Jump to content

Κινέζικα κινητά: Σχόλια, τιμές, συγκρίσεις, απορίες


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Πιστεύω ότι η μόνη που κοντραρει στα ίσια την XIAOMI είναι η MEIZU.

Έχουν παρόμοιες συσκευές και ποιότητα, αλλά με μια σημαντική διαφορά.

Η MEIZU δεν μπλέκει με custom roms στην πλειονότητά των συσκευών. Οπότε είναι πιο στάνταρ τα πράγματα, ούτε το κάθε κινέζικο μαγαζί βάζει ο,τι του έρθει από Roms.

 

Sent from my m1 note using Tapatalk

Συμφωνω απόλυτα. Λιγο πιο τσιμπημενη στις τιμές τις και με απουσία συνηθως fm radio, sd καρτα και θυρας υπερύθρων. Εφαμιλλη ποιότητα ομως.

Οσο για τη xiaomi να ξέρουν οσοι ενδιαφέρονται οτι εγω προσωπικα ειχα συνεννοηθει με το vickmall και μου ξεκλειδωσαν οι ίδιοι bootloader και περασαν ελληνική gtv

 

Στάλθηκε από το Coolpad 8675-W00 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Edited by nikos_nia86
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 12,5χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Ρώτησα τη Gigaset στα γερμανικά, αν θα βγάλει άλλα κινητά και αν θα βγάλει Update για Android 6.0 στο ME. Πήρα την εξής απάντηση:

 

"Αναρωτιέστε αν θα υπάρξουν περισσότερα μοντέλα Gigaset Mobile. Με λύπη μας σας πληροφορούμε ότι η πληροφορία αυτή δεν είναι γνωστή. Η ημερομηνία κυκλοφορίας της ενημέρωσης δεν είναι επίσης γνωστή."

 

Κατατοπιστική απάντηση! :lol: Ειδικά στο σημείο που ρώτησα, αν το τμήμα των κινητών υφίσταται ακόμα. :p

Link to comment
Share on other sites

Ρώτησα τη Gigaset στα γερμανικά, αν θα βγάλει άλλα κινητά και αν θα βγάλει Update για Android 6.0 στο ME. Πήρα την εξής απάντηση:

 

"Αναρωτιέστε αν θα υπάρξουν περισσότερα μοντέλα Gigaset Mobile. Με λύπη μας σας πληροφορούμε ότι η πληροφορία αυτή δεν είναι γνωστή. Η ημερομηνία κυκλοφορίας της ενημέρωσης δεν είναι επίσης γνωστή."

 

Κατατοπιστική απάντηση! :lol: Ειδικά στο σημείο που ρώτησα, αν το τμήμα των κινητών υφίσταται ακόμα. :p

 

Ki άμα σου λέγανε ότι θα πάρει android45, εσύ θα τους πίστευες :lol:

 

Αφήνω απ'έξω αυτούς που αγοράζουνε/προτείνουνε τηλέφωνα βάσει specs

To τηλέφωνο είναι +hardware + software + υποστήριξη εταιρείας (updates, καλή κατασκευή, λίγα ελαττωματικά κομμάτια)

 

Μερικοί από εμάς θέλουμε να αλλάζουμε συσκευές κάθε 2-3 χρόνια και επειδή έχουμε οικογένεια χρειαζόμαστε 4 κινητά, άρα πρέπει να είναι σχετικά φθηνά

 

Δεν επιθυμώ να τζογάρω σε συσκευές που μπορεί νάχουν όνομα (gigaset) αλλά έχουν άγνωστο μέλλον

Δεν επιθυμώ να τζογάρω σε συσκευές no-name των 60-80 €, η φθήνια τρώει τον παρά

 

Γι αυτό παλιά ψώνιζα nokia, μετά sony-ericsson και τώρα xiaomi kai huawei

 

Οσο για την υπερεκτιμημένη meizu ας βγάλει κανά τηλέφωνο 5 ιντσών (απ'ότι άκουσα διόρθωσε το bug στην γραμμή ειδοποιήσεων όπου αντί για καιρό έβγαζε το σήμα του άπειρου :p)

Link to comment
Share on other sites

Ψάχνω για ποπ κορν...

Δώσε μας κάποια στοιχεία. Τι μέγεθος το ποπ κορν, τι χωρητικότητα το κύπελλο, τι ρομ/γεύση να έχει; Γερμανίας ή Κίνας;

Μέχρι πόσα δίνεις;

Χα χα...

 

Sent from my Redmi Note 3 using Tapatalk

:cool:

I want to be,

what i was,

when i wanted to be,

what i am now!!!

Link to comment
Share on other sites

Δώσε μας κάποια στοιχεία. Τι μέγεθος το ποπ κορν, τι χωρητικότητα το κύπελλο, τι ρομ/γεύση να έχει; Γερμανίας ή Κίνας;

Μέχρι πόσα δίνεις;

Χα χα...

 

Sent from my Redmi Note 3 using Tapatalk

 

Εκλαψα :lol: :lol:

 

Μήτσο, τι γίνεσαι ρε; Βλέπω πάλι για πειράματα πας. :P Ελπίζω το Gigaset αυτό να σου βγει καλύτερο (σε θέμα software) από το προηγούμενο :P Στο θέμα Xiaomi vs Meizu vs Everyone, η Xiaomi μαζι με την Meizu είναι από τις πιο αξιόπιστες. Σε Xiaomi πας αν δεν σε πειράζει να ασχοληθείς μια φορά, και θέλεις να έχεις και τεράστια υποστήριξη (βλέπω στο xda το RN3PRO πήρε CM14, τρελά πράγματα). Meizu πας για να μην ασχοληθείς, αλλά εκεί το λογισμικό είναι λίγο παράξενο, ή θα το αγαπήσεις, ή θα το μισήσεις. Τώρα, για τους υπόλοιπους, είναι μια χαρά, απλά δεν έχουν την αξιοπιστία των Xiaomi-Meizu, και την υποστήριξη της Xiaomi, αν και πάλι μια χαρά είναι και οι υπόλοιπες, κάτι Oukitel και Ulefone που πήραν κάτι φίλοι είναι πολύ ευχαριστημένοι. Θέτεις προτεραιότητες και πράττεις ανάλογα.

Θάνος :)
Link to comment
Share on other sites

Εκλαψα :lol: :lol:

 

Μήτσο, τι γίνεσαι ρε; Βλέπω πάλι για πειράματα πας. :P Ελπίζω το Gigaset αυτό να σου βγει καλύτερο (σε θέμα software) από το προηγούμενο :P Στο θέμα Xiaomi vs Meizu vs Everyone, η Xiaomi μαζι με την Meizu είναι από τις πιο αξιόπιστες. Σε Xiaomi πας αν δεν σε πειράζει να ασχοληθείς μια φορά, και θέλεις να έχεις και τεράστια υποστήριξη (βλέπω στο xda το RN3PRO πήρε CM14, τρελά πράγματα). Meizu πας για να μην ασχοληθείς, αλλά εκεί το λογισμικό είναι λίγο παράξενο, ή θα το αγαπήσεις, ή θα το μισήσεις. Τώρα, για τους υπόλοιπους, είναι μια χαρά, απλά δεν έχουν την αξιοπιστία των Xiaomi-Meizu, και την υποστήριξη της Xiaomi, αν και πάλι μια χαρά είναι και οι υπόλοιπες, κάτι Oukitel και Ulefone που πήραν κάτι φίλοι είναι πολύ ευχαριστημένοι. Θέτεις προτεραιότητες και πράττεις ανάλογα.

 

Ναι, αυτή είναι η τελευταία απόπειρα. Αν και αυτό το "πείραμα" αποτύχει, πάω για Xiaomi την επόμενη... :p

Link to comment
Share on other sites

Εκλαψα :lol: :lol:

 

Μήτσο, τι γίνεσαι ρε; Βλέπω πάλι για πειράματα πας. :P Ελπίζω το Gigaset αυτό να σου βγει καλύτερο (σε θέμα software) από το προηγούμενο :P Στο θέμα Xiaomi vs Meizu vs Everyone, η Xiaomi μαζι με την Meizu είναι από τις πιο αξιόπιστες. Σε Xiaomi πας αν δεν σε πειράζει να ασχοληθείς μια φορά, και θέλεις να έχεις και τεράστια υποστήριξη (βλέπω στο xda το RN3PRO πήρε CM14, τρελά πράγματα). Meizu πας για να μην ασχοληθείς, αλλά εκεί το λογισμικό είναι λίγο παράξενο, ή θα το αγαπήσεις, ή θα το μισήσεις. Τώρα, για τους υπόλοιπους, είναι μια χαρά, απλά δεν έχουν την αξιοπιστία των Xiaomi-Meizu, και την υποστήριξη της Xiaomi, αν και πάλι μια χαρά είναι και οι υπόλοιπες, κάτι Oukitel και Ulefone που πήραν κάτι φίλοι είναι πολύ ευχαριστημένοι. Θέτεις προτεραιότητες και πράττεις ανάλογα.

 

Ξέχασες την Leeco που νομίζω δικαιούται μία θέση δίπλα στη Xiaomi και τη Meizu...

 

H Xiaomi διαθέτει πολύ ωραία κινητά και στη χαμηλή κατηγορία, αλλά η LeEco διέθεσε κανονική ναυαρχίδα σε εξαιρετική τιμή κι όσες αξιόπιστες δοκιμές έχω διαβάσει μιλούν για ανώτερη ποιότητα κατασκευής σε μοντέλα ίδιας κατηγορίας.

Link to comment
Share on other sites

Ξέχασες την Leeco που νομίζω δικαιούται μία θέση δίπλα στη Xiaomi και τη Meizu...

 

H Xiaomi διαθέτει πολύ ωραία κινητά και στη χαμηλή κατηγορία, αλλά η LeEco διέθεσε κανονική ναυαρχίδα σε εξαιρετική τιμή κι όσες αξιόπιστες δοκιμές έχω διαβάσει μιλούν για ανώτερη ποιότητα κατασκευής σε μοντέλα ίδιας κατηγορίας.

 

Ναι έχεις δίκιο, την ξέχασα. Όντως βγάζει πολύ καλά κινητά, σε πάρα πολύ καλές τιμές, απλά χωλαίνει στο θέμα updates, ας είναι καλά οι Ιταλοί.

Θάνος :)
Link to comment
Share on other sites

Εγω πηρα xiaomi redmi 3s international.

Εχει 3/32GB

Εχει 800 Mhz B20

Απο χθες εχει και Ελληνικα στην νεα ota updated global stable rom.

Εχει 4000 mAh μπαταρια

Εχει 140$ και σε 10-15 μερες ειναι εδω.

Ουτε ξεκλειδωτο bootloader, ουτε custom rom. Right out of the box.

 

Εσυ παρε gigaset.

 

Στάλθηκε από το Redmi 3S μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Τελικά κι εγώ αυτό παρήγγειλα...παρόλο που ήμουν ο πρώτος που γνωστοποίησε σε χωριστό νήμα στο insomnia τη προσφορά για το Gigaset....

 

...εμένα τελικά δεν με τρόμαξε ούτε το θέμα του ακουστικού, ούτε το θέμα του λογισμικού ...

(καθόλου μάλιστα...αρχαία έκδοση έχω στο τωρινό μου κι όσο τρέχει σωστά σκοτίστηκα να κάνω αναβαθμίσεις παρότι υπάρχουν δεκάδες....το έχω δει το έργο πολλές φορές και τό'χω ζήσει ο ίδιος και ξέρω...όσοι τρώγονται με ΡΟΜς κτλ τρώγονται με τα ρούχα τους, ΔΕΝ παίρνουν το κινητό/ταμπλετ για να κάνουν τη δουλειά τους...το κινητό/τάμπλετ γίνεται το αντικείμενο της ενασχόλησής τους...καταναλωτισμός στο λογισμικό και εθελοντική σκλαβιά...τις ώρες που περνάνε διαβάζοντας φόρουμ για κάθε ******** και νέα έκδοση, αν τις περνούσαν διαβάζοτνας ή κάνοντας κάτι πιο δημιουργικό, θα ζούσαν καλύτερα....το έκοψα εγώ το συνήθειο εδώ και κάποια χρόνια και σώθηκα)

 

Αυτό που με τρόμαξε είναι η αδύναμη λήψη Wifi (και λιγότερο κάτι δείγματα ΑΘΛΙΟΥ ήχου στη καταγραφή βίντεο)...κι εκεί δεν τίθεται θέμα αναβαθμίσεων, είναι ζήτημα μεταλλικής κατασκευής...

 

τέτοια πάντως τιμή, χαρακτηριστικά, επιδόσεις δεν υπάρχουν....

 

...ελπίζω να πάνε όλα καλά κι αν τα δείγματα είναι θετικά, μπορεί να σπρώξω το Xiaomi σε κανά συγγενή/φίλο (ή σε χομπίστα του ROM-flashing) και να τσιμπήσω κι ο ίδιος το Gigaset.

Edited by impreza_sti
Οφείλουμε να εκφραζόμαστε κόσμια
Link to comment
Share on other sites

Σταματήστε με την Xiaomi..εντάξει Έχει βγάλει κάποια Καλά τηλέφωνα και ακόμη βγάζει.τα bugs είναι δεδομένα..τα κινέζικα Επίσης..Όχι στα κινητά αλλά παντού.Ότι και αν έχει βγάλει έχει bug και μάλιστα αρκετά..Τώρα τελευταία έστρωσε το σύστημα ασφαλείας της με της έξυπνες συσκευές άλλη και ακόμη υπάρχουν θεματακια κυρίως με τον σερβερ της..ποιοτικά τηλέφωνο πάντως δεν θα τα έλεγα πιο πολυ απο αλλά κινέζικα..umi εχω και το θεωρώ το ίδιο ποιοτικό με το με το 3 προ που παίζω καθημερινά..και χαλαρά εχει χειρότερη καμερα.

Ειπαμε καλή χρυσή αλλά έχει καβαλήσει το καλάμι άσε που κάθε μήνα παρουσιάζει 20 τηλέφωνα..εχω πάρα πολλά xiaomi προϊόντα..σε καμία περίπτωση δεν την συγκρίνω με Meizu και leeco

 

Στάλθηκε από το IRON Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Φιλικά Γιώργος

Link to comment
Share on other sites

Ki άμα σου λέγανε ότι θα πάρει android45, εσύ θα τους πίστευες :lol:

 

 

 

Αφήνω απ'έξω αυτούς που αγοράζουνε/προτείνουνε τηλέφωνα βάσει specs

 

To τηλέφωνο είναι +hardware + software + υποστήριξη εταιρείας (updates, καλή κατασκευή, λίγα ελαττωματικά κομμάτια)

 

 

 

Μερικοί από εμάς θέλουμε να αλλάζουμε συσκευές κάθε 2-3 χρόνια και επειδή έχουμε οικογένεια χρειαζόμαστε 4 κινητά, άρα πρέπει να είναι σχετικά φθηνά

 

 

 

Δεν επιθυμώ να τζογάρω σε συσκευές που μπορεί νάχουν όνομα (gigaset) αλλά έχουν άγνωστο μέλλον

 

Δεν επιθυμώ να τζογάρω σε συσκευές no-name των 60-80 €, η φθήνια τρώει τον παρά

 

 

 

Γι αυτό παλιά ψώνιζα nokia, μετά sony-ericsson και τώρα xiaomi kai huawei

 

 

 

Οσο για την υπερεκτιμημένη meizu ας βγάλει κανά τηλέφωνο 5 ιντσών (απ'ότι άκουσα διόρθωσε το bug στην γραμμή ειδοποιήσεων όπου αντί για καιρό έβγαζε το σήμα του άπειρου :p)

 

 

 

Υπερεκτιμημενη η MEIZU;

 

Κάτι ξέρεις λάθος.

 

Όπως δεν είναι bug αυτο που λες, αλλα στάνταρ στοιχείο όταν υπάρχουν πολλά εικονίδια.

 

 

 

Διαβασε λίγο παραπάνω και ξαναπερνα.

 

Sent from mTalk

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Οι φίλοι που λένε εδώ σταματήστε με την Xiaomi ας μας πούνε και ποια κινητά εννοούνε - με την ίδια τιμή - καλύτερα αυτό το διάστημα;;

Αν υπάρχει κάτι καλύτερο που δεν αμφιβάλλω ότι μπορεί να υπάρχει όλοι θα ξεχάσουν με την μια την Xiaomi :)

Link to comment
Share on other sites

Και καλα κανουν κατά την γνωμη μου οι φίλοι που λένε εδώ σταματήστε με την Xiaomi!

Όταν πηρα την coolpadαρα F1 μου τοτε ειχε βγει και το Xiaomi Hongmi 1s,και τα δυο κοστιζαν περιπου τα ιδια λεφτα!

Τι να συγκρινω ,ποιοτητα κατασκευης,specs?

Απλα δεν υπηρχε καμια συγκριση,σε όλα ανωτερο το coolpad και σκυλι μαυρο!

Link to comment
Share on other sites

Και καλα κανουν κατά την γνωμη μου οι φίλοι που λένε εδώ σταματήστε με την Xiaomi!

Όταν πηρα την coolpadαρα F1 μου τοτε ειχε βγει και το Xiaomi Hongmi 1s,και τα δυο κοστιζαν περιπου τα ιδια λεφτα!

Τι να συγκρινω ,ποιοτητα κατασκευης,specs?

Απλα δεν υπηρχε καμια συγκριση,σε όλα ανωτερο το coolpad και σκυλι μαυρο!

Οι συνθήκες αλλάζουν όμως.

Άλλοι εξελίσσονται με ταχείς ρυθμούς και άλλοι με βραδύτερους.

Link to comment
Share on other sites

Καλά μιλάει για το 1s που ήταν το μοναδικό κινητό που δεν ήταν και καμιά τρελή αναβάθμιση, απλά ήθελε η xiaomi να πάει σε snapdragon. Η ποιότητα κατασκευής απλά εξαιρετική.

Δεν καταλαβαίνω την ανάγκη κανενός να αποκαθηλώσει την xiaomi, δεν είναι να πεις ο παροξυσμός του IPhone (αδικαιολόγητος για την τιμή), ούτε είναι τυχαίο που έχει xiaomi και η κουτσή Μαρία στην Ελλάδα που ούτε εισάγονται ούτε διαφημίζονται και ζητάει ένα Ζιαομι, Γιαομι, Ξιαϊομι, Μαόνι...

Τι προτείνετε (εσείς); Τι πιστεύετε; Τι γίνεται; Οκτώμβρης το Μ να τονίζεται!

Μια πλήρης φόρτιση.

Link to comment
Share on other sites

Xiaomi και ξερο ψωμι, ακουτε;

Εγω παντως δεν εχω κσιαομι αλλα doogee x5 pro με 80$ και το εχω λιωσει και δεν παθαινει τιποτε

Στην τελικη αναλογα ποσα θελει καποιος να διαθεσει και τι κανει κεφι

Link to comment
Share on other sites

Μην είστε φαν της εταιρείας, αλλά του καλού τηλ. που κάθε φορά μπορεί να είναι διαφορετικό. Γιαυτό μπαίνουμε στο myphone....

 

Sent from my Redmi Note 3 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

http://i.imgur.com/WOGEMVO.jpg

 

τελικα η global dev εχει ελληνικα γιατι στο vickmall γραφει όχι !και εχει αναφερθει εδώ ότι ειναι καλυτερη της international.βασικα θελω ΟΤΑ από την μαμα εταιρεια,ελληνικα,και εάν γινεται την 800αρα 4g μπαντα

 

Sent from mTalk

Link to comment
Share on other sites

http://i.imgur.com/WOGEMVO.jpg

 

τελικα η global dev εχει ελληνικα γιατι στο vickmall γραφει όχι !και εχει αναφερθει εδώ ότι ειναι καλυτερη της international.βασικα θελω ΟΤΑ από την μαμα εταιρεια,ελληνικα,και εάν γινεται την 800αρα 4g μπαντα

 

Sent from mTalk

 

H ιντερνατιοναλ stable για redmi 3 s prime (3/32) έχει εδώ και λίγες μέρες και ελληνικά (και προφανως και Β20)

Αν είσαι υπομονετικός θα πάρεις κι εσύ

Link to comment
Share on other sites

300€ για το κουβαδάκι... Μάλλον την έχουν "δει" Xiaomi ή Oneplus, εκεί στη Vernee... :down:

 

http://www.vernee.cc/vernee-apollo-2k-display-built-for-vr.html

Link to comment
Share on other sites

300€ για το κουβαδάκι... Μάλλον την έχουν "δει" Xiaomi ή Oneplus, εκεί στη Vernee... :down:

 

http://www.vernee.cc/vernee-apollo-2k-display-built-for-vr.html

 

Αν κρίνω από το Mars που μου ήρθε προχθές ίσως και λίγο την έχουν δει.... η συσκευή τα σπάει...όσοι την βλέπουν μου λένε οτι ποιοτικά κάνει το iphone να ζηλεύει...

Link to comment
Share on other sites

Γεια χαρά θα ήθελα καμιά γνώμη γιά τα παραπάνω κινητά από κάποιον που είναι κάτοχος.Φυσικα το Porto S είναι 8g κ το Torino 16g με διάφορες στις ίντσες στην οθονη στην κάμερα και στην μπαταρία κ φυσικά στην τιμή.Αλλα γενικά τρέχουν καλά; Παίζει να πάρουν αναβάθμιση;Είμαι χρήστης μόνο των εφαρμογών fb messeger vider τραβάω καμιά φωτό κ σίγουρα ράδιο.Εχουν κολλήματα υπερθέρμανση θέματα με το σήμα κ το wifi;

Ευχαριστώ εκ των προτέρων

Link to comment
Share on other sites

UMI SUPER

Έχω στα χέρια μουτις τελευταίες 5 μέρες το υπό αναφορά τηλέφωνο και μπορώ α πω ότι οιπρώτες εντυπώσεις είναι πάρα πολύ καλές.Αρκετά κομψός σχεδιασμός, πολύ καλή ανταπόκριση στη λειτουργία του, πολύ καλόμε τη σύνδεση στο ιντερνετ, άνετο με τις συνδέσεις Bluetooth (δεν δοκίμασα ακόμα να συνδέσω μετο του αυτοκινήτου, κάτι που δεν κατάφερα να πετύχω με τρία προηγούμενα κινέζικα τηλέφωνα πουείχα). Αυτό που μου άρεσε περισσότερο η καθαρότητα της οθόνης και το ότι δεν φαίνονται καθόλου τα δακτυλικά αποτυπώματα όταν είναιενεργοποιημένο.

 

Το μονό αρνητικόπου παρατήρησα μέχρι τώρα η αστάθεια που παρουσιάζεται κατά τη αυτόματηπεριστροφή. Πολλές φορές δεν λειτουργεί ή δεν ακολουθεί σωστά τη φορά του τηλεφώνου μέσαστο χέρι μου.

Φαντάζομαι ότι σε μελλοντική αναβάθμιση του Android θα διορθωθεί αυτό.

Υπάρχει κάποια διαδικασία, ένα μαιλ, που να μπορεί κάποιος να τους μεταφέρει τέτοια θέματα έτσι που να τα διορθώνου;

«Η Ρωμιοσύνη εν φυλή συνότζιαιρη του κόσμου, κανένας δεν εβρέθηκεν για να την-ι-ξηλείψη,κανένας, γιατί σιέπει την που τάψη ο Θεός μου.Η Ρωμιοσύνη εν να χαθή, όντας ο κόσμος λείψη!Βασίλης Μιχαηλίδης (1849-1917)
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...