Jump to content

Xiaomi Red Rice (Hongmi)


orlox
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 6,3χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Θα πρέπει να βάλεις TWRP με κάποιον οδηγό..

Τι προτείνετε (εσείς); Τι πιστεύετε; Τι γίνεται; Οκτώμβρης το Μ να τονίζεται!

Μια πλήρης φόρτιση.

Link to comment
Share on other sites

Μπαίνει στο εργοστασιακό αλλά μου τα βγάζει κινέζικα. Δεν διαβάζονται με τίποτα.

 

Πρόσεξε γιατί αν μπήκες στο recovery με volume+ και power τότε έχεις το Redmi1S (armani) και όχι το Redmi 1 (hongmi) στο οποίο μπαίνεις στο recovery με volume- και power. Το hongmi με volume- και power σε βαζει σε ένα μενού από εκει επιλέγεις me volume- την επιλογή που θέλεις πχ recovery και επιβεβαιώνεις με volume+.

 

Αν έχεις το hongmi, υπάρχουν έτοιμες Ελληνικές fastboot με twrp κλπ εδώ.

Αν έχεις το armani υπάρχει Αγγλοκινέζικη fastboot εδώ.

Edited by Silvester
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Σε ένα παλιό ρυζάκι που είχα δώσει σε φίλο πέρασα την τελευταία developer modded v8 και ενω γράφει ότι περνάει και το ζιπ για να μπορεί η κάμερα να γράφει στην sd αυτό δε γίνεται . Σορρυ αν το έχει γράψει κανείς άλλος απλά έχω πολύ καιρό να δω το συγκεκριμένο θέμα . Επίσης έψαξα αλλά δεν βρήκα κάποιο νεο ζιπ να το περάσω αυτόματα ενώ με το παλιό για v7 το δοκίμασα και δεν κάνει κάτι . επίσης αν θυμάμαι καλά αλλάζαμε κάποια διαδρομή στην κάμερα μπορεί να βοηθήσει κάποιος ?
Link to comment
Share on other sites

Μετά από πολύ σκέψη αποφάσισα να αποχωριστώ το ρυζακι μου. Θέλει αλλαγή πλακέτας , τη βρίσκω στο ali express 27 euro, αλλά φοβάμαι να επιχειρισω επισκευή. Ήδη αναγκάστηκα και πηρα ένα mi4 μονοκαρτο , της προσφοράς που τρέχει.

Αν κάποιος το θέλει ας στείλει pm,

Ή μπαταρια έβγαζε μερα με λογική χρήση 3g. H οθόνη είναι αγρατζουνιστη , είχε πάντα και έχει screen protector , ζελατίνα, έχω αυθεντικές silicone , δερμάτινες

cases, extra ζελατίνες, τα δίνω όλα μαζι.

Link to comment
Share on other sites

Σε ένα παλιό ρυζάκι που είχα δώσει σε φίλο πέρασα την τελευταία developer modded v8 και ενω γράφει ότι περνάει και το ζιπ για να μπορεί η κάμερα να γράφει στην sd αυτό δε γίνεται . Σορρυ αν το έχει γράψει κανείς άλλος απλά έχω πολύ καιρό να δω το συγκεκριμένο θέμα . Επίσης έψαξα αλλά δεν βρήκα κάποιο νεο ζιπ να το περάσω αυτόματα ενώ με το παλιό για v7 το δοκίμασα και δεν κάνει κάτι . επίσης αν θυμάμαι καλά αλλάζαμε κάποια διαδρομή στην κάμερα μπορεί να βοηθήσει κάποιος ?

 

http://en.miui.com/thread-99836-1-1.html

Απο το παραπανω λινκ υα κατεβασεις το update.zip στη συσκευη σου.

Επειτα απο καθε flash νεας rom θα κανεις και install το update.zip.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
εργοστασιακές ρυθμίσεις και φλασάρισμα νέας ρομ δοκίμασες;
Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...

Έχω ένα με χαλασμένη πλακέτα , γράφει κάτω από μπαταρία 2013023, βίντεο ρισκω στο aliexpress με 30€, να την πάρω ? Υπάρχει φίλος που δουλεύει σε σέρβις κινητών σαμσουνγκ και μου είπε ότι θα μου τη βάλει.

Το 2ο ερώτημα ειναι αν μπορεί να μπεί η πλακέτα του redmi 1s, 2013029, τα κινητά εμφανισιακά είναι ίδια...

Link to comment
Share on other sites

Δε νομιζω να ειναι το ιδιο με το 1s. Δεν αξιζει πια φιλε μου, με 50€ βρισκεις redmi 2 και με λιγα παραπανω ακομα καλυτερα κινητα

Τι προτείνετε (εσείς); Τι πιστεύετε; Τι γίνεται; Οκτώμβρης το Μ να τονίζεται!

Μια πλήρης φόρτιση.

Link to comment
Share on other sites

Έχω ένα με χαλασμένη πλακέτα , γράφει κάτω από μπαταρία 2013023, βίντεο ρισκω στο aliexpress με 30€, να την πάρω ? Υπάρχει φίλος που δουλεύει σε σέρβις κινητών σαμσουνγκ και μου είπε ότι θα μου τη βάλει.

Το 2ο ερώτημα ειναι αν μπορεί να μπεί η πλακέτα του redmi 1s, 2013029, τα κινητά εμφανισιακά είναι ίδια...

 

Είναι ίδιο, αλλά με ένα εικοσάρικο σου στέλνω εγώ δική μου συσκευή που παρουσιάζει θέμα με τη μνήμη, μην τρως το περίμενε από τον Κινέζο. (απλά το υπόλοιπο, αυτό που θα μείνει δηλαδή αφαιρώντας την οθόνη, θα ήθελα να μου το επιστρέψεις)

Η δική μου είναι redmi 2013029

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Παρέλαβα χθες μία πλακέτα για το hongmi Μου και με διάθεση για πειραματισμό την πέρασα στο σασί.

 

Όλα ΟΚ δούλεψε το touch η κάμερα, έκανα αναβάθμιση στην τελευταία xtrv αλλά αντιμετωπίζω ένα τεράστιο πρόβλημα !

 

Και στις δύο κάρτες σιμ που του έβαλα βγάζει Νο service !

Δοκίμασα τις καθημερινές μου κάρτες SIM , vodafone , wind, από τις οποίες βγάζει το μενού της sim, ακόμα και αναδυόμενα μυνήματα του στυλ : Welcome to Vodafone.

Έχω wifi κανονικά πέρασα τις εφαρμογές μου, αλλά δεν έχω τηλέφωνο.

Καμιά ιδέα ?

Link to comment
Share on other sites

μήπως δεν υπάρχει imei για την καθεμία sim; (έλεγχος με *#06# στον dialer)

αν είναι με Mtk επεξεργαστή είναι εύκολο να περαστούν. το είχα κάνει σε ένα cubot s200 (με Mtk επεξεργαστή) , αλλά δεν έχω εύκαιρο τον οδηγό.

edit: τον βρήκα

https://naijaknowhow.com/blog/how-to-change-imei-of-all-mtk-android-devices/#

αγνοείς το βήμα που λέει blackberry imei και χρησιμοποιείς τα δικά σου.

προσοχή στις εντολές στο τέλος, θέλει κενό και διόρθωση σε κάποια σύμβολα "" αν θυμάμαι καλά.

 

Στάλθηκε από το αυτοκίνητο μου χρησιμοποιώντας τα δάκτυλα μου.

Edited by NeOSL
Link to comment
Share on other sites

μήπως δεν υπάρχει imei για την καθεμία sim; (έλεγχος με *#06# στον dialer)

αν είναι με Mtk επεξεργαστή είναι εύκολο να περαστούν. το είχα κάνει σε ένα cubot s200 (με Mtk επεξεργαστή) , αλλά δεν έχω εύκαιρο τον οδηγό.

edit: τον βρήκα

https://naijaknowhow.com/blog/how-to-change-imei-of-all-mtk-android-devices/#

αγνοείς το βήμα που λέει blackberry imei και χρησιμοποιείς τα δικά σου.

προσοχή στις εντολές στο τέλος, θέλει κενό και διόρθωση σε κάποια σύμβολα "" αν θυμάμαι καλά.

 

Στάλθηκε από το αυτοκίνητο μου χρησιμοποιώντας τα δάκτυλα μου.

 

Και οι δύο sim έχουν imei, απλά είναι o ίδιοs αριθμός, νομίζω έτσι ήταν και με την παλιά motherboard. Φοβάμαι όπως είπε και ο φίλος παραπάνω ότι δεν έχω επαφή με κεραία! Πώς όμως? Έχω βάλει όλες τις καλωδιοταινίες, το καλώδιο φόρτισης , το wifi και το bluetooth παίζουν κανονικά.

Ποια από ολες είναι η σύνδεση της κεραίας ? για να δώσω τη δέουσα προσοχή.

Ή είναι δύο επαφες επιχρυσωμένες δίπλα στο μικρόφωνο. ?

Edited by stelrp
Συμπληρωματικές ερωτήσεις
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Καλημέρα στο forum,

 

πήρα ένα redmi 4a από publc

 

και το παρατάω το άθλημα με το hongmi.

Το χαρίζω !

Έχει τέλεια οθόνη με ζελατίνα προστασίας, wifi/bluetooth, από τις sim Παίζει μόνο η μία δεν ξέρω γιατί όχι και η 2η.

Όποιος το θέλει ας στείλει pm

Έχω επισης θήκη nilkin, θήκη σιλικόνης, επιπλεον ζενατίνες κλπ

Σε κάποιον που έχει ΄΄ηδη το κινητό ίσως είναι χρήσιμα!

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...