χαμηλη ενταση γιατι ειναι με δηλωση ΕΚΚΧΟ

Επειδη δεν γνωριζω, σταθμος με χαμηλη ενταση τι ειναι ακριβως;

Link to comment
Share on other sites

Επειδη δεν γνωριζω, σταθμος με χαμηλη ενταση τι ειναι ακριβως;

 

Ειναι σταθμοι που ειναι μεσα σε πολεις και σε χωρια.Στον Πλατανο Ημαθιας για παραδειγμα,οπου μπηκε η Victus η Vodafone εχει σταθμο μεσα σε ενα κτηριο στην εισοδο του χωριου και εχει μικρη ενταση,η κεραια δηλαδη ειναι στα 12 μετρα υψος και εγκαταστασεις υπαρχουν μεσα στο κτηριο.Η μεση κεραια εχει υψος 40 μετρα χωρια το αλεξικεραυνο.

Edited by Nikolas14

My list of Devices: 2012 ZTE Blade 2, 2014: ZTE Blade 3, Galaxy S Duos 2 2015: Switch to Windows Phone Lumia 535, 2016: Moving to iOS with iPhone 5s, 2018: Back to Android Redmi 5 Plus, 2019: Xiaomi Redmi Note 7, 2020: iPhone SE 2020 , 2022: iPhone 13, 2023: iPhone 14 Pro 

Tablets: iPad 9th Gen 64GB WiFi 

Mobile: What’s Up+ Nova Unlimited All

Σταθερή: Cosmote 100/10 FTTH, Nova 200/20 FTTH, Cosmote Adsl 24

Link to comment
Share on other sites

Επειδη δεν γνωριζω, σταθμος με χαμηλη ενταση τι ειναι ακριβως;

 

Είναι τα micro και ζεύξεις σε εταιρικούς πελάτες.

Όχι οι σταθμοί σε πολεις.

Link to comment
Share on other sites

Είναι τα micro και ζεύξεις σε εταιρικούς πελάτες.

Όχι οι σταθμοί σε πολεις.

 

Ευχαριστω, αυτα τα cell που ειναι γεματη η Ερμου που ειχε γραψει μελος προχθες οτι δεν ειχε indoor σημα η wind ειναι micro;

Edited by stefanos1999
Link to comment
Share on other sites

Δεν μπορεις να κανεις κατι,απλα υπομονη.Η Wind θα τα φτιαξει ολα αλλα μεσα στο 18 θα δεις αλλαγες.

Μεχρι τις αρχες του 18 θα φερει 4G στη βορεια ελλαδα.Εχει περιοχες που οι τεχνικοι εχουν να πανε για αναβαθμιση 10 με 15 χρονια.3G-UMTS οταν πρωτοεμπαινε το 2004 με 2006 εχει ακομα.Και πολυ Gprs,ουτε καν Edge σε πολλους σταθμους.

Ελα μια βολτα σε Βεροια,Ναουσα,Κιλκις,Σερρες,Κοζανη,Πτολεμαιδα,Γρεβενα,Εδεσσα.Και αν ανεβεις καβαλα,ξανθη,Κομοτηνη,

Δραμα στα ορεινα εχει 2G μονο ακομα και τωρα.Διαβασε τα τοπικ για τη καλυψη και θα καταλαβεις οτι το 4G με 10Mbps για το επιπεδο της Wind μια χαρα ειναι.

 

Γνωρίζεις το timeplan της Victus και είσαι τόσο σίγουρος;

Link to comment
Share on other sites

Γνωρίζεις το timeplan της Victus και είσαι τόσο σίγουρος;

 

Ναι,μεχρι τις αρχες-μεσα του 18 θα εχουν κανει ηδη τη μακεδονια,θρακη,Θεσσαλια και Λαμια-Ευβοια.

My list of Devices: 2012 ZTE Blade 2, 2014: ZTE Blade 3, Galaxy S Duos 2 2015: Switch to Windows Phone Lumia 535, 2016: Moving to iOS with iPhone 5s, 2018: Back to Android Redmi 5 Plus, 2019: Xiaomi Redmi Note 7, 2020: iPhone SE 2020 , 2022: iPhone 13, 2023: iPhone 14 Pro 

Tablets: iPad 9th Gen 64GB WiFi 

Mobile: What’s Up+ Nova Unlimited All

Σταθερή: Cosmote 100/10 FTTH, Nova 200/20 FTTH, Cosmote Adsl 24

Link to comment
Share on other sites

Ισως ομως να μην ειναι της wind γι' αυτο δεν ειχε ουτε 2g εσωτερικα.

 

Νομιζω 1 ειναι δικο της στην αρχή.

Link to comment
Share on other sites

Νομιζω 1 ειναι δικο της στην αρχή.

 

Ενα ισως micro να μην ειναι αρκετο ΚΑΙ για εσωτερικη καλυψη αν εχει προβλημα η Ερμου.

 

Αν ειχε τουλαχιστον δωσει τοσο καιρο volte+vowifi θα ηταν καλυτερα σε καποιες καταστασεις οπως σε αυτο το ισογειο στον Πειραια που ειμαι τωρα, που πιανει δλδ 4g-b20 αλλα δεν εχει ουτε 2g ουτε και 3g... οποτε οι μεν εισερχομενες κλησεις πηγαινουν ειτε στον τηλεφωνητη ειτε στην ειδοποιηση κλησεων, για τις δε εξερχομενες κλησεις πηγαινεις ειτε στο σταθερο (αν ειναι δικο σου το σπιτι) ειτε στο καρτοτηλεφωνο της γειτονιας (αν εισαι επισκεπτης).

 

 

http://i.imgur.com/79nGbudl.jpg

Edited by stefanos1999
Link to comment
Share on other sites

Την έχουν ξεχασμένη τη Μακεδονία πραγματικά όμως. Αν δε φτιαχτεί και φέτος....

 

Ασε...εδω φετος ειδα νεο 3G στο εξοχικο. Περυσι εψαχνα την κατευθυνση ή εκανα κυκλους μεσα στο χωριο για να βρω σημα.Λεω για παραλια λεπτοκαρυας στη πιερια.

Τωρα ολη η περιοχη H+ απλα για οσους εχουν vodafone/wind,πεταει μια απο τις 2 καρτες εκτος δικτυου.

Παιζει network sharing.

My list of Devices: 2012 ZTE Blade 2, 2014: ZTE Blade 3, Galaxy S Duos 2 2015: Switch to Windows Phone Lumia 535, 2016: Moving to iOS with iPhone 5s, 2018: Back to Android Redmi 5 Plus, 2019: Xiaomi Redmi Note 7, 2020: iPhone SE 2020 , 2022: iPhone 13, 2023: iPhone 14 Pro 

Tablets: iPad 9th Gen 64GB WiFi 

Mobile: What’s Up+ Nova Unlimited All

Σταθερή: Cosmote 100/10 FTTH, Nova 200/20 FTTH, Cosmote Adsl 24

Link to comment
Share on other sites

Σιθωνία Χαλκιδικής, συγκεκριμένα κάμπινγκ αρμενιστης, φουλ 4g με 800αρα ειμαι

 

Sent from my Redmi Note 4 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Ασε...εδω φετος ειδα νεο 3G στο εξοχικο. Περυσι εψαχνα την κατευθυνση ή εκανα κυκλους μεσα στο χωριο για να βρω σημα.Λεω για παραλια λεπτοκαρυας στη πιερια.

Τωρα ολη η περιοχη H+ απλα για οσους εχουν vodafone/wind,πεταει μια απο τις 2 καρτες εκτος δικτυου.

Παιζει network sharing.

 

 

για Βορεια Ελλαδα, δε ξερω να σου πω.

Εγω Αθηνα, (Μαρουσι γενικως) που βρισκομαι, πανω απο 10 mbps δεν βλεπω ουτε για χαβαλε.

:blink:

Ας φτιαξουν τις κεραιες εδω στην Αθηνα που ειμαστε 6 εκ. εδω περα και βλεπουμε για την υπολοιπη Ελλαδα.

Edited by XP130TD
Link to comment
Share on other sites

:blink:

Ας φτιαξουν τις κεραιες εδω στην Αθηνα που ειμαστε 6 εκ. εδω περα και βλεπουμε για την υπολοιπη Ελλαδα.

Ναι σαν ειχαν παραγκωνισμενους τοσα χρονια στην πρωτεύουσα και εμας στην περιφερεια στα πουπουλα..

Πάθος Αξιοπρέπεια Σεβασμός από το 1 9 6 6

 

 

Link to comment
Share on other sites

Οποιος θελει αξιοπρεπές 4G πάει Cosmote. Σαν κάβατζα (sim2) επιβάλλεται η Wind, όπου οι συνεχείς αναβαθμίσεις είναι αισθητές.
Link to comment
Share on other sites

για Βορεια Ελλαδα, δε ξερω να σου πω.

Εγω Αθηνα, (Μαρουσι γενικως) που βρισκομαι, πανω απο 10 mbps δεν βλεπω ουτε για χαβαλε.

:blink:

Ας φτιαξουν τις κεραιες εδω στην Αθηνα που ειμαστε 6 εκ. εδω περα και βλεπουμε για την υπολοιπη Ελλαδα.

 

Μια χαρα ειστε εκει κατω σε πληροφορω.Ελα μια βολτα Θεσσαλονικη και πανε Σερρες,Βεροια,Εδεσσα,Δραμα,Κοζανη,Γρεβενα.Σε αυτους τους νομους θα βλεπεις Gprs και το 3G-H με το κυαλι θα το ψαχνεις.Στην Αλεξανδρεια Ημαθιας,ακομα 3G με 0,2Mbps και πρεπει να εισαι εξω ή στο μπαλκονι για να πιασει.Εγω στη Πιερια,5Mbps το πολυ ειχα σε 3G/4G.Απο Λιτοχωρο μεχρι Νεο Παντελεημονα Πιεριας και πανω στο βουνο στο Παλιο Παντελεημονα.Και εκει πανω ανθρωποι ζουνε,δεν ειναι ερημια.

My list of Devices: 2012 ZTE Blade 2, 2014: ZTE Blade 3, Galaxy S Duos 2 2015: Switch to Windows Phone Lumia 535, 2016: Moving to iOS with iPhone 5s, 2018: Back to Android Redmi 5 Plus, 2019: Xiaomi Redmi Note 7, 2020: iPhone SE 2020 , 2022: iPhone 13, 2023: iPhone 14 Pro 

Tablets: iPad 9th Gen 64GB WiFi 

Mobile: What’s Up+ Nova Unlimited All

Σταθερή: Cosmote 100/10 FTTH, Nova 200/20 FTTH, Cosmote Adsl 24

Link to comment
Share on other sites

ρε παιδια να σας ρωτησω κατι σχετικα με το ιντερνετ?

τι ταχυτητες εχετε?

εγω πχ Αθηνα Μαρουσι βλεπω με το speedtest οτι δε πιανει ουτε 10 mbps

Νικαια το ιδιο , Πειραιας το ιδιο.

 

Το τεσταρα και στη χαλκιδικη που ημουν,τα ιδια αποτελεσματα ειδα.

δηλαδη πιο πανω απο 10 mpbs δε παει?

 

εχω iphone SE και η μονη ρυθμιση που εκανα ειναι να βαλω στο APN το myq

πειτε μου την γνωμη σας

δεν ξερω αν φταίει η συσκευή σου, πειραιά νίκαια πιάνω με 3G πάνω από 14Mbps, με 4G 25-65Mbps.

Για του λόγου το αληθές μολις έκανα speedtest σπίτι μου στη Κοκκινιά, κι έπιασα με 3G 20/4 Down/Up. Το 4G το χω κλειστό καθώς μου ναι άχρηστο.

http://www.speedtest.net/my-result/a/3150242832

Edited by gerstavros2
Link to comment
Share on other sites

Χρειάζεται να στείλω κάπου σμς για να ενεργοποιήσω το 4G ; Πέραν της καινούριας σιμ και της επιλογης απο το κινητο.

Πάθος Αξιοπρέπεια Σεβασμός από το 1 9 6 6

 

 

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Nova 4G

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...