Jump to content

Διαφορες στην ποιότητα σήματος από συμβόλαιο σε κάρτα


dimkit
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Εδώ και 2 μέρες έχω γυρίσει το συμβόλαιο μου cosmote σε Cosmoκάρτα και έχω παρατηρήσει τα έξεις.

1. Στο ίδιο ακριβώς σημείο κάνοντας ένα speedtest για την ταχύτητα 4g.είδα ότι η ταχύτητα έχει πέσει στα μισά.

2. αρκετές φορές τα δεδομένα κολλάνε και δεν έχω Internet .πρέπει να κάνω επανεκκίνηση στα δεδομένα για να η ξεκολλησει.

3.η μπαταρία έχει μειωθεί αισθητά. Στο better battery stats είδα ότι στα kernel wake locks το fast dormancy έχει εκτοξευθεί στο 15,4%

Υπάρχει περίπτωση η cosmote να παρέχει άλλες υπηρεσίες και ποιότητα σήματος στους συνδρομητές συμβολαίου και άλλες στους συνδρομητές καρτας.

Link to comment
Share on other sites

το έχω παρατηρήσει και εγώ αυτό αν κάποιος ξέρει κάτι παραπάνω από περιέργεια και μόνο θα ήθελα απάντηση αν κάποιος ξέρει
Link to comment
Share on other sites

Δεν θα μου έκανε εντύπωση αν οι εταιρείες κάνουν traffic shaping και με βάση το identifier από τη sim.
http://imageshack.com/a/img854/9724/9yva.jpg

Link to comment
Share on other sites

Το έχω παρατηρήσει και γω παιδιά...εχω λίγες μέρες στο καρτοσυμβολαιο(αν και θα κάνω διακοπή) και βλεπω διαφορά στην ποιότητα κλήσης.Δεν ειμαι 100% σίγουρος αλλα αυτο καταλαβαίνω..
Link to comment
Share on other sites

Ξέρει κάποιος να μας πει σίγουρα γιατί αν ισχύει αυτό τότε είναι για πολύ κράξιμο.
Link to comment
Share on other sites

Ξέρει κάποιος να μας πει σίγουρα γιατί αν ισχύει αυτό τότε είναι για πολύ κράξιμο.

 

μόλις εκανα test ίδιο κινητό (htc one) δυο διαφορετικές κάρτες μια whats up άλλη κάποιο συμβόλαιο (δεν ξέρω ποιο στα σίγουρα ) και σε ταχύτητα intenret είχε περίεργες διακυμάνσεις και σε ποιότητα φωνής + μαλιστα στην κάρτα με γείωσε κάνα δύο φορές (πλήρες δίκτυο που βγάζει)

 

συγουρα χρειαζόμαστε κάποιον που να ξέρει στα σίγουρα τι παιζετε γιατί αν κάνουν αυτό που νομίζω είναι παράνομο αν δεν κάνω λάθος

Link to comment
Share on other sites

μόλις εκανα test ίδιο κινητό (htc one) δυο διαφορετικές κάρτες μια whats up άλλη κάποιο συμβόλαιο (δεν ξέρω ποιο στα σίγουρα ) και σε ταχύτητα intenret είχε περίεργες διακυμάνσεις και σε ποιότητα φωνής + μαλιστα στην κάρτα με γείωσε κάνα δύο φορές (πλήρες δίκτυο που βγάζει)

 

συγουρα χρειαζόμαστε κάποιον που να ξέρει στα σίγουρα τι παιζετε γιατί αν κάνουν αυτό που νομίζω είναι παράνομο αν δεν κάνω λάθος

 

Στην ποιότητα ομιλιας εδώ και 5 μέρες που έχω καρτοσυμβολαιο έχω δει τεράστια διαφορα.Στο ίδιο σημείο με το ίδιο κινητό.Οσο είχα What's up σχεδόν δεν καταλάβαινα τον συνομιλητή.Ας μας πει κάποιος που ξέρει σίγουρα...

Link to comment
Share on other sites

Το θεωρώ πολύ πιθανό να συμβαίνει, αλλά έτσι κι αλλιώς δεν πρόκειται να αλλάξει όσο δεν αλλάζουμε νοοτροπία σαν καταναλωτές. Και δεν εννοώ μηνύσεις κλπ. Όταν δεν είσαι ευχαριστημένος απ' τις προσφερόμενες υπηρεσίες, αλλάζεις δίκτυο. Αν αυτό γίνει μαζικά, θα τη δει αλλιώς και η εταιρεία. Όσο βλέπει να μην αντιδρά κανένας, τα ίδια και χειρότερα θα συμβαίνουν. :rolleyes:
Now I'm cutting the anchor away, and I won't look back, I'm starting a new life today. Now I see where I belong...
Link to comment
Share on other sites

Το θεωρώ πολύ πιθανό να συμβαίνει, αλλά έτσι κι αλλιώς δεν πρόκειται να αλλάξει όσο δεν αλλάζουμε νοοτροπία σαν καταναλωτές. Και δεν εννοώ μηνύσεις κλπ. Όταν δεν είσαι ευχαριστημένος απ' τις προσφερόμενες υπηρεσίες, αλλάζεις δίκτυο. Αν αυτό γίνει μαζικά, θα τη δει αλλιώς και η εταιρεία. Όσο βλέπει να μην αντιδρά κανένας, τα ίδια και χειρότερα θα συμβαίνουν. :rolleyes:

 

λες και άλλες εταιρείες δεν κάνουν τα ιδία (παρόμοια πράγματα στην wind πέτυχα που το εχω για δεύτερο νούμερο)

εγώ άλλα κάνω.......... στην καλύτερη βάζω 5 ευρώ μήνα και τελείωσε να πάνε να ....

Link to comment
Share on other sites

Εγώ παίρνω αύριο τηλέφωνο και το αναφέρω καλά θα κάνουμε να πάρουμε όσο πιο πολλοι μπορούμε
Link to comment
Share on other sites

Εγώ παίρνω αύριο τηλέφωνο και το αναφέρω καλά θα κάνουμε να πάρουμε όσο πιο πολλοι μπορούμε

 

οκ πες και γράψε μας εδώ τι είπαν είμαι πολύ περίεργος τι θα πουν

Link to comment
Share on other sites

οκ πες και γράψε μας εδώ τι είπαν είμαι πολύ περίεργος τι θα πουν

 

Είμαι κατά 99%σίγουρος ότι θα το αρνηθούν.

Link to comment
Share on other sites

Και εμας είναι τόσα χρόνια έτσι στο σπίτι στη διαφορά ποιότητας μεταξύ what's up & cosmote συμβόλαιο. και νομίζαμε πως έφταιγε το κινητό.
Link to comment
Share on other sites

Μολις μιλησα με ενα φιλο που δουλευει cosmote και μου ειπε επι λεξη οτι γενικοτερα τους συνδρομητες συμβολαιου τους προσέχουν καλύτερα απο τους κατοχους καρτοκινητων .

Με το που σχολασω παιρνω τηλ και στα κεντρικα της Cosmote για πολυ κράξιμο. ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ ΕΙΝΑΙ ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΟ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΚΑΝΟΥΝ.

Link to comment
Share on other sites

Εδώ και 2 μέρες έχω γυρίσει το συμβόλαιο μου cosmote σε Cosmoκάρτα και έχω παρατηρήσει τα έξεις.

1. Στο ίδιο ακριβώς σημείο κάνοντας ένα speedtest για την ταχύτητα 4g.είδα ότι η ταχύτητα έχει πέσει στα μισά.

2. αρκετές φορές τα δεδομένα κολλάνε και δεν έχω Internet .πρέπει να κάνω επανεκκίνηση στα δεδομένα για να η ξεκολλησει.

3.η μπαταρία έχει μειωθεί αισθητά. Στο better battery stats είδα ότι στα kernel wake locks το fast dormancy έχει εκτοξευθεί στο 15,4%

Υπάρχει περίπτωση η cosmote να παρέχει άλλες υπηρεσίες και ποιότητα σήματος στους συνδρομητές συμβολαίου και άλλες στους συνδρομητές καρτας.

 

Τα ίδια παρατηρώ και εγώ με εταιρικό συμβόλαιο Cosmote. Από τότε που άνοιξαν το 4G στην περιοχή μου τα 3G δεδομένα κολλάνε και το τηλέφωνο μένει να προσπαθεί να ανοίξει συνδέσεις σε κενή γραμμή. Το αποτέλεσμα είναι να την ακούει η μπαταρία και να βλέπεις το kernel wake lock για το radio να φιγουράρει ψηλά στα stats.

Ακούει κανείς εκεί στο πράσινο δίκτυο;

Link to comment
Share on other sites

Τα ίδια παρατηρώ και εγώ με εταιρικό συμβόλαιο Cosmote. Από τότε που άνοιξαν το 4G στην περιοχή μου τα 3G δεδομένα κολλάνε και το τηλέφωνο μένει να προσπαθεί να ανοίξει συνδέσεις σε κενή γραμμή. Το αποτέλεσμα είναι να την ακούει η μπαταρία και να βλέπεις το kernel wake lock για το radio να φιγουράρει ψηλά στα stats.

Ακούει κανείς εκεί στο πράσινο δίκτυο;

 

Αρα ουσιαστικα λες οτι δεν παιζει ρολο η καρτακινητη για την μπαταρια αλλα η αλλαγη των δικτυων σε 4g

Link to comment
Share on other sites

Αρα ουσιαστικα λες οτι δεν παιζει ρολο η καρτακινητη για την μπαταρια αλλα η αλλαγη των δικτυων σε 4g

 

όχι είναι άλλη μια προσθήκη στα στραβά :p

Link to comment
Share on other sites

Μολις μιλησα με ενα φιλο που δουλευει cosmote και μου ειπε επι λεξη οτι γενικοτερα τους συνδρομητες συμβολαιου τους προσέχουν καλύτερα απο τους κατοχους καρτοκινητων .

Με το που σχολασω παιρνω τηλ και στα κεντρικα της Cosmote για πολυ κράξιμο. ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ ΕΙΝΑΙ ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΟ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΚΑΝΟΥΝ.

Τι έγινε; Πήρες;:rolleyes:

Για πες μας να γελάσουμε.:lol:

Link to comment
Share on other sites

Τι έγινε; Πήρες;:rolleyes:

Για πες μας να γελάσουμε.:lol:

 

Εγώ τους έστειλα στο Facebook και μου απάντησαν ένα τυποποιημένο κείμενο ότι η Cosmote προσπαθεί συνεχώς να βελτιώνει τις υπηρεσίες που παρέχει και την ποιότητα κλπ...ότι να ναι

Link to comment
Share on other sites

Τι έγινε; Πήρες;:rolleyes:

Για πες μας να γελάσουμε.:lol:

 

Ναι πηρα και μου, και μιλησα με μια κοπελα ,η οποια φυσικα ηταν ασχετη και μου ελεγε τις τυποποιημενες λαλακιες που λενε , ε με το που αρχισα να τις λεω καποια πιο εξειδικευμενα πραγματα , και δεν καταλαβαινε χριστο, μου ειπε να στειλω e-mail. Εστειλα χθες το απογευμα και περιμενω .

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον εκανα μολις τωρα μια εκκαθαριση σε cache και davlink(κατοχος android phone ) και ως δια μαγειας η ταχυτητα των δεδομενων εφτασε τα παλια επιπεδα . Θα πειμενω να κανω και αλλες δοκιμες για να δω μηπως ειναι κατι παροδικο και ενημερωνω .
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...