Jump to content

Sony Xperia U


zxr
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Η εγκατάσταση απέτυχε!!! Δεν υπάρχει άλλος τρόπος?

 

Απέτυχε η εγκατάσταση του λειτουργικού ;; Προσπάθησε να συνδέσεις το κινητό σε διαφορετική θύρα usb ή προσπάθησε σε διαφορετικό υπολογιστή ..

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
  • Απαντήσεις 91
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Παιδιά γειά σας. Θέλω να ρωτήσω για φίλο που έχει το xperia u, κάποιον οδηγό για root, cwm και τι ρομ προτείνετε (για every day use). Ευχαριστώ προκαταβολικά!!!
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Αγόρασα πριν ένα μήνα το κινητό. Κολλάει συνέχεια όταν ανοίγω π.χ skype και facebook, όταν με παίρνει κάποιος τηλέφωνο ενώ έχω ανοιχτό το fb δεν καλεί και μου έρχεται σε μήνυμα η κλήση του... Δεν το εχω φορτωσει καθολου. Αντιθετως, το θελω το κινητο μονο για fb και skype και ιντερνετ.

 

Να το πάω στο service? Θα μου το αντικαταστησουν λετε?

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα,η αληθεια ειναι οτι περιμενα το thread λιγο πιο δραστηριο οπως του xperia p. Μπορειτε να δοκιμασετε την Enigma Rom για το xperia u απο εδω http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=2480864 και αντιστοιχα το Nemesis Kernel απο εδω http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=2490429

 

Θα πρεπει να εχετε ξεκλειδωτο τον Boot Loader.

 

Με εκτιμηση

Link to comment
Share on other sites

Αγόρασα πριν ένα μήνα το κινητό. Κολλάει συνέχεια όταν ανοίγω π.χ skype και facebook, όταν με παίρνει κάποιος τηλέφωνο ενώ έχω ανοιχτό το fb δεν καλεί και μου έρχεται σε μήνυμα η κλήση του... Δεν το εχω φορτωσει καθολου. Αντιθετως, το θελω το κινητο μονο για fb και skype και ιντερνετ.

 

Να το πάω στο service? Θα μου το αντικαταστησουν λετε?

 

Δοκίμασε να το ρουτάρεις και θα πάει μια χαρά και σε ιντερνετ και σε skype και στις όιπές εφαρμογές

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
πως να το ρουταρω δηλαδη? Δεν εχω ιδεα!

 

πανευκολο φιλε

κατεβασε αυτο εδω απο το νημα του xda και ακολουθα τις οδηγιες

Link to comment
Share on other sites

Μιας και ασχοληθηκα χθες με αυτο το κινητο θα γραψω συνοπτικα ο,τι εκανα μηπως και φανουν σε καποιον χρησιμα για να μην μπαινει στην διαδικασια να χανεται μεσα στο xda

 

Για να ξεκλειδωσω τον bootloader ακολούθησα αυτόν τον οδηγο και πηγαν ολα οκ

http://www.theandroidsoul.com/how-to-unlock-bootloader-xperia-arc-play-neo-pro/

 

Το κινητο το rootαρα πολυ εύκολα με το προγραμματακι απο το link που παρεθεσε απο πανω ο aggelos2005(Υποψην πρεπει να ενεργοποιησετε το USB Debugging απο το Developers Options για να γινει η διαδικασια)

 

Σε καποια φαση που μου brickαρε το κινητο και αναβε μονο το κοκκινο led κατεβασα ξανα την 4.04 απο εδω

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1974430 

και την περασα με το Flashtool

 

Οσον αφορα το CWM οπου ειναι το κομματι που με κούρασε περισσοτερο τελικά έβαλα αυτον(δουλευει και με ξεκλειδωτο bootloader)

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1948455

Αφου ακολουθησετε τα βηματα που λεει μια δικια μου παρατηρηση ειναι οτι το Volume Down το πατατε πολλες φορες σαν να κανετε πολλα κλικ αντι να το πατατε συνεχομενα.

 

Τελος επειδη το κινητο δεν ηταν δικο μου εβαλα μια σταθερη ROM την SXU Terra Rom ICS οπου είναι και αρκετα γρηγορη διαφορετικα θα επελεγα καποια CM

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=2141726

 

Αυτα απο εμενα:ninja:

Link to comment
Share on other sites

Εχω περασμενη μια custom 4.3 και εχω κανει backup με το titanium pro τα δεδομενα μου αλλα επειδη το κινητο σερνετε υπαρχει καμια ελαφρια ρουταρισμενη 4.4 εκδοση να του περασω απο το μηδεν και απλα μετα να κανω επαναφορα τις εφαρμογες μου μεσω του titanium pro?
Link to comment
Share on other sites

Εχω περασμενη μια custom 4.3 και εχω κανει backup με το titanium pro τα δεδομενα μου αλλα επειδη το κινητο σερνετε υπαρχει καμια ελαφρια ρουταρισμενη 4.4 εκδοση να του περασω απο το μηδεν και απλα μετα να κανω επαναφορα τις εφαρμογες μου μεσω του titanium pro?

 

Αν εννοεις οντως 4.4(ΚιτΚατ) ειναι πολυ νωρις για να βρεις κατι τετοιο διαφορετικα για 4.0.4 υπάρχει ποικιλια

Link to comment
Share on other sites

απο οσο ξερω το μονο που εχω δει να κυκλοφορει με 4.4 ειναι η CM 11 οπου και αυτη εχει αρκετα bugs. Επισης δεν θα μπορεσεις να επαναφερεις ολα τα δεδομενα με το Titanium αν ειναι να βαλεις CM
Link to comment
Share on other sites

γεια σας φίλοι μου...!! έχω το Xperia U εδώ και 1 χρόνο σχεδόν...είναι αρκετά καλό σαν κινητό...με καλά χαρακτηριστικά και δυνατή απόδοση...το μόνο που με χαλάει είναι (όχι και τόσο) η μνήμη...και μερικές φορές που κολλάει απίστευτα πολύ εκνευριστικά...!!!Αυτην την στιγμή τρέχει με 4.0.4 αυθεντικό της Sony...Θα είθελα να ρωτήσω...όταν κάνω root στο κινητό...απ' ότι ξέρω...η εγγύηση της Sony σταματάει...γιατί νομίζω πως μάλλον καταλάθος χωρίς την θέληση μου έχω κάνει...πως μπορώ να σιγουρευτώ...αν όντως έχω κάνει...δηλαδή το λέει κάπου στις πληροφορίες του κινητού ?
Η ζωή είναι ωραία με το myphone παρέα ... !!! ;)
Link to comment
Share on other sites

απο οσο ξερω το μονο που εχω δει να κυκλοφορει με 4.4 ειναι η CM 11 οπου και αυτη εχει αρκετα bugs. Επισης δεν θα μπορεσεις να επαναφερεις ολα τα δεδομενα με το Titanium αν ειναι να βαλεις CM

Τι εννοεις δεν θα μπορεσω να επαναφερω ολα τα δεδομενα αν βαλω μια custom 4.4 rom?

 

Ποια και ποια προγραμματα δεν θα μπορω να κανω επαναφορα με το προγραμμα titanium pro ή με το hellium(Που δεν θελει και ρουτ)

Link to comment
Share on other sites

γεια σας φίλοι μου...!! έχω το Xperia U εδώ και 1 χρόνο σχεδόν...είναι αρκετά καλό σαν κινητό...με καλά χαρακτηριστικά και δυνατή απόδοση...το μόνο που με χαλάει είναι (όχι και τόσο) η μνήμη...και μερικές φορές που κολλάει απίστευτα πολύ εκνευριστικά...!!!Αυτην την στιγμή τρέχει με 4.0.4 αυθεντικό της Sony...Θα είθελα να ρωτήσω...όταν κάνω root στο κινητό...απ' ότι ξέρω...η εγγύηση της Sony σταματάει...γιατί νομίζω πως μάλλον καταλάθος χωρίς την θέληση μου έχω κάνει...πως μπορώ να σιγουρευτώ...αν όντως έχω κάνει...δηλαδή το λέει κάπου στις πληροφορίες του κινητού ?

 

Το να το έκανες καταλάθος είναι λίγο απίστευτο μιας και είναι διαδικασία που απαιτεί σύνδεση με υπολογιστή, πρόγραμμα κτλ. Αν δεις στο μενού να υπάρχει πρόγραμμα ονόματι "SuperUser" ή κάτι αντίστοιχο, έχεις κάνει root τη συσκευή σου. Αν παρ'όλα αυτά δεν υπάρχει τέτοιο πρόγραμμα, "κατέβασε" κάποια root checker εφαρμογή, "τρέξ'τη" και θα σου δείξει αν η συσκευή σου έχει δικαιώματα διαχειριστή.

 

Το root ακυρώνει την εγγύηση της συσκευής, αλλά εν αντιθέσει με το ξεκλείδωμα του bootloader, με εγκατάσταση της εργοστασιακής rom, αποκτάς και πάλι εγγύηση.

Link to comment
Share on other sites

Το να το έκανες καταλάθος είναι λίγο απίστευτο μιας και είναι διαδικασία που απαιτεί σύνδεση με υπολογιστή, πρόγραμμα κτλ. Αν δεις στο μενού να υπάρχει πρόγραμμα ονόματι "SuperUser" ή κάτι αντίστοιχο, έχεις κάνει root τη συσκευή σου. Αν παρ'όλα αυτά δεν υπάρχει τέτοιο πρόγραμμα, "κατέβασε" κάποια root checker εφαρμογή, "τρέξ'τη" και θα σου δείξει αν η συσκευή σου έχει δικαιώματα διαχειριστή.

 

Το root ακυρώνει την εγγύηση της συσκευής, αλλά εν αντιθέσει με το ξεκλείδωμα του bootloader, με εγκατάσταση της εργοστασιακής rom, αποκτάς και πάλι εγγύηση.

 

Έκανα νομίζω εξαιτίας μια εφαρμογής...για την διαχείριση της μπάρας λεντ...αλλά έχω ξαναγυρίσει στην εργοστασιακή ρομ...μόνο που τώρα κατάλαβα...πως η εργοστασιακή είναι ποιο αργή...Έκανα επιδιόρθωση από το πσ κομπανιον...γιατί δεν μου ακουγόταν ο ήχος συστήματος...!!! και πάλι δεν κατάλαβα...μπορώ εύκολα να το γυρίσω έτσι ώστε να ισχύει ακόμα η εγγύηση ? :/

 

Έλεγξα αν το κινητό μου είναι ρουταρισμενο και η εφαρμογή μου έβγαλε αυτό το μήνυμα...<Sorry! The device dows not have proper root access.>

Και στο κουμπί μου λέει <Verify Root Access> ... τι σημένει δηλαδή ?

Edited by JohnIv
Η ζωή είναι ωραία με το myphone παρέα ... !!! ;)
Link to comment
Share on other sites

Έκανα νομίζω εξαιτίας μια εφαρμογής...για την διαχείριση της μπάρας λεντ...αλλά έχω ξαναγυρίσει στην εργοστασιακή ρομ...μόνο που τώρα κατάλαβα...πως η εργοστασιακή είναι ποιο αργή...Έκανα επιδιόρθωση από το πσ κομπανιον...γιατί δεν μου ακουγόταν ο ήχος συστήματος...!!! και πάλι δεν κατάλαβα...μπορώ εύκολα να το γυρίσω έτσι ώστε να ισχύει ακόμα η εγγύηση ? :/

 

Έλεγξα αν το κινητό μου είναι ρουταρισμενο και η εφαρμογή μου έβγαλε αυτό το μήνυμα...<Sorry! The device dows not have proper root access.>

Και στο κουμπί μου λέει <Verify Root Access> ... τι σημένει δηλαδή ?

 

Μια εφαρμογή από μόνη της δε μπορεί να κάνει root στη συσκευή. Να ζητήσει ή να απαιτεί δικαιώματα root, ναι, αλλά να το κάνει από μόνη της, δεν γίνεται.

 

Το μήνυμα που εμφάνισε η εφαρμογή δηλώνει ότι η συσκευή σου δεν είναι root αυτή τη στιγμή. Ωστόσο, για να'σαι 100% σίγουρος και επειδή γράφεις ότι έχεις "κολλήματα" με την τωρινή έκδοση του λειτουργικού, καλό θα ήταν να κάνεις μια επαναφορά μέσω του SEUS (προσοχή, θα διαγραφούν όλα, καλύτερα να κρατήσεις back up).

Link to comment
Share on other sites

ναι...εγώ το έκανα για να μπορεί να ξεκινήσει η εφαρμογή σωστά...αλλά δεν ήξερα ότι αυτό που έκανα ονομαζόταν ροοτ και πως με αυτόν τον τρόπο χάνεται και η εγγύηση...εξάλλου δεν με προειδοποίησε πουθενά...!!

 

Όσο για το SEUS η επαναφορά δεν είναι η ίδια η οποία κάνει και το Pc Companion ?

Η ζωή είναι ωραία με το myphone παρέα ... !!! ;)
Link to comment
Share on other sites

ναι...εγώ το έκανα για να μπορεί να ξεκινήσει η εφαρμογή σωστά...αλλά δεν ήξερα ότι αυτό που έκανα ονομαζόταν ροοτ και πως με αυτόν τον τρόπο χάνεται και η εγγύηση...εξάλλου δεν με προειδοποίησε πουθενά...!!

 

Όσο για το SEUS η επαναφορά δεν είναι η ίδια η οποία κάνει και το Pc Companion ?

 

Οπότε εσύ έκανες εν γνώση σου το root, εντάξει. Η εγγύηση χάνεται όσο το κινητό είναι σ'αυτή την κατάσταση, μόλις επαναφέρεις την εργοστασική rom μέσω SEUS, χάνεται το root και έχεις κανονικά εγγύηση.

 

Δεν ξέρω, δεν έχω χρησιμοποιήσει ποτέ το PC Companion, λυπάμαι. :)

Link to comment
Share on other sites

Τι εννοεις δεν θα μπορεσω να επαναφερω ολα τα δεδομενα αν βαλω μια custom 4.4 rom?

 

Ποια και ποια προγραμματα δεν θα μπορω να κανω επαναφορα με το προγραμμα titanium pro ή με το hellium(Που δεν θελει και ρουτ)

 

Αυτο που λεω καταρχην το ειχα διαβασει για τη CyanogenMod για αλλαγη απο καποια στοκ ROM σε CM και ελεγε οτι αν πας να κανεις backup τα παντα απο το κινητο και τα επαναφερεις μετα μερικες εφαρμογες ή ρυθμισεις μπορει να μην εγκατασταθουν σωστα . Εγω χρησιμοποιω παντως το titanium pro για να κανω backup σε μερικα παιχνιδια που με ενδιαφερουν και δεν ειχα καποιο προβλημα απλα δεν εκανα μαζικη επαναφορα αλλα επιλεκτικη

Link to comment
Share on other sites

Για να περασω μια custom rom πρεπει να ειναι root το κινητο?

 

Εχετε να προτεινετε καμια custom rom εσεις απο προσωπικη πειρα?

Αν ναι ποια?

 

Αν οχι τοτε πως ακριβως μπορω να περασω μια custom rom αν υπαρχει βασισμενη στην νεα kitkat εκδοση android θα ειναι οτι καλύτερο.

Link to comment
Share on other sites

άρα μου συνιστάς φίλε μου,να επαναφέρω στην εργοστασιακή ρομ για να φύγει το ροοτ...και η εγγύηση θα επιστρέψει...!!

θα το κάνω..αλλά θέλω να μάθω...στο συγκεκριμένο κινητό....ποια έκδοση θα μου επαναφέρει...την 2.3.7 η την 4.0.4 ?

γιατί περισσότερο θα προτιμούσα την 2.3.7 γιατί είναι γρηγορότερη και χωρίς προβλήματα...από ότι η 4.0.4 !!

Η ζωή είναι ωραία με το myphone παρέα ... !!! ;)
Link to comment
Share on other sites

άρα μου συνιστάς φίλε μου,να επαναφέρω στην εργοστασιακή ρομ για να φύγει το ροοτ...και η εγγύηση θα επιστρέψει...!!

θα το κάνω..αλλά θέλω να μάθω...στο συγκεκριμένο κινητό....ποια έκδοση θα μου επαναφέρει...την 2.3.7 η την 4.0.4 ?

γιατί περισσότερο θα προτιμούσα την 2.3.7 γιατί είναι γρηγορότερη και χωρίς προβλήματα...από ότι η 4.0.4 !!

 

Λογικά, το SEUS ελέγχει και εγκαθιστά την τελευταία διαθέσιμη ενημέρωση για το κινητό σου. Επιστροφή στην 2.3 μπορείς να κάνεις μόνο με flashtool όπου κι εκεί θα έχεις κανονικά εγγύηση μιας και θα είναι η επίσημη rom της Sony.

 

Προτείνω την επανεγκατάσταση του λειτουργικού μιας και ορισμένες φορές, προγράμματα που ελέγχουν το root, κάνουν λάθος. Με την επαναφορά όμως θα'σαι 1000% σίγουρος ότι δεν θα'χεις προβλήματα με την εγγύηση σε περίπτωση επισκευής κτλ.

Link to comment
Share on other sites

οκ,θέλω να ξαναεπιστρέψω στην 2.3...που θα την βρω...και πως μπορώ να το κάνω με το flashtool ?

το ξέρω αρκετό καιρό...αλλά φοβάμαι μην γίνει καμιά στραβή...και πάει το κινητό...!!!

γιατί εξάλλου είναι το πρώτο μου android κινητό...και δεν θέλω να το αποτελειώσω...;)

Η ζωή είναι ωραία με το myphone παρέα ... !!! ;)
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
  • The title was changed to Sony Xperia U

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...