Jump to content

ZTE V889S


myrsine22
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

ναι δουλεύει κανονικά, μόνο τα ελληνικά είναι το πρόβλημα και πέρασα αυτήν με το οδηγό της πρώτης σελίδας και με το ίδιο scatter του οδηγού αλλά και τυχαία πατήματα στα κινέζικα του recovery. Γενικά χρησιμοποίησα αρκετή φαντασία!!! Αλλά τελικά όλα καλά μόνο με τα ελληνικά το πρόβλημα.
Laza Lee
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 834
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Σήμερα το μεσημέρι μίλησα με το MinDeal και μου είπαν να τους στείλω τον αριθμό παραγγελίας. Αλλά έτυχε να κλείνουν απ' ότι κατάλαβα λόγω τις διαφοράς της ώρας. Θα μου στείλουν λέει μαιλ αύριο.
Link to comment
Share on other sites

Έκανα τη διαδικασία που προτείνει ο Αργύρης στο post #309# για την ένδειξη της μπαταρίας.

Κατέβασα το NewBOOT.zip

Το έβαλα στην κάρτα sd

Μπήκα σε recovery mode

Έκανα install zip from sdcard

choose zip from sdcard

επέλεξα το NewBOOT.zip

Install NewBOOT.zip και αφού τελειώσει

κάνουμε reboot system now.

Όλα εύκολα και απλά και τώρα η ένδειξη της μπαταρίας είναι σωστή. Αξίζει το κόπο να το κάνετε.

Link to comment
Share on other sites

Έκανα τη διαδικασία που προτείνει ο Αργύρης στο post #309# για την ένδειξη της μπαταρίας.

Κατέβασα το NewBOOT.zip

Το έβαλα στην κάρτα sd

Μπήκα σε recovery mode

Έκανα install zip from sdcard

choose zip from sdcard

επέλεξα το NewBOOT.zip

Install NewBOOT.zip και αφού τελειώσει

κάνουμε reboot system now.

Όλα εύκολα και απλά και τώρα η ένδειξη της μπαταρίας είναι σωστή. Αξίζει το κόπο να το κάνετε.

To έκανα και γω! Όντως αξίζει τον κόπο. :up:
Link to comment
Share on other sites

δεν ενεργοποιητε το wi fi στο κινητο...το παω στο ενεργο και δε γινετε μπλε γυριζει σε ανενεργο...εχω κανει επαναφορά εργοστασιακών ρυθμισεων αλλα τιποτα....γνωριζει κανεις που οφειλετε...ευχαριστω εκ τον προτερον
Link to comment
Share on other sites

Εμένα η πλαστική θηκη όταν την βάζω σαν να μου πατάνε κάπια κουμπάκια. ΤΟ έχει πάθει άλλος?

Κοίτα εδώ ;)

Link to comment
Share on other sites

Έκανα τη διαδικασία που προτείνει ο Αργύρης στο post #309# για την ένδειξη της μπαταρίας.

Κατέβασα το NewBOOT.zip

Το έβαλα στην κάρτα sd

Μπήκα σε recovery mode

Έκανα install zip from sdcard

choose zip from sdcard

επέλεξα το NewBOOT.zip

Install NewBOOT.zip και αφού τελειώσει

κάνουμε reboot system now.

Όλα εύκολα και απλά και τώρα η ένδειξη της μπαταρίας είναι σωστή. Αξίζει το κόπο να το κάνετε.

 

Ξεχασα να πω οτι καλο ειναι να γινει και ενα battery calibration με αναλογο προγραμμα απο play store.

Link to comment
Share on other sites

Ξεχασα να πω οτι καλο ειναι να γινει και ενα battery calibration με αναλογο προγραμμα απο play store.

 

Τζάμπα κόπος το Battery Calibratin. Δεν κάνει κάτι παραπάνω. Και σίγουρα δεν παίζει κανένα ρόλο στην χωρητικότητα της μπαταρίας και την αυτονομία του τηλεφώνου.

Link to comment
Share on other sites

Τζάμπα κόπος το Battery Calibratin. Δεν κάνει κάτι παραπάνω. Και σίγουρα δεν παίζει κανένα ρόλο στην χωρητικότητα της μπαταρίας και την αυτονομία του τηλεφώνου.

 

για το μετρητη της γινεται η διαδικασια...

(σχεδόν) πάντα φιλικά, Αλέξης

Apple iPhone 12 Pro 256GB Gold + Apple iPhone 7 Plus 128GB Gold + Xiaomi Redmi 4X Dual sim Black + Apple Watch Series 3

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
O οδηγός που ανέβασα δεν αξίζει ούτε link στο πρώτο post;

 

Δεν είμαι σε θέση να παρακολουθώ όλα τα θέματα του forum ταυτόχρονα. Οταν έχετε κάτι αξιόλογο, μπορείτε να με ενημερώνετε με pm. Μπήκε φυσικά στο πρώτο post έστω και καθυστερημένα.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Το κινητό V889M --οχι το V889s-- που έχει Android 4.0 και ελληνικό μενου μπορεί να σας παρουσιάσει κατα την πρώτη εγκατασταση των καρτών Sim μλοκάρισμα στις εισερχόμενες κλησεις.

Μάλλον είναι αστοχία λογισμικού.

Μετά την έναρξη τρέχει αυτόματα ένα --auto push service--, ενεργοποιείται η data connect σύνδεση και ενεργοποιείται ή φραγή κλήσεων ή η προώθηση κλησεων χωρις να προλάβεται να ακυρώσετε το auto connect service. Ακομα και αν το απενεργοποιείσεται δίνοντας άκυρο ,το μλοκάρισμα έχει γίνει.

Αν πάτε στις ρυθμίσεις --φραγή κλησεων και προώθηση κλησεων θα τα δείτε όλα εντάξη και δεν θα μπορείτε να κάνετε τίποτα.

Aν κάνετε επανεγκατάσταση λογισμικού με το ίδιο ελληνικο rom πάλι τι ίδιο θα συμβεί .

 

Η λύση είναι να βγάλεται την κάρτα Sim που έχεται και να τοποθετήσετε μια άλλη .Οταν το ανοίξετε ξανά με τη νέα κάρτα θα τρέξουν πάλι οι ρυθμίσεις πού ανέφερα και θα κάνεται άκυρο ανοιγοντας το-- auto push service --που θα δείτε στην άνω Task bar.--κλείστε και το data connect και αν τυχόν βγάλει μύνημα προοώθηση και αυτό.

Μετά βγάλτε την δεύτερη κάρτα και βαλτε την 1 η τίς 2 δικές σας , κάντε εκκίνηση και ξανακλείστε τις ρυθμίσεις που προανέφερα.

Αν δεν πιάσει με την πρώτη φορά κάντε εναλλαγές.Σε 5 λεπτά είστε έτοιμος.

Αυτό μπορέι να ξανασυμβεί αν αλλαζετε ξανά τις Sim.

 

Ισως και να υπάρχουν και άλλες λύσεις .Αν βρείτε κάτι καντε το Post.

 

Εγώ έχω προμηθευτεί και ξαναπεράσει την αρχική multilaguage rom με τα ελληνικά με το εργαλέιο flash tool αλλά το πρόβλημα δεν λύθηκε.

Προσοχή η Rom για το μοντέλο V889M δεν είναι ίδια με την V889s .-- from the site Need rom --

 

Αυτό το προβλημα υπάχρει δυστυχώς και σε άλλα μοντέλα ΖΤΕ όπως το V956

Link to comment
Share on other sites

Το κινητό όπως έρχεται από το minideal τί recovery έχει? Κινέζικο, lewa κινέζικο ή lewa αγγλικό? Γιατί θέλω να περάσω το zip για την μπαταρία και το σκέφτομαι...
Link to comment
Share on other sites

για το μετρητη της γινεται η διαδικασια...

 

Ακριβως! Δεν υπαρχει προβλημα με την χωρητικοτητα, η οποια βγαζει δυο μερες με απλη χρηση, αλλα με τον μετρητη.

Παντως κοντα δυο εβδομαδες τωρα και ολα λειτουργουν μια χαρα. Η μπαταρια δειχνει σωστες μετρησεις. Επισης οπως εγραψα, ειναι πολυ βολικο το να βλεπεις ποσο φορτιζει οταν ειναι κλειστο.

 

Το κινητό όπως έρχεται από το minideal τί recovery έχει? Κινέζικο, lewa κινέζικο ή lewa αγγλικό? Γιατί θέλω να περάσω το zip για την μπαταρία και το σκέφτομαι...

Στο #309 αυτα που γραφω ειναι για κινητο απο mini deal , το οποιο ερχεται μονο με κινεζικο recovery. Κανε την διαδικασια περνωντας ΚΑΙ την ROM που παραθετω μιας και ειναι δοκιμασμενο.

 

 

-Ομάδα Διαχείρισης- Μην κάνεις συνεχόμενα posts. Χρησιμοποίησε την τροποποίηση αν θέλεις να διορθώσεις κάτι ή την πολλαπλή παράθεση αν θέλεις να απαντήσεις σε περισσότερα από ένα άτομα.

Edited by navi55
Link to comment
Share on other sites

Το αρχικό firmware του κινητού ΖΤΕ V889M με ελληνικά -- όχι του V889s-- καθώς και το εργαλέιο εγκατάστασης flash tool μπορείται να τα κατεβάσετε απο

http://pan.baidu.com/s/13Vc39

password:6ne3

 

 

Σώστε τα δύο αρχεία στην επιφάνεια εργασίας και αποσυμπιέστε τα.

Ακολουθήστε την γνωστη διαδικασία εγκατάστασης με το flash tool --έχει περιγραφεί αναλυτικά στα προηγούμενα post.

 

Αυτή η rom είναι ήδη rooting --ρουταρισμένη

Ειναι αυτή που υπαρχει στο μοντέλο v889M απο minideal --οχι του μοντέλου V889s.

Εγκαταστήστε τη απο υπολογιστή με windows xp- 7 αλλά όχι απο windows8.

 

Εαν περάσετε λάθος firmware όπως του v889s ίσω να έχετε προβλήματα όπως --λευκή οθόνη-- σβήσιμο ΙΜΕΙ κ.α

 

Αν απο λάθος σας σβησθούν τα ΙΜΕΙ και δεν λειτουργουμν οι Sim --ελεγξτε το απο τις ρυθμίσεις- κατασταση -ΙΜΕΙ unknow

Αυτο το κινητό έχει ένα κοινο ΙΜΕΙ ίδιο και για τις δύο θύρες.

 

Μεθοδος ΙΜΕΙ αποκαταστασης --υπάρχουν και άλλες μεθοδοι.

 

1- πληκτρολογίστε * # * # 3646633 # * # * (just type it on call pad)

2- ανοιξτε τις επιλογές --> CDS info --> Radio info --> Phone1 (για το πρώτο imei)

3- στο πρώτο πλαίσιο που γράφει "AT+" πληκτρολογίστε "AT +EGMR=1,7,"IMEI_1" (instead of IMEI_1 put your first imei number)----- αφαιρέστε το ένα απο τα δύο " " αν αυτόματα το βγάλει διπλό .

4-Πατήστε send command

5-if you done just reboot the phone, if you change the second imei go to step 2 and select "Phone2"

6-Πληκτρολογίστε τον κωδικό "AT +EGMR=1,10,"IMEI_2" (εισαγετε το ΙΜΕΙ 2 που είναι το ίδιο με το 1 ) πατήστε send command

7-καντε επανεκκίνηση.

Link to comment
Share on other sites

Έχω το V889S και σήμερα έχει κλείσει μόνο του 5-6 φορές.

Η τελευταία εφαρμογή που έβαλα είναι το "Top Eleven".

Και παλιότερα είχε σβήσει κανα δυό φορές, αλλά σκέφτηκα ότι έτυχε...

 

Έχει κανείς παρόμοια συμπτώματα;

 

Υγ. Το κινητό είναι αγορασμένο απο Minideal και το έχω κανά εικοσαήμερο.

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
Βγάλε ότι έβαλες τελευταία και παρατήρησε αν εξακολουθεί την ίδια συμπεριφορά. Αν ναι ίσως χρειαστεί να του κάνεις επαναφορά εργοστασιακών ρυθμίσεων.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Διάβασα και για φορμάτ στην sd (αν και δεν βρίσκω λογική σ'αυτό), και από την στιγμή που το έκανα φαίνεται να λειτουργεί σωστά.

Μόνο το top eleven εχω βάλει τώρα τελευταία αλλά πριν 5 ημέρες, και το κινητό έκανε τις επανεκκινήσεις εχτές...

Link to comment
Share on other sites

Δεν θα ήταν καλό να μπουν τα θέματα για το v889M σε ένα ξεχωριστό νήμα?? Μπορεί κάποιος να μπερδευτεί.

 

Αυτό θα είναι το σωστό γιατί ήδη έχουν υπάρξει μπερδέματα...

(σχεδόν) πάντα φιλικά, Αλέξης

Apple iPhone 12 Pro 256GB Gold + Apple iPhone 7 Plus 128GB Gold + Xiaomi Redmi 4X Dual sim Black + Apple Watch Series 3

Link to comment
Share on other sites

Το κινητό V889M --οχι το V889s-- που έχει Android 4.0 και ελληνικό μενου μπορεί να σας παρουσιάσει κατα την πρώτη εγκατασταση των καρτών Sim μλοκάρισμα στις εισερχόμενες κλησεις.

Μάλλον είναι αστοχία λογισμικού.

Μετά την έναρξη τρέχει αυτόματα ένα --auto push service--, ενεργοποιείται η data connect σύνδεση και ενεργοποιείται ή φραγή κλήσεων ή η προώθηση κλησεων χωρις να προλάβεται να ακυρώσετε το auto connect service. Ακομα και αν το απενεργοποιείσεται δίνοντας άκυρο ,το μλοκάρισμα έχει γίνει.

Αν πάτε στις ρυθμίσεις --φραγή κλησεων και προώθηση κλησεων θα τα δείτε όλα εντάξη και δεν θα μπορείτε να κάνετε τίποτα.

Aν κάνετε επανεγκατάσταση λογισμικού με το ίδιο ελληνικο rom πάλι τι ίδιο θα συμβεί .

 

Η λύση είναι να βγάλεται την κάρτα Sim που έχεται και να τοποθετήσετε μια άλλη .Οταν το ανοίξετε ξανά με τη νέα κάρτα θα τρέξουν πάλι οι ρυθμίσεις πού ανέφερα και θα κάνεται άκυρο ανοιγοντας το-- auto push service --που θα δείτε στην άνω Task bar.--κλείστε και το data connect και αν τυχόν βγάλει μύνημα προοώθηση και αυτό.

Μετά βγάλτε την δεύτερη κάρτα και βαλτε την 1 η τίς 2 δικές σας , κάντε εκκίνηση και ξανακλείστε τις ρυθμίσεις που προανέφερα.

Αν δεν πιάσει με την πρώτη φορά κάντε εναλλαγές.Σε 5 λεπτά είστε έτοιμος.

Αυτό μπορέι να ξανασυμβεί αν αλλαζετε ξανά τις Sim.

 

Ισως και να υπάρχουν και άλλες λύσεις .Αν βρείτε κάτι καντε το Post.

 

Εγώ έχω προμηθευτεί και ξαναπεράσει την αρχική multilaguage rom με τα ελληνικά με το εργαλέιο flash tool αλλά το πρόβλημα δεν λύθηκε.

Προσοχή η Rom για το μοντέλο V889M δεν είναι ίδια με την V889s .-- from the site Need rom --

 

Αυτό το προβλημα υπάχρει δυστυχώς και σε άλλα μοντέλα ΖΤΕ όπως το V956

Γειά σου φίλε μου !Δυστυχώς δεν λυθηκε το προβλημα !

Οι εισερχομενες παραμένουν μπλοκαρισμένες .Σε εσέα με αυτόν τον τρόπο λυθηκε ;Τι να κάνω ,να το στείλω πισω ;Ρε παιδες ,οι υπόλοιποι με το ιδιο πρόβλημα ,τι κάνατε ;

Ψ Ω Μ Ι - Κ Ι Ν Α - Τ Η Λ Ε Φ Ω Ν Ι Α . -
Link to comment
Share on other sites

Παρακληση,αν μπορει καποιος moderator να μεταφερει τα σχολια για το 889Μ στο θεμα που ανοιχθηκε ωστε να μην μπερδευομαστε.
Οι βλάκες είναι γεμάτοι αυτοπεποίθηση και οι ευφυείς γεμάτοι αμφιβολία. Ράσελ Μπέρτραντ
Link to comment
Share on other sites

Τώρα όταν σε καλούν δουλεύει κανονικά? Που την κατέβασες? Οσό για το κιτκατ την έχω βρει εγώ.

Tι ειναι αυτο ; Την δοκίμασες ;Τί εκανες τελικά ,το γύρισες πίσω ;

Ψ Ω Μ Ι - Κ Ι Ν Α - Τ Η Λ Ε Φ Ω Ν Ι Α . -
Link to comment
Share on other sites

Χρονια πολλα σε ολους τους καλους φίλους.

Θελω κι εγω να παραγγείλω για δωρο το κντ αυτο, γι αυτο αν μπορει καποιος να με βοηθησει στο εξης.

Τι εξωτερικη καρτα παιρνει? Nομιζω micro SD, αλλα δεν ειμαι σιγουρος.

Εχει OTG?

Με εκτιμηση Ευαγγελος.
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to ZTE V889S

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...