Jump to content

[Επίσημο] Nokia Lumia 920 Μέρος ΙΙ


stendor
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

ρε παιδια μια ερωτηση ως προς την καμερα-βγαζει το ιδιο βιντεο με την απλη καμερα κ με την προ καμ?

 

Τραβώντας βίντεο με την pro cam μπορείς κατα την διάρκεια να κάνεις και ζούμ ενώ με την απλή εφαρμογή της κάμερας πρώτα θα ζουμάρεις και μετά θα ξεκινήσεις την εγγραφή. Από άποψη ποιότητας δεν μου φαίνεται να έχουν μεγάλη διαφορά!

Μόνο όταν έχουμε χάσει τα πάντα είμαστε πραγματικά ελεύθεροι να κάνουμε τα πάντα.
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 3,3χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Φιλε φοβερό. Ασχολήθηκα ελάχιστα με την εφαρμογή και τωρα μου άναψες φωτιές.......

 

Αργησα λιγο αλλα καλλιο αργα παρα ποτε...

Λοιπον εντελλει ειχα δικιο.

Ειναι μεγαλυτερη η αναλυση της φωτο στο Lumia απο το S4...! (περιεργο αλλα ναι).

Τα specs της φωτο του S4 και Lumia...

Η διαφορα ειναι αισθητη παντως σε pc με αναλυση 1080p.

Το θεμα ειναι οτι ΚΑΘΕ φορα στο lumia τα αποτελεσματα ειναι ικανοποιητικοτατα ενω στο s4 δυσκολα τα καταφερνα.

Link to comment
Share on other sites

ρε παιδια μια ερωτηση ως προς την καμερα-βγαζει το ιδιο βιντεο με την απλη καμερα κ με την προ καμ?

 

με procam το βιντεο εχει στερεο ηχο ενω με την απλη μονοφωνικο και με την Procam εχει μια ρυθμιση: Φιλτρο Μπασου η οποια δεν εχω ιδεα τι κανει.Και νομιζω οτι η procam τραβαει με μεγαλυτερο bitrate.Τραβα κατι και με τις δυο και μετα δες τις λεπτομερειες του καθε βιντεο το μεγεθος κτλ για να δεις καποιες διαφορες

[sIGPIC][/sIGPIC]

·۰•●_N1k0s_●•۰·

Link to comment
Share on other sites

Επιτέλους δεν θα πεις τίποτα....

Είδες? Επρεπε να φτάσεις μισό βήμα πριν το NSU για να σου έρθει... τρομοκρατήθηκε το κινητό χαχαχα... :lol:

Αντε με το καλό να το χαρείς τώρα ακόμη πιο πολύ το τηλέφωνο σου... ;)

Εγώ πάλι πήγα ένα βήμα πιο πέρα απ το NSU και φλάσαρα το κινητό με άλλο firmware με την πολύτιμη βοήθεια του niotheros και montoya_42 . Για ότι θελήσεις στείλε pm.

Να σαι καλά φίλε!:)

Μάλλον τρόμαξε τελικά..:lol:

Είμαι τραγικός. Πριν 2-3 μέρες διάβασα στο νήμα του 820 πως πήραν τα "Γαλλακια" την amber και ο νους μου πήγε σε σένα. Ξέχασα όμως να σου το πω.....

Χαχα..Δεν πειράζει! Γιατί όμως στο σαιτ έλεγε ότι εδώ και ένα μήνα το έχουμε πάρει, ποτέ δεν το κατάλαβα..

παιζει προγραμμα-τροπος να δω αν δουλευει ο OIS μου?pro cam με 1sec πολυ κουνημα ρε ******

Τον ois θα τον καταλάβεις σε βίντεο! Σε φωτό είναι λογικό πως με 1'' και κούνημα θα δεις μια θωλούρα.. Με iso100 και κλείστρο γρήγορο (έστω στο auto) βγάλε φωτό περπατώντας και θα δεις ότι θα βγει καθαρή.

Παρεμπιπτόντως η αυτόματη εστίαση όχι μόνο βελτιώθηκε αλλά έγινε και πιο γρήγορη!Γενικά η pro-cam από άλλο πλανήτη! Αν έχεις κάποιες βασικές γνώσεις μπορείς να κάνεις θαύματα.. (σε σχεδόν σκοτεινό δωμάτιο, με iso3200 και 4'' το κλείστρο βγάζει λες και είναι μέρα!! Θέλει όμως πολύ σταθερό χέρι)

(όσο για τον ήχο στα sms & e-mail που άλλαξε, ήταν ότι πιο άκυρο..)

Oὐκ ἐν τῷ πολλῷ τὸ εὖ..
Link to comment
Share on other sites

Με ενδιαφερει να αγοράσω το κινητο μιας και εχει καπου στα 250 στο σκρουτζ αλλα εχω μερικες απορίες Ραδιο fm εχει?usb otg υποστηρίζει? το ηχειο του ειναι δυνατό?η νοκια τα υποστηρίζει σε αναβάθμισης?
Link to comment
Share on other sites

Με ενδιαφερει να αγοράσω το κινητο μιας και εχει καπου στα 250 στο σκρουτζ αλλα εχω μερικες απορίες Ραδιο fm εχει?usb otg υποστηρίζει? το ηχειο του ειναι δυνατό?η νοκια τα υποστηρίζει σε αναβάθμισης?

 

ναι σε ολα φιλε

Link to comment
Share on other sites

Με ενδιαφερει να αγοράσω το κινητο μιας και εχει καπου στα 250 στο σκρουτζ αλλα εχω μερικες απορίες Ραδιο fm εχει?usb otg υποστηρίζει? το ηχειο του ειναι δυνατό?η νοκια τα υποστηρίζει σε αναβάθμισης?

 

Όπως είπαν και παραπάνω ναι σε όλα εκτός από usb otg, καθώς τo λειτουργικό δεν έχει file manager (τουλάχιστον όχι ακόμη).

Nickolas
Link to comment
Share on other sites

παιδια, εχω βαλει μια εφαρμογη, το camera timer (αντιστροφη χρονομετρηση καμερας) αλλα θα ηθελα να ξερω αν στην ληψη φωτογραφιας χρησιμοποιειται η "μαμα" εφαρμογη του κινητου ή οχι. μαλλον οχι πάντως.

υπαρχει τιποτα αντιστοιχο που να χρησιμοποιει την κανονικη εφαρμογη κινητου ή το nokia pro cam ?

 

αν υπηρχε κατι τετοιο, και με δεδομενο οτι το κινητο στεκεται ανετα ορθιο και με τις δυο πλευρες του, θα ειχαμε "αυτο"φωτογραφιες απολυτα σταθερες.

Ό,τι κλειδώνει, ξεκλειδώνει.

Επαναφορά ΙΜΕΙ σε android.

Link to comment
Share on other sites

Mε την Amber κάπου δεν έλεγε ότι θα έχει και Xbox music;

 

Το xbox music δεν είναι διαθέσιμο στην Ελλάδα, οπότε δεν το έχουμε και σαν επιλογή.

Link to comment
Share on other sites

Αν έχεις κάποιες βασικές γνώσεις μπορείς να κάνεις θαύματα.. (σε σχεδόν σκοτεινό δωμάτιο, με iso3200 και 4'' το κλείστρο βγάζει λες και είναι μέρα!! Θέλει όμως πολύ σταθερό χέρι)

 

Ρε αδερφέ, δε φτιάχνεις έναν οδηγό να μας πεις πως γίνεται, γιατί μου γυρίζουν τα αντερα να έχω τετοια κινητάρα με την πιο απίστευτα κάμερα ever σε κινητό, με τόσες δυνατότητες και να μη μπορώ να βγάλω μια σωική φωτογραφία... Δηλαδή έλεος..

Link to comment
Share on other sites

Ρε αδερφέ, δε φτιάχνεις έναν οδηγό να μας πεις πως γίνεται, γιατί μου γυρίζουν τα αντερα να έχω τετοια κινητάρα με την πιο απίστευτα κάμερα ever σε κινητό, με τόσες δυνατότητες και να μη μπορώ να βγάλω μια σωική φωτογραφία... Δηλαδή έλεος..

 

Δηλαδή με όλες τις ρυθμίσεις στο αυτόματο δεν σε ικανοποιεί (με το παραπάνω)? Ανέβασε καμία να δούμε τι σε χαλάει.

Ο οδηγός πάντως χρειάζεται. ;)

SEX is like NOKIA (connecting people)

http://i.imgur.com/zWrMLZe.jpg

Link to comment
Share on other sites

Ρε αδερφέ, δε φτιάχνεις έναν οδηγό να μας πεις πως γίνεται, γιατί μου γυρίζουν τα αντερα να έχω τετοια κινητάρα με την πιο απίστευτα κάμερα ever σε κινητό, με τόσες δυνατότητες και να μη μπορώ να βγάλω μια σωική φωτογραφία... Δηλαδή έλεος..

 

Αν μπορούσα θα τον έκανα, αλλά δεν έχω χρόνο ούτε να δω πως φτιάχνεται ο οδηγός!

Υπόσχομαι πάντως ότι στην πρώτη ευκαιρία θα γίνει! Ίσως μέχρι τέλος της βδομάδας..

Η αλήθεια είναι ότι σε Auto είναι μια χαρά, αλλά όταν οι συνθήκες είναι απαιτητικές τότε θέλει manual ρυθμίσεις..

Και μια παρατήρηση..Σε Auto η αρχική εφαρμογή της κάμερας είναι γενικώς καλύτερη από την pro-cam τουλάχιστον στην πλειοψηφία των φωτό που έβγαλα. Όταν μιλάμε όμως για καλό χειρισμό manual ρυθμίσεων τότε η pro-cam δημιουργεί επαγκελματικά αποτελέσματα!

Oὐκ ἐν τῷ πολλῷ τὸ εὖ..
Link to comment
Share on other sites

Για να βγαλεις καλες φωτο με καποιες ρυθμισεις και σε ορισμενες συνθηκες πρεπει να εχεις πολυ σταθερο χερι η τριποδακι... Για αυτο δεν πρεπει να απελπιζονται οσοι δεν βγαζουν καλη φωτο. Γιατί και την καλυτερη φωτογραφικη μηχανη της canon ή της Nikon να έχεις σε ορισμενες συνθηκες παλι θα θες τριποδα οπως και να το κανουμε.
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά, μια και μιλάμε για οδηγούς για φωτογραφίες και είμαστε στο θέμα, θέλω να ρωτήσω το εξής. Είχα το κινητό στο service για κανα μήνα για ένα θεματάκι το οποίο δεν έλυσαν βέβαια, αλλά τώρα έχω την εντύπωση οτι μου προκάλεσαν ένα θέμα με την κάμερα. Δυστυχώς δε θυμάμαι να μου το έκανε και πιο πριν αυτό αλλά όταν τραβάω φωτογραφία κόντρα ήλιο εμφανίζεται μια πράσινη κηλίδα στη φωτογραφία όπως την πρώτη που ανέβασε ο asamoa1 εδώ:

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=4939171#post4939171

Και εδώ μια που έβγαλα εγώ και όταν είναι πιο κοντά στην πηγή φωτός δείχνει πιο μεγάλο.

https://dl.dropboxusercontent.com/u/107243366/1.jpg

Πάντως ο φακός δεν έχει ούτε γρατζουνιές ούτε σκόνες και τέτοια.

Το ξέρω δεν είναι και τίποτα τραγικό απλά μου έκανε εντύπωση και θέλω γνώμη μήπως φταίνε τελικά τα τσακάλια στο service :)

Nickolas
Link to comment
Share on other sites

Για να βγαλεις καλες φωτο με καποιες ρυθμισεις και σε ορισμενες συνθηκες πρεπει να εχεις πολυ σταθερο χερι η τριποδακι...

 

Δηλαδή το κινητό είναι ακατάλληλο για όσους υποφέρουν απο Πάρκινσον!! :p:p

 

Montoya, δε με χαλάει το Auto, αλλά για παράδειγμα, έχω να κάνω μια συνέντευξη τώρα το απόγευμα, γύρω στις 5 και σίγουρα στο Auto, δε ξέρω τι ποιότητας θα είναι οι φωτογραφίες που θα δημοσιευτούν... Οπότε, όπως καταλαβαίνει, πρέπει να κάνω κάτι Manual για να βγάλω ένα δυνατό αποτέλεσμα!!

Αυτό μου τη δίνει.. Ότι έχεις τη δυνατότητα για ένα τέλειο αποτέλεσμα, αλλά σου βγάζει τη πίστη για να το πετύχεις...

 

Παράδειγμα, σα δημοσιογράφος τραβάω φωτογραφίες απο αγώνες.. Κινούμενα αντικείμενα... Και το αντικείμενο "θολώνει" όταν έχει κίνηση.. Πως μπορώ για παράδειγμα, να το μειώσω αυτό..

Link to comment
Share on other sites

Παράδειγμα, σα δημοσιογράφος τραβάω φωτογραφίες απο αγώνες.. Κινούμενα αντικείμενα... Και το αντικείμενο "θολώνει" όταν έχει κίνηση.. Πως μπορώ για παράδειγμα, να το μειώσω αυτό..

 

Στα γρήγορα: Στην αρχική εφαρμογή της κάμερας επέλεξε ΣΠΟΡ στις ρυθμίσεις και δοκίμασε να βγάλεις κάτι/κάποιον που κινείται

Με λίγη υπομονή: Στην pro-cam βάλε ISO 100 το πολύ 200 και ταχύτητα κλείστρου σίγουρα κάτω από 1/60 ( δηλ. 1/100, 1/200, 1/400 κλπ.) Όσο μικραίνει ο χρόνος τόσο πιο σκοτεινή, αρα αυξάνεις λίγο το ISO (το πας πχ από 100->200). Γενικά η pro-cam δεν είναι για "τσαπα******ές". Σκέψου πόση ώρα κάνουν οι φωτοφράφοι για να βγάλουν μια καλή φωτό. Είναι θέμα εξοικίωσης..(αρκεί να έχεις κάποια γνώση)

Σε σκοτεινές καταστάσεις που ανοίγει περισσότερο το κλείστρο και μεγαλώνει το ISO, και να κρατάς ακίνητη την κάμερα, πρέπει να είναι σταθερό και το αντικείμενο της φωτογραφίας.. Αν θες πιο καθαρή θα είναι και πιο σκοτεινή, οπότε πρέπει να βρεις μια ισορροπία..

Δες θες τρίποδα κλπ.. Ακούμπησε το κάπου ή κράτα το χέρι σου σταθερό με καποιο τρόπο (ναι, υπάρχει τεχνική και γι αυτό!) Σύντομα θα τα γ΄ραψω και όποιος ενδιαφέρεται διαβάζει..

Ελπίζω να μη σε μπέρδεψα! :p

Edited by Metaladis
Oὐκ ἐν τῷ πολλῷ τὸ εὖ..
Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή το κινητό είναι ακατάλληλο για όσους υποφέρουν απο Πάρκινσον!! :p:p

 

Montoya, δε με χαλάει το Auto, αλλά για παράδειγμα, έχω να κάνω μια συνέντευξη τώρα το απόγευμα, γύρω στις 5 και σίγουρα στο Auto, δε ξέρω τι ποιότητας θα είναι οι φωτογραφίες που θα δημοσιευτούν... Οπότε, όπως καταλαβαίνει, πρέπει να κάνω κάτι Manual για να βγάλω ένα δυνατό αποτέλεσμα!!

Αυτό μου τη δίνει.. Ότι έχεις τη δυνατότητα για ένα τέλειο αποτέλεσμα, αλλά σου βγάζει τη πίστη για να το πετύχεις...

 

Παράδειγμα, σα δημοσιογράφος τραβάω φωτογραφίες απο αγώνες.. Κινούμενα αντικείμενα... Και το αντικείμενο "θολώνει" όταν έχει κίνηση.. Πως μπορώ για παράδειγμα, να το μειώσω αυτό..

 

Δεν εννοουσα για το κινητο συγκεκριμενα :P αλλα ξέρουμε ότι για long exposure δεν κανουν τα χεράκια. τα δικά μου σιγουρα οχι :P

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα,

μολις πηρα το lumia 920 και θα ηθελα να πω ... πως ενω το κινητο εχει κλεισει απο μπαταρια ,το βαζω να φορτισει και ανοιγει αυτοματα.ειναι λογικο?αν ναι... μπορω να το χρησιμοποιησω ενω φορτιζει?(να κατεβαζω εφαρμογες κλπ)

και ποσες ωρες θα πρεπει να το φορτισω πρωτη φορα?και μετα πως συνεχιζω?κανονικη φορτιση μεχρι να γραψει 100% η πρεπει να το αφησω καποιες ωρες παραπανω?

 

ευχαριστω πολυ περιμενω την απαντηση σας

Link to comment
Share on other sites

Ναι έτσι κάνει αν το φορτίζει ανοιγει. Γενικα το φορτίζεις όπως θέλεις καλό ειναι να το αφήσεις μέχρι 100% πρώτη φορα
Link to comment
Share on other sites

καλησπερα και παλι..!εχω κατεβασει την εφαρμογη facebook εχω μπει κανονικα..απλα κολλαει..!δλδ..δεν με δειχνει on-line η λιστα ατομων δεν ανανεωνεται μενει ιδια οπως πρωτομπηκα..!πρεπει να κατεβασω καποια εφαρμογη???η κατι αλλο?καποια ρυθμιση?τι να πω.....! επιπλεον, υπαρχει καποια εφαρμογη να κατεβαζω τραγουδια?ειτε απο youtube ειτε απο αλλου?

 

αν γνωριζει καποιος help me....!!!

ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα και παλι..!εχω κατεβασει την εφαρμογη facebook εχω μπει κανονικα..απλα κολλαει..!δλδ..δεν με δειχνει on-line η λιστα ατομων δεν ανανεωνεται μενει ιδια οπως πρωτομπηκα..!πρεπει να κατεβασω καποια εφαρμογη???η κατι αλλο?καποια ρυθμιση?τι να πω.....! επιπλεον, υπαρχει καποια εφαρμογη να κατεβαζω τραγουδια?ειτε απο youtube ειτε απο αλλου?

 

αν γνωριζει καποιος help me....!!!

ευχαριστω

 

Αν εννοείς την επίσημη εφαρμογή, ακόμα είναι ημιτελής κσι βελτιώνεται σταδιακά. το τσατ ακόμα δεν λειτουργεί στο να σου δείχνει τους online, αλλά στέλνεις κανονικά μηνύματα πάντως

Τρέχουσα συσκευή: Huawei P30 Pro

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα και απο μενα θελω να ροτισω τραγουδιακαι βιντεο μπορω να στιλω με μπουτουθ ? ευχαριστο !
Link to comment
Share on other sites

καλησπερα και απο μενα θελω να ροτισω τραγουδιακαι βιντεο μπορω να στιλω με μπουτουθ ? ευχαριστο !

 

Βίντεο μπορείς να στείλεις. Τώρα για τραγούδια θα σε γελάσω γιατί δεν μου χρειάστηκε να στείλω κάποιο!

Edited by niotheros
Μόνο όταν έχουμε χάσει τα πάντα είμαστε πραγματικά ελεύθεροι να κάνουμε τα πάντα.
Link to comment
Share on other sites

καλησπερα και παλι..!εχω κατεβασει την εφαρμογη facebook εχω μπει κανονικα..απλα κολλαει..!δλδ..δεν με δειχνει on-line η λιστα ατομων δεν ανανεωνεται μενει ιδια οπως πρωτομπηκα..!πρεπει να κατεβασω καποια εφαρμογη???η κατι αλλο?καποια ρυθμιση?τι να πω.....! επιπλεον, υπαρχει καποια εφαρμογη να κατεβαζω τραγουδια?ειτε απο youtube ειτε απο αλλου?

 

αν γνωριζει καποιος help me....!!!

ευχαριστω

 

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=354374

 

μπες εδω, εχει μια κουβεντα για το facebook

 

για youtube, εγω εχω το metrotube..... καταπληκτικη εφαρμογη, κατεβαζεις οτι θελεις, και το παιζει και με κλειστη οθονη

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...