Jump to content

Sony Xperia U


zxr
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Το κινητο ειναι ρουτ και με custom rom.

Ξερει κανεις πως γινεται απο μια custom rom να το γυρισω στην μαμα στοκ ρομ?

 

edit: Το βρηκα απλα εγκατεστησα το sony pc companion και εκανα αναβάθμιση λογισμικου.

Edited by fits13
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 91
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

https://docs.google.com/file/d/0B_d8uWGbkaetZWp4eGswWFZ6N2c/edit

από εδώ ..

http://howtosolves.com/how-to-install-android-2-3-7-on-sony-xperia-u-st25i/#.Utw8SdGTvcs

Τσεκάρισμα πριν το βάλετε αν είναι αυτό γιατί εγώ δεν έχω U αλλά το έκανα ροοτ σε ένα φίλο και μπήκα να δω τι άλλες επιλογές έχει

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...
Καλησπέρα εχω ενα xperia u st25i και όταν πάω να το ανοιξω κανει απλά τη δόνηση και τιποτα αλλο μένει απλα μια μαυρη οθόνη. Δοκιμασα επισκευη με το pc companion αλλα κανενα αποτελεσμα... έχει κανεις καμια ιδεα?
Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...
Όταν συνδέω το κινητό με το ps3 και κάνω steam βιντεάκια για να τα δω στην τηλεόραση, μου κάνουν πολλά σπασίματα, κοινως δεν βλέπονται. Να επισημάνω ότι τα βιντεάκια είναι σε ποιότητα 720p. Μήπως πρέπει να κάνω κάποια ρύθμιση στο ps3 ή κινητό. Ευχαριστώ.
Link to comment
Share on other sites

Όταν συνδέω το κινητό με το ps3 και κάνω steam βιντεάκια για να τα δω στην τηλεόραση, μου κάνουν πολλά σπασίματα, κοινως δεν βλέπονται. Να επισημάνω ότι τα βιντεάκια είναι σε ποιότητα 720p. Μήπως πρέπει να κάνω κάποια ρύθμιση στο ps3 ή κινητό. Ευχαριστώ.

 

Γενικά η μνήμη του κινητού οταν χρησιμοποιείται σαν mass storage είναι πολύ αργή..δοκίμασε με άλλο καλώδιο και σε αλλη θύρα USB μήπως καταφέρεις τίποτα αλλιώς η μόνη λύση είναι να τα μεταφέρεις στον σκληρό δίσκο του PS3 και μετά να τα βλεπεις.. :)

Link to comment
Share on other sites

Γενικά η μνήμη του κινητού οταν χρησιμοποιείται σαν mass storage είναι πολύ αργή..δοκίμασε με άλλο καλώδιο και σε αλλη θύρα USB μήπως καταφέρεις τίποτα αλλιώς η μόνη λύση είναι να τα μεταφέρεις στον σκληρό δίσκο του PS3 και μετά να τα βλεπεις.. :)

 

Σε ευχαριστώ για την άμεση απάντηση. Ξέχασα να αναφέρω ότι η σύνδεση γίνεται ασύρματα και όχι με καλώδιο, οπότε μάλλον σε αυτήν την ποιότητα βίντεο (720p) δεν μπορεί να γίνει κάτι.

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ για την άμεση απάντηση. Ξέχασα να αναφέρω ότι η σύνδεση γίνεται ασύρματα και όχι με καλώδιο, οπότε μάλλον σε αυτήν την ποιότητα βίντεο (720p) δεν μπορεί να γίνει κάτι.

Δοκίμασε να το συνδέσεις με USB..Μπορεί να τα παει καλύτερα αποτι ασύρματα :)

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Από προχθές το κινητό μου όταν πατάω το power button για να ανοίξει , μου βγάζει το σήμα της sony και δεν κάνει τπτ άλλο κολλάει εκεί ...

Κάποια ιδέα του τι να κάνω ή το τι έπαθε το κινητό ?

Της επαφές τουλάχιστον μπορώ να της σώσω ?

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ

Edited by NIKOLASK
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Σκέφτομαι να κάνω βάλω ROM, προτείνετε κάποια συγκεκριμένη; έκδοσή έχω την 4.0.4 μήπως να αλλάξω και έκδοση;
Link to comment
Share on other sites

Έχω βάλει στο xperia u την cm11 kit kat 4.4.2 που την κατεβασα από εδώ. http://forum.xda-developers.com/xperia-u/u-development/rom-cyanogenmod-11-0-nightlies-t2528466. τα θετικα της ειναι:

- καλύτερη διαχείριση μνήμης. Ελεύθερα έχει 392 mb χωρίς καμία εφαρμογή. Συνήθως έχω από 90-130 mb ελεύθερα mb.

- μπορούν και τρέχουν εφαρμογές όπως τα google maps χωρίς να παγώνει το πληκτρολόγιο όταν πας να πληκτρολογήσεις τον προορισμό σου

- είναι γρηγορότερο από τη stock rom, στο antutu σκορ γύρω στο 9300

- έχει τις εφαρμογές της Google που ειναι για το 4.4.2

- επιτέλους το gps κλειδώνει σε διάστημα λιγότερο του λεπτού, ενώ παλιά χρειαζόταν έως και 20 λεπτά για να βρει δορυφόρο με τη stock rom

Αρνητικά

- έχει χειρότερη διαχείριση ενέργειας

- δεν εχει ραδιοφωνο

- δεν εχει mobile bravia engine που εχει η stock rom, άρα χειρότερη εικόνα σε φωτογραφίες και βίντεο

- οι εφαρμογές δεν μπορούν να πάνε στην εσωτερική sd γιατί εξαφανίζονται παρότι εγκατεστημένες κανονικά και επανεμφανίζονται όταν μετακινηθούν ξανά στο τηλέφωνο

- πιο σιγανός ήχος

Το κινητό μου ειναι rooted και με ξεκλείδωτο τον bootloader. Κλείνοντας να πω, πως η 4.4.2 cm 11 έδωσε ζωη στο κινητό, μιας και με τη στοκ ρομ είχα 30-40 mb ελευθερη ραμ με αποτελεσμα να κολλάει συνεχώς και να είμαι στο όριο να αγοράσω άλλο με 1gb ραμ για να έχω λιγότερα κολλήματα. Ότι κολλήματα αναφέρονται στο θρεντ που έδωσα το λινκ όπως κολλήματα όταν κατέβαζες το status bar και διαρκείς επανεκινήσεις, λύθηκαν σήμερα με την version 6 της cm11.

 

----- προσθήκη μηνύματος 11 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Από προχθές το κινητό μου όταν πατάω το power button για να ανοίξει , μου βγάζει το σήμα της sony και δεν κάνει τπτ άλλο κολλάει εκεί ...

Κάποια ιδέα του τι να κάνω ή το τι έπαθε το κινητό ?

Της επαφές τουλάχιστον μπορώ να της σώσω ?

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ

Αυτό που αναφέρεις λέγεται bootloop, δηλαδή μένει στο σήμα της σόνυ. Η λύση είναι να ξανα φλασάρεις με το flash tool την 4.0.4. Αν έχεις recovery menu και μπαινει σε αυτό τότε έχεις πολλές πιθανότητες να το κάνεις να λειτουργήσει. Αν δεν μπορεί να μπει στο recovery menu, όπως σε μενα παλιοτερα όταν έπαθα το ίδιο, προσπάθησε να φλασάρεις τον κέρνελ και μετά την ρομ, όσες φόρες μπορείς. Αυτό θα σε σταματά συνήθως στο 15-20% και θα σου ακυρώνει την εγκατάσταση, κάποια στιγμή όμως μπορεί να περάσει το ποσοστό και να εγκατασταθεί κανονικά και να μην καταλήξει το κινητό brick=τούβλο( για πέταμα) όπως λένε. Το bootloop συνέβη αν είσαι ρουταρισμένος από λάθος ενέργειες στο αντρόιντ ή από ιό. Εμένα μου είχε συμβεί όταν έβαλα λάθος εντολές στο build.prop και για 3 ώρες πάλευα μετά να το σώσω το κινητό.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Καλησπέρα...

 

Αντιμετωπίζω ένα πολύ τρελό πρόβλημα με το Sony Xperia U της συζύγου. Στον τελευταίο λογαριασμό Vodafone (πρόσφατα άλλαξε από Cosmote), εμφανίζονται 177 SMSs ως αποσταλμένα!! Δεν της αρέσουν τα μηνύματα γενικά και επιπλέον τα περισσότερα από αυτά είναι προς εμένα, ώρες που είμαστε μαζί στο σπίτι!!! Εντελώς παράλογο.. Η' SMSs την ώρα που κοιμάται.... Διάβασα κάπου για μια περίπτωση αντίστοιχη με Xperia V:

http://www.techinsider.gr/telecoms/ti-na-kanis-an-dis-chreosis-apo-sms-ke-klisis-pou-den-ekanes-esi-sto-kinito-i-to-stathero-sou/

 

To κινητό πήγε στη Sony και αντικαταστάθηκε... Έχετε αντιμετωπίσει κάτι τέτοιο; Βοήθεια!!!!!:!:

Link to comment
Share on other sites

Γενικά δεν εγκαθιστά καμία εφαρμογή και δεν ασχολείται με κάτι πέρα από κλήσεις, μηνύματα, μουσική και internet... Και εξάλου ποια εφαρμογή θα μπορούσε να κάνει κάτι τέτοιο και μάλιστα επιλεκτικά
Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...

Γεια σας φιλοι μου..!! Εχω το Xeria U σχεδόν 2 χρονια..!! (9/1/15 ληγει η εγγυηση)

Εχω σκοπο λοιπον,να βαλω custom rom στο κινητο,λογο του οτι κολλαει απιστευτα εκνευριστικα,με την 4.0.4 που τρεχει..!!

Θελω σας παρακαλω να μου πειτε πως ακριβως να βαλω custom rom και πως να κανω unlock :wacko: (μπερδεμα) !!

+να μου προτεινετε μια πολυ καλη και σταθερη custom rom κατα προτιμιση kit kat..!!

Σας ευχαριστω..!! :)

Η ζωή είναι ωραία με το myphone παρέα ... !!! ;)
Link to comment
Share on other sites

Γεια σας παιδιά,έχω το Sony Xperia U εδώ και 2 χρόνια σχεδόν. (εγγύηση λήγει 11/01/15)

Θέλω να σας ρωτήσω..πως μπορώ να κάνω εγκατάσταση μιας custom rom ? (κατά προτίμηση kitkat)

είμαι λίγο αρχάριος και δεν ξέρω πολλά,ούτε το πως να κάνω unlock στο bootloader :wacko:

η συσκευή μου τρέχει με 4.0.4 με την οποία σέρνεται κυριολεκτικά..!! :mad:

Η ζωή είναι ωραία με το myphone παρέα ... !!! ;)
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

για unlock bootloader δες εδω,https://www.youtube.com/watch?v=6lKWd5LlUoA

 

αυτο που εχω να πω ειναι οτι δοκιμασα τις cm11 και ολες μου βγαζουν διαφορα προβληματακια,σημερα θα δοκιμασω την 2.3.7 οπου το κινητο πηγαινε καλυτερα.αν εχει υπ οψιν του καποιος καποια ρομ που να ειναι απροβληματιστη ας μου γραψει εδω

Link to comment
Share on other sites

τελικα απο οτι καταλαβαινω,αυτο το κινητο πρεπει να φοραει μονο τη μαμα 2.3.7 οποια αλλη και αν εβαλα δεν ηταν τοσο σταθερη και γρηγορη
Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...
Καλησπέρα εχω ενα sony ericsson U (st25i) το οποιο μετα απο ενα πέσιμο δεν λειτουργεί το touch... Λέω να παραγκείλω απο το ebay αλλα δεν ξερω αν ειναι θέμα του digitizer η της οθόνης και δεν ξέρω τι να παραγκείλω...καμία ιδέα??
Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...

Ένας φίλος με έδωσε το κινητό του γιατί όταν έκανε μέσω companion την επιδιόρθωση κινητού κουνήθηκε το καλώδιο usb με αποτέλεσμα να ανοίγει το κινητό και να παραμένει στο σήμα της sony. Προσπάθησα μέσω flashtool αλλά δεν έβρισκε το κινητό. Κατέβασα κάποιους drivers από xda dev αλλά και πάλι τίποτα. Υπάρχει κάποιος οδηγός πως θα λειτουργήσει ξανά το κινητό? Δεν είναι root ούτε έχει κάποιο recovery mode. Ευχαριστώ.

Άκυρο Το Επανέφερα Όλα Καλά

Edited by spideman3
Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Θα ήθελα να μου προτείνεται κάποια custom rom λειτουργική για να περάσω στο τηλέφωνο ενός φίλου.

Δε με νοιάζει η έκδοση του λειτουργικού αρκεί να δουλεύει σωστά.

I am a programmer, i write code,

I will NOT fix your pc!

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...
εχω ενα xperia u ξεχασμενο για αρκετο καιρο μεσα σε ενα συρταρι...τελευταια φορα που το ειχα στα χερια μου λειτουργουσε μια χαρα...ειναι root και φοραγε μια aosp 4,4,2 αν θυμαμαι καλα...παω να το ανοιξω ξανα και διαπιστωνω οτι ειναι νεκρο...το συνδεω με τον φορτιστη του στο ρευμα τιποτα..στον υπολογιστη παλι τα ιδια...το παω σε τεχνικο, τρομαρα μου ,μου λεει οτι δοκιμασε με αλλη μπαταρια και παλι δεν αναβε...υπαρχει καποιος τροπος να προσπαθησω τουλαχιστον να το επαναφερω στη ζωη?ετσι για το ****το...
Link to comment
Share on other sites

Πόση ώρα άφησες τη μπαταρία να φορτιστεί;;

 

την αφησα περιπου 40 λεπτα... το κακο ειναι οτι δεν αναβει καν το led που δειχνει οτι φορτιζει...

επισης οταν το συνδεω στον υπολογιστη δεν το αναγνωριζει καν...λες και δεν το εχω βαλει...

Link to comment
Share on other sites

την αφησα περιπου 40 λεπτα... το κακο ειναι οτι δεν αναβει καν το led που δειχνει οτι φορτιζει...

επισης οταν το συνδεω στον υπολογιστη δεν το αναγνωριζει καν...λες και δεν το εχω βαλει...

Δοκίμασε soft reset. Είναι με συνδυασμό κουμπιών. Power button+ vol up ή vol down μέχρι να κάνει 3 δονήσεις.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Sony Xperia U

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...