Jump to content

Lenovo A850


athanaso77
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Χρυσόστομε ψάχνοντας λίγο για το πρόβλημα που έχεις, βρήκα μια αναφορά για κάτι που εμποδίζει τηλέφωνα να μπουν σε κατάσταση βαθύ ύπνου και δεν έχει σχέση με εφαρμογές που τρέχουν στο παρασκήνιο αλλά με την φόρτιση και τον αν είναι σβηστή η οθόνη ή όχι.

Με παραξένεψε κατι τέτοιο και γι΄αυτό το αναφέρω εδώ μήπως και ...

 

From vcespon

Cause: USB cable (Charging or connected to PC) unplugged while Screen off

Solution 1: Reconnect USB cable and unplug with Screen ON

Solution 2: Reboot phone

 

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1662956

φίλε μου αν είναι κάτι τέτοιο θα τραβάω τα βυζιά μου!γιατί μαλλιά φρόντισε το σόι να μην έχουμε!:lol::lol:

αν και δεν παίζει να φταίει αυτό καθώς το βράδυ το κλεινω.

 

----- προσθήκη μηνύματος 35 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Σκέφτηκα κάτι.

Τολμώ να υποθέσω ότι επειδή 121 - 123 είναι stock - based πιθανόν να χρησιμοποιούν το ίδιο kernel ή στην εγκατάσταση να μην γίνονται full wipes.

Προτείνω λοιπόν να εγκαταστήσεις μέσω CWM φυσικά με full wipes μία εντελώς διαφορετική rom όπως η MIUI ή η Vega που δείχνει CM - based και να δούμε πως θα πάει.

 

θα τσεκαριστεί και αυτό,τώρα βέβαια βαριέμαι.

Edited by Chryssostomos

Xiaomi 12 Pro

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

πέρασα σήμερα το απόγευμα την Miui.Πανέμορφη εμφανισιακά η ρομ και λειτουργική.μου έκανε κάτι κόλπα όμως και την έβγαλα.

Πέρασα ξανα την 121.Δεν έχω περάσει καμία εφαρμογή παρά μόνο το cpu spy.

αν συνεχίσει να ρουφάει την μπαταρία ή θα φύγει από το παράθυρο,ή θα κουβαλάω μαζί φορτιστές powerbank και τα σχετικά.

Xiaomi 12 Pro

Link to comment
Share on other sites

πέρασα σήμερα το απόγευμα την Miui.Πανέμορφη εμφανισιακά η ρομ και λειτουργική.μου έκανε κάτι κόλπα όμως και την έβγαλα.

Πέρασα ξανα την 121.Δεν έχω περάσει καμία εφαρμογή παρά μόνο το cpu spy.

αν συνεχίσει να ρουφάει την μπαταρία ή θα φύγει από το παράθυρο,ή θα κουβαλάω μαζί φορτιστές powerbank και τα σχετικά.

 

Ωραία.

Για να δούμε.

Τι κόλπα έκανε η miui;

Φιλικά.Γιώργος.
Link to comment
Share on other sites

Ωραία.

Για να δούμε.

Τι κόλπα έκανε η miui;

 

έκανε reboot από μόνο του και μετά δεν άνοιγε...ποτέ.

όχι απλά ρούφηξε την μπαταρία,αλλά μπορώ να πω πως χωρίς εφαρμογές έπεσε και περισσότερο...

ειλικρινά αν μου έφταναν τα χρήματα θα το έσπαγα.

Xiaomi 12 Pro

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα,

 

Έχω το Α850 περίπου 1 εβδομάδα. Νομίζω οτι αντιμετωπίζω το ίδιο προβλημα με το Χρυσοστομο. Η μπαταρία διαρκεί 4 ωρες και έχω ξενερωσει τελειως. με το cpu spy φαινεται ότι δεν μπαινει se deep sleep. Λογικά είναι πρόβλημα εφαρμογής. Αλλα δεν μπορώ να το εντοπίσω. Η μπαταρία σε αναμονή διαρκεί 4 περίπου ώρες και σε λειτουργία περίπου 30 λεπτά.

 

καμια ιδέα???

 

πέρασα σήμερα το απόγευμα την Miui.Πανέμορφη εμφανισιακά η ρομ και λειτουργική.μου έκανε κάτι κόλπα όμως και την έβγαλα.

Πέρασα ξανα την 121.Δεν έχω περάσει καμία εφαρμογή παρά μόνο το cpu spy.

αν συνεχίσει να ρουφάει την μπαταρία ή θα φύγει από το παράθυρο,ή θα κουβαλάω μαζί φορτιστές powerbank και τα σχετικά.

Link to comment
Share on other sites

Προς το παρών φίλε μου ότι έχω δοκιμάσει δεν έχει δουλέψει,άσε που δεν το βλέπω για πρόβλημα εφαρμογής πια. Edited by Chryssostomos

Xiaomi 12 Pro

Link to comment
Share on other sites

το cpuZ δεν το έχω.το cpu spy έχω και μου γράφει

2:43:43 deep sleep

14:25 598MHz

1:19:13 1040MHz

0:4:00 1300MHz

μπαταρία 90% και έχω ασχοληθεί με το κινητό 1 λεπτό περίπου....

to site το διαβάζω μεταφρασμένο στα αγγλικά,βέβαια δε βλέπω να υπάρχει κάποια απάντηση σοβαρή ή να δίνει λύση.βέβαια παρατηρώ και άλλα θεματάκια.πχ ο Linerty γράφει πως έχει εικονίδιο απο την miui στην ρομ ενώ εγώ βλέπω το stok....

να έχει κολήσει κάτι,αλλά τι;

και factory reset έχω κάνει και όταν περνάς ρομ με flashtools σβήνονται τα πάντα.

εγώ να δεις στεναχώρια,έχω απογοητευτεί...

 

Άρα μπαίνει σε deep sleep?

Πόσες πλήρεις φορτίσεις έχεις κάνει;

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα !

Εχω το zte 967s και ίσως το δώσω προκειμένου να πάρω το a850.

Θέλω να μου πείτε γενικά 5 πράγματα. Θετικά αρνητικά.

Μπαταρία πόσο κρατάει ?

Ευχαριστώ πολύ.

Edited by nebtios

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Άρα μπαίνει σε deep sleep?

Πόσες πλήρεις φορτίσεις έχεις κάνει;

 

σου απάντησα αλλού.

Xiaomi 12 Pro

Link to comment
Share on other sites

Μιας και λέμε όλοι τα δικά μας να πω και εγώ το δικό μου ρε Χρυσόστομε δεν δοκιμάζεις να το αφήσεις ανοιχτό σε safe mode (power + volume-) να δεις τι καταναλώνει από μπαταριά? Θέλω να πω αν έχεις και εκεί το ίδιο δεν φταίει ούτε κερνελ ούτε τίποτα αλλά έχει χοντρό hardware πρόβλημα και τους το στέλνεις πίσω .
Ζητείται κόρη βενζινοπώλη για σοβαρή σχέση !!
Link to comment
Share on other sites

Μιας και λέμε όλοι τα δικά μας να πω και εγώ το δικό μου ρε Χρυσόστομε δεν δοκιμάζεις να το αφήσεις ανοιχτό σε safe mode (power + volume-) να δεις τι καταναλώνει από μπαταριά? Θέλω να πω αν έχεις και εκεί το ίδιο δεν φταίει ούτε κερνελ ούτε τίποτα αλλά έχει χοντρό hardware πρόβλημα και τους το στέλνεις πίσω .

 

Have been in meta mode,long press the power button and the normal boot λέει.Αυτά τίποτα άλλο.

Xiaomi 12 Pro

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα !

Εχω το zte 967s και ίσως το δώσω προκειμένου να πάρω το a850.

Θέλω να μου πείτε γενικά 5 πράγματα. Θετικά αρνητικά.

Μπαταρία πόσο κρατάει ?

Ευχαριστώ πολύ.

 

Με την στοκ που έχω επάνω απείραχτο εντελώς με φούλ ίντερνετ η μπαταρία μου κρατάει μια ημέρα. Βαθμονόμηση δεν έχω κάνει ακόμη.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα,

 

Έχω το Α850 περίπου 1 εβδομάδα. Νομίζω οτι αντιμετωπίζω το ίδιο προβλημα με το Χρυσοστομο. Η μπαταρία διαρκεί 4 ωρες και έχω ξενερωσει τελειως. με το cpu spy φαινεται ότι δεν μπαινει se deep sleep. Λογικά είναι πρόβλημα εφαρμογής. Αλλα δεν μπορώ να το εντοπίσω. Η μπαταρία σε αναμονή διαρκεί 4 περίπου ώρες και σε λειτουργία περίπου 30 λεπτά.

 

καμια ιδέα???

 

στείλε ένα μήνυμα και στο minideal.

Xiaomi 12 Pro

Link to comment
Share on other sites

Χρυσόστομε - NICKZAR, για την περίπτωση που μιλήσετε με το κατάστημα: 1 screenshot με το ιστορικό φορτίσεων (από το Σάββατο μεσημέρι ως σήμερα το μεσημέρι :), με ελάχιστο wifi-3g, παιχνίδια, χωρίς καθόλου απενεργοποίηση, με 1 sim κλπ) και ένα από το cpu spy, σε περίπτωση που σας τα πουν κινέζικα...

Αυτά και υπομονή...

Link to comment
Share on other sites

Επειδή δεν το κατέχω και πολύ το θέμα για όσα αναφέρετε πως η CPU δεν πέφτει σε deep sleep...στα από πάνω stats ας πούμε του cpu spy δεν δείχνει πως το στο 89% της λειτουργίας του τηλεφώνου απο την έναρξη της καταγραφής το κινητό έχει πέσει σε αδράνεια?Μου ξεφεύγει κάτι?
Link to comment
Share on other sites

Χρυσόστομε - NICKZAR, για την περίπτωση που μιλήσετε με το κατάστημα: 1 screenshot με το ιστορικό φορτίσεων (από το Σάββατο μεσημέρι ως σήμερα το μεσημέρι :), με ελάχιστο wifi-3g, παιχνίδια, χωρίς καθόλου απενεργοποίηση, με 1 sim κλπ) και ένα από το cpu spy, σε περίπτωση που σας τα πουν κινέζικα...

Αυτά και υπομονή...

 

Πόσο ζηλεύω τα στατιστικά σου....

 

----- προσθήκη μηνύματος 63 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Επειδή δεν το κατέχω και πολύ το θέμα για όσα αναφέρετε πως η CPU δεν πέφτει σε deep sleep...στα από πάνω stats ας πούμε του cpu spy δεν δείχνει πως το στο 89% της λειτουργίας του τηλεφώνου απο την έναρξη της καταγραφής το κινητό έχει πέσει σε αδράνεια?Μου ξεφεύγει κάτι?

 

αν δεν κάνεις χρήση του που το περίεργο;

Xiaomi 12 Pro

Link to comment
Share on other sites

Επειδή δεν το κατέχω και πολύ το θέμα για όσα αναφέρετε πως η CPU δεν πέφτει σε deep sleep...στα από πάνω stats ας πούμε του cpu spy δεν δείχνει πως το στο 89% της λειτουργίας του τηλεφώνου απο την έναρξη της καταγραφής το κινητό έχει πέσει σε αδράνεια?Μου ξεφεύγει κάτι?

 

Σωστά, τις τελευταίες 82 ώρες λειτουργίας το χρησιμοποίησα (τηλέφωνο, ίντερνετ, παιχνίδια) περίπου τις 8 (μείον το χρόνο που χρειάζεται κάθε φορά για να μπει σε deep sleep).

 

Πόσο ζηλεύω τα στατιστικά σου....

 

Μάλλον το κινητό, σαν κινέζικο, έχει φορτισμένο φενγκ-σούι :p :p :p και όλοι πρέπει να φάμε ένα παίδεμα... Εγώ πχ έκανα μια εβδομάδα να καταλάβω ότι πρέπει να ξεκινήσεις το φλασάρισμα της rom με το που συνδέεται και πριν προλάβει να αποσυνδεθεί... Από κει και πέρα ψιλοστρώσαμε.

Link to comment
Share on other sites

Λίγο ότι δεν μου είχε ξανατύχει με άλλη συσκευή, λίγο η βιασύνη, λίγο το ότι ένα μυαλό είχαμε, μας το 'καναν κι αυτό φασολάδα... πολύ είναι να το προσπεράσεις;

 

Πλάκα-πλάκα, μήπως να μαζεύαμε σε ξεχωριστό θέμα τις λύσεις για τα προβλήματα μαζεμένες για να τις βλέπει εύκολα κάθε καινούριος κάτοχος; Δλδ, να υπάρχει ένα ποστ μόνο και να συμπληρώνεται με τροποποίηση κάθε φορά που λύνεται κι από ένα πρόβλημα. Γιατί, όπως το βλέπω, 80 σελίδες ήδη είναι πολλές και είναι ταλαιπωρία, και γι' αυτόν που ψάχνει και δε βρίσκει γιατί χάνεται σε τόσο όγκο και γι' αυτόν που θα απαντήσει στην ίδια ερώτηση για 5η φορά...

Link to comment
Share on other sites

Have been in meta mode,long press the power button and the normal boot λέει.Αυτά τίποτα άλλο.

 

Εννοούσα να το αφήσεις έτσι μερικές ώρες πχ το βράδυ και μετά να το ανοιξεις το πρωί και να δεις πόσο έχει φάει από την μπαταρία

Ζητείται κόρη βενζινοπώλη για σοβαρή σχέση !!
Link to comment
Share on other sites

στείλε ένα μήνυμα και στο minideal.

 

 

Θα πρέπει να μιλήσω με την Pandawill τότε. Είμαι σχεδόν σίγουρος οτι είναι θέμα hardware, μπορεί και μπαταρίας. Με πλήρη φόρτιση και ενώ έδειχνε 100 %, όταν έκανα reboot έδειξε 44%. Δεν είναι λογικό. Τι να πω.

 

Θα πρέπει να μιλήσω με την Pandawill τότε. Είμαι σχεδόν σίγουρος οτι είναι θέμα hardware, μπορεί και μπαταρίας. Με πλήρη φόρτιση και ενώ έδειχνε 100 %, όταν έκανα reboot έδειξε 44%. Δεν είναι λογικό. Τι να πω.

 

Χρυσόστομε, την Feipusi απο που την πήρες?? banggood?

Edited by navi55
συνεχόμενα posts
Link to comment
Share on other sites

ν αι απο εκεί,αλλά εμένα μου το κάνει και με τις 2 μπαταρίες.

 

----- προσθήκη μηνύματος 4 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Λίγο ότι δεν μου είχε ξανατύχει με άλλη συσκευή, λίγο η βιασύνη, λίγο το ότι ένα μυαλό είχαμε, μας το 'καναν κι αυτό φασολάδα... πολύ είναι να το προσπεράσεις;

 

Πλάκα-πλάκα, μήπως να μαζεύαμε σε ξεχωριστό θέμα τις λύσεις για τα προβλήματα μαζεμένες για να τις βλέπει εύκολα κάθε καινούριος κάτοχος; Δλδ, να υπάρχει ένα ποστ μόνο και να συμπληρώνεται με τροποποίηση κάθε φορά που λύνεται κι από ένα πρόβλημα. Γιατί, όπως το βλέπω, 80 σελίδες ήδη είναι πολλές και είναι ταλαιπωρία, και γι' αυτόν που ψάχνει και δε βρίσκει γιατί χάνεται σε τόσο όγκο και γι' αυτόν που θα απαντήσει στην ίδια ερώτηση για 5η φορά...

 

σωστός,αλλά εγώ τουλάχιστον δεν έχω αυτό το καιρό το χρόνο να το κάνω.είδωμεν για αργότερα...

Xiaomi 12 Pro

Link to comment
Share on other sites

Τα ίδια νέα από το μέτωπο.δεν αλλάζει τίποτα.

Δε βλέπω και κανένα σημάδι σε άλλα sites από νέες ρομ ή κανένα άλλο κόλπο.Μάλλον δε θα έχει και τρελή υποστήριξη τελικά το κινητό μας.

Xiaomi 12 Pro

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...