Jump to content

Sony Xperia Z Ultra


vezyro
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Δες το συνημμενο...

 

Τέλειο. Μπορείς δηλαδή να έχεις ανοικτό τον dialer και ένα παράθυρο των σημειώσεων ας πούμε ;

Τύχη είναι, όταν η ικανότητα συναντά την ευκαιρία

Για αποφυγή παρεξηγήσεων το όνομά μου είναι Αντώνης

Link to comment
Share on other sites

Τέλειο. Μπορείς δηλαδή να έχεις ανοικτό τον dialer και ένα παράθυρο των σημειώσεων ας πούμε ;

 

Φυσικά. Και λόγω της οθοναρας μπορείς να έχεις και τρίτη εφαρμογή άνετα...

γενικά το ατού του zu συγκριτικά πχ με ένα Note είναι ότι λόγω screen estate υποκαθιστά πιο εύκολα την ανάγκη για ένα 7-8ιντσο ταμπλετ...

Link to comment
Share on other sites

Τέλειο. Μπορείς δηλαδή να έχεις ανοικτό τον dialer και ένα παράθυρο των σημειώσεων ας πούμε ;

 

Μόνο 3 επιλογές έχεις, Σημειώσεις, calculator και voice rec

Δεν μπορείς πχ ν εχεις φωτογραφίες και chrome

Επειδή αυτά θυμάμαι με την χρήση που του έκανα αν κάνω λαθος ας με διορθώσουν οι κάτοχοι.

Ο καλύτερος μου φίλος FLEX (9/4/2000 - 19/06/2010).

Θα σε θυμόμαστε για πάντα

Link to comment
Share on other sites

Μόνο 3 επιλογές έχεις, Σημειώσεις, calculator και voice rec

 

Επειδή αυτά θυμάμαι με την χρήση που του έκανα αν κάνω λαθος ας με διορθώσουν οι κάτοχοι.

 

Μπορείς να προσθέσεις κι άλλες από το σχετικό μενού

Link to comment
Share on other sites

Μπορείς να προσθέσεις κι άλλες από το σχετικό μενού

 

Στην εκδοση που είχα εγω με εκείνο το firmware δεν γινοταν εκτος αν δεν το είχα βρει.

 

Οπότε μπραβο στην εταιρια και σε αυτό το κομμάτι έκανε δουλειά.

Ο καλύτερος μου φίλος FLEX (9/4/2000 - 19/06/2010).

Θα σε θυμόμαστε για πάντα

Link to comment
Share on other sites

Μπορείς να προσθέσεις κι άλλες από το σχετικό μενού

 

Dialer και σημειώσεις, γίνεται ;

Τύχη είναι, όταν η ικανότητα συναντά την ευκαιρία

Για αποφυγή παρεξηγήσεων το όνομά μου είναι Αντώνης

Link to comment
Share on other sites

Dialer και σημειώσεις, γίνεται ;

 

Αυτό σιγουρα γινεται. Το ειχα κανει και εγω

Ο καλύτερος μου φίλος FLEX (9/4/2000 - 19/06/2010).

Θα σε θυμόμαστε για πάντα

Link to comment
Share on other sites

Ειναι το λεγομενο small apps! Μπορεις μαλιστα να κατεβασεις τετοιες μικροεφαρμογες απο το google play. Απο καθρεφτη μεχρι μετατροπεα νομισματος..:)

Το εχουμε στο Ζ

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Ειναι το λεγομενο small apps! Μπορεις μαλιστα να κατεβασεις τετοιες μικροεφαρμογες απο το google play. Απο καθρεφτη μεχρι μετατροπεα νομισματος..:)

Το εχουμε στο Ζ

 

Επίσης μπορείς να μετατρέψεις όλα τα widgets σου σε μικροεφαρμογες οπότε υπάρχουν λύσεις για τις περισσότερες εφαρμογές που χρησιμοποιουμε. Πολύ καλή υλοποίηση από τη Σονυ...

Link to comment
Share on other sites

Επίσης μπορείς να μετατρέψεις όλα τα widgets σου σε μικροεφαρμογες οπότε υπάρχουν λύσεις για τις περισσότερες εφαρμογές που χρησιμοποιουμε. Πολύ καλή υλοποίηση από τη Σονυ...

 

Καλες οι μνημες και οι επεξεργαστες αλλα καποια στιγμη πρεπει οι κατασκευαστες να δουλεψουν και στο λειτουργικο.

Φαινεται οτι sony και samsung ειναι στο σωστο δρομο.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Καλημερα το αγορασα και εγω εχθες αλλα εχω να κανω μια ερωτηση. εχθες το βραδυ στο απολυτο σκοταδι στην αριστερη γωνια στο κατω μέρος βγενει καποιο φως απο την οθονη ειναι στα πλαγια και στο πρωτο κόψιμο που κανει το αλουμινιο. το έχουν και τα δικα σας κινητα?
:p
Link to comment
Share on other sites

Καλημερα το αγορασα και εγω εχθες αλλα εχω να κανω μια ερωτηση. εχθες το βραδυ στο απολυτο σκοταδι στην αριστερη γωνια στο κατω μέρος βγενει καποιο φως απο την οθονη ειναι στα πλαγια και στο πρωτο κόψιμο που κανει το αλουμινιο. το έχουν και τα δικα σας κινητα?

 

Αυτό που είχα εγώ δεν είχε τέτοιο πρόβλημα. Μου θυμίζει το λεγόμενο bleeding των ipad. Ανέβασε καμιά φώτο να δούμε Δημήτρη.

 

Από mediamarkt το τσίμπησες;

Ο καλύτερος μου φίλος FLEX (9/4/2000 - 19/06/2010).

Θα σε θυμόμαστε για πάντα

Link to comment
Share on other sites

Ναι απο media markt. Θα το ανεβασω. Δεν μου κανει αυτο που εκανε στο ipad φαντασου σαν να βγενει το φως αναμεσα απο την εγκοπη του αλουμινιου στα πλαγια. αρα για βγενει το φως απο εκει φοβαμε οτι θα μπαινει και το νερο
:p
Link to comment
Share on other sites

Ναι απο media markt. Θα το ανεβασω. Δεν μου κανει αυτο που εκανε στο ipad φαντασου σαν να βγενει το φως αναμεσα απο την εγκοπη του αλουμινιου στα πλαγια. αρα για βγενει το φως απο εκει φοβαμε οτι θα μπαινει και το νερο

 

Αφου ειναι απο mediamarkt αύριο πήγαινε το να παρεις αλλο. Σε αυτά το mediamarkt ειναι το καλυτερο.

Ο καλύτερος μου φίλος FLEX (9/4/2000 - 19/06/2010).

Θα σε θυμόμαστε για πάντα

Link to comment
Share on other sites

Ναι απο media markt. Θα το ανεβασω. Δεν μου κανει αυτο που εκανε στο ipad φαντασου σαν να βγενει το φως αναμεσα απο την εγκοπη του αλουμινιου στα πλαγια. αρα για βγενει το φως απο εκει φοβαμε οτι θα μπαινει και το νερο

 

Πήγαινε άλλαξε το τώρα . Είναι bleeding.

Και μια ερώτηση. Χωράει σε τσέπη υφασματινου παντελονιού ;

Τύχη είναι, όταν η ικανότητα συναντά την ευκαιρία

Για αποφυγή παρεξηγήσεων το όνομά μου είναι Αντώνης

Link to comment
Share on other sites

Βρήκα το πρώτο bug της συσκευής.

Αν απενεργοποιησετε την εξοικονόμηση ενέργειας για την οθόνη (βελτιστοποιηση οπίσθιου φωτισμού) όταν κλείνετε και ανοίγετε τη συσκευή κάποιες φορές αργεί να μπουταρει η συσκευή.

Το πιστοποίηση στη συσκευή μου και σε αυτή φίλου, ενώ βρήκα και την αντίστοιχη αναφορά στο xda. Μικρό το κακό, καθώς αν περιμένετε 20 δευτερόλεπτα εκκινεί κανονικά, αλλά αξίζει να αναφερθεί σαν το πρώτο bug που έχει καταγραφεί για το z ultra.

Link to comment
Share on other sites

 

Το επιστρεφεις πισω και παίρνεις καινούργιο.

OnePlus 9 Pro - OnePlus 8T

 

Link to comment
Share on other sites

Βρήκα το πρώτο bug της συσκευής.

Αν απενεργοποιησετε την εξοικονόμηση ενέργειας για την οθόνη (βελτιστοποιηση οπίσθιου φωτισμού) όταν κλείνετε και ανοίγετε τη συσκευή κάποιες φορές αργεί να μπουταρει η συσκευή.

Το πιστοποίηση στη συσκευή μου και σε αυτή φίλου, ενώ βρήκα και την αντίστοιχη αναφορά στο xda. Μικρό το κακό, καθώς αν περιμένετε 20 δευτερόλεπτα εκκινεί κανονικά, αλλά αξίζει να αναφερθεί σαν το πρώτο bug που έχει καταγραφεί για το z ultra.

 

- Το διαβάζω εδώ και 2-3 μέρες αυτό .... και εχθές το απόγευμα έκανα και τρίτη δοκιμή σε άλλη αλυσίδα ,δοκίμασα επίσης τη συγκεκριμένη ρύθμιση (ενεργοποίηση - απενεργοποίηση εξοικονόμισης ενέργειας) και απλά σκοτείνιαζε για 2-3 δεύτερα η οθόνη και μετά επανερχόταν. Μήπως είναι κάτι άλλο;

 

- Επίσης από δοκιμές ξένων ,δεν ακούγονται τα καλύτερα για την μπαταρία!! Κάποιος δοκιμαστής σε εκτενή παρουσίαση, μιλά για 2 ώρες οθόνη στην καλύτερη περίπτωση;!! Και γενικά σε όσα reviews έχω διαβάσει και δει ... όλοι αρνητικοί με την μπαταρία τον ήχο και την φωτογραφική ,η οποία από δείγματα που είδα ροζίζει κάπως; ... επίσης το λειτουργικό είναι λίγο φτωχό στα μενού ,δεν έχει την πληθώρα επιλογών της σαμμυ ας πούμε ... επισημαίνεται και αυτό από τους ξένους ... π.χ ο dialer μου δείχνει αρκετά φτωχός .. ή κάνω λάθος ;

 

... Παρ' όλα αυτά θα ήθελα ένα μαύρο κι αν βρω την ευκαιρία θα το πάρω!

 

- Ο φίλος από πάνω είδα ότι έχει διαρροή φωτός από την γωνία; ανάμεσα στον αρμό του περιμετρικού μπέζελ, στο σημείο που ενώνονται τα δύο κομμάτια; κρίμα!!

- Stathis -
Link to comment
Share on other sites

- Το διαβάζω εδώ και 2-3 μέρες αυτό .... και εχθές το απόγευμα έκανα και τρίτη δοκιμή σε άλλη αλυσίδα ,δοκίμασα επίσης τη συγκεκριμένη ρύθμιση (ενεργοποίηση - απενεργοποίηση εξοικονόμισης ενέργειας) και απλά σκοτείνιαζε για 2-3 δεύτερα η οθόνη και μετά επανερχόταν. Μήπως είναι κάτι άλλο;

 

- Επίσης από δοκιμές ξένων ,δεν ακούγονται τα καλύτερα για την μπαταρία!! Κάποιος δοκιμαστής σε εκτενή παρουσίαση, μιλά για 2 ώρες οθόνη στην καλύτερη περίπτωση;!! Και γενικά σε όσα reviews έχω διαβάσει και δει ... όλοι αρνητικοί με την μπαταρία τον ήχο και την φωτογραφική ,η οποία από δείγματα που είδα ροζίζει κάπως; ... επίσης το λειτουργικό είναι λίγο φτωχό στα μενού ,δεν έχει την πληθώρα επιλογών της σαμμυ ας πούμε ... επισημαίνεται και αυτό από τους ξένους ... π.χ ο dialer μου δείχνει αρκετά φτωχός .. ή κάνω λάθος ;

 

... Παρ' όλα αυτά θα ήθελα ένα μαύρο κι αν βρω την ευκαιρία θα το πάρω!

 

- Ο φίλος από πάνω είδα ότι έχει διαρροή φωτός από την γωνία; ανάμεσα στον αρμό του περιμετρικού μπέζελ, στο σημείο που ενώνονται τα δύο κομμάτια; κρίμα!!

 

- οχι, για να δεις αυτο που αναφερω πρεπει να κανεις επανεκκινηση της συσκευης μετα την απο-επιλογη της ρυθμισης. τοτε, στην εκκινηση, η συσκευη καθυστερει απλα να μπουταρει περιπου 30 δευτερολεπτα. τιποτα αλλο (ηδη η σονυ ειναι ενημερη και στην επομενη αναβαθμιση εχει δεσμευτει να το φτιαξει)

- 2 ωρες? οχι βεβαια, για ακομη μια φορα μου πιστοποιεις το λογο που δοκιμαζω μονος μου μια συσκευη και ποτε δε βασιζομαι σε οσα γραφουν τα "εγκριτα" sites ανα τον κοσμο (4:15 ωρες χτες με εξαντλητικη χρηση, την εφαρμογη smart cover ενεργη που καταναλωνει ακατασχετα ενεργεια και τη μπαταρια αστρωτη... τι εννοεις φτωχο? δεν εχω βρει κατι απο τα βασικα που θα ηθελα να υπαρχει και δεν το βρηκα. Ισα ισα, που ακριβως επειδη ο launcher ειναι κοντα στον stock ειναι παναλαφρος και χωρις ιχνος lag...

Τη φωτογραφικη δεν την εχω δοκιμασει καθολου ακομα και θελω κι εγω να δω με την πρωτη ευκαιρια τις επιδοσεις της.

Edited by v@gelis
Link to comment
Share on other sites

Σορρυ που επεμβαινω παιδια αλλα 1) συμφωνω 100% με τον Βαγγελη για τα οσα "ωραια" εχουν γραφτει κατα καιρους απο διαφορα sites για παρα πολλες συσκευες τα οποια ειναι πληρως ανυποστατα. Πλεον αν δεν μπορω να κρατησω μια συσκευη και να την δοκιμασω, διαβαζω μονο απο χρηστες κριτικες!

2) σας παρακαλω ανεβαστε δειγματα της καμερας στο thread που υπαρχει για τα xperia για να τις βλεπουμε ολοι!

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

 

Εγώ νόμιζα ότι το bleeding ήτανμμέσα στην οθόνη αλλά και αυτό που βλέπω δεν αλλάζει την ουσία. Πρέπει να το πας γι ααλλαγή.

Τύχη είναι, όταν η ικανότητα συναντά την ευκαιρία

Για αποφυγή παρεξηγήσεων το όνομά μου είναι Αντώνης

Link to comment
Share on other sites

- Το διαβάζω εδώ και 2-3 μέρες αυτό .... και εχθές το απόγευμα έκανα και τρίτη δοκιμή σε άλλη αλυσίδα ,δοκίμασα επίσης τη συγκεκριμένη ρύθμιση (ενεργοποίηση - απενεργοποίηση εξοικονόμισης ενέργειας) και απλά σκοτείνιαζε για 2-3 δεύτερα η οθόνη και μετά επανερχόταν. Μήπως είναι κάτι άλλο;

 

- Επίσης από δοκιμές ξένων ,δεν ακούγονται τα καλύτερα για την μπαταρία!! Κάποιος δοκιμαστής σε εκτενή παρουσίαση, μιλά για 2 ώρες οθόνη στην καλύτερη περίπτωση;!! Και γενικά σε όσα reviews έχω διαβάσει και δει ... όλοι αρνητικοί με την μπαταρία τον ήχο και την φωτογραφική ,η οποία από δείγματα που είδα ροζίζει κάπως; ... επίσης το λειτουργικό είναι λίγο φτωχό στα μενού ,δεν έχει την πληθώρα επιλογών της σαμμυ ας πούμε ... επισημαίνεται και αυτό από τους ξένους ... π.χ ο dialer μου δείχνει αρκετά φτωχός .. ή κάνω λάθος ;

 

 

... Παρ' όλα αυτά θα ήθελα ένα μαύρο κι αν βρω την ευκαιρία θα το πάρω!

 

- Ο φίλος από πάνω είδα ότι έχει διαρροή φωτός από την γωνία; ανάμεσα στον αρμό του περιμετρικού μπέζελ, στο σημείο που ενώνονται τα δύο κομμάτια; κρίμα!!

Αυτό με την μπαταρία φίλε μου δεν υφίσταται, το διάγραμμα μου απ την πρώτη φόρτιση είναι πιο πάνω, αν και λογικά θα το είδες, σε 2-3 μέρες θα κάνω το επόμενο και θα ανεβάσω πάλι τα αποτελέσματα... Πάντως να είσαι σίγουρος πως 2 ώρες μόνο που διάβασες είναι αστείο και δεν υπάρχει.

Πάμε τώρα στην φωτογραφία, σίγουρα η κάμερα του ultra δεν διεκδικεί δάφνες όμως δεν είδα να ροζίζει ίσα ίσα που την μέρα είναι καθαρές -http://img9.imageshack.us/img9/4577/u30w.jpg

http://img13.imageshack.us/img13/9624/g292.jpg

το μενού του μπορεί να μην έχει την πληθώρα που έχει της Sam αλά φτωχό δεν το λες, έχει αρκετά πράγματα, μην ξεχνάς όμως ότι δεν έχει και τα λαγκ που έχει ο TW και ειδικά ο dialer, οπότε μια χαρά προτιμώ των λίγο πιο λιτό dialer της Sony με το πολύ πιο όμορφο και καλαίσθητο Ui.

Η συσκευή είναι πανέμορφη και με τρομερή ποιότητα κατασκευής, απίστευτα λεπτή και ελαφριά σχετικά με το μέγεθός της.

Στα + του μενού που λέγαμε είναι και το Stamina Mode αν θυμάμαι καλά κάτι ανάλογο δεν έχει η Samsung, επίσης ο launcher εκμεταλλευεται περισσότερο χώρο στην home screen πράγμα πολύ βασικό για κάποιους που θέλουν στοκ launcher.

Κάποιος φίλος ρώτησε αν χωράει σε τσέπη υφασματινου παντελονιού σε 3 το δοκίμασα και στα δύο με βαθιά τσέπη μπήκε άνετα, στο άλλο με μια κάπως ρηχή τσέπη προεξέχει η γωνία της συσκευής.

Στα + το ότι είναι αδιάβροχο, εγώ το βάζω κάτω από την βρύση και το μπανιαρω και γουστάρω.

Το τηλέφωνο είναι εξερετικο παιδιά και για όσους δεν έχουν θέμα με το μέγεθός συστήνεται ανεπιφύλακτα, αξίζει τα λεφτά του.

giphy.gif
Link to comment
Share on other sites

Ωραιος ο Χαρης, περιεγραψε σωστα τις πρωτες εντυπωσεις απο τη συσκευη.

Χαρη, ετοιμασου να κατεβασουμε το dpi της συσκευης και να παμε σε tablet ui γιατι αυτη η οθονη δεν ειναι για phone ui :lol:

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Sony Xperia Z Ultra

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...