Jump to content

Samsung Galaxy Note 10.1 (2014 Edition)


aeroporos
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

ardi21 ακόμα και αν για οποιοδήποτε λόγο δεν ενδιαφέρεσαι για την καινούρια συσκευή θα κερδίσεις λογικά κάποια χρήματα από την αγορά του υπάρχοντος μοντέλου.

(σχεδόν) πάντα φιλικά, Αλέξης

Apple iPhone 12 Pro 256GB Gold + Apple iPhone 7 Plus 128GB Gold + Xiaomi Redmi 4X Dual sim Black + Apple Watch Series 3

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 3,1χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Καλησπέρα. Ήθελα να ρωτήσω αν αξίζει ο κόπος να υπερχρονίσουμε τον snapdragon 800.

Απ ότι έχω διαβάσει μερικοί που έχουν δοκιμάσει , σε κάποιες περιπτώσεις, ειδικά σε παιχνίδια, είδαν αύξηση στις επιδόσεις

 

Γνωρίζω ότι για να υπάρχει η δυνατότητα υπερχρονισμού, θα πρέπει να υπάρχει και το kernel, που υποστηρίζει.

 

Εγώ μέχρι τώρα ρούταρα το τάμπλετ, με το towel root, πέρασα και τη νορβηγική official, όλα καλά.

Φυσικά το knox(δόξα το Θεό), παρέμεινε στο 0.

 

Θα ήθελα να ρωτήσω.

1: Υπάρχει δυνατότητα αλλαγής kernel, χωρίς να παραβιαστεί το knox;

2: Αξίζει στη πράξη να υπερχρονίσουμε, ένα τάμπλετ, φαντάζομαι θα θέλει και αύξηση στο ρεύμα, οπότε χωρίς ψύξη, τα πράματα γίνονται επικίνδυνα.

3. Μπορούμε να αυξήσουμε μόνο τη συχνότητα του adreno 330, χωρίς να επέμβουμε, στη cpu?

 

Πάντως αν είχα τη δυνατότητα θα δοκίμαζα να ανεβάσω τις συχνότητες, χωρίς καμία αύξηση στο ρεύμα, κι ας έπαιρνε και λίγο.

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα. Ήθελα να ρωτήσω αν αξίζει ο κόπος να υπερχρονίσουμε τον snapdragon 800.

Απ ότι έχω διαβάσει μερικοί που έχουν δοκιμάσει , σε κάποιες περιπτώσεις, ειδικά σε παιχνίδια, είδαν αύξηση στις επιδόσεις

 

Γνωρίζω ότι για να υπάρχει η δυνατότητα υπερχρονισμού, θα πρέπει να υπάρχει και το kernel, που υποστηρίζει.

 

Εγώ μέχρι τώρα ρούταρα το τάμπλετ, με το towel root, πέρασα και τη νορβηγική official, όλα καλά.

Φυσικά το knox(δόξα το Θεό), παρέμεινε στο 0.

 

Θα ήθελα να ρωτήσω.

1: Υπάρχει δυνατότητα αλλαγής kernel, χωρίς να παραβιαστεί το knox;

2: Αξίζει στη πράξη να υπερχρονίσουμε, ένα τάμπλετ, φαντάζομαι θα θέλει και αύξηση στο ρεύμα, οπότε χωρίς ψύξη, τα πράματα γίνονται επικίνδυνα.

3. Μπορούμε να αυξήσουμε μόνο τη συχνότητα του adreno 330, χωρίς να επέμβουμε, στη cpu?

 

Πάντως αν είχα τη δυνατότητα θα δοκίμαζα να ανεβάσω τις συχνότητες, χωρίς καμία αύξηση στο ρεύμα, κι ας έπαιρνε και λίγο.

Ευχαριστώ.

φίλε μου χρειάζεται kernel!!! (δεν υπάρχει κάτι καλό ,μόνο πειραματικό σε official από hanspampel)

χρειάζεται custom recovery(knox=1)δεν χρειάζεται να υπερσύγχρονισης!!(δεν έχεις ασχοληθεί αρκετά με το άθλημα) εάν είσαι διατεθειμένος κάνε knox=1 και κάνε εγκατάσταση μια custom rom ,θα δεις ότι το ταβλετ θα είναι ένα καινούριο μηχάνημα. overcloking =αύξηση ταχυτητας=θερμοκρασίας=μείωση διάρκειας μπαταρίας! αυτά τα κάναμε προ τετραετίας όταν η επεξεργαστές ήταν ποιο αργή(όχι ότι δεν γίνεται και σημερα,απλά δεν χρειάζεται ποια )

σήμερα kernel κάνουμε εγκατάσταση για αύξηση μπαταρίας και βελτίωση στην εμπειρία χρήσης μέσο tweak

Edited by alex222800
Link to comment
Share on other sites

Alex ευχαριστώ για τις πληροφορίες.

Πες μου σε παρακαλώ, σχετικά με το assault 8, και το anomaly 2 (λιγοτερο) , υπάρχει δυνατότητα να τρέχουν καλύτερα?

Ειδικά το πρώτο λαγγάρει αρκετά.

Όσο για τα υπόλοιπα , με το Android tuner, performance profile, κτλ. , τό τάμπλετ, πάει σφαίρα.

Νομίζω δεν αξίζει, να παραβιαστεί το knox,τώρα, ίσως αργότερα, γιατί είμαι κάτοχος περίπου έναμιση μήνα.

Link to comment
Share on other sites

Alex ευχαριστώ για τις πληροφορίες.

Πες μου σε παρακαλώ, σχετικά με το assault 8, και το anomaly 2 (λιγοτερο) , υπάρχει δυνατότητα να τρέχουν καλύτερα?

Ειδικά το πρώτο λαγγάρει αρκετά.

Όσο για τα υπόλοιπα , με το Android tuner, performance profile, κτλ. , τό τάμπλετ, πάει σφαίρα.

Νομίζω δεν αξίζει, να παραβιαστεί το knox,τώρα, ίσως αργότερα, γιατί είμαι κάτοχος περίπου έναμιση μήνα.

για το πρώτο χαμήλωσε τα γραφικά μεσα απο το παιχνίδι ! θα δεις διαφορά ! και επειδή το ταβλετ ειναι 10 " δεν θα δεις διαφορά στην ποιότητα της εικόνας ,για το δεύτερο δεν το έχω κατεβάσει και απο οτι ειδα δεν εχει επιλογή για γραφικά

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα . κανε υπομονή μέχρι το IFA 2014 (Σεπτέμβριο) ,μπορεί να παρουσιαστεί καινούργιο ,για αγορά θα πρέπει να περιμένεις αρκετούς μήνες ( το note 2014 παρουσιαστηκε Σεπτέμβριο αλλά για αγορά Νοέμβριο,Δεκέμβριο

 

Μεχρι Νοεμβριο-Δεκεμβριο δυσκολα να περιμενω αλλα θα κανω λιγο υπομονη να δω τι θα παρουσιασουν.

 

ardi21 ακόμα και αν για οποιοδήποτε λόγο δεν ενδιαφέρεσαι για την καινούρια συσκευή θα κερδίσεις λογικά κάποια χρήματα από την αγορά του υπάρχοντος μοντέλου.

 

Το θεμα ειναι οτι αν ενδιαφερομαι θα ξενερωσω λιγο εχοντας αγορασει το τωρινο μοντελο.:)

 

παιδιά κοιτάω τα p6000 wifi και το p6005 LTE 4g η διαφορά ειναι 100ευρώ.Γενικά σε 3g ειμαι με το κινητό το tablet κυριως για το σπίτι το θέλω απλώς σκεφτομαι ότι ίσως σε διακοπές να χρειαστώ δεδομένα.Γενικά ειναι καλά για τα λεφτά τους; Σε παιχνίδια-ταινίες ζεσταίνονται;

Επίσης ειδα ότι λέει δεν έχει webcamera,με skype κλπ τι γίνεται δεν μπορεις να εχεις εικόνα απο τον άλλο;

Επίσης μ'ενδιαφέρει και για το novago

 

Κανεις το κινητο σου -το οποιο εχεις παντα μαζι σου- hotspot, δινεις internet στο tablet οταν χρειαστεις και τελειωσε η ιστορια. Ειδικα αφου λες οτι το χρειαζεσαι κυριως για το σπιτι δεν υπαρχει λογος για μενα να πας στο LTE μοντελο.

Edited by ardi21
Link to comment
Share on other sites

Ε να γι αυτό τρώγομαι για overclocking, μήπως μπορέσω και πουσάρω, λίγο το μηχάνημα , να δω αν υπάρχει κάποια διαφορά.

Ρε συ Αlex, νομίζω έχεις custom rom, δε κάνεις ένα τσεκάρισμα, μήπως αν ανεβάσεις τη gpu, από 450, σε 550(αν το αντεχει),

θα δεις αλλαγή στα fps;

Δίαβασε και αυτό αν θες. http://www.dailyphonetricks.com/lock-adreno-gpu-clock/

Edited by special_tar
Link to comment
Share on other sites

Ε να γι αυτό τρώγομαι για overclocking, μήπως μπορέσω και πουσάρω, λίγο το μηχάνημα , να δω αν υπάρχει κάποια διαφορά.

Ρε συ Αlex, νομίζω έχεις custom rom, δε κάνεις ένα τσεκάρισμα, μήπως αν ανεβάσεις τη gpu, από 450, σε 550(αν το αντεχει),

θα δεις αλλαγή στα fps;

Δίαβασε και αυτό αν θες. http://www.dailyphonetricks.com/lock-adreno-gpu-clock/

εαν δεν υπάρξει ενα kernel απο κάποιον που να το κατέχει ....δεν ( πειράματα τύπου copy paste δεν δοκιμαζω ,μιλάμε για αύξηση τάσης μια μ.... να γίνει... ) αναγράφει οτι χρειάζεσαι CUSTOM KERNEL (για p605 υπάρχει μονο αυτο http://forum.xda-developers.com/galaxy-note-10-2014/development/kernel-permissive-stock-kernel-t2839974 )το οποιο ειναι το πρώτο του (δεν εχει ασχοληθεί ξανα) οπως αναφέρει ...So guys ive experimented a bit and found out how to compile a kernel from source. Some guys here are waiting for permissive kernel to install linux deploys etc. Here it is. Not perfect yet, but seems to work. Has nothing special features. Uses my ramdisk from my xKat Rom with init.d support. So please dont ask for more features!! Its mostly pure stock. When i try to build a custom kernel, i will make a new thread for it . εαν δουλεύει αυτή η μέθοδος που αναφέρεις δεν ξέρω αλλα εαν ηταν πετυχημένο σίγουρα θα ειχε αναφερθεί στο xda

Link to comment
Share on other sites

H samsung πως παει ρε παιδια στο θεμα της υποστηριξης? Ενα tablet που εχει βγει αρχες '14 π.χ θα παρει την εκδοση L η θα το φαει η μαρμαγκα?

 

Ρωταω γιατι δεν εχω ιδεα απο την συγκεκριμενη εταιρεια.

Link to comment
Share on other sites

H samsung πως παει ρε παιδια στο θεμα της υποστηριξης? Ενα tablet που εχει βγει αρχες '14 π.χ θα παρει την εκδοση L η θα το φαει η μαρμαγκα?

 

Ρωταω γιατι δεν εχω ιδεα απο την συγκεκριμενη εταιρεια.

Η Samsung είναι η πρώτη εταιρεία σε υποστήριξη,αναβάθμισεις( εκτός των nexus,pure android) απλά στα ταβλετ(όπως όλες οι εταιρείες) ο ρυθμός είναι ποιο αργός .οι εταιρείες το βάρος το ρίχνουν στα smartphone και όχι στα tablet.έκδοση 4.4.2 έχουμε ( όλες οι εταιρείες κάπου εκεί είναι ) κάτσε να βγει πρώτα ...

Edited by alex222800
Link to comment
Share on other sites

Η Samsung είναι η πρώτη εταιρεία σε υποστήριξη,αναβάθμισεις( εκτός των nexus,pure android) απλά στα ταβλετ(όπως όλες οι εταιρείες) ο ρυθμός είναι ποιο αργός .οι εταιρείες το βάρος το ρίχνουν στα smartphone και όχι στα tablet.έκδοση 4.4.2 έχουμε ( όλες οι εταιρείες κάπου εκεί είναι ) κάτσε να βγει πρώτα ...

 

Η πρώτη από το τέλος βέβαια. Τελευταίο update Νοέμβριος 13 στο note 2014 edition...

Link to comment
Share on other sites

Η πρώτη από το τέλος βέβαια. Τελευταίο update Νοέμβριος 13 στο note 2014 edition...

?? ποιο μοντέλο, samsung Ελλάς?? ειμαι σε 4,4,2 5 μήνες σίγουρα (δεν θυμάμαι μην σου ψέματα ) εκεί φταίει η Samsung (αργόσχολη ,για αυτο και ακριβά τα προϊόντα :w00t::dash: ) Ελλας ..... περνα τα update με odin χωρίς να φοβάσαι για εγγύηση (μέχρι και η Vodafone Αλβανίας έχει βγάλει 4.4.2 ,δεν φταίει η μαμα samsung )

Edited by alex222800
Link to comment
Share on other sites

 

 

 

Κανεις το κινητο σου -το οποιο εχεις παντα μαζι σου- hotspot, δινεις internet στο tablet οταν χρειαστεις και τελειωσε η ιστορια. Ειδικα αφου λες οτι το χρειαζεσαι κυριως για το σπιτι δεν υπαρχει λογος για μενα να πας στο LTE μοντελο.

 

Το wifi με το LTE δεν εχουν και άλλες διαφορές εκτός του 3g; Νομίζω εχουν και άλλες διαφορες.

Τα tablet αυτά την 4.4.2 φοράνε εργαστασιακά;

Edited by SAKISART2
Link to comment
Share on other sites

Το wifi με το LTE δεν εχουν και άλλες διαφορές εκτός του 3g; Νομίζω εχουν και άλλες διαφορες.

Τα tablet αυτά την 4.4.2 φοράνε εργαστασιακά;

 

Aπ'οτι βλεπω στο gsmarena εχουν διαφορα και στην cpu. Το wifi εχει τον octa 5420 ενω το LTE τον Snapdragon 800.

Link to comment
Share on other sites

Aπ'οτι βλεπω στο gsmarena εχουν διαφορα και στην cpu. Το wifi εχει τον octa 5420 ενω το LTE τον Snapdragon 800.
Nαι όντως τώρα το είδα καθώς το LTE εχει WQXGA Super clear LCD ενώ το άλλο ΤFT.Εχει και άλλες διαφορές αλλά ειναι μικρές.Γενικά αξίζει για τα λεφτά του το LTE ή είναι υπερεκτιμημένο; Βλέπω δηλ πχ τo mipad της xiaomi που ναι μεν ειναι 8'' αλλά έχει τεράστια spec στα 220ευρω.Είμαι μπερδεμένος.Θέλω να παρω κάτι καλό αρκεί να αξίζει τα χρήματα του. Edited by SAKISART2
Link to comment
Share on other sites

Nαι όντως τώρα το είδα καθώς το LTE εχει WQXGA Super clear LCD ενώ το άλλο ΤFT.Εχει και άλλες διαφορές αλλά ειναι μικρές.Γενικά αξίζει για τα λεφτά του το LTE ή είναι υπερεκτιμημένο; Βλέπω δηλ πχ τo mipad της xiaomi που ναι μεν ειναι 8'' αλλά έχει τεράστια spec στα 220ευρω.Είμαι μπερδεμένος.Θέλω να παρω κάτι καλό αρκεί να αξίζει τα χρήματα του.

 

Και τα 2 την ιδια οθονη εχουν. Τουλαχιστον συμφωνα με το gsm.

 

Απο την στιγμη που ειναι 7.9 το mipad δεν μπορεις να το συγκρινεις. Πολυ ωραιο αλλα μικρο. 5αρι κινητο και 7.9 tablet για μενα δεν εχει καποιο νοημα.

Edited by ardi21
Link to comment
Share on other sites

Και τα 2 την ιδια οθονη εχουν. Τουλαχιστον συμφωνα με το gsm.

 

Απο την στιγμη που ειναι 7.9 το mipad δεν μπορεις να το συγκρινεις. Πολυ ωραιο αλλα μικρο. 5αρι κινητο και 7.9 tablet για μενα δεν εχει καποιο νοημα.

Στη Samsung έβαλα τη σύγκριση

 

http://www.samsung.com/gr/consumer/comparison?prda=SM-P6050ZWAEUR&prdb=SM-P6000ZWAEUR

Link to comment
Share on other sites

 

Μερικες φορες δεν αναγραφονται 100% οι ονομασιες. Αν πας στο αμερικανικο site της samsung θα δεις οτι γραφει μονο WQXGA (2560 x 1600) και στις 2 εκδοσεις.

 

Ιδιες οθονες εχουν, μην σε απασχολει.

Edited by ardi21
Link to comment
Share on other sites

Το wifi με το LTE δεν εχουν και άλλες διαφορές εκτός του 3g; Νομίζω εχουν και άλλες διαφορες.

Τα tablet αυτά την 4.4.2 φοράνε εργαστασιακά;

εχουν την ιδια οθονη ,ο snapdragon 800 διαχειρίζεται με μεγαλύτερη "άνεση"(ποιο smooth,λιγότερο lag) την ανάλυση(απαιτεί αρκετή ισχύ ) της οθόνης ,θερμαίνεται λιγότερα ,καλύτερη συμπεριφορά στα Multimedia+ ελαφρώς καλύτερος στα παιχνίδια. με απλα λόγια ειναι καλυτερος επεξεργαστής!! εργαστασιακά φοράνε 4.3

Edited by alex222800
Link to comment
Share on other sites

Να εχουμε λιγο το νου μας παιδια...Ειναι φιλου:εγινε κλοπη του samsung galaxy note 10.1 wifi only σε χρωμα λευκο και με serial no RF2DA0DE5YN απο την περιοχη της Βεροιας...Ηταν σε μαυρη θηκη της ROCK...Οποιαδηποτε πληροφορια καλοδεχουμενη....εχει δηλωθει και στην αστυνομια.

Ευχαριστω πολυ...

Link to comment
Share on other sites

εχουν την ιδια οθονη ,ο snapdragon 800 διαχειρίζεται με μεγαλύτερη "άνεση"(ποιο smooth,λιγότερο lag) την ανάλυση(απαιτεί αρκετή ισχύ ) της οθόνης ,θερμαίνεται λιγότερα ,καλύτερη συμπεριφορά στα Multimedia+ ελαφρώς καλύτερος στα παιχνίδια. με απλα λόγια ειναι καλυτερος επεξεργαστής!! εργαστασιακά φοράνε 4.3

4.4.2 φορανε.

iPhone 14 Pro Max

iWatch 9

Airpods Pro

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Samsung Galaxy Note 10.1 (2014 Edition)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...