Jump to content

Lenovo S820


athanaso77
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Θα πρέπει με κάποιον τρόπο να μας δείξεις τι μήνυμα σου βγάζει και σε ποια φάση; Στο άνοιγμα; Ενώ είναι ανοιχτό και σου το πετάει συνέχεια; Ήσουν root όταν έκανες το factory reset;
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Θα πρέπει με κάποιον τρόπο να μας δείξεις τι μήνυμα σου βγάζει και σε ποια φάση; Στο άνοιγμα; Ενώ είναι ανοιχτό και σου το πετάει συνέχεια; Ήσουν root όταν έκανες το factory reset;

 

το κινητο ηταν ροοταρισμενο απο πριν απλα εκανα reset factory μεσα απο τα settings οσο για το μνμ π βγαζει ειναι κινεζικα Ενώ είναι ανοιχτό και σου το πετάει συνέχεια

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα! Πηρα το τηλεφωνο σημερα μεταχειρισμενο και δεν ξερω ποτε εχει γινει η αρχικη αγορα του οποτε δν ξερω ποιον preloader να χρησιμοποιησω σε σχεση με τον οδηγο που εχει ποσταρει ο Ντινος. Σε καθε περιπτωση, ειμαι με windows 10, και προσπαθω να περασω τον παλιο και φορτωνω τους drivers για windows 7 με τη γνωστο κολπο με τον device manager αλλα δεν τους εγκαθιστα αφου δεν εχουν το πιστοποιητικο της microsoft. Ο new preloader ειναι ενα .bin image αρχειο το οποιο ενω γινεται mount οταν παω να το ανοιξω βγαζει μηνυμα σφαλματος. Καμια ιδεα?? Edited by dionisis777
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα! Πηρα το τηλεφωνο σημερα μεταχειρισμενο και δεν ξερω ποτε εχει γινει η αρχικη αγορα του οποτε δν ξερω ποιον preloader να χρησιμοποιησω σε σχεση με τον οδηγο που εχει ποσταρει ο Ντινος. Σε καθε περιπτωση, ειμαι με windows 10, και προσπαθω να περασω τον παλιο και φορτωνω τους drivers για windows 7 με τη γνωστο κολπο με τον device manager αλλα δεν τους εγκαθιστα αφου δεν εχουν το πιστοποιητικο της microsoft. Ο new preloader ειναι ενα .bin image αρχειο το οποιο ενω γινεται mount οταν παω να το ανοιξω βγαζει μηνυμα σφαλματος. Καμια ιδεα??

 

Στα windows 10 περνανε κανονικα οι drivers.τι σου γραφει κ δεν τους περναει;οτι δεν εχει ψηφιακη υπογραφη;κ οταν βαζεις το new preloader στο flash tool τι σφαλμα σου βγαζει;

Link to comment
Share on other sites

Ναι, οτι δεν εχει ψηφιακη υπογραφη και αρα δεν προχωραει η διαδικασια της εγκαταστασης. Δοκιμασμενο σε 2 pc. Υποψην οτι περναω αυτους για windows 7! Οι αλλοι ειναι για vista και XP. Edited by dionisis777
Link to comment
Share on other sites

Ναι, οτι δεν εχει ψηφιακη υπογραφη και αρα δεν προχωραει η διαδικασια της εγκαταστασης. Δοκιμασμενο σε 2 pc.

 

Οπως εισαι στα windows κρατοντας πατημενο το shift κανε restart.θα σε βγαλει σε ενα μενου.εκει πας advance options-troubleshoot-startup options κ θα σου βγαλει καποιες επιλογες.απο αυτες πατας νομιζω το νουμερο 7.γραφει disable signature καπως ετσι.κ μολις ανοιξει βαλε τον driver κ θα τον εγκαταστησει

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον, πηγαν ολα καλα με τον οδηγο που εχεις ανεβασει - συγχαρητηρια- εκτος απο το βασικοτερο που ειναι και το μεγαλο μειονεκτημα του κινητου απ΄οτι διαβαζω. Το κινητο δεν πιανει σημα εκτος απο καποιες σπανιες φορες που εχει μια γραμμουλα και αυτη οχι για πολυ. Δεν υποτιθεται οτι με την vibe ΡΟΜ θα λυνοταν κ αυτο το θεμα? Ειναι κατι αλλο που πρεπει να γινει?
Link to comment
Share on other sites

Λοιπον, πηγαν ολα καλα με τον οδηγο που εχεις ανεβασει - συγχαρητηρια- εκτος απο το βασικοτερο που ειναι και το μεγαλο μειονεκτημα του κινητου απ΄οτι διαβαζω. Το κινητο δεν πιανει σημα εκτος απο καποιες σπανιες φορες που εχει μια γραμμουλα και αυτη οχι για πολυ. Δεν υποτιθεται οτι με την vibe ΡΟΜ θα λυνοταν κ αυτο το θεμα? Ειναι κατι αλλο που πρεπει να γινει?

 

Ποια vibe έβαλες?Εγώ έχω την τελευταία 1512_ST.Δεν ξέρω αν έχει διαφορά στο σήμα με αυτήν που δίνω στον οδηγό.Πάντως με το συγεκριμένο τηλ όντως το σήμα είναι πρόβλημα.Εγώ με cosmote έχω από 1-3 γραμμές και με vodafone συνήθως 3-4

Link to comment
Share on other sites

Έχει βάλει κανείς κάποιο συγκεκριμένο tempered glass στο S820 που να εφαρμόζει καλά και σωστά; Ρωτάω γιατί εξαιτίας της κυρτής οθόνης, ένα που είχα αγοράσει παλαιότερα (όπως και οι περισσότερες προστατευτικές μεμβράνες) δεν εφάρμοζε απόλυτα με αποτέλεσμα να ξεκολλάει στις άκρες. Έχετε κάποιο συγκεκριμένο να προτείνετε που είναι ok;

 

 

 

Πάντως με το συγεκριμένο τηλ όντως το σήμα είναι πρόβλημα.

Εγώ πάντως δεν είχα ποτέ ιδιαίτερο πρόβλημα με το σήμα του τηλεφώνου (COSMOTE) και χρησιμοποιούσα πάντα VIBE ROMS. Μόνο με αυτή που έχω βάλει τελευταία (την ROW VIBE S223) έχω επισημάνει ότι έχει ασθενέστερο σήμα σε σχέση με τις κινέζικες VIBE.

Edited by AndreasQTEK
Link to comment
Share on other sites

Έχει βάλει κανείς κάποιο συγκεκριμένο tempered glass στο S820 που να εφαρμόζει καλά και σωστά; Ρωτάω γιατί εξαιτίας της κυρτής οθόνης, ένα που είχα αγοράσει παλαιότερα (όπως και οι περισσότερες προστατευτικές μεμβράνες) δεν εφάρμοζε απόλυτα με αποτέλεσμα να ξεκολλάει στις άκρες. Έχετε κάποιο συγκεκριμένο να προτείνετε που είναι ok;

 

 

 

 

Εγώ πάντως δεν είχα ποτέ ιδιαίτερο πρόβλημα με το σήμα του τηλεφώνου (COSMOTE) και χρησιμοποιούσα πάντα VIBE ROMS. Μόνο με αυτή που έχω βάλει τελευταία (την ROW VIBE S223) έχω επισημάνει ότι έχει ασθενέστερο σήμα σε σχέση με τις κινέζικες VIBE.

 

Tempered glass δεν έχω δοκιμάσει ποτέ.Αλλά όσες μεμβράνες κ αν έχω πάρει δεν εφαρμόζουν σωστά.Για εμένα η καλύτερη ήταν αυτή που είχε το τηλ όταν ήρθε από minideal η οποία ήταν σε όλη την οθόνη(full body) αλλά δεν μπορώ να την βρω κάπου.Είχα αγοράσει κ full body κάποια στιγμή αλλά κ πάλι ξεκολούσε

Link to comment
Share on other sites

Ποια vibe έβαλες?Εγώ έχω την τελευταία 1512_ST.Δεν ξέρω αν έχει διαφορά στο σήμα με αυτήν που δίνω στον οδηγό.Πάντως με το συγεκριμένο τηλ όντως το σήμα είναι πρόβλημα.Εγώ με cosmote έχω από 1-3 γραμμές και με vodafone συνήθως 3-4

Και εγω αυτη εχω βαλει αλλα δεν πιανει σημα. Απ οσο προλαβα να δω βεβαια οταν ανοιξα το κιν με την official κινεζικη ειχε κανονικα.

Πως αλλαζω μοντεμ που λεει ο φιλος πιο πανω? Το διαβασα και σε ξενα forum οτι το κανουν που εχουν το ιδιο θεμα με το τηλεφωνο. Κατεβασα το v51 που προτεινουν αλλα ποια ειναι τα βηματα της αλλαγης?

Edited by dionisis777
Link to comment
Share on other sites

Και εγω αυτη εχω βαλει αλλα δεν πιανει σημα. Απ οσο προλαβα να δω βεβαια οταν ανοιξα το κιν με την official κινεζικη ειχε κανονικα.

Πως αλλαζω μοντεμ που λεει ο φιλος πιο πανω? Το διαβασα και σε ξενα forum οτι το κανουν που εχουν το ιδιο θεμα με το τηλεφωνο.

 

Παίρνεις το αρχείο modem.img από άλλη rom κ το βάζεις σε αυτήν που έχεις.Πρέπει να είσαι root.Βρίσκεται στον φάκελο etc/firmware.Βάλε το root explorer ή το es file manager για να μπορείς να κάνεις copy-paste σε αυτόν τον φάκελο

Link to comment
Share on other sites

Παίρνεις το αρχείο modem.img από άλλη rom κ το βάζεις σε αυτήν που έχεις.Πρέπει να είσαι root.Βρίσκεται στον φάκελο etc/firmware.Βάλε το root explorer ή το es file manager για να μπορείς να κάνεις copy-paste σε αυτόν τον φάκελο

 

Οντως δεν μου επιτρεπει το paste του image μεσω es file manager αλλα δεν θα πρεπε να ημουν root συμφωνα με τον οδηγο σου? Με το 8 βημα πιο συγκεκριμενα.

Link to comment
Share on other sites

Οντως δεν μου επιτρεπει το paste του image μεσω es file manager αλλα δεν θα πρεπε να ημουν root συμφωνα με τον οδηγο σου? Με το 8 βημα πιο συγκεκριμενα.

 

Στο es file manager πατάς πάνω αριστερά νομίζω που είναι το μενού κ κάτω κάτω λέει κάπου εξερευνητής root.Ανοίγεις αυτό κ του δίνεις δικαιώματα root στην εφαρμογή

Link to comment
Share on other sites

Και εγω αυτη εχω βαλει αλλα δεν πιανει σημα. Απ οσο προλαβα να δω βεβαια οταν ανοιξα το κιν με την official κινεζικη ειχε κανονικα.

Πως αλλαζω μοντεμ που λεει ο φιλος πιο πανω? Το διαβασα και σε ξενα forum οτι το κανουν που εχουν το ιδιο θεμα με το τηλεφωνο. Κατεβασα το v51 που προτεινουν αλλα ποια ειναι τα βηματα της αλλαγης?

Δες εδώ: http://www.androidrookies.com/2015/02/lenovo-s820-change-modem-firmware-to.html#.VfKENhHtlBc

 

Πως βλέπουμε ποιο version modem έχουμε;

Link to comment
Share on other sites

Δες εδώ: http://www.androidrookies.com/2015/02/lenovo-s820-change-modem-firmware-to.html#.VfKENhHtlBc

 

Πως βλέπουμε ποιο version modem έχουμε;

 

Το βλέπουμε νομίζω στα setting-about phone-version information εκεί που βλέπουμε κ ποια έκδοση rom έχουμε.Λέει s820 V51,52,102 κτλ.Νομίζω οτι η τελευταία vibe έχει V101 ή 102

Link to comment
Share on other sites

Μετα απο δοκιμες με v51 και v52 κανενα αποτελεσμα. Εχει νοημα να δοκιμασω πιο παλιες? Υπαρχει καποιος που να ειχε το ιδιο προβλημα αλλα να εκανα μια συγκεκριμενη σειρα απο πραγματα που βελτιωσαν αισθητα το σημα? Εχει παρει κανεις τηλεφωνο στην υποστηριξη της lenovo στην Αθηνα για καποια κατευθυνση? Απιστευτο που δεν εχει βρεθει μια standard λυση τοσα χρονια ενω το προβλημα αφορα κ αλλες χωρες. :(
Link to comment
Share on other sites

Παιδια ειναι λογικο η built-in-storage του κινητου να μου δειχνουν τα windows οτι ειναι 1.02GB??

Επισης, προς AndreasQTEK..με ποιον τροπο καταφερες και εβαλες την τελευταια row ROM οταν ειχες ηδη την vibe?Λεω να περασω αυτη μηπως υπαρξει διαφορα σε οτι αφορα το σημα.

Link to comment
Share on other sites

Παιδια ειναι λογικο η built-in-storage του κινητου να μου δειχνουν τα windows οτι ειναι 1.02GB??

Επισης, προς AndreasQTEK..με ποιον τροπο καταφερες και εβαλες την τελευταια row ROM οταν ειχες ηδη την vibe?Λεω να περασω αυτη μηπως υπαρξει διαφορα σε οτι αφορα το σημα.

 

Την row την περνας με flash tool οπως περασες την official κινεζικη πριν βαλεις την vibe.Κ αν εβαλες τον new preloader θα τον ξαναβαλεις αν περασεις την row.Τον χωρο κ σε εμενα τοσο τον δειχνουν τα windows

Edited by ntinos_g7
Link to comment
Share on other sites

Αυτος ο οδηγος κανει δηλαδη?Ή επειδη ειμαι με την τελευταια vibe πρεπει να κανω κατι αλλο πριν?Σε ευχαριστω που απαντας αμεσως!

 

http://www.androidrookies.com/2015/03/update-lenovo-s820-with-new.html#.VfMMbXCqpBc

Link to comment
Share on other sites

Αυτος ο οδηγος κανει δηλαδη?Ή επειδη ειμαι με την τελευταια vibe πρεπει να κανω κατι αλλο πριν?Σε ευχαριστω που απαντας αμεσως!

 

http://www.androidrookies.com/2015/03/update-lenovo-s820-with-new.html#.VfMMbXCqpBc

 

Ναι με αυτόν τον οδηγό.Απλά αν πριν έβαλες στο flashtool τον καινούριο preloader θα τον βάλεις κ εδώ.Αλλιώς αφήνεις την ROM όπως είναι

Link to comment
Share on other sites

Αυτος ο οδηγος κανει δηλαδη?Ή επειδη ειμαι με την τελευταια vibe πρεπει να κανω κατι αλλο πριν?Σε ευχαριστω που απαντας αμεσως!

 

http://www.androidrookies.com/2015/03/update-lenovo-s820-with-new.html#.VfMMbXCqpBc

Αυτόν τον οδηγό ακολούθησα και εγώ για να περάσω τη ROW ROM. Σχετικά με την Internal memory, να ξέρεις ότι η ROW έχει έναν ενοποιημένο εσωτερικό αποθηκευτικό χώρο 2,42 GB.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...