Jump to content

Sony Xperia Z1


zxr
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Παιδιά πως το πάμε με της πρώτες φορτίσεις του τηλ… το ανοίγουμε το χρησιμοποιούμε κανονικά μέχρι να σβήσει και στη συνέχεια συνδέουμε μέχρι την πλήρη φόρτιση και λίγο παραπάνω, έτσι δεν είναι και όλα αυτά τα κάνουμε 2 με 3 πρώτες φορτίσεις αν έχω κάνει κάτι λάθος διορθώστε με, έχει πάρει κανένας το νέο update?
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 3,1χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Γεια σας παιδιά. Έχω προβληματιστεί λίγο και δεν ξέρω τι να κάνω. Το ξέρω πως εδώ είναι το topic για το xperia z1 και όχι για το xperia z, αλλά θέλω να κάνω την εξής ερώτηση και όποιος μπορεί να με διαφωτίσει, ευπρόσδεκτο το σχόλιό του! Είμαι μεταξύ xperia z και xperia z1. Ποιο να αγοράσω; Δε με ενδιαφέρει και τόσο πολύ η κάμερα. Αυτά μου με απασχολούν είναι η ταχύτητα, η διάρκεια της μπαταρίας και τα ζωντανά χρώματα της οθόνης. Έχουν μεγάλη διαφορά τα δυο τους σε αυτά τα 3 χαρακτηριστικά; Έχω διαβάσει προηγούμενα σχόλια, αλλά περισσότερο έχω μπερδευτεί, παρά ξεκαθαρίσει τι να κάνω. Άλλοι τα λένε έτσι κι άλλοι τα λένε αλλιώς. Από σκρουτζομάγαζο θα το αγοράσω και ελπίζω να μην πέσω σε καμιά μούφα. Εννοείται, πως αν δεν ήταν το οικονομικό στη μέση, θα πήγαινα κατευθείαν στο xperia z1. Από την άλλη έχω δει, ότι σε κανα δυο καλά σκρουτζομάγαζα έχουν ρίξει πολύ την τιμή του xperia z και από την άλλη είναι και ελληνικής αντιπροσωπείας (τουλάχιστον, έτσι γράφουν στην ιστοσελίδα τους). Τα φοβάμαι λίγο τα ευρωπαϊκής αντιπροσωπείας, όχι για την ποιότητά τους, αλλά από θέμα service και εγγύησης. Και το θέμα του service της Sony εδώ στην Ελλάδα είναι μεγάαααααλο κεφάλαιο, όπως ίσως γνωρίζετε οι περισσότεροι. Αυτά και ελπίζω να μην σας κούρασα με την πολυλογία μου. Edited by brujitaki
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σας.

Εγώ φίλε μου θα αγόραζα το Ζ1 χωρίς άλλη σκέψη.

Στη ζωή ποτέ δεν μετανιώνει κανείς από την αγορά του ακριβότερου κάτι που δεν ισχύει για το φτηνότερο...

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Γεια σας παιδιά. Έχω προβληματιστεί λίγο και δεν ξέρω τι να κάνω. Το ξέρω πως εδώ είναι το topic για το xperia z1 και όχι για το xperia z, αλλά θέλω να κάνω την εξής ερώτηση και όποιος μπορεί να με διαφωτίσει, ευπρόσδεκτο το σχόλιό του! Είμαι μεταξύ xperia z και xperia z1. Ποιο να αγοράσω; Δε με ενδιαφέρει και τόσο πολύ η κάμερα. Αυτά μου με απασχολούν είναι η ταχύτητα, η διάρκεια της μπαταρίας και τα ζωντανά χρώματα της οθόνης. Έχουν μεγάλη διαφορά τα δυο τους σε αυτά τα 3 χαρακτηριστικά; Έχω διαβάσει προηγούμενα σχόλια, αλλά περισσότερο έχω μπερδευτεί, παρά ξεκαθαρίσει τι να κάνω. Άλλοι τα λένε έτσι κι άλλοι τα λένε αλλιώς. Από σκρουτζομάγαζο θα το αγοράσω και ελπίζω να μην πέσω σε καμιά μούφα. Εννοείται, πως αν δεν ήταν το οικονομικό στη μέση, θα πήγαινα κατευθείαν στο xperia z1. Από την άλλη έχω δει, ότι σε κανα δυο καλά σκρουτζομάγαζα έχουν ρίξει πολύ την τιμή του xperia z και από την άλλη είναι και ελληνικής αντιπροσωπείας (τουλάχιστον, έτσι γράφουν στην ιστοσελίδα τους). Τα φοβάμαι λίγο τα ευρωπαϊκής αντιπροσωπείας, όχι για την ποιότητά τους, αλλά από θέμα service και εγγύησης. Και το θέμα του service της Sony εδώ στην Ελλάδα είναι μεγάαααααλο κεφάλαιο, όπως ίσως γνωρίζετε οι περισσότεροι. Αυτά και ελπίζω να μην σας κούρασα με την πολυλογία μου.

 

για την οθονη δε μπορω να σου πω, ειναι σχετικο το τι θελει ο καθενας. εμενα του Ζ μια χαρα μου φαινεται,και του Τ οταν το ειχα μια χαρα ηταν, αλλα οταν πηρα το Ζ καταλαβα τη διαφορα. ποτε ομως δεν ενιωσα οτι δεν μπορω να χειριστω το κινητο επειδη πχ ειχε μαπα οθονη. απλα οταν εχεις το καλυτερο σιγουρα σε ευχαριστει περισσοτερο.

ομως, αν δεν κανεις βαρια χρηση το Ζ θα σε καλυψει απολυτα.. εγω το πηρα γιατι θεωρουσα οτι το κερδος στο συνολικο μεγεθος οσο μικρο και να φαινεται μετραει, γιατι με καλυπτει απολυτα και γιατι μαρεσε ενα τικ περισσοτερο. τωρα με τρωει για το Ζ1 αλλα σκεφτομαι να περιμενω το Ζ2 αν δεν παραμεγαλωσει μπας και εχει οπτικο σταθεροποιητη που θα αξιζει τον κοπο..αλλιως το Ζ1 τοτε θαναι τσαμπα..

Xperience: Nokia 3110,3310, EricssonT65, T68,Z600,k700,k750,k810,G900,C905,nokia N79,N8,xperia ARC S,neo V, P, Τ, Z, Z1, Asus padfone infinity 2, xperia Z1c,M,Galaxy tab S, xperia Z3c, Galaxy S6edge, S7edge, HTC M7, xperia Z5c, G5, S8+, G6, U11, Note 8, OP 5T, Μate 10pro, Lg V30, Galaxy S9+, Note 9, S10+,Zenfone 5z,mate 20 pro,op 7 pro,LG v40,note 10+,p30 pro, xperia 1ii, s20 ultra, s20+, note 20 ultra, LG G8, xperia 5ii,iphone 12 pro max,s21 ultra, OP 9 pro, iphone 13 pro, s22 ultra, a52s 5G, xperia 5iv, a53, s23,s23 ultra, iphone 14 pro, a54, xperia 1v

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σας.

Εγώ φίλε μου θα αγόραζα το Ζ1 χωρίς άλλη σκέψη.

Στη ζωή ποτέ δεν μετανιώνει κανείς από την αγορά του ακριβότερου κάτι που δεν ισχύει για το φτηνότερο...

Κι εγώ κάπως έτσι το σκέφτομαι, σαν εσένα. Και μου έχει τύχει να αγοράζω φθηνότερο και τελικά να το χιλιοπληρώνω μετά την αγορά!

 

για την οθονη δε μπορω να σου πω, ειναι σχετικο το τι θελει ο καθενας. εμενα του Ζ μια χαρα μου φαινεται,και του Τ οταν το ειχα μια χαρα ηταν, αλλα οταν πηρα το Ζ καταλαβα τη διαφορα. ποτε ομως δεν ενιωσα οτι δεν μπορω να χειριστω το κινητο επειδη πχ ειχε μαπα οθονη. απλα οταν εχεις το καλυτερο σιγουρα σε ευχαριστει περισσοτερο.

ομως, αν δεν κανεις βαρια χρηση το Ζ θα σε καλυψει απολυτα.. εγω το πηρα γιατι θεωρουσα οτι το κερδος στο συνολικο μεγεθος οσο μικρο και να φαινεται μετραει, γιατι με καλυπτει απολυτα και γιατι μαρεσε ενα τικ περισσοτερο. τωρα με τρωει για το Ζ1 αλλα σκεφτομαι να περιμενω το Ζ2 αν δεν παραμεγαλωσει μπας και εχει οπτικο σταθεροποιητη που θα αξιζει τον κοπο..αλλιως το Ζ1 τοτε θαναι τσαμπα..

Η αλήθεια είναι ότι δεν το θέλω για καμιά τρελή χρήση. Για παράδειγμα, δεν παίζω παιχνίδια, εκτός από κάτι πασιέντζες καμιά φορά, έτσι για να περάσει η ώρα όταν περιμένω κάπου. Φωτογραφίες βγάζω, ειδικά βιβλία, για να μην χρεώνομαι με φωτοτυπίες και μετά τα μετατρέπω σε pdf. Το Μ (που έκανα την βλακεία και το αγόρασα) δεν πρόσεξα ότι δεν έχει bravia engine, με αποτέλεσμα όλες οι φωτογραφίες (ειδικά οι κοντινές σε βιβλία) να βγαίνουν αίσχος! Τόσο θαμπές που δεν ξεχωρίζεις πού τελειώνει η μια λέξη πού αρχίζει η επόμενη. Σε 2 εβδομάδες που πληρώνομαι, θα δω πού θα πάνε τα λεφτουδάκια μου. (Πάντως το Ζ1 είναι πολύ όμορφο το άτιμο). Θα σας ενημερώσω για τις εντυπώσεις μου. Οπτικό σταθεροποιητή έχει και το Ζ1 (αν δεν κάνω λάθος) έτσι δεν είναι; Πάντως κι εγώ αν είχα το Ζ (όπως εσύ) μάλλον θα περίμενα για το Ζ2, υπό την προϋπόθεση ότι δεν θα είναι καμιά παντόφλα!

Link to comment
Share on other sites

Οπτικό σταθεροποιητή έχει και το Ζ1 (αν δεν κάνω λάθος)

Δυστυχώς φίλε μου κανείς λάθος, δεν έχει οπτικό σταθεροποιητή εικόνας (ΟΙS).

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Κι εγώ κάπως έτσι το σκέφτομαι, σαν εσένα. Και μου έχει τύχει να αγοράζω φθηνότερο και τελικά να το χιλιοπληρώνω μετά την αγορά!

 

 

Η αλήθεια είναι ότι δεν το θέλω για καμιά τρελή χρήση. Για παράδειγμα, δεν παίζω παιχνίδια, εκτός από κάτι πασιέντζες καμιά φορά, έτσι για να περάσει η ώρα όταν περιμένω κάπου. Φωτογραφίες βγάζω, ειδικά βιβλία, για να μην χρεώνομαι με φωτοτυπίες και μετά τα μετατρέπω σε pdf. Το Μ (που έκανα την βλακεία και το αγόρασα) δεν πρόσεξα ότι δεν έχει bravia engine, με αποτέλεσμα όλες οι φωτογραφίες (ειδικά οι κοντινές σε βιβλία) να βγαίνουν αίσχος! Τόσο θαμπές που δεν ξεχωρίζεις πού τελειώνει η μια λέξη πού αρχίζει η επόμενη. Σε 2 εβδομάδες που πληρώνομαι, θα δω πού θα πάνε τα λεφτουδάκια μου. (Πάντως το Ζ1 είναι πολύ όμορφο το άτιμο). Θα σας ενημερώσω για τις εντυπώσεις μου. Οπτικό σταθεροποιητή έχει και το Ζ1 (αν δεν κάνω λάθος) έτσι δεν είναι; Πάντως κι εγώ αν είχα το Ζ (όπως εσύ) μάλλον θα περίμενα για το Ζ2, υπό την προϋπόθεση ότι δεν θα είναι καμιά παντόφλα!

 

εγω γιαυτο πηρα το Ζ, και επειδη ηθελα να παρω και ενα 2ο, το Τ να υπαρχει καβατζα για τον πατερα μου. θα του το δωσω σε λιγο καιρο. αλλα και γιατι τα 20ΜΡ δε μου λενε τιποτα, αν δεν ειναι οπως το Pureview που ευχαριστιεσαι ζουμ, η εικονα σπαει πολυ ευκολοτερα, και τσαμπα γεμιζεις μεγαλες σε ογκο φωτογραφιες... δεν ξερω αν θα βελτιωθει αλλα εγω πχ μελλοντικα θα προτιμησω να παω σε νοκια για φωτο,γιατι πλεον την ψηφιακη την εχω παρκαρει, αν και ειναι των 500 ευρω, canon, δεν την χρησιμοποιω καθολου.

επομενως ακομα και με το Ζ θα βολευτεις στο θεμα αυτο, δεν το συζηταμε.επεξεργαστικη ισχυ εχεις απειρη, εγω εχοντας περασει απο το Ρ, το Τ, και το Ζ δεν ειδα ποτε κανενα να κωλωνει, για την απλη χρηση που κανω αλλα οχι τοσο ελαφρια (runkeeper-sportstracker να δουλευουν ταυτοχρονα, fb, viber,insta, skype κτλ, δεν ειναι και οτι πιο ελαφρυ για το ηδη βαρυ ανδροιδ).

τωρα σε ομορφια, απο κοντα ειναι πολυ ωραιο το Ζ1, αλλα προσωπικα μαρεσει πιο πολυ το Ζ. ειδικα το πλαινο του κομματι, ετσι οπως το εκανα το Ζ1 δε με ενθουσιασε.οι γωνιες του Ζ με τρελαινουν. τωρα, αν παω στο Ζ1 και δεν περιμενω το Ζ2 θαναι γιατι θα βρω καινουριο σε τιμη κατω απο 500 ευρω, απο εναν φιλο...αλλιως δε θα το κανω..και ελπιζω να πουλησω σε καλη τιμη το Ζ που το εχω 1 μηνα και αριστα δουλεμενο, ουτε βρεγμενο ουτε τιποτα.

Για σενα παντως πιστευω οτι το Ζ θα σε καλυψει απολυτα και θα σου μεινουν και 150 ευρω στην ακρη.

Xperience: Nokia 3110,3310, EricssonT65, T68,Z600,k700,k750,k810,G900,C905,nokia N79,N8,xperia ARC S,neo V, P, Τ, Z, Z1, Asus padfone infinity 2, xperia Z1c,M,Galaxy tab S, xperia Z3c, Galaxy S6edge, S7edge, HTC M7, xperia Z5c, G5, S8+, G6, U11, Note 8, OP 5T, Μate 10pro, Lg V30, Galaxy S9+, Note 9, S10+,Zenfone 5z,mate 20 pro,op 7 pro,LG v40,note 10+,p30 pro, xperia 1ii, s20 ultra, s20+, note 20 ultra, LG G8, xperia 5ii,iphone 12 pro max,s21 ultra, OP 9 pro, iphone 13 pro, s22 ultra, a52s 5G, xperia 5iv, a53, s23,s23 ultra, iphone 14 pro, a54, xperia 1v

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς φίλε μου κανείς λάθος, δεν έχει οπτικό σταθεροποιητή εικόνας (ΟΙS).

 

Διάβασα στα χαρακτηριστικά του ότι έχει "οπτικό σταθεροποιητή" και φαντάστηκα (λάθος μου) ότι είναι το ίδιο με τον σταθεροποιητή εικόνας. Όχι πως γνωρίζω βέβαια τι είναι το ένα και τι το άλλο :lol: . Ευχαριστώ για τη διευκρίνιση. :)

Link to comment
Share on other sites

Αυτο. Αν η χρηση που θες ειναι απλη, δεν θα καταλαβεις την επεξεργαστικη διαφορα των δυο μοντελων στην καθημερινη χρηση. Κακα τα ψεματα στις εφαρμογες και στο multitasking παιζει ρολο η RAM και οχι (τοσο) ο επεξερφαστης ο οποιος χρειαζεται σε απαιτητικα παιχνιδια περισσοτερο.

Με 158 εφαρμογες στο Ζ δεν μου εχει βγαλει κιχ. Ουτε ενα redraw, ουτε ενα κολλημα στους 2 μηνες που το χω.

Για αυτο που θες στις φωτο δεν θα χεις κανενα προβλημα. Εγω στη θεση σου θα επαιρνα το Ζ αν δεν με ενδιεφερε η καμερα και θα μου μενανε καβα τα 150 ευρουλακια.:)

 

Αυτο ομως που εχεις να κανεις ειναι να πας σε ενα καταστημα, να τα πιασεις, νατα δουλεψεις και να αποφασισεις. Τις περισσοτερες φορες το πιασιμο και το πως μας φαινεται στο ματι παιζει τον καθοριστικοτερο ρολο στην αποφαση

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Αυτο. Αν η χρηση που θες ειναι απλη, δεν θα καταλαβεις την επεξεργαστικη διαφορα των δυο μοντελων στην καθημερινη χρηση. Κακα τα ψεματα στις εφαρμογες και στο multitasking παιζει ρολο η RAM και οχι (τοσο) ο επεξερφαστης ο οποιος χρειαζεται σε απαιτητικα παιχνιδια περισσοτερο.

Με 158 εφαρμογες στο Ζ δεν μου εχει βγαλει κιχ. Ουτε ενα redraw, ουτε ενα κολλημα στους 2 μηνες που το χω.

Για αυτο που θες στις φωτο δεν θα χεις κανενα προβλημα. Εγω στη θεση σου θα επαιρνα το Ζ αν δεν με ενδιεφερε η καμερα και θα μου μενανε καβα τα 150 ευρουλακια.:)

 

Αυτο ομως που εχεις να κανεις ειναι να πας σε ενα καταστημα, να τα πιασεις, νατα δουλεψεις και να αποφασισεις. Τις περισσοτερες φορες το πιασιμο και το πως μας φαινεται στο ματι παιζει τον καθοριστικοτερο ρολο στην αποφαση

 

Τα έχω δει από κοντά και όσον αφορά τα "πιασίματα" και την εμφάνιση, μου αρέσει και με βολεύει πολύ περισσότερο το Ζ. Πιο ελαφρύ, πιο λεπτό κ.λπ. Το Ζ1 είναι εξίσου όμορφο, αν και με χαλάνε λίγο αυτά τα αλουμινένια του. Από μπαταρία πώς πάνε και τα δύο; Έχω διαβάσει τόσο διαφορετικές απόψεις που έχω μπερδευτεί! Άλλοι λένε ότι τους κρατάει 2 μέρες, άλλοι ότι δεν βγάζουν την μέρα, άλλοι πάλι λένε ότι ζεσταίνεται υπερβολικά και η μπαταρία βουτάει στα τάρταρα ταχύτατα. Με ένα live wallpaper, GPS, ελαφρύ σερφάρισμα και κανα απλό παιχνιδάκι (στυλ πασιέντζας), πόσο μπορεί να κρατήσει πάνω-κάτω;

 

Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις, ελπίζω να μην έχω γίνει κουραστική με τις ερωτήσεις μου.:O

Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι θέμα κούρασης, αλίμονο. Απλά δεν είναι το κατάλληλο μέρος για αυτές τις απορίες. Υπάρχει ενότητα για επιλογή συσκευής στο forum. :)

Στο θέμα μας τώρα.:p Ο καθένας θα σου πει με βάση τις εμπειρίες του τι παίζει με την μπαταρία της συσκευής. Εμένα μου χει βγάλει το Ζ μέχρι και 5+ ώρες οθόνης χωρίς data αλλά με μπόλικο wifi. Θα σου πω ένα κοινό μυστικό. Αν ασχολείσαι αρκετά με τη συσκευή σου όλα τα σημερινά smartphones (ας βγάλω απέξω το note 2 που λόγω μεγέθους έχει και μεγαλύτερη μπαταρία) θα σου βγάζουν μία μέρα άντε μίαμιση. Μιλάμε όμως για data ανοιχτά, πολύ ψαχούλεμα, συγχρονισμούς, φωτογραφίες, σερφάρισμα και λοιπά.

Με αυτά που λες ότι θα κάνεις (αν και το GPS πάντα είναι ενεργοβώρο) εγώ υπολογίζω σίγουρα πάνω από μέρα. Τώρα αν το "απλό παιχνιδάκι" είναι λύνω πασιέντζες 3 ώρες, ή το GPS λειτουργεί για ταξίδια Αθήνα-Θεσσαλονίκη, τότε τι να σου κάνει και το κινητούλι; :p

Υπερθέρμανση δεν πρόκειται να συναντήσεις. Μόνο αν παίζει ώρα ή έχεις για ώρα το GPS ανοιχτό. Αν δεις ότι ζεσταίνεται πολύ εύκολα τότε έπεσες σε προβληματική συσκευή. Καθόλου συχνό φαινόμενο αλλά συμβαίνει στα τεχνολογικά προϊόντα οπότε και ζητάς αντικατάσταση ή το βουτάς στο νερό..:D

Αφού, λοιπόν, το έπιασες και σε βόλεψε και σου άρεσε περισσότερο, δεν βρίσκω λόγο να πας σε κάτι ακριβότερο αφού στην τελική, σε καθημερινή χρήση, δεν πρόκειται να δεις διαφορά... Αυτά.:)

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι θέμα κούρασης, αλίμονο. Απλά δεν είναι το κατάλληλο μέρος για αυτές τις απορίες. Υπάρχει ενότητα για επιλογή συσκευής στο forum. :)

Στο θέμα μας τώρα.:p Ο καθένας θα σου πει με βάση τις εμπειρίες του τι παίζει με την μπαταρία της συσκευής. Εμένα μου χει βγάλει το Ζ μέχρι και 5+ ώρες οθόνης χωρίς data αλλά με μπόλικο wifi. Θα σου πω ένα κοινό μυστικό. Αν ασχολείσαι αρκετά με τη συσκευή σου όλα τα σημερινά smartphones (ας βγάλω απέξω το note 2 που λόγω μεγέθους έχει και μεγαλύτερη μπαταρία) θα σου βγάζουν μία μέρα άντε μίαμιση. Μιλάμε όμως για data ανοιχτά, πολύ ψαχούλεμα, συγχρονισμούς, φωτογραφίες, σερφάρισμα και λοιπά.

Με αυτά που λες ότι θα κάνεις (αν και το GPS πάντα είναι ενεργοβώρο) εγώ υπολογίζω σίγουρα πάνω από μέρα. Τώρα αν το "απλό παιχνιδάκι" είναι λύνω πασιέντζες 3 ώρες, ή το GPS λειτουργεί για ταξίδια Αθήνα-Θεσσαλονίκη, τότε τι να σου κάνει και το κινητούλι; :p

Υπερθέρμανση δεν πρόκειται να συναντήσεις. Μόνο αν παίζει ώρα ή έχεις για ώρα το GPS ανοιχτό. Αν δεις ότι ζεσταίνεται πολύ εύκολα τότε έπεσες σε προβληματική συσκευή. Καθόλου συχνό φαινόμενο αλλά συμβαίνει στα τεχνολογικά προϊόντα οπότε και ζητάς αντικατάσταση ή το βουτάς στο νερό..:D

Αφού, λοιπόν, το έπιασες και σε βόλεψε και σου άρεσε περισσότερο, δεν βρίσκω λόγο να πας σε κάτι ακριβότερο αφού στην τελική, σε καθημερινή χρήση, δεν πρόκειται να δεις διαφορά... Αυτά.:)

 

Σ' ευχαριστώ πολύ για την απάντηση και τον χρόνο σου! Και όχι δεν προτίθεμαι να λύνω πιασέντζες για 3 ώρες :p, όσο για το Αθήνα-Θεσσαλονίκη δεν "παίζει" γιατί εκεί που έχει φτάσει η βενζίνη, άντε να πάω καμιά βόλτα μέχρι το Σούνιο και πολύ λέω! :lol: Όσο για την ενότητα "επιλογής συσκευής" ειλικρινά δεν το γνώριζα, γιατί δεν το έψαξα τόσο πολύ. Είναι τεράστιο το φόρουμ και μου είχε ξεφύγει αυτή η θεματολογία. Αν το δει κάποιος διαχειριστής, μπορεί να μεταφέρει τις ερωταπαντήσεις εκεί και να με συγχωρέσει. :O Κατά πάσα πιθανότητα, θα επανέλθω στο τόπικ τού Ζ μετά από 2 εβδομάδες (αν όλα πάνε καλά και το έχω αγοράσει) για να σας γράψω τις δικές μου εντυπώσεις. Ευχαριστώ και πάλι!

Link to comment
Share on other sites

Σ' ευχαριστώ πολύ για την απάντηση και τον χρόνο σου! Και όχι δεν προτίθεμαι να λύνω πιασέντζες για 3 ώρες :p, όσο για το Αθήνα-Θεσσαλονίκη δεν "παίζει" γιατί εκεί που έχει φτάσει η βενζίνη, άντε να πάω καμιά βόλτα μέχρι το Σούνιο και πολύ λέω! :lol: Όσο για την ενότητα "επιλογής συσκευής" ειλικρινά δεν το γνώριζα, γιατί δεν το έψαξα τόσο πολύ. Είναι τεράστιο το φόρουμ και μου είχε ξεφύγει αυτή η θεματολογία. Αν το δει κάποιος διαχειριστής, μπορεί να μεταφέρει τις ερωταπαντήσεις εκεί και να με συγχωρέσει. :O Κατά πάσα πιθανότητα, θα επανέλθω στο τόπικ τού Ζ μετά από 2 εβδομάδες (αν όλα πάνε καλά και το έχω αγοράσει) για να σας γράψω τις δικές μου εντυπώσεις. Ευχαριστώ και πάλι!

 

 

συμφωνω με τον Κωνσταντινο..ετσι ειναι.

για σουνιο τι GPS να βαλεις?μια ευθεια ειναι απο οπου και να πας.. εκτος αν θες να το ανοιγεις να βλεπεις το χαρτη, αλλα δεν υπαρχει λογος...

Γενικα μες την αθηνα ειναι πολυ χρησιμο αλλα γενικα αντε να το βαλεις καμια ωρα οταν θα ψαχνεις καποια αγνωστη οδο-διαδρομη..οποτε οκ θα σου τη βγαλει τη μερα ανετα, αρκει να μην το ανοιγεις ασκοπα επι ωρες. σκεψου οτι συνδεεται με δορυφορο.

εμενα το runkeeper-sportstracker που τα χρησιμοποιω στο ποδηλατο και εκτος της συνδεσης με δορυφορο κανουν και αλλες δουλειες, για 2-3 ωρες μου χρησιμοποιουν το 20% περιπου της μπαταριας.πολυ καλα νομιζω

κατα τα αλλα εμενα το Ζ μου βγαζει 2 μερες με τη χρηση που κανω, αλλα αυτο ειναι σχετικο. αν δηλαδη μια μερα πιασω την κουβεντα με μηνυματα στο viber που σημαινει οτι η οθονη θαναι συνεχεια ανοιχτη, μπορει να μην βγαλει ουτε και τη μερα. αν ομως το εχω με ανοιχτο wifi/3G, αλλα μονο για λιγα μηνυματα που θα στειλω τη μερα, πχ να κανονισω εναν καφε κτλ, λιγο fb,instagram, κανα μισαωρο τηλ με ΒΤ κτλ, τοτε κλεινει τη μερα με 50-60%. απο εκει και περα, αν χαμηλωσεις οθονη ή ενεργοποιησεις το stamina το οποιο δεν σου κοβει κατι απο τα παραπανω, λειτουργουν κανονικα, αυξανει τη διαρκεια της μπαταριας τρομερα..επομενως βγαινει και η 2η μερα ανετα. ή πιο απλα αν το εχεις απο την αρχη ενεργο, τοτε θα κλεισεις τη μερα με 60-70% το λιγοτερο.

αναλογως ποσο το σκαλιζεις τρως και την μπαταρια. πχ εγω βαριεμαι να ανοιξω pc και μπαινω απο το κινητο ιντερνετ σπιτι, τοτε λογικο ειναι να τρωει τη μπαταρια την 1η μερα. ομως βγαινει η μερα ανετα.

το ιδιο και το Ζ1, εχει καλη μπαταρια αλλα αν τη λιωσεις θα την τελειωσεις σε 1 μερα. με απλη χρηση ομως θεωρω πως μπορει να περασει τις 2 μερες...γιατι απλα αυτη η μπαταρια υπαρχει για να σηκωνει ενα τερας cpu, το οποιο ομως αν το δουλευεις ρελαντι, δεν καιει τιποτα.

παρολα αυτα το να πας σε Ζ1 ειναι περιττο πιστευω και λιγοτερο βολικο λογω μεγεθους. ποσο μαλλον οταν το Ζ ειναι και λιγο πιο ωραιο νομιζω.

αν ειχαν 200 ευρω το Ζ και 350 το Ζ1, τοτε οκ, θα σου ελεγα παρε το Ζ1. 530 ευρω ομως ειναι ενα μηνιατικο για πολλους, κριμα ειναι. τα 400 καπως παλευονται.

Edited by Nikos_Mpl

Xperience: Nokia 3110,3310, EricssonT65, T68,Z600,k700,k750,k810,G900,C905,nokia N79,N8,xperia ARC S,neo V, P, Τ, Z, Z1, Asus padfone infinity 2, xperia Z1c,M,Galaxy tab S, xperia Z3c, Galaxy S6edge, S7edge, HTC M7, xperia Z5c, G5, S8+, G6, U11, Note 8, OP 5T, Μate 10pro, Lg V30, Galaxy S9+, Note 9, S10+,Zenfone 5z,mate 20 pro,op 7 pro,LG v40,note 10+,p30 pro, xperia 1ii, s20 ultra, s20+, note 20 ultra, LG G8, xperia 5ii,iphone 12 pro max,s21 ultra, OP 9 pro, iphone 13 pro, s22 ultra, a52s 5G, xperia 5iv, a53, s23,s23 ultra, iphone 14 pro, a54, xperia 1v

Link to comment
Share on other sites

συμφωνω με τον Κωνσταντινο..ετσι ειναι.

οσο για τη μπαταρια, εμενα το Ζ μου βγαζει 2 μερες με τη χρηση που κανω, αλλα αυτο ειναι σχετικο. αν δηλαδη μια μερα πιασω την κουβεντα με μηνυματα στο viber που σημαινει οτι η οθονη θαναι συνεχεια ανοιχτη, μπορει να μην βγαλει ουτε και τη μερα. αν ομως το εχω με ανοιχτο wifi/3G, αλλα μονο για λιγα μηνυματα που θα στειλω τη μερα, πχ να κανονισω εναν καφε κτλ, λιγο fb,instagram, κανα μισαωρο τηλ με ΒΤ κτλ, τοτε κλεινει τη μερα με 50-60%. απο εκει και περα, αν χαμηλωσεις οθονη ή ενεργοποιησεις το stamina το οποιο δεν σου κοβει κατι απο τα παραπανω, λειτουργουν κανονικα, αυξανει τη διαρκεια της μπαταριας τρομερα..επομενως βγαινει και η 2η μερα ανετα. ή πιο απλα αν το εχεις απο την αρχη ενεργο, τοτε θα κλεισεις τη μερα με 60-70% το λιγοτερο.

αναλογως ποσο το σκαλιζεις τρως και την μπαταρια. πχ εγω βαριεμαι να ανοιξω pc και μπαινω απο το κινητο ιντερνετ σπιτι, τοτε λογικο ειναι να τρωει τη μπαταρια την 1η μερα. ομως βγαινει η μερα ανετα.

το ιδιο και το Ζ1, εχει καλη μπαταρια αλλα αν τη λιωσεις θα την τελειωσεις σε 1 μερα. με απλη χρηση ομως θεωρω πως μπορει να περασει τις 2 μερες...γιατι απλα αυτη η μπαταρια υπαρχει για να σηκωνει ενα τερας cpu, το οποιο ομως αν το δουλευεις ρελαντι, δεν καιει τιποτα.

παρολα αυτα το να πας σε Ζ1 ειναι περιττο πιστευω και λιγοτερο βολικο λογω μεγεθους. ποσο μαλλον οταν το Ζ ειναι και λιγο πιο ωραιο νομιζω.

αν ειχαν 200 ευρω το Ζ και 350 το Ζ1, τοτε οκ, θα σου ελεγα παρε το Ζ1. 530 ευρω ομως ειναι ενα μηνιατικο για πολλους, κριμα ειναι. τα 400 καπως παλευονται.

 

Θα συμφωνήσω απόλυτα μαζί σου, γι' αυτό και προσανατολίζομαι για Ζ. Θα τα λέμε από εκεί σύντομα, ελπίζω. :)

Link to comment
Share on other sites

Α ωραία πάσα έδωσε ο Νίκος στο θέμα των tips για λιγότερη κατανάλωση. Και αυτό το λέω γενικά για όλα τα παιδιά. Αν προσέξετε και τις πρώτες φορτίσεις πέρα των όποιων tips, τότε θα έχετε πολύ καλή αυτονομία.:)
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Παδια μου φενετε ποιο ολοκληρωμενη προταση το ζ1 σε σχεση με g2... Sd card κτλ ! Απο φορητοτητα τι λεει ; Με προβληματιζει γιατι ειναι μεγαλη συσκευη...
nokia 3310 - nokia 5130 - sharp gx 25 - k750i - nokia e66 - nokia 5800 - motorola milestone - htc desire-iphone 3gs - ideos x5 - lg optimus black - lg optimus 2x - iphone 4 16gb - galaxy s2 - 4s - s3 - iphone5 - lg g2 - lumia 1020 - note 2 - note 3 - 5s - iphone 6 (asus fonepad 3g 8gb) - lg v10 black - s7 edge
Link to comment
Share on other sites

Ψάχνοντας σε διάφορα μαγαζιά στο σκρουτζ, παρατήρησα το εξής: στα τεχνικά χαρακτηριστικά η οθόνη αναφέρεται ως tft capacitive. Σε ένα μαγαζί όμως που είναι sony center η οθόνη αναφέρεται ως triluminus. Μήπως αυτή είναι η καλή οθόνη? Γιατί το συγκεκριμένο μαγαζί το έχει περίπου 100 ευρώ παραπάνω από τα άλλα. Αν είναι όμως να είναι η σωστή οθόνη νομίζω ότι αξίζει (αν όντως υπάρχουν διαφορετικές οθόνες) Τι λέτε και εσείς?
Link to comment
Share on other sites

Ψάχνοντας σε διάφορα μαγαζιά στο σκρουτζ, παρατήρησα το εξής: στα τεχνικά χαρακτηριστικά η οθόνη αναφέρεται ως tft capacitive. Σε ένα μαγαζί όμως που είναι sony center η οθόνη αναφέρεται ως triluminus. Μήπως αυτή είναι η καλή οθόνη? Γιατί το συγκεκριμένο μαγαζί το έχει περίπου 100 ευρώ παραπάνω από τα άλλα. Αν είναι όμως να είναι η σωστή οθόνη νομίζω ότι αξίζει (αν όντως υπάρχουν διαφορετικές οθόνες) Τι λέτε και εσείς?

 

ΤFT ειναι και η triluminos.

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα ! Επειδη τωρα παρακολουθω το νημα τι παιζει με τις οθονες ;
nokia 3310 - nokia 5130 - sharp gx 25 - k750i - nokia e66 - nokia 5800 - motorola milestone - htc desire-iphone 3gs - ideos x5 - lg optimus black - lg optimus 2x - iphone 4 16gb - galaxy s2 - 4s - s3 - iphone5 - lg g2 - lumia 1020 - note 2 - note 3 - 5s - iphone 6 (asus fonepad 3g 8gb) - lg v10 black - s7 edge
Link to comment
Share on other sites

Ψάχνοντας σε διάφορα μαγαζιά στο σκρουτζ, παρατήρησα το εξής: στα τεχνικά χαρακτηριστικά η οθόνη αναφέρεται ως tft capacitive. Σε ένα μαγαζί όμως που είναι sony center η οθόνη αναφέρεται ως triluminus. Μήπως αυτή είναι η καλή οθόνη? Γιατί το συγκεκριμένο μαγαζί το έχει περίπου 100 ευρώ παραπάνω από τα άλλα. Αν είναι όμως να είναι η σωστή οθόνη νομίζω ότι αξίζει (αν όντως υπάρχουν διαφορετικές οθόνες) Τι λέτε και εσείς?

 

στα περισσοτερα μαγαζια δεν ξερουν τι τους γινεται, κοπελιτσες ασχετες κανουν την καταχωρηση, μη στεκεσαι σε τετοιες λεπτομερειες..

ουτε ειναι λογικο να υπαρχουν 2 ειδη Ζ1 στην αγορα, απο τα μαγαζια οταν η σονυ δεν εχει αναφερει κατι τετοιο..απλα καποια μαγαζια που εχουν ασχοληθει λιγο παραπανω το εγγραψαν το triluminus για να πουλαει καποιοι το αφησαν TFT. Εγω θα το επαιρνα χωρις 2η σκεψη, και το γεγονος οτι ξαφνικα οι φιλοι που εγγραφαν για την οθονη εχουν εξαφανιστει με βαζει σε σκεψεις..

ζητησα 2 φορες να ανεβασουν φωτο με το Zultra που εκαναν τη συγκριση και απαντηση δεν πηρα, επισης ζητησα να μας πουν κατι αλλο για το Ζ1 και τιποτα δεν ακουσα, πχ καποιος ειχε αναφερει οτι του εβγαλε μηνυμα για υπερθερμανση της καμερας. επεσε ενα κραξιμο για την οθονη και μετα σιγη.. μονο και μονο για αυτο δε θα εδινα καθολου σημασια και θα το χτυπουσα, εφοσον το εβλεπα σε καποιο μαγαζι live και μαρεσε.

 

Παδια μου φενετε ποιο ολοκληρωμενη προταση το ζ1 σε σχεση με g2... Sd card κτλ ! Απο φορητοτητα τι λεει ; Με προβληματιζει γιατι ειναι μεγαλη συσκευη...

 

ετσι ειναι, το Ζ1 εχει πολυ καλυτερη καμερα, εχει επεκτασιμη μνημη οταν το G2 εχει μονο 10GB μνημης (αυτο ειναι το αποτελεσμα, το Ζ1 εχει 10+sd..) και σε διαστασεις ειναι λιγο πιο μεγαλο το Ζ1 αλλα πιστευω οτι αν σε βολευει και το G2 δε θα εχεις προβλημα με το σονυ. και τα 2 μεγαλα ειναι, απο τη στιγμη που πας σε μια τετοια επιλογη, το ζορι θα το φας οπως και ναχει. εγω και με το Ζ που ειμαι δεν γραφω τοσο ανετα μηνυμα οπως με το Τ πχ που ειναι 4,5" ουτε βρισκω ευκολα θηκη στο ποδηλατο να το βαλω..αλλα ετσι ειναι, απολαμβανω τις 5" και τελος

Edited by Nikos_Mpl

Xperience: Nokia 3110,3310, EricssonT65, T68,Z600,k700,k750,k810,G900,C905,nokia N79,N8,xperia ARC S,neo V, P, Τ, Z, Z1, Asus padfone infinity 2, xperia Z1c,M,Galaxy tab S, xperia Z3c, Galaxy S6edge, S7edge, HTC M7, xperia Z5c, G5, S8+, G6, U11, Note 8, OP 5T, Μate 10pro, Lg V30, Galaxy S9+, Note 9, S10+,Zenfone 5z,mate 20 pro,op 7 pro,LG v40,note 10+,p30 pro, xperia 1ii, s20 ultra, s20+, note 20 ultra, LG G8, xperia 5ii,iphone 12 pro max,s21 ultra, OP 9 pro, iphone 13 pro, s22 ultra, a52s 5G, xperia 5iv, a53, s23,s23 ultra, iphone 14 pro, a54, xperia 1v

Link to comment
Share on other sites

επειδη το εψαξα λιγο το θεμα σε ξενα φορουμς , δεν την εχω την συσκευη, τα μονα μειονεκτηματα που λενε οι χρηστες ειναι οτι εχει χαμηλη ενταση στο ακουστικο και δεν εχει δυνατο φλας ισχυει παιδια;
nokia 3310 - nokia 5130 - sharp gx 25 - k750i - nokia e66 - nokia 5800 - motorola milestone - htc desire-iphone 3gs - ideos x5 - lg optimus black - lg optimus 2x - iphone 4 16gb - galaxy s2 - 4s - s3 - iphone5 - lg g2 - lumia 1020 - note 2 - note 3 - 5s - iphone 6 (asus fonepad 3g 8gb) - lg v10 black - s7 edge
Link to comment
Share on other sites

καλησπερα παιδια το πηρα κι εγω το τηλεφωνο απο ενα φιλο (μεταχειρισμενο) αλλα δεν βλεπω καθολου το wifi μου!!!

ξερει κανενας τιποτα για το προβλημα αυτο ;

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά έχω το τηλ.. εδώ και 3 μέρες είμαι αρκετά ευχαριστημένος αν και δεν το περίμενα τόσο πολύ η συσκευή είναι τέλεια όποιος θέλει να το πάρει μην το διστάσει, το μενού του μπορεί να φαίνεται απλό αλλά δεν έχει αρκετά εφέ και αυτό μου αρέσει σύγχρονος όμως δεν έχει τόσες παραμετροποίησης όπως το S4, όντος για το φλας δεν είναι και τόσο δυνατό αλλά το ηχείο είναι πολύ καλό και ποιοτικό με σχέση με το S4 που είχα πριν, να πω της εντυπώσεις μου για την οθόνη του είναι αρκετά καλή αλλά δεν έχει και τόσο καλές γονείς θέασης και το μαύρο είναι λίγο χάλια ιδικά αν το δεις από γωνία γίνεται άσπρο, εγώ πάντως συμβιβάστηκα με την οθόνη του αλλά αυτά βέβαια δεν υφίστανται όταν την κοιτάς κανονικά, στον ήλιο όλα είναι τέλεια με σχέση με το S4, δεν το μετάνιωσα ούτε λεπτό για την αγορά του και προέρχομαι από 3 συσκευές Samsung (omnia2 S2,S4).
Link to comment
Share on other sites

καλησπερα παιδια το πηρα κι εγω το τηλεφωνο απο ενα φιλο (μεταχειρισμενο) αλλα δεν βλεπω καθολου το wifi μου!!!

ξερει κανενας τιποτα για το προβλημα αυτο ;

ok παιδια το βρηκα το προβλημα ηταν στο zte το ρουτερ του οτε!!!

ευχαριστω τον φιλο gkp για την πολυτιμη βοηθεια του.

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Sony Xperia Z1

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...