Jump to content

Xiaomi Red Rice (Hongmi)


orlox
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

ποιο είναι το πρόβλημα ; (μη πεις για τους 160chars , δεν είναι πρόβλημα , απλά δεν υπάρχει αυτή η δυνατότητα)

 

Προφανώς δεν είναι πρόβλημα αλλά αν κάποιος γράφει μεγάλα μηνύματα θα χρεώνεται παραπάνω.

Επειδή το ζαχαρώνω πολύ έντονα και δεν έχω καταλάβει ακριβώς τι παίζει, είναι θέμα rom, miui, Android και miui ή κάτι άλλο?

 

Στο δικό μου (amoi n828) βάζοντας το gravitybox αποκτησα αυτήν την δυνατότητα μαζί με πολλές άλλες.

 

Να ρωτήσω κάτι ακόμα? Διαβάζω ότι κάποιες εφαρμογές δεν παίζουν (υποθέτω λόγω miui). Τι εφαρμογές έχετε συναντήσει που να μην "παίζουν"?

Έχετε γενικά κάνα πρόβλημα που αν το ξέρατε δεν θα περνάτε το xiaomi?

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 6,3χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Να ρωτήσω κάτι ακόμα? Διαβάζω ότι κάποιες εφαρμογές δεν παίζουν (υποθέτω λόγω miui). Τι εφαρμογές έχετε συναντήσει που να μην "παίζουν"?

Έχετε γενικά κάνα πρόβλημα που αν το ξέρατε δεν θα περνάτε το xiaomi?

Δεν έχω συναντήσει καμιά γνωστή εφαρμογή να μην παίζει.

 

Το να μην το έπαιρνα ούτε που θα μου πέρναγε απ'το μυαλό. Αν μου το έκλεβαν τώρα σαν του φίλου παραπάνω, πάλι αυτό θα έπαιρνα.

Τι προτείνετε (εσείς); Τι πιστεύετε; Τι γίνεται; Οκτώμβρης το Μ να τονίζεται!

Μια πλήρης φόρτιση.

Link to comment
Share on other sites

Κάθε φορά που κάνω επανεκκίνηση στο κινητό, εξαφανίζεται το Navigon, κάτι που δε συμβαίνει με καμιά άλλη εφαρμογή που έχω κατεβάσει από το play store. Καμιά ιδέα;

Έχω multi v5 και το τηλέφωνο είναι rooted.

Link to comment
Share on other sites

http://www.ebay.com/itm/Silver-Piston-Ear-Earphones-Headset-Headphones-for-xiaomi-M3-2S-2A-Tide-/161245761053?pt=AU_MobilePhoneAccessories&hash=item258aff0e1d

αυτα πηρα.. τωρα δεν ξερω εμενα μου φαινονται οτι ειναι xiaomi τωρα ιδωμεν..

 

http://xiaomi.eu/community/threads/fake-xiaomi-pistons.22662/

 

Ειναι κοπια δες τα ιδια εδω : aliexpress.coml

Αν δεις τις αξιολογησεις :

good housing, but bad sound ,

fake! sound from the headphones out of the closet as! there is no limit to my rage!! Worst seller for all of my orders aliexpres

This is a fake bad quality copy of the original XIAOMI Piston. Looks are good, but sound is bad quality. I'm missing in the description the text 'Copy' or 'Fake'

The item is counterfeit.

The headphones are made very poorly. Did not work properly!

Fake...http://xiaomi.eu/community/threads/fake-xiaomi-pistons.22662/

Οδηγός για αγορές από Aliexpress

Xiaomi Mi Max 2 , Xiaomi redmi note 4 pro , Xiaomi redmi note 5 , Teclast T98 4G MT8735P ,

Xiaomi Mibox S , Mecool M8s Pro , Roku express

Link to comment
Share on other sites

Κάθε φορά που κάνω επανεκκίνηση στο κινητό, εξαφανίζεται το Navigon, κάτι που δε συμβαίνει με καμιά άλλη εφαρμογή που έχω κατεβάσει από το play store. Καμιά ιδέα;

Έχω multi v5 και το τηλέφωνο είναι rooted.

 

Μάλλον έιναι αγορασμένη η εφαργμογή σου σωστά? Υπάρχει bug που χάνει τις paid apps.

Βάλε WSM Tools και το module http://miui-germany.de/forum2/index.php?page=Thread&postID=72604#post72604 που το διορθώνει. Έχει αναφερθεί και εδώ αρκετές φορές αν ψάξεις παραπίσω

Edited by gusS
Link to comment
Share on other sites

ποιο είναι το πρόβλημα ; (μη πεις για τους 160chars , δεν είναι πρόβλημα , απλά δεν υπάρχει αυτή η δυνατότητα)

 

 

 

αν ήταν xiaomi , εκτός του ότι θα το έλεγε, θα έβλεπες και διπλάσια τιμή γιατί 25$ έχουν μόνο τα ακουστικά :)

 

Το πρόβλημα είναι ότι μια βγάζει αριθμό τηλεφώνου μια το όνομα ότι ναναι... Και μην πεις εσύ τώρα βάλε go SMS

 

Sent from my nexus 7

Link to comment
Share on other sites

Προφανώς δεν είναι πρόβλημα αλλά αν κάποιος γράφει μεγάλα μηνύματα

 

θέμα του mms.apk της Miui λογικά που δεν φτιάχνει με gravity box

 

Το πρόβλημα είναι ότι μια βγάζει αριθμό τηλεφώνου μια το όνομα ότι ναναι... Και μην πεις εσύ τώρα βάλε go SMS

 

Sent from my nexus 7

 

ναι οκ απλά δεν ήξερα ποιο εννοούσες , αυτό ναι είναι bug (το άλλο λέω δεν μπορεί να θεωρηθεί bug , έτσι λειτουργεί απλά)

θέλει , αν δεν κάνω λάθος, να βάλεις στις επαφές σου +30 (ή στην χειρότερη να έχεις και τους 2 αριθμούς)

Link to comment
Share on other sites

Το πρόβλημα είναι ότι μια βγάζει αριθμό τηλεφώνου μια το όνομα ότι ναναι... Και μην πεις εσύ τώρα βάλε go SMS

 

Sent from my nexus 7

 

Μήπως κανεί το ίδιο και στα μηνύματα? Να βγάζει δηλαδή κάποιες συνομιλίες με αριθμό παρόλο που έχεις καταχωρημένη την επαφή ή να σπάει συνομιλίες στα 2?

 

Ρωτάω γιατί τα ίδια προβλήματα είχα στο δικό μου (amoi n828) με επεξεργαστή MTK 6589 και ο συγκεκριμένος παρουσιάζει αυτό το πρόβλημα. Δεν ξέρω αν κουβαλάει το πρόβλημα και ο 6589T.

 

Σε Android 4.2.1 λυνόταν με exposed framework και gravitybox, αλλά δεν ξέρω αν υποστηρίζετε σε miui.

Link to comment
Share on other sites

τα ίδια προβλήματα είχα στο δικό μου (amoi n828) με επεξεργαστή MTK 6589 και ο συγκεκριμένος παρουσιάζει αυτό το πρόβλημα

Δεν ξέρω αν ισχύει η γενίκευση, γιατί ένα Vowney V5 που έχω ( 6589, 4.2.1) δεν είχε ποτέ παρόμοιο θέμα

ƒ
Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
Σε Android 4.2.1 λυνόταν με exposed framework και gravitybox, αλλά δεν ξέρω αν υποστηρίζετε σε miui.

 

Σε γενικές γραμμές δεν δουλεύει σε miui, όποιος το δοκιμάσει να πάρει οπωσδήποτε nandroid backup πρώτα.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

θέμα του mms.apk της Miui λογικά που δεν φτιάχνει με gravity box

 

 

 

ναι οκ απλά δεν ήξερα ποιο εννοούσες , αυτό ναι είναι bug (το άλλο λέω δεν μπορεί να θεωρηθεί bug , έτσι λειτουργεί απλά)

θέλει , αν δεν κάνω λάθος, να βάλεις στις επαφές σου +30 (ή στην χειρότερη να έχεις και τους 2 αριθμούς)

ή να μην εχεις το +30. Εμενα ετσι εφτιαξε, βεβαια εχω και αλλο τηλεφωνο.

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω αν ισχύει η γενίκευση, γιατί ένα Vowney V5 που έχω ( 6589, 4.2.1) δεν είχε ποτέ παρόμοιο θέμα

 

Νομίζω ότι ισχύει γιατί το gravitybox έχει συγκεκριμένο τμήμα με επιλογές για τον 6589 (General Fixes. Contains general MTK6589 specific fixes), με τις παρακάτω επιλογές:

http://i296.photobucket.com/albums/mm187/panandreas/8g30.png

 

Απλά εξαρτάται αν θα συναντήσεις το πρόβλημα αναλόγως με το πως καταχωρείς τις επαφές σου.

 

Επίσης το θέμα με τους 160 χαρακτήρες λύνεται από την επιλογη: phone tweaks/strip unicode/strip all unicode characters

 

Αφού δεν παίζει το όμως μάλλον δεν έχει νόημα που τα γράφω....

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω ότι ισχύει γιατί το gravitybox ...

 

αυτά υπάρχουν και στο Mi-tools (gravity box πες απλά 100% συμβατό με Miui)

το θέμα είναι ότι αυτό με τα μηνύματα , έπαιζε κάποτε , πλέον δεν παίζει πάλι (τουλάχιστον σε μένα)

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

 

Είμαι καινούργιοσ σχετικά στο χώρο τη MIUI και έρχομαι από τη samsung. Έκανα, εξαγωγή στο samsung μου τις επαφές στην SD card . Στη συνέχεια έβαλα την SD στο red rice και έκανα εισαγωγή από την SD όλα τα vcf αρχεία που έφτιαξε το samsung. Μέχρι εδώ όλα ΟΚ.

Σε όλες τις επαφές , στα αναλυτικά τους στοιχεία ( που μπορεί να περιέχουν τηλέφωνα δυο -τρία η καθεμία κλπ) στο κάτω μέριος γράφει :

From the following accout :

Μόνο στο τηλέγωνο χωρίς συγχρονισμό

Θέλω να αποθηκεύσω μία ΝΕΑ επαφή και ΣΩΝΕΙ ΚΑΙ ΚΑΛΑ να την βάλει ότι συγχρονίζεται με το email account μου στο google mail. Υπόψιν ότι έχω απενεργοποιήσει συγχρονισμούς κλπ κλπ γιατί μου έφερνε όλα τις διευθύνσεις email που έχω στο computer της δουλειάς μου στο κινητό και μου τα ανακάτευε με τα τηλέφωνα. Εντάξει θα πει κάποιος : Βάλε να φαίνονται μόνο οι επαφές με αριθμό τηλεφώνου. ΔΕΝ ΘΕΛΩ! Θέω το τηλ. "καθαρό" με τα τηλέφωνα που έχω εισάγει εγώ χειροκίνητα. Αν βάλω κάτι στο τηλ. να μένει στο τηλ. και μόνο εκεί να μην το δω καταλάθος και κάπου αλλού και το σβήσω.

 

Πιστέυω ότι έγινα αντιληπτός . Πώς όμως θα φτιάξω μία νέα επαφή και θα την σώσω ΑΝΕΞΑΡΤΗΤΑ από το google account μου ? Σίγουρα κάπου έχει ρύθμιση και δεν την έχω βρεί ακόμα. Γιατί είνα ΜΛΚία να την φτιάξω στο samsung και να τη στείλω με vcf όπως όλες τις 500+ άλλες.

Ευχαριστώ και sorry αν αυτό που ζητώ είναι κόντρα στην πεπατημένη που θέλει συγχρονισμούς κλπ κλπ. Μιά χαρά κάνει backup τo vcf στην SD.

Link to comment
Share on other sites

Εχει παραγινει το κακο, κυριως με windows 8 και δυστυχως θα γινει ακομα χειροτερο, δε θα μπορουμε να ανοιξουμε το pc μας χωρις να το ξερουν, παμε για πληρη ενοποιηση..

Τι προτείνετε (εσείς); Τι πιστεύετε; Τι γίνεται; Οκτώμβρης το Μ να τονίζεται!

Μια πλήρης φόρτιση.

Link to comment
Share on other sites

Η τελευταία έκδοση rootαρεται με το root-stable από εδώ http://en.miui.com/forum.php?mod=viewthread&tid=17437&extra=page%3D1&mobile=2

 

διορθώνω λίγο το url γιατί αυτό που έβαλες είναι για browser κινητού και από Pc έβγαζε άσχετη σελίδα

http://en.miui.com/forum.php?mod=viewthread&tid=17437&pid=354543&page=1&extra=page%3D1

 

Βρε παιδες μια βοηθεια για το πως γινετε το root ( ποια αρχεια κατεβαζουμε ? τα μετονομαζουμε ? τι γινετε ακριβως ) γιατι προσπαθω αλλα δεν γινετε τιποτα .....

 

 

Ακυρο το πετυχα με την 4η φορα ( κολλαγα μετα απο εκει που βγαζεις την μπαταρια δεν εμπαινε στο twrp )

Edited by villasg

Οδηγός για αγορές από Aliexpress

Xiaomi Mi Max 2 , Xiaomi redmi note 4 pro , Xiaomi redmi note 5 , Teclast T98 4G MT8735P ,

Xiaomi Mibox S , Mecool M8s Pro , Roku express

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά πως ενεργοποιούνται τα λεντάκια ειδοποίησης;

Ρυθμισεις=>LED ειδοποίησης αν εννοεις το μοναδικο led της συσκευης μας.

Αν εννοεις τα τρια κοκκινα (settings,home,back) , δεν θα τα δεις ποτε να αναψουν!:blink:

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα παιδιά!! λέω και εγώ να το πάρω από minideal !! αλλα θέλω να ρωτήσω!! επειδή μπερδεύτηκα!! θέλω να περνώ τις αναβάθμισης και να τις περνα μονο του το τηλέφωνο!! αυτό πως το ζητάω όταν το αγοράσω? Ευχαριστω!!
Link to comment
Share on other sites

Σε γενικές γραμμές δεν δουλεύει σε miui, όποιος το δοκιμάσει να πάρει οπωσδήποτε nandroid backup πρώτα.
To gravitybox και το xposed δουλεύον σε miui. απλά δεν λειτουργουν οι περισσότερες λειτουργίες του gravitybox

 

Μήπως κανεί το ίδιο και στα μηνύματα? Να βγάζει δηλαδή κάποιες συνομιλίες με αριθμό παρόλο που έχεις καταχωρημένη την επαφή ή να σπάει συνομιλίες στα 2?

 

Ρωτάω γιατί τα ίδια προβλήματα είχα στο δικό μου (amoi n828) με επεξεργαστή MTK 6589 και ο συγκεκριμένος παρουσιάζει αυτό το πρόβλημα. Δεν ξέρω αν κουβαλάει το πρόβλημα και ο 6589T.

 

Σε Android 4.2.1 λυνόταν με exposed framework και gravitybox, αλλά δεν ξέρω αν υποστηρίζετε σε miui.

Δεν έχει σχέση ο επεξεργαστής, έχει να κάνει με το ό,τι τα τηλέφωνα ειναι ρυθμισμένα για τους κινεζικούς αριθμούς που ναι μεγαλύτεροι

Υπάρχουν εφαρμογές στο play store που βάζουν αυτόματα το +30 στα νούμερα με μια κίνηση. Σε ένα λεπτό, το πρόβλημα λύνεται

θέμα του mms.apk της Miui λογικά που δεν φτιάχνει με gravity box

Πιο πίσω έχουν αναφερθεί πατσαρισμένα mms.apk που υποστηρίζουν 160 ελληνικούς χαρακτήρες. Ψάξτε τα
Link to comment
Share on other sites

Περίμενα πως και πως μια απάντηση από τον guruStavros2 (πρέπει να το αλλάξεις το nick).

 

Δεν το έχω ψάξει τόσο πολύ το νήμα του Red rice απλά το πρόβλημα μου θύμισε πολύ το δικό μου.

 

Όσο για αυτό που είπα για τον επεξεργαστή με παρέσυρε η περιγραφή στην επιλογή του gravitybox (general Fixes. Contains general MTK6589 specific fixes)

 

Παρεπιπτόντως τα ίδια θέματα συζητιούνται και στο νήμα του mi2s

Edited by panandreas
Link to comment
Share on other sites

Περίμενα πως και πως μια απάντηση από τον guruStavros2 (πρέπει να το αλλάξεις το nick).

 

Δεν το έχω ψάξει τόσο πολύ το νήμα του Red rice απλά το πρόβλημα μου θύμισε πολύ το δικό μου.

 

Όσο για αυτό που είπα για τον επεξεργαστή με παρέσυρε η περιγραφή στην επιλογή του gravitybox (general Fixes. Contains general MTK6589 specific fixes)

Απλά το εβαλε εκει το fix. Το «προβλημα» υπάρχει και σε συσκευές qualcomm των Huawei, Lenovo, ZTE, Xiaomi κλπ, ειναι καθαρά θέμα ρύθμισης

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα

Με ποιο τροπο ( ή με ποια εφαρμογή) θα δηλώσω οτι ολα τα προγραμματα πρεπει να πηγαινουν στην SD και πως θα μεταφερω τις εγκατεστημενες εφαρμογες στην SD ελευθερώνοντας έτσι το χωρο και τη μνημη του τηλεφώνου?

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...