Jump to content

Sony Xperia U


zxr
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Το πρώτο topic από το οποίο λείπει το λογότυπο Ericsson είναι γεγονός και αφορά το Sony Xperia U. (το Xperia S ανακοινώθηκε στη μεταβατική περίοδο)

 

Πρόκειται για ένα συμπαγές τηλέφωνο, με οθόνη 3,5 ιντσών, επεξεργαστή dual-core στο 1GHz και κάμερα 5MP. Εκείνο που θα σας φανεί ιδιαίτερο και ξεχωριστό, είναι το φωτιζόμενο διάφανο strip, το οποίο δεν φωτίζεται διαρκώς, παρά μόνο ότι έχετε notifications. Ακόμη, η εναλλαγή χρωμάτων γίνεται και όταν εισέλθετε στο αγαπημένα σας άλμπουμ φωτογραφιών και προβάλλεται τις εικόνες σας. Από τα μέσα του δεύτερου τριμήνου του έτους, θα είναι διαθέσιμο για αγορά, ενώ παράλληλα θα υπάρξουν ειδικά «caps» σε διάφορες αποχρώσεις.

 

Μνήμη

  • Internal phone storage: 4GB
  • RAM: 512 MB

 

Δίκτυα

  • GSM GPRS/EDGE 850, 900, 1800, 1900
  • UMTS HSPA 900, 2100 (Global except Americas)
  • UMTS HSPA 850, 1900, 2100 (Americas)

 

Κάμερα και βίντεο

  • 5 megapixel camera with LED flash and Auto focus
  • 16x digital zoom
  • HD video recording (720p)
  • 3D Sweep Panorama
  • Image playback, supported formats: BMP, GIF, JPEG, PNG, WBMP
  • Image capture, supported format: JPEG
  • Video playback and recording, supported formats: 3GPP, MP4
  • Face detection
  • Front-facing camera (VGA)

 

Ψυχαγωγία

  • TrackID music recognition
  • xLOUD Experience – audio filter technology from Sony
  • FM Radio with RDS
  • 3.5 mm audio jack for headphones
  • Audio playback, supported formats: MP3, 3GPP, MP4, SMF, WAV, OTA, Ogg vorbis
  • Audio recording, supported formats: 3GPP, MP4, AMR
  • Τimescape with Twitter integrated
  • Facebook inside Xperia 2.0
  • Sony Entertainment Network (selected markets only)
  • Clear bass and clear stereo

 

Συνδεσιμότητα και επικοινωνία

  • USB High speed 2.0 and Micro USB support
  • WiFi and WiFi Hotspot functionality
  • DLNA Certified
  • Synchronisation via Exchange ActiveSync, Google Sync and Facebook
  • aGPS
  • WebKit web browser with Pan & zoom
  • Bluetooth technology
  • Native USB tethering

 

Οθόνη

  • 3.5”, 854 x 480 pixels 16,777,216 colour TFT
  • Reality display with Mobile BRAVIA® Engine
  • Scratch-resistant, anti-reflection coating on mineral glass
  • Capacitive touchscreen with on-screen QWERTY keyboard
  • Screenshot capturing

http://www-static.sonymobile.com/blogs.dir/0/files/2012/01/kamquat.png

 

Περισσότερα εδώ και στο επίσημο site της Sony Mobile

 

http://www-static.se-mc.com/blogs.dir/0/files/2012/01/xperia-u-black-464x533.png

Edited by zxr
http://www.myphone.gr/gallery/data/500/ZXRFlame.jpg
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 91
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Πολυ ομορφο τηλεφωνο..οπως και ολη η σειρα NXT αλλωστε.μας τα χαλαει λιγο στη μνημη βεβαια και στην μπαταρια του..Παρολα αυτα το strip ειναι απιστευτα εξυπνο και εντυπωσιακο!μακαρι και τα αλλα xperia να το κανανε.

Επισης τα χρωματακια που βγαινει,ειναι πολυ ομορφα!

 

Το πρώτο topic από το οποίο λείπει το λογότυπο Ericsson είναι γεγονός και αφορά το Sony Xperia U. (το Xperia S ανακοινώθηκε στη μεταβατική περίοδο)

 

καλη αρχη στην νεα era...:O

 

 

p.s.θελουμε και για το Ρ thread.:)

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Για την μπαταρία είναι νωρίς να πούμε το οτιδήποτε αν πρώτα δεν δοκιμάσουμε. Σίγουρα τα mAh παίζουν το ρόλο τους αλλά σημαντικότατη είναι και η διαχείριση. Αν το κινητό βγάζει 2-3 μέρες τότε δεν θα πρέπει να έχουμε παράπονο (πάντα βέβαια θα αναπολώ το Τ65!!!)

 

Όσο για τη μνήμη για μένα είναι λάθος το να μην έχουν card slot.

Πάντως διαβάζοντας τα σχόλια των χρηστών διακρίνω έναν ενθουσιασμό που εν μέρει πιστεύω ότι προέρχεται από το γεγονός ότι πλέον είναι σκέτο Sony. Τι σου είναι η ψυχολογία τελικά....

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/ZXRFlame.jpg
Link to comment
Share on other sites

Για την μπαταρία είναι νωρίς να πούμε το οτιδήποτε αν πρώτα δεν δοκιμάσουμε. Σίγουρα τα mAh παίζουν το ρόλο τους αλλά σημαντικότατη είναι και η διαχείριση. Αν το κινητό βγάζει 2-3 μέρες τότε δεν θα πρέπει να έχουμε παράπονο (πάντα βέβαια θα αναπολώ το Τ65!!!)

 

Όσο για τη μνήμη για μένα είναι λάθος το να μην έχουν card slot.

Πάντως διαβάζοντας τα σχόλια των χρηστών διακρίνω έναν ενθουσιασμό που εν μέρει πιστεύω ότι προέρχεται από το γεγονός ότι πλέον είναι σκέτο Sony. Τι σου είναι η ψυχολογία τελικά....

 

Με βρισκεις απολυτα συμφωνο σε ολα.το ανεφερα το θεμα της μπαταριας και στο thread της MWC.αν η Σονυ εχει κανει καλη δουλιτσα και βοηθησει και το παγωτακι στην διαχειριση της ενεργειας,τοτε οντως τα μιλιαμπερορια δεν παιζουν τοσο ρολο.

 

φοβαμαι οτι αυτο το κινητο θα "θαφτει" εξαιτιας της μνημης.τουλαχιστον το P εχει αρκετη.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Εγώ με τα έχω δει στο επίσημο site της Sony, έχω καταλάβει ότι η συνολική μνήμη είναι 8 GB εκ των οποίων τα 6 GB είναι διαθέσιμα στο χρήστη. Για την μπαταρία, θα πρέπει να δούμε χρόνους αναμονής και ομιλίας από reviewers για να μπορούμε να κρίνουμε σωστά. Άλλωστε έχουμε διαφορετικό επεξεργαστή στα P και U, ο οποίος δεν γνωρίζουμε πόσο "ζορίζει" την μπαταρία... :cool:
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα παιδιά.

Επειδή δεν είχα ασχοληθεί ποτέ να αποκτήσω smartphone αφού μου φαινόντουσαν όλα ίδια μέχρι στιγμής κι επειδή το συγκεκριμένο με έχει βάλει να περιμένω το πότε θα βγει για να το τσιμπήσω, έχω απορία το τι σημαίνει καταρχάς το Q2 που θα διατεθεί προς πώληση. Δεύτερο τρίμηνο ή τετράμηνο;

Επίσης θα ήταν καλοδεχούμενο κάποιο λινκ ώστε να διαβάσω την παρακάτω απορία μου η οποία έχει να κάνει με το πόση ram καταναλώνει το android απλά και μόνο όταν είναι φορτωμένο. Π.χ. ξέρουμε ότι τα xp στα pc πιάνουν »τόση» ram τα W7 »τόση» κτλ. Αντίστοιχα στο android πόση πιάνει η έκδοση gingerbread και πόση η ICS απλά και μόνο για να είναι stand by ώστε να έχω ένα μέτρο πόσο θα το φορτώνω (γνωρίζω πόσο θα το κουράζω το κινητό); Ερωτήσεις αρχάριου, γνωρίζω, αλλά δεν θέλω σε καμία περίπτωση να lagάρει το κινητό. Γι αυτό θέλω smartphone, να πηγαίνει σφαίρα.

Motorola Atrix -> Galaxy S5 -> Mi Note 2 -> S9+
Link to comment
Share on other sites

Q2- Quarter 2, μάλλον μέσα στο Μάιο θα κυκλοφορήσει το τηλέφωνο, τότε το έχουν καταχωρήσει τα καταστήματα στην Αγγλία. Για τη ram υπάρχουν εφαρμογές που μπορείς να κάνεις monitor τα applications που τρέχουν στο τηλέφωνο.
Link to comment
Share on other sites

Μεχρι να βγει το κινητο και να του φορεθει και το ICS, κανεις δεν μπορει να σου πει αν θα laggarei.. Και εγω αυτο περιμενω να μαθω για το P.

 

Q2 = 2ο τετραμηνο. (λογικα απριλη εννοουν, μιας και το U και το P εμφανιστηκαν 1 μηνα μετα το S το οποιο ηδη κυκλοφορει.)

Link to comment
Share on other sites

Έγινε παιδιά ευχαριστώ πολύ. Λογικά η 2.3.7 που χρησιμοποιείται σε s,p,u δεν θα έχει τελειοποιηθεί ακόμη αφού και στο hands on του s κολλούσε το κινητό.Φοράει και διαφορετικό hardware όμως σε σχέση με τα p,u. Σε αναμονή λοιπόν...
Motorola Atrix -> Galaxy S5 -> Mi Note 2 -> S9+
Link to comment
Share on other sites

Q2 = 2ο τετραμηνο

 

Q2- Quarter 2, μάλλον μέσα στο Μάιο θα κυκλοφορήσει το τηλέφωνο...

 

Τρίμηνο είναι, το έχω γράψει και πιο πάνω... ;)

Link to comment
Share on other sites

Q2 σημαίνει δεύτερο τέταρτο του χρόνου. Κι αφού το τέταρτο ενός έτους είναι ένα τρίμηνο έχει απόλυτο δίκιο ο Michalis12Laos. Από Απρίλη μέχρι Ιούνιο αναμένεται.

 

@alex1987car2150

Μη σε απασχολούν μνήμη κτλ. Το πόσο καταναλώνει κάθε έκδοση εξαρτάται από το hardware του κινητού οπότε είναι κάτι που θα δεις στην πράξη.

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/ZXRFlame.jpg
Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...
Το είχα και στι x10 σε μικρότερο βαθμό αλλά εδώ μου έχει αλλάξει τα φώτα, εφαρμογές σαν το FB ή το Dropbox ΟΚ, μπορεί να ανοίγουν μόνες τους λόγο του ότι ενημερώνονται αλλά παιχνίδια ή εφαρμογές που έχω ανοίξει μια φορά δεν γίνετε να φορτώνουν όποτε θέλουν... μόνιμα ή μνήμη είναι δεσμευμένη πάνω από το 50% ξέρετε τι παίζει με τις εφαρμογές που ανοίγουν μόνες τους και πως μπορώ να τις διαχειριστώ?
Link to comment
Share on other sites

Το είχα και στι x10 σε μικρότερο βαθμό αλλά εδώ μου έχει αλλάξει τα φώτα, εφαρμογές σαν το FB ή το Dropbox ΟΚ, μπορεί να ανοίγουν μόνες τους λόγο του ότι ενημερώνονται αλλά παιχνίδια ή εφαρμογές που έχω ανοίξει μια φορά δεν γίνετε να φορτώνουν όποτε θέλουν... μόνιμα ή μνήμη είναι δεσμευμένη πάνω από το 50% ξέρετε τι παίζει με τις εφαρμογές που ανοίγουν μόνες τους και πως μπορώ να τις διαχειριστώ?

 

είσαι σε ics? αν ναι τότε είσαι μια χαρά με 50% ram. γιατί συνήθως το U με ics παίζει στα 20 με 30% free ram.

Link to comment
Share on other sites

είσαι σε ics? αν ναι τότε είσαι μια χαρά με 50% ram. γιατί συνήθως το U με ics παίζει στα 20 με 30% free ram.

 

και στο 2.3 που ήταν αρχικά είχα προβλήματα. Δηλαδή το ότι ανοίγουν εφαρμογές χωρίς να τις ανοίξω είναι θέμα της έκδοσης των android?

Link to comment
Share on other sites

και στο 2.3 που ήταν αρχικά είχα προβλήματα. Δηλαδή το ότι ανοίγουν εφαρμογές χωρίς να τις ανοίξω είναι θέμα της έκδοσης των android?

κοίτα να σου μείνει 50% ram και λίγο λιγότερο είναι λογικό. όμως άμα θα κανείς αναβάθμιση σε ics θα έχεις πρόβλημα. σέρνεται!

Link to comment
Share on other sites

Sonu xperia U Αντέχει η μπαταριά και οταν ειναι στο λειτουργικο 2.3 android αλλα οταν το αναβαθμιζεις κραταει η μπαταρια

 

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ:):):):):):)

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...
Καλησπέρα σας! Σήμερα αντιμετώπισα ένα πρόβλημα με το κινητό τηλέφωνό μου xperia U. Όταν λοιπόν πάω να το ανοίξω αυτό ανοίγει κανονικά και κολλάει στην εκκίνηση!! Δοκίμασα πολλές Λύσεις αλλά τίποτα! :worry:
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σας! Σήμερα αντιμετώπισα ένα πρόβλημα με το κινητό τηλέφωνό μου xperia U. Όταν λοιπόν πάω να το ανοίξω αυτό ανοίγει κανονικά και κολλάει στην εκκίνηση!! Δοκίμασα πολλές Λύσεις αλλά τίποτα! :worry:

 

Εννοείς ότι κολλάει στο λογότυπο της Sony;

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Για την ακρίβεια κολλάει μέτα, όταν δηλαδή βγάζει το μήνυμα (Ο κόσμος μας εσύ, cosmote)

 

Αν του κάνεις ένα soft reset?

To soft reset your phone press and hold the Power/Lock button for a 2-3 seconds and the phone will restart. Wait about 10 seconds and then press and hold the Power/Lock button again to restart.

 

Αλλιώς σε βλέπω για επαναφορά λογισμικού με SEUs

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Πως θα το κάνω αυτό? Για SEUs δεν πρέπει η συσκευή να είναι ενεργή? Όπως είναι αυτή τη στιγμή δεν νομίζω ν γινεται γτ δν ανιχνευει το Pc τη συσκευη κλειστή! Καμιά ιδέα?

 

:!:Επισήμανση από την Ο.Δ.:!:: Η χρήση γραφής τρόπου SMS δεν είναι αποδεκτή από 01/09/09

Edited by zxr
Link to comment
Share on other sites

Πως θα το κάνω αυτό? Για SEUs δεν πρέπει η συσκευή να είναι ενεργή? Όπως είναι αυτή τη στιγμή δεν νομίζω ν γινεται γτ δν ανιχνευει το Pc τη συσκευη κλειστή! Καμιά ιδέα

 

Και με κλειστη πιανει αν ακολουθησεις τις οδηγιες.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

τελικά γίνεται! ευχαριστώ !

 

τελικά γίνεται! ευχαριστώ !

 

Η εγκατάσταση απέτυχε!!! Δεν υπάρχει άλλος τρόπος?

Edited by zxr
Συνένωση συνεχόμενων μηνυμάτων - Για επεξεργασία/διόρθωση/προσθήκη στοιχείων σε υπάρχον πατάμε το κουμπί "Τροποποίηση" ή κάνουμε χρήση της "Πολλαπλής παράθεσης"
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Sony Xperia U

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...