Jump to content

Xiaomi Red Rice (Hongmi)


orlox
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 6,3χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Υπάρχει το link2sd, θα το βρεις στο play store και φυσικά προϋποθέτει να είσαι rooted.

Eυχαριστω ... τη βρηκα την εφαρμογη και την εγκατεστησα.. Η επομενη ερωτηση ειναι σε καρτα sd 8gb ti partion να φτιαξω (μεγεθος, τυπος(fat32, ext3 κλπ) προκειμενου να μεταφερω εφαρμογες με το link2sd?

Link to comment
Share on other sites

Eυχαριστω ... τη βρηκα την εφαρμογη και την εγκατεστησα.. Η επομενη ερωτηση ειναι σε καρτα sd 8gb ti partion να φτιαξω (μεγεθος, τυπος(fat32, ext3 κλπ) προκειμενου να μεταφερω εφαρμογες με το link2sd?

 

fat32 και ext4 τωρα το μεγεθος εσυ ξερεις καλυτερα αναλογος τι θες.

εγω παντος πηρα 32αρα καρτα.

Link to comment
Share on other sites

Ρυθμισεις=>LED ειδοποίησης αν εννοεις το μοναδικο led της συσκευης μας.

Αν εννοεις τα τρια κοκκινα (settings,home,back) , δεν θα τα δεις ποτε να αναψουν!:blink:

 

Το μοναδικό led εννοώ.Στο δικό μου δεν ανάβει με τίποτα.Γι'αυτό ρώτησα.Να υποθέσω ότι είναι δυσλειτουργία της rom;

Link to comment
Share on other sites

Το μοναδικό led εννοώ.Στο δικό μου δεν ανάβει με τίποτα.Γι'αυτό ρώτησα.Να υποθέσω ότι είναι δυσλειτουργία της rom;

 

Δοκίμασες Settings>stock toolkit>Led settings και εξακολουθεί να μη δουλεύει;

Link to comment
Share on other sites

Προσπάθησα χτες να περάσω την τελευταία έκδοση της ROM την stable 13 αλλά μάταια... Προσπαθούσα να βάλω την EN/CN έχοντας την multi 5 αλλά μάταια... τελικά λεω δεν προσπαθώ να βάλω την καινούρια την multi που έβγαλε το miuiandroid και την πήρε κανονικά... έχει κανείς εξήγηση για αυτό; wipe έκανα πάντα πριν την εγκατάσταση παρεπιπτόντως
BORN TO BE AEL
Link to comment
Share on other sites

Προσπάθησα χτες να περάσω την τελευταία έκδοση της ROM την stable 13 αλλά μάταια... Προσπαθούσα να βάλω την EN/CN έχοντας την multi 5 αλλά μάταια... τελικά λεω δεν προσπαθώ να βάλω την καινούρια την multi που έβγαλε το miuiandroid και την πήρε κανονικά... έχει κανείς εξήγηση για αυτό; wipe έκανα πάντα πριν την εγκατάσταση παρεπιπτόντως

 

αφού βγαίνει και η Multi γιατί να βάλεις την άλλη;

 

σου έβγαζε κανένα σφάλμα όταν flashares την stable ;

Link to comment
Share on other sites

έβγαζε assert error όταν πήγαινα να την περάσω... είπα να βάλω την αγγλικοκινέζικη για να έχω αυτόματα τα update αφού έτσι κι αλλιώς στα αγγλικά το έχω το κινητό αλλά... μάταια! τουλάχιστον πέρασε η multi....
BORN TO BE AEL
Link to comment
Share on other sites

έβγαζε assert error όταν πήγαινα να την περάσω... είπα να βάλω την αγγλικοκινέζικη για να έχω αυτόματα τα update αφού έτσι κι αλλιώς στα αγγλικά το έχω το κινητό αλλά... μάταια! τουλάχιστον πέρασε η multi....

 

ναι γιατί η multi μάλλον έχει αλλάξει το όνομα του product.device

θα πρέπει πρώτα να κάνεις disable τον έλεγχο από το zip

Link to comment
Share on other sites

το update script λες στο META INF; το άλλαξα και μετά μου έβγαζε ότι είναι κατεστραμμένο το αρχείο και δεν χτυπούσε καν assert error γιατί δεν ξεκινούσε την αναβάθμιση... έβγαζε (bad)

 

Αυτό δεν εννοείς :

 

assert(getprop("ro.product.device") == "HM2013023" ||

getprop("ro.build.product") == "HM2013023");

BORN TO BE AEL
Link to comment
Share on other sites

το update script λες στο META INF; το άλλαξα και μετά μου έβγαζε ότι είναι κατεστραμμένο το αρχείο και δεν χτυπούσε καν assert error γιατί δεν ξεκινούσε την αναβάθμιση... έβγαζε (bad)

 

Αυτό δεν εννοείς :

 

assert(getprop("ro.product.device") == "HM2013023" ||

getprop("ro.build.product") == "HM2013023");

 

ναι , edit πως το έκανες ; με το κανονικό Notepad ; (αν ναι δεν κάνει )

το άλλαξες πως ; comments το έκανες ; ( #) ή τα έσβησες

 

δεν έχει τύχει να κάνω κάτι τέτοιο , αλλά υποθέτω ότι δεν θέλει sign μετά , παίζει απλά με edit

Link to comment
Share on other sites

Το έκανα μετονομασία σε *.doc το άνοιξα με το word έσβησα τις δυο επίμαχες σειρές και το αποθήκευσα και μετά το επανέφερα το όνομα του σε update script χωρίς το .doc . Όλα αυτά χωρίς να το αποσυμπιέσω απλά με open στο zip
BORN TO BE AEL
Link to comment
Share on other sites

Το έκανα μετονομασία σε *.doc το άνοιξα με το word έσβησα τις δυο επίμαχες σειρές και το αποθήκευσα και μετά το επανέφερα το όνομα του σε update script χωρίς το .doc . Όλα αυτά χωρίς να το αποσυμπιέσω απλά με open στο zip

 

Δεν θέλει ετσι.. θελει ανοιγμα με note++ σβήσιμο, ετσι το εκανα εγω και μετά κλείσιμο(αποθήκευση).. με twrp recovery περναει νομίζω αμέσως..

Xiaomi Mi8 Global 6/128 Xiaomi.eu Dev Rom
Link to comment
Share on other sites

Χθες ήθελα να δω από το κινητό έναν αγώνα από μια σελίδα και μου έβγαζε ένα μήνυμα ότι δεν βρέθηκε η σελίδα (ένα πορτοκάλι τρίγωνο με ένα άσπρο θαυμαστικό ) το δοκίμασα με τρεις διαφορετικούς browser αλλά τίποτα μάλλον κάτι το εμποδίζει να ανοίξει αυτές τις σελίδες αλλά τι? Έχω την αγγλική Ρομ και έχω κάνει και εγκατάσταση το flash player
Link to comment
Share on other sites

Το flash player πως το εκανες εγκατασταση;

Τι προτείνετε (εσείς); Τι πιστεύετε; Τι γίνεται; Οκτώμβρης το Μ να τονίζεται!

Μια πλήρης φόρτιση.

Link to comment
Share on other sites

Από το προηγούμενο κινητό (neo v) το είχα κάνει back up με το τιτανιουμ και το έκανα εγκατάσταση σε αυτό το κινητό λάθος?
Link to comment
Share on other sites

Από το προηγούμενο κινητό (neo v) το είχα κάνει back up με το τιτανιουμ και το έκανα εγκατάσταση σε αυτό το κινητό λάθος?

Δε μου φαινεται λειτουργικος τροπος και απ`οτι ξερω, μονο ο dolphin παιζει flash και αυτο με Patch ή παλιοτερη εκδοση.

Oταν ανοιγεις εναν browser παιζει το youtube?

Τι προτείνετε (εσείς); Τι πιστεύετε; Τι γίνεται; Οκτώμβρης το Μ να τονίζεται!

Μια πλήρης φόρτιση.

Link to comment
Share on other sites

YouTube παίζει μια χαρά. Με τον dolphin που δοκίμασα και αυτός δεν άνοιγε το βίντεο από την συγκεκριμένη σελίδα YouTube όμως έπαιζε μια χαρά

 

Βρήκα μια πιο καινούργια έκδοση του flash player την έκανε εγκατάσταση και τώρα παίζει

Edited by fck23
Link to comment
Share on other sites

Youtube καταλαβες, εννοω μεσα απο τον browser, οχι την εφαρμογη Youtube..

Τι προτείνετε (εσείς); Τι πιστεύετε; Τι γίνεται; Οκτώμβρης το Μ να τονίζεται!

Μια πλήρης φόρτιση.

Link to comment
Share on other sites

Ναι κατάλαβα μέσα από τον browser παίζει το YouTube απλά την συγκεκριμένη σελίδα με τα ματς δεν μπορούσα να δω. Τώρα με μια πιο καινούργια έκδοση του flash player που βρήκα και έκανα εγκατάσταση ανοίγει και τα live stream

 

Μετά από περισσότερο ψάξιμο διαπίστωσα ότι δεν τα ανοίγει όλα οπότε ακυροοοοο

Edited by fck23
Link to comment
Share on other sites

Ναι κατάλαβα μέσα από τον browser παίζει το YouTube απλά την συγκεκριμένη σελίδα με τα ματς δεν μπορούσα να δω. Τώρα με μια πιο καινούργια έκδοση του flash player που βρήκα και έκανα εγκατάσταση ανοίγει και τα live stream

 

Μετά από περισσότερο ψάξιμο διαπίστωσα ότι δεν τα ανοίγει όλα οπότε ακυροοοοο

 

το youtube δεν είναι flash , για αυτό σου παίζει

ποιον broswer χρησιμοποιείς ;

τώρα για live stream τι να σου πω , είναι flash σίγουρα ; γιατί έχει διάφορους τρόπους που θέλουν έξτρα προγράμματα/plugin

Link to comment
Share on other sites

Τι να σου πω δεν ξέρω. Εντάξει δεν έγινε και κάτι απλά χθές ήθελα να δω κάτι και δεν άνοιγε για αυτό ρώτησα. Είχα δοκιμάσει με την μαμά εφορμογη με τον dolphin.απλά έλεγα μήπως έχει κάτι η ρομ μέσα και μπλοκάρει αυτές τις σελίδες Edited by fck23
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

 

Είμαι καινούργιοσ σχετικά στο χώρο τη MIUI και έρχομαι από τη samsung. Έκανα, εξαγωγή στο samsung μου τις επαφές στην SD card . Στη συνέχεια έβαλα την SD στο red rice και έκανα εισαγωγή από την SD όλα τα vcf αρχεία που έφτιαξε το samsung. Μέχρι εδώ όλα ΟΚ.

Σε όλες τις επαφές , στα αναλυτικά τους στοιχεία ( που μπορεί να περιέχουν τηλέφωνα δυο -τρία η καθεμία κλπ) στο κάτω μέριος γράφει :

From the following accout :

Μόνο στο τηλέγωνο χωρίς συγχρονισμό

Θέλω να αποθηκεύσω μία ΝΕΑ επαφή και ΣΩΝΕΙ ΚΑΙ ΚΑΛΑ να την βάλει ότι συγχρονίζεται με το email account μου στο google mail. Υπόψιν ότι έχω απενεργοποιήσει συγχρονισμούς κλπ κλπ γιατί μου έφερνε όλα τις διευθύνσεις email που έχω στο computer της δουλειάς μου στο κινητό και μου τα ανακάτευε με τα τηλέφωνα. Εντάξει θα πει κάποιος : Βάλε να φαίνονται μόνο οι επαφές με αριθμό τηλεφώνου. ΔΕΝ ΘΕΛΩ! Θέω το τηλ. "καθαρό" με τα τηλέφωνα που έχω εισάγει εγώ χειροκίνητα. Αν βάλω κάτι στο τηλ. να μένει στο τηλ. και μόνο εκεί να μην το δω καταλάθος και κάπου αλλού και το σβήσω.

 

Πιστέυω ότι έγινα αντιληπτός . Πώς όμως θα φτιάξω μία νέα επαφή και θα την σώσω ΑΝΕΞΑΡΤΗΤΑ από το google account μου ? Σίγουρα κάπου έχει ρύθμιση και δεν την έχω βρεί ακόμα. Γιατί είνα ΜΛΚία να την φτιάξω στο samsung και να τη στείλω με vcf όπως όλες τις 500+ άλλες.

Ευχαριστώ και sorry αν αυτό που ζητώ είναι κόντρα στην πεπατημένη που θέλει συγχρονισμούς κλπ κλπ. Μιά χαρά κάνει backup τo vcf στην SD.

Όντως, η επιλογή ΤΗΛΕΦΩΝΟ ΜΟΝΟ δεν υπάρχει στην miui.

Μπορείς να τα αποθηκεύεις στο xiaomi account και απλά να έχεις κλειστό το sync,ή ακόμη καλύτερα να κάνεις έναν νέο google λογαριασμό.

καλησπέρα παιδιά!! λέω και εγώ να το πάρω από minideal !! αλλα θέλω να ρωτήσω!! επειδή μπερδεύτηκα!! θέλω να περνώ τις αναβάθμισης και να τις περνα μονο του το τηλέφωνο!! αυτό πως το ζητάω όταν το αγοράσω? Ευχαριστω!!

Πίστεψέ με αυτό δεν είναι το σημαντικότερο που θα αντιμετωπίσεις,και ούτε βγαίνουν πολύ συχνά αναβαθμίσεις.Καλύτερα ζήτα το με multi lang και root για να μην χρειαστείς πολλά απ'την αρχή.

Το μοναδικό led εννοώ.Στο δικό μου δεν ανάβει με τίποτα.Γι'αυτό ρώτησα.Να υποθέσω ότι είναι δυσλειτουργία της rom;

από που το πήρες?

Δε μου φαινεται λειτουργικος τροπος και απ`οτι ξερω, μονο ο dolphin παιζει flash και αυτο με Patch ή παλιοτερη εκδοση.

Oταν ανοιγεις εναν browser παιζει το youtube?

τι είναι αυτά που λες?εγώ έχω τον stock τον firefox και τον Naked και φυσικά παίζουν flash κανονικότατα και οι τρείς.Τον flashplayer από εδώ:

http://get.adobe.com/flashplayer/otherversions/

μερικά streaming videos χρησιμοποιούν άλλα πρότυπα,και μπορεί να μην παίζουν.

Link to comment
Share on other sites

Ωραίος για live stream!

 

----- προσθήκη μηνύματος 7 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Το μοναδικό led εννοώ.Στο δικό μου δεν ανάβει με τίποτα.Γι'αυτό ρώτησα.Να υποθέσω ότι είναι δυσλειτουργία της rom;

Ίσως είναι πρόβλημα της συσκευής ή δυσλειτουργία της rom. Υπάρχει και ένα 2ο Led δίπλα από την front camera το οποίο μου έχει ανάψει μια και μοναδική φορά.. Νομίζω ότι κράτησα το power key πολλά δευτερόλεπτα με κλειστεί συσκευή.. Ήταν κόκκινο μικρότερο από κανονικό Led..<br/>

Edited by jimpet84
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...