Jump to content

Lenovo A760


valanths
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Δοκίμασε τα εξής:

Πήγαινε στις Ρυθμίσεις-->εφαρμογές-->διαχείριση εφαρμογών, στην καρτέλα "όλες" και βρες το play store και το play services.

Κάνε κλικ πάνω τους και πάτα εκκαθάριση δεδομένων και στα 2.

 

Μετά αφού ανοίξεις το play store και ξεκινάς να βάζεις το λογαριασμό σου από την αρχή, να ξετικάρεις την επιλογή που σου λέει να κρατάει το κινητό backup στο λογαριασμό σου.

 

Δεν τα θυμάμαι ακριβώς πως τα λέει γιατί έχω αγγλικά στο κινητό αλλά θα τα βρείς.

Το invalid download url βέβαια είναι τρελή ******* και μπορεί να κάνεις μία τρύπα στο νερό.

Συνήθως φτιάχνει με factory reset αλλά αξίζει να δοκιμάσεις όπως σου λέω.

 

 

Καταρχήν ευχαριστώ για την βοήθεια σου αλλά δεν έγινε τίποτα.

Έκανα αυτά που μου έγραψες αλλά έχω πάλι το ίδιο μήνυμα.

Επίσης τώρα έχω και άλλο τρελό. Όταν πάω να κάνω επαναφορά στις εργοστασιακές ρυθμίσεις και φθάνω στο βήμα για διαγραφή των δεδομένων, όσο και να κλικάρω την επιλογή, δεν συνεχίζει να κάνει τίποτα.

 

Παρακαλώ για την βοήθειας ώστε να μπορώ να εγκαθιστώ εφαρμογές από Play store.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 948
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Αλέξανδρε Alexandros2666 επειδη η κάρτα της Q δεν μου δουλευε έβαλα το MIUI. Η αυτόματη μετάφραση ακόμα και στα αγγλικά είναι χάλια απο το Ρώσικο φορουμ.

Μας λές τα βήματα για να εγκαταστήσω το MIUI γιατί κολάει στην εκίνηση στο λογότυπο Xiaomi. Εβαλα την touch recovery και μέσα από την ρεκοβερι εγκατέστησα το MIUI_V5_Lenovo_A760_ESP.zip Ομως...

Link to comment
Share on other sites

Καταρχήν ευχαριστώ για την βοήθεια σου αλλά δεν έγινε τίποτα.

Έκανα αυτά που μου έγραψες αλλά έχω πάλι το ίδιο μήνυμα.

Επίσης τώρα έχω και άλλο τρελό. Όταν πάω να κάνω επαναφορά στις εργοστασιακές ρυθμίσεις και φθάνω στο βήμα για διαγραφή των δεδομένων, όσο και να κλικάρω την επιλογή, δεν συνεχίζει να κάνει τίποτα.

 

Παρακαλώ για την βοήθειας ώστε να μπορώ να εγκαθιστώ εφαρμογές από Play store.

 

Ποια ROM φορας?

Το πιο γ@μάτο πράγμα που έφερε το multitasking είναι πως πολλά μπορούν να πάνε στραβά ταυτόχρονα.:dance:
Link to comment
Share on other sites

Ενώ έχω βάλει 8gb sd και εγκαθιστώ εκεί εφαρμογές κλπ μου βγάζει συνεχώς μήνυμα ότι δεν υπάρχει αρκετός χω΄ρος και δε μπορέι να εγκαταστήσει καμία εφαρμογή. Στον ενσωματωμένο file browser μου δείχνει internal storage 1.1/1.2 και external storage 3.2/7.3 οπότε έχω ελέυθερο χώρο. Τι προτείνετε;
Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
Ενώ έχω βάλει 8gb sd και εγκαθιστώ εκεί εφαρμογές κλπ μου βγάζει συνεχώς μήνυμα ότι δεν υπάρχει αρκετός χω΄ρος και δε μπορέι να εγκαταστήσει καμία εφαρμογή. Στον ενσωματωμένο file browser μου δείχνει internal storage 1.1/1.2 και external storage 3.2/7.3 οπότε έχω ελέυθερο χώρο. Τι προτείνετε;

 

Από αυτά που μας δείχνεις φαίνεται ότι η εσωτερική σου μνήμη είναι γεμάτη. Έχεις δοκιμάσει να μεταφέρεις τις εφαρμογές στον εσωτερικό χώρο αποθήκευσης ή την κάρτα μνήμης; Δοκίμασε με το link2sd.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν.

Το MIUI είναι πολύ καλό από εμφάνιση. Δεν έχει πρόβλημα με την κάρτα της Q.

Όμως δεν είναι official rom για το A760 και έχει κάποια προβλήματα. Έβαλα την ROM AUDI-MIUIv5

 

1)Δεν βλέπει την κάρτα στο slot2. Για να την δει πρέπει να απενεργοποιήσω την καρτα1 να το βάλω σε airplane mode και μετά να απενεργοποιήσω το airplane mode. Μετά ενεργοποιώ και την κάρτα1 και όλα ΟΚ.

2)Επίσης δεν βλέπει το sim toolkit της κάρτας2.

3)Βάζεις το ξυπνητήρι να χτυπήσει σε 5 λεπτά και δεν χτυπάει!!!

4)Το σημαντικότερο δεν μπορείς να επιλέξεις από ποια κάρτα θα στείλεις μήνυμα και στέλνει από προεπιλογή από την κάρτα 1. Εκτός και αν πας στις ρυθμίσεις και επιλέξεις μήνυμα από slot2. To always ask δεν κάνει αυτό που πρέπει.

 

Δεν ξέρω μήπως εγώ δεν έκανα κάτι καλά η δεν ξέρω το MIUI. Αν δοκίμασε κάποιος άλλως με καλύτερα αποτελέσματα ας μας πει. Δεν έκανα τον κόπο να βάλω play store gapps αν αλλάζει κάτι.

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω, εγώ το πήρα από minideal.net, όπως και πολλοί άλλοι. Είναι αλήθεια πως αυτός που λες το δίνει 15 δολάρια λιγότερα. Σιγουρέψου όμως ότι μπορεί να στο στείλει με tracking number χωρίς dhl. Γιατί στις επιλογές έχει honk Kong post χωρίς αναφορά για tracking, και Dahl με tracking, αλλά λογικά εκεί θα περάσει τελωνείο και δεν αξίζει...
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά ήθελα την γνώμη σας για το αν θεωρείται καλύτερο να παραγγείλω το κινήτο απο ebay ή από το minideal???

 

Aν είναι να το πάρεις από ebay να κοιτάξεις να το αγοράσεις από top-seller πωλητή.

Αν πάλι από minideal, τότε επισκέψου αυτήν τη σελίδα.

Νίκος

Κάτοχος Samsung Galaxy S10+ (Android 10 Official).

- 001 με την όπισθεν

Link to comment
Share on other sites

Απλά επειδή με rom και root είμαι άσχετος ξέρεις αν από minideal (την αναφέρω γιατί διάβασα καλά λόγια) θα χρειαστεί κάτι από την μεριά μου ή τα κάνουν όλα αυτοί?
Link to comment
Share on other sites

Απλά επειδή με rom και root είμαι άσχετος ξέρεις αν από minideal (την αναφέρω γιατί διάβασα καλά λόγια) θα χρειαστεί κάτι από την μεριά μου ή τα κάνουν όλα αυτοί?

 

Αν θες root ή οτιδήποτε άλλο τους αφήνεις ένα μήνυμα εδώ στο site ότι θες root και αυτοί το κάνουν(δηλαδή δεν χρειάζεται κάτι από την μεριά σου).

Νίκος

Κάτοχος Samsung Galaxy S10+ (Android 10 Official).

- 001 με την όπισθεν

Link to comment
Share on other sites

Πάντως, να ξέρετε πως ακόμη και αν δεν ζητήσετε να το κάνουν root και να φοράει την πολυγλωσσική rom ή και να τη φοράει και αν κάνετε update και χαθεί, είναι πάρα πολύ απλό να ξαναπεράσει. Ένα download και σε λίγα λεπτά έχει γίνει όπως πρέπει.
Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ Mark_K. Το δεματάκι από τη Σιγκαπούρη έφυγε στις 9.12. Οπότε το λογικό θα ήταν να φτάσει πριν από τα Χριστούγεννα. Έκανα όμως χθες ένα τηλέφωνο στα ΕΛΤΑ να ρωτήσω, πως τα βλέπουν εκεί τα πράγματα και εκεί μου είπε μια ευγενέστατη κυρία να μην το περιμένω πριν από το Νέο έτος! Άααααχ βρε Ελλαδίτσα μας αθάνατη. Εκτός εάν σπάσει ο Ρούντολφ το ποδαράκι του (χτύπα ξύλο να μην γίνει αυτό και τα παιδάκια όλου το κόσμου να πάρουν τα όποια δωράκια τους) και πετάξει το πακετάκι του ο Άι Βασίλης μέσα από τη καμινάδα του τζακιού που δεν έχω ;) , πιο νωρίς απ' ότι λένε τα ΕΛΤΑ, άφοβα, καθώς απ' ότι λένε έχει καλή συσκευασία! :D :D :D
Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν κύριοι τα νέα είναι τα εξής: το A760 το έφεραν στην Ελλάδα. Εντελώς τυχαία κάνοντας ψάξιμο στο http://www.skroutz.gr μου έβγαλε τέσσερα μαγαζιά, τα οποία όλως τυχαίως το δίνουν στην ίδια τιμή, λίγο πάνω από τα 170€. Καλό αυτό, έτσι δεν αισθάνομαι ότι για το οτιδήποτε (μια μπαταρία ας πούμε) δεν θα χρειάζεται να ψάχνω πάλι κάπου στη Κίνα :)

 

Πολύ ωραία λοιπόν. Συνεχίζω τώρα. Και λέω: για μένα που είμαι ελεύθερος επαγγελματίας και αποδίδω ΦΠΑ, η καθαρή αξία του Α760 θα ήταν περίπου 139€ (βγάζοντας το ΦΠΑ). Δηλαδή ακόμα και τότε κατά 50€ ακριβότερο απ' όσο το πλήρωσα στη MiniDeal, τελική τιμή καταναλωτή. Και αναρωτιέται κανείς, τι στο καλό κάνουν αυτά τα ως επί το πλείστον ιντερνετικά μαγαζιά και κοπανάνε τέτοιες τιμές, τη στιγμή δε που ούτε βιτρίνα έχουν, ούτε στοκ, ούτε υπαλλήλους και νοίκια να πληρώνουν. Ποιο μπορεί να είναι το ποσοστό που καλούνται να πληρώσουν ως φόρο από το εμπόρευμα που θα πουλήσουν; Αν υποθέσουμε ότι τα πήραν από τους Κινέζους στην ίδια τιμή με μένα (μάλλον όχι) και η εφορία τους παίρνει το 50% του κέρδους (και πάλι μάλλον όχι), έχουμε και λέμε: 172€ - ΦΠΑ - 90€ - (139€ - 90€)*50% = ~25€, δηλαδή το καθαρό κέρδος τους είναι 18%? :wacko: :blink: Τρελούτσικο νούμερο θα έλεγα, τη στιγμή που ξέρω από φίλο, που έχει κομπιουτερομάγαζο, ότι τα ποσοστά καθαρού κέρδους από πώληση εξαρτημάτων IT δεν ξεπερνάνε το 4 με 5% στη καλύτερη των περιπτώσεων! Δεν είναι να απορεί κανείς λοιπόν, γιατί γέμισε ο τόπος με μαγαζιά που πουλάνε κινητά, κατεβείτε στο κέντρο, γίνεται πραγματικά της Πόπης. Και μάλλον θα πρέπει να είναι από τα τελευταία πράγματα τα οποία έχουν ακόμα κάποια ζήτηση στην Ελλάδα. Για τα άλλα μαγαζιά; Κλάφ' τα Χαράλαμπε!

 

Υ.Γ.

1. Ζητώ συγγνώμη από τους αναγνώστες του Myphone για την ακατάσχετη φλυαρία μου. ;)

2. Χαρούμενα Χριστούγεννα σε όλους!

Link to comment
Share on other sites

Ετσι ειναι οπως τα λες..ειναι απλο ομως...ποσοι νομιζεις οτι ξερουν ή εμπιστευονται να ψωνισουν απεξω ;-) τα παντα με το σωστο ψαξιμο βρισκονται φθηνοτερα
Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι ακριβώς έτσι νομίζω. Το ότι βρέθηκε σε ιντερνετικό μαγαζί το ίδιο τηλέφωνο, δεν σημαίνει πως θα έχει υποστήριξη εδώ. Μην περιμένεις να βρεις αξεσουάρ όπως μπαταρίες, handsfree κλπ. Το πιθανότερο είναι πως έχει φέρει μερικά κομμάτια όπως ακριβώς όλοι μας, στην τιμή των ~90€ και τα πουλάει σχεδόν τα διπλά. Επειδή ίσως ακόμα και σε αυτήν την τιμή να βρεθούν αγοραστές.

 

Μιας και το θίξαμε, μπαταρία είναι πολύ δύσκολο να βρεθεί, ειδικά στο ebay. Μια συμβατή βρήκα όλη και όλη και δεν έχει και πολλά κομμάτια...

Link to comment
Share on other sites

Πολύ ωραία λοιπόν. Συνεχίζω τώρα. Και λέω: για μένα που είμαι ελεύθερος επαγγελματίας και αποδίδω ΦΠΑ, η καθαρή αξία του Α760 θα ήταν περίπου 139€ (βγάζοντας το ΦΠΑ). Δηλαδή ακόμα και τότε κατά 50€ ακριβότερο απ' όσο το πλήρωσα στη MiniDeal, τελική τιμή καταναλωτή. Και αναρωτιέται κανείς, τι στο καλό κάνουν αυτά τα ως επί το πλείστον ιντερνετικά μαγαζιά και κοπανάνε τέτοιες τιμές, τη στιγμή δε που ούτε βιτρίνα έχουν, ούτε στοκ, ούτε υπαλλήλους και νοίκια να πληρώνουν. Ποιο μπορεί να είναι το ποσοστό που καλούνται να πληρώσουν ως φόρο από το εμπόρευμα που θα πουλήσουν; Αν υποθέσουμε ότι τα πήραν από τους Κινέζους στην ίδια τιμή με μένα (μάλλον όχι) και η εφορία τους παίρνει το 50% του κέρδους (και πάλι μάλλον όχι), έχουμε και λέμε: 172€ - ΦΠΑ - 90€ - (139€ - 90€)*50% = ~25€, δηλαδή το καθαρό κέρδος τους είναι 18%? :wacko: :blink: Τρελούτσικο νούμερο θα έλεγα, τη στιγμή που ξέρω από φίλο, που έχει κομπιουτερομάγαζο, ότι τα ποσοστά καθαρού κέρδους από πώληση εξαρτημάτων IT δεν ξεπερνάνε το 4 με 5% στη καλύτερη των περιπτώσεων! Δεν είναι να απορεί κανείς λοιπόν, γιατί γέμισε ο τόπος με μαγαζιά που πουλάνε κινητά, κατεβείτε στο κέντρο, γίνεται πραγματικά της Πόπης. Και μάλλον θα πρέπει να είναι από τα τελευταία πράγματα τα οποία έχουν ακόμα κάποια ζήτηση στην Ελλάδα. Για τα άλλα μαγαζιά; Κλάφ' τα Χαράλαμπε!

 

 

Φίλε μου χωρίς να θέλω να προσβάλω με 4 - 5 % κέρδος δεν ζει κανείς. Αν διαβάσεις ένα βιβλίο οικονομίας το θεμιτό κέρδος είναι 10-25%. Πάνω από 25 είναι αισχροκέρδεια, κάτω από 10% είναι αθέμιτος ανταγωνισμός. Κιαι όλα αυτά σε μεγάλης αξίας προϊόντα. Δεν είμαι έμπορος κινητών άρα δεν έχω συμφέρον που το λέω. Συγνώμη για το off topic

Link to comment
Share on other sites

170; για τις δυνατότητες του τόσο θα το πούλαγε οποίος το έφερε, καλά που ξέρουμε τα κόλπα εμείς.... αλήθεια, όντως δεν υπάρχει μπαταρία; εντύπωση μου κάνει,έχει κάποιο όνομα η εταιρεία εν πάσει περιπτώσει
Android uber alles
Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
Θα παρακαλέσω να επιστρέψουμε στα της συσκευής και μονο, οποιαδήποτε συζήτηση περί πωλήσεων, εμπορίου κτλ μας βγάζει εκτός θέματος.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Εννοείται πως στην Ελλάδα μπαταρία δεν υπάρχει. Είναι δύσκολο να βρεθεί στο eBay. Υπάρχει όμως σε κινέζικα ηλεκτρονικά μαγαζιά. Μου το είπε ένας φίλος από εδώ μέσα.

 

Λοιπόν, τελευταία το τηλέφωνο ένιωθα να τραβάει κάποιο ζόρι. Αργούσε αρκετά ορισμένες στιγμές. Όχι κάτι τραγικό, αλλά λιγάκι ενοχλητικό. Και τελικά μάλλον έφταιγε το Facebook. Μόλις αποσυνδέθηκα από αυτό όλα πάνε σφαίρα. Όποτε λέω να κάνω κάτι. Έβαλα το Greenify. Όμως δεν έβγαζε το fb στη λίστα γιατί είναι εφαρμογή συστήματος(όπως επίσης και τα Skype/Twitter). Έβαλα λοιπόν το titanium backup, απεγκατέστησα το fb, έκανα μετά ξανά εγκατάσταση, και πλέον είχε γίνει εφαρμογή χρήστη. Πλέον όταν το αδρανοποιώ με το Greenify όλα πάνε ταχύτατα, ενώ αν θέλω να το ανοίξω παίρνει 3-4".

Link to comment
Share on other sites

Thanks qash75.

Την ειχα βρει κ κατεβασει καθως και την προηγουμενη απο εδω

http://translate.google.com/translate?hl=&sl=auto&tl=en&u=http%3A%2F%2Fask.lenovomobile.com%2F%3Fq-113156.html%26usg%3DALkJrhj6PIqVx7-fwry0FV6X2JNC75mjrw&sandbox=1

(ομως ολες κινεζικες αυτες).

Εν τω μεταξυ κατεβηκε και η ΟΤΑ στην sd και την εκανα copy στο PC.

 

Απλα σκεφτηκα να μην βαλω ακομη CWM αλλα μαλλον δεν θα το αποφυγω στο τελος. Εξηγουμαι:

Ρωτησα την ιδια την minideal να κανω το OTA update και η συντομη απαντηση που πηρα ειναι:

"please don't do any update about it.Otherwise,the multi language and google play will disappear."

Οποτε θα με φορτωσει κινεζοπρογραμματα. Ενταξει, τα βγαζω μετα αλλα μπελας μιας και θα χρειαστει πιθανοτατα παλι root.

Ισως παλι να λενε την ιδια απαντηση σε ολες τις ερωτησεις για τα update, για να μην μπλεκουν σε περαιτερω support.

 

Ελεγα λοιπον να μην το κανω καθολου προς το παρον και σε κανα μηνα που θα εχω το αλλο lenovo, τοτε να 'παιξω' με αυτο ανετα, μιας και τωρα 'καιγομαι' να το χρησιμοποιησω κανονικα σαν dual sim.

Αλλα υπαρχει ενα προβλημα. Το wifi κανει κολπα, αποσυνδεεται ακομη και αν βγαλω την επιλογη για καλη συνδεση, δεν το κανει σε ολα τα routers, αλλα εκει που συνηθως το συνδεω, υπαρχει μεγαλο προβλημα (δεν εχει σχεση το σημα, ειναι full και με κανενα κινητο δεν ειχα/εχω προβλημα). Ετσι με τρωει η ΟΤΑ αναβαθμιση που περιμενει το οκ ή cancel (που σβηνει το αρχειο στην sd), μπας και διορθωνει το προβλημα με το wifi. Στα ρωσικα forum και αλλοι λενε για αυτο το προβλημα και ακομη δεν εχω βρει κατι που να λεει πως διορθωθηκε.

Τι λες?Εχει κανει καποιος την ΟΤΑ εως τωρα να μας πει τι του εβγαλε μετα?

Λοιπόν καλησπέρα εγώ το Πήρα από το μινιντιλ κανονικά ρουτ κλπ.Έκανα ακριβώς αυτό που σου είπε ο Κινέζος να μην κάνεις. Έκανα λοιπόν update χωρίς να κάνω ούτε backup, χάθηκε η Ελληνική γλώσσα και το Google play και εμφανίστηκαν ένα σωρό κινεζοπραματα. Φαντάζομαι ότι θα έχει χαθεί και το ρουτ. Ξέρει κάποιος τι μπορώ να κάνω;Το τηλ δεν είναι δικό μου το παρηγγειλα για κάποιον φίλο.Δεν είμαι εντελώς άσχετος δεν έχω όμως κάνει ποτέ ρουτ .Έχω στείλει μεηλ στο μινιντιλ και περιμένω απάντηση. .

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...