Jump to content

iPhone 5S


mirrorofsorrow
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Είναι φυσιολογικό που το κινητό ζεστενεται ενώ φορτίζει? Το έχω αφήσει με ανοιχτό Wifi χωρίς να το χρησιμοποιώ και είναι αρκετά ζεστό, όχι μόνο το κινητό αλλά και ο φορτιστής.

 

Απόλυτα φυσιολογικό. Ειδικά αυτούς τους μήνες του καλοκαιριού

Όταν φορτίζει καλά ειναι να μην το χρησιμοποιείς όσο φορτίζει. Κανει ζημιά στην μπαταρία η θερμοκρασία

Nokia 8800 Scirocco
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 5,2χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Απόλυτα φυσιολογικό. Ειδικά αυτούς τους μήνες του καλοκαιριού

Όταν φορτίζει καλά ειναι να μην το χρησιμοποιείς όσο φορτίζει. Κανει ζημιά στην μπαταρία η θερμοκρασία

 

Για μια στιγμή νόμιζα ότι είχε κάτι το κινητό.

Link to comment
Share on other sites

Για μια στιγμή νόμιζα ότι είχε κάτι το κινητό.

 

Σε θερμοκρασία δωματίου η συσκευή δουλεύει περίπου στους 40-50 βαθμούς ανάλογα την χρήση.

Τώρα που εξω έχει 40 βαθμούς η συσκευή άνετα φτάνει 60-70

Βάλε και η φόρτιση. Βάλε και η χρήση. Γενικά οσο μπορείς πιο cool

Τόσο λιγότερη ζημιά στην μπαταρία και στα υποσυστήματα της μητρικής

Nokia 8800 Scirocco
Link to comment
Share on other sites

Σε θερμοκρασία δωματίου η συσκευή δουλεύει περίπου στους 40-50 βαθμούς ανάλογα την χρήση.

Τώρα που εξω έχει 40 βαθμούς η συσκευή άνετα φτάνει 60-70

Βάλε και η φόρτιση. Βάλε και η χρήση. Γενικά οσο μπορείς πιο cool

Τόσο λιγότερη ζημιά στην μπαταρία και στα υποσυστήματα της μητρικής

 

Κατάλαβα, ευχαριστώ...πάντως με το που το αντιλήφθηκα έβαλα τον ανεμιστήρα να φυσάει το κινητό...:lol::lol::lol:

Link to comment
Share on other sites

Κατάλαβα, ευχαριστώ...πάντως με το που το αντιλήφθηκα έβαλα τον ανεμιστήρα να φυσάει το κινητό...:lol::lol::lol:

 

Ενταξει, μην υπερβαλουμε κιολας.:)

Ετσι και αλλιως, ο κατασκευαστης εχει προβλεψει οτι η συσκευη θα λειτουργει και υπο μεγαλες θερμοκρασιες για καποιο διαστημα (πχ οταν παιζεις παιχνιδια).

Απλα, οπως σου λεει και ο Τασος, η θερμοκρασια γενικα βλαπτει.

MyName: Γιάννης.

Samsung s22 ultra ~ Samsung Tab S7 ~ Dell XPS 9350

Link to comment
Share on other sites

Αγόρασα επιτέλους την περασμένη εβδομάδα ένα 5s 16gb space gray από Vodafone €299.

Απίστευτο κινητό, κάνει τα πάντα άψογα με 9.3.2.

Η μπαταρία με μέτρια χρήση βγάζει 3 μέρες, super.

Προσωπική γνώμη, μακριά από OS10 αν θέλετε τη συσκευή σας να παραμείνει άψογη σε μπαταρία & επιδόσεις.

Η OS9 θα υποστηρίζεται από όλα τα app για τουλάχιστον 2-3 χρόνια ακόμα...

Αυτό που έχω καταλάβει από την Apple, 6 χρόνια τώρα είναι ότι αν κάνει κάποιος σε iPhone ή ipad παραπάνω από 2 Major upgrade, δημιουργείται χοντρό θέμα στη συσκευή με lag & μπαταρία.

 

 

Sent from my iPad using Tapatalk

My Devices :

:DIPAD 2 - 16GB / WIFI / Black

Iphone 3GS - 16GB / Black

Palm Treo 680

SE K810i - Black

Link to comment
Share on other sites

Αγόρασα επιτέλους την περασμένη εβδομάδα ένα 5s 16gb space gray από Vodafone €299.

Απίστευτο κινητό, κάνει τα πάντα άψογα με 9.3.2.

Η μπαταρία με μέτρια χρήση βγάζει 3 μέρες, super.

Προσωπική γνώμη, μακριά από OS10 αν θέλετε τη συσκευή σας να παραμείνει άψογη σε μπαταρία & επιδόσεις.

Η OS9 θα υποστηρίζεται από όλα τα app για τουλάχιστον 2-3 χρόνια ακόμα...

Αυτό που έχω καταλάβει από την Apple, 6 χρόνια τώρα είναι ότι αν κάνει κάποιος σε iPhone ή ipad παραπάνω από 2 Major upgrade, δημιουργείται χοντρό θέμα στη συσκευή με lag & μπαταρία.

 

 

Sent from my iPad using Tapatalk

 

3 μέρες μπαταρία ειναι με ελάχιστη μα πολυ ελάχιστη χρήση.

Μισή μέρα βγάζει με λίγο ζόρι.

1 μέρα μέσο όρο με normal χρήση.

Με iOS 9 ειναι πολυ καλο το τηλέφωνο πάντως

Nokia 8800 Scirocco
Link to comment
Share on other sites

Αγόρασα επιτέλους την περασμένη εβδομάδα ένα 5s 16gb space gray από Vodafone €299.

Απίστευτο κινητό, κάνει τα πάντα άψογα με 9.3.2.

Η μπαταρία με μέτρια χρήση βγάζει 3 μέρες, super.

Προσωπική γνώμη, μακριά από OS10 αν θέλετε τη συσκευή σας να παραμείνει άψογη σε μπαταρία & επιδόσεις.

Η OS9 θα υποστηρίζεται από όλα τα app για τουλάχιστον 2-3 χρόνια ακόμα...

Αυτό που έχω καταλάβει από την Apple, 6 χρόνια τώρα είναι ότι αν κάνει κάποιος σε iPhone ή ipad παραπάνω από 2 Major upgrade, δημιουργείται χοντρό θέμα στη συσκευή με lag & μπαταρία.

 

 

Sent from my iPad using Tapatalk

 

Εγω εβαλα 9.3.3 και το πηρα εδω και ενα μηνα στα 200€ απο Γερμανο.Ναι συσκευαρα ειναι και μαλλον στο 10 δεν ξερω αμα παω.

Ενας λογος ειναι το music app που χαλασε το UI και δευτερον η 10 δεν με ενθουσιασε ως προς τα features.

My list of Devices: 2012 ZTE Blade 2, 2014: ZTE Blade 3, Galaxy S Duos 2 2015: Switch to Windows Phone Lumia 535, 2016: Moving to iOS with iPhone 5s, 2018: Back to Android Redmi 5 Plus, 2019: Xiaomi Redmi Note 7, 2020: iPhone SE 2020 , 2022: iPhone 13, 2023: iPhone 14 Pro 

Tablets: iPad 9th Gen 64GB WiFi 

Mobile: What’s Up+ Nova Unlimited All

Σταθερή: Cosmote 100/10 FTTH, Nova 200/20 FTTH, Cosmote Adsl 24

Link to comment
Share on other sites

Όσον αφορά την ios 10 δεν χρειάζονται βιασύνες, θα την βάλει αρκετός κόσμος θα γεμίσουν τα φόρουμ με απόψεις, τυχόν προβλήματα που μπορεί να εμφανιστούν, βίντεο στο youtube με ios 9.3 vs 10 κλπ. Κι αν έχει χοντρά θέματα το 5s μας τότε περιμένουμε στην απροβληματιστη 9.3.4 μέχρι να τα διορθωθούν. Εγώ πάντως δεν με κόβω να περιμένω όταν βγει επίσημα θα αναβαθμιστώ :p

iPhone 3G ➡ 5S ➡ 6S ➡ 7 Plus ➡ XR ➡ 11 ➡ 12 ➡ 14 Pro 

Samsung Galaxy A5, S7, S8, S22 Ultra

Other phones: LG Optimus L9, Motorola Moto X. Xiaomi Mi 8 Lite, Honor Play, Xiaomi Mi A1, Huawei P20, Google Pixel 6a

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
Εγώ πάντως δεν με κόβω να περιμένω όταν βγει επίσημα θα αναβαθμιστώ :p

 

Αν και είναι σχεδόν σίγουρο ότι θα είναι πιο βαριά η 10 από την 9 η οποία και δουλεύει πάρα πολύ καλά στο 5s, προτείνεται ή να περιμένεις για εντυπώσεις άλλων κατόχων ή αναβαθμίζεις άμεσα για να κρίνεις μόνος σου αλλά σε χρονικό διάστημα που να υπογράφεται ακόμα η 9 για να γυρίσεις πίσω σε περίπτωση που δεν μείνεις ικανοποιημένος.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Αν και είναι σχεδόν σίγουρο ότι θα είναι πιο βαριά η 10 από την 9 η οποία και δουλεύει πάρα πολύ καλά στο 5s, προτείνεται ή να περιμένεις για εντυπώσεις άλλων κατόχων ή αναβαθμίζεις άμεσα για να κρίνεις μόνος σου αλλά σε χρονικό διάστημα που να υπογράφεται ακόμα η 9 για να γυρίσεις πίσω σε περίπτωση που δεν μείνεις ικανοποιημένος.

 

Οσο καλο και να ειναι το iOS 10 θα φανεί μετά τον Δεκέμβριο Ιανουάριο.

Να πάρει μερικές μικρές ενημερώσεις και μετά.

Ποια έκδοση ήταν τέλεια μόλις βγήκε;

Όποτε κάποιος που θέλει την συσκευή του γρήγορη και απροβλημάτιστη μένει ως έχει μέχρι να έρθει ο καιρός και να δείξει αν πχ η 10.1-10.2 ειναι τόσο καλή που αξίζει η μετάβαση.

Προς θα πίσω μπορείς να πας μόνο στην προτελευταία υποστηριζόμενη για κάποιο μικρό διάστημα όποτε δεν ειναι παιχνίδι η αναβάθμιση. Θέλει προσοχή.

Πολλές φορές την έχω πατήσει. Αναγκάστικα να πουλήσω την συσκευή γιατί δεν άντεχα να βλέπω να μην λειτουργεί όπως θα έπρεπε.

 

Γνώμη μου ειναι να περιμένουμε αρκετά πριν αναβαθμίσουμε.

Πλέον ετσι λειτουργώ αφού έφαγα φόλα αρκετές εκδόσεις

Nokia 8800 Scirocco
Link to comment
Share on other sites

Παιδια με δεδομενα η μπαταρια γινεται καλαμακι ή μου φαινεται; Γιατι σε 4-5 ωρες τελειωνει...χωρια το κακο σημα εκει που ειμαι.

My list of Devices: 2012 ZTE Blade 2, 2014: ZTE Blade 3, Galaxy S Duos 2 2015: Switch to Windows Phone Lumia 535, 2016: Moving to iOS with iPhone 5s, 2018: Back to Android Redmi 5 Plus, 2019: Xiaomi Redmi Note 7, 2020: iPhone SE 2020 , 2022: iPhone 13, 2023: iPhone 14 Pro 

Tablets: iPad 9th Gen 64GB WiFi 

Mobile: What’s Up+ Nova Unlimited All

Σταθερή: Cosmote 100/10 FTTH, Nova 200/20 FTTH, Cosmote Adsl 24

Link to comment
Share on other sites

Παιδια με δεδομενα η μπαταρια γινεται καλαμακι ή μου φαινεται; Γιατι σε 4-5 ωρες τελειωνει...χωρια το κακο σημα εκει που ειμαι.

 

Οσο χειροτερο το σημα τοσο χειροτερα τα πραγματα.

Ναι οντως με δεδομενα την τρωει στο φτερο ομως. Ετσι ειναι το τηλεφωνο απο οταν βγηκε δεν μπορουμε να κανουμε κατι

Nokia 8800 Scirocco
Link to comment
Share on other sites

Οσο χειροτερο το σημα τοσο χειροτερα τα πραγματα.

Ναι οντως με δεδομενα την τρωει στο φτερο ομως. Ετσι ειναι το τηλεφωνο απο οταν βγηκε δεν μπορουμε να κανουμε κατι

 

Άρα μόνο με powerbank σώζεται η κατάσταση.

Link to comment
Share on other sites

Άρα μόνο με powerbank σώζεται η κατάσταση.

 

Ναι αλλά ξέρεις τι γίνεται;

Αν δεν έχει σήμα ήδη το πιάνεις και καίει το τηλέφωνο νεφώσεις στην θάλασσα που ήμουν έκαιγε. Αν το βάλεις να φορτίζει κιόλας πιστεύω σε δυο τρεις μέρες θα λιώσει εγώ το λυπάμαι πάντως να το δουλέψω ετσι

Nokia 8800 Scirocco
Link to comment
Share on other sites

Ναι αλλά ξέρεις τι γίνεται;

Αν δεν έχει σήμα ήδη το πιάνεις και καίει το τηλέφωνο νεφώσεις στην θάλασσα που ήμουν έκαιγε. Αν το βάλεις να φορτίζει κιόλας πιστεύω σε δυο τρεις μέρες θα λιώσει εγώ το λυπάμαι πάντως να το δουλέψω ετσι

 

Πιερια που ειμαι η κοσμοτε μου τρωει την μπαταρια.Φουλ ασταθες 3G και παιζω με 4G που δεν εχει καλο σημα.Εχω αναγκαστει να το κλειδωνω σε 2G.

My list of Devices: 2012 ZTE Blade 2, 2014: ZTE Blade 3, Galaxy S Duos 2 2015: Switch to Windows Phone Lumia 535, 2016: Moving to iOS with iPhone 5s, 2018: Back to Android Redmi 5 Plus, 2019: Xiaomi Redmi Note 7, 2020: iPhone SE 2020 , 2022: iPhone 13, 2023: iPhone 14 Pro 

Tablets: iPad 9th Gen 64GB WiFi 

Mobile: What’s Up+ Nova Unlimited All

Σταθερή: Cosmote 100/10 FTTH, Nova 200/20 FTTH, Cosmote Adsl 24

Link to comment
Share on other sites

Πιερια που ειμαι η κοσμοτε μου τρωει την μπαταρια.Φουλ ασταθες 3G και παιζω με 4G που δεν εχει καλο σημα.Εχω αναγκαστει να το κλειδωνω σε 2G.

 

Αναγκαστικά θα σου τρώει την μπαταρία. Στην παραλία και παραλία Κορινού επειδή πηγαίνω συχνά δεν έχει καθόλου σήμα. Στο σπίτι την νύχτα μπορεί να μου φάει και 40-50% μπαταρία. Φαντάσου. Χωρίς να κάνω τίποτα δηλαδή. Κλειδωμένο.

Ενώ τώρα εδω που είμαι την νύχτα τρώει 3-4%

Nokia 8800 Scirocco
Link to comment
Share on other sites

Αναγκαστικά θα σου τρώει την μπαταρία. Στην παραλία και παραλία Κορινού επειδή πηγαίνω συχνά δεν έχει καθόλου σήμα. Στο σπίτι την νύχτα μπορεί να μου φάει και 40-50% μπαταρία. Φαντάσου. Χωρίς να κάνω τίποτα δηλαδή. Κλειδωμένο.

Ενώ τώρα εδω που είμαι την νύχτα τρώει 3-4%

Να το παω στην 9.3.4; Γιατι εκανα το λαθος να παω στην 9.3.3 και η αυτονομια νομιζω χαλασε...

My list of Devices: 2012 ZTE Blade 2, 2014: ZTE Blade 3, Galaxy S Duos 2 2015: Switch to Windows Phone Lumia 535, 2016: Moving to iOS with iPhone 5s, 2018: Back to Android Redmi 5 Plus, 2019: Xiaomi Redmi Note 7, 2020: iPhone SE 2020 , 2022: iPhone 13, 2023: iPhone 14 Pro 

Tablets: iPad 9th Gen 64GB WiFi 

Mobile: What’s Up+ Nova Unlimited All

Σταθερή: Cosmote 100/10 FTTH, Nova 200/20 FTTH, Cosmote Adsl 24

Link to comment
Share on other sites

Να το παω στην 9.3.4; Γιατι εκανα το λαθος να παω στην 9.3.3 και η αυτονομια νομιζω χαλασε...

Ν την κανεις .εγω με την 9.3.4 απεκτησα πλεον την σταθεροτητα.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Ν την κανεις .εγω με την 9.3.4 απεκτησα πλεον την σταθεροτητα.

 

Την εκανα και ολα οκ...μου φαινεται το ιδιο γρηγορη.Μπαταρια θα δειξει αν και με 4G πεφτει αισθητα γρηγορα...με κοσμοτε δεν βραζει ομως,παρολο που το σημα ειναι χαμηλο.Με Wind ηταν πιο ζεστο...

 

----- προσθήκη μηνύματος 12 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Αναγκαστικά θα σου τρώει την μπαταρία. Στην παραλία και παραλία Κορινού επειδή πηγαίνω συχνά δεν έχει καθόλου σήμα. Στο σπίτι την νύχτα μπορεί να μου φάει και 40-50% μπαταρία. Φαντάσου. Χωρίς να κάνω τίποτα δηλαδή. Κλειδωμένο.

Ενώ τώρα εδω που είμαι την νύχτα τρώει 3-4%

 

Και μενα τρωει στο σπιτι μου 1-2% το πολυ(ειμαι κοντα στην κεραια και εχω καλο 3G).Αλλα στη παραλια εχω θεμα.Πλακα Λιτοχωρου και Λεπτοκαρυα που πηγαινω εχω χαλια 3G και εναλλαγες σε Edge πολλες.

My list of Devices: 2012 ZTE Blade 2, 2014: ZTE Blade 3, Galaxy S Duos 2 2015: Switch to Windows Phone Lumia 535, 2016: Moving to iOS with iPhone 5s, 2018: Back to Android Redmi 5 Plus, 2019: Xiaomi Redmi Note 7, 2020: iPhone SE 2020 , 2022: iPhone 13, 2023: iPhone 14 Pro 

Tablets: iPad 9th Gen 64GB WiFi 

Mobile: What’s Up+ Nova Unlimited All

Σταθερή: Cosmote 100/10 FTTH, Nova 200/20 FTTH, Cosmote Adsl 24

Link to comment
Share on other sites

Την εκανα και ολα οκ...μου φαινεται το ιδιο γρηγορη.Μπαταρια θα δειξει αν και με 4G πεφτει αισθητα γρηγορα...με κοσμοτε δεν βραζει ομως,παρολο που το σημα ειναι χαμηλο.Με Wind ηταν πιο ζεστο...

 

----- προσθήκη μηνύματος 12 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

 

Και μενα τρωει στο σπιτι μου 1-2% το πολυ(ειμαι κοντα στην κεραια και εχω καλο 3G).Αλλα στη παραλια εχω θεμα.Πλακα Λιτοχωρου και Λεπτοκαρυα που πηγαινω εχω χαλια 3G και εναλλαγες σε Edge πολλες.

 

Η αυτονομία επηρεάζεται απο παρά πολλούς παράγοντες όποτε μερικές φορές ίσως ειναι και η ιδέα μας ανάλογα με τις μετακινήσεις. Την περιοχή που περνάμε αρκετές ώρες.

Ακόμα και μεσα στο σπίτι τυχαίνει να αφήσεις το τηλέφωνο το βράδυ 1-2 μέτρα παρά δίπλα και τρώει αρκετή μπαταρία την νύχτα.

Κατα γενική ομολογία όμως είμαι ευχαριστημένος με την 9.3.2 και δεν προχώρησα στις νεότερες

Nokia 8800 Scirocco
Link to comment
Share on other sites

Ν την κανεις .εγω με την 9.3.4 απεκτησα πλεον την σταθεροτητα.

 

Διάβασα ότι η 9.3.4 είναι μάλλον για την αποφυγή του jailbrake και όχι για κάτι ουσιαστικό.

HP 5710 θα την θυμάμαι πάντα...
Link to comment
Share on other sites

Διάβασα ότι η 9.3.4 είναι μάλλον για την αποφυγή του jailbrake και όχι για κάτι ουσιαστικό.

 

Παιδες, γνωμη μου ειναι να κανετε ολα τα updates. Ακομα και αν υπαρχει καποιο θεμα σε μια αναβαθμιση, θα διορθωθει γρηγορα με επομενη.

Δεν εχετε λογο να αποφευγετε τις ενημερωσεις, που στο κατω κατω περιεχουν και ενημερωσεις ασφαλειας.

MyName: Γιάννης.

Samsung s22 ultra ~ Samsung Tab S7 ~ Dell XPS 9350

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to iPhone 5S
  • The topic was unpinned

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...