Jump to content

Lenovo A760


valanths
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

4 σελίδες πριν, περιγράφω αναλυτικά τη διαδικασία που πρέπει να ακολουθήσεις για να το ξανακάνεις όπως ήταν...
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 948
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

καλησπέρα... δεν συνδέεται στο ιντερνετ στο σπιτη σε δικτιο cyta ασφαλισμενο με WPA/WPA2....εξω που το δοκιμασα σε ελευθερα συνδέετε κανονικα....εχω κανει και επαναφορά εργοστασιακών ρυθμισεων αλλα τιποτα...γνωριζει κανεις...δε νομιζω να θελει καμια ρυθμιση το ρουτερ γιατι με αλλα κηνητα συνδέομαι κανονικα
Link to comment
Share on other sites

Παιδια καλησπερα το κινητο τρωει γερες αναλαμπες και μου ερχετε να τραβηξω τα μαλλια μου.. 1ον εκει που το εχο κλειδωμενο κανονικα μετα που 8α το ανοιξω θα μου εχει συνδεθει στο WIFI h στο data :P κουλο ετσι??? ενα αλλο κατεβαζω την μπαρα κατω για να συνδεθω στο wifi π.χ και θα συνδεθει το data h θα μου παει να ανοιξει το gps δλδ κατι περιεργα πραγματα ρε παιδι μου.. και ενα αλλο στελνω μυνημα και γραφω κανονικα εκει που παω να πατησω το γραμμα ο π.χ μου πατιετε αλλο . παω να κανω delete μια λεξη ρε παιδι μου και μου παταει τησ φατσουλες που εχει απο κατω .. λεω ρε ****** μου τοσο χοντρα χερια εχο ?? εβαλα την γυναικα μου το ιδιο .. τη γινετε ρε παιδια γτ τα κανει αυτα?? ειδικα στο να στειλω μυνημα μου βγαζει την παναγια .. τα αλλα καμμια φορα τα κανει ξεκαρφωτα ομως.. πφφφφφ
Link to comment
Share on other sites

Για το πρώτο δεν ξέρω, γιατί εγώ χρησιμοποιώ ή mobile data ή wifi. Ποτέ δεν τα έχω και τα 2 ανοιχτά. Από εκεί και πέρα μπορεί να είναι φυσιολογική συμπεριφορά, από την άποψη του ότι μπορεί να συνδέεται σε ότι βρει πρώτο. Αν είναι πιο κοντά στο ρούτερ ή πιο μακριά κλπ. Ίσως να συνδέεται με 3g αφού το έχεις ανοιχτό, και όταν μπορέσει αυτόματα να γυρίζει σε wifi. Επίσης έχει κάποια ρύθμιση που σου κλείνει τις συνδέσεις δεδομένων όταν κλειδώνει η οθόνη. Δες μήπως την έχεις ενεργοποιήσει.

 

Για το πληκτρολόγιο, θα σου έλεγα να κατεβάσεις κάποιο άλλο. Εγώ χρησιμοποιώ το swype, και αφού το συνήθισα πάει μια χαρά.

 

Γενικά πάντως, ακόμα και το πως συμπεριφέρεται το πληκτρολόγιο έχει να κάνει με το πόσο φορτωμένο είναι το τηλέφωνο. Μπορεί να έχει θεωρητικά μνήμη και να είναι δυνατό, αλλά βλέπω πως αν τρέχουν αρκετά στο παρασκήνιο και έχει ψιλογεμίσει, έχει κάποια υστέρηση. Από τότε που έβαλα το Greenify και όταν κλείνω ότι δε χρησιμοποιώ, έχω ελεύθερη μνήμη 300-330ΜΒ τουλάχιστον και πάνε όλα σφαίρα. Όπως όταν το άνοιξα την πρώτη φορά που ήταν άδειο.

Link to comment
Share on other sites

εβαλα την update miui ..σαφως καλυτερη..το μονο κακο ειναι οτι ακομα δεν εχει επιλογη για επιλογη sd καρτα ή μαλλον εχει αλλα δεν δουλευει

Ενταξει οκ μπορω να ζησω και ετσι απλα δεν μπορεις να βαλεις κατι μεγαλο μεσα..αν καποιος μπορει να βρει/φιαξει καποιο script για ορισουμε ως default sd την εξωτερικη εε καλοδεχουμενο

 

την κατεβασα αν θυμαμαι καλα απο το ρουμανικο site αν δεν την βρειτε πειτε μου να την ανεβασω στο ftp μου

Link to comment
Share on other sites

Βρήκα άκρη με το θέμα της κάρτας της Wind που τόσο με ταλαιπώρησε. Τελικά είναι πρόβλημα ή bug του κινητού. Το βρήκε ένας στο xda. Παραθέτω τι έγραψε :

Also, there seems to be something wrong with this phone (hardware or drivers) that if you use WCDMA 900 MHz (instead of WCDMA 2100 MHz) the internet doesn't work properly if you have a second card in the GSM slot. With WCDMA 900 + GSM the internet just stops but as soon as you disable the GSM slot in the settings or by removing the card the internet suddenly works fast again. With WCDMA 2100 + GSM it works fine too.

 

Anyone else experienced this? I guess this is what you can expect when buying China-only 900 MHz phones (since China Unicom doesn't have 900 MHz it won't get tested in China).

Πραγματικά, θυμήθηκα μόλις το διάβασα πως όσες φορές το δοκίμασα και είχε πρόβλημα, είχα και 2η κάρτα sim μέσα ενεργοποιημένη. Φαίνεται πως η wind χρησιμοποιεί στο 3G το φάσμα των 900ΜΗz. Μόλις απενεργοποίησα τη 2η κάρτα sim, δούλευε ρολόι....

Link to comment
Share on other sites

Σε όλα τα τηλέφωνα που έχω δει μέχρι στιγμής υπάρχει μια τέτοια διαφορά. Το παλιό μου samsung που είχε 512ΜΒ, αν πήγαινες στη διαχείριση εφαρμογών να δεις αυτές που τρέχουν, μέγιστη μνήμη έβγαζε 380κάτι. O λόγος είναι μάλλον πως η επιπλέον μνήμη χρειάζεται για άλλες λειτουργίες και δεν είναι διαθέσιμη για εφαρμογές. Θυμάμαι χαρακτηριστικά για το samsung που ανέφερα, ένας developer που φτιάχνει custom rom για το μοντέλο αυτό, σε ένα update έγραψε πως άφηνε περισσότερη ελεύθερη ram(πάνω από 400). Ε, στο επόμενο update έγραψε πως το επανέφερε στα 390, "επειδή η samsung ξέρει καλύτερα". Προφανώς κάποιο πρόβλημα θα είχε δηλαδή και χρειαζόταν η μνήμη κάπου αλλού.
Link to comment
Share on other sites

Καλημερα παιδια. Σημερα παρελαβα το κινητο. Δεν ειναι για μενα και το ετοιμαζω για παραδοση. Εβαλα να κανει το update αλλα κατεβαζει με 30 kbps! Το youtube φορτωνει κανονικα τα βιντεο γρηγορα. Τι να φταιει? Το site του update?
Link to comment
Share on other sites

γενικα η ρομ τον πινει λιγο :P....θα εχεις θεμα με την αναγνωριση γιατι ο dialer τρωει κολλημα με το +30 αλλες φορες το καταλαβαινει και αλλες οχι...Εγω ειχα ξηλωσει dialer/contacts/sms και ειχα βαλει δικα μου για να μην εχω θεμα με την αναγνωριση
Link to comment
Share on other sites

εβαλα την update miui ..σαφως καλυτερη..το μονο κακο ειναι οτι ακομα δεν εχει επιλογη για επιλογη sd καρτα ή μαλλον εχει αλλα δεν δουλευει

Ενταξει οκ μπορω να ζησω και ετσι απλα δεν μπορεις να βαλεις κατι μεγαλο μεσα..αν καποιος μπορει να βρει/φιαξει καποιο script για ορισουμε ως default sd την εξωτερικη εε καλοδεχουμενο

 

την κατεβασα αν θυμαμαι καλα απο το ρουμανικο site αν δεν την βρειτε πειτε μου να την ανεβασω στο ftp μου

Φίλε aare η miui που έβαλες βλέπει και τις δύο κάρτες; Γιατί εμένα από ένα ρωσικο φορουμ που την έβαλα δεν έβλεπε το slot2.

 

Βρήκα άκρη με το θέμα της κάρτας της Wind που τόσο με ταλαιπώρησε. Τελικά είναι πρόβλημα ή bug του κινητού. Το βρήκε ένας στο xda. Παραθέτω τι έγραψε :

 

Πραγματικά, θυμήθηκα μόλις το διάβασα πως όσες φορές το δοκίμασα και είχε πρόβλημα, είχα και 2η κάρτα sim μέσα ενεργοποιημένη. Φαίνεται πως η wind χρησιμοποιεί στο 3G το φάσμα των 900ΜΗz. Μόλις απενεργοποίησα τη 2η κάρτα sim, δούλευε ρολόι....

 

O Alexandros2666 είχε πει πως έβαλε το miui σελιδα 18 πανω πανω.

Τελικά δεν ειναι η miui αλλά η τελευταία ρομ της λανοβο με λυμενα τα θέματα που έχει η γνήσια. Την έβαλα και δουλεύει η κάρτα της wind q άψογα.

Link to comment
Share on other sites

Την έβαλες μαζί με 2η κάρτα μαζί ή μόνη της; Γιατί μόνη της δουλεύει μια χαρά. Όταν έχεις ενεργοποιημένη την κάρτα στο 2ο slot εμφανίζει το πρόβλημα.

 

Όπως και να έχει πρόβλημα δεν έχω γιατί δεν είναι η κύρια κάρτα μου. Και να θέλω να την δουλέψω, κλείνω την 2η που την έχω και αντίγραφο σε άλλη συσκευή, και όλα οκ.

 

Πάντως, miui δεν θα έβαζα. Όχι τίποτα άλλο, αλλά δεν μου αρέσει εμφανισιακά.

Link to comment
Share on other sites

Με την miui δεν ειχα καπιο θεμα με τις sim.μονο με το οτι δεν μορουσα να ορισω default sd και επισης δε μου δουλευε το bt με το ηχοσυστημα στο αμαξι..οποτε πηρε ποδι..πλεον εχω δοκιμασει οτι rom εχει βγει.η καλυτερη ειναι αυτη μς την οποια το παρελαβα ξυλωνοντας ομως dialer/contacts/sms αντικαθιστωντας τα με custom.το κινητο ειναι αψογο ετσι
Link to comment
Share on other sites

Φίλε aare όταν είχες τη miui, δοκίμασες να έχεις wind κάρτα στο slot 1 με δεδομένα σε 3G, και κάποια άλλη κάρτα ενεργή στο slot 2; Αυτός είναι ο μοναδικός συνδυασμός που εμφανίζεται το πρόβλημα. Δηλαδή με κάρτα vodafone ή cosmote στο πρώτο slot δεν έχει κανένα πρόβλημα στα δεδομένα. Αν όμως υπάρχει wind (λόγω των 900MHz), τότε έχει πρόβλημα στο download(αν υπάρχει 2η κάρτα ενεργή). Με σκέτη τη wind πάλι δεν υπάρχει πρόβλημα. Σας ζαλίζω λίγο και το ξέρω. Απλά αν το κάνει με όλες τις rom αυτό, είναι μάλλον όπως το έλεγε ο τυπάκος στο xda, hardware πρόβλημα του τηλεφώνου.

 

ΥΓ. Χρόνια πολλά σε όλους με υγεία πάνω από όλα!

Link to comment
Share on other sites

Εχω vodafone και wind αλλα στο slot1 εχω την vod.γιατι δε παιρνεις ενα backup πριν βαλεις την miui ωστε να κανεις οτι δοκιμες θες ;-) ...

 

Χρονια πολλα και απο μενα.και πανω απο ολα υγεια και αγαπη που σπανιζει στις μερες μας

Link to comment
Share on other sites

Την έβαλες μαζί με 2η κάρτα μαζί ή μόνη της; Γιατί μόνη της δουλεύει μια χαρά. Όταν έχεις ενεργοποιημένη την κάρτα στο 2ο slot εμφανίζει το πρόβλημα.

 

Όπως και να έχει πρόβλημα δεν έχω γιατί δεν είναι η κύρια κάρτα μου. Και να θέλω να την δουλέψω, κλείνω την 2η που την έχω και αντίγραφο σε άλλη συσκευή, και όλα οκ.

 

Πάντως, miui δεν θα έβαζα. Όχι τίποτα άλλο, αλλά δεν μου αρέσει εμφανισιακά.

 

Την έβαλα με την 2η κάρτα. Αφού ενεργοποιούσα και τις δυο με την διαδικασία που περιέγραψα εδειχνε το σήμα για την μια κάρτα και ας ήταν ενεργές και οι δύο. ΣΜΣ δεν είχε επιλογή να στήλω από την δευτερη κάρτα. Μιλάω πάντα για το ΜΙΥΙ. Μπορείς να κάνεις πειράματα αν κρατήσεις bukup αλλά μπορείς να ξαναβάλεις την ρομ με την διαδικασία που είπαν για την επαναφορά της πολύγλωσσης ρομ.

Νομίζω πως είναι θέμα ρομ τα προβλήματα γιατί με την νέα ρομ που είπα πριν όλα δουλεύουν ρολόι.:)

 

Καλά Χριστούγεννα

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω τι έχει γίνει. Προσπαθώ να ενεργοποιήσω το ιντερνετ οχι wifi και ουτε από κοσμοτε ουτε wind q δεν δουλευει. Εχω ενεργοποιήσει το data
Link to comment
Share on other sites

Μήπως δεν έχει σωστό apn? Πήγαινε στο ονόματα σημείου πρόσβασης και τσέκαρε.

 

Να κάτσω να περάσω άλλη rom τώρα δεν παίζει. Όχι ότι βαριέμαι και τόσο. Ούτε καν με νοιάζει να πάρω backup. Δε με χαλάει να κάνω καθαρή εγκατάσταση των εφαρμογών μου από την αρχή. Απλά έχω βολευτεί με το λογισμικό που φοράει 1ον. 2ον είμαι κατά 90% σίγουρος πως το πρόβλημα αυτό που περιγράφω έχει να κάνει με το τηλέφωνο σαν hardware. Επειδή όταν κατέβασα και πέρασα την αναβάθμιση που έδινε(αυτή με τα κινέζικα) πάλι δεν υπήρχε καμιά διαφορά.

 

Για όποιον έχει περάσει άλλη rom και θέλει να το τεστάρει, αρκεί να βάλει κάρτα wind στο πρώτο slot και κάποια άλλη στο 2ο. Δεν αρκεί απλά να τις έχει ενεργές και τις 2. Πρέπει να ανοίξει τα data στην πρώτη(wind) έχοντας ρυθμίσει τύπο δικτύου μόνο wcdma. Ξαναλέω, δεν με ενδιαφέρει και τόσο προσωπικά, καθώς η κύρια κάρτα μου δεν είναι wind, και ούτε πρόκειται να την χρησιμοποιήσω και τόσο πολύ(κυρίως επειδή έχει χάλια σήμα στην περιοχή μου). Απλά αν μπορεί κάποιος να το δοκιμάσει καλό θα είναι να το αναφέρει για να ξέρουμε, έτσι εγκυκλοπαιδικά.

 

Άσχετο: Πλάκα θα έχει τώρα που συνεργάζονται wind me vodafone να αρχίσει και η 2η να χρησιμοποιεί τη συχνότητα των 900ΜΗz.... Αν το κάνει αυτό, απλά θα το χρησιμοποιώ με μία sim.... :lol:

Link to comment
Share on other sites

Ίσως επειδή δεν έχω 3g στο σπιτι μου. Θα το ελέγξω αλλού και θα επανερθω. Όταν ρυθμίζω τύπο δικτύου μόνο wcdma δεν έχει καθόλου σήμα.
Link to comment
Share on other sites

Από ότι διάβασα στο xda forum, και στη miui rom συμβαίνει το ίδιο με το 3G στα 900ΜΗz, οπότε μάλλον είναι καθαρά θέμα του τηλεφώνου και δεν λύνεται με αλλαγή λογισμικού...
Link to comment
Share on other sites

Παραθέτω τα βήματα που ακολούθησα πριν λίγες μέρες όταν το επανέφερα. Όποιος τα ακολουθήσει το κάνει με δική του ευθύνη(αν πάει κάτι στραβά μην ψάχνετε εμένα).

 

Αρχικά κατεβάζεις αυτό : www.androidgroupon.com/rom/Lenovo/A760_1_S_2_001_0824.7z. Το ανοίγεις, και αποσυμπιέζεις τα περιεχόμενά του κάπου στο δίσκο σου.

 

Συνδέεις το κινητό με usb καλώδιο στον υπολογιστή.

 

Θα σου βγάλει ένα εικονικό CD-ROM με τίτλο lenovo A760 κάτι. Εκεί έχει κάτι drivers. Τους εγκαθιστάς. Βασικά αρκεί να κάνεις διπλό κλικ στο αρχείο LeDrivers.msi και θα σου ξεκινήσει το πρόγραμμα εγκατάστασης. Δουλεύει και σε Windows 8.1 από ότι διαπίστωσα πρόσφατα.

 

Όπως έχεις συνδεδεμένο το κινητό, σου έχει βγάλει μια οθόνη που λίγο κάτω από τη μέση γράφει Enable Debugging (ADB) και από κάτω λέει USB debug mode ενώ δίπλα έχει ένα check box. To τσεκάρεις.

 

Θα περιμένεις ενδεχομένως λιγάκι να αναγνωριστεί σωστά σαν συσκευή το κινητό από τον υπολογιστή.

 

Έπειτα θα πας στο φάκελο που αποσυμπίεσες αρχικά αυτά που είχε το αρχείο που κατέβασες. Εκεί εκτός των άλλων έχει 2 αρχεία που ξεκινάνε από Α760, συνεχίζουν με κινέζικα και το ένα καταλήγει σε 3. Όχι αυτό, το άλλο θα το κάνεις διπλό κλικ. Θα σου γράψει κάτι κινέζικα, θα χρειαστεί να πατήσεις ένα οποιοδήποτε πλήκτρο για να προχωρήσεις, και μετά θα αρχίσει να φορτώνει διάφορα και μόλις τελειώσει θα κάνει reboot το κινητό και θα είναι όπως όταν σου ήρθε και το άνοιξες πρώτη φορά.

 

αν μπορεις να το ανεβασεις ξανα γιατι πηρα και εγω το up date και μου εγινε το τηλ κινεζικο να το επαναφερω,σε ευχαριστω

Edited by cristos99
One plus one
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...