Jump to content

Κινέζικα κινητά: Σχόλια, τιμές, συγκρίσεις, απορίες


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλησπερα. σκεφτομαι να αγορασω αυτον το καιρο το Elephone P8, το οποιο εχω δει πως εχει πολυ καλα χαρακτηρηστικα για την τιμη του(1920x1080, 5,7 ιντσες , οκταπηρυνο κλπ.) , αλλα θα ηθελα να μου πειτε την δικη σας γνωμη γιατι ειναι η πρωτη φορα που σκεφτομαι να αγορασω κινεζικο κινητο :D :D:D:D:D

 

Αφού Είναι η πρώτη σου φορά πήγαινε σε πιο σοβαρή μάρκα xiaomi Redmi Note ή lenovo π.χ Α8

Για να μην ξανακοιταξεις ποτέ από Ελλάδα :-) :-) :-)

Xiaomi redmi note 3G - xiaomi redmi pro. - Meizu pro 6 plus.

Mi A3 [Laurel Sprout] Realme 9 pro 5G 6/128, S22 ultra Snapdragon.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 12,5χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Αφού Είναι η πρώτη σου φορά πήγαινε σε πιο σοβαρή μάρκα xiaomi Redmi Note ή lenovo π.χ Α8

Για να μην ξανακοιταξεις ποτέ από Ελλάδα :-) :-) :-)

Άντε και όπως πάμε με τις ... προτάσεις θα μετονομάσουμε το φόρουμ σε "ΜΥΧΙΑΟΜΙ" !!! :lol::lol::lol::lol:

Καλύτερα να πεθάνεις όρθιος παρά να ζήσεις γονατιστός !!!.
Link to comment
Share on other sites

καλησπερα παιδια,

θα ηθελα κι εγω βοηθεια,επειδη πρωτη φορα σκεφτομαι να αγορασω κινητο απο κινα(meizu mx4)μαλλον απο το επισημο καταστημα,τι κινδυνους μπορει να εχει αυτη η αγορα?

σερβις,εγγυηση??ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σας,

Σκέφτομαι να αγοράσω ένα κινητό από Κίνα.

Διάβασα σχεδόν όλο το θέμα αλλά μπερδεύτηκα περισσότερο νομίζω... :p

Είχα το lg g2 αλλά το έφαγε η μαύρη μαρμάγκα... έπεσε από μηχανή και το πάτησε η μισή Μαραθώνος που πήγαινε από πίσω μου, οπότε ψάχνω κάτι καλύτερο.

Θέλω μια συσκευή που να έχει τα παρακάτω σημαντικά

1. Τούμπανο GPS

2. FHD οθόνη με όσο γίνεται μικρότερα besels

3. 2gb ram (και 3 να έχει, όχι δεν θα πω)

4. μπαταρία πάνω από 3000mha

5. τετραπύρηνο ή οκταπύρινο επεξεργαστή

Οθόνη μέχρι 5-5,5 ίντσες όχι μεγαλύτερη, αν θα έχει μία δύο sim δεν με νοιάζει αν θα παίρνει sd δεν με νοιάζει και σε χρήματα καλό θα ήταν μέχρι 200€ άντε το πολύ ταβάνι μέχρι 250€

Συγγνώμη για το μέγεθος του post και ευχαριστώ εκ των προτέρων

Παναγιώτης

Lenovo k910

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σας,

Σκέφτομαι να αγοράσω ένα κινητό από Κίνα.

Διάβασα σχεδόν όλο το θέμα αλλά μπερδεύτηκα περισσότερο νομίζω... :p

Είχα το lg g2 αλλά το έφαγε η μαύρη μαρμάγκα... έπεσε από μηχανή και το πάτησε η μισή Μαραθώνος που πήγαινε από πίσω μου, οπότε ψάχνω κάτι καλύτερο.

Θέλω μια συσκευή που να έχει τα παρακάτω σημαντικά

1. Τούμπανο GPS

2. FHD οθόνη με όσο γίνεται μικρότερα besels

3. 2gb ram (και 3 να έχει, όχι δεν θα πω)

4. μπαταρία πάνω από 3000mha

5. τετραπύρηνο ή οκταπύρινο επεξεργαστή

Οθόνη μέχρι 5-5,5 ίντσες όχι μεγαλύτερη, αν θα έχει μία δύο sim δεν με νοιάζει αν θα παίρνει sd δεν με νοιάζει και σε χρήματα καλό θα ήταν μέχρι 200€ άντε το πολύ ταβάνι μέχρι 250€

Συγγνώμη για το μέγεθος του post και ευχαριστώ εκ των προτέρων

Παναγιώτης

 

εκτος του 4, meizu mx3 32gb 5.1" (δεν θα βρεις μικροτερα bezel) και zte z7 mini. Ολα τα υπολοιπα ερχονται πιο ογκωδη. Υπερβαση μικρη το πανεμορφο meizu mx4 16gb.

Link to comment
Share on other sites

Αφού διάβασα καμιά 15αριά σελίδες έχω καταλήξει στα :

Jiayu G2f, Elephone P6i, Doogee Dg800, Thl T6s.

Budget :70-100 €, (όσο πιο κοντά στα 70 θα είναι καλύτερα, αλλά αν αξίζει να πάω προς τα 100 δεν έχω και σοβαρό πρόβλημα)

Μέγεθος θέλω συμμαζεμένο οπότε οθόνη ως 4.5 ίντσες μάλλον εκτός και αν με πείσετε για λίγο παραπάνω (ξέρω ότι τα μισά από αυτά που εχω δώσει έχουν παραπάνω :( )

Να έχει τίμια μπαταρία και όσο δυνατόν καλύτερη ποιότητα κατασκευής και να μη χρειάζεται customιές!!

Τι λέτε εσείς οι ειδήμονες?Δεκτό και αν έχετε κάτι διαφορετικό από τα παραπάνω :)

Ευχαριστώ!!

Ξεκάθαρα το G2F.

Κάνε το καλό, και άσε το WiFi της γιαγιάς ανοικτό 🙂
Φορητότητα προς Frog

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα παιδια,

θα ηθελα κι εγω βοηθεια,επειδη πρωτη φορα σκεφτομαι να αγορασω κινητο απο κινα(meizu mx4)μαλλον απο το επισημο καταστημα,τι κινδυνους μπορει να εχει αυτη η αγορα?

σερβις,εγγυηση??ευχαριστω

 

Διαβασε το νημα του και ειδικα τις τελευταιες σελιδες, θα βρεις απαντησεις πιστευω σε αυτα που θελεις.

Link to comment
Share on other sites

Ξεκάθαρα το G2F.

Φίλε μου δεν μπορώ να καταλάβω με ποιό σκεπτικό προτείνεις "ξεκάθαρα" αυτό, όταν έχει τα χειρότερα χαρακτηριστικά από όλα τα άλλα σχεδόν.

Δηλαδή μικρή οθόνη, ανάλυση, μνήμη κλπ

Καλύτερα να πεθάνεις όρθιος παρά να ζήσεις γονατιστός !!!.
Link to comment
Share on other sites

παιδιά καλύτερα EMS ή DHL ? γιατί δεν έχει άλλα ...

 

Καλύτερα ems αλλά και πάλι δεν είναι σίγουρο ότι δεν θα φας τελωνείο. Ψάξου για απλό ταχυδρομείο

Link to comment
Share on other sites

παιδιά καλύτερα EMS ή DHL ? γιατί δεν έχει άλλα ...

Τιποτα απο τα δυο.

LG G2 D802 32GB, NEU, S/N 309..., ROM: Google Edition 1.5, KERNEL: Xceed LP-prod-bld14-wpr, RECOVERY: TWRP 2.8.7.3

 

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για την πρόταση!

Το jiayu g2f δε με χαλάει το μέγεθος της οθόνης,αλλά- ελαφρως- Η εμφάνιση του,μου φαίνεται το πιο άσχημο από αυτά που ειπα,αλλιώς θα το είχα ήδη παρει

Link to comment
Share on other sites

Πως μεταφέρουμε σε κινέζικο τις επαφές από Galaxy S III . Thanks

Οπως σε όλα τα android smartphones: Αν τις έχεις στο Google account σου, αντιγράφονται αυτόματα μόλις περάσεις τον λογαριασμό στο νεο τηλέφωνο!

[Αντώνης] small break on Android: iPhone 13 Pro - in the past: OP10Pro, OP9Pro, OP7TPro, OP7, OP6, OP3, OP2, OP1

 

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα. σκεφτομαι να αγορασω αυτον το καιρο το Elephone P8, το οποιο εχω δει πως εχει πολυ καλα χαρακτηρηστικα για την τιμη του(1920x1080, 5,7 ιντσες , οκταπηρυνο κλπ.) , αλλα θα ηθελα να μου πειτε την δικη σας γνωμη γιατι ειναι η πρωτη φορα που σκεφτομαι να αγορασω κινεζικο κινητο :D :D:D:D:D

Μην πεταξεις τα λεφτα σου σε κινητο της Elephone.Δες κατι αλλο και για μενα καλυτερα χωρις FHD oθονη γιατι καιει τζαμπα μπαταρια.Συμφωνω για Xiaomi Note.Με λιγα παραπανω χρηματα παιρνεις κορυφαια ποιοτητα.

Αφού διάβασα καμιά 15αριά σελίδες έχω καταλήξει στα :

Jiayu G2f, Elephone P6i, Doogee Dg800, Thl T6s.

Budget :70-100 €, (όσο πιο κοντά στα 70 θα είναι καλύτερα, αλλά αν αξίζει να πάω προς τα 100 δεν έχω και σοβαρό πρόβλημα)

Μέγεθος θέλω συμμαζεμένο οπότε οθόνη ως 4.5 ίντσες μάλλον εκτός και αν με πείσετε για λίγο παραπάνω (ξέρω ότι τα μισά από αυτά που εχω δώσει έχουν παραπάνω :( )

Να έχει τίμια μπαταρία και όσο δυνατόν καλύτερη ποιότητα κατασκευής και να μη χρειάζεται customιές!!

Τι λέτε εσείς οι ειδήμονες?Δεκτό και αν έχετε κάτι διαφορετικό από τα παραπάνω :)

Ευχαριστώ!!

Jiayu G2F και απο μενα.Και επειτα το πιο μεγαλο THL T6s.Μην κοιτας καθολου DG800 και P6i.

 

----- προσθήκη μηνύματος 2 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Φίλε μου δεν μπορώ να καταλάβω με ποιό σκεπτικό προτείνεις "ξεκάθαρα" αυτό, όταν έχει τα χειρότερα χαρακτηριστικά από όλα τα άλλα σχεδόν.

Δηλαδή μικρή οθόνη, ανάλυση, μνήμη κλπ

 

Μην κολλας στους αριθμους.Ο φιλος ζητησε μικρο απροβληματιστο κινητο και η πιo VFM επιλογη ειναι το Jiayu G2F.Compact μεγεθος,πολυ καλη ποιοτητα κατασκευης και μπαταρια.Με 4πυρηνο επεξεργαστη και 1GB ram.

Οι βλάκες είναι γεμάτοι αυτοπεποίθηση και οι ευφυείς γεμάτοι αμφιβολία. Ράσελ Μπέρτραντ
Link to comment
Share on other sites

Οπως σε όλα τα android smartphones: Αν τις έχεις στο Google account σου, αντιγράφονται αυτόματα μόλις περάσεις τον λογαριασμό στο νεο τηλέφωνο!

Δεν τις έχω περάσει . Γενικά αποφεύγω κάθε είδους δημοσιοποιήσεις .

Link to comment
Share on other sites

Δεν τις έχω περάσει . Γενικά αποφεύγω κάθε είδους δημοσιοποιήσεις .

Από τη διαχείριση επαφών, κάνε Export contacts to SD. Θα τα γράψει σε ένα αρχείο .vcf στην κάρτα μνήμης.

 

Το αρχείο το μεταφέρεις στο καινούριο τηλέφωνο, κάνεις import από την εκεί εφαρμογή και είσαι έτοιμος!

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ όλα τα μέλη για τις προτάσεις τους, μπορώ να πώ ότι πιο πολύ μου άρεσε το meizu mx3 και mx4....

Αξίζει να περιμένω λίγο καιρό να μαζέψω λεφτά για το mx4 σε σχέση με το mx3 ή δεν είναι και τόσο τραγικές οι διαφορές τους?

Ο Δανείζων Κάνει Εχθρούς Και Ο Χαρίζων Αχάριστους... :wink:
Link to comment
Share on other sites

Από τη διαχείριση επαφών, κάνε Export contacts to SD. Θα τα γράψει σε ένα αρχείο .vcf στην κάρτα μνήμης.

 

Το αρχείο το μεταφέρεις στο καινούριο τηλέφωνο, κάνεις import από την εκεί εφαρμογή και είσαι έτοιμος!

 

Ευχαριστώ πολύ . Γηράσκω αεί διδασκόμενος .

 

Εν τω μεταξύ ......

 

Παρέλαβα σήμερα το πρώτο κινητό μου από Κίνα (AliExpress) 138 ευρώ

Το έλεγε Samsung Galaxy S5 ι9600 :lol: , 2G/8G Ram/Rom ......bla,bla,bla ..... πολύ καλά χαρακτησιστικά .

Εκ πρώτης όψεως φαίνεται μιά χαρά , έστησα τα βασικά χωρίς κανένα πρόβλημα , είχε και android 4.4.2 ενώ το διαφήμιζε με 4.2.1 , αλλά βρε παιδί μου

η μπαταρία (σημειωτέον ότι είχε 2 μπαταρίες στο κουτί) τρέχει νερό χωρίς να κάνω τίποτε ιδιαίτερο , ακόμα και σε κατάσταση αναμονής .

Είναι η δεύτερη φόρτιση που κάνω .

Την πάτησα άσχημα ή μου φαίνεται . Μήπως είναι κάτι που μπορώ να διορθώσω ?

 

Thanks for feedback

Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου δεν μπορώ να καταλάβω με ποιό σκεπτικό προτείνεις "ξεκάθαρα" αυτό, όταν έχει τα χειρότερα χαρακτηριστικά από όλα τα άλλα σχεδόν.

Δηλαδή μικρή οθόνη, ανάλυση, μνήμη κλπ

Καλύπτει:

  • το Budget του
  • μέγεθος οθόνης που θέλει
  • μεγάλη μπαταρία
  • λειτουργικό λογισμικό
  • ποιότητα κατασκευής

 

Λίγη μνήμη; 1GB έχει κι αυτό.

Edited by talos_2002

Κάνε το καλό, και άσε το WiFi της γιαγιάς ανοικτό 🙂
Φορητότητα προς Frog

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ . Γηράσκω αεί διδασκόμενος .

 

Εν τω μεταξύ ......

 

Παρέλαβα σήμερα το πρώτο κινητό μου από Κίνα (AliExpress) 138 ευρώ

Το έλεγε Samsung Galaxy S5 ι9600 :lol: , 2G/8G Ram/Rom ......bla,bla,bla ..... πολύ καλά χαρακτησιστικά .

Εκ πρώτης όψεως φαίνεται μιά χαρά , έστησα τα βασικά χωρίς κανένα πρόβλημα , είχε και android 4.4.2 ενώ το διαφήμιζε με 4.2.1 , αλλά βρε παιδί μου

η μπαταρία (σημειωτέον ότι είχε 2 μπαταρίες στο κουτί) τρέχει νερό χωρίς να κάνω τίποτε ιδιαίτερο , ακόμα και σε κατάσταση αναμονής .

Είναι η δεύτερη φόρτιση που κάνω .

Την πάτησα άσχημα ή μου φαίνεται . Μήπως είναι κάτι που μπορώ να διορθώσω ?

 

Thanks for feedback

Δες μηπως καποια εφαρμογη τρεχει συνεχεια στο παρασκηνιο και δεν αφεινει το κινητο να μπει σρ deep sleep.

LG G2 D802 32GB, NEU, S/N 309..., ROM: Google Edition 1.5, KERNEL: Xceed LP-prod-bld14-wpr, RECOVERY: TWRP 2.8.7.3

 

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Δες μηπως καποια εφαρμογη τρεχει συνεχεια στο παρασκηνιο και δεν αφεινει το κινητο να μπει σρ deep sleep.

'Οχι το παρακολουθώ . Τελικά κάπου εκεί στο 35% , ελαττώθηκε η ταχύτητα αποφόρτισης χωρίς λόγο , αλλά το πρόβλημα υφίσταται .:mad::mad:

Link to comment
Share on other sites

'Οχι το παρακολουθώ . Τελικά κάπου εκεί στο 35% , ελαττώθηκε η ταχύτητα αποφόρτισης χωρίς λόγο , αλλά το πρόβλημα υφίσταται .:mad::mad:

 

Παρηγγειλε μια καινουρια μπαταρια,αν οχι γνησια,τουλαχιστον καλη (μην παρεις δηλαδη με 3$) απο ebay ή aliexpress.

Αφου του κανεις 5-6 πληρεις φορτισεις και δεις οτι δεν στρωνει.

Edited by arisg90
Οι βλάκες είναι γεμάτοι αυτοπεποίθηση και οι ευφυείς γεμάτοι αμφιβολία. Ράσελ Μπέρτραντ
Link to comment
Share on other sites

Παρηγγειλε μια καινουρια μπαταρια,αν οχι γνησια,τουλαχιστον καλη (μην παρεις δηλαδη με 3$) απο ebay ή aliexpress.

Αφου του κανεις 5-6 πληρεις φορτισεις.

Thanks

Λέω να αφήσω να με ειδοποιήσει στο 15% γιά φόρτιση . Να το κάνω 2-3 φορές ακόμα και μετά αν δεν στρώσει να δοκιμάσω με την δεύτερη μπαταρία

που είχε το κουτί ( αλήθεια γιατί ? ) , και μετά βλέπουμε γιά αγορά . Εκτός κι' αν εν τω μεταξύ κάποιος φίλος έχει καμιά φαεινή ιδέα .

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα. Πήρα από minideal το zopo zp780. Μετά από μία εβδομάδα παρουσίασε πρόβλημα το μεγάφωνο. Δεν ακούγεται κανένας ήχος. Από το χαντς φρι είναι οκ. Και στο ακουστικό ακούς κανονικά. Το συγκεκριμένο κινητό ήρθε σε αντικατάσταση του thl t5s το οποίο είχε πρόβλημα με το μικρόφωνο και το οποίο έστειλα 2 φορές για επισκευή πίσω Κίνα. Η όλη διαδικασία κράτησε 5-6 μήνες οπότε δε θα ήθελα να το ξαναστείλω. Ξέρει κανείς αν υπάρχει περίπτωση να επισκευάζεται εδώ σε Γερμανό ή κάτι αντίστοιχο?

Κατά τα άλλα είναι πολύ καλό και γρήγορο κινητό.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...