Jump to content

Xiaomi Mi 3


salazar_
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

γεια σε ολους!!! εδω και μερικους μηνες πηρα στον αδερφο μου το κινητακι!!! απλα φοβερο. Μονο ενα προβλημα. του πεσε και εσπασε η οθονη και το εδωσα σε εναν φιλο που ασχολειται με αυτα καθως εχει κανει πολλα κινητα, αλλα σε αυτο τα χει βρει σκουρα καθως μου λεει οτι ειναι πολυ λεπτο το flex και οταν παει να το κλεισει τσαλακωνεται και χαλαει. ετυχε καποιος απο εδω να αλλαξε οθονη να μου πει καποιες οδηγιες?
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 4,5χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Εχω κάνει ενα backup πρώτα. θα το χάσω και αυτό;

Επίσης έχω 2 systems. Ποιό από τα 2 να κάνω factory reset;[/QUOT

Μπες σε recovery λειτουργία και πήγαινε στο backup και κάνε επαναφορά στο system 2. Κάνε wipe partition και dalvic. Αν δεν γίνει τίποτα κατέβασε την τελευταία rom 5.5.8. Μετά κατέβασε το adb sideload από εδώ:

https://www.dropbox.com/s/8hamy1iknj625fl/adb%20sideload.zip?dl=0#

Κάνεις extract το Zip (adb sideload) σε ένα δικό του φάκελο. Ανοίγεις τον φάκελο adb sideload και πετάς ROM μετονόμασε την σε update (σκέτο).

Άνοιξε το κινητό σε Recovery κάνεις wipe factory reset, partition, dalvick, και format data, cash, sd. Πατάς Install Zip και μετά πατάς Install Zip from Sideload επιλέγεις system 1 και δεν πατάς τίποτα άλλο στο κινητό. Συνδέεις το Κινητό με το USB στο PC. Πας στο φάκελο adb sideload δεν επιλέγεις τίποτα κρατάς πατημένο το SHIFT στο πληκτρολόγιο και πατάς ΔΕΞΙ κλίκ στο κενό κάτω από τα αρχεία Θα δεις στο μενού που ανοίγει μια επιλογή "'Ανοιγμα παραθύρου Εντολών εδώ" ή "Open Command promt here". Το πατάς και γράφεις στο Commant Prompt: "adb.exe sideload update.zip" και πατάς ENTER (χωρίς τα εισαγωγικά). Θα ξεκινήσει η διαδικασία και περιμένεις να φτάσεις στο 100% μετά το κινητό σου θα ξεκινήσει την διαδικασία flash τις rom.

Αν έχεις κάποια απορία σε δίνω το link από το ελληνικό φόρουμ https://xiaomi-miui.gr/community/index.php/Thread/8489-%CE%9F%CE%B4%CE%B7%CE%B3%CF%8C%CF%82-%CE%9F%CE%BB%CE%B9%CE%BA%CE%AE%CF%82-%CE%91%CE%BD%CF%84%CE%B9%CE%BA%CE%B1%CF%84%CE%AC%CF%83%CF%84%CE%B1%CF%83%CE%B7%CF%82-%CE%A5%CE%BB%CE%B9%CE%BA%CE%BF%CE%BB%CE%BF%CE%B3%CE%B9%CF%83%CE%BC%CE%B9%CE%BA%CE%BF%CF%8D-Full-Wipe-%CF%84%CE%BF-%CE%BA%CE%B9%CE%BD%CE%B7%CF%84%CF%8C-ADB-Sideload-%CE%BC%CE%AD/

Link to comment
Share on other sites

Χαχαχα!Έξυσες μεγάλη πληγή...Είχα το g2 το έδωσα και όταν ήταν να πάρω το mi3 αμφινταλαντεύτηκα αν θα ξαναπάρω το g2 ή να πάρω το mi3...Πήρα το mi3 και δεν το μετάνιωσα...Ίσως το g2 να έχει καλύτερο κράτημα παρότι έχει λίγο μεγαλύτερο μέγεθος οθόνης...Βασικό ρόλο στην επιλογή παίζει και η miui η οποία έχει απίθανη υποστήριξη από την κοινότητα..Ενδεχομένως επίσης το mi3 να είναι καλύτερο στις νυχτερινές φώτο..Θυμάμαι το g2 είχε το γνωστό θέμα της καθυστέρησης με το φλας...

Το G2 εχει καλυτερο κρατημα σε σχεση με το Mi3 αλλα το δευτερο ειναι καλυτερο σε ολα ! :cool:

Link to comment
Share on other sites

Και στη φωτογραφία παιδιά.. μη λέμε ότι θέλουμε.. είχα mi3 και έχω g2.

 

Και στη μπαταρία λίγο καλύτερο το LG αλλά ως εκεί.. η μεγάλη διαφορά στη ποιότητα κατασκευής υπέρ του xiaomi φυσικά, είναι αρκετή για να το επιλέξεις κατ'εμε.

Link to comment
Share on other sites

Στο μόνο που υστερεί είναι στο 4G και στην εγγύηση το MI3

 

Στην ελλαδα του 2015 τουλαχιστον στο 4g δεν υστερει.

Εδω καλα καλα δεν πιανει το 3g σε ολα τα σημεια :lol:

 

 

 

Οσο για την μπαταρια 3 μερες που ειχα το g2 στα χερια μου,μου φανηκε ολοιδια η αυτονομια με την ιδια χρηση και στα 2.

Στην φωτογραφια,ελαχιστα καλυτερο το g2 εαν και δεν τα ειχα τεσταρει με τις ιδιες συνθηκες.

Οσο για το κρατημα ειναι υποκειμενικο.

Link to comment
Share on other sites

Στην ελλαδα του 2015 τουλαχιστον στο 4g δεν υστερει.

Εδω καλα καλα δεν πιανει το 3g σε ολα τα σημεια :lol:

 

 

 

Οσο για την μπαταρια 3 μερες που ειχα το g2 στα χερια μου,μου φανηκε ολοιδια η αυτονομια με την ιδια χρηση και στα 2.

Στην φωτογραφια,ελαχιστα καλυτερο το g2 εαν και δεν τα ειχα τεσταρει με τις ιδιες συνθηκες.

Οσο για το κρατημα ειναι υποκειμενικο.

 

Καλά τα λες, εγώ δεν χρησιμοποιώ καθόλου τα δεδομένα κινητής, με Wi-Fi only. Αλλά κάποιοι το θεωρούν απαραίτητο.

Edited by Alex_90
:chair:
Link to comment
Share on other sites

Εχει να προτείνει κανεις καμια θηκη για την κινηταρα μας?αυτη την εχει κανεις να μου πει γνωμη?http://m.ebay.com/itm/221620642711?nav=SEARCH
Link to comment
Share on other sites

Η Aluminum Metal Back όμορφή φαίνεται .... αλλά θα σου χαλάσει το σήμα από το κινητό :(

( σε κάποιο φόρουμ το διάβασα αλλά δεν θυμάμαι τώρα που είναι το ling )

 

http://en.miui.com/thread-14915-1-1.html

 

I recommend a plastic, silicone, or TPU case. Any case that has metal or a shiny metallic finish will block reception. My friend tried one of those aluminium cases. Those cases look so GOOD, but after installing the case, there was only one bar of signal strength, where previously it was full bars.

Edited by Zioa
Link to comment
Share on other sites

Απ' ότι κατάλαβα στις διαφημήσεις των εταιρειων κινητής τηλεφωνίας μόνο σε κάποια σημεία έχει 4G. Και φυσικά εδώ όλες έχουν προβλήματα στο 3G, τι συζητάμε.
Link to comment
Share on other sites

Η Aluminum Metal Back όμορφή φαίνεται .... αλλά θα σου χαλάσει το σήμα από το κινητό :(

( σε κάποιο φόρουμ το διάβασα αλλά δεν θυμάμαι τώρα που είναι το ling )

 

http://en.miui.com/thread-14915-1-1.html

 

I recommend a plastic, silicone, or TPU case. Any case that has metal or a shiny metallic finish will block reception. My friend tried one of those aluminium cases. Those cases look so GOOD, but after installing the case, there was only one bar of signal strength, where previously it was full bars.

 

Κριμα :( κ φαινοταν πολυ ωραια

Link to comment
Share on other sites

Εχει να προτείνει κανεις καμια θηκη για την κινηταρα μας?αυτη την εχει κανεις να μου πει γνωμη?http://m.ebay.com/itm/221620642711?nav=SEARCH

 

Χωρις να εχω ψαξει το θεμα σαν μηχανικος που ειμαι, φανταζομαι οτι οι θηκες αλουμινιου δεν θα ειναι και οτι καλυτερο σε περιπτωση που σου πεσει κατω το κινητο, αφου δεν θα αποροφισει τους κραδασμους και θα τους στειλει αμεσως στο κινητο σε αντιθεση με το πλαστικο που παραμοργονεται εντονα και μειωνει την δυναμη που θα σου ασκηθει στο κινητο,

Ωστοσο ξαναλεω, δεν το εχω ψαξει το θεμα, δεν ξερω τι αρχιτεκτονικη-σχεδιασμο χρησιμοποιουν.

Τα κινητα μου: Motorola Krzr K1m, Samsung SGH-U600, Nokia 2710, Vodafone joy 845, Samsung gte1182, Zte v889s, Zte Geek v975, Xiaomi mi3, Xiaomi Redmi note 3 pro

Xiaomi σημαινει κεχρι

Link to comment
Share on other sites

Κριμα :( κ φαινοταν πολυ ωραια

 

εγω που του εχω θηκη αλουμινιου παρομοια με αυτη δεν εχω το παραμικρο θεμα σε σημα κινητου και wifi.Δεν ειδα την παραμικρη διαφορα σε σχεση με της σιλικονης που ειχα πιο πριν. Τωρα βεβαια και εγω πριν την βαλω ειχα ακουσει πραγματα και ειχα τους φοβους μου αλλα τελικα κανενα θεμα. Αν καποιος αλλος συν xiaomi3ητης εχει δοκιμασει τετοια θηκη ας πει την γνωμη του!:rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

Ειναι ομορφη οπως στις φωτο?

 

εγω εχω αυτη. http://www.ebay.com/itm/Aluminum-Metal-Bumper-Frame-Tempered-Glass-Back-Case-Cover-for-Xiaomi-Mi-3-M3/321634624560?_trksid=p2047675.c100005.m1851&_trkparms=aid%3D222007%26algo%3DSIC.MBE%26ao%3D1%26asc%3D30987%26meid%3D4099ef90062347edab6e4b64e9a67140%26pid%3D100005%26rk%3D4%26rkt%3D6%26sd%3D221620642711&rt=nc

 

απο οτι μου λενε οι γυρω αρεσει. Τωρα 5 ευρω εχει την παιρνεις και αν εχεις θεματα με σημα κτλ. η δεν σου κανει εμφανισιακα δεν την χρησιμοποιεις και μικρο το κακο.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα.Δοκίμασα το ote tv go και παίρνω το εξής μήνυμα λάθους.Γράφτηκα στην υπηρεσία και προσπαθώ μέσω του wifi να συνδεθώ.

"Η υπηρεσία είναι προσωρινά μη διαθέσιμη, μήνυμα λάθους:107011."Να φανταστώ ότι είναι επειδή είναι ρουτ η συσκευή?

Αν ναι πως γίνομαι unroot?Είμαι με την τελευταία developer...

Χρειάζεται να περάσω την stable?

https://xiaomi-miui.gr/community/wsif/index.php/Entry/5985-Stable-5-1-0-Xiaomi-MI-3-miuiandroid-com/#files

Πως τη φλασάρω?

Ευχαριστώ πολύ!

Edited by spirospatra
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα.Δοκίμασα το ote tv go και παίρνω το εξής μήνυμα λάθους.Γράφτηκα στέκιν υπηρεσία και προσπαθώ μέσω του wifi να συνδεθώ.

"Η υπηρεσία είναι προσωρινά μη διαθέσιμη, μήνυμα λάθους:107011."Να φανταστώ ότι είναι επειδή είναι ρουτ η συσκευή?

Αν ναι πως γίνομαι unroot?Είμαι με την τελευταία developer...

Χρειάζεται να περάσω την stable?

https://xiaomi-miui.gr/community/wsif/index.php/Entry/5985-Stable-5-1-0-Xiaomi-MI-3-miuiandroid-com/#files

Πως τη φλασάρω?

Ευχαριστώ πολύ!

 

Καμια σχεση με root

Τα κινητα μου: Motorola Krzr K1m, Samsung SGH-U600, Nokia 2710, Vodafone joy 845, Samsung gte1182, Zte v889s, Zte Geek v975, Xiaomi mi3, Xiaomi Redmi note 3 pro

Xiaomi σημαινει κεχρι

Link to comment
Share on other sites

πως βλέπετε την τελευταια rom, την 5/5/15 έχετε προβλήματα?
Α]

 

Από τις καλύτερες όπως και η 5.5.8.

Link to comment
Share on other sites

Α]

 

Από τις καλύτερες όπως και η 5.5.8.

 

 

Σε ευχαριστω,μια ερωτηση.Για να γυρισω στην 5.5.8 αρκει ενα factory reset μεσα απο recovery και

μετα install την 5.5.8 οπως την εχω κατεβασει απο το site η πρεπει να την μετονομασω την 5.5.8 σε update.zip και να κανω την διαδικασια οπως αναφερεται στον οδηγο?.Αυτη τη στιγμη ειμαι με την 5.5.15. Μεχρι στιγμης "περναω" τις

updates rom που βγαινουν καθε παρασκευη,μεσω recovery κανοντας wipe_cache_ partition και wipe_dalvik cache μονο, χωρις μετονομασια σε update.zip.

Edited by charis232
Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστω,μια ερωτηση.Για να γυρισω στην 5.5.8 αρκει ενα factory reset μεσα απο recovery και

μετα install την 5.5.8 οπως την εχω κατεβασει απο το site η πρεπει να την μετονομασω την 5.5.8 σε update.zip και να κανω την διαδικασια οπως αναφερεται στον οδηγο?.Αυτη τη στιγμη ειμαι με την 5.5.15. Μεχρι στιγμης "περναω" τις

updates rom που βγαινουν καθε παρασκευη,μεσω recovery κανοντας wipe_cache_ partition και wipe_dalvik cache μονο, χωρις μετονομασια σε update.zip.

 

απο developer σε developer ειδικα οταν ειναι τοσο κοντα οι 2 εκδοσεις επιστρεφεις κανονικα οπως κανεις μεχρι τωρα τα update.μεσω recovery κανοντας wipe_cache_ partition και wipe_dalvik cache. Αυτο που λες ειναι η διαδικασια αν θελεις να πας απο developer σε stable η το αντιστροφο.

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα παιδια

 

χρειαζομαι την βοηθεια σας...

 

μου εδωσαν ενα μπρικαρισμενο mi3 επειτα απο αλλαγη ρομ...

 

το τηλ μολις το ανοιξεις κολλαει στην αρχικη οθονη εκει που ειναι το λογοτυπο τοy mi...

 

στο recovery menu μπαινει κανονικα.

προσπαθησα να περασω μια ρομ αλλα μου εβγαλε error (status 7)

 

καμμια βοηθεια??

καποιο λινκ για να αρχισω να το σκαλιζω μηπως και κατααφερω κατι???

 

ευχαριστω!!

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα παιδια

 

χρειαζομαι την βοηθεια σας...

 

μου εδωσαν ενα μπρικαρισμενο mi3 επειτα απο αλλαγη ρομ...

 

το τηλ μολις το ανοιξεις κολλαει στην αρχικη οθονη εκει που ειναι το λογοτυπο τοy mi...

 

στο recovery menu μπαινει κανονικα.

προσπαθησα να περασω μια ρομ αλλα μου εβγαλε error (status 7)

 

καμμια βοηθεια??

καποιο λινκ για να αρχισω να το σκαλιζω μηπως και κατααφερω κατι???

 

ευχαριστω!!

 

για τσεκαρε με αυτο το τροπο:https://xiaomi-miui.gr/community/index.php/Thread/5186-%CE%9F%CE%B4%CE%B7%CE%B3%CF%8C%CF%82-%CE%91%CE%BD%CE%B1%CE%B2%CE%AC%CE%B8%CE%BC%CE%B9%CF%83%CE%B7%CF%82-%CE%A5%CE%BB%CE%B9%CE%BA%CE%BF%CE%BB%CE%BF%CE%B3%CE%B9%CF%83%CE%BC%CE%B9%CE%BA%CE%BF%CF%8D-MIUI-ROM-%CF%83%CF%84%CE%BF-Xiaomi-Mi3-%CE%BC%CE%B5-%CF%84%CE%BF%CE%BD-%CF%84%CF%81%CE%AF%CF%84%CE%BF-%CF%84%CF%81%CF%8C%CF%80%CE%BF/

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...