Jump to content

blogging @ myphone.gr: Editor's voice, iPhone 5s & iPhone 5c


DJDB
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Γνωριζω οτι δεν ειναι το καταλληλο μερος να ρωτησω, αλλα μιας και ειναι πιθανον καποιος εδω να ξερει θα ρωτησω..

γνωριζω πως σε desktop os, τα 64bit, για να ειναι αποδωτικα, θελουν το λιγοτερο 4 γιγα ραμ, γιατι μονο τοτε μπορουν να λειτουργησουν ως αρχιτεκτονικη οπως πρεπει (λειτουργουν και με λιγοτερο, αλλα τοτε στην ουσια ειναι πιο αργα απο 32bit os με ιδιοτ hardware).

Θα μπορεσει λοιπον να υπαρξει εστω και ελαχιστη διαφορα σε αποδωση εφοσον η ραμ στο 5ς ειναι 1 γιγα?

ακομα και στα μακ, η απλ εκανε τη στροφη σε 64αρια οταν ειχε 4 γιγα ραμ στο μηχανημα.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 110
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Πόσο γλαφυρά τα λέτε. Δανείζομαι τα λόγια σας και νιώθω δέος.

Πρώτη φορά συγκεντρωμένη τόσο καινοτομία σε μια συσκευή.

Η λέξη βελτίωση αποτελεί πρόκληση.

 

Θέλεις νεο hardware ; Νέα οθόνη ; Και άλλη ράμ ; 50 φορές πιο γρήγορο απο το πρώτο κινητό τηλέφωνο.

Γιατι δεν υπάρχουν όρια στη πρόκληση για βελτίωση.

 

Θέλεις νεο software ; Θέλεις διακόπτες ; Νέα χρώματα ;

 

Η λέξη καινοτομία είναι λίγη για να περιγραψει

Link to comment
Share on other sites

προσπαθω να γραψω μια απάντηση αλλα καθε 3-4ς λέξεις ξυπνάει το τρολ μεσα μου. τεσπα θα συγκρατηθώ.

64bit: το βλέπω να αναφερεται καθε 1-2 φορες σε καθε ποστ. Πραγματικα ξέρετε ποια εiναι τα κυρια πλεονεκτήματα μετάβασης απο 32 σε 64 bit? η απλώς αναπαραγετε οτι σας πασάρουν? εγω δεν ξερω αλλα ψαχνοντας ειδα πως οι μισοι υποστηρίζουν πως δεν εχει καποιο ουσιαστικο groundbreaking κερδος και πως ειναι απλως μαρκετινήστικη φανφαρα και οι αλλοι μισοι οτι υπο προυποθέσεις, αν, ισως, κλπ μπορει να να αποδωσει σε κάποιες εδικα γραμμενες εφαρμογες καλυτερα.

iphone 5c: αγοραζουμε το περσινο iphone 5 με πλαστικο, -θου apple φυλακη τω στοματι μου- στην ιδια τιμη.(υποκειμενικη αποψη το ασχημότερο iphone ever)

iphone 5s: με εξαιρεση το αποτύπωμα, το οποίο κατα πολλούς ειναι δικοπο μαχαίρι και λογος μη αγορας, την καλυτερη ληψη video για να παιζουμε με slo-mo, τι αλλο ειδατε που προσπερασα? NFC ακόμα no?

 

Συγνωμη για το τρολιστικο υφος αλλα και τα gimmicks του αδιαφορου για μενα s4 πιο χρησιμα μου φαινονται

Edited by Keepkouking

-το καλό μπορεί πάντα να γίνει καλύτερο

-οχι πάντα...

-πάντα!!! ψάξτο στο google και θα δεις!

Link to comment
Share on other sites

Πόσο γλαφυρά τα λέτε. Δανείζομαι τα λόγια σας και νιώθω δέος.

Πρώτη φορά συγκεντρωμένη τόσο καινοτομία σε μια συσκευή.

Η λέξη βελτίωση αποτελεί πρόκληση.

 

Επειδή βλέπω πως τα λεγόμενα μου μπήκαν στο στόχαστρο... Δεν είμαστε όλοι fans του Android, πρέπει να δεχόμαστε τις προτιμήσεις του καθένα. Στα μάτια μου λοιπόν το 5s είναι καινοτόμο. Υπάρχουν άλλωστε στοιχεία που δεν έχουμε δει ακόμα σε άλλες πλατφόρμες.

 

Και πάλι σου λέω, είναι προσωπική άποψη. Μπορεί κάτι άλλο να είναι καλύτερο, δεν διαφωνώ. Για μένα όμως, αυτό είναι κορυφαίο...

plankton69 - Χρήστος 

iPhone XS 64GB / iPhone 4 8GB 

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει ναι... Το υψηλό κόστος κατασκευής του 5αριού σε συνδυασμό με την ομοιότητα του με το 5s δεν μπορούσαν να το κατατάσσουν ως τη φθηνή εναλλακτική επιλογή.
190 κοντά euro κάνει το να φτιαχτεί ένα iPhone 5, τι λες ;:lol:
Our greatest weakness lies in giving up. The most certain way to succeed is always to try just one more time -- Thomas A. Edison
Link to comment
Share on other sites

Γνωριζω οτι δεν ειναι το καταλληλο μερος να ρωτησω, αλλα μιας και ειναι πιθανον καποιος εδω να ξερει θα ρωτησω..

γνωριζω πως σε desktop os, τα 64bit, για να ειναι αποδωτικα, θελουν το λιγοτερο 4 γιγα ραμ, γιατι μονο τοτε μπορουν να λειτουργησουν ως αρχιτεκτονικη οπως πρεπει (λειτουργουν και με λιγοτερο, αλλα τοτε στην ουσια ειναι πιο αργα απο 32bit os με ιδιοτ hardware).

Θα μπορεσει λοιπον να υπαρξει εστω και ελαχιστη διαφορα σε αποδωση εφοσον η ραμ στο 5ς ειναι 1 γιγα?

ακομα και στα μακ, η απλ εκανε τη στροφη σε 64αρια οταν ειχε 4 γιγα ραμ στο μηχανημα.

Δε γνωρίζω να υπάρχει κάποιος περιορισμός για κάτω από 4GB RAM ώστε να λειτουργήσουν τα 64-bit. Γεγονός είναι ότι θεωρητικά λόγων των μεγαλύτερων αριθμών, όποιοδήποτε πρόγραμμα χρησιμοποιεί 64-bit αριθμούς θα χρειάζεται περισσότερη μνήμη, αλλά δεν είναι απαραίτητο ότι ξαφνικά θα διπλασιαστεί το μέγεθος όλων των δεδομένων στη μνήμη. Θεωρητικά, οι πιο σίγουρες τιμές που θα διπλασιάζονταν είναι οι pointers που χρησιμοποιεί το λειτουργικό, αλλά και πάλι γνωρίζοντας η Apple ότι έχει μνήμη μικρότερη από 3GB μπορεί να κάνει κάποιο τρικ και να τους κρατήσει στα 32-bit.

 

Σε κάθε περίπτωση, αυτό που αναφέρεται για την περισσότερη μνήμη και την απόδοση έχει περισσότερο να κάνει με το γεγονός ότι ξαφνικά το λειτουργικό πρέπει να βρίσκει τρόπο να λειτουργεί και τις 32-bitες εφαρμογές, κάτι που ενδεχομένως να προκαλεί επιπλέον απαιτήσεις στο λειτουργικό. Υπό αυτήν την έννοια, αλλά και υπό την έννοια ότι τα 4 GB είναι όυτως ή άλλως πλέον σχεδόν απαραίτητα από την εποχή των Windows 7 και μετά, δημιουργείται η αίσθηση ότι με λιγότερα δε γίνεται σωστή δουλειά. Αλλά στην πράξη, δεν κάνει τόσο μεγάλη διαφορά, πιστεύω. Εξαρτάται, βέβαια, και από τις λεπτομέρειες τις εκάστοτε υλοποίησης.

 

@georger_volos: Οι τιμές είναι σε αυστραλιανά δολλάρια και οι τιμές της SD σε αμερικανικά (αν δεν κάνω λάθος). Όχι ότι αλλάζει το νόημα της φωτό, αλλά να μην προσπαθούμε να μεγεθύνουμε κιόλας τα πράγματα... ;)

Link to comment
Share on other sites

ξεκινησε ως gadget των πιο ψαγμενων λογω τoυ τεραστιου αντικτυπου που εχει το ονομα της apple στους κομπιουτεραδες αλλα η τεραστια εμπορικη του επιτυχια το εκανε να χασει τη ταυτοτητα του ως τετοιο και να καταστει ενα ακριβο αξεσουαρ της ματινας της κομμωτριας, της ντινας της τραγουδιαρας της πιστας,

του πανου του χιπστερ ταυτοχρονα με την ελιτ που παντα το προτιμουσε.

Βασικά δε ξεκίνησε από τους υπολογιστές (στους οποίους το όνομα της Apple δεν έχει τεράστιο αντίκτυπο), αλλά από το iPod - της Ματίνας τη κομμώτριας. H Apple τότε έφτιαξε το iPhone για να ανταγωνιστεί τη σειρά walkman κινητών της Sony, που συνδύαζαν τη μουσική με τις κλήσεις. Ούτε smartphone είχαν κατά νου, ούτε τίποτα. Το πρώτο iPhone δεν ήταν κάν 3G...

Google, Microsoft, Apple... Choοse a color for your chains.
Link to comment
Share on other sites

Ο λογος για αυτα που λες ειναι οτι οανταγωνισμος ειναι ανυπαρκτος. Αν η απλ πιεζοταν απο καποιους, θα υποχρεωνοταν να βγαλει, οχι το 5s, αλλα το 8s.

Αλλα και απο την αλλη πλευρα, ποιο ειναι το innovation? σε καθε εκδοση του android να αλλαζουμε το ui (παραδοχη οτι το προηγουμενο ui δεν ηταν αρκετο) ή να προσθετουμε πυρηνες και ραμ ; Ή χαζομαρουλες στυλ , οταν δεν κοιταω την οθονη να σβηνει;;

Αφου εχεις διαθεση να συζητησεις και οχι να τρολαρεις, πρεπει να παραδεχτεις οτι ολοι κινουνται με ρυθμους χελωνας γιατι ολοι εχουν βολευτει απο το σημερινο μοιρασμα της πιτας και επειδη εμεις δεν εχουμε την οικονομικη δυνατοτητα να αλλαζουμε τηλ καθε χρονο. Το επομενο μπαμ θα ερθει οταν η παγκοσμια οικονομικη κατασταση βελτιωθει.

εδω εισαι λαθος φιλε.Δεν μπορεις να υποστηριζεις οτι η google εχει επαναπαυτει,οταν καθε νεα εκδοση παρουσιαζει μικρες αλλα ουσιαστικες αλλαγες ,που βελτιωνουν πολυ την εμπειρια χρησης.Ουτε επειδη προσφερει νεες εκδοσεις ,σημαινει πως η προηγουμενη εκδοση ηταν χαλια.Σιγουρα καθε νεα εκδοση ειναι καλυτερη.Η apple ειναι αυτη που εχει επαναπαυτει, διατηρωντας ενα απαρχαιωμενο λειτουργικο με βασικες, τωρα πια ελλειψεις, που για οποιον μεσο ανθρωπο εχει δουλεψει με android, απλα δεν παλευονται.

Σιγουρα το να θελω να εχω widget live καιρου σε μια οθοναρα 5 ιντσων και live blinkfeed που να μην λαγκαρει,ισως χρειαζεται και 2, και 4 πυρηνες.Αλλα η εμπειρια χρησης τους κανει το iphone με τα τετραγωνακια και το "smoothness" να μοιαζει παιδικο παιχνιδι.Με τετραγωνακια και τιμη 700 ευρω ,αυτο ελειπε να μην ηταν και smooth....Τωρα τα 64 bit τι τα θελει?Nα φορτωνει πιο γρηγορα τετραγωνακια,οταν πας στην αρχικη οθονη?

Θελω να πω οτι εν μερει δικαιολογειται ο τετραπυρηνος για να υποστηριξει ενα απλα φανταστικο android ui,οπως σε ενα htc one.Eγω με ενα ταπεινο μονοπυρηνο xperia arc των 300 ευρω δεν θα απαιτησω να εχω live blinkfeed.Εχω ομως smoothness παρομοιο,μερικες φορες και ανωτερο,οπως του iphone.Οταν ομως θα ρθει η ωρα να αναβαθμισω για να BΕΛΤΙΩΣΩ την εμπειρια χρησης μου και να απολαυσω και γω το blinkfeed,τοτε ειμαι διατεθειμενος να δωσω 600 ευρω για να περασω σε παραπανω επιπεδο.ΠΡΟΣΕΞΕ-ΠΑΡΑΠΑΝΩ ΕΠΙΠΕΔΟ.Αλλιως θα περνα iphone να συνεχιζα να βλεπα τετραγωνακια να φορτωνουν πιο γρηγορα.

Kαθηγητες κοινωνικης ψυχολογιας να κατσουν μια ζωη να αναλυουν το φαινομενο apple,ακρη δεν θα βγαλουν.Θυμαμαι απο την εποχη του πρωτου ipod με το δυσχρηστο jog wheel,ολοι εκθειαζαν τι ωραιο εινaι το jog wheel...Eγω ειχα αραξει με ενα mp3 της sony που εβρισκε τα κομματια στο πι και φι και τα παιρνουσε με απλο drag n drop.DRAG n DROP ρε φιλε,τι πιο ευχρηστο,αλλα οχι ,ολοι θελαν να βασανιζονται με itunes και jog wheel...Τελοσπαντων.....

Link to comment
Share on other sites

Βασικά δε ξεκίνησε από τους υπολογιστές (στους οποίους το όνομα της Apple δεν έχει τεράστιο αντίκτυπο), αλλά από το iPod - της Ματίνας τη κομμώτριας. H Apple τότε έφτιαξε το iPhone για να ανταγωνιστεί τη σειρά walkman κινητών της Sony, που συνδύαζαν τη μουσική με τις κλήσεις. Ούτε smartphone είχαν κατά νου, ούτε τίποτα. Το πρώτο iPhone δεν ήταν κάν 3G...

Υποκλίνομαι. Τέτοια γνώση!

Link to comment
Share on other sites

εδω εισαι λαθος φιλε.Δεν μπορεις να υποστηριζεις οτι η google εχει επαναπαυτει,οταν καθε νεα εκδοση παρουσιαζει μικρες αλλα ουσιαστικες αλλαγες ,που βελτιωνουν πολυ την εμπειρια χρησης.Ουτε επειδη προσφερει νεες εκδοσεις ,σημαινει πως η προηγουμενη εκδοση ηταν χαλια.Σιγουρα καθε νεα εκδοση ειναι καλυτερη.Η apple ειναι αυτη που εχει επαναπαυτει, διατηρωντας ενα απαρχαιωμενο λειτουργικο με βασικες, τωρα πια ελλειψεις, που για οποιον μεσο ανθρωπο εχει δουλεψει με android, απλα δεν παλευονται.

Σιγουρα το να θελω να εχω widget live καιρου σε μια οθοναρα 5 ιντσων και live blinkfeed που να μην λαγκαρει,ισως χρειαζεται και 2, και 4 πυρηνες.Αλλα η εμπειρια χρησης τους κανει το iphone με τα τετραγωνακια και το "smoothness" να μοιαζει παιδικο παιχνιδι.Με τετραγωνακια και τιμη 700 ευρω ,αυτο ελειπε να μην ηταν και smooth....Τωρα τα 64 bit τι τα θελει?Nα φορτωνει πιο γρηγορα τετραγωνακια,οταν πας στην αρχικη οθονη?

Θελω να πω οτι εν μερει δικαιολογειται ο τετραπυρηνος για να υποστηριξει ενα απλα φανταστικο android ui,οπως σε ενα htc one.Eγω με ενα ταπεινο μονοπυρηνο xperia arc των 300 ευρω δεν θα απαιτησω να εχω live blinkfeed.Εχω ομως smoothness παρομοιο,μερικες φορες και ανωτερο,οπως του iphone.Οταν ομως θα ρθει η ωρα να αναβαθμισω για να BΕΛΤΙΩΣΩ την εμπειρια χρησης μου και να απολαυσω και γω το blinkfeed,τοτε ειμαι διατεθειμενος να δωσω 600 ευρω για να περασω σε παραπανω επιπεδο.ΠΡΟΣΕΞΕ-ΠΑΡΑΠΑΝΩ ΕΠΙΠΕΔΟ.Αλλιως θα περνα iphone να συνεχιζα να βλεπα τετραγωνακια να φορτωνουν πιο γρηγορα.

Kαθηγητες κοινωνικης ψυχολογιας να κατσουν μια ζωη να αναλυουν το φαινομενο apple,ακρη δεν θα βγαλουν.Θυμαμαι απο την εποχη του πρωτου ipod με το δυσχρηστο jog wheel,ολοι εκθειαζαν τι ωραιο εινaι το jog wheel...Eγω ειχα αραξει με ενα mp3 της sony που εβρισκε τα κομματια στο πι και φι και τα παιρνουσε με απλο drag n drop.DRAG n DROP ρε φιλε,τι πιο ευχρηστο,αλλα οχι ,ολοι θελαν να βασανιζονται με itunes και jog wheel...Τελοσπαντων.....

 

Ετσι όπως τα λες ειναι . Το όλο θέμα με την Apple και τη μανία με τα i* devices χρήζει μελέτης από κοινωνιολόγους. Και αυτό δεν το λέω για να πικάρω, ειναι προσωπική άποψη.

Our greatest weakness lies in giving up. The most certain way to succeed is always to try just one more time -- Thomas A. Edison
Link to comment
Share on other sites

Βασικά δε ξεκίνησε από τους υπολογιστές (στους οποίους το όνομα της Apple δεν έχει τεράστιο αντίκτυπο), αλλά από το iPod - της Ματίνας τη κομμώτριας. H Apple τότε έφτιαξε το iPhone για να ανταγωνιστεί τη σειρά walkman κινητών της Sony, που συνδύαζαν τη μουσική με τις κλήσεις. Ούτε smartphone είχαν κατά νου, ούτε τίποτα. Το πρώτο iPhone δεν ήταν κάν 3G...

 

Εχεις λαθος 100%

Δες το keynote της παρουσιασης του πρωτου iphone και θα καταλαβεις.

Ο μακαριτης οχι απλα εκανε λογο για smartphone, αλλα και για smartphone με εφαρμογες επιπεδου desktop pc. Ποια walkman??:p

 

Ετσι όπως τα λες ειναι . Το όλο θέμα με την Apple και τη μανία με τα i* devices χρήζει μελέτης από κοινωνιολόγους. Και αυτό δεν το λέω για να πικάρω, ειναι προσωπική άποψη.

 

Μελετης επισης χρηζει και η επιμονη ορισμενων να μειωνουν και να προσπαθουν να απαξιωσουν, οχι μονο τις συσκευες, αλλα και τους χρηστες των συσκευων αυτων.

Με 2 λογια, το μαρκετιγκ πετυχε το σκοπο του

εδω εισαι λαθος φιλε.Δεν μπορεις να υποστηριζεις οτι η google εχει επαναπαυτει,οταν καθε νεα εκδοση παρουσιαζει μικρες αλλα ουσιαστικες αλλαγες ,που βελτιωνουν πολυ την εμπειρια χρησης.Ουτε επειδη προσφερει νεες εκδοσεις ,σημαινει πως η προηγουμενη εκδοση ηταν χαλια.Σιγουρα καθε νεα εκδοση ειναι καλυτερη.Η apple ειναι αυτη που εχει επαναπαυτει, διατηρωντας ενα απαρχαιωμενο λειτουργικο με βασικες, τωρα πια ελλειψεις, που για οποιον μεσο ανθρωπο εχει δουλεψει με android, απλα δεν παλευονται.

Σιγουρα το να θελω να εχω widget live καιρου σε μια οθοναρα 5 ιντσων και live blinkfeed που να μην λαγκαρει,ισως χρειαζεται και 2, και 4 πυρηνες.Αλλα η εμπειρια χρησης τους κανει το iphone με τα τετραγωνακια και το "smoothness" να μοιαζει παιδικο παιχνιδι.Με τετραγωνακια και τιμη 700 ευρω ,αυτο ελειπε να μην ηταν και smooth....Τωρα τα 64 bit τι τα θελει?Nα φορτωνει πιο γρηγορα τετραγωνακια,οταν πας στην αρχικη οθονη?

Θελω να πω οτι εν μερει δικαιολογειται ο τετραπυρηνος για να υποστηριξει ενα απλα φανταστικο android ui,οπως σε ενα htc one.Eγω με ενα ταπεινο μονοπυρηνο xperia arc των 300 ευρω δεν θα απαιτησω να εχω live blinkfeed.Εχω ομως smoothness παρομοιο,μερικες φορες και ανωτερο,οπως του iphone.Οταν ομως θα ρθει η ωρα να αναβαθμισω για να BΕΛΤΙΩΣΩ την εμπειρια χρησης μου και να απολαυσω και γω το blinkfeed,τοτε ειμαι διατεθειμενος να δωσω 600 ευρω για να περασω σε παραπανω επιπεδο.ΠΡΟΣΕΞΕ-ΠΑΡΑΠΑΝΩ ΕΠΙΠΕΔΟ.Αλλιως θα περνα iphone να συνεχιζα να βλεπα τετραγωνακια να φορτωνουν πιο γρηγορα.

Kαθηγητες κοινωνικης ψυχολογιας να κατσουν μια ζωη να αναλυουν το φαινομενο apple,ακρη δεν θα βγαλουν.Θυμαμαι απο την εποχη του πρωτου ipod με το δυσχρηστο jog wheel,ολοι εκθειαζαν τι ωραιο εινaι το jog wheel...Eγω ειχα αραξει με ενα mp3 της sony που εβρισκε τα κομματια στο πι και φι και τα παιρνουσε με απλο drag n drop.DRAG n DROP ρε φιλε,τι πιο ευχρηστο,αλλα οχι ,ολοι θελαν να βασανιζονται με itunes και jog wheel...Τελοσπαντων.....

Οχι φιλε μου, διαφωνω. Επειδη εχω παρακολουθησει το android πολυ στενα και με πολλες συσκευες, απο τη 2.0 μεχρι και σημερα, θα σου πω το εξης. Στη 2.2 προτεθηκε η υποστηριξη φλας (που στην 4.1 τυπικα, αφαιρεθηκε). Στη 2.3 τι προστεθηκε? σαν λειτουργια, οχι αλλαγη στο ui, να βαλω μια συντομευση εδω, μια εκει. Τιποτα στην πραξη δεν προστεθηκε. Στην 4.0 προστεθηκε η συμμετοχη της gpu στη συνθεση των γραφικων του ui ( hw acceleration)κατι που θα επρεπε να ειχε γινει χροοοονια πριν, αλλα και παλι, δεν ειναι καποια δυνατοτητα επιπλεον για το χρηστη. Προστεθηκε το ξεκλειδωμα με την μπροστινη καμερα (σοβαροοοοο) και αφαιρεθηκε η δυνατοτητα συνδεσης του κινητου στο pc σαν εξωτερικος δισκος. (Το βλεπει σαν mtp, βλακεια μεγαλη). Απο τοτε, μεχρι σημερα, ποια λειτουργια εχει προστεθει? κατι σημαντικο, οχι βλακειουλες. Νομιζω τιποτα.ολες οι αλλαγες, αφορουσαν το ui κατα κυριο λογο, οχι λειτουργιες και δυνατοτητες.

 

Και εγω ημουν αδιαφορος για τα προιοντα της απλ, μεχρι που αγορασα.

Τωρα, μου αρεσει και το itunes.:) και εκει drag n drop κανεις τα αρχεια σου μεσα στις λιστες που εχεις ορισει. Αλλα παραλληλα απο πισω, τα τραγουδια σου ταξινομουνται και με πολλους αλλους τροπους, που απο μονος σου δεν θα μπορουσες ποτε να το κανεις.

 

.

Edited by ddr2

MyName: Γιάννης.

Samsung s22 ultra ~ Samsung Tab S7 ~ Dell XPS 9350

Link to comment
Share on other sites

goodnight apple...ενα event απο τιποτα για τιποτα...0 απο 0=0...αυτοι θελουν να κλεισουν μονοι τους,δεν χρειζεται ανταγωνισμος!!!οι απεναντοι τριβουν τα χερια τους κι εχουν πεθανει στο γελιο.... Edited by tarif16nikos
2i6fhs-5.png
Link to comment
Share on other sites

Επειδή βλέπω πως τα λεγόμενα μου μπήκαν στο στόχαστρο... Δεν είμαστε όλοι fans του Android, πρέπει να δεχόμαστε τις προτιμήσεις του καθένα. Στα μάτια μου λοιπόν το 5s είναι καινοτόμο. Υπάρχουν άλλωστε στοιχεία που δεν έχουμε δει ακόμα σε άλλες πλατφόρμες.

 

Και πάλι σου λέω, είναι προσωπική άποψη. Μπορεί κάτι άλλο να είναι καλύτερο, δεν διαφωνώ. Για μένα όμως, αυτό είναι κορυφαίο...

Ο σεβασμος της ελληνικης γλωσσης οφειλει να ειναι πρωτιστη προτεραιοτητα μας. Η χρηση υπερβολικων λεξεων και εκφρασεων νοθευει και αλλοιωνει τα νοηματα. Άμεση συνεπεια ειναι οτι δε μπορουμε να συνεννοηθουμε μεταξυ μας διοτι ο τροπος που χειριζεσαι τις λεξεις δεν συναδει με το νοηματικο τους περιεχομενο. Και αυτο ειναι κατι το αντικειμενικο. Το πταισμα δε, γινεται ακομα μεγαλύτερο οταν τα λεγομενα μας απευθυνονται και αναγιγνωσκονται απο μεγαλο αριθμο ανθρωπων, οπως συμβαινει εν προκειμενω. Οταν λοιπον καποιος χρησιμοποιει τη λεξη καινοτομια οφειλει να γνωριζει σε ποιο νοημα αντιστοιχει αυτος ο ορος. Συνεπως, εκφρασεις του τυπου " ολη η καινοτομια μαζεμενη σε μια συσκευη" ειναι κατα επιεικη κριση το λιγοτερο αστοχες. Το "γιατι" εχει ηδη περιγραφει διεξοδικα σε αυτο το νημα. Προτεινω λοιπον αυτοσυγκρατηση και στοιχειωδη σεβασμό της ελληνικης γλωσσας. Υστερογραφο προς δικη σας ενημερωση: ο τυπος souftasuk, που τα ειπε αυτα, εχει το χρυσο iphone 4s 24 k ή αλλιως 24 καρατια. Συνεπως, κυριε μου, σπευσατε λανθασμενα να συμπερανετε οτι ειναι θαυμαστης του android. Edited by giorgosguild
Link to comment
Share on other sites

iPhone 5S: η πραξη θα δειξει αν μπορει να κανει τη διαφορα το 64μπιτο τσιπακι, ενω η χρηση δακτυλικου αποτυπωματος μονο αρνητικη μπορει να ειναι στην ουσια. Δε μας εφτανε που καταγραφουν οπου παμε με το gps, τωρα θα μας φακελωσουν ακομα πληρεστερα. Κατα τα αλλα ξαναζεσταμενο φαγητο.

iPhone 5C: κοροϊδια + αντιγροαφη. Καποιοι χλευαζαν τις πανακριβες πλαστικουρες της Samsung αλλα πηγαν να ξεχασουν ποσο πουλιονταν τα 3G & 3GS. Ευτυχως τωρα με το πλαστικο 5C θα το ξαναθυμηθουν. Ελλειψη καινοτομιας σε συνδυασμο με αντιγραφη της πολυχρωμιας των Lumia. Περσινα specs σε πλαστικο περιβλημα και κλασσικη υψηλη τιμη.

iPhone 5: αψυχολογιτη κινηση η καταργηση του

iOS 7: το μοναδικο καλο που παρουσιασε η Apple για φετος. Μενει να το δοκιμασω στο 5αρι μου για να το διαπιστωσω ιδιοις ομασι.

 

Την διαφορά φέτος θα την κάνει η......... Κίνα :)

Μάλλον αυτή θα σώσει την κατάσταση.

Να δούμε όμως τι θα γίνει όταν τελειώσουν οι νέες αγορές.

Μπορεί να κρατάνε τις πωλήσεις, άλλα όσο διευρύνεται το μέγεθος μειώνεται το μερίδιο.

Σήμερα διάβαζα ότι στις χώρες της Μέσης Ανατολής συμπεριλαμβανομένης της Τουρκίας, η Nokia με τα Lumia ξεπέρασε σε πωλήσεις το iPhone.

Στην Αίγυπτο επι εποχής iPhone 4, όπου κοιτουσες έβλεπες κι απο ενα. Φέτος είδα ελάχιστα i5.

Φιλικά, Κώστας [/b] [ HTC U11, iPad mini 4, iPhone 6, Galaxy S7 Edge, Xiaomi A1, Nexus 5X ,
Link to comment
Share on other sites

Την διαφορά φέτος θα την κάνει η......... Κίνα :)

Μάλλον αυτή θα σώσει την κατάσταση.

Να δούμε όμως τι θα γίνει όταν τελειώσουν οι νέες αγορές.

Μπορεί να κρατάνε τις πωλήσεις, άλλα όσο διευρύνεται το μέγεθος μειώνεται το μερίδιο.

Σήμερα διάβαζα ότι στις χώρες της Μέσης Ανατολής συμπεριλαμβανομένης της Τουρκίας, η Nokia με τα Lumia ξεπέρασε σε πωλήσεις το iPhone.

Στην Αίγυπτο επι εποχής iPhone 4, όπου κοιτουσες έβλεπες κι απο ενα. Φέτος είδα ελάχιστα i5.

 

Αυτο που λες ισχυει και για αλλες αγορες.Επειδη δουλευω στο χωρο της κινητης εχω ενα αρκετα μεγαλο δειγμα.Πολλοι απο τους πελατες μου ερχονται απο εξωτερικο.Και σε σχεση με προηγουμενα χρονια τα iphone ειναι πολυ λιγοτερα.Εχουν φυγει προς galaxy οι περισσοτεροι.Ειδικα οι Αυστραλοι ηταν ολοι με s3-s4.Αυτοι που συνεχιζουν ακαθεκτοι ειναι οι Αμερικανοι (αν δεν παινεψεις το σπιτι σου... :lol:)

Link to comment
Share on other sites

Εχεις λαθος 100%

Δες το keynote της παρουσιασης του πρωτου iphone και θα καταλαβεις.

Ο μακαριτης οχι απλα εκανε λογο για smartphone, αλλα και για smartphone με εφαρμογες επιπεδου desktop pc. Ποια walkman??:p

Δεν έχω λάθος. Δια στόματος Peter Oppenheimer, CFO της Apple: "As regards cell phones, we don't think that the phones that are available today make the best music players. We think the iPod is. But over time, that is likely to change. And we're not sitting around doing nothing."

 

Από άλλη πηγή:

The more interesting tidbit came as a confession by Tim Cook Peter Oppenheimer the CFO of Apple two years after the iPhone had launched. He told the reason why Apple rushed its iconic mobile phone handset to the market - it wasn't because of Nokia or Blackberry or Samsung or other smartphone makers, no. It was because Apple noticed that Sony's Walkman branded musicphones were cannibalizing Apple's iPod music player sales. Yes, the iPhone was a 'defensive move' by Apple, to protect is strong music player market in 2007, not an offensive move to try to capture a slice of the smartphone space. The original iPhone wasn't even a smartphone, there was no app store; if you wanted to buy apps to your smartphone, you had to have a Nokia or other Symbian device, or a Blackberry or Palm device at the time. Apple's original iPhone didn't even do high speed 3G data haha, it was a glorified media player phone, that incorporated the iPod and iTunes music player experience and video player etc, onto the phone with the amazing large touch-screen.

Edited by Stratosnen
Google, Microsoft, Apple... Choοse a color for your chains.
Link to comment
Share on other sites

Επειδή βλέπω πως τα λεγόμενα μου μπήκαν στο στόχαστρο... Δεν είμαστε όλοι fans του Android, πρέπει να δεχόμαστε τις προτιμήσεις του καθένα. Στα μάτια μου λοιπόν το 5s είναι καινοτόμο. Υπάρχουν άλλωστε στοιχεία που δεν έχουμε δει ακόμα σε άλλες πλατφόρμες.

 

Και πάλι σου λέω, είναι προσωπική άποψη. Μπορεί κάτι άλλο να είναι καλύτερο, δεν διαφωνώ. Για μένα όμως, αυτό είναι κορυφαίο...

 

plankton69: θα συμφωνήσω με τον συμφορουμίτη souftasouk, η λέξη καινοτομία και μάλιστα η φράση "συγκεντρωμένη τόση καινοτομία" είναι υπερβολική. Όχι στα δικά μου μάτια. Αντικειμενικά. Και δεν είμαι android fan boy και θεωρώ τα iPhone υπερεκτιμημένα.

 

Πραγματικά θα ήθελα να μας αναλύσεις πια είναι η συγκεντρωμένη καινοτομία γιατί σίγουρα δεν εννοείς μονό το αποτύπωμα και τα 64 (θεωρητικά) bit. Αν και το αποτύπωμα μάλλον μπελάς είναι και όχι καινοτομία.

 

Οι moderators ενός forum οφείλουν να γραφούν αντικειμενικά και όχι σαν fans. Δεν δίνεις μασημένη και κατευθυνόμενη ενημέρωση/άποψη. Δίνεις αντικειμενική και ο καταναλωτής αποφασίζει.

If it isn't Amstrad, it isn't good enough

Amstrad CPC 6128, Zilog Z80, 4 MHz, 128 kb RAM, 64 kb ROM, 27 colours (16 on screen) 3+1 sound channels, Disk Drive 3" 178k, AMSDOS-CP/M

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω οτι είστε λιγο άδικοι απέναντι στη λέξη καινοτομία όσοι ξενερωνετε με το 5S.

Θεωρώ πως στα πλαίσια design και user experience έχουμε ψιλοπιασει ταβάνι. Το IOS7 που λιγο πολυ όλοι μας το έχουμε δοκιμάσει ειναι παρα πολυ ωραίο. Το design του 5ριου επίσης.

Ο αισθητηρας δαχτυλικού αποτυπωματος ειναι όντως innovation γιατι ανοίγει μια καινουρια εποχή στην καταχώριση passwords. Αυτά περί προσωπικών δεδομένων το 2013 που το κράτος ξέρει και πώς πίνεις τον καφε σου και πότε πηδάς τη γυναίκα σου, για μένα ειναι μπούρδες. Ειναι η καινουρια σελίδα στην απομνημονευση απειρων passwords.

 

Οσον αφορά τώρα στο 64bit επεξεργαστή ειναι απλά ο πιο early adopter όπως έγινε και με το LTE και το iPhone 4S. Σίγουρα πρωτοποριακό αλλα δεν το λες και innovative. Μένει να δούμε στην πράξη αν όντως ειναι τόσο πιο γρήγορο και αποδοτικό. Το καλό ειναι οτι δίνει τη δυνατότητα για ακόμα πιο πλήρη και φορτωμένα λειτουργικά που να δουλευουν απροβληματιστα και γρήγορα.

Link to comment
Share on other sites

Αυτο που λες ισχυει και για αλλες αγορες.Επειδη δουλευω στο χωρο της κινητης εχω ενα αρκετα μεγαλο δειγμα.Πολλοι απο τους πελατες μου ερχονται απο εξωτερικο.Και σε σχεση με προηγουμενα χρονια τα iphone ειναι πολυ λιγοτερα.Εχουν φυγει προς galaxy οι περισσοτεροι.Ειδικα οι Αυστραλοι ηταν ολοι με s3-s4.Αυτοι που συνεχιζουν ακαθεκτοι ειναι οι Αμερικανοι (αν δεν παινεψεις το σπιτι σου... :lol:)

http://i40.tinypic.com/214wqja.jpg

 

http://gs.statcounter.com/#mobile_vendor-AU-monthly-201208-201309

Link to comment
Share on other sites

Βασικά δε ξεκίνησε από τους υπολογιστές (στους οποίους το όνομα της Apple δεν έχει τεράστιο αντίκτυπο), αλλά από το iPod - της Ματίνας τη κομμώτριας. H Apple τότε έφτιαξε το iPhone για να ανταγωνιστεί τη σειρά walkman κινητών της Sony, που συνδύαζαν τη μουσική με τις κλήσεις. Ούτε smartphone είχαν κατά νου, ούτε τίποτα. Το πρώτο iPhone δεν ήταν κάν 3G...

 

http://www.apple.com/pr/library/2007/01/09Apple-Reinvents-the-Phone-with-iPhone.html

Edited by rocker63
Link to comment
Share on other sites

1. Κακώς κάνεις παράθεση ένα σχόλιο για το οποίο δε λές τίποτα...

2. Τα είδαμε τα Pr της Apple. Όπως πάντα ελλειπή σε ουσία και στρεβλωτικά. Και τις πραγματικές προθέσεις, επίσης, όπως έχει ήδη απαντηθεί, 4 ποστ πριν...

Edited by Stratosnen
Google, Microsoft, Apple... Choοse a color for your chains.
Link to comment
Share on other sites

Τα είπε όλα κατ'εμέ. Αυτό εννοώ όταν λέω καινοτομία. Και πάλι, το τονίζω, άποψη μου είναι αυτή. Μη κατευθυνόμενη, μη fanboyιστικη κλπ κλπ...

 

Νομίζω οτι είστε λιγο άδικοι απέναντι στη λέξη καινοτομία όσοι ξενερωνετε με το 5S.

Θεωρώ πως στα πλαίσια design και user experience έχουμε ψιλοπιασει ταβάνι. Το IOS7 που λιγο πολυ όλοι μας το έχουμε δοκιμάσει ειναι παρα πολυ ωραίο. Το design του 5ριου επίσης.

Ο αισθητηρας δαχτυλικού αποτυπωματος ειναι όντως innovation γιατι ανοίγει μια καινουρια εποχή στην καταχώριση passwords. Αυτά περί προσωπικών δεδομένων το 2013 που το κράτος ξέρει και πώς πίνεις τον καφε σου και πότε πηδάς τη γυναίκα σου, για μένα ειναι μπούρδες. Ειναι η καινουρια σελίδα στην απομνημονευση απειρων passwords.

 

Οσον αφορά τώρα στο 64bit επεξεργαστή ειναι απλά ο πιο early adopter όπως έγινε και με το LTE και το iPhone 4S. Σίγουρα πρωτοποριακό αλλα δεν το λες και innovative. Μένει να δούμε στην πράξη αν όντως ειναι τόσο πιο γρήγορο και αποδοτικό. Το καλό ειναι οτι δίνει τη δυνατότητα για ακόμα πιο πλήρη και φορτωμένα λειτουργικά που να δουλευουν απροβληματιστα και γρήγορα.

plankton69 - Χρήστος 

iPhone XS 64GB / iPhone 4 8GB 

Link to comment
Share on other sites

Τα είπε όλα κατ'εμέ. Αυτό εννοώ όταν λέω καινοτομία. Και πάλι, το τονίζω, άποψη μου είναι αυτή. Μη κατευθυνόμενη, μη fanboyιστικη κλπ κλπ...

 

Εγώ πάντως σαν αναγνώστης/μέλος του forum θα ήθελα να δω την " συγκεντρωμένη τόση καινοτομία σε μια συσκευή, είτε μιλάμε για hardware, είτε για software".

 

Γιατί σίγουρα το "τόση καινοτομία" δεν εννοείς 2 πράγματα εκ των οποίων το ένα είναι αμφίβολο και μένει να αποδειχθεί στην πράξη. Γιατί και η Microsoft έβγαλε κάποτε Windows XP 64bit αλλά ήταν "μούφα 64bit" τελικά.

If it isn't Amstrad, it isn't good enough

Amstrad CPC 6128, Zilog Z80, 4 MHz, 128 kb RAM, 64 kb ROM, 27 colours (16 on screen) 3+1 sound channels, Disk Drive 3" 178k, AMSDOS-CP/M

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάντως σαν αναγνώστης/μέλος του forum θα ήθελα να δω την " συγκεντρωμένη τόση καινοτομία σε μια συσκευή, είτε μιλάμε για hardware, είτε για software".

 

Γιατί σίγουρα το "τόση καινοτομία" δεν εννοείς 2 πράγματα εκ των οποίων το ένα είναι αμφίβολο και μένει να αποδειχθεί στην πράξη. Γιατί και η Microsoft έβγαλε κάποτε Windows XP 64bit αλλά ήταν "μούφα 64bit" τελικά.

 

Πειτε μου ποιος καινοτομησε περισσοτερο φετος.

MyName: Γιάννης.

Samsung s22 ultra ~ Samsung Tab S7 ~ Dell XPS 9350

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...