Jump to content

iPhone 5S


mirrorofsorrow
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Και για μένα, είναι αλήθεια αυτό που λες κι εγώ εχω βαρεθεί 7 χρόνια iPhone, αλλά δυσκελέυεμαι να κινηθώ προς Android, ίσως το Nexus 5 .. Ίσως να με κέρδιζε αλλά για πόσο;

 

Μέχρι να βγει το iPhone 6 ίσως!!! :p

Edited by mmaria_82
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 5,2χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Κακά τα ψέμματα την ευκολία του android δεν την έχει και δεν νομίζω να την αποκτήσει το iOS.

Ναι ειναι καλογραμμένο, απλό, όμορφο αλλα σε συνδεσιμοτητα με άλλες συσκευές πλην Apple ειναι κλαφτα.

Swype, κάποια γρήγορα toggles και πρακτικά widget ειναι απόντα.

Δυστυχώς λίγες ειναι η συσκευές στο android που σου δίνουν την αίσθηση πολυτελείας και άψογης λειτουργίας του iphone..

Εκτός αυτού αν κάποιος ειναι fun ενός εκ των δυο λειτουργικών και κάποια στιγμή κάνει την αλλαγή δε γίνεται απο την μια στιγμή στην άλλη να εξοικειωθεί.

Λέτε πήρα το τάδε android και το δώςα αμέσως. Αν δεν του δώσεις μια ευκαιρία να μάθεις τις ιδιαιετεροτητες του δε γίνεται.

Εγω πχ έχω ένα μήνα με το 5s μου αρέσει σα συσκευή αλλα σαν λειτουργικό θεωρώ πως πιο εύκολα κανείς τη δουλειά σου με το android. πχ για να ενεργοποίησω τα δεδομένα πρέπει να κάνω τρια κλικ ενώ στο android ένα.

- Samsung Galaxy SIII - Nokia Ν9 - HTC One Black - LG G2 - Xiaomi Hongmi

- iphone 5s space grey - Sony Xperia Z3 - Samsung Galaxy S6 - Iphone 6 Space Grey - Nexus 5x - Iphone 6s Space Grey - xiaomi mi9t pro - oneplus 5t - nexus 6p - realme gt master edition 

- Oneplus 12

Link to comment
Share on other sites

Εγω δεν απορρίπτω κανένα από τα δύο λειτουργικά.

Το ios με την έκδοση 7 ήλθε πιο κοντά στο android και ακομα περισσότερο με το 8.

 

Η μεγάλη διαφορά είναι οτι το android σου επιτρέπει να φέρεις την συσκευή σου εκει θέλεις, σ αυτά που χρειάζεσαι να κάνεις καθημερινά.

Ειδικά τώρα που βλέπουμε πολλές νέες συσκευές να έρχονται με σχεδόν καθαρό android τα πράγματα έχουν γίνει πολυ καλύτερα.

 

Απο την άλλη το ios έχει πανέμορφο UI, απόλυτη ομοιομορφία και άψογη συνεργασία μεταξύ των apple συσκευών.

Οι παλαιότερες συσκευές ανανεώνονται με τις αναβαθμίσεις του UI. Κάποιος που αγόρασε το 4s το 2011, νομίζει οτι εχει νεα συσκευή με το ios 7.

 

Εχω αγορασμένες όλες τις εφαρμογές που μου ειναι απαραίτητες και στα δυο λειτουργικά οπότε δεν εχω κανένα πρόβλημα. Την βρίσκω πολύ οταν μπορώ να έχω συσκευές και με τα δυο λειτουργικά.

Φιλικά, Κώστας [/b] [ HTC U11, iPad mini 4, iPhone 6, Galaxy S7 Edge, Xiaomi A1, Nexus 5X ,
Link to comment
Share on other sites

Κακά τα ψέμματα την ευκολία του android δεν την έχει και δεν νομίζω να την αποκτήσει το iOS.

Ναι ειναι καλογραμμένο, απλό, όμορφο αλλα σε συνδεσιμοτητα με άλλες συσκευές πλην Apple ειναι κλαφτα.

Swype, κάποια γρήγορα toggles και πρακτικά widget ειναι απόντα.

Δυστυχώς λίγες ειναι η συσκευές στο android που σου δίνουν την αίσθηση πολυτελείας και άψογης λειτουργίας του iphone..

Εκτός αυτού αν κάποιος ειναι fun ενός εκ των δυο λειτουργικών και κάποια στιγμή κάνει την αλλαγή δε γίνεται απο την μια στιγμή στην άλλη να εξοικειωθεί.

Λέτε πήρα το τάδε android και το δώςα αμέσως. Αν δεν του δώσεις μια ευκαιρία να μάθεις τις ιδιαιετεροτητες του δε γίνεται.

Εγω πχ έχω ένα μήνα με το 5s μου αρέσει σα συσκευή αλλα σαν λειτουργικό θεωρώ πως πιο εύκολα κανείς τη δουλειά σου με το android. πχ για να ενεργοποίησω τα δεδομένα πρέπει να κάνω τρια κλικ ενώ στο android ένα.

 

 

Υπάρχει το jb αν γνωρίζεις που σου προσφέρει Bluetooth , γρήγορα toggles κτλ... Πλήρη customization της συσκευής σου....Swype επίσημο στο ιός 8 .

nokia 3310 - nokia 5130 - sharp gx 25 - k750i - nokia e66 - nokia 5800 - motorola milestone - htc desire-iphone 3gs - ideos x5 - lg optimus black - lg optimus 2x - iphone 4 16gb - galaxy s2 - 4s - s3 - iphone5 - lg g2 - lumia 1020 - note 2 - note 3 - 5s - iphone 6 (asus fonepad 3g 8gb) - lg v10 black - s7 edge
Link to comment
Share on other sites

Γνωρίζω αλλα δεν με ενδιαφέρει να ασχοληθώ και σε κάθε νέα έκδοση iOS να κάνω το ιδιο

- Samsung Galaxy SIII - Nokia Ν9 - HTC One Black - LG G2 - Xiaomi Hongmi

- iphone 5s space grey - Sony Xperia Z3 - Samsung Galaxy S6 - Iphone 6 Space Grey - Nexus 5x - Iphone 6s Space Grey - xiaomi mi9t pro - oneplus 5t - nexus 6p - realme gt master edition 

- Oneplus 12

Link to comment
Share on other sites

Γνωρίζω αλλα δεν με ενδιαφέρει να ασχοληθώ και σε κάθε νέα έκδοση iOS να κάνω το ιδιο

 

 

Δεν ειναι τίποτα παν εύκολη διαδικασία 5 λεπτά χρειάζεσαι κάθε φορά τίποτα παραπάνω ... Κ έχεις μια υπέρ πλήρης συσκευή, άντε να έρθει κ η μεγάλη οθόνη σε συνδυασμό με το jb θα ειναι άπαιχτη η συσκευή ...

nokia 3310 - nokia 5130 - sharp gx 25 - k750i - nokia e66 - nokia 5800 - motorola milestone - htc desire-iphone 3gs - ideos x5 - lg optimus black - lg optimus 2x - iphone 4 16gb - galaxy s2 - 4s - s3 - iphone5 - lg g2 - lumia 1020 - note 2 - note 3 - 5s - iphone 6 (asus fonepad 3g 8gb) - lg v10 black - s7 edge
Link to comment
Share on other sites

Πιο μαγαζί από το σκρουτζ μου προτείνετε να παραγγείλω την συσκευή?? Δεν μου είπατε... :(

 

birdphone, αν και αυτες τις μερες φαινεται να εχει ελλειψη

Link to comment
Share on other sites

Άλλο? Θέλω να το παραγγείλω τώρα..

 

http://citisshop.com έχει δώσει και δώρο συσκευές στο forum, κι εγώ τωρα θα παραγγείλω ένα για κάποιον φίλο! :)

Link to comment
Share on other sites

http://citisshop.com έχει δώσει και δώρο συσκευές στο forum, κι εγώ τωρα θα παραγγείλω ένα για κάποιον φίλο! :)

 

Ευχαριστωωωω!!!! Το λευκό που θέλω γράφει κατόπιν παραγγελίας.. Κάνει αρκετές μέρες? Γνωρίζεις? :)

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστωωωω!!!! Το λευκό που θέλω γράφει κατόπιν παραγγελίας.. Κάνει αρκετές μέρες? Γνωρίζεις? :)

 

εγώ θα περιμένω τη Δευτέρα θα πάρω τηλέφωνο, θα ρωτήσω για διαθεσιμότητα και μετά θα παραγγείλω, το ίδιο προτείνω να κάνεις κι εσύ. :)

Link to comment
Share on other sites

εγώ θα περιμένω τη Δευτέρα θα πάρω τηλέφωνο, θα ρωτήσω για διαθεσιμότητα και μετά θα παραγγείλω, το ίδιο προτείνω να κάνεις κι εσύ. :)

 

Δεν είμαι παράξενη αλλά διάβασα τα σχόλια των πελατών για το συγκεκριμένο κατάστημα και σχεδόν όλα είναι αρνητικά..:O

Link to comment
Share on other sites

Δεν είμαι παράξενη αλλά διάβασα τα σχόλια των πελατών για το συγκεκριμένο κατάστημα και σχεδόν όλα είναι αρνητικά..:O

 

δεν έχω παραγγείλει, τη Δευτέρα θα το κάνω, τι αναφέρουν, έχεις κάποιο link;

Link to comment
Share on other sites

δεν έχω παραγγείλει, τη Δευτέρα θα το κάνω, τι αναφέρουν, έχεις κάποιο link;

 

Πολλά και διάφορα έχει 25 σχόλια και τα πιο πολλά είναι αρνητικά.. Αν βρεις από το σκρουτζ το κατάστημα και διαβάσεις τις αξιολογήσεις θα το διαπιστώσεις και εσύ..

Link to comment
Share on other sites

Σημείωση: Από τα 25 τα 7 ειναι αρνητικά (1 ή 2 αστεράκια δηλαδή) :)

 

Από ότι τσέκαρα οι περισσότερες αρνητικές αξιολογήσεις ήταν σε θέματα διαθεσιμότητας (ότι έγραφαν "διαθέσιμο" ενώ δεν ήταν)...

 

Βέβαια δεν έχω πάρει ποτέ από το συγκεκριμένο κατάστημα (οπότε αυτό το ποστ δεν είναι κάποια "γνώμη") αλλά καλό είναι να τεστάρουμε σε βάθος τις αξιολογήσεις για να βλέπουμε ποιο είναι το πρόβλημα :)

Powerd by OnePlus 7 Pro
Link to comment
Share on other sites

Σημείωση: Από τα 25 τα 7 ειναι αρνητικά (1 ή 2 αστεράκια δηλαδή) :)

 

Από ότι τσέκαρα οι περισσότερες αρνητικές αξιολογήσεις ήταν σε θέματα διαθεσιμότητας (ότι έγραφαν "διαθέσιμο" ενώ δεν ήταν)...

 

Βέβαια δεν έχω πάρει ποτέ από το συγκεκριμένο κατάστημα (οπότε αυτό το ποστ δεν είναι κάποια "γνώμη") αλλά καλό είναι να τεστάρουμε σε βάθος τις αξιολογήσεις για να βλέπουμε ποιο είναι το πρόβλημα :)

Έστω και έτσι να είναι δεν είναι συνεπείς πραγμα που σημαίνει πολλά.. Σίγουρα δεν δηλώνει αξιοπιστία και εμπιστοσύνη αυτή η ταλαιπωρία στον πελάτη..

Απλά νομίζω πως οι αξιολογήσεις πελατών σε μια παραγγελία μέσω ίντερνετ είναι σημαντικό κομμάτι οποιοδήποτε παράπονο μικρό ή μεγάλο είναι αρκετό για μένα να μην κάνω αγορά από ένα τέτοιο κατάστημα.. Και από τα 25 τα 15 είναι αρνητικά οπότε αυτό είναι αρκετό..επειδή βγήκα εκτός θέματος σταματώ εδώ..

Edited by mmaria_82
Link to comment
Share on other sites

Κακά τα ψέμματα την ευκολία του android δεν την έχει και δεν νομίζω να την αποκτήσει το iOS.

Ναι ειναι καλογραμμένο, απλό, όμορφο αλλα σε συνδεσιμοτητα με άλλες συσκευές πλην Apple ειναι κλαφτα.

Swype, κάποια γρήγορα toggles και πρακτικά widget ειναι απόντα.

Δυστυχώς λίγες ειναι η συσκευές στο android που σου δίνουν την αίσθηση πολυτελείας και άψογης λειτουργίας του iphone..

Εκτός αυτού αν κάποιος ειναι fun ενός εκ των δυο λειτουργικών και κάποια στιγμή κάνει την αλλαγή δε γίνεται απο την μια στιγμή στην άλλη να εξοικειωθεί.

Λέτε πήρα το τάδε android και το δώςα αμέσως. Αν δεν του δώσεις μια ευκαιρία να μάθεις τις ιδιαιετεροτητες του δε γίνεται.

Εγω πχ έχω ένα μήνα με το 5s μου αρέσει σα συσκευή αλλα σαν λειτουργικό θεωρώ πως πιο εύκολα κανείς τη δουλειά σου με το android. πχ για να ενεργοποίησω τα δεδομένα πρέπει να κάνω τρια κλικ ενώ στο android ένα.

 

Επηδει ανοιγοκλεινω συνεχως τα δεδομενα (κυριως για να αποφυγω να ζεσταινεται το κινητο οταν δεν χρειαζεται και για καταναλωση) και εμενα δεν μου αρεσει τα 3 κλικ. Ομως αυτο και τα αλλα που αναφερες θα τα προσθεσουν μελλοντικα και απο την στιγμη που το κινητο περνει ενημερωσεις για 3 χρονια δεν χρειαζεται να το αλλαξω.

 

IPhone 5 με ios 7 ηταν ενα νεο κινητο χωρις να κοστισει κατι.

 

Συντομα οπως παμε το iOS θα αποκτησει ολα τα features του android εκτος απο την συνδεσομοτητα προς ολους που φυσικα δεν μπορει να το κανει η apple γιατι τα λεφτα τα βγαζει απο το hardware.

Take five..
Link to comment
Share on other sites

Πω ρε θηρίο! Πώς εχεις υπομονή και το κανεις αυτο με τα data; Ούτε καν στο android δεν είχα κουράγιο με ένα κλικ...βέβαια χρησιμοποιώ iMessage ανηλεώς...
Link to comment
Share on other sites

Πω ρε θηρίο! Πώς εχεις υπομονή και το κανεις αυτο με τα data; Ούτε καν στο android δεν είχα κουράγιο με ένα κλικ...βέβαια χρησιμοποιώ iMessage ανηλεώς...

 

 

 

Ας οψεται η άψογη ποιότητα του τηλεφώνου, και το αγχολυτικο λειτουργικο..εν αναμονη για το ios 8 και βλέπουμε..

- Samsung Galaxy SIII - Nokia Ν9 - HTC One Black - LG G2 - Xiaomi Hongmi

- iphone 5s space grey - Sony Xperia Z3 - Samsung Galaxy S6 - Iphone 6 Space Grey - Nexus 5x - Iphone 6s Space Grey - xiaomi mi9t pro - oneplus 5t - nexus 6p - realme gt master edition 

- Oneplus 12

Link to comment
Share on other sites

Πω ρε θηρίο! Πώς εχεις υπομονή και το κανεις αυτο με τα data; Ούτε καν στο android δεν είχα κουράγιο με ένα κλικ...βέβαια χρησιμοποιώ iMessage ανηλεώς...

 

Δεν με ενοχλει, ειδικα οταν εχει θετικες επιπτωσεις στην μπαταρια. Απλα θα ηθελα επιλογη στο control οπως με το wifi. Μου σπαει τα νευρα να ζεσταινεται το τηλεφωνο και να τρωει μπαταρια γιατι δεν εχει καλο σημα 3G.

Take five..
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα παιδιά, μόλις πρόσφατα έγινα ιδιοκτήτης ενός 5s και συγχρόνως είναι η πρώτη μου εμπειρία με iphone και iOS. Θα ήθελα λοιπόν να μου πείτε για αρχή σχετικά με jailbreak αξίζει να το κάνω;

Να υποθέσω ότι χάνω εγγύηση με το jb;

Τα ωφέλη είναι παρόμοια με το root στα android;

Υπάρχει κάποιος άγραφος κανόνας του στυλ:

"Κανείς jb στη συσκευή σου, αφαιρείς κάποιες άχρηστες εφαρμογές που δεν χρειάζονται και εγκαθιστάς αυτή κι αυτή την εφαρμογή για να ζει το iPhone σου απροβλημάτιστα για πολύ καιρό" ;

Edited by agriojohn
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα παιδιά, μόλις πρόσφατα έγινα ιδιοκτήτης ενός 5s και συγχρόνως είναι η πρώτη μου εμπειρία με iphone και iOS. Θα ήθελα λοιπόν να μου πείτε για αρχή σχετικά με jailbreak αξίζει να το κάνω;

Να υποθέσω ότι χάνω εγγύηση με το jb;

Τα ωφέλη είναι παρόμοια με το root στα android;

Υπάρχει κάποιος άγραφος κανόνας του στυλ:

"Κανείς jb στη συσκευή σου, αφαιρείς κάποιες άχρηστες εφαρμογές που δεν χρειάζονται και εγκαθιστάς αυτή κι αυτή την εφαρμογή για να ζει το iPhone σου απροβλημάτιστα για πολύ καιρό" ;

 

Kαλησπέρα φίλε μου, και καλώς όρισες στον κόσμο του iOS. Όπως αναφέρεις είσαι νέος χρήστης, θα σου πρότεινα να μάθεις τη συσκευή σου, και να την προσρμόσεις στις ανάγκες σου (υπάρχουν πλήθος εφαρμογές στο App Store) κι αν κάτι δεν σε καλύπτει τότε προχωρείς σε jailbreak υπάρχει ανάλογη ενότητα στο Forum.

Σχετικά με την εγγύηση, δεν χάνεις απολύτως τίποτα καθώς η επέμβαση στη συσκευή σου είναι σε software επίπεδο. Αυτό σημαίνει πως οποιαδήποτε στιγμή επιθυμείς μπορείς να επαναφέρεις τη συσκευή σου σε εργοστασιακή μορφή.

 

Αυτά για αρχή :)

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα παιδιά, μόλις πρόσφατα έγινα ιδιοκτήτης ενός 5s και συγχρόνως είναι η πρώτη μου εμπειρία με iphone και iOS. Θα ήθελα λοιπόν να μου πείτε για αρχή σχετικά με jailbreak αξίζει να το κάνω;

Να υποθέσω ότι χάνω εγγύηση με το jb;

Τα ωφέλη είναι παρόμοια με το root στα android;

Υπάρχει κάποιος άγραφος κανόνας του στυλ:

"Κανείς jb στη συσκευή σου, αφαιρείς κάποιες άχρηστες εφαρμογές που δεν χρειάζονται και εγκαθιστάς αυτή κι αυτή την εφαρμογή για να ζει το iPhone σου απροβλημάτιστα για πολύ καιρό" ;

 

Φίλε μου αυτό είναι καθαρά προσωπική επιλογή με βάση τις δικές σου ανάγκες. Και έχει κυρίως να κάνει με το πόσο, ας το πούμε, "power user" είσαι. Αρκετούς το iOS τους καλύπτει ως έχει. Άλλοι, όπως εγώ επιλέξαμε το JB για να έχουμε κάποια πράγματα που θέλαμε ή που είχαμε συνηθίσει να έχουμε και στο Android. Άλλοι θέλουν απλώς να παίξουν με την εμφάνιση του λειτουργικού. Πάντως δεν είναι το JB κάτι που θα σε βοηθήσει να πετάξεις άχρηστα για εσένα features του λειτουργικού. Θα προσθέσεις όσα θεωρητικά θες και δε βρήκες εξ αρχής.

 

Υ.Γ. Όπως είπε κι ο DINFUN μην κάνεις JB κατευθείαν. Γνώρισε τη συσκευή και το λειτουργικό και μετά κρίνεις.

Ιδομενέας

iPhone 7 Black

iPad Air 2 Space Grey

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις,

Εννοείται πως το λειτουργικό το ψάχνω καθημερινά. Πολλές φορές τα ίδια πράγματα 2 και 3 φορές για να εμπεδώσω τι κάνει και που βρίσκεται το κάθε τι για όταν το χρειαστω αλλά και για να πάρω μια γεύση για το τι μου λείπει ή τι δεν μου χρειάζεται από το iOS.

Η απορία μου για το jb εστιάζει κυρίως σε πιο τεχνικά κομμάτια όπως αν μετά το jb μπορεί να γίνεται μια κάποια καλύτερη διαχείρηση της μπαταρίας π.χ. ή αυτό που έχω παρατηρήσει και απ´οτι είδα μόνο με jb γίνεται, το να μπορώ να κατεβάζω οποία μορφή αρχείου θέλω και όχι μόνο αυτά που μπορεί να αναπαράγει το iOS.

Όπως και να χει δεν πρόκειται να κάνω βιαστικές κινήσεις , άλλωστε 1 βδομάδα χρήστης είμαι.

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to iPhone 5S
  • The topic was unpinned

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...