Jump to content

Lenovo S820


athanaso77
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Α πολύ ωραία. Κάτι ακόμη, επειδή απο etotalk πρέπει να πληρώσω μεταφορικά ακόμη και αν θέλω να έρθει σε 10-45 ημέρες :shock:, απο minideal υπάρχει περίπτωση να πληρώσω και να έρθει νωρίτερα?

 

----- προσθήκη μηνύματος 4 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Α πολύ ωραία. Κάτι ακόμη, επειδή απο etotalk πρέπει να πληρώσω μεταφορικά ακόμη και αν θέλω να έρθει σε 10-45 ημέρες :shock:, απο minideal υπάρχει περίπτωση να πληρώσω και να έρθει νωρίτερα?

 

Απ'ότι βλέπω υπάρχει και επιλογή EMS με 24USD. Υπάρχει πρόβλημα με τελωνείο?

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Φίλε αυτη την εποχή δεν καθυστερει πολύ να ερθει, εγω έκανα παραγγελία πριν την Πρωτομαγια και χτες μπήκε Ελλάδα, (Sing Post) Πάρτο απο to2c ή minideal αφού τους ρωτήσεις αν υπάρχει διαθέσιμο τώρα και δεν θα έχεις κανενα πρόβλημα. Edited by toumpanovlaxos
Link to comment
Share on other sites

να σε ρωτισω καπιοια πραγματα, αφου φαινεται οτι εχεις ασχολιθει αρκετα:

Μη το παίζω και παντογνώστης... Απλά αναφέρω αυτά που έχω κάνει, δε τα έχω κάνει όλα...

1)ο σωστος τροπος ειναι wipe τα παντα ola στο cwm κ μετα install τη rom, reboot, meta ta gapps, ετσι?

Ναι, και για την 1.0 και για την 1.5 κάνω πάντα τα ίδια, wipe τα πάντα όλα και μετά φλασάρω τη rom, μετά reboot, μετά πάλι στο recovery για gapps, μετά πάλι reboot...

2)εχεις διαγραψει ποτε system apps, γιατι εγω οταν διαγραφω κατι κινεζικες...η ρομ αρχιζει κ γινεται un-smooth. επισης οταν κανω install thn rom στο πρωτο βοοτ, einai πολυ γρηγορη και ολα τελια!....αλλα οταν φλασαρω τα gapps, arxizei και λαγαρει καπως.

Διαγράφω πάντα κάποιες κινεζιές που είναι άχρηστες για μένα, όπως και εφαρμογές τις οποίες αντικαθιστώ με άλλες (όπως τον κινέζικο browser ή την εφαρμογή για τα video). Δεν έχω παρατηρήσει να έχει κάποια διαφορά μετά. Ίσως διαγράφεις κάτι που του είναι κάπως σημαντικό, δε ξέρω τι διαγράφεις...

και κανα λινκ αν εχεις για το 2+gb poy ginetai να αυξησεις την internal memory, δωσε γιατι δεν βρισκω για καποιο λογο!
Δεν έχω ασχοληθεί με το συγκεκριμένο. Η χρήση που του κάνω δε μου δημιουργεί αυτή την ανάγκη...
Link to comment
Share on other sites

Ελπίζω να έρθει γρήγορα γιατί έχω μείνει χωρίς κινητό και είναι μεγάλο δίλημμα. Να πάρω ένα καλούτσικο κινητό απο Ελλάδα ή να πάρω ένα κινητό "μπομπέτο" απο Minideal?

Κάτι άλλο, παραγγέλνω απο Minideal και επιλέγω Gift(Silicone Case+Flim), install google play και root(need).

Υπάρχει τρόπος να μου δώσουν το πρόγραμμα για root ή να το κατεβάσω απο κάποιο link ή να κάνω backup όλο το κινητό έτσι ώστε σε περίπτωση βλάβης να κάνω restore απο backup?

Link to comment
Share on other sites

Ελπίζω να έρθει γρήγορα γιατί έχω μείνει χωρίς κινητό και είναι μεγάλο δίλημμα. Να πάρω ένα καλούτσικο κινητό απο Ελλάδα ή να πάρω ένα κινητό "μπομπέτο" απο Minideal?

Κάτι άλλο, παραγγέλνω απο Minideal και επιλέγω Gift(Silicone Case+Flim), install google play και root(need).

Υπάρχει τρόπος να μου δώσουν το πρόγραμμα για root ή να το κατεβάσω απο κάποιο link ή να κάνω backup όλο το κινητό έτσι ώστε σε περίπτωση βλάβης να κάνω restore απο backup?

παρε το κινητο πρωτα (απο το minideal to πηρα κ εγω), και μετα τα ροοτ και cwm κλπ ειναι παιχνιδακια τωρα πλεον!...το να ρουταρεις κινιζικες συσκευες ειναι σαν να κανεις restart to router! :wink:

 

πιστευω οτι αξιζει να περιμενεις για αυτο το κινητο!

Link to comment
Share on other sites

Μάλλον θα διαλέξω το http://www.to2c.com διότι δίνει και Screen Film και Silicone Case και Free Case.

Έχει αγοράσει κάποιος απο αυτό το site?

Edited by kaha
Link to comment
Share on other sites

Και το minideal δινει λεπτη θηκη σιλικονης, προστασια οθονης, κανει root, περναει appstore. Μαλιστα το εχει 169.99$ και σε κοκκινο και σε λευκο, ενω αυτο που λες εσυ το λευκο το δινει +2$ παραπανω. Δεν τα δινω.

 

Χθες μετα απο πολλες αποτυχιες του περασα recovery, διαφορες rom και τελικα κατεληξα στην Lenovo χωρις τα κινεζικα που ΔΟΥΛΕΥΕΙ το email με exchange. :)

 

Τωρα ψαχνω πως ξεφορτωνομαι την σαβουρα της Google.

Link to comment
Share on other sites

Χθες μετα απο πολλες αποτυχιες του περασα recovery, διαφορες rom και τελικα κατεληξα στην Lenovo χωρις τα κινεζικα που ΔΟΥΛΕΥΕΙ το email με exchange. :)

 

Τωρα ψαχνω πως ξεφορτωνομαι την σαβουρα της Google.

Ποια lenovo rom εννοείς;

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα παιδες.

Εχω το εξης προβλημα στο vibe 1413 dev. Σε εισερχομενη κληση οταν δεν εχω το bt μαζι μου και πρεπει να απαντησω απο την οθονη του κινητου οσο και να προσπαθω να κανω slide (απο κατω προς τα πανω) για να απαντησω απλα με αγνοει το κινητο και στο τελος η κληση παει στις αναπαντητες. Με το bt φυσικα απανταω μεσω του ειδικου κουμπιου του bt οποτε δεν εχω τετοιο θεμα. Το εχει ξανασυναντησει κανεις? Εχει κανεις ιδεα πως και αν διορθωνεται ή να αλλαξω rom (γμτ, την εχω φτιαξει οπως θελω και ηταν πολυ δουλεια :( . ) Δευτερη απορια. Πως διαολο μπορω να κανω το slide να λειτουργει οριζοντια και οχι καθετα? Και στο unlock αλλα και στο answer ειναι απο κατω προς τα πανω ενω εγω το προτιμω απο αριστερα προς τα δεξια. Εχει κανεις καμια ιδεα αν ειναι εφικτο?

Ευχαριστω πολυ.

Link to comment
Share on other sites

Εχω το εξης προβλημα στο vibe 1413 dev. Σε εισερχομενη κληση οταν δεν εχω το bt μαζι μου και πρεπει να απαντησω απο την οθονη του κινητου οσο και να προσπαθω να κανω slide (απο κατω προς τα πανω) για να απαντησω

Από κάτω προς τα πάνω; Εγώ γιατί θυμάμαι και στην 1413 (όπως και στις αντίστοιχες V1.5) το slide να είναι από πάνω προς τα κάτω; Κατά τη διάρκεια που χτυπάει η εισερχόμενη κλήση σου δείχνει στο μέσο της οθόνης τον αριθμό ή το όνομα της επαφής, σωστά; Εάν αυτό το κάνεις slide προς τα κάτω (που είναι και πράσινο) θα απαντήσει, εάν το κάνεις slide προς τα πάνω (που είναι κόκκινο) θα του το κλείσεις. Έτσι δεν είναι;

Link to comment
Share on other sites

Από κάτω προς τα πάνω; Εγώ γιατί θυμάμαι και στην 1413 (όπως και στις αντίστοιχες V1.5) το slide να είναι από πάνω προς τα κάτω; Κατά τη διάρκεια που χτυπάει η εισερχόμενη κλήση σου δείχνει στο μέσο της οθόνης τον αριθμό ή το όνομα της επαφής, σωστά; Εάν αυτό το κάνεις slide προς τα κάτω (που είναι και πράσινο) θα απαντήσει, εάν το κάνεις slide προς τα πάνω (που είναι κόκκινο) θα του το κλείσεις. Έτσι δεν είναι;

Νομιζω οτι ειναι το αναποδο φιλε μου αλλα θα το ψαξω.

Edit.

Μολις το επιβεβαιωσα και ειναι απο πανω προς τα κατω για την απαντηση και τελικα τα καταφερα να βρω ακριβως τι πρεπει να κανω για να απαντησω μετα απο δοκιμες. Μπορω να το κανω απο αριστερα προς τα δεξια οπως ειχα συνηθισει μεχρι τωρα ή θα πρεπει να το μαθω ετσι?

Edited by geoav
Link to comment
Share on other sites

Μπορω να το κανω απο αριστερα προς τα δεξια οπως ειχα συνηθισει μεχρι τωρα ή θα πρεπει να το μαθω ετσι?

Λίγο που το είχα ψάξει και εγώ δεν είχα βρει κάτι.

Link to comment
Share on other sites

Λίγο που το είχα ψάξει και εγώ δεν είχα βρει κάτι.

Ok φιλε μου ευχαριστω.

Εχεις βαλει 2η σιμ? Για καποιον λογο ενω ειναι και οι 2 vodafone και θα επρεπε και οι 2 να εχουν το ιδιο σημα ποιοτικα στην πρωτη με επαιρνε τηλ η συζηγος και χτυπουσε κανονικα αλλα οταν επαιρνε στη 2η εβγαζε μνμ οτι δεν ειναι διαθεσιμος ο συνδρομητης. Ειναι κατι που συμβαινει αυτο? Το εχει παρατηρησει κανεις αλλος ή απλα ετυχε?

Link to comment
Share on other sites

Είχα δεύτερη sim παλαιότερα αλλά διαφορετικού παρόχου, δεν έχω άποψη για δύο κάρτες ίδιας εταιρίας. Θεωρώ ότι έτυχε.
Link to comment
Share on other sites

Εμένα μου έτυχε, σε Α820, αλλάζοντας θέση στην κάρτα SIM (vodafone!) να (νομίζω ότι) έχω διαφορετικό σήμα! Όμως θεωρώ ότι μου "φάνηκε", αλλά μπορεί και να μη μου φάνηκε!
Link to comment
Share on other sites

Κοιτάξτε, νομίζω ότι υπάρχει μία ιδιαιτερότητα που έχω παρατηρήσει σε όλα τα LENOVO που πέρασαν από τα χέρια μου (και δε ξέρω εάν ισχύει για όλα τα κινέζικα). Η ένδειξη του σήματος έχει να κάνει με το πόσο ισχυρό είναι το 3G ή το G σήμα. Τι θέλω να πω; Έχω παρατηρήσει το εξής: Πολλές φορές όταν βρίσκομαι σε σημείο με ασθενές σήμα 3G έχω στο κινητό ας πούμε μία γραμμή. Μπορεί κάποια στιγμή να γυρίσει σε σήμα G και αμέσως η ένδειξη του σήματος να ανέβει στις τρεις γραμμές. Σα να δείχνει δηλαδή πριν τη ασθενή λήψη 3G με λίγες γραμμές και όταν γυρίζει σε G δείχνει την ισχύ του σήματος G. Δε ξέρω εάν το έχει παρατηρήσει και άλλος αυτό...
Link to comment
Share on other sites

Το SECUREit υπάρχει και ως δωρεάν εφαρμογή και στο Play: https://play.google.com/store/apps/details?id=com.lenovo.safecenter.ww

 

Εχθές έκανα αναβάθμιση από V1.0 1413_DEV σε V1.5 1417_5_DEV. Εγκατέστησα flash-άροντας τα Gapps_Minimal από εδώ και το root-αρα flash-άροντας ένα zip αρχείο με το όνομα 4.4Root (εγκαταστάθηκε ο Kinguser) το οποίο δε μπορώ να θυμηθώ που το βρήκα, σε κάποιο σχετικό με Lenovo θέμα εδώ μέσα αλλά δε θυμάμαι ποιο είναι... Όλα καλά, και η 4.4 kitkat αρκετά καλή, πολύ καλύτερη από την πρώτη V1.5 1415 kitkat.

 

https://www.dropbox.com/s/oyg9415lvrb7nhq/4.4Root.zip

Link to comment
Share on other sites

Ποια lenovo rom εννοείς;

 

Εβαλα αυτη, http://www.needrom.com/mobile/lenovo-s820-copy-mt6572-multilanguage-rom/

Ειναι ιδια με την εκδοση που ειχε το τηλεφωνο, χωρις κινεζικα και με λειτουργικο mail.

Πριν δοκιμασα την Vibe και φρικαρα, δεν ειναι τα χρωματα που ειναι σαν ζωγραφια παιδιου, κατω ειχε 4 θεσεις αντι για 5, δεν μπορουσα να βρω τις εγκατεστημενες εφαρμογες και την εβγαλα αμεσως.

Link to comment
Share on other sites

Το SECUREit υπάρχει και ως δωρεάν εφαρμογή και στο Play: https://play.google.com/store/apps/details?id=com.lenovo.safecenter.ww

 

Εχθές έκανα αναβάθμιση από V1.0 1413_DEV σε V1.5 1417_5_DEV. Εγκατέστησα flash-άροντας τα Gapps_Minimal από εδώ και το root-αρα flash-άροντας ένα zip αρχείο με το όνομα 4.4Root (εγκαταστάθηκε ο Kinguser) το οποίο δε μπορώ να θυμηθώ που το βρήκα, σε κάποιο σχετικό με Lenovo θέμα εδώ μέσα αλλά δε θυμάμαι ποιο είναι... Όλα καλά, και η 4.4 kitkat αρκετά καλή, πολύ καλύτερη από την πρώτη V1.5 1415 kitkat.

 

 

αν φλασαρω την 4,4 πανω απο την DEV1409 που εχω τωρα θα χασω τις εφαρμογες?

Link to comment
Share on other sites

Αν την κατεβάσεις από το site της vibe και τη φλασάρεις ναι, εάν το πας μέσω system update όπου ουσιαστικά δημιουργεί zip αρχείο μετάβασης από τη μία έκδοση στην άλλη δε ξέρω εάν το σώζεις...
Link to comment
Share on other sites

παιδια και εγω το παραγγειλα το κινητο και το περιμενω !!! εχετε κανενα τιπ για το κινητο αυτο καποιο καλο προγραμα να μου πειτε η κατι αλλο?
Link to comment
Share on other sites

παιδια και εγω το παραγγειλα το κινητο και το περιμενω !!! εχετε κανενα τιπ για το κινητο αυτο καποιο καλο προγραμα να μου πειτε η κατι αλλο?

 

Καλησπέρα φίλε.

 

Απο που το πήρες εσύ?

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα παρελαβα εδω και 2 μερες το κινιτο lenovo s820 το πηρα αpo to2c.com

το εχω βαλει στα ελληνικα αλλα τα ringtones τα δειχνει τα κινεζικα

και οταν κατεβαζω καμια εφαρμογη η παιχνιδι απο to play store οταν γιναιτε εγκατασταση μου το βγαζει και στα κινεζικα μπορει καπιος να με βοηθησει>?

Link to comment
Share on other sites

εαν τα καταφερνεις με τα αγγλικα, βαλε την vibe rom μεταμορφωνει το κινητο σου λεω!(θα λυθει και το προβλημα σου)

και αν δεν γουσταρεις αγγλικα, βαλε την miui rom!(παλι θα λυθει το προβλημα σου)

μπες στο needrom.com, exei ολες τις rom.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...