Jump to content

Sony Xperia Z1


zxr
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

έχουν αρκετή διαφορά στο μέγεθος της οθόνης . Εμένα που το είδα απο κοντά για smartphone το Ζ1 είναι πιο βολικό και ωραίο από το note3 .

 

δεν διαφωνω, αισθητικα μ αρεσει και μένα περισσότερο το z1. το μονο που με χαλάει οπως και σε πολλούς ειναι ότι ενω έχει μικρότερη οθόνη απο το note στο συνολικό μέγεθος το πλησιάζει. προσωπικά θα θυσιαζα το αδιαβροχο για μικρά bezel. μερικοι πάλι όχι.. φαντάσου το συγκεκριμένο με bezel οπως του g2. θα σκεφτομουν να δωσω το one

- Samsung Galaxy SIII - Nokia Ν9 - HTC One Black - LG G2 - Xiaomi Hongmi

- iphone 5s space grey - Sony Xperia Z3 - Samsung Galaxy S6 - Iphone 6 Space Grey - Nexus 5x - Iphone 6s Space Grey - xiaomi mi9t pro - oneplus 5t - nexus 6p - realme gt master edition 

- Oneplus 12

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 3,1χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Επειδή το ακούω από πολλούς αυτό θα μπορούσε η Sony να κάνει το εξής πολύ καλό που είχε κάνει με Z/ZL. Να θυσιάσει δηλαδή το αδιάβροχο και να μικρύνει τις διαστάσεις.. Οπότε ένα Z1/ZL1 αλλά να κυκλοφορήσει παντού (όχι όπως το ZL) θα ήταν μία παραπάνω επιλογή για αυτούς που δεν τους ενδιαφέρει η αδιαβροχοποίηση αλλά και για τους άλλους :)
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Επειδή το ακούω από πολλούς αυτό θα μπορούσε η Sony να κάνει το εξής πολύ καλό που είχε κάνει με Z/ZL. Να θυσιάσει δηλαδή το αδιάβροχο και να μικρύνει τις διαστάσεις.. Οπότε ένα Z1/ZL1 αλλά να κυκλοφορήσει παντού (όχι όπως το ZL) θα ήταν μία παραπάνω επιλογή για αυτούς που δεν τους ενδιαφέρει η αδιαβροχοποίηση αλλά και για τους άλλους :)

 

αν εξαιρεσεις το μηκος..με τετοιο παχος που εχει το ZL δεν αξιζει! ημουν ετοιμος να το παρω, αλλα θεωρω οτι σημερα το παχος μετραει πιο πολυ σε ενα κινητο. αυτο σε ενοχλει στην τσεπη, οχι αν ειναι 0,8 χιλιοστα μικροτερο...εκει ειναι μικρο το κακο..

οποτε το καλυτερο θα ηταν αν κανει μια τετοια διαφοροποιηση, ναχει νοημα! ναναι πραγματικα πιο μαζεμενο το ενα απο το αλλο...

Xperience: Nokia 3110,3310, EricssonT65, T68,Z600,k700,k750,k810,G900,C905,nokia N79,N8,xperia ARC S,neo V, P, Τ, Z, Z1, Asus padfone infinity 2, xperia Z1c,M,Galaxy tab S, xperia Z3c, Galaxy S6edge, S7edge, HTC M7, xperia Z5c, G5, S8+, G6, U11, Note 8, OP 5T, Μate 10pro, Lg V30, Galaxy S9+, Note 9, S10+,Zenfone 5z,mate 20 pro,op 7 pro,LG v40,note 10+,p30 pro, xperia 1ii, s20 ultra, s20+, note 20 ultra, LG G8, xperia 5ii,iphone 12 pro max,s21 ultra, OP 9 pro, iphone 13 pro, s22 ultra, a52s 5G, xperia 5iv, a53, s23,s23 ultra, iphone 14 pro, a54, xperia 1v

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά έχω το Ζ1 και όταν τραβώ video και κάνω εστίαση κάπου ακούγεται ένας ήχος, το δοκίμασα ξανά και έκανα 3 εστιάσεις επίτηδες και ακουστήκαν και της 3 φορές και ακόμα ένα πρόβλημα με το video είναι όταν μόνο έχεις κοντά το χέρι στο ηχείο και το καλήβεις λίγο ακούγεται στην αρχή μόνο ένα ήχος σαν τρίξιμο, έχει παρατηρήσει κανένας αυτά τα προβλήματα, έχει κανένας το Sony car.app στο Z1 το κατάργησαν το application ήταν πολύ χρήσιμο μήπως υπάρχει πουθενά να το κατεβάσουμε.
Link to comment
Share on other sites

γεια σε ολους ειμαι νεος στο forum και γιαυτο δεν εχω βρει ακομα ακρη με τα μυν το που ειναι κτλ.εχω ενα θεμα με τι z1 ενω αλλα κινητα εχουν 3-4 γραμες wi-fi στο ιδιο δυκτιο εγω εχω ισα ισα μια γραμμη,μπορει καποιος να με βοηθησει?φοβαμαι μηπος επειδη ανεβαζει μεγαλη θερμοκρασια πισο στην μερια τις καμερας μου εχει κανει καποιο προβλημα στην κερεα ισος σας ευχαριστω.
Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
γεια σε ολους ειμαι νεος στο forum και γιαυτο δεν εχω βρει ακομα ακρη με τα μυν το που ειναι κτλ.εχω ενα θεμα με τι z1 ενω αλλα κινητα εχουν 3-4 γραμες wi-fi στο ιδιο δυκτιο εγω εχω ισα ισα μια γραμμη,μπορει καποιος να με βοηθησει?φοβαμαι μηπος επειδη ανεβαζει μεγαλη θερμοκρασια πισο στην μερια τις καμερας μου εχει κανει καποιο προβλημα στην κερεα ισος σας ευχαριστω.

 

Το πρόβλημα είναι η ένδειξη μόνο ή υπάρχει και στην πράξη;

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Τσεκαρα αν μπορω να παρω το update στο pc companion και ειδα οτι το εχει διαθεσιμο.Και λιγο πριν αρχισω διαβασα στο xda οτι χανεις το root και δεν υπαρχει τροπος ακομα να το ξανακανεις...οποτε θα κανω λιγο υπομονη.Αν καποιος δεν εχει root η δεν τον νοιαζει να το χασει ας κανει το update να μας πει εντυπωσεις :).
Link to comment
Share on other sites

Η ποιότητα της φωτογραφίας βελτιώθηκε αισθητά μετά το update
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Εγώ θα θελα να ρωτήσω τους κατόχους για τη λήψη βίντεο με το focus στο object tracking.

Τι αποτελέσματα φέρνει; Πάλι είναι φόκους στο αυτόματο και ψάχνει εδώ κι εκεί; υποθέτω δεν είναι σαν το touch focus στα σαμσουνγκ που "κλειδώνει" το φόκους σε συγκεκριμένη απόσταση;

 

Δεν υπάρχει και κανένα σχετικό βίντεο στο youtube για το Ζ1....

Link to comment
Share on other sites

Η ποιότητα της φωτογραφίας βελτιώθηκε αισθητά μετά το update

 

Εχεις κανει update;Ειδα καποιες φωτογραφιες,ειναι πολυ καλυτερες.Αντε να βγει και το root να το περασω.

Link to comment
Share on other sites

Έμενα δεν μου έβγαλε τίποτα ακόμα, που μπορούμε να δούμε την χώρα προέλευσης της του τηλ… Edited by johntsia
Link to comment
Share on other sites

Έμενα δεν μου έβγαλε τίποτα ακόμα, που μπορούμε να δούμε την χώρα προέλευσης της του τηλ…

 

Πάνω στο κουτί

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα παιδιά.

 

Η χρήση με το ένα χέρι είναι εύκολη στο z1 ;

Θέλω να δώσω το note ii γιατι με κούρασε που θέλει 2 χέρια.

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω για το note2 αλλά θα σου πω για το S4 που ήταν αρκετά ελαφρύ, το Ζ1 έχει τα κεντρικά πλήκτρα μέσα στην οθόνη με αποτέλεσμα να είναι καλύτερο όταν το χειρίζεσαι φτάνουν καλύτερα τα δάχτυλα, πάντως το τηλ.. είναι πολύ καλύτερο από τα κορυφαία Samsung από θέμα ποιότητας το μόνο αρνητικό που βλέπω είναι η ζελατίνες που έχει και φοβάσαι να μην γρατσουνιστούν .
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ. το πήρα εχθές και έχω πάθει πλάκα . έπαιζα μόνο με samsung για χρόνια. Τελικά η sony με το z1 έκανε τρελή κίνηση. :D
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ. το πήρα εχθές και έχω πάθει πλάκα . έπαιζα μόνο με samsung για χρόνια. Τελικά η sony με το z1 έκανε τρελή κίνηση. :D

 

Καλοριζικο φιλε μου. Τι διαφορες βρισκεις απο τα προηγουμενα smartphones σου;

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Καλοριζικο φιλε μου. Τι διαφορες βρισκεις απο τα προηγουμενα smartphones σου;

1) Κανένα lag

2) Μαρέσει το UI περισσότερο από της Samsung

3) Camera :!:

4) Η οθόνη πολύ καλύτερη για τα δικα μου πάντα γούστα από τα samsung.

Link to comment
Share on other sites

1) Κανένα lag

2) Μαρέσει το UI περισσότερο από της Samsung

3) Camera :!:

4) Η οθόνη πολύ καλύτερη για τα δικα μου πάντα γούστα από τα samsung.

 

επειδη ειχες αρκετα samsung, και επειδη νομιζα πως ειναι η ιδεα μου:

πες μου, το UI της samsung δεν ειναι απαισιο? αντε να μην με πω υπερβολικο, πολυ χειροτερο απο των sony??

με μονη εξαιρεση οτι σου δινει καμια φορα καποιες επιπλεον ρυθμισεις-επιλογες-εφε σε καμερα πχ ή αλλου?

(χθες εψαχνα σε ενα S4 mini να βαλω το swype, οχι την εφαρμογη αλλα το "συνταξη με περασμα" που λεμε που υπαρχει μες το κινητο..και ειχε 2 διαφορετικες επιλογες που δεν καταλαβα τον λογο υπαρξης τους,οταν εδω εχεις ενα κλικ και τελος..μου φανηκε πολυ χαζο το μενου του και αν το ξαναπιασω θα γραψω ακριβως τι ηταν γιατι τωρα δε θυμαμαι. γενικα ομως δε μαρεσε ξανα καθολου)

Xperience: Nokia 3110,3310, EricssonT65, T68,Z600,k700,k750,k810,G900,C905,nokia N79,N8,xperia ARC S,neo V, P, Τ, Z, Z1, Asus padfone infinity 2, xperia Z1c,M,Galaxy tab S, xperia Z3c, Galaxy S6edge, S7edge, HTC M7, xperia Z5c, G5, S8+, G6, U11, Note 8, OP 5T, Μate 10pro, Lg V30, Galaxy S9+, Note 9, S10+,Zenfone 5z,mate 20 pro,op 7 pro,LG v40,note 10+,p30 pro, xperia 1ii, s20 ultra, s20+, note 20 ultra, LG G8, xperia 5ii,iphone 12 pro max,s21 ultra, OP 9 pro, iphone 13 pro, s22 ultra, a52s 5G, xperia 5iv, a53, s23,s23 ultra, iphone 14 pro, a54, xperia 1v

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ. το πήρα εχθές και έχω πάθει πλάκα . έπαιζα μόνο με samsung για χρόνια. Τελικά η sony με το z1 έκανε τρελή κίνηση. :D

καλορίζικο .Το Ζ1 έχει απίστευτα χαρακτηριστικά για smartphone και υπερτερεί από τη ναυαρχίδα της samsung

Link to comment
Share on other sites

Πολυ απλό και γρήγορο. Όταν το ροοτάρω κιολάς θα το παώ ακριβώς στα μέτρα μου.

Ένα πρόβλημα έχω μονο. Θέλω να βρώ μια μεμβράνη για το πίσω μέρος όχι το μπροστά για να μην το κάνω όλο γρατζουνιές.

Θήκη δεν θέλω γιατι τώρα χωράει στο χέρι μου ακριβώς δεν θέλω να πάρει και άλλο πλάτος.

 

Αν ξέρετε τι μπορώ να κάνω για το πίσω μέρος πες τε μου καμια λύση.

Link to comment
Share on other sites

Πολυ απλό και γρήγορο. Όταν το ροοτάρω κιολάς θα το παώ ακριβώς στα μέτρα μου.

Ένα πρόβλημα έχω μονο. Θέλω να βρώ μια μεμβράνη για το πίσω μέρος όχι το μπροστά για να μην το κάνω όλο γρατζουνιές.

Θήκη δεν θέλω γιατι τώρα χωράει στο χέρι μου ακριβώς δεν θέλω να πάρει και άλλο πλάτος.

 

Αν ξέρετε τι μπορώ να κάνω για το πίσω μέρος πες τε μου καμια λύση.

Εγώ για τη πίσω πλευρά έχω βάλει αυτό http://www.ebay.com/itm/281173475051?var=580228682333&ssPageName=STRK:MEWNX:IT&_trksid=p3984.m1497.l2649 και έχει τέλεια αίσθηση στο χέρι.Βέβαια χάνεις το logo της Sony ... Αλλά μπορώ να ζήσω και χωρίς αυτό! :P

Link to comment
Share on other sites

Εγώ για τη πίσω πλευρά έχω βάλει αυτό http://www.ebay.com/itm/281173475051?var=580228682333&ssPageName=STRK:MEWNX:IT&_trksid=p3984.m1497.l2649 και έχει τέλεια αίσθηση στο χέρι.Βέβαια χάνεις το logo της Sony ... Αλλά μπορώ να ζήσω και χωρίς αυτό! :P

 

http://www.ebay.com/itm/251340910658?var=550282399676&ssPageName=STRK:MEWNX:IT&_trksid=p3984.m1439.l2649

[sIGPIC][/sIGPIC]My "baby"!
Link to comment
Share on other sites

Έχω δει 2-3 review που αναφέρουν οτι έχουμε μπρος σίγουρα ΑΛΛΑ και πίσω screen protector.

 

Όπως το βλέπω προσεκτικά πρέπει να ισχύει. Μπορεί να το επιβεβαιώσει κανείς ;

 

Review : http://www.androidbeat.com/2013/10/review-sony-xperia-z1/

"Still curious here is the use of factory-fitted front and back plastic screen protectors – I just don’t understand these."

 

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις chaosdoctor & Pharmex

Edited by dimpol
Link to comment
Share on other sites

Έχω δει 2-3 review που αναφέρουν οτι έχουμε μπρος σίγουρα ΑΛΛΑ και πίσω screen protector.

 

Όπως το βλέπω προσεκτικά πρέπει να ισχύει. Μπορεί να το επιβεβαιώσει κανείς ;

 

Review : http://www.androidbeat.com/2013/10/review-sony-xperia-z1/

"Still curious here is the use of factory-fitted front and back plastic screen protectors – I just don’t understand these."

 

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις chaosdoctor & Pharmex

 

Ναι, ισχύει, αλλά δυστυχώς αποκτούν εύκολα γρατζουνιές και αν πας να τις αλλάξεις α) βγαίνουν δύσκολα και β) αφαιρούν μαζί και τα λογότυπα της Sony! Εγώ έχω βάλει μπροστά το tempered glass της Muvit και πίσω το κάλυμμα της Nillkin που δε το παχαίνει σχεδόν καθόλου.

http://www.mobilefun.co.uk/muvit-tempered-glass-screen-protector-for-sony-xperia-z1-p40820.htm#

http://cgi.ebay.com/ws/eBayISAPI.dll?ViewItem&item=151148757920

Edited by Pharmex
[sIGPIC][/sIGPIC]My "baby"!
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά μπορεί ξέρει κανένας κανένα link να κατεβάσω τις φωτογραφίες και το video που είχε μέσα το τηλ, έκανα διαμόρφωση και χαθήκαν όλα.
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Sony Xperia Z1

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...