Jump to content

Lenovo A760


valanths
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Βλέπω πως δεν λειτουργεί το link. Να στο στείλω είναι λίγο χλωμό, καθώς συμπιεσμένο είναι 320ΜΒ. Αν είναι το ανεβάζω αύριο σε κανένα dropbox, γιατί δεν έχω χρόνο αυτή τη στιγμή. Με συγχωρείς.
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 948
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Από ότι διάβασα στο xda forum, και στη miui rom συμβαίνει το ίδιο με το 3G στα 900ΜΗz, οπότε μάλλον είναι καθαρά θέμα του τηλεφώνου και δεν λύνεται με αλλαγή λογισμικού...

 

Μόνο στο απλό ίντερνετ μπαίνει, το απλό αργό G που αργεί. Ταχύτητα 10kb/s. Δεν μπαίνει στο γρήγορο internet.

Δεν με πειράζει, θα μπαίνω από την άλλη κάρτα whatsup. Άλλωστε wifi προτιμάω.

 

Η ρομ που έλεγα δεν είναι miui αλλά η βελτιωμένη τελευταία ρομ της λενοβο από προγραμματιστές. Διωρθώνει κάποια προβλήματα. πχ η κάρτα της Q μπαίνει στο σλοτ1 πλέων η φωτογραφική όταν φωτογραφίζεις δεν κάνει το κλικ και άλλα.

Link to comment
Share on other sites

Αυτό συζητάμε. Ότι το bug που έχει είναι ότι δεν μπαίνει με 3G(το γρήγορο) αλλά μόνο με GSM(το αργό). Και για την ακρίβεια, μπαίνει, αλλά δεν κατεβάζει. Αντίθετα στο ανέβασμα δεν έχει πρόβλημα. Το διαπίστωσα με πολύ κόπο μια μέρα που προσπαθούσα ώρα να τρέξω ένα speedtest. Μετά από πολλές προσπάθειες, είχε 0,01mpbs download, και 2,2 mbps upload....

 

H νέα επίσημη rom που λες είναι πολυγλωσσική ή έχει μόνο αγγλικά και κινέζικα; Αν είναι έτσι μήπως είναι αυτή που σου βάζει με το update.

 

Πάντως ο ήχος της κάμερας μπορεί να αλλάξει εύκολα. Με έναν root file explorer είχα μπεί στο φάκελο που περιέχει του ήχους συστήματος, και βρήκα το αρχείο για τον ήχο της κάμερας. Το μετονόμασα, και έβαλα ένα άλλο με τον ήχο που ήθελα, δίνοντάς του το όνομα που είχε το αρχικό. Και δούλευε μια χαρά.

Link to comment
Share on other sites

Έχει μόνο αγγλικά και κινέζικα. Ναι είναι η ρομ που κατεβάζεις με το update όμως ρουταρισμένη και δεν έχει το πρόβλημα με την Q card στο σλοτ1 που έχει η update ρομ της Λενοβο. Δεν είπα ότι είναι επίσημη ρομ αλλά η τροποποιημένη τελευταία ρομ από http://lenovo-forums.ru/topic/2469-custom-rommiui-v5-%D0%B4%D0%BB%D1%8F-lenovo-a760/

Το πρόβλημα του ιντερνετ έχω την εντύπωση ότι είναι θέμα hardware στα 900MHz

 

Πάντως ο ήχος της κάμερας μπορεί να αλλάξει εύκολα. Με έναν root file explorer είχα μπεί στο φάκελο που περιέχει του ήχους συστήματος, και βρήκα το αρχείο για τον ήχο της κάμερας. Το μετονόμασα, και έβαλα ένα άλλο με τον ήχο που ήθελα, δίνοντάς του το όνομα που είχε το αρχικό. Και δούλευε μια χαρά.

 

Πρώτη επαφή μου με τα android κινητά. Δεν το ήξερα.

Edited by user15
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά καλησπέρα..!!προχτές παρέλαβα και εγώ το Α760..όλα καλά,πάρα πολύ καλό κινητό και γρήγορο,αλλά διαπίστωσα ένα σημαντικό πρόβλημα...όταν μιλάω στο τηλέφωνο και ακουμπάω στην οθόνη το μάγουλό μου τότε αυτό μπουρδουκλώνει πηγαίνει σε επαφές μόνο του κ.λ.π κ.λ.π....αυτοί που συνομιλώ μου λένε ότι κάνει διακοπές και ακούνε διάφορους ήχους.Εγώ ήξερα ότι αυτά τα κινητά έχουν αισθητήρες για αυτό τον λόγο.Μήπως χρειάζεται κάποια ρύθμιση ή απλά μου βγήκε ελατωματικό?Και κάτι άλλο μήπως σας φανεί χρήσιμο..όταν κάνω μία κλήση και το κλείνω από το power (on off) η κλήση γίνετε χωρίς κανένα πρόβλημα..!!Παιδιά παρακαλώ βοηθήστε με..είναι η πρώτη φορα που χρησιμοποιώ τέτοιο κινητό...Ευχαριστώ..!! Edited by gbben
Link to comment
Share on other sites

Πήγαινε στις ρυθμίσεις - ρυθμίσεις κλήσης - proximity sensor. Αν δεν είναι επιλεγμένο απλά τσέκαρε το.
Link to comment
Share on other sites

Πήγαινε στις ρυθμίσεις - ρυθμίσεις κλήσης - proximity sensor. Αν δεν είναι επιλεγμένο απλά τσέκαρε το.

 

 

 

Φίλε μου σε ευχαριστώ πολύ..!!αυτό ήταν...!!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και καλή χρονιά!

 

Πέρασα την αναβαθμισμένη rom τελικά για δοκιμή. Μάλλον πρόκειται για αυτήν που αναφέρει ο φίλος user15 λίγα posts πριν. Για να την κατεβάσουμε κλικ εδώ. Είναι το update που βγάζει το ίδιο το τηλέφωνο, με τη διαφορά πως έχουν αφαιρέσει όλα τα κινέζικα, έχει root access και google apps. Φυσικά δεν έχει ελληνικά. Περνάει απευθείεας από το εργοστασιακό recovery (install update from sd card) αφού το αντιγράψουμε στην κάρτα μας.

 

Μου φαίνεται οκ μέχρι στιγμής. Νομίζω πως το touch είναι όντως καλύτερο και μάλλον θα το κρατήσω. Έβαλα και το swype που μου δίνει ελληνικό πληκτρολόγιο και είμαι μια χαρά. Μ'αρέσει και οπτικά αρκετά. Είναι ευχάριστη αλλαγή ο launcher της Lenovo.

Link to comment
Share on other sites

Το δοκίμασες με custom και δεν περνάει;

Πάντως με τα δεδομένα που υπάρχουν αυτή τη στιγμή(μία έτοιμη πολυγλωσσική rom που περνάει μέσω υπολογιστή και άλλη μία αγγλική που περνάει μέσω recovery, αμφότερες με root και gapps), δε βλέπω το λόγο να περάσω custom recovery. Αφού το εργοστασιακό από ότι είδα παίρνει και backup ακόμη.

 

Αυτός που έφτιαξε αυτήν την παραμετροποιημένη updated rom, έκανε πολύ καλή δουλειά. Με το επίσημο update άλλαζε και το boot animation, και αντί για το ωραίο λογότυπο της lenovo που έγραφε από κάτω "for those who do" ακουγόταν η φωνή ενός κινέζου... Σε αυτήν που έβαλα σήμερα, έχει το παλιό καλό animation. :D

Link to comment
Share on other sites

Ναι δοκιμασα...η default μπορει να παιρνει backup αλλα δεν χωραει στην εσωτερικη sd.οποτε για μενα που παιζω γενικα με ρομς η custom recovery που παιρνει backup στην external,ειναι μονοδρομος
Link to comment
Share on other sites

:confused: Μα εγώ είχα πάρει backup στην εξωτερική sd όταν είχα την παλιά rom. Και μάλιστα 2 φορές. Ήθελα να κάνω format σήμερα την κάρτα μιας και πέρασα νέα rom, και βρήκα το φάκελο backup που τα είχε μέσα. Το μόνο που είχα πειράξει ήταν η επιλογή για swap της internal με την external στις ρυθμίσεις, δεν ξέρω αν παίζει ρόλο.
Link to comment
Share on other sites

Μια χαρά θυμάμαι... το πρωί το έκανα, και είχα την κάρτα μνήμης σε card reader. Είχε φάκελο backup με 2 αρχεία με την ημερομηνία που είχα πάρει το κάθε ένα. Αλλά για να βεβαιωθώ το έκανα ξανά μόλις τώρα. Και η αποθήκευση έγινε στην κάρτα μνήμης....
Link to comment
Share on other sites

Εν αναμονη του κινητου,υπαρχει τροπος στο συγκεκριμενο μοντελο να υποστηριζουν και οι 2 καρτες 3G?Μεσω καποιας ρομ πχ?
Οι βλάκες είναι γεμάτοι αυτοπεποίθηση και οι ευφυείς γεμάτοι αμφιβολία. Ράσελ Μπέρτραντ
Link to comment
Share on other sites

Μια χαρά θυμάμαι... το πρωί το έκανα, και είχα την κάρτα μνήμης σε card reader. Είχε φάκελο backup με 2 αρχεία με την ημερομηνία που είχα πάρει το κάθε ένα. Αλλά για να βεβαιωθώ το έκανα ξανά μόλις τώρα. Και η αποθήκευση έγινε στην κάρτα μνήμης....

 

Συγνωμη αλλα επιμενω..:-) ..προφανως εσυ μιλας για backup μεσω της συγκεκριμενης ρομ απο την backup επιλογη.εγω μιλαω για recovery backup.

Link to comment
Share on other sites

Κλείνω το τηλέφωνο. Μπαίνω recovery. Πάω στο backup & restore. Επιλέγω backup. Περιμένω λίγα λεπτά και τελειώνει. Κάνω restart και βρίσκω το αρχείο που έφτιαξε στην εξωτερική sd. Έλεγα μπας και παίζει ρόλο το γεγονός ότι έχω επιλέξει σαν primary storage την εξωτερική, αλλά τελικά δεν είναι αυτό. Έβαλα σαν primary την εσωτερική, και μετά όταν πήρα backup πάλι στην sd μου το αποθηκεύσε. Από ότι βλέπω δηλαδή, και να θέλω δεν έχω τρόπο να αποθηκεύσω backup στην εσωτερική κάρτα...
Link to comment
Share on other sites

Δεν έχω ιδέα γιατί υπάρχει αυτή η διαφοροποίηση...

Για να δοκιμάσω, έβαλα κάρτα sd 2gb μπας και παίζει ρόλο. Έλεγα μπας και ανιχνεύει το μέγεθος και αν είναι μικρή αποθηκεύει το backup στην εσωτερική. Εκεί αυτό, στην εξωτερική συνέχεια...

 

Άσχετο, όπως έπαιζα βρήκα και ένα άλλο μενού. Για να μπούμε στο recovery κρατάμε πατημένα τα Vol up + Vol down και μετά το power. Αν κρατήσουμε με τον ίδιο τρόπο μόνο το Vol Down και έπειτα το power, μας βγάζει εδώ :

http://img850.imageshack.us/img850/8674/d0kq.jpg

Τα Enter και Back που έβγαλε λειτουργούν με την αφή.

Link to comment
Share on other sites

Καλή χρονιά να έχουμε.

 

Έχει καταφέρει να τακτοποιήσετε τα ονόματα στις επαφές κατά επίθετο αλφαβητικά; Δεν βλέπω την επιλογή γι'αυτό στο νέο προγραμμα Contact Manager της ρομ.

Έχετε να προτείνεται κάποιον Contact Manager;

Link to comment
Share on other sites

Καλή χρονιά να έχουμε.

 

Έχει καταφέρει να τακτοποιήσετε τα ονόματα στις επαφές κατά επίθετο αλφαβητικά; Δεν βλέπω την επιλογή γι'αυτό στο νέο προγραμμα Contact Manager της ρομ.

Έχετε να προτείνεται κάποιον Contact Manager;

 

Δοκίμασε το contacts+ .είναι το καλύτερο μάλλον

Near to the East, in a part of Ancient Greece...in an ancient land called Macedonia...
Link to comment
Share on other sites

Έχω πρόβλημα με το viber.ξαφνικά δεν έχει ήχο στα ηχητικά μηνύματα που στέλνω. Σκαιό γουατςαπ δουλεύουν κανονικά.. Το viber κάποιες μέρες δουλεύει κάποιες όχι o ήχος.προσπαθώ να.βρω με τι έχει σχέση κάποια ρύθμιση κτλ άλλα δεν έχω βγάλει άκρη.έχει κάποιος το ίδιο προβλημα;
Near to the East, in a part of Ancient Greece...in an ancient land called Macedonia...
Link to comment
Share on other sites

Εγώ ήξερα πως υπάρχει ασυμβατότητα στο viber με το τηλέφωνό μας. Και όταν το είχα δοκιμάσει πριν 1-2 βδομάδες να κάνω κλήση, άκουγα τον άλλο συνομιλητή αλλά όχι εκείνος εμένα. Μετά κάποτε θυμάμαι πως βγήκε αναβάθμιση για το πρόγραμμα την οποία εγκατέστησα, αλλά δεν δοκίμασα να κάνω κλήση. Έτσι κι αλλιώς το χρησιμοποιώ για μηνύματα.
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...