Jump to content

Xiaomi Red Rice (Hongmi)


orlox
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 6,3χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

...υποτίθεται, Gorilla Glass 2 (Taiwan's AU Optronics IPS Retina);

 

έχεις διαβάσει από κάπου ότι δεν ισχύει αυτό που λένε...υποτίθεται είναι σοβαρή εταιρεία που ξεχωρίζει από τις άλλες

Link to comment
Share on other sites

έχεις διαβάσει από κάπου ότι δεν ισχύει αυτό που λένε...υποτίθεται είναι σοβαρή εταιρεία που ξεχωρίζει από τις άλλες

 

 

Κοιτα στο κεντρικο site το επισημο της, αν αναφερει εκει οτι εχει gorilla glass 2, τοτε έχει, είναι σοβαρή εταιρεία δεν νομίζω άλλα να γράφει και άλλα να προσφέρει.

Link to comment
Share on other sites

Στο επισημο site [ http://www.xiaomi.com/hongmi ] αναφερει :

使用美国康宁大猩猩2代玻璃,耐划耐冲击同时,
保持细腻的手指滑动触感。

 

Σε ελευθερη μεταφραση

Using Corning Gorilla Glass 2 generations, scratch resistance, impact resistance, while
Maintaining the delicate fingers sliding touch

Edited by villasg

Οδηγός για αγορές από Aliexpress

Xiaomi Mi Max 2 , Xiaomi redmi note 4 pro , Xiaomi redmi note 5 , Teclast T98 4G MT8735P ,

Xiaomi Mibox S , Mecool M8s Pro , Roku express

Link to comment
Share on other sites

Στο επισημο site [ http://www.xiaomi.com/hongmi ] αναφερει :

使用美国康宁大猩猩2代玻璃,耐划耐冲击同时,
保持细腻的手指滑动触感。

 

Σε ελευθερη μεταφραση

Using Corning Gorilla Glass 2 generations, scratch resistance, impact resistance, while
Maintaining the delicate fingers sliding touch

 

κανε μας κανενα σύντομο review να ξέρουμε και εμεις τι να περιμενουμε ...:)

Link to comment
Share on other sites

Προσπαθησα να διαβασω ολα τα σχολια αλλα μου ηταν αδυνατο γιατι ειναι χιλιαδες :P

μετα απο λιγο ψαξιμο ειμαι ετοιμος να παραγγειλω το το hongmi.

το γραφω εδω επειδη ολοι οσοι συζητουσατε τοσο καιρο σιγουρα θα ξερετε αρκετα πραγματα για αυτη τη συσκευη.

υπαρχει καποιος που να την εχει?

εχει να μου καποιος κατι κακο για αυτη τη συσκευη που ισως με αποθαρυνει απο το να την παρω?

 

τελος , υπαρχει καποια προτεινομενη σελιδα για το παραγγειλω απο εκει?

Link to comment
Share on other sites

Προσπάθησα να συνδέσω HF και BT στο HONGMI το HF συνδέθηκε μειώνοντας μου την ένταση της εισερχόμενης κλήσης ενώ στο BT κατα την συνομιλία με άκουγαν οι συνομιλητές χωρίς να τους ακούω όμως εγώ.Καμιά ιδέα; Edited by SAXOGUS
Link to comment
Share on other sites

Προσπάθησα να συνδέσω HF και BT στο HONGMI το HF συνδέθηκε μειώνοντας μου την ένταση της εισερχόμενης κλήσης ενώ στο BT κατα την συνομιλία με άκουγαν οι συνομιλητές χωρίς να τους ακούω όμως εγώ.Καμιά ιδέα;

 

Το θέμα με το bt το είχες ξαναπεί πριν λίγες μέρες.

Δοκίμασες και κάποιο άλλο bt όπως σου είχα προτείνει?

Link to comment
Share on other sites

ισως το καλυτερο video στα αγγλικα χωρις μουσικη και με αναλυση σχεδον σε όλους τους τομείς

Συμπέρασμα (απο το video) σε σχεση με αλλα low-budget phone με mediatek cpu

Σχεδιασμός : 3,5/5 (θα μπορουσε ελαφρυτερο και μικροτερο)

Επιδόσεις : 4/5 (95% των παιχνιδιων θα παιζουν τελεια)

camera : 3,5/5 :happy: (πολυ καλη σε σχεση με αλλα mediatek, κλασσικα χαμηλη ποιοτητα το βραδυ)

ηχος : 3/5 (καθαρος ηχος κατα την κληση, χαμηλο μεγαφωνο για μουσικη)

gps : 3/5 (το καλυτερο gps σε mediatek)

battery : 3,5/5 (τιποτα το τρομερο την βγαζει την μερα με heavy use)

Δικό μου συμπερασμα: με 145Ευρω +τα δωρακια απο t2c νομίζω απο τις καλυτερες επιλογες σε low-budget

μην ξεχάσω official miui support :):):)

-το καλό μπορεί πάντα να γίνει καλύτερο

-οχι πάντα...

-πάντα!!! ψάξτο στο google και θα δεις!

Link to comment
Share on other sites

Το θέμα με το bt το είχες ξαναπεί πριν λίγες μέρες.

Δοκίμασες και κάποιο άλλο bt όπως σου είχα προτείνει?

 

Δοκίμασα δυο samsung όμως το ίδιο.Καλά το bt το HF όμως γιατί να μειώνει το ήχο της εισερχόμενης τόσο που να μην ακούω τις κλήσεις μου σε χώρο με θόρυβο π.χ. αυτοκίνητο;

Link to comment
Share on other sites

ισως το καλυτερο video στα αγγλικα χωρις μουσικη και με αναλυση σχεδον σε όλους τους τομείς

Συμπέρασμα (απο το video) σε σχεση με αλλα low-budget phone με mediatek cpu

Σχεδιασμός : 3,5/5 (θα μπορουσε ελαφρυτερο και μικροτερο)

Επιδόσεις : 4/5 (95% των παιχνιδιων θα παιζουν τελεια)

camera : 3,5/5 :happy: (πολυ καλη σε σχεση με αλλα mediatek, κλασσικα χαμηλη ποιοτητα το βραδυ)

ηχος : 3/5 (καθαρος ηχος κατα την κληση, χαμηλο μεγαφωνο για μουσικη)

gps : 3/5 (το καλυτερο gps σε mediatek)

battery : 3,5/5 (τιποτα το τρομερο την βγαζει την μερα με heavy use)

Δικό μου συμπερασμα: με 145Ευρω +τα δωρακια απο t2c νομίζω απο τις καλυτερες επιλογες σε low-budget

μην ξεχάσω official miui support :):):)

 

Το ειδα και εγω ολο το βιντεο.

 

Οτι ακριβως κανουν τα αλλα mediatek, κανει και αυτο. Ιδια καμερα, ιδιο gps, ιδια αποδοση. Παραμυθια πουλαει ο τυπος στο video, τις φωτο που ειδα στον χαρτη αλλα και τις διαδρομες στο gps, οπως ακριβως θα τα εκανε και το g3s μου τα εκανε.

 

Η μονη διαφορα ειναι στη MIUI, που προσωπικα δε μου αρεσει καθολου, ειναι βαρια, οχι τοσο smooth οσο το vanilla android που εχουν τα αλλα κινητα και σαφως τρωει πιο πολυ μνημη. Ασε που σε δυσκολευει στα διαφορα customizations.

 

Στα αρνητικα και η μικρη μπαταρια (σε σχεση με το μεγεθος) αλλα και τα μη φωτιζομενα πληκτρα.

 

Το μονο + ειναι οτι ειναι φτηνο.

Link to comment
Share on other sites

Το ειδα και εγω ολο το βιντεο.

 

Οτι ακριβως κανουν τα αλλα mediatek, κανει και αυτο. Ιδια καμερα, ιδιο gps, ιδια αποδοση. Παραμυθια πουλαει ο τυπος στο video, τις φωτο που ειδα στον χαρτη αλλα και τις διαδρομες στο gps, οπως ακριβως θα τα εκανε και το g3s μου τα εκανε.

 

Η μονη διαφορα ειναι στη MIUI, που προσωπικα δε μου αρεσει καθολου, ειναι βαρια, οχι τοσο smooth οσο το vanilla android που εχουν τα αλλα κινητα και σαφως τρωει πιο πολυ μνημη. Ασε που σε δυσκολευει στα διαφορα customizations.

 

Στα αρνητικα και η μικρη μπαταρια (σε σχεση με το μεγεθος) αλλα και τα μη φωτιζομενα πληκτρα.

 

Το μονο + ειναι οτι ειναι φτηνο.

λογικο να εχει παρεμφερη επιδοση αφου εχουν ακριβως το ιδιο cpu gpu

αλλα παραμυθια γιατι? τι κερδος εχει?:blink:

μιας και ανεφερες το g3s το οποιο δυστυχως εγγυηθηκα και αγορασα για φιλο μου.

να πω τα εξης.

πολυ καλη μπαταρια αλλα ειναι το πιο χοντρο smartphone που εχω πιασει ποτε μου.

πολλες συσκευες με προβληματα γενικα, συγκεκριμενα στο δικο μου ξεκολλημενη οθονη, χαλασμενο digitizer-τυχαια πατηματα στην οθονη, και αν κοιταξεις και στο αναλογο θεμα πολλοι εχουν τα ιδια προβληματα και μερικα ακομα ξεκολλανε πλαστικα, χαλια gps, αισθητηρας φωτος, και αλλα που ισως να ειναι και software related. και εκει ειναι που υπερτερει το xiaomi με την miui στο οτι εχει μεγαλο community αλλα και απο μονη της η xiaomi δινει updates και bugfixes πολυ συχνα. τα κουμπια που δεν φωτιζονται ειναι fail και δεν μπορω να καταλαβω το λογο. κοστος ισως?

φθηνο δεν ειναι στα ιδια λεφτα ειναι με το g3s. ιδιο εσωτερικο(cpu,gpu) εκτος απο την καμερα samsung λεει οτι εχει το hongmi.

Το g3s και το hongmi ειναι ενα απο τα 2 που εχω καταληξει αλλα φοβαμαι τα ελλατωματικα κομματια της jiayu, για την rom δεν με πειραζει και στα δυο miui θα ειχα.

οποτε ΔΕΝ διαλεγω το g3s διοτι το "δίς εξαμαρτειν ουκ ανδρός σοφου"

-το καλό μπορεί πάντα να γίνει καλύτερο

-οχι πάντα...

-πάντα!!! ψάξτο στο google και θα δεις!

Link to comment
Share on other sites

Το ειδα και εγω ολο το βιντεο.

 

Οτι ακριβως κανουν τα αλλα mediatek, κανει και αυτο. Ιδια καμερα, ιδιο gps, ιδια αποδοση. Παραμυθια πουλαει ο τυπος στο video, τις φωτο που ειδα στον χαρτη αλλα και τις διαδρομες στο gps, οπως ακριβως θα τα εκανε και το g3s μου τα εκανε.

 

Η μονη διαφορα ειναι στη MIUI, που προσωπικα δε μου αρεσει καθολου, ειναι βαρια, οχι τοσο smooth οσο το vanilla android που εχουν τα αλλα κινητα και σαφως τρωει πιο πολυ μνημη. Ασε που σε δυσκολευει στα διαφορα customizations.

 

Στα αρνητικα και η μικρη μπαταρια (σε σχεση με το μεγεθος) αλλα και τα μη φωτιζομενα πληκτρα.

 

Το μονο + ειναι οτι ειναι φτηνο.

 

λογικο να εχει παρεμφερη επιδοση αφου εχουν ακριβως το ιδιο cpu gpu

αλλα παραμυθια γιατι? τι κερδος εχει?:blink:

μιας και ανεφερες το g3s το οποιο δυστυχως εγγυηθηκα και αγορασα για φιλο μου.

να πω τα εξης.

πολυ καλη μπαταρια αλλα ειναι το πιο χοντρο smartphone που εχω πιασει ποτε μου.

πολλες συσκευες με προβληματα γενικα, συγκεκριμενα στο δικο μου ξεκολλημενη οθονη, χαλασμενο digitizer-τυχαια πατηματα στην οθονη, και αν κοιταξεις και στο αναλογο θεμα πολλοι εχουν τα ιδια προβληματα και μερικα ακομα ξεκολλανε πλαστικα, χαλια gps, αισθητηρας φωτος, και αλλα που ισως να ειναι και software related. και εκει ειναι που υπερτερει το xiaomi με την miui στο οτι εχει μεγαλο community αλλα και απο μονη της η xiaomi δινει updates και bugfixes πολυ συχνα. τα κουμπια που δεν φωτιζονται ειναι fail και δεν μπορω να καταλαβω το λογο. κοστος ισως?

φθηνο δεν ειναι στα ιδια λεφτα ειναι με το g3s. ιδιο εσωτερικο(cpu,gpu) εκτος απο την καμερα samsung λεει οτι εχει το hongmi.

Το g3s και το hongmi ειναι ενα απο τα 2 που εχω καταληξει αλλα φοβαμαι τα ελλατωματικα κομματια της jiayu, για την rom δεν με πειραζει και στα δυο miui θα ειχα.

οποτε ΔΕΝ διαλεγω το g3s διοτι το "δίς εξαμαρτειν ουκ ανδρός σοφου"

 

Ωραίες συγκρίσεις κάνετε, το jiayu που δεν το ξέρουν ούτε οι Κινέζοι, με το γνωστό Xiaomi με εβδομαδιαία updates και τα απεριόριστα αξεσουάρ!!

Samsung Note 3 White :( RIP (Σπασμένη οθόνη)

Microsoft Lumia 640XL

Xiaomi Redmi Note 4 3/64

Pipo w2

Link to comment
Share on other sites

λογικο να εχει παρεμφερη επιδοση αφου εχουν ακριβως το ιδιο cpu gpu

αλλα παραμυθια γιατι? τι κερδος εχει?:blink:

μιας και ανεφερες το g3s το οποιο δυστυχως εγγυηθηκα και αγορασα για φιλο μου.

να πω τα εξης.

πολυ καλη μπαταρια αλλα ειναι το πιο χοντρο smartphone που εχω πιασει ποτε μου.

πολλες συσκευες με προβληματα γενικα, συγκεκριμενα στο δικο μου ξεκολλημενη οθονη, χαλασμενο digitizer-τυχαια πατηματα στην οθονη, και αν κοιταξεις και στο αναλογο θεμα πολλοι εχουν τα ιδια προβληματα και μερικα ακομα ξεκολλανε πλαστικα, χαλια gps, αισθητηρας φωτος, και αλλα που ισως να ειναι και software related. και εκει ειναι που υπερτερει το xiaomi με την miui στο οτι εχει μεγαλο community αλλα και απο μονη της η xiaomi δινει updates και bugfixes πολυ συχνα. τα κουμπια που δεν φωτιζονται ειναι fail και δεν μπορω να καταλαβω το λογο. κοστος ισως?

φθηνο δεν ειναι στα ιδια λεφτα ειναι με το g3s. ιδιο εσωτερικο(cpu,gpu) εκτος απο την καμερα samsung λεει οτι εχει το hongmi.

Το g3s και το hongmi ειναι ενα απο τα 2 που εχω καταληξει αλλα φοβαμαι τα ελλατωματικα κομματια της jiayu, για την rom δεν με πειραζει και στα δυο miui θα ειχα.

οποτε ΔΕΝ διαλεγω το g3s διοτι το "δίς εξαμαρτειν ουκ ανδρός σοφου"

 

Σχεδον λογικο ειναι να φαινονται οτι εχουν πιο πολλα προβληματα, αφοι οι περισσοτεροι αυτο αγοραζουν.

 

GPS ειναι μια χαρα, ο αισθητηρας φωτος (αν εννοεις το φλας και τις βραδινες φωτο) ειναι το ιδιο χαλια και στο Red Rice.

Και ενα ακομα, και το Red Rice το ιδιο μεγαλο ειναι με το G3S, λιγο πιο λεπτο (0,9mm) και ελαχιστα ψηλοτερο + φαρδυτερο.

 

Εχει δε και το ιδιο τετραγωνο σχημα, οποτε ειναι αβολο και στο χερι (οπως και το jiayu) αλλα εχει και 1000mah λιγοτερα.

Link to comment
Share on other sites

Ωραίες συγκρίσεις κάνετε, το jiayu που δεν το ξέρουν ούτε οι Κινέζοι, με το γνωστό Xiaomi με εβδομαδιαία updates και τα απεριόριστα αξεσουάρ!!

 

συγνωμη εχεις μιλησει με πολους κινεζους που δε ξερουν τη jiayu?

Link to comment
Share on other sites

συγνωμη εχεις μιλησει με πολους κινεζους που δε ξερουν τη jiayu?

 

είδα σε πόσα λεπτά ξεπούλησε το Red Rice και σε πόσα χρόνια η jiayu.

 

Τέλος πάντων εδώ είναι το νήμα για το Xiaomi Red Rice και όχι για το G3S. Αν θες πληροφορίες για το jiayu μπορείς να κοιτάξεις

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=352568

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=364514

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=354248

που όλα έχουν πάνω από 1000 απαντήσεις για τα προβλήματα που έχουν!!

Εγώ προσωπικά θέλω 1 κινητό να κάνω την δουλειά μου και όχι πρωί βράδυ να προσπαθώ να φτιάξω τα προβλήματα που έχει!!

Edited by bull2oo4

Samsung Note 3 White :( RIP (Σπασμένη οθόνη)

Microsoft Lumia 640XL

Xiaomi Redmi Note 4 3/64

Pipo w2

Link to comment
Share on other sites

ποπ κορν παρακαλω :lol::lol::lol::lol:

πλακιτσα

Και οι δυο εταιριες έχουν καλη παραδοση στην κινα αν και νομιζω οτι η xiaomi ειναι ενα επιπεδο παραπανω και εχει βγαλει και φθηνες αλλα και τουμπανες high-end συσκευες.

για τα δυο μοντελα που μιλαγαμε g3s και hongmi εχουν πουλησει τρελα και τα δυο και μαλιστα αν εξαιρεσεις την μπαταρια μιλαμε για σχεδον πανομοιότυπο εσωτερικο με λιγο διαφορετικο περιτυλιγμα

εγω προσωπικα θα διαλεξω με βαση οτι την επαθα απο jiayu, καποιος άλλος μπορει να την προτιμήσει για τον αντιθετο λογο.

Οντως το hongmi ειναι μεγαλυτερο σε διαστασεις πραγμα που δεν του φαινοταν, με εβαλες σε σκεψεις παλι :rolleyes: αλλα και το g3s μαιμου καπακια htc :O ...

*Ασχετο, δεν ξερω για τους υπολοιπους αλλα εγω δεν ξαναπληρωνω το marketing των "γνωστων" εταιριων απο δω και περα μονο κινεζους, λιγα λεφτακια για συσκευη 2 χρονων και παμε για αλλα

-το καλό μπορεί πάντα να γίνει καλύτερο

-οχι πάντα...

-πάντα!!! ψάξτο στο google και θα δεις!

Link to comment
Share on other sites

Να υπενθυμίσω ότι βρισκόμαστε στο θέμα του red rice και όχι σε κάποιο θέμα σύγκρισης συσκευών.

Γενικότερα καλό θα είναι να κατακρίνουν μια συσκευή , άτομα που έχουν αγοράσει την συσκευή και την έχουν δουλέψει.

Αφήστε λοιπόν να έρθει η συσκευή σε μας που την περιμένουμε και να είστε σίγουροι ότι θα τα πούμε τα όποια στραβά τυχόν έχει. Ούτε μέτοχοι είμαστε στην xiaomi ,ούτε πληρωνόμαστε από κανέναν για τα review που θα γράψουμε.

Από την άλλη , να πετάγεται ο καθένας και να λέει το μακρύ του και το κοντό του ( έχει τέτοια κάμερα όχι samsung , έχει χάλια gps , δεν έχει corning gorila , κλπ κλπ) ΧΩΡΙΣ να έχει την συσκευή στα χέρια του, είναι κάτι που δεν προσφέρει κάτι σε κανένα στην κοινότητα πέρα από αφορμές για προσωπικές αντιπαραθέσεις.

Ας μείνει ο καθένας να χαρεί στην συσκευή που επέλεξε να αγοράσει και ας αφήσει εμάς να κρίνουμε την συσκευή που επιλέξαμε να αγοράσουμε, μόλις την παραλάβουμε και διαμορφώσουμε ολοκληρωμένη άποψη.

Εγώ τουλάχιστον να είστε σίγουροι ότι στραβό δω θα το γράψω . :)

Link to comment
Share on other sites

είδα σε πόσα λεπτά ξεπούλησε το Red Rice και σε πόσα χρόνια η jiayu.

 

Τέλος πάντων εδώ είναι το νήμα για το Xiaomi Red Rice και όχι για το G3S. Αν θες πληροφορίες για το jiayu μπορείς να κοιτάξεις

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=352568

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=364514

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=354248

που όλα έχουν πάνω από 1000 απαντήσεις για τα προβλήματα που έχουν!!

Εγώ προσωπικά θέλω 1 κινητό να κάνω την δουλειά μου και όχι πρωί βράδυ να προσπαθώ να φτιάξω τα προβλήματα που έχει!!

 

Αν εσυ εχεις αγνοια, μην παρασυρεις και τους αλλους.

 

Και στο νημα του W100 διαβαζω προβληματα, και στου Zopo και σε ολα. Και εδω το ιδιο θα δεις σε κανα μηνα που θα αρχιζει να παραλαμβανει ο κοσμος.

Αν εσυ νομιζεις οτι το Xiaomi ειναι τοσο ποιοτικοτερο, ειναι αλλο, εγω το βλεπω χειροτερο απο το Jiayu, κυριως λογω μπαταριας (αντικειμενικο) και MIUI ('υποκειμενικο', μιας και σιγουρα θελει 50-100 μνημη παραπανω)

 

Αυτο το 'με το Xiaomi κανω την δουλεια μου και τα Jiayu ειναι προβληματικα' ουτε να τα ακουω δε θελω.

 

Το δικο μου το Jiayu απο τον Ιουλιο του εχω βγαλει τα ματια, τι παραλιες, τι τουμπες, τι 2-3 ωρες καθε μερα, δεν εχει βγαλει αχνα, πιο ανθεκτικο και απο το Neo V ειναι.

 

Αυτα απο μενα, τελος το 'offtopic'

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
Θα παρακαλέσω να επιστρέψουμε στα της συσκευής του θέματος και μόνο για να μην μπούμε στη διαδικασία να σβήνουμε post... και έχουν μαζευτεί ήδη πολλά.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

παρελαβα. ακομα δεν το εχω ανοιξει για να πω περισσοτερα. υπενθυμιζω οτι το αγορασα απο Aliexpress, με EMS. Επειδη περιμενω και το Lenovo P780, μαλλον αναλυτικο review και συγκριτικο θα γινει οταν παραλαβω και το αλλο. Μεχρι τοτε, οποιος θελει ας στειλει τις ερωτησεις του.
Link to comment
Share on other sites

η οθόνη τι λέει;

Υπάρχει μεγάλη απόσταση τζαμιού και οθόνης;

όχι

 

τελικά βρήκα πως η 3.11.8 (multilang merimobiles )δεν είναι επίσημη

This is custom made for the Hongmi, including 29 languages and almost 50 keyboard languages.

προτείνω σε όσους θέλουν να το πάρουν να μην το πάρουν με την μουλτι έκδοση του μερι

Το κακό είναι πως έχει τα θεματάκια της και τώρα προσπαθώ να περάσω την επίσημη αγγλική .

προσπαθώ να κάνω update το κινέζικο recovery σε αγγλικό και δεν μου το εμφανίζει στις επιλογές του mobileuncletool για να προχωρήσω στην αλλαγή της ρομ καμιά βοήθεια ?

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...