Jump to content

[Επίσημο] Nokia Lumia 920 Μέρος ΙΙ


stendor
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Νομίζω είναι απαραίτητο όσοι έχετε εγκαταστήσει τα 10αρια να μας πείτε πως βλέπετε τα πράγματα. Μπαταρία, smoothness, σφάλματα, κολλήματα, διαγραφή δεδομένων.

Δεν σκοπεύω να εγκαταλείψω το 920 μου όσο δουλεύει άψογα αλλά ούτε θα περιμένω με τα 8αρια να αργοπεθαίνουν. Το επόμενο κιν δεν το βλέπω για windows επομένως σκέφτομαι σοβαρά να περάσω preview.

Επίσης επειδή δεν το έχω καταλάβει ακόμα, στο preview θα συνεχίσουν να βγαίνουν builds? Οι μέχρι την 164 θα πάρει το 920 και μετά πάπαλα?

 

Έχω την .164 εγκατεστημένη εδώ και 1 εβδομάδα (πριν είχα την .107 για 2-3 εβδομάδες). Είμαι πολύ ευχαριστημένος με την συνολική εμπειρία.

Μπαταρία έτρωγα πολύ και γρήγορα τις πρώτες μέρες που έπαιζα μαζί του. Από τη στιγμή που χαλάρωσα τώρα πια καθώς επίσης και ρύθμισα τις εφαρμογές που τρέχουν στο παρασκήνιο (ήταν όλες ενεργοποιημένες εξ ορισμού!) (Ρύθμίσεις, Σύστημα, Οικονομία Μπαταρίας, Χρήση Μπαταρίας, Αλλαγή των ρυθμίσεων εφαρμογών στο παρασκήνιο) η μπαταρία κρατάει ακριβώς το ίδιο όσο και στα 8.1, δηλαδή 2,5 με 3 μέρες αναλόγως τη χρήση.

Smoothness = Παραπλήσια εμπειρία με τα 8.1. Οι εφαρμογές αφού τις εκτελέσεις 1 φορά είναι μόνιμα ανοιχτές στο παρασκήνιο και ανοίγουν σφαίρα.

Σφάλματα = Δεν έχω δει κανένα μέχρι στιγμής.

Κολλήματα = Τίποτα περίεργο και εδώ, δες Smoothness

Διαγραφή δεδομένων = Κανένα πρόβλημα και εδώ. Έκανα αναβάθμιση στην .107 και δεν έχασα το παραμικρό. Το ίδιο ισχύει και μετά την αναβάθμιση στην .164. Δεν έχω κάνει hard reset, όπως προτείνεται από χρήστες, δεν βλέπω το λόγο (ακόμα?)

Έχω το 920 μου 3 χρόνια ακριβώς, είναι σε άριστη κατάσταση ακόμα, δεν έχω κανένα πρόβλημα με τη μπαταρία και δεν σκοπεύω να το αφήσω σε ησυχία για πολύ καιρό ακόμα :)

MyPhones: Nokia 2110i, Nokia 6150, Nokia 7650, Nokia 6600, Nokia N70, Nokia N73ME, Nokia 5800XM, Nokia C7, Nokia L920 (Win10), Nokia L625 (Win8.1), Microsoft L640, Microsoft L640XL, Microsoft L950DS, Xiaomi Pocophone F1, Xiaomi Poco F2 Pro, Xiaomi Poco F4

MyBands: Xiaomi Mi Band 2, 3, 4, Honor Watch ES, Huawei Watch Fit

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 3,3χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Σήμερα το πρωί πρώτη φορά στα 3 χρόνια , έσβησε κι δεν έλεγε να ξανά ανοίξει, με γεμάτη μπαταρία! Ούτε κουμπιά για soft reset λειτουργούσαν. Αναγκάστηκα το βράδυ να το ανοίξω και να αποσυνδέσω την μπαταρία εντελώς, το συναρμολόγησα και το έβαλα στην πρίζα να φορτίσει γιατί μου έδειχνε ότι ειναι άδεια εντελώς. Το καλο ειναι ότι δουλεύει. Αλλα τι μπορεί να έφταιξε; Μήπως τα 10αρια που έχω μέσω preview;
Link to comment
Share on other sites

Σήμερα το πρωί πρώτη φορά στα 3 χρόνια , έσβησε κι δεν έλεγε να ξανά ανοίξει, με γεμάτη μπαταρία! Ούτε κουμπιά για soft reset λειτουργούσαν. Αναγκάστηκα το βράδυ να το ανοίξω και να αποσυνδέσω την μπαταρία εντελώς, το συναρμολόγησα και το έβαλα στην πρίζα να φορτίσει γιατί μου έδειχνε ότι ειναι άδεια εντελώς. Το καλο ειναι ότι δουλεύει. Αλλα τι μπορεί να έφταιξε; Μήπως τα 10αρια που έχω μέσω preview;

 

Ο εφιάλτης μας είναι αυτός ακριβώς. Να κολλήσει και να μην ανοίγει. Ευτυχώς δεν το έχω βιώσει ακόμα (και εγώ 3 χρόνια το έχω). Είμαστε αρκετοί που έχουμε WP10, καιρό τώρα, οπότε δεν πρέπει να φταίει αυτό. Είσαι στην τελευταία (.164) ή μήπως σε καμιά παλαιότερη? Επίσης, καλό θα είναι να θυμηθείς τι εφαρμογές έτρεχες στο παρασκήνιο όταν το έπαθες για να βρεις πιθανή αιτία του κακού.

MyPhones: Nokia 2110i, Nokia 6150, Nokia 7650, Nokia 6600, Nokia N70, Nokia N73ME, Nokia 5800XM, Nokia C7, Nokia L920 (Win10), Nokia L625 (Win8.1), Microsoft L640, Microsoft L640XL, Microsoft L950DS, Xiaomi Pocophone F1, Xiaomi Poco F2 Pro, Xiaomi Poco F4

MyBands: Xiaomi Mi Band 2, 3, 4, Honor Watch ES, Huawei Watch Fit

Link to comment
Share on other sites

Κάμερα, ραδιόφωνο?

Επίσης πέρα από την .164 θα ξαναβγει build σε insider preview? Δεν έχω καταλάβει.

http://img.photobucket.com/albums/v508/rey620/Banner.png
Link to comment
Share on other sites

Το Lumia camera έπαψε να δουλεύει παρόλο που είναι ακόμα διαθέσιμη στο store. Το Κάμερα δουλεύει μια χαρά και φαίνεται να το αναπληρώνει επάξια.

Το Ραδιόφωνο είναι ακριβώς το ίδιο με των 8.1

MyPhones: Nokia 2110i, Nokia 6150, Nokia 7650, Nokia 6600, Nokia N70, Nokia N73ME, Nokia 5800XM, Nokia C7, Nokia L920 (Win10), Nokia L625 (Win8.1), Microsoft L640, Microsoft L640XL, Microsoft L950DS, Xiaomi Pocophone F1, Xiaomi Poco F2 Pro, Xiaomi Poco F4

MyBands: Xiaomi Mi Band 2, 3, 4, Honor Watch ES, Huawei Watch Fit

Link to comment
Share on other sites

Ο εφιάλτης μας είναι αυτός ακριβώς. Να κολλήσει και να μην ανοίγει. Ευτυχώς δεν το έχω βιώσει ακόμα (και εγώ 3 χρόνια το έχω). Είμαστε αρκετοί που έχουμε WP10, καιρό τώρα, οπότε δεν πρέπει να φταίει αυτό. Είσαι στην τελευταία (.164) ή μήπως σε καμιά παλαιότερη? Επίσης, καλό θα είναι να θυμηθείς τι εφαρμογές έτρεχες στο παρασκήνιο όταν το έπαθες για να βρεις πιθανή αιτία του κακού.

Στην .164 ειμαι. Η τελευταία εφαρμογη που ειχα χρησιμοποιησει ηταν η αριθμομηχανη. Ολες οι αλλες κλειστες. Δεν αφηνω ανοιχτες στο παρασκηνιο. Το εβαλα στην τσεπη κι οταν μετα απο 20' το εβγαλα να κανω μια κληση ηταν σβηστο.

Link to comment
Share on other sites

Στα 10 άρια χάθηκε η ευκολία της αναζήτησης με το πλήκτρο αναζήτηση και που μπορούσες να κανεις QR scan τώρα μου ανοίγει τον edge στο google :(

 

 

 

 

 

Και έχει και τρελη κατανάλωση μπαταρίας!!!

Edited by lokigr

Htc Wildfire S

Hboot-1.08.0099

RADIO-7.53.39.03m

ROM:Wildchild v 2.0

Link to comment
Share on other sites

Η εμπειρία μου με την .164

 

Απογοητευμένος που το 920 μου δεν θα πάρει official 10άρια πέρασα insider preview την .164. Ιδού οι απόψεις μου:

 

Τι μου αρέσει:

  • Τα notifications φαίνεται να είναι πιο καλά. Μου αρέσει που μπορείς να δεις περισσότερα info. Επίσης σε μερικά σου βγάζει και actions. Π.χ πήρα friend request στο FB και το notification είχε αποδοχή/απόρριψη
  • Το word flow είναι υπέροχο. Και απίστευτα accurate ακόμα και αν δεν είμαι προσεκτικός στις κινήσεις μου. Νομίζω είναι το μοναδικό feature στα 10αρια με το οποίο είμαι ενθουσιασμένος με την λειτουργία του. Μου αρέσει και ο σταυρός ποντικί αλά IBM για πιο χειρουργικές κινήσεις του κέρσορα.
  • Χρήση με το ένα χέρι δε μου φαίνεται χρήσιμη προς το παρόν.
  • ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ μπορείς να επισυνάψεις και άλλα αρχεία πέραν φωτογραφιών στα email σου! Επίσης μπορείς να αποθηκεύσεις και άλλα αρχεία πέραν φωτογραφιών, όπως video όταν τα λαμβάνεις σε email. Επίσης η νέα εφαρμογή outlook με τα gestures μου αρέσει πολύ περισσότερο στο look and feel και διαχείριση των μηνυμάτων.
  • Τα quick actions στο notification center μου αρέσουν. Θα προτιμούσα όμως να μην περιορίζονται σε 4 αυτά που χρησιμοποιώ πιο συχνά. Θα ήθελα να έχει scrolling όπως στο Android για μερικά ακόμη.
  • Η νέα fb εφαρμογή λύνει πάρα πολλά εκνευριστικά προβλήματα της παλιάς. Όπως το ότι πατούσες σε γενέθλια σου έλεγε σφάλμα στη λήψη δεδομένων
  • ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ η τοποθεσία στα meetings είναι clickable και σου ανοίγει τους χάρτες!!

 

Τι ΔΕ μου αρέσει:

  • Η κατανάλωση μπαταρίας. Μιλάμε απλά την ρουφάει. Και τα έχω όλα κλειστά. Ούτε wifi, ούτε data, το έχω στο 2G, κλειστό NFC, κλειστό GPS και μειωμένους συγχρονισμούw στα mail. Πραγματικά με μηδενική χρήση μέσα στην ημέρα και η μπαταρία πέφτει λες και κάνει free fall. Σήμερα το έχω όλη μέρα στην οικονομία μπαταρίας από το πρωί και πάλι χρειάστηκε να το φορτίσω προς το απόγευμα για να σιγουρευτώ ότι θα με φτάσει για το βράδυ. Και τώρα είμαι ήδη πάλι στο 50%.
  • Τα κρασαρίσματα. Οι εφαρμογές κρασάρουν. Ακόμα και τα μηνύματα. Η κάμερα κρασάρει συνέχεια και είμαι αναγκασμένος να κάνω reboot για να ξαναδουλέψει.
  • Τα συννημένα στο mail κάνουν άπειρη ώρα να κατέβουν. Δεν καταλαβαίνω γιατί. Συνεδεμένος με wi-fi και για να καταβέσει 4 photos κάνει σχεδόν 1 λεπτό. Και μιλάμε για σύνολο 2 mb. Ακόμα και τα e-mail όταν πατάς λήψη ολόκληρου mail με φωτογραφίες κάνει άπειρο χρόνο. Linkedin mail μεγέθους 36kb όπως μου έλεγε έκανε 20 sec για να το εμφανίσει ολόκληρο. Αντίστοιχο viva mail που είναι τίγκα html εικόνες έκανε γεμάτο λεπτό και... Αντίστοιχα mail στα 8.1 με 3G κατεβαίνανε σφαίρα.
    Επίσης γιατί αφαιρέθηκε το κουμπί λήψη όλων των συνημμένων??
  • Δεν έχει το smoothness των 8.1. Εφαρμογές όπως μηνύματα και επαφές με μεγάλο περιεχόμενο κολλάνε και δεν έχουν αυτή την ωραία αίσθηση των 8ριών
  • Η ενσωματωση του skype με τα μηνύματα και αυτός ο κακός χαμός. Πας από την εφαρμογή του skype και του λες να είναι η default εφαρμογή για το skype αλλά συνεχίζεις και τα λαμβάνεις και μέσα στα μηνύματα. Και τώρα διαβάζω πως θα βγει skype universal και θα φύγει η λειτουργικότητα μέσα από τα μηνύματα.
  • Ο Edge έχει περίεργη συμπεριφορά σε μερικές σελίδες. Επίσης πολλές φορές δε μπορώ να κάνω exit πατώντας back. Στο my phone πάλευα 1 λεπτό λες τα login πεδία μέχρι να τα καταφέρω.
  • Χάθηκε το feature να βλέπεις όλα τα νέα ενός group
  • Χάθηκε το feature να σκανάρεις QR από το search button. Δεν ξέρω τι επιλογή έχω. Να ενεργοποιήσω cortana? Δε θέλω. Τώρα όταν πατάω το search button με πετάει στο google με αναζήτηση: {{search terms}}
  • Το hotspot δε μου δουλεύει. Στο pc λες δείχνει συνδεμένο, το κινητό λέει κανεις συνδεμένος
  • Ακούω μουσική και με παίρνουν τηλέφωνο. Η μουσική δε κλείνει!!

 

Γενικώς η εμπειρία με τα 10άρια μου φάνηκε απογοητευτική. Το όλο λογισμικό έχει beta αίσθηση. Μα θα μου πείτε αφού έβαλες insider και μάλιστα σε ένα κινητό μη υποστηριζόμενο. Όμως αναφέρομαι και στο λειτουργικό ασχέτως συσκευής. Δηλαδή αυτό που η microsoft δεν έχει καταλήξει με τα μηνύμτα/skype, τα pop up μηνύματα που αναλόγως την εφαρμογή έχουν άλλο μεγεθος/εμφάνιση. Όλα μου φαίνονται κάπως πρόχειρα. Με βάζει σε σκέψεις αν αυτή είναι η μορφή που πήραμε με τις τόσες καθυστερήσεις, τι θα γινόταν αν το παίρναμε στην ώρα μας.

Βλέπω ενθουσιάζομαι με μικρο features που κατ' εμέ θα έπρεπε να έχουν δοθεί στα 8αρια εδώ και καιρό.

 

Δική μου πρόταση σε 920 owners είναι μην βάλετε το preview. Από feature poor - problem free έκδοση πας feature less poor - problem often έκδοση. Βάλτε το αν πραγματικά τρώγεστε να δείτε τα 10αρια. Όλο αυτό το hype μας είχε όλους ξεσηκώσει αλλά τώρα που τα είδα μου φαίνονται αρκετά λειψά. Εγώ μόλις βρω χρόνο θα δω πως μπορώ να κάνω rollback ή να πάρω άλλο κινητό (μάλλον android)

Edited by Rey_619
Βρήκα κι άλλα προβλήματα
http://img.photobucket.com/albums/v508/rey620/Banner.png
Link to comment
Share on other sites

Ακριβώς τα ίδια και εγώ !!

 

αναβαθμίστηκε από 8,1 αλλα αποκτησε και αρκετά μείον :(

 

Δεν ξέρω αν θα βγάλουν κανένα update εγώ πάντως κοιτάω να δώσω όσο περισοτερο μπορώ feedback μπας και φτιάξουν τίποτα .

Htc Wildfire S

Hboot-1.08.0099

RADIO-7.53.39.03m

ROM:Wildchild v 2.0

Link to comment
Share on other sites

Εγώ σήμερα άκουγα μουσική και με πήραν τηλέφωνο και η μουσική δε σταμάτησε! Δηλαδή έπαθα την πλάκα μου.

Μπήκα και εγώ στο feedback. Και πρώτα από όλα βλέπω πολλά ελληνικά. Δεν γνωρίζω αν η msft διαβάζει ελληνικά..

Μετά βλέπεις σχόλια του τύπου είναι για τον π***** φτιάχτε το και έχουν άπειρα likes...

Έστειλα και εγώ feedback για την μουσική που δεν κλείνει, έκανα και μια αναζήτηση και βρήκα άλλους που ποστάρανε το ίδιο και είχαν 2, 3 άντε 4 Likes.

Δε νομίζω πως το feedback λειτουργεί...

http://img.photobucket.com/albums/v508/rey620/Banner.png
Link to comment
Share on other sites

Αύριο επιστροφή στα 8.1

 

Και σε 2 μήνες επιστροφή στο Android με NOTE 4 και καλο ύπνο Microsoft!!

Htc Wildfire S

Hboot-1.08.0099

RADIO-7.53.39.03m

ROM:Wildchild v 2.0

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα παιδιά γνωρίζει κάποιος αν τα MONSTER DIESEL VEKTR ULTRA PERFORMANCE IN-EAR HEADPHONE θα ταιριάζουν πλήρως με το NOKIA LUMIA 920 ;;;

 

Ψάχνω για καλά handsfree μια και αυτά που ήταν μαζί με το τηλεφωνο χάλασαν και τα 510 w που πήρα ήταν άθλια..

 

μια και ειναι καλή προσφορά αυτά αν ταιριάζουν τελικά λεω να τα τσιμπήσω.

http://www.e-shop.gr/monster-diesel-vektr-ultra-performance-in-ear-headphone-p-PER.501441

Link to comment
Share on other sites

Τελικά αποφάσισα να κάνω Hard Reset πριν το βάλω στο συρτάρι μπας και κάτσουν καλά τα win10 ....μετά το πέρας της εγκατάστασης και μετά της αναβάθμισης ΟΛΩΝ των εφαρμογών και αφού κατέβασα όλες της δικες μου εφαρμογές .....απλά άλλο τηλέφωνο!!! Μέχρι στιγμής κανένα πρόβλημα από τα πολλά που είχα πριν με την αναβάθμιση χωρίς πλήρης επαναφορά !!!

Htc Wildfire S

Hboot-1.08.0099

RADIO-7.53.39.03m

ROM:Wildchild v 2.0

Link to comment
Share on other sites

παίδες sos ξαφνικά το lumia 920 δε μπορεί να δεχτεί ή να πραγματοποιήσει κλήσεις βγάζει συνέχεια η κλήση απορρίφθηκε, μόνο 1 στις 10 κλήσεις πραγματοποιούνται. Έκανα soft-hard reset, ξαναεβαλα windows 8.1 απο 10 που είχα, δοκίμασα άλλη κάρτα σιμ και τιποτα δε δούλεψε. Μόλις γύρισα το δίκτυο από lte se 2g (το 3g θέμα και αυτό) το κινητό κάνει κλήσεις κανονικά άλλα όχι με τόσοι καλή ποιότητα και τι internet είναι παναργο( λογικό). Είχε κάποιος το ίδιο πρόβλημα; ξέρετε κάποιο αξιόλογο κατάστημα για service Lumia σε Αθήνα;
Link to comment
Share on other sites

παίδες sos ξαφνικά το lumia 920 δε μπορεί να δεχτεί ή να πραγματοποιήσει κλήσεις βγάζει συνέχεια η κλήση απορρίφθηκε, μόνο 1 στις 10 κλήσεις πραγματοποιούνται. Έκανα soft-hard reset, ξαναεβαλα windows 8.1 απο 10 που είχα, δοκίμασα άλλη κάρτα σιμ και τιποτα δε δούλεψε. Μόλις γύρισα το δίκτυο από lte se 2g (το 3g θέμα και αυτό) το κινητό κάνει κλήσεις κανονικά άλλα όχι με τόσοι καλή ποιότητα και τι internet είναι παναργο( λογικό). Είχε κάποιος το ίδιο πρόβλημα; ξέρετε κάποιο αξιόλογο κατάστημα για service Lumia σε Αθήνα;

 

Δοκίμασε πρώτα τη sim σε άλλη συσκευή και το 920, με άλλη sim.

Huawei Nova 5T
Link to comment
Share on other sites

Δοκίμασε πρώτα τη sim σε άλλη συσκευή και το 920, με άλλη sim.

 

ήταν από τα πρώτα που δοκίμασα, η σιμ δουλεύει με άλλο τηλέφωνο μια χαρά ενώ το τηλεφωνώ με άλλη σιμ έχει το ίδιο θέμα

Link to comment
Share on other sites

ήταν από τα πρώτα που δοκίμασα, η σιμ δουλεύει με άλλο τηλέφωνο μια χαρά ενώ το τηλεφωνώ με άλλη σιμ έχει το ίδιο θέμα

 

Το είπα, μήπως και γλυτώσεις το service... Που μάλλον δεν...

Huawei Nova 5T
Link to comment
Share on other sites

ήταν από τα πρώτα που δοκίμασα, η σιμ δουλεύει με άλλο τηλέφωνο μια χαρά ενώ το τηλεφωνώ με άλλη σιμ έχει το ίδιο θέμα

 

AΝ σχετικά πρόσφατα έφαγε καμια τούμπα η κανενα δυνατό τράνταγμα, μπορεί να ξεκούμπωσε το ομοαξονικό καλωδιάκι της κεραίας. Αν πιάνει λιγο το χέρι σου άνοιξε το και έλεγξε το. Αν δεν είναι αυτό, μην πας παραπέρα και χαλάσεις κάτι άλλο.

Βγάζεις το sim tray τελείως, ξεβιδώνεις με ένα Τ5 Torx κατσαβιδάκι τις 2 βίδες στο κάτω μέρος της συσκευης και με μια πένα κιθάρας ή κάτι άλλο ΠΛΑΣΤΙΚΟ πεπλατυσμένο και βγάζεις όλη την οθόνη και πλακέτα από το καπάκι. Το καλωδιάκι της κεραίας είναι δεξιά από τη μπαταρία στα όρια της συσκευής και κουμπώνει με επίχρυσα βύσματα σε δυο σημεία. Ελέγχεις τα δύο σημεία αν είναι κουμπωμένα. Αν κάποιο δεν είναι, το ξανακουμπώνεις. Αν είναι, το ξαναβιδώνεις και το στέλνεις σερβις. Πιθανώς να φταίει το sim tray ή κάτι πιο εξειδικευμένο.

 

Οδηγός ανοίγματος L920

Link to comment
Share on other sites

Τελικά αποφάσισα να κάνω Hard Reset πριν το βάλω στο συρτάρι μπας και κάτσουν καλά τα win10 ....μετά το πέρας της εγκατάστασης και μετά της αναβάθμισης ΟΛΩΝ των εφαρμογών και αφού κατέβασα όλες της δικες μου εφαρμογές .....απλά άλλο τηλέφωνο!!! Μέχρι στιγμής κανένα πρόβλημα από τα πολλά που είχα πριν με την αναβάθμιση χωρίς πλήρης επαναφορά !!!

 

Μάλιστα, το μοναδικό πράγμα που ήθελα να αποφύγω.. Well με βλέπω να το κάνω και εγώ. Τα προβλήματα που μου κάνει καθημερινά απλά μου έχουν σπάσει τα νεύρα.. Να φανταστώ δεν έκανες restore online backup μετά το hard reset?

 

παίδες sos ξαφνικά το lumia 920 δε μπορεί να δεχτεί ή να πραγματοποιήσει κλήσεις βγάζει συνέχεια η κλήση απορρίφθηκε, μόνο 1 στις 10 κλήσεις πραγματοποιούνται. Έκανα soft-hard reset, ξαναεβαλα windows 8.1 απο 10 που είχα, δοκίμασα άλλη κάρτα σιμ και τιποτα δε δούλεψε. Μόλις γύρισα το δίκτυο από lte se 2g (το 3g θέμα και αυτό) το κινητό κάνει κλήσεις κανονικά άλλα όχι με τόσοι καλή ποιότητα και τι internet είναι παναργο( λογικό). Είχε κάποιος το ίδιο πρόβλημα; ξέρετε κάποιο αξιόλογο κατάστημα για service Lumia σε Αθήνα;

 

Και εγώ το έχω πάθει, αλλά έφταιγε η cosmote. Γύρισα για μέρα σε 2G μόνο και την επομένη που ξαναδοκίμασα 3G ήταν οκ. Ρώτησες άλλους που έχουν τον ίδιο πάροχο με σένα αν αντιμετωπίζουν θέματα?

http://img.photobucket.com/albums/v508/rey620/Banner.png
Link to comment
Share on other sites

Ok έκανα και hard reset ιδού τα αποτελέσματα:

 

  • Δε βλέπω καμία δραματική αλλαγή στο smoothness. Θα περίμενε κανείς να είναι πιο γρήγορο και smooth αλλά μου συμβαίνει σχεδόν το αντίθετο. Παρατηρώ μεγαλύτερο κόλλημα στην εναλλαγή των apps, ενώ πολύ συχνά πατάω να γυρίσω στην αρχική οθόνη και μου γράφει Φορτώνει... για κάνα full 2 δευτερόλεπτα!
  • Η μπαταρία σίγουρα βελτιώθηκε. Πλέον είμαι στα ίδια που ήμουν και στα 8,1. Δηλαδή φόρτιση το βράδυ πριν τον ύπνο και άλλη μία φόρτιση το απόγευμα. Με την μέτρια χρήση που κάνω θέλει φόρτιση ανά 12ωρο.
  • Κάτι προβλήματα που είχα με το bluetooth φαίνεται πως λύθηκαν. Πολλές φορές πατούσα 2 ή 3 φορές το quick action button και δεν άναβε, ή φίλος που προσπαθούσε να μου στείλει αρχείο δεν μου μπορούσε να κάνει pair μαζί μου. Seems good now
  • Η κάμερα αν και δεν μου εμφανίζει πλέον το error μήνυμα που με ανάγκαζε να κάνω reboot, σήμερα που άνοιξα όλα τα χρώματα ήταν πράσινα. Αναγκαστικά πάλι reboot για να έρθει στα ίσια του. Επίσης παρατήρησα πως η εφαρμογή βίντεο skype που δεν μπορούσα να την χρησιμοποιήσω γιατί έλεγε συνέχεια πως η κάμερα μάλλον χρησιμοποιείται από άλλη διεργασία, μετά το ρεσετ παίζει οκ και δουλεύει κανονικά η κάμερα.
  • Το πρόβλημα με την μουσική που δεν σταματάει όταν σε παίρνουν τηλ, εξακολουθεί να υπάρχει. Πραγματικά απορώ πως δεν έχει αναδειχθεί ως το πιο major bug.
  • Το hotspot και αυτό εξακολουθεί να μην μου δίνει internet. Το connection στο pc λέει limited ενώ στο κινητό δεν μου βγάζει καν ότι έχει συνδεθεί κάποιος.
  • Η εφαρμογή των φωτογραφιών αν και τώρα που άρχισα να ξαναπερνάω τις photos σίγα σιγά πίσω και χωρισμένες μέσα σε φακέλους και όχι χύμα, εξακολουθεί και ζορίζεται.. Πραγματικά δεν μπορώ να βρω πιο αντιπροσωπευτικό χαοτικό παράδειγμα smoothness διαφοράς 8.1 με 10αρια
  • Τα συννημένα στα mail εξακολουθούν και κάνουν άπειρο χρόνο να κατέβουν

(να και η εμπειρία προ-reset)

 

Το είπα και πιο παλιά, το ξαναλέω. Αν θέλετε να έχετε το κεφάλι σας ήσυχο μην βάλετε preview. Αν δεν έχετε πρόβλημα να είστε beta tester τότε προχωρήστε. Αλλά η άποψη μου είναι πως 920 και win 10, η εμπειρία so far είναι κακή.

Edited by Rey_619
http://img.photobucket.com/albums/v508/rey620/Banner.png
Link to comment
Share on other sites

Αφού δοκίμασα και εγώ το hard reset το προηγούμενο ΣΚ, τελικά επέστρεψα από χθες στα 8.1. Αυτά που (περι)γράφει ο Rey πιο πάνω είναι σε γενικές γραμμές η πραγματικότητα.

- Εγώ είδα το smoothness να καλυτερεύει μετά το hard reset αλλά η διαφορά με του 8.1 είναι αρκετή.

- Στα 10 φοβόμουν να πιάσω το κινητό και να παίξω μαζί του γιατί η μπαταρία άδειαζε πολύ γρήγορα. Σε αδράνεια και με απενεργοποίηση εκτέλεσης των περισσοτέρων εφαρμογών στο παρασκήνιο τα πράγματα ήταν μια χαρά. Έπιασα και σχεδόν 3 μέρες χωρίς φόρτιση. Όμως όταν το πείραζα έπεφτε και κάτω από 1 μέρα. Στα 8.1 είχα (και φαίνεται να έχω) 2 με 3 μέρες μπαταρίας, ανάλογα τη χρήση.

- Προβλήματα με το bluetooth δεν είχα στα 10, ούτε πριν ούτε μετά το hard reset. Έκανα ζεύξη χωρίς πρόβλημα με bluetooth ηχεία και άκουγα τη συλλογή μουσικής του κινητού μου σε αυτά χωρίς να αντιμετωπίσω ποτέ πρόβλημα.

- Ούτε με την Κάμερα αντιμετώπισα πρόβλημα. Όλα φυσιολογικά και χωρίς κάτι άξιο αναφοράς, εκτός από ένα ελαφρύ lagάρισμα σε σχέση με τα 8.1.

- Δεν μου έτυχε να έχω μουσική να παίζει καθώς δεχόμουν εισερχόμενη κλήση (ξέχασα να το δοκιμάσω), οπότε δεν γνωρίζω αν ισχύει το (σοβαρό) πρόβλημα που αναφέρει ο Rey.

- Ούτε το hotspot δοκίμασα για να έχω προσωπική άποψη.

- Οι φωτογραφίες είναι όπως τα λέει ο Rey. Ζορίζονται και lagάρουν αρκετά.

 

Τα 2 πρώτα θεωρώ ως deal breakers για εμένα και ήταν οι λόγοι για τους οποίους αποφάσισα να γυρίσω πίσω στα 8.1. Αν και η Microsoft είχε πει πως όλα τα 8.1 κινητά θα έπαιρναν τα 10 (μεγάλο και σοβαρό λάθος της) μετά από τις παραπάνω εμπειρίες μου καλώς δεν προχώρησε σε αυτό γιατί θα είχε πολύ μεγαλύτερη κατακραυγή και ανάθεμα απ' ότι αντιμετωπίζει τώρα.

Μου λείπουν αρκετά από τα Windows Phone 10 όπως π.χ. η εφαρμογή του Καιρού, το νέο look των ρυθμίσεων, η γραμμή με τις ειδοποιήσεις και τα 12 εικονίδια άμεσης πρόσβασης που τώρα έχει, το Outlook, η φωτογραφία στο background της Έναρξης, ο Edge, η συγχώνευση των sms με το skype, οι νέα εφαρμογή αφύπνισης, κ.ά. Έχει ακόμα χρόνια ζωής το 920 μου και είναι κρίμα να ταλαιπωρείται / ζορίζεται τόσο πολύ στα 10. Γενικά δεν έχω παράπονα από τα 8.1. Για μένα είναι ένα ολοκληρωμένο και άξιο λειτουργικό και δεν λυπάμαι καθόλου που θα παραμείνω σε αυτό. Εξάλλου, στο σπίτι μου έχω και 640 XL DS και απλό DS (σύζυγος και τέκνα) τα οποία μπορώ να σκαλίζω για να παρακολουθώ τις εξελίξεις.

Edited by jkamb

MyPhones: Nokia 2110i, Nokia 6150, Nokia 7650, Nokia 6600, Nokia N70, Nokia N73ME, Nokia 5800XM, Nokia C7, Nokia L920 (Win10), Nokia L625 (Win8.1), Microsoft L640, Microsoft L640XL, Microsoft L950DS, Xiaomi Pocophone F1, Xiaomi Poco F2 Pro, Xiaomi Poco F4

MyBands: Xiaomi Mi Band 2, 3, 4, Honor Watch ES, Huawei Watch Fit

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Παιδιά προσπαθώ να χρησιμοποιήσω το windows insider και δεν φένεται να δουλεύει.

 

Είχα ένα lumia με windows 8 που πήρα μόλις τώρα.

Έκανα reset to defaults

εγκατέστησα τα windows updates

το σύνδεσα στο pc και πέρασα το τελευταίο firmware

το άφησα να κάνει update τα προγράμματα

Εγκατέστησα το windows insider

διάλεξα fast insider και περίμενα το τηλέφωνο να κάνει reset όπως έγραφε.

μετά πήγα να κάνω updates και μου έλεγε πως δεν υπάρχουν καινούρια updates.

 

τι λάθος έχει γίνει; Κανονικά όταν πήγαινα στα updates δεν έπρεπε να μου εμφανίζει τα windows 10 preview ή κάτι αντίστοιχο;

 

 

>>> Update, ξαναέτρεξα το windows insider, διάλεξα την τρίτη επιλογή των technical updates και αν και μου έβγαλε error 2-3 φορές, όταν πήγα πάλι στο update κατάφερα να ξεκινήσω να κατεβάζω την 10...

Edited by Powerfull

Favorites : Sony Ericsson T68i, Sony Ericsson P800, Eten G500+, Sony Ericsson K750i, Nokia N82, LeEco Le 2

Current : Xiaomi Redmi Note 8 pro

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Καλησπέρα!

Μπορεί κάποιος να μου πει πως μπορώ να βάλω τα windows 10 στο 920; Κάποιον οδηγό ή link;

& να αργεί δε με νοιάζει. Πλέον είναι δεύτερη συσκευή.

Ευχαριστώ.

Samsung S8
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα!

Μπορεί κάποιος να μου πει πως μπορώ να βάλω τα windows 10 στο 920; Κάποιον οδηγό ή link;

& να αργεί δε με νοιάζει. Πλέον είναι δεύτερη συσκευή.

Ευχαριστώ.

 

Νομίζω πως πλέον δεν είναι δυνατή η αναβάθμιση συσκευών σε W10M, που δεν υποστηρίζουν επίσημα το λειτουργικό, μέσω της Technical Preview έκδοσής του.

Και όσοι έχουν προλάβει και έχουν κάνει την αναβάθμιση, σε περίπτωση που επιστρέψουν για οποιονδήποτε λόγο στα WP8.1 δεν θα έχουν τη δυνατότητα να αναβαθμιστούν εκ νέου στα W10M μέσω του προγράμματος Insider.

Ορίστε και η σχετική ανακοίνωση:

Hello Windows Insiders!

Earlier this year when we launched Windows 10 Mobile, we announced a series of changes to Windows 10 Mobile Insider Preview Program, including details of our launch of Windows 10 Mobile as well as changes to the supported Windows 10 Mobile Insider Preview devices.*

With the upcoming release of the Windows 10 Anniversary Update, the Release Preview ring is moving to Windows 10 Mobile Insider Preview build 14393. This change will have some impact on unsupported devices:

As stated before, unsupported devices will not receive any builds or updates newer than 10586.x

Unsupported devices will not be able to select any Windows Insider Preview rings in the Windows Insider app

Updates to apps and services may not be available for unsupported devices and in some cases may limit certain experiences

Unsupported devices can still use the Windows Device Recovery Tool to recover to Windows Phone 8.1, but will not have the option to return to Windows 10 Mobile.

As always, we appreciate our Insiders and thank you for your participation in the Windows Insider Program.

Sincerely,

Your Windows Insider Team

@WindowsInsider

Μόνο όταν έχουμε χάσει τα πάντα είμαστε πραγματικά ελεύθεροι να κάνουμε τα πάντα.
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...