Jump to content

Κινέζικα κινητά: Σχόλια, τιμές, συγκρίσεις, απορίες


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλημέρα!! Ενδιαφέρομαι για αγορά κινητού μέχρι 4,5". Είναι για τη σύζυγο και ρητώς και δια ροπάλου όχι μεγαλύτερο. Υπάρχει κάποιο που να αξίζει??

 

Ευχαριστώ!!

 

κοιταξε στο skroutz για 5 ιντσο καλυτερα ,κα ιδιαβασε τις κριτικες αγοραστων πριν αποφασισεις

 

τα 4,5 ειναι λιγα και τεχνικα χαρακτηριστικα κοντα στο μηδεν

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 12,5χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Καλημέρα!! Ενδιαφέρομαι για αγορά κινητού μέχρι 4,5". Είναι για τη σύζυγο και ρητώς και δια ροπάλου όχι μεγαλύτερο. Υπάρχει κάποιο που να αξίζει??

 

Ευχαριστώ!!

Φιλε μου δε ξέρω ποια συσκευή έχει τωρα αλλά αν ειναι 4,5" και διετιας ας πούμε τότε δε θα έχει μεγαλη διαφορα με ενα σημερινό 5" με μαζεμένες διαστάσεις

Link to comment
Share on other sites

Φιλε μου δε ξέρω ποια συσκευή έχει τωρα αλλά αν ειναι 4,5" και διετιας ας πούμε τότε δε θα έχει μεγαλη διαφορα με ενα σημερινό 5" με μαζεμένες διαστάσεις

Ευχαριστώ πολύ

 

----- προσθήκη μηνύματος 30 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Αναλόγως με την χρήση για την οποία το θέλει και το ποσόν το οποίο διαθέτεις ... τα 4,5" αποτελλούν παρελθόν πλέον και έχουν πολύ λίγες δυνατότητες.

Εάν μιλάς για αγορά από Ελλάδα, ρίξε μια ματιά στο Πλαίσιο, κάτι θα βρείς.

Ευχαριστώ πολύ!

 

----- προσθήκη μηνύματος 39 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Φιλε μου δε ξέρω ποια συσκευή έχει τωρα αλλά αν ειναι 4,5" και διετιας ας πούμε τότε δε θα έχει μεγαλη διαφορα με ενα σημερινό 5" με μαζεμένες διαστάσεις

Ευχαριστώ!!

Link to comment
Share on other sites

Time for another new phone!

Εχω 280 ευρουλακια στο χερι.

Ειμαι μεταξυ:

ονομα-ραμ και μνημη και τελος τιμη.

LeEco Le Max 2 (6gb/128gb version) 240+

Vernee Apollo X (4/64)170+

oukitel k6000 plus (4/64)180+

 

Ολα αυτα στο antutu πιανουν πιο πολυ απο το τωρινο μουmeizu mx5

μπορει καποιος να μου δωσει ετσι μια κατευθηνση?Λογικα τοσο καιρο μετα,ολα αυτα σιγουρα εχουν καλυτερη καμερα και για φωτο και βιντεο.

Θελω να ειναι καλη,του μειζου σε μαξ αναλυση με ιναποιει ακρετα.

Τι θα προτινατε?Ευχαριστω.

(αν καποος εχει αλλο κιντο κατ ανου ας δωσει προταση)

Link to comment
Share on other sites

πολλοι ειναι ευχαριστημενοι απο ποιοτητα κα ι καμερα των LeEco ( εγω εχω το παλιο μοντελο που εβγαλε) οποτε σου προτεινω το LeEco Le Max 2

 

 

εδω ειναι και το νημα του για ενημερωση

Edited by aitos
Link to comment
Share on other sites

Time for another new phone!

Εχω 280 ευρουλακια στο χερι.

Ειμαι μεταξυ:

ονομα-ραμ και μνημη και τελος τιμη.

LeEco Le Max 2 (6gb/128gb version) 240+

Vernee Apollo X (4/64)170+

oukitel k6000 plus (4/64)180+

 

για δες και προς το Leeco 3 pro ενώ αύριο βγαίνει το νέο le max 3.

 

με αυτά τα χρήματα παίρνεις πολύ καλό κινητό - δες και opo3/3t

LeEco Le pro1 x800 US version

 

e-Amyna.com - Ηλεκτρονικό περιοδικό για την Εθνική Άμυνα, την Εξωτερική Πολιτική και τις Διεθνείς Σχέσεις

Link to comment
Share on other sites

Απο οτι ειδα το

Vernee Apollo X εχει ενα κλικ πιο καλη καμερα.

Ειμαι μεταξυ του

LeEco Le Max 2 (6gb/128gb version)

Vernee Apollo X (4/64)

 

για το le max 3μαζι με ολα τα αλλα θα βγω εκτος και θελω ισως κατι πιο δοκιμασμενο που ειναι ενα σημεντικο συν (LeEco Le Max 2 )

Η διαφορα των παραπανω 2 ειναι 60-80 ευρω.

Δεδομενου οτι το 2ο ειναι πιο φτηνο,εχει καλυτερη καμερα αλλα λιγοτερη ραμ,εχει τοσο σημασια η διαφορα στα 2γβ ραμ?

Link to comment
Share on other sites

...

Ειμαι μεταξυ του

LeEco Le Max 2 (6gb/128gb version)

Vernee Apollo X (4/64)

...

Δεδομενου οτι το 2ο ειναι πιο φτηνο,εχει καλυτερη καμερα αλλα λιγοτερη ραμ,εχει τοσο σημασια η διαφορα στα 2γβ ραμ?

 

όχι δεν έχει σημασία.

να ξέρεις πάντως οτι και οι 2 εταιρίες έχουν 1-2 χρόνια στην αγορά και δεν είναι γνωστές για τα software updates που κάνουν.

ίσως με αυτά τα χρήματα να θες να δεις και σε xiaomi, meizu, huawei (vivo, oppo βγάζω εκτός λόγω υψηλού κόστους)

LeEco Le pro1 x800 US version

 

e-Amyna.com - Ηλεκτρονικό περιοδικό για την Εθνική Άμυνα, την Εξωτερική Πολιτική και τις Διεθνείς Σχέσεις

Link to comment
Share on other sites

Πηρα το Απολο.Εχω ξαναπαρει κινητο της εταιριας,το Απολο Λαιτ και ηταν καλο.

Δεν με πειραζει τοσο αν ειναι 1-2 χρονια,αρκει μην ειναι πατατα απο το εργοστασιο ηδη.Να λειτουργει καλα,δεν ζηταω τρελα. :)

Ευχαριστω παντως.

Link to comment
Share on other sites

Πηρα το Απολο.Εχω ξαναπαρει κινητο της εταιριας,το Απολο Λαιτ και ηταν καλο.

Δεν με πειραζει τοσο αν ειναι 1-2 χρονια,αρκει μην ειναι πατατα απο το εργοστασιο ηδη.Να λειτουργει καλα,δεν ζηταω τρελα. :)

Ευχαριστω παντως.

 

δεν έκανα τίποτα, :), καλορίζικο!!!

LeEco Le pro1 x800 US version

 

e-Amyna.com - Ηλεκτρονικό περιοδικό για την Εθνική Άμυνα, την Εξωτερική Πολιτική και τις Διεθνείς Σχέσεις

Link to comment
Share on other sites

όχι δεν έχει σημασία.

να ξέρεις πάντως οτι και οι 2 εταιρίες έχουν 1-2 χρόνια στην αγορά και δεν είναι γνωστές για τα software updates που κάνουν.

ίσως με αυτά τα χρήματα να θες να δεις και σε xiaomi, meizu, huawei (vivo, oppo βγάζω εκτός λόγω υψηλού κόστους)

 

Η Letv εξαγορασε την coolpad που ειναι αρχαια στον χωρο οποτε παιρνει και την εμπειρια της ,η Vernee ειναι start up μακαρι να αντεξει στον ανταγωνισμο.

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα παιδια - ΚΑΛΟ ΠΑΣΧΑ , κανα φτηνο μεχρι 80 € απο ευρωπαικο μαγαζι ?

Αν δεν έχεις απαιτήσεις δες αυτό

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα και καλο πασχα. Μεταξυ leagoo m8 pro και doogee x5 max pro ποιο θεωρειται καλυτερο;

https://www.kimovil.com/el/sygkrish/doogee-x5-max-pro,leagoo-m8-pro

Το dogee εχει μεγαλυτερη μπαταρια και ειναι λιγο πιο γρηγορο μαλλον επειδη εχει καθαρο λειτουργικο..

Το leagoo εχει Corning Gorilla Glass 4 και θεωρητικα καλυτερη καμερα..

 

To dogee μου γεμιζει το ματι λιγο καλυτερα..

Link to comment
Share on other sites

https://www.kimovil.com/el/sygkrish/doogee-x5-max-pro,leagoo-m8-pro

Το dogee εχει μεγαλυτερη μπαταρια και ειναι λιγο πιο γρηγορο μαλλον επειδη εχει καθαρο λειτουργικο..

Το leagoo εχει Corning Gorilla Glass 4 και θεωρητικα καλυτερη καμερα..

 

To dogee μου γεμιζει το ματι λιγο καλυτερα..

 

doogee

στιβαροτατο και πιο σταθερη ρομ απο το Λιγκο

Link to comment
Share on other sites

doogee

στιβαροτατο και πιο σταθερη ρομ απο το Λιγκο

 

Ναι ομως ρε παιδεια το μονο θετικο ειναι η 4000mah εναντι 3500mah. Κατα τα αλλα το leagoo εχει 5,7 οθονη,γοριλα 4 κα καλυτερες καμερες. Απο τιμες τα βρησκω στα ιδια λεφτα. Εσεις τι λετε;

Link to comment
Share on other sites

Με το doogee πιστευω θα εχεις λιγοτερα προβληματα στο μελλον. Βαζω και την αξιοπιστια στο παιχνιδι! Εκτος και αν δεν την λαμβανεις υποψην..

Η επιλογη δικη σου!

Link to comment
Share on other sites

Με το doogee πιστευω θα εχεις λιγοτερα προβληματα στο μελλον. Βαζω και την αξιοπιστια στο παιχνιδι! Εκτος και αν δεν την λαμβανεις υποψην..

Η επιλογη δικη σου!

 

Καλημερα. Οντως εχεις ενα δικιο μιας και με προηγουμενο τηλεφωνο της doogee που εχω ειμαι πολυ ευχαριστημενος. Αλλα ελεγα μιας και εχει καλυτερη αλλα και μεγαλυτερη οθονη οπως και καλυτερες καμερες μηπως ειναι προτημοτερο το leagoo απο το doogee;

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα. Οντως εχεις ενα δικιο μιας και με προηγουμενο τηλεφωνο της doogee που εχω ειμαι πολυ ευχαριστημενος. Αλλα ελεγα μιας και εχει καλυτερη αλλα και μεγαλυτερη οθονη οπως και καλυτερες καμερες μηπως ειναι προτημοτερο το leagoo απο το doogee;

 

για τα κριτηρια σου ειναι

για τα δικα μου προσωπικα δεν ειναι.

Link to comment
Share on other sites

για τα κριτηρια σου ειναι

για τα δικα μου προσωπικα δεν ειναι.

 

Δηλαδη δεν θεωρης μεγαλυτερη την 5,7 αρα οθονη απο την 5αρα σε οτιδηποτε και αν κανεις στο κινητο. Επισης και οι καμερες 5 με 13 και 5 με 8 δεν ειναι ενας συμαντηκος παραγωνατς. Για πες μου εσυ τι προτεινης απο τα 2 τηλεφωνακια.

Link to comment
Share on other sites

Από τη στιγμή που το ένα έχει 5" οθόνη και το άλλο 5.7", νομίζω ότι και η όλη σύγκριση μεταξύ τους είναι άτοπη - εκτός βέβαια και αν δε σε ενδιαφέρει καθόλου το θέμα μεγέθους της οθόνης.

 

Και οι 2 μάρκες δεν είναι και από τις πρώτες στην αγορά, και οι 2 έχουν βγάλει τα θεματάκια τους, αλλά τώρα βλέπω τα όποια παράπονα να περιορίζονται στα topics των συσκευών τους, οπότε μπορούμε να θεωρήσουμε και τις 2 σχετικά αξιοπρεπείς πλέον (βάζοντας πάντα μέσα και τον παράγοντα τιμή).

Και εγώ θα είχα μια μικρή προτίμηση προς doogee (και πριν λίγους μήνες, πήρα για μια φίλη το doogee x9 pro, αντί του leagoo m5 plus - που ήταν τότε σε όμοια specs, τιμές κλπ - αν και πιστεύω ότι και με το m5 plus ευχαριστημένη θα είχε μείνει), αλλά εδώ, όπως γράφω και παραπάνω, με τέτοια διαφορά σε μέγεθος οθόνης, και αν υποθέσουμε ότι οι διαθέσιμες επιλογές είναι αυτά τα 2, εγώ θα θεωρούσα αποκλειστικό "οδηγό" το επιθυμητό μέγεθος οθόνης...!

Link to comment
Share on other sites

Στα χρηματα που ψαχνεις δυστυχως δεν θα μπορεσεις να βρεις κατι αξιολογο γενικοτερα. Και με τα 2 που προτεινεις ειναι σαν να λεμε το παιζεις λαχειο..

Εγω θα το εβλεπα και σαν εταιριες..

Η doogee ειναι πιο γνωστη και παραπανω χρονια στην αγορα οχι φυσικα οτι ειναι κορυφη, προς Θεου..

 

Εναλλακτικα θα καλοεβλεπα το TP-LINK Neffos C5 http://www.skroutz.gr/s/8842715/TP-LINK-Neffos-C5-16GB.html νομιζω ελληνικης κατασκευης και καλοπουλαει..!

Aν μπορεις να ανεβεις λιγο ακομα θα προτεινα το LG K10 Dual (16GB) http://www.skroutz.gr/s/9035623/LG-K10-Dual-16GB.html

Μην κοιταζεις μονο καποια συγκεκριμενα στοιχεια μονο πχ μπαταρια-καμερα..

Ας μην εχω κανενα προβλημα και ας το φορτιζω καθε μερα!!!

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδη δεν θεωρης μεγαλυτερη την 5,7 αρα οθονη απο την 5αρα σε οτιδηποτε και αν κανεις στο κινητο. Επισης και οι καμερες 5 με 13 και 5 με 8 δεν ειναι ενας συμαντηκος παραγωνατς. Για πες μου εσυ τι προτεινης απο τα 2 τηλεφωνακια.

Πάρε όποιο από τα δύο σου αρέσει εσένα, γνώμες θα ακούσεις πολλές και όλοι έχουν διαφορετικά κριτήρια.

Και οι δύο εταιρείες εν σχέσει με την τιμή τους απεδείχθησαν κορυφή. Εγώ πήρα το πρώτο Leagoo που κυκλοφόρησε, και μόνο μετά από 5 άσχημες πτώσεις αποφάσισε να τα τινάξει, και σε αντικατάσταση παρήγγειλα το Τ1, από την Doogee είμαι πολύ ευχαριστημένος, τέτοιο έχω και τώρα, και άλλα δύο που είχα πάρει βγήκαν εκτός γιατί δεν μπορούσα να βρώ μπαταρία...

Η μοναδική συμβουλή μου είναι να μην σκαλίζεις τα τηλέφωνα, μην αλλάζεις rom για πλάκα και δεν πρόκειται να πάθουν τίποτα ... :)

Καλύτερα να πεθάνεις όρθιος παρά να ζήσεις γονατιστός !!!.
Link to comment
Share on other sites

Μαλλον θα παρω το doogee μιας και καλα λογια ακουω ειναι και ποιο αξιοπηστο. Ενταξη το μεγεθος της οθονης και οι καμερες ειναι ενα κριτηριο αλλα και με λιγοτερα κανω την δουλεια μου.
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...