Jump to content

Lenovo A760


valanths
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Φυσικά. Γιατί όταν το κατεβάζεις από OTA τον κατάλογο τον κάνει μόνο του.

Πρέπει να κάνεις έναν κατάλογο με όνομα sdfuse και μέσα σε αυτόν να βάλεις το qsb αρχείο και μετά να πας για update.

 

Οπότε, κάνε εναν κατάλογο με όνομα sdfuse και στις 2 sd για να είσαι σίγουρος, και μέσα του βάλε το qsb αρχείο. To qsb, όχι το συμπιεσμένο.

Και θα είσαι κομπλέ.

Θα πας να κάνεις το update μετά.

 

Με πιανεις λιγο αδιαβαστο..τι ειναι το qsb?τωρα μου γραφει qsb file is missing.βασικα extract το zip εκανα

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 948
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Παιδια επειδη εγω ειμαι λιγο ασχετος απο κατι τετοια που λετε για αναβαθμισης ... αν μου πει να κανω αναβαθμιση το κινητο οταν το παρω καλυτερα να μην το πατησω ετσι???? και ενα αλλο το supersu τη ειναι??? μπορειται να μου εξηγησετε με απλα ελληνικα :p
Link to comment
Share on other sites

Το zip τι ειχε μεσα?

 

Παιδια επειδη εγω ειμαι λιγο ασχετος απο κατι τετοια που λετε για αναβαθμισης ... αν μου πει να κανω αναβαθμιση το κινητο οταν το παρω καλυτερα να μην το πατησω ετσι???? και ενα αλλο το supersu τη ειναι??? μπορειται να μου εξηγησετε με απλα ελληνικα :p

 

Ναι, μην το κανεις.

Το SuperSu μην το πειράξεις. Είναι αυτό που δίνει δικαιώματα root στις εφαρμογές.

 

 

-Ομάδα Διαχείρισης- Μην κάνετε συνεχόμενα posts. Χρησιμοποιήστε την τροποποίηση αν θέλετε να διορθώσετε κάτι ή την πολλαπλή παράθεση αν θέλετε να απαντήσετε σε περισσότερα από ένα άτομα.

Edited by navi55
Το πιο γ@μάτο πράγμα που έφερε το multitasking είναι πως πολλά μπορούν να πάνε στραβά ταυτόχρονα.:dance:
Link to comment
Share on other sites

Ναι, μην το κανεις.

Το SuperSu μην το πειράξεις. Είναι αυτό που δίνει δικαιώματα root στις εφαρμογές.

 

Σε ευχαριστω ... αυτο ομως μπορω να το σβησω ωστε να μην το εχω??? η δεν γινεται??? δεν θελω να γινει καμμια βλακεια :lol::p και ενα αλλο το να φτιαξω λογαριασμο στο playstore δεν εχουμε κανενα θεμα με τπτ αλλο ετσι????

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας. Το πρώτο μου ποστ είναι αυτό.

Πήρα και εγώ το Α760 από minideal. Είναι το πρώτο android που έχω και δεν μπορώ να το κρίνω. Κατά τα άλλα φαίνεται πολύ καλό. Έκανα το λάθος να κάνω update γιατί είχε ασυμβατότητα με την Q κάρτα. Με πειράζει που έχασα το google play. Διαβάζοντας βρήκα εδώ μέσα το http://bbs.antelife.com/thread-407-1-1.html αλλά δεν κατάλαβα πως εγκαθιστώ την ρομ.

 

Γενικά πως το επαναφέρω στην αρχική του κατάσταση;

Κάποιοι είπαν για τι muiu αλλά ήταν στα ρώσικα η σελίδα.

 

Κάθε βοήθεια πολύτιμη.

Edited by user15
Link to comment
Share on other sites

Με τι το ρουταρες ? Υπαρχει μια διαδικασια με μια κινεζικη εφαρμογη...με αυτο το ρουταρες ?

Μακριά από αυτό.Είναι αυτό που έγραψα προηγουμένως.

Το ρουτάρισμα είναι πολύ πιο απλή διαδικασία.

Απλά όταν περάσεις το recovery, μετά φλασάρεις ένα zip αρχείο και είσαι έτοιμος.

Θα το ανεβάσω και αυτό μετά.

το απλο και ευκολο framaroot, που παιζει σε αλλα lenovo, δεν παιζει εδω?!

Edited by nek4d
Link to comment
Share on other sites

παιδια μου γραφει αυτο

Despatched to overseas (Country code: GR) ερχεται???

Σε 2 βδομάδες το πολύ πιστεύω να το έχεις.

Link to comment
Share on other sites

Πάντως όσοι είδαν το κινητό ενθουσιάστηκαν. Έχω τουλάχιστον 10 παραγγελίες!!

(Δεν το πουλάω, με χώνουν λόγω ύπαρξης paypal).

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα!

 

Σου ανεβαζω screenshot

 

Όπα λεβέντη μου.

Με αυτά δεν πρόκειται ποτέ να κάνεις update. :lol:

 

Κατέβασε ΑΥΤΗ που μας πόσταρε ο φίλος Αλέξανδρος. PASS: leask

 

Έχει μέσα 2 αρχεία. Το μεγάλο που είναι η ROM και έχει κατάληξη qsb και ένα pdf.

Το μεγάλο θα βάλεις μέσα στο κατάλογο που σου είπα χτες.

Και καλό update.

 

το απλο και ευκολο framaroot, που παιζει σε αλλα lenovo, δεν παιζει εδω?!

Νομίζω όχι.

Αλλά υπάρχει ακόμα πιο εύκολος τρόπος.

Το γράφω αργότερα μόλις βρώ χρόνο και τα αρχεία.

Θα ετοιμάσω και ένα φάκελο με το recovery για να το περάσετε με ένα κλικ χωρίς πολλά πολλά.

 

Γεια σας. Το πρώτο μου ποστ είναι αυτό.

Πήρα και εγώ το Α760 από minideal. Είναι το πρώτο android που έχω και δεν μπορώ να το κρίνω. Κατά τα άλλα φαίνεται πολύ καλό. Έκανα το λάθος να κάνω update γιατί είχε ασυμβατότητα με την Q κάρτα. Με πειράζει που έχασα το google play. Διαβάζοντας βρήκα εδώ μέσα το http://bbs.antelife.com/thread-407-1-1.html αλλά δεν κατάλαβα πως εγκαθιστώ την ρομ.

 

Γενικά πως το επαναφέρω στην αρχική του κατάσταση;

Κάποιοι είπαν για τι muiu αλλά ήταν στα ρώσικα η σελίδα.

 

Κάθε βοήθεια πολύτιμη.

Μην πειράξεις τπτ.

Θα το βάλουμε πάλι το GPlay.

Σε λίγο.

----------------------------------------------------------------

Πάμε.

 

Πέρασμα recovery στο κινητό.

 

Κατεβάστε AYTO

Αποσυμπιέστε το zip και θα έχετε ένα φάκελο με όνομα adb.

 

Αφού σιγουρευτείτε πως έχετε περάσει τους drivers του κινητού για το pc, συνδέετε το τηλέφωνο και κοιτάτε να δείτε πως η επιλογή "USB debug mode" είναι τσεκαρισμένη. Αν δεν είναι την τσεκάρετε εσείς.

 

Με το κινητό συνδεδεμένο στο pc και το USB debug mode τσεκαρισμένο, πάτε στο pc και μπαίνετε στο φάκελο που αποσυμπιέσατε.

Εκεί έχει ένα αρχείο με όνομα LenovoA760_recovery.bat . Απλά το τρέχετε.

Έτοιμο! Έχετε το καινούριο σας recovery περασμένο πλέον!

-----------------------

Ρουτάρισμα.

 

Κατεβάστε AYTO

Δεν το αποσυμπιέζετε. Απλά το αντιγράφετε στην εσωτερική μνήμη του κινητού όπως είναι.

Μετά ξεκινήστε σε recovery και διαλέξτε γλώσσα τα αγγλικά.

 

Για να ξεκινήσουμε το τηλέφωνο σε recovery mode, απλά όπως είναι σβηστό πατάμε ταυτόχρονα και τα 2 πλήκτρα τις έντασης μαζί με το power και τα κρατάμε πατημένα μέχρι το κινητό να ξεκινήσει και να μπει στο recovery.

 

To recovery που βάλαμε είναι αφής.

Πατάμε Install from SD-->choose zip from sd

Διαλέγετε το αρχείο που βάλατε (Root_Lenovo_A760.zip) και το φλασάρετε.

Έτοιμοι!! Το κινητό είναι πλέον routed!

 

--------------------------

 

Google Play

 

Κατεβάστε από ΕΔΩ το gapps που είναι για έκδοση 4.1.2.

(Αν δε γουστάρετε τη light έκδοση αυτή, απλά βρείτε τα gapps που θέλετε για έκδοση 4.1.2 όμως.

Χωρίς να αποσυμπιέσετε, το αντιγράφετε στη μνήμη του κινητού.

 

Μετά ξεκινήστε σε recovery και διαλέξτε γλώσσα τα αγγλικά.

 

wipe or format-->wipe cache

wipe or format-->wipe dalvik-cache

Install from SD-->choose zip from sd

Το φλασάρουμε όπως το από πάνω πριν.

wipe or format-->wipe cache

wipe or format-->wipe dalvik-cache

power-->reboot

 

Έτοιμοι! Και το Google Play εγκατεστημένο πλέον!

Απλό?

Edited by AlphaDog
Το πιο γ@μάτο πράγμα που έφερε το multitasking είναι πως πολλά μπορούν να πάνε στραβά ταυτόχρονα.:dance:
Link to comment
Share on other sites

Παρατήρησα πως όταν συνδέεται μέσω 3G ζεσταίνεται πάρα πολύ πίσω στο πάνω μέρος, πλάι από την κάμερα. Επίσης το επίπεδο της μπαταρίας κατεβαίνει για πλάκα με το 3G. Ενώ με wi-fi πάει πολύ καλύτερα. Βέβαια η μπαταρία μου φορτίζεται για 3η φορά αυτή τη στιγμή, ενώ στην περιοχή που ήμουν το σήμα σε 3G ήταν μία μπάρα με το ζόρι. Αλλά το παλιό μου samsung στις ίδιες συνθήκες την πάλευε καλύτερα...:(
Link to comment
Share on other sites

Παρατήρησα πως όταν συνδέεται μέσω 3G ζεσταίνεται πάρα πολύ πίσω στο πάνω μέρος, πλάι από την κάμερα. Επίσης το επίπεδο της μπαταρίας κατεβαίνει για πλάκα με το 3G. Ενώ με wi-fi πάει πολύ καλύτερα. Βέβαια η μπαταρία μου φορτίζεται για 3η φορά αυτή τη στιγμή, ενώ στην περιοχή που ήμουν το σήμα σε 3G ήταν μία μπάρα με το ζόρι. Αλλά το παλιό μου samsung στις ίδιες συνθήκες την πάλευε καλύτερα...:(

 

Όλα τα κινητά, όταν το σήμα χαροπαλεύει καταναλώνουν περισσότερη μπαταρία.

Αυτό συμβαίνει διότι όταν χάνουν το σήμα ή είναι οριακά, στέλνουν περισσότερο ρεύμα στο δέκτη για να πιάσει σήμα.Και η μπαταρία κατεβαίνει ανάλογα με το πόση ώρα είσαι σε οριακά επίπεδα.

 

Αν δε χρησιμοποιείς ιντερνετ μέσω 3g, βάλτο μόνιμα σε 2g και ξεμπέρδεψες.

Το πιο γ@μάτο πράγμα που έφερε το multitasking είναι πως πολλά μπορούν να πάνε στραβά ταυτόχρονα.:dance:
Link to comment
Share on other sites

Όλα τα κινητά, όταν το σήμα χαροπαλεύει καταναλώνουν περισσότερη μπαταρία.

Αυτό συμβαίνει διότι όταν χάνουν το σήμα ή είναι οριακά, στέλνουν περισσότερο ρεύμα στο δέκτη για να πιάσει σήμα.Και η μπαταρία κατεβαίνει ανάλογα με το πόση ώρα είσαι σε οριακά επίπεδα.

 

Αν δε χρησιμοποιείς ιντερνετ μέσω 3g, βάλτο μόνιμα σε 2g και ξεμπέρδεψες.

 

 

Για να εχεισ 3g πρεπει να το βαλεις στην πρωτη σιμ???

Link to comment
Share on other sites

Για να εχεισ 3g πρεπει να το βαλεις στην πρωτη σιμ???

 

Ναι.3g από την πρώτη κάρτα.

Το πιο γ@μάτο πράγμα που έφερε το multitasking είναι πως πολλά μπορούν να πάνε στραβά ταυτόχρονα.:dance:
Link to comment
Share on other sites

Όλα τα κινητά, όταν το σήμα χαροπαλεύει καταναλώνουν περισσότερη μπαταρία.

Αυτό συμβαίνει διότι όταν χάνουν το σήμα ή είναι οριακά, στέλνουν περισσότερο ρεύμα στο δέκτη για να πιάσει σήμα.Και η μπαταρία κατεβαίνει ανάλογα με το πόση ώρα είσαι σε οριακά επίπεδα.

 

Αν δε χρησιμοποιείς ιντερνετ μέσω 3g, βάλτο μόνιμα σε 2g και ξεμπέρδεψες.

 

Ευχαριστώ για την απάντηση. Το γνωρίζω αυτό. Απλά μου κάνει μεγάλη εντύπωση το πως συμπεριφέρεται το Lenovo. Είχα βάλει το browser σε πλήρη οθόνη και μετά από 7-8 λεπτά που χάζευα και βγήκα, το επίπεδο της μπαταρίας είχε πέσει κατά 10 μονάδες. Με τη μπαταρία στο 60%, με κάτι λιγότερο από μία ώρα με ανοιχτό το 3G(συνολικά κατά τη διάρκεια μιας μέρα) μου έπεσε εντελώς (5%). Και εννοείται, το υπόλοιπο χρονικό διάστημα πέραν αυτής της ώρας το είχα γυρισμένο σε GSM.

Μόλις τελείωσε η πρώτη φόρτιση, έκανα calibrate τη μπαταρία με ένα προγραμματάκι που σβήνει το αρχείο με τα στατιστικά. Λέτε να να μην έπρεπε;

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για την απάντηση. Το γνωρίζω αυτό. Απλά μου κάνει μεγάλη εντύπωση το πως συμπεριφέρεται το Lenovo. Είχα βάλει το browser σε πλήρη οθόνη και μετά από 7-8 λεπτά που χάζευα και βγήκα, το επίπεδο της μπαταρίας είχε πέσει κατά 10 μονάδες. Με τη μπαταρία στο 60%, με κάτι λιγότερο από μία ώρα με ανοιχτό το 3G(συνολικά κατά τη διάρκεια μιας μέρα) μου έπεσε εντελώς (5%). Και εννοείται, το υπόλοιπο χρονικό διάστημα πέραν αυτής της ώρας το είχα γυρισμένο σε GSM.

Μόλις τελείωσε η πρώτη φόρτιση, έκανα calibrate τη μπαταρία με ένα προγραμματάκι που σβήνει το αρχείο με τα στατιστικά. Λέτε να να μην έπρεπε;

 

Calibrate κάνουμε συνήθως όταν βάζουμε μία custom ROM που μπορεί να έχει πορταριστεί από διαφορετική συσκευή.

Δεν υπάρχει λόγος να το πειράζουμε με τέτοια καλαμπαλίκια όταν δεν υπάρχει πρόβλημα.

Το πιο γ@μάτο πράγμα που έφερε το multitasking είναι πως πολλά μπορούν να πάνε στραβά ταυτόχρονα.:dance:
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για την πληροφόρηση. Απλά είχα διαβάσει στο πρόγραμμα που έχει για power saving κάτι για calibration, και τώρα που το ξανακοίταξα λέει τελικά calibration charging να κάνεις αν περάσει καιρός και η μπαταρία δεν συμπερειφέρεται όπως πρέπει. Θα το έχω στο νου μου για το μέλλον.

 

Επίσης ένα μεγάλο ευχαριστώ(που ξέχασα νωρίτερα) για το post #336. Είναι πραγματικός θησαυρός, με πληροφορίες που ενδεχομένως κάποια στιγμή θα χρειαστούμε. :)

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
Επίσης ένα μεγάλο ευχαριστώ(που ξέχασα νωρίτερα) για το post #336. Είναι πραγματικός θησαυρός, με πληροφορίες που ενδεχομένως κάποια στιγμή θα χρειαστούμε. :)

 

Για το λόγο αυτό μπήκε σχετικό link για το συγκεκριμένο post στο πρώτο post. Ευχαριστούμε τον φίλο AlphaDog για τη συγκεντρωμένη πληροφορία.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

  1. Απο Minideal ειμαστε ευχαριστημενοι απο σω εχω καταλαβει
  2. θα κανει κοντα στις 20 μερες να σου ρθει και θα σου ερθει συστημενο χαρτακι απο τα ΕΛΤΑ με το οποιο θα πας στο ταχυδρομιο και θα το παρεις.Το παρακολουθεις απο δω http://www.singpost.com/
  3. Μονο 2καρτο

 

Ευτυχως περασα το firmware του minideal ξανα και η ταλαιπωρία τελιωσε :P.Ειναι παααααρα πολυ απλο.To firmware ειναι φυσικα multilanguage και rooted

 

Οδηγιες εδω http://bbs.antelife.com/thread-407-1-1.html

 

 

-Ομάδα Διαχείρισης- Μην κάνετε συνεχόμενα posts. Χρησιμοποιήστε την τροποποίηση αν θέλετε να διορθώσετε κάτι ή την πολλαπλή παράθεση αν θέλετε να απαντήσετε σε περισσότερα από ένα άτομα.

 

Φίλε μου πώς εγκαθιστάς το firmware; Είναι το A760_1_S_2_001_0824.7z

Κάνεις φάκελο sdfuse και το βάζεις στην sd;

 

 

AlphaDog σε ευχαριστώ για την βοήθεια. Θα το κάνω όταν πάρω την sd.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα. Θα ήθελα να ρωτήσω αν έχει βρει κανείς κάποιον τρόπο ώστε όταν τραβάμε φωτογραφίες να μην ακούγεται ο ήχος της εστίασης και του κλείστρου. Μέχρι και στο αθόρυβο ακούγονται οι ήχοι και καμιά φορά μου τη σπάει. Ειδικά αυτός της εστίασης που είναι και πιο υψίσυχνος.

 

btw, έχω νέο προσωπικό ρεκόρ στο antutu....

Link to comment
Share on other sites

alphadog thaks για την βοηθεια....ρε παιδια οσοι εχετε περασει cwm recovery πια sd βλεπει ?Εμενα βλεπει την εσωτερικη και δεν εχω χωρο για backup..Παιζει να καποιο τροπο να γινει mount η εξωτερικη ?
Link to comment
Share on other sites

Φίλε aare πως εγκαθιστάς την A760_1_S_2_001_0824.7z ρομ;

Όταν πατάω για να κατεβάσω το AndroidDriverFiles.zip μου λέει πως δεν υπάρχει το αρχείο.

Link to comment
Share on other sites

Φίλε aare πως εγκαθιστάς την A760_1_S_2_001_0824.7z ρομ;

Όταν πατάω για να κατεβάσω το AndroidDriverFiles.zip μου λέει πως δεν υπάρχει το αρχείο.

 

το κανεις extract αυτο και απλα πατας το A760_点我刷机.cmd

 

φυσικα εχεις συνδεση το κινητο με ενεργοποημενο το debug...περιμενεις μερικα λεπτα και εισαι ετοιμος

Link to comment
Share on other sites

το κανεις extract αυτο και απλα πατας το A760_点我刷机.cmd

 

φυσικα εχεις συνδεση το κινητο με ενεργοποημενο το debug...περιμενεις μερικα λεπτα και εισαι ετοιμος

 

Δυστυχώς δεν υπάρχει το AndroidDriverFiles.zip στο νετ. Μπορείς να το κάνεις upload κάπως; Το έψαξα και με google.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...