Jump to content

[Επίσημο] LG G2 (D802)


athanaso77
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Γεια σας.

Αγόρασα πρόσφατα το G2 d802 από το ebay (Hong Kong). Συγκεκριμένα αυτό

http://www.ebay.com/itm/182113094678

 

Πως μπορώ να τσεκάρω αν είναι όντως ξεκλείδωτο?

Στις επιλογές δικτύου έχει μόνο GSM και WCDMA και όχι LTE.

Η λήψη σήματος δεν είναι όσο καλή ήταν στο προηγούμενο κινητό μου (galaxy ace 2) και ο ήχος δεν είναι πολύ καθαρός.

Πρέπει να περάσω κάποια ευρωπαϊκή rom?

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 22,3χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Γεια σας.

Αγόρασα πρόσφατα το G2 d802 από το ebay (Hong Kong). Συγκεκριμένα αυτό

http://www.ebay.com/itm/182113094678

 

Πως μπορώ να τσεκάρω αν είναι όντως ξεκλείδωτο?

Στις επιλογές δικτύου έχει μόνο GSM και WCDMA και όχι LTE.

Η λήψη σήματος δεν είναι όσο καλή ήταν στο προηγούμενο κινητό μου (galaxy ace 2) και ο ήχος δεν είναι πολύ καθαρός.

Πρέπει να περάσω κάποια ευρωπαϊκή rom?

Ευχαριστώ.

Με τον όρο "ξεκλείδωτο" εννοείς να δουλεύει με όλες τις sim; Αν έβαλες Ελληνική κάρτα και δουλεύει, τότε είναι εντάξει!

Αν έχεις δίκτυο Wind και λογισμικό 4.4.2 λογικά δε θα δεις LTE στις επιλογές, θα πρέπει να βάλεις Lollipop.

Έχει πάντως αναφερθεί κατά καιρούς από πολλά παιδιά το θέμα του "αδυναμου" σήματος. Εγώ πάντως που το έχω 2.5 χρόνια δεν έχω παράπονο. Δεν έχασα ποτέ κλήσεις χωρίς λόγο.

Επίσης είχε αναφερθεί παλαιότερα ότι με rom εκτός Ευρώπης υπήρχαν κάποια θεματακια με το 4G. Και το δικό μου είναι από Χονγκ Κονγκ και έβαλα Ευρωπαϊκή απ' τις πρώτες μέρες! Μετά βέβαια άρχισε να γίνεται χαμός με τις custom rom's :p

Edited by Titarasaudi
Link to comment
Share on other sites

Αφου ειναι ελληνικο μεχρι και g5 θα σου δωσουν αν δεν εχουν:)

Κοίτα το g2 το είχα πάρει 450€ αν μου βγάλουν ένα πιστωτικο σε περίπτωση που δεν έχουν ανταλλακτικά δεν με χαλάει καθόλου

Samsung Galaxy Note 20 Ultra + Huawei gt2

 

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Με τον όρο "ξεκλείδωτο" εννοείς να δουλεύει με όλες τις sim; Αν έβαλες Ελληνική κάρτα και δουλεύει, τότε είναι εντάξει!

Αν έχεις δίκτυο Wind και λογισμικό 4.4.2 λογικά δε θα δεις LTE στις επιλογές, θα πρέπει να βάλεις Lollipop.

Έχει πάντως αναφερθεί κατά καιρούς από πολλά παιδιά το θέμα του "αδυναμου" σήματος. Εγώ πάντως που το έχω 2.5 χρόνια δεν έχω παράπονο. Δεν έχασα ποτέ κλήσεις χωρίς λόγο.

Επίσης είχε αναφερθεί παλαιότερα ότι με rom εκτός Ευρώπης υπήρχαν κάποια θεματακια με το 4G. Και δικό μου είναι από Χονγκ Κονγκ και έβαλα Ευρωπαϊκή απ' τις πρώτες μέρες! Μετά βέβαια άρχισε να γίνεται χαμός με τις custom rom's :p

 

Ευχαριστώ για την απάντηση.

Εννοούσα αν πιάνει όλες τις μπάντες. Έχω 4.4.2 και vodafone.

Δεν είναι τόσο το σήμα που με ενοχλεί όσο η κακή ποιότητα του ήχου. Μιλούσα με κάποιο φίλο μου με καλό σήμα και ούτε αυτός ούτε κι εγώ ακούγαμε πολύ καλά. Αυτό διορθώνεται με αλλαγή rom?

Επίσης δεν ξέρω αν είχε ποτέ κανείς θέμα με το πίσω κουμπί. Εμένα τις μισές φορές που το πατάω δεν ανταποκρίνεται.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για την απάντηση.

Εννοούσα αν πιάνει όλες τις μπάντες. Έχω 4.4.2 και vodafone.

Δεν είναι τόσο το σήμα που με ενοχλεί όσο η κακή ποιότητα του ήχου. Μιλούσα με κάποιο φίλο μου με καλό σήμα και ούτε αυτός ούτε κι εγώ ακούγαμε πολύ καλά. Αυτό διορθώνεται με αλλαγή rom?

Επίσης δεν ξέρω αν είχε ποτέ κανείς θέμα με το πίσω κουμπί. Εμένα τις μισές φορές που το πατάω δεν ανταποκρίνεται.

Έτσι όπως τα ακούω νομίζω σε πρώτη φάση καλά θα ήταν να δοκιμάσεις μια Ευρωπαϊκή rom να δεις πως θα πάει, τουλάχιστον με το 4g! Όσο αφορά την κακή ποιότητα του ήχου δεν ξέρω κατά πόσο θα μπορούσε να διορθωθεί με άλλη rom, όπως επίσης και το θέμα με το πίσω πλήκτρο! Το κακό είναι πως αν αυτά τα θεματάκια και πρόβλημα hardware και χρειαστείς service δυστυχώς δεν έχεις εγγύηση λόγω Χονγκ Κονγκ καταγωγής.

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας.

Αγόρασα πρόσφατα το G2 d802 από το ebay (Hong Kong). Συγκεκριμένα αυτό

http://www.ebay.com/itm/182113094678

 

Πως μπορώ να τσεκάρω αν είναι όντως ξεκλείδωτο?

Στις επιλογές δικτύου έχει μόνο GSM και WCDMA και όχι LTE.

Η λήψη σήματος δεν είναι όσο καλή ήταν στο προηγούμενο κινητό μου (galaxy ace 2) και ο ήχος δεν είναι πολύ καθαρός.

Πρέπει να περάσω κάποια ευρωπαϊκή rom?

Ευχαριστώ.

 

Ξεκλείδωτο είναι έτσι κι αλλιως αφοί σου δίνει επιλογές δικτύου

Για LTE να δουλεύει στα ευρωπαϊκά δίκτυα ξέχνα το. Μονο 3G γιατι εχουν άλλες μπάντες ασιατικές όχι συμβατές

Νομιζω λέγεται TTD LTE αντι FDD LTE που έχουμε εδώ και γι αυτό και η κακή ποιότητα σήματός

Αν μπορείς τσέκαρε το IMEI να δεις για ποια χώρα είναι

Εγώ είχα πάρει ένα απο Κίνα και είχα τα ίδια προβλήματα με το σήμα.

Το IMEI μου έβγαζε ότι ήταν για UAE Εμιράτα

Μετα απο 3 μήνες η οθόνη καπουτ :mad:

Ρομ πέρασε μια F&F ΤΟΥ Κωστή

Link to comment
Share on other sites

Μόλις τσέκαρα το ΙΜΕΙ και γράφει ότι το μοντέλο είναι το d800

http://www.imei.info/?imei=357246051746038

 

Εγώ παρήγειλα το d802 και οι πληροφορίες τηλεφώνου στο android γράφουν ότι είναι το d802.

Παίζει να με κορόιδεψαν? Αν ναι μπορώ να το επιστρέψω?

Link to comment
Share on other sites

Μόλις τσέκαρα το ΙΜΕΙ και γράφει ότι το μοντέλο είναι το d800

http://www.imei.info/?imei=357246051746038

 

Εγώ παρήγειλα το d802 και οι πληροφορίες τηλεφώνου στο android γράφουν ότι είναι το d802.

Παίζει να με κορόιδεψαν? Αν ναι μπορώ να το επιστρέψω?

 

Καλημέρα

Σίγουρα ο πωλητής σε εξαπάτησε γιατί στη σελίδα του προϊόντος παντού αναφέρει ότι πρόκειται για το 802

Ακόμα και τις σωστές μπάντες λειτουργίας :lol:

Τώρα αν θες να το κυνηγήσεις πρέπει να το επιστρέψεις με δικά σου έξοδα και να ανοίξεις dispute στο PayPal και καλά ξεμπερδέματα :worry:

Χοντρικά οι διαφορές εδώ ¨

D800 - AT&T

D801 - T-Mobile

D802 - International

D803 - Canadian

 

Από ότι κατάλαβα οι Κινέζοι πρέπει να αγοράζουν σε τιμή χώμα branded κλειδωμένα τηλέφωνα που δεν είναι πλέον σε κυκλοφορια τα ξεκλειδώνουν με άλλο firmware και τα πουλάνε πάνω απο 100+

Link to comment
Share on other sites

Σίγουρα ο πωλητής σε εξαπάτησε γιατί στη σελίδα του προϊόντος παντού αναφέρει ότι πρόκειται για το 802

Ακόμα και τις σωστές μπάντες λειτουργίας :lol:

Τώρα αν θες να το κυνηγήσεις πρέπει να το επιστρέψεις με δικά σου έξοδα και να ανοίξεις dispute στο PayPal και καλά ξεμπερδέματα

 

μίλησα με τον πωλητή και μου είπε να το στείλω πίσω είτε για αλλαγή είτε για refund.

Τώρα που έμπλεξα ελπίζω να ξεμπλέξω και να μη μου κάνει ο κινέζος τον κινέζο.

 

Κατέβασα και έτρεξα το antutu officer και γράφει ότι είναι όντως το d802 όπως και το info του τηλεφώνου στο android γράφει ότι είναι το 802

το IMEI γράφει ότι είναι το d800

Τσέκαρα το IMEI από άλλο σάιτ και μου γράφει ότι είναι το 802

http://imeidata.net/check?imei=357246051746038

Το ΙΜΕΙ είναι πολύ έγκυρο? Υπάρχει τρόπος να τσεκάρω ποιες συχνότητες έχει το κινητό?

Edited by surveyor81
Link to comment
Share on other sites

μίλησα με τον πωλητή και μου είπε να το στείλω πίσω είτε για αλλαγή είτε για refund.

Τώρα που έμπλεξα ελπίζω να ξεμπλέξω και να μη μου κάνει ο κινέζος τον κινέζο.

 

Κατέβασα και έτρεξα το antutu officer και γράφει ότι είναι όντως το d802 όπως και το info του τηλεφώνου στο android γράφει ότι είναι το 802

το IMEI γράφει ότι είναι το d800

Τσέκαρα το IMEI από άλλο σάιτ και μου γράφει ότι είναι το 802

http://imeidata.net/check?imei=357246051746038

Το ΙΜΕΙ είναι πολύ έγκυρο? Υπάρχει τρόπος να τσεκάρω ποιες συχνότητες έχει το κινητό?

 

Το ΙΜΕΙ είναι μοναδικό χαρακτηριστικο κάθε τηλεφώνου.

Τουλάχιστον έτσι υποτίθεται γιατί οι Κινέζοι κάνουν κάτι ταρζανιες και το αλλάζουν κάποιες φόρες πχ κοίτα σε θέματα που χάνεται το ΙΜΕΙ και πώς να το επαναφέρει

Έκανα και εγώ ένα έλεγχο στο http://lg-phone-firmware.com/index.php?id_mod=36και όντως βγάζει ότι είναι το 802 αλλα...:worry:

 

Version: V30B

Country: BUO/BEIJING UNICOM OPEN(CHINA)

Model: LGD802

 

οπότε δεν μπορείς να πεις ότι σου πουλησε άλλο μοντέλο

Link to comment
Share on other sites

Version: V30B

Country: BUO/BEIJING UNICOM OPEN(CHINA)

Model: LGD802

 

οπότε δεν μπορείς να πεις ότι σου πουλησε άλλο μοντέλο

 

Ευχαριστώ πολύ για τον κόπο σου.

Αυτό τι σημαίνει?

Επηρεάζει το σήμα?

Πως μπορώ να δω ποιες συχνότητες πιάνει το κινητό μου?

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ για τον κόπο σου.

Αυτό τι σημαίνει?

Επηρεάζει το σήμα?

Πως μπορώ να δω ποιες συχνότητες πιάνει το κινητό μου?

 

Από ότι θυμάμαι απο το δικό μου είχε σήμα κανονικά 2G και 3G αλλά όχι 4G

Και αυτο επειδη υποστηριζει κινεζικες μπαντες TTD

https://www.quora.com/What-is-the-difference-between-TD-LTE-and-FDD-LTE

Link to comment
Share on other sites

Από ότι θυμάμαι απο το δικό μου είχε σήμα κανονικά 2G και 3G αλλά όχι 4G

Και αυτο επειδη υποστηριζει κινεζικες μπαντες TTD

https://www.quora.com/What-is-the-difference-between-TD-LTE-and-FDD-LTE

 

Σε ευχαριστώ για τις απαντήσεις σου φίλε....

Κάπου διάβασα στο φόρουμ ότι με κινέζικη rom 4.4.2 που έχει το δικό μου δεν φαίνονται τα δίκτυα LTE.

Θα του περάσω κάποια άλλη rom και ελπίζω να γίνει κάτι...

Θα μεταφερθώ στο δίπλα άρθρο για τις τροποποιήσεις.

Link to comment
Share on other sites

Επισης να αναφερω οτι το κινητο το εχω με 4 4 2 αφου δεν ηρθε ΟΤΑ η αναβαθμιση και 33 μηνες απο τον 9το του 2013 με πολυ σερφαρισμα και τα παντα ολα στην αυτοματη φωτεινοτητα παντα και κιτρινιλες ουδεν τι συμβαινει λοιπον ;
LG G2. +huawei p9 lite +samsung e590+motorola moto g2.Sony xa2 ultra
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά έχω to lg pc suite και το κινητό την 5.0.2. , για αναβαθμιση αναφέρει ότι πρέπει να ελέγξ'ωτην κατασταση Τηλέφωνο. Το κινητό δεν κάνει update ούτε μέσω ΟΤΑ γιατί λέει δεν είναι καταχωρημένο. Το pc suite βλέπει τα πάντα κανονικά. Μήπως φταιει κάτι? σε ένα lg g3 έκανε κανονικά και πήγε στην 6.0
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά έχω to lg pc suite και το κινητό την 5.0.2. , για αναβαθμιση αναφέρει ότι πρέπει να ελέγξ'ωτην κατασταση Τηλέφωνο. Το κινητό δεν κάνει update ούτε μέσω ΟΤΑ γιατί λέει δεν είναι καταχωρημένο. Το pc suite βλέπει τα πάντα κανονικά. Μήπως φταιει κάτι? σε ένα lg g3 έκανε κανονικά και πήγε στην 6.0

Η 5.0.2 είναι η τελευταία. Το κινητό μας δεν θα πάρει την 6.

Link to comment
Share on other sites

επειδή καιρό τώρα χειροτερεύουν

οι dead jones που εχω

 

ποιος έχει αγοράσει φθηνά οθόνη

απο ebay,aliexpress

να μου προτεινει απο που να αγοράσω?

 

μόνος θα την αλλάξω

να πάρου samsung λέου,να σώσ την κεφαλή μ!!,

μα δε μ' αφήνει η htc που έχω στο..ε:Xε..στη ψχ μ!

Link to comment
Share on other sites

επειδή καιρό τώρα χειροτερεύουν

οι dead jones που εχω

 

ποιος έχει αγοράσει φθηνά οθόνη

απο ebay,aliexpress

να μου προτεινει απο που να αγοράσω?

 

μόνος θα την αλλάξω

 

dead jones τι ειναι αυτο ελληνικα;

LG G2. +huawei p9 lite +samsung e590+motorola moto g2.Sony xa2 ultra
Link to comment
Share on other sites

επειδή καιρό τώρα χειροτερεύουν

οι dead jones που εχω

 

ποιος έχει αγοράσει φθηνά οθόνη

απο ebay,aliexpress

να μου προτεινει απο που να αγοράσω?

 

μόνος θα την αλλάξω

 

Την άλλαξα πρόσφατα στο κινητό της μητέρας μου...

Μετά απο μια εβδομάδα ξεκόλλησε απο τη μέση της αριστερής πλευράς έως τη κάτω αριστερή γωνία, σηκώνεται ελαφρά , δουλεύει κανονικά όμως :lol:

Την αγόρασα απο εδώ: http://www.ebay.com/itm/131565757110?_trksid=p2057872.m2749.l2649&ssPageName=STRK%3AMEBIDX%3AIT οπότε θα σου έλεγα να προτιμήσεις κάποιον άλλον

Υπάρχει τρόπος να την κολλήσω πάλι ?

Link to comment
Share on other sites

καλημερα,,δυστηχως και σε μενα ξεκιναει ελαφρος το θεμα της οθονης,,πανω αριστερα υπαρχει στο μεγεθος φακης ελαφρως κιτρινοπω,και τερμα δεξια απο πανω εως κατω σχεδον το ιδιο και ποιο ελαφρο κιτρινο,,δηλ ειναι στο ξεκινημα!! δεν την γλιτωσα!! γνωριζουμε αν υπαρχουν οθονες τωρα για λευκο? παλι θα το στειλω και θα μεινω καμια εβδομαδα χωρις συσκευη μιας και ειμαι απο θεσσαλονικη!!
Link to comment
Share on other sites

καλημερα,,δυστηχως και σε μενα ξεκιναει ελαφρος το θεμα της οθονης,,πανω αριστερα υπαρχει στο μεγεθος φακης ελαφρως κιτρινοπω,και τερμα δεξια απο πανω εως κατω σχεδον το ιδιο και ποιο ελαφρο κιτρινο,,δηλ ειναι στο ξεκινημα!! δεν την γλιτωσα!! γνωριζουμε αν υπαρχουν οθονες τωρα για λευκο? παλι θα το στειλω και θα μεινω καμια εβδομαδα χωρις συσκευη μιας και ειμαι απο θεσσαλονικη!!

 

μόλις παρέλαβα εγώ της γυναίκας μου σήμερα, λευκό το οποίο το είχα στείλει στην περασμένη Δευτέρα. Το κινητό μου το γύρισαν πραγματικά καινούργιο με αλλαγή οθόνης, μπροστινής κάμερα και αλλαγή το πίσω καπάκι. Μπράβο στην procordia πολύ καλή δουλειά. Λογικά πρέπει να έχουν απόθεμα αλλα κάνε ένα τηλέφωνο πρώτα

Samsung Galaxy Note 20 Ultra + Huawei gt2

 

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

μόλις παρέλαβα εγώ της γυναίκας μου σήμερα, λευκό το οποίο το είχα στείλει στην περασμένη Δευτέρα. Το κινητό μου το γύρισαν πραγματικά καινούργιο με αλλαγή οθόνης, μπροστινής κάμερα και αλλαγή το πίσω καπάκι. Μπράβο στην procordia πολύ καλή δουλειά. Λογικά πρέπει να έχουν απόθεμα αλλα κάνε ένα τηλέφωνο πρώτα

 

Να ρωτήσω γιατί άλλαξαν και το πίσω καπάκι;

Φιλικά, Κατερίνα
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...