Jump to content

Samsung Galaxy Note 10.1 (2014 Edition)


aeroporos
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Όταν root-άρεις το Note γράφει το Knox? Επειδή δεν έχω ασχοληθεί λόγω του γεγονότος οτι ήμουν στην εγγύηση δεν το είχα ψάξει. Έχει βγει κάποιος τρόπος να το κάνουμε root χωρίς να γράψει;

Ναι θα γράψει !! Εάν δεν έχεις εγγύηση δεν έχει σημασία εάν θα γράψει η όχι

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
  • Απαντήσεις 3,1χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Το P600 είχε ένα μικρό update (540Mb) πριν λίγες μέρες

Το LTE μοντέλο τίποτα...

Galaxy Note Edge, Galaxy Note II, HTC Trophy, Nokia N900,

Galaxy Note 10.1 2014 LTE (SM-P605), Nokia Lumia 630 DS

Link to comment
Share on other sites

Το P600 είχε ένα μικρό update (540Mb) πριν λίγες μέρες

Το LTE μοντέλο τίποτα...

 

Εγω παντως πηρα στο P605 ενα μικρο update χθες.

5.1.1

Δεν εδωσα ιδιαιτερη σημασια ισως εχει να κανει με κατι απο τα ακολουθα :

Android Security patch level : 2017-02-01

Baseband version : P605XXU1EQB2

Kernel Version : 3.4.0-9935942

Edited by DEJiX
Link to comment
Share on other sites

υπαρχουμε ακομα για την σαμυ ?

 

θα μας ερθει κανα marhsmallow και θα μεινω στον τοπο :)

Από Samsung ΜΗΝ περιμένεις !! Δίνει μόνο Security update ! Για τους κατόχους του p605 υπάρχει μια ελπίδα για Custom tw android 6 . Αυτός που το προσπαθεί έχει συναντήσει κάποια προβλήματα αυτή την στιγμή + έχει περιορισμένο χρόνο (πιστεύω ότι θα γίνει ,είναι θέμα χρόνου )

Edited by alex222800
Link to comment
Share on other sites

Είμαι ακόμα σε εγγύηση. . Από το καλοκαίρι τα πειραματα αλλά το χρησιμοποιώ σαν βασικό τηλέφωνο μου και δεν ρισκάρω την λειτουργικοτητα σε καθημερινή χρήση
Tech fusion
Link to comment
Share on other sites

υπαρχουμε ακομα για την σαμυ ?

 

θα μας ερθει κανα marhsmallow και θα μεινω στον τοπο :)

 

άστο...με σιγουριά δεν μείνεις στον τόπο!!...τουλάχιστον απ αυτό...:lol:...η samsung μας ψέκασε με εξαφανιζόλ

2i6fhs-5.png
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Οποίος τρελαίνεται με το lag στην official 5.1.1 μπορεί να δοκιμάσει αυτό (https://forum.xda-developers.com/galaxy-note-10-2014/orig-development/p600-cyanogenmod-14-0-unofficial-builds-t3457898).

 

Σφαίρα, άφθονη διαθέσιμη μνήμη και κορυφαία μπαταρία. Τόσο δύσκολο για μια τεράστια εταιρεία να βγάλει ένα σοβαρό update και το κάνουν στον ελεύθερο τους χρόνο 5-6 άτομα. Τι να πεις...

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Οποίος τρελαίνεται με το lag στην official 5.1.1 μπορεί να δοκιμάσει αυτό (https://forum.xda-developers.com/galaxy-note-10-2014/orig-development/p600-cyanogenmod-14-0-unofficial-builds-t3457898).

 

Σφαίρα, άφθονη διαθέσιμη μνήμη και κορυφαία μπαταρία. Τόσο δύσκολο για μια τεράστια εταιρεία να βγάλει ένα σοβαρό update και το κάνουν στον ελεύθερο τους χρόνο 5-6 άτομα. Τι να πεις...

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

 

μ αυτή δουλεύει το πενάκι κανονικά;;; η στον βωμό της γρηγοράδας γίνετε ένα κοινό tablet?

2i6fhs-5.png
Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα παιδιά, προσπαθώ να φλασαρω twrp και έτυχα στις εξής κακοτοπιές.

 

κατεβάζω από τη επίσημη σελίδα την τελευταία έκδοση για το P605 [ https://twrp.me/devices/samsunggalaxynote1012014qcom.html ] , φλασαρω με επιλογή να κάνει επανεκκίνηση κι όταν προσπαθώ να μπω μετά ρικοβερι με Volume up +power button δεν μου φορτώνει η twrp αλλά η κλασική ..

 

λέω επειδή έκανε αυτόματα επανεκκίνηση θα γυρίσε στη δική του οπότε την φλασαρα πάλι χωρίς να τσεκάρω αυτόματη εκκίνηση.. πάω τότε να μπω στο ρικοβερι κ έπεσα σε μια loop όπου δεν φορτώνε τπτ και έδειχνε ένα μνμ Recovery is not Seandroid Enforcing .. ήμουν έτοιμος να το ανοίξω να βγάλω μπαταρία για πρώτη φορά ώσπου κατάφερα να μπω Download Mode και πέρασα πάλι την twrp με επιλογή αυτόματη επανεκκίνηση και έτσι γλύτωσα το πρόβλημα χωρίς να έχω όμως twpr..

 

δοκίμασα να περάσω μια παλιότερη έκδοση twpr, την 3.0.2 αλλά και πάλι τπτ..

 

κάπου εδώ εγκατέλειψα τις πρωτοβουλίες και είπα να ρωτήσω για βοήθεια

 

κάποια λύση; ευχαριστώ

Edited by georgew21
διορθώσεις
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Παιδια ακουγεται τπτ για κανενα νεο ΝΟΤΕ ΤΑΒ? Τιποτε στυλ 2017 edition εννοω.

Μπας και η Sammy εχει εγκαταλειψει το ΝΟΤΕ ΤΑΒ κυριως τωρα που δινει το ΤΑΒ S3 με το S pen?

 

Εχει δει κανενας το ΤΑΒ S3 ζωντανο? Εχει τα καλουδια του ΝΟΤΕ και τις λειτουργιες του S pen οπως τις γνωριζουμε απο το ΝΟΤΕΛΙ?

 

ΤΝΧ

Edited by baxy
Νοτάκιας από τα γενοφάσκια του.
Link to comment
Share on other sites

Τελευταία αργεί να φορτίσει. Η μπαταρία κρατάει καλά θα έλεγα αλλά οταν το βάζω για φορτιση θέλει μισή μέρα. Δε ξέρω αν έχει θέμα ο φότι στης γιατί έχει μια μικρή τσάκισε το καλώδιο.

Έχει βάλει κάποιος κάποια μπαταρία δοκιμασμένη ή να το πάω στη σαμσουνγκ;

Link to comment
Share on other sites

Τελευταία αργεί να φορτίσει. Η μπαταρία κρατάει καλά θα έλεγα αλλά οταν το βάζω για φορτιση θέλει μισή μέρα. Δε ξέρω αν έχει θέμα ο φότι στης γιατί έχει μια μικρή τσάκισε το καλώδιο.

Έχει βάλει κάποιος κάποια μπαταρία δοκιμασμένη ή να το πάω στη σαμσουνγκ;

Δοκίμασε άλλο καλώδιο ,φορτιστή !!

Link to comment
Share on other sites

Τελευταία αργεί να φορτίσει. Η μπαταρία κρατάει καλά θα έλεγα αλλά οταν το βάζω για φορτιση θέλει μισή μέρα. Δε ξέρω αν έχει θέμα ο φότι στης γιατί έχει μια μικρή τσάκισε το καλώδιο.

Έχει βάλει κάποιος κάποια μπαταρία δοκιμασμένη ή να το πάω στη σαμσουνγκ;

Μαλλον θελει καλιμπραρισμα η μπαταρια

εγω καποια στιγμη χρειαζομουν 8 ωρες για τη φορτιση

κατεβασα απο το play store ena app με βαθμολογια 4.6 δεν θυμαμαι τ ονομα του ..εγινε καλιμπραρισμα σε 5 κ οταν το ξαναφορτισα χρειαστηκε 2.5 ωρες απο το 3% στο 100

επαθα πλακα

δοκιμασε το

Link to comment
Share on other sites

παιδιά,η μπαταρία αν δεν βγει το φισάκι,δύσκολα σετάρει.

αν βλέπετε περίεργες μεταπτώσεις του ποσοστού στην φόρτιση η στην χρήση,πρέπει ν ανοίξετε καπάκι,ν αποσυνδέσετε την μπαταρία για λίγα λεπτά.μόνο έτσι γίνετε reset στο τσιπάκι της μπαταρίας.

π.χ. αν έχεις ποσοστό 40% και ξαφνικά το δεις στο 15%,τότε η μπαταρία πρέπει να σετάρει.

το ίδιο και στην φόρτιση....αν από 30 σου δείξει 60 σε χρόνο ρεκόρ,θέλει σετάρισμα,γιατί και στην χρήση,όταν θα πέσει στο 60,ξαφνικά θα πάει στο 30.έτσι οι πληροφορίες που δίνει το τσιπάκι της μπαταρίας στο μηδέν,είναι +30%....δηλαδή την ποσόστοση που δίνει το τσιπάκι λάθος.

....έχω αποσυνδέσει την μπαταρία στο 17% και στη επανασύνδεση είχα 46%.

....τον ταλευταίο και ρό όμως δεν είδα γιατριά...έπαιρνα το πολύ 2 ώρες sot.

παρήγγειλα αυτή... https://interfox.gr/samsung-t8820e-galaxy-note-10-1-tab-3-7v-8220mah.html ....

την έβαλα σήμερα....το παράδοξο είναι ότι τα καλώδια στο φισάκι είναι λίγο μακρύτερα και την κοϋμπωσα με κάποια δυσκολία.

την πήρα και καλά για γνήσια,αλλά με τα καλώδια ψιλογειώθηκα!!

θα πέσει δοκιμή και θα επανέλθω με νεότερα....και fake να είναι,αν δουλεύει καλά δεν θα έχω θέμα.

2i6fhs-5.png
Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν θα σας πω μια πρόσφατη παρόμοια εμπειρία με παρόμοια συμπτώματα. Καταρχάς δοκίμασα κι εγώ ολα όσα είπατε. Πήρα καινούρια μπαταρία από το ίδιο μαγαζί που περιγράφετε αλλά ούτε εμένα μου καθόταν καλά στο ματι. Μάλιστα με ένα ζυγισμα σε ζυγαριά ακριβείας μου την έδειχνε 20 γραμμάρια ελαφρύτερη από της μάνας του. Δεν μπήκα στον κόπο να την κουμπωσω. Επιστροφή και refund. Αυτό που δοκίμασα και μου έχει δούλεψε μέχρι στιγμής (περίπου 10 φορτισεις-αποφορτισεις) από τότε είναι το εξής : Το έκανα root με μια αρκετά εύκολη διαδικασία και μετά calibration με πρόγραμμα από play store. Υπάρχουν άπειρα τέτοια προγράμματα.
Link to comment
Share on other sites

παιδιά,η μπαταρία αν δεν βγει το φισάκι,δύσκολα σετάρει.

αν βλέπετε περίεργες μεταπτώσεις του ποσοστού στην φόρτιση η στην χρήση,πρέπει ν ανοίξετε καπάκι,ν αποσυνδέσετε την μπαταρία για λίγα λεπτά.μόνο έτσι γίνετε reset στο τσιπάκι της μπαταρίας.

π.χ. αν έχεις ποσοστό 40% και ξαφνικά το δεις στο 15%,τότε η μπαταρία πρέπει να σετάρει.

το ίδιο και στην φόρτιση....αν από 30 σου δείξει 60 σε χρόνο ρεκόρ,θέλει σετάρισμα,γιατί και στην χρήση,όταν θα πέσει στο 60,ξαφνικά θα πάει στο 30.έτσι οι πληροφορίες που δίνει το τσιπάκι της μπαταρίας στο μηδέν,είναι +30%....δηλαδή την ποσόστοση που δίνει το τσιπάκι λάθος.

....έχω αποσυνδέσει την μπαταρία στο 17% και στη επανασύνδεση είχα 46%.

....τον ταλευταίο και ρό όμως δεν είδα γιατριά...έπαιρνα το πολύ 2 ώρες sot.

παρήγγειλα αυτή... https://interfox.gr/samsung-t8820e-galaxy-note-10-1-tab-3-7v-8220mah.html ....

την έβαλα σήμερα....το παράδοξο είναι ότι τα καλώδια στο φισάκι είναι λίγο μακρύτερα και την κοϋμπωσα με κάποια δυσκολία.

την πήρα και καλά για γνήσια,αλλά με τα καλώδια ψιλογειώθηκα!!

θα πέσει δοκιμή και θα επανέλθω με νεότερα....και fake να είναι,αν δουλεύει καλά δεν θα έχω θέμα.

 

Έχω την εντύπωση οτι αυτή η μπαταρία που πήρες είναι για το Note 10.1 και όχι για το 10.1 (2014 Edition) οπότε για αυτό και η διαφορά στο μήκος του καλωδίου. Τσέκαρέ το και εσύ. :)

Link to comment
Share on other sites

Έχω την εντύπωση οτι αυτή η μπαταρία που πήρες είναι για το Note 10.1 και όχι για το 10.1 (2014 Edition) οπότε για αυτό και η διαφορά στο μήκος του καλωδίου. Τσέκαρέ το και εσύ. :)

 

γράφει για p605....άρα δεν παίζει αυτό.

...με την πρώτη φόρτιση πήρα σχεδόν 5 ώρες οθόνη....το πρωινό από 7 μέχρι το μεσημέρι δουλεύω 4g λόγο δουλειάς....Πρόγραμμα για ταξί που είναι ενεργοβόρο.

συν αρκετό net.... το απόγευμα το ζόρισα και με λίγο παιχνίδι,που δεν παίζω συνήθως....συν βίντεο.δεν περιμένω παραπάνω.

με την ίδια χρήση πριν δεν κατάφερνα ούτε 2 ώρες.

...το ζητούμενο είναι να γίνει η δουλειά μου....αν θα έχει διάρκεια δεν ξέρω...Μέχρι στιγμής καλά μου τα λέει.

2i6fhs-5.png
Link to comment
Share on other sites

Αν το πάμε σε εξουσιοδοτημενο της σαμσουνγκ δεν την αλλάζουν; Δηλ από το να πειραματιζομαστε αν είναι ή δεν είναι γνήσια κλπ

Εγώ κυρίως με τη φόρτιση είχα θεμα(αργούσε να φορτίσει ) τώρα δοκίμασα από το store το app και περιμένω να δω στην επόμενη φόρτιση . Σε SOT είμαι οκ ακομη...

Link to comment
Share on other sites

Αν το πάμε σε εξουσιοδοτημενο της σαμσουνγκ δεν την αλλάζουν; Δηλ από το να πειραματιζομαστε αν είναι ή δεν είναι γνήσια κλπ

Εγώ κυρίως με τη φόρτιση είχα θεμα(αργούσε να φορτίσει ) τώρα δοκίμασα από το store το app και περιμένω να δω στην επόμενη φόρτιση . Σε SOT είμαι οκ ακομη...

 

και βέβαια στην αλλάζουν...54 ευρώ....κι 6 μήνες εγγύηση.

επίσημο service samsung Πάτρας....αν έχει η smartec άλλη τιμή δεν γνωρίζω.

Edited by tarif16nikos
2i6fhs-5.png
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

ολο και χειροτερεύει με τη φόρτιση. Θελει μια μερα σχεδόν να φορτίσει. Δοκιμασα σε τηλ Samsung και φορτίζει κανονικά.Αρα δε φταίει ο φορτιστης. Μαλλον η μπαταρια φταίει. Εγω ήξερα οτι δε κρατάει μια μπαταρια σε αυτονομία οταν χασει απόδοση οχι οτι θα καθυστερεί η φόρτιση .

 

Edit: Τελικά έφταιγε το καλώδιο. Το κινητό το φορτιζε επειδή χρειάζεται λιγότερα amper.

Αλλαξα το καλώδιο και δείχνει να φορτίζει κανονικά :)

Edited by SAKISART2
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Καλημέρα και από εμένα μετά από αρκετό καιρό.

Είμαι κάτοχος ενός p605 εδώ και τρία χρόνια περίπου. Τον τελευταίο καιρό μου κάνει κάτι κουλά.

Συγκεκριμένα όταν λειτουργεί και σε οποιαδήποτε περίπτωση (ανοιχτή εφαρμογή, λειτουργικό σύστημα, κατάσταση ηρεμίας) στα καλά καθούμενα αρχίζει να ανεβοκατεβαίνει η notification bar (σαν ένα αόρατο χέρι να την πάτα) και το τάμπλετ κολλάει.

Σε άλλες περιπτώσεις π.χ. όταν παίζω κάποιο παιχνίδι παρουσιάζονται taps χωρίς να έχω κάνει τίποτε.

Σε κάποιες περιπτώσεις μετά από λίγο τα συμπτώματα σταματούν μόνα τους, διαφορετικά απαιτείται reboot.

Έχω κάνει επαναφορά στις εργοστασιακές ρυθμίσεις και έχω απεγκαταστήσει όλες τις εφαρμογές που δεν χρησιμοποιούσα αλλά το πρόβλημα παραμένει.

Έχει κανείς αντιμετωπίσει παρόμοιο θέμα ή υπάρχει καμιά ιδέα για το τι μπορεί να φταίει?

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα και από εμένα μετά από αρκετό καιρό.

Είμαι κάτοχος ενός p605 εδώ και τρία χρόνια περίπου. Τον τελευταίο καιρό μου κάνει κάτι κουλά.

Συγκεκριμένα όταν λειτουργεί και σε οποιαδήποτε περίπτωση (ανοιχτή εφαρμογή, λειτουργικό σύστημα, κατάσταση ηρεμίας) στα καλά καθούμενα αρχίζει να ανεβοκατεβαίνει η notification bar (σαν ένα αόρατο χέρι να την πάτα) και το τάμπλετ κολλάει.

Σε άλλες περιπτώσεις π.χ. όταν παίζω κάποιο παιχνίδι παρουσιάζονται taps χωρίς να έχω κάνει τίποτε.

Σε κάποιες περιπτώσεις μετά από λίγο τα συμπτώματα σταματούν μόνα τους, διαφορετικά απαιτείται reboot.

Έχω κάνει επαναφορά στις εργοστασιακές ρυθμίσεις και έχω απεγκαταστήσει όλες τις εφαρμογές που δεν χρησιμοποιούσα αλλά το πρόβλημα παραμένει.

Έχει κανείς αντιμετωπίσει παρόμοιο θέμα ή υπάρχει καμιά ιδέα για το τι μπορεί να φταίει?

 

μπα κι έχεις καμία παλιά ζελατίνα η tempered glass φθαρμένο?

2i6fhs-5.png
Link to comment
Share on other sites

Όχι. Δεν έχει εγκατασταθεί ποτέ στο τάμπλετ αυτό ζελατίνα ή tempered glass.
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Samsung Galaxy Note 10.1 (2014 Edition)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...