Jump to content

Sony Xperia Z Ultra


vezyro
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

@konstantinoslp

Δε διαφωνω, οπως τα λες ειναι. Κι εγω πιθανως καποια στιγμη θα το ρουταρω για καποιες ευκολιες που δεν εχω τωρα, αλλα για την ωρα (και για καιρο) θα το απολαυσω καθαρο, χωρις κανενα απολυτως πειραγμα μιας και δουλευει υποδειγματικα...

 

Εντυπωσεων συνεχεια:

Για την ποιοτητα κατασκευης τα ειπαμε, δεν υπαρχει λογος να προσθεσουμε κατι αλλο. Μαζι με το htc one ειναι με διαφορα οι πιο ποιοτικα φτιαγμενες συσκευες του εμποριου . Μαλιστα ειναι ακομα καλυτερα φτιαγμενο απο το μικρο αδερφακι του Ζ, καθως περιφερειακα (και στις ταπες) χρησιμποιειται αλουμινιο και προσιδει μαζι με το γυαλι κορυφαια αισθηση πολυτελειας.

Απο εκει και περα θα συμφωνησω οτι εργονομικα υστερει σε σχεση με αλλες στρογγυλεμενες στα ακρα συσκευες και το grip δεν ειναι οπως θα επρεπε. Προσωπικα χρησιμοποιω με rock flip type ηδη, που βελτιωνει κι αλλο το κρατημα και σκοπευω μελλοντικα να χρησιμοποιησω aluminium bumper και screen protector εμπρος - πισω. Βεβαια, το τετραγωνισμενο σχημα του του στερει αφενος εργονομικα προτερηματα, αλλα απο την αλλη του προσδιδει κορυφαιο παρουσιαστικο.

 

Επισης, οι κατοχοι δοκιμαστε κατα τη συνομιλια να επιλεξετε την επιλογη "ισοσταθμιστης" και απο εκει "εντονο" για να αποκτησει η φωνη του συνομιλητη περισσοτερα πριμα και να ελαττωθουν τα μπασα. Ετσι θα εχετε πεντακαθαρο ηχο (πολυ ωραιες λεπτομερειες απο τη σονυ). Επισης υπαρχει κι η λειτουργια επιλογης αργου ρυθμου για τη φωνη του συνομιλητη και αυτο αν μη τι αλλο προκαλει γελιο (ενω μπορει να φανει και χρησιμο αν μιλατε με καποιον που μιλα αρκετα γρηγορα και η συνομιλια καθισταται δυσνοητη).

Το σημα (gsm) της συσκευης με εχει αφησει αναυδο. Εκπληκτικη ληψη, απο τις καλυτερες σε οσα κινητα εχω πιασει μεχρι σημερα. Απομενει να τσεκαρω τι SAR εχει με αυτο το αποτελεσμα...

 

@moderators

καλο ειναι να βγει η σημανση "προς κυκλοφορια" αφου πωλειται κανονικα πλεον επισημα και στη χωρα μας απο πολλους μεταπωλητες της σονυ...

 

Και επισης ενα avatar παρακαλω.

KNIGHT RIDER

One man can make a difference

Link to comment
Share on other sites

Κρίμα πάντως γιατί όπως φαίνεται η συσκευή δεν είναι καθόλου εμπορική και όποιος την αγοράζει μάλλον την παντρεύεται.

Ας ελπίσουμε να πέσει η τιμή της σύντομα μήπως ο κόσμος δώσει την προσοχή που αξίζει σε ένα τέτοιο εργαλείο.

Ο καλύτερος μου φίλος FLEX (9/4/2000 - 19/06/2010).

Θα σε θυμόμαστε για πάντα

Link to comment
Share on other sites

Δε συνηθιζω να ασχολουμαι με benchmarks αλλα με το συγκεκριμενο εμεινα εντυπωσιασμενος.

Η συσκευη ειναι πραγματικα τερας :

http://i42.tinypic.com/2rhoguq.jpg

 

ΥΓ Δεν υπαρχει τροπος ακομα για screenshot χωρις root στο Z Ultra...

Link to comment
Share on other sites

 

ΥΓ Δεν υπαρχει τροπος ακομα για screenshot χωρις root στο Z Ultra...

Volume down + power button;)

OnePlus 9 Pro - OnePlus 8T

 

Link to comment
Share on other sites

Volume down + power button;)

 

Αλεξ αν δεν ηξερα τον συνδυασμο καλυτερα να επαιρνα κανα μηλο και να αποσυρθω απο τους... αγωνιστικους χωρους :lol:

Δεν παιζει προφανως αυτος ο συνδυασμος (αγνωστο γιατι)...

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν για την συσκευή οτι κ να πω θα ειναι λιγο,με κάλυψε ο Βαγγελης :)

 

Εργαλείο κτηνος -πίσω κ σας εφαγα σαμσουγκακιδες :lol::lol:

http://img801.imageshack.us/img801/4755/ayi8.png

giphy.gif
Link to comment
Share on other sites

Αλεξ αν δεν ηξερα τον συνδυασμο καλυτερα να επαιρνα κανα μηλο και να αποσυρθω απο τους... αγωνιστικους χωρους :lol:

Δεν παιζει προφανως αυτος ο συνδυασμος (αγνωστο γιατι)...

 

Προφανώς κάποια πατάτα της Sony αλλιώς δεν εξηγείται.

Το έχει στο DNA της μια πατάτα θα βγάλει στάνταρ στις συσκευές της :lol:

 

Ampelift:Χάρη τρομερό το σκορ να φανταστείς στο ZL 20300 με 20500 μέγιστο πιάνω :blink:

Δείχνει τα δόντια του ο snap 800

OnePlus 9 Pro - OnePlus 8T

 

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν για την συσκευή οτι κ να πω θα ειναι λιγο,με κάλυψε ο Βαγγελης :)

 

Εργαλείο κτηνος -πίσω κ σας εφαγα σαμσουγκακιδες :lol::lol:

http://img801.imageshack.us/img801/4755/ayi8.png

 

Χαρη ωρε τι θηριο ειναι αυτο????? :lol::wacko::!::!:

@alextrela

Αλεξ μακαρι να ειναι αυτη η πατατα της Σονυ. Η συσκευη για την ωρα δειχνει αψεγαδιαστη...

Link to comment
Share on other sites

Απο μπαταρία τι λεει; Πόσες ώρες βγάζει ανοιχτή οθόνη;
:shoot: Galaxy s10e - Apple AirPods - Gear s3 watch !
Link to comment
Share on other sites

Απο μπαταρία τι λεει; Πόσες ώρες βγάζει ανοιχτή οθόνη;

 

Στην πρωτη φορτιση ειμαστε ακομα, με πολυ ανορθοδοξη χρηση και αστρωτη μπαταρια. Οποτε μετα απο λιγες μερες θα εχουμε σωστη εκτιμηση. για την ωρα μπορω να υποθεσω οτι θα παιξουμε στις 6 ωρες ανοιχτη οθονη...

Link to comment
Share on other sites

Στην πρωτη φορτιση ειμαστε ακομα, με πολυ ανορθοδοξη χρηση και αστρωτη μπαταρια. Οποτε μετα απο λιγες μερες θα εχουμε σωστη εκτιμηση. για την ωρα μπορω να υποθεσω οτι θα παιξουμε στις 6 ωρες ανοιχτη οθονη...

 

Αν πιάνει 6ωρο θα ναι πολύ καλά ;)

:shoot: Galaxy s10e - Apple AirPods - Gear s3 watch !
Link to comment
Share on other sites

Αν πιάνει 6ωρο θα ναι πολύ καλά ;)

Λοιπόν πρώτη φόρτιση αποτελέσματα -

Φωτεινότητα στο 100%

4g - ανοιχτό συνεχώς.

WIFI - ανοιχτο

κλήσεις - περίπου 1 ωρα κ 30 λεπτά.

Browsing - αρκετο .

Whatsapp/ Viber - σχεδόν ολη την ωρα με αδελφό μου λογο νοσοκομείου .

Και επισεις 6-7 συγχρονισμοι να τρέχουν.

Οπότε έχουμε -

http://imageshack.us/a/img21/5317/hm43.png

http://imageshack.us/a/img834/9195/xrs6.png

Edited by ampelift
giphy.gif
Link to comment
Share on other sites

Με 4G υπολόγισε ότι είσαι μια ώρα κάτω χάρη. Βαλε και την αστρωτη μπαταρία και την ανορθόδοξη χρήση (συμπεριλαμβανομενου και του 100% brightness που παίζεις εσυ) και δίνω 5, 5 ώρες και μελλοντικα με κάνα καλό kernel κοντά στις 6...
Link to comment
Share on other sites

Πετάχτηκα στο mediamarkt του Ρέντη και η τιμή του είναι 699.

 

Ρώτησα τα παιδιά εκεί τι τρέχει με τις τιμές και μου έδειξαν στο pc όλα τα καταστήματα.

 

mediamarkt Περιστερίου τιμή 749€

Mediamarkt Ρεντη τιμή 699€

Mediarkt Αλίμου τιμή 649€

 

Μου εξήγησαν ότι είναι διαφορετικά καταστήματα και συμβαίνει πολλές φορές αυτή η διαφορά της τιμής αλλά μου είπε ότι μπορούν να μου το πουλήσουν 649€ και εκείνοι σε άτοκες δόσεις με visa.

 

Επίσης η συσκευασία που είδα έχει μέσα και θήκη δερμάτινη (λευκή στο λευκό και μαύρη στο μαύρο).

 

Τα παιδιά που το πήρατε από expansys έχει θήκη μέσα; το βίσμα κάνει για τις Ελληνικές πρίζες ή δινουν το αγγλικό φις; Το κομμάτι που είχα εγώ το c6602 δεν είχε θήκη μέσα, η συσκεασία ήταν αρκετά μικρότερη και φυσικά το βίσμα το αγγλικό.

 

Επίσης το βίσμα στο mediamarkt ήταν κανονικά το Ελληνικό και τα παιδιά εκεί μου είπαν ότι τα κινητά ειναι απο sony hellas.

Ο καλύτερος μου φίλος FLEX (9/4/2000 - 19/06/2010).

Θα σε θυμόμαστε για πάντα

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν πρώτη φόρτιση αποτελέσματα -

Φωτεινότητα στο 100%

4g - ανοιχτό συνεχώς.

WIFI - ανοιχτο

κλήσεις - περίπου 1 ωρα κ 30 λεπτά.

Browsing - αρκετο .

Whatsapp/ Viber - σχεδόν ολη την ωρα με αδελφό μου λογο νοσοκομείου .

Και επισεις 6-7 συγχρονισμοι να τρέχουν.

Οπότε έχουμε -

http://imageshack.us/a/img21/5317/hm43.png

http://imageshack.us/a/img834/9195/xrs6.png

 

Αυτά είναι.. Κανονικό λιωσιμο και έβγαλε 4ωρο.. Το Ζ με τέτοια χρήση στα 2 30 θα έκλεινε :p

 

 

Με 4G υπολόγισε ότι είσαι μια ώρα κάτω χάρη. Βαλε και την αστρωτη μπαταρία και την ανορθόδοξη χρήση (συμπεριλαμβανομενου και του 100% brightness που παίζεις εσυ) και δίνω 5, 5 ώρες και μελλοντικα με κάνα καλό kernel κοντά στις 6...

 

Πάρα πολύ καλά αποτελέσματα πραγματικά..

Edited by dimitrissa
:shoot: Galaxy s10e - Apple AirPods - Gear s3 watch !
Link to comment
Share on other sites

Βρε παιδιά, υπάρχει καμιά θήκη σαν την flip του Νοτε που να έχει και ενσωματωμένο πενάκι ;Γιατί δεν λέει να ψάχνεις κάθε τόσο για μολύβια και στυλό.

Τύχη είναι, όταν η ικανότητα συναντά την ευκαιρία

Για αποφυγή παρεξηγήσεων το όνομά μου είναι Αντώνης

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδη αν το Ζ ultra με τέτοια χρήση έχει αυτήν την αυτονομία τοτε το Z1 σε 5αρα οθόνη πόσο θα εχει:confused:

OnePlus 9 Pro - OnePlus 8T

 

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδη αν το Ζ ultra με τέτοια χρήση έχει αυτήν την αυτονομία τοτε το Z1 σε 5αρα οθόνη πόσο θα εχει:confused:

 

Από βδομάδα που θα το έχω στα χέρια μου θα σου πω από πρώτο χέρι. Τρίτη - Τετάρτη λογικά παραλαμβάνω

Ο καλύτερος μου φίλος FLEX (9/4/2000 - 19/06/2010).

Θα σε θυμόμαστε για πάντα

Link to comment
Share on other sites

Από βδομάδα που θα το έχω στα χέρια μου θα σου πω από πρώτο χέρι. Τρίτη - Τετάρτη λογικά παραλαμβάνω

 

Ωραία περιμένουμε με ανυπομονησία :)

Αν είναι να έχω διπλάσια αυτονομία απο το ZL μου ίσως κάνω τα στραβά ματιά για τις διαστάσεις του και το γυαλί του,διότι για την φωτεινότητα του διαβάζω πολυ θετικα απο το gsmarena.

OnePlus 9 Pro - OnePlus 8T

 

Link to comment
Share on other sites

Ωραία περιμένουμε με ανυπομονησία :)

Αν είναι να έχω διπλάσια αυτονομία απο το ZL μου ίσως κάνω τα στραβά ματιά για τις διαστάσεις του και το γυαλί του,διότι για την φωτεινότητα του διαβάζω πολυ θετικα απο το gsmarena.

 

Κοίτα αν σκεφτείς αυτά που γράφουν τα παιδιά για το ultra ότι είναι σφαίρα (τα ίδια ήταν και αυτό που είχα και εγώ το 3G αν και μικρολαγκάκια τα είχα δει με το πρώιμο λογισμικό) το z1 με το ίδιο hardware θα έχει τις ίδιες επιδόσεις. Επομένως με τη μειωμένη κατανάλωση λόγω μεγέθους της οθόνης η αυτονομία θα είναι πολύ καλή. Ειδικά κιόλας με τα 580€ που βγαίνει από το expansys με εταιρικό αφμ και δώρο το ρολογάκι είναι μια εξαιρετική πρόταση αλλά συνέχεια στο νήμα του z1. Εδώ είναι ultra

Ο καλύτερος μου φίλος FLEX (9/4/2000 - 19/06/2010).

Θα σε θυμόμαστε για πάντα

Link to comment
Share on other sites

Βρε παιδιά, υπάρχει καμιά θήκη σαν την flip του Νοτε που να έχει και ενσωματωμένο πενάκι ;Γιατί δεν λέει να ψάχνεις κάθε τόσο για μολύβια και στυλό.

 

Χρησιμοποιησα αρκετα μολυβι για να δοκιμασω την αποκριση. Ειναι πολυ καλη, χωρις να ειναι ομως Wacom. Σε αυτο που υστερει αρκετα ειναι το palm rejection που φυσικα εδω δεν υφισταται, οποτε πρεπει να προσεχεις να μην ακουμπησεις το χερι σου στην οθονη καθως γραφεις.

Ηδη δοκιμασα τις πιο δημοφιλεις εφαρμογες για pim και παιζουν ολες αψογα στο zu, οποτε στα θετικα αυτο το κομματι.

ψαχνω καλα screen protector για εμπρος και πισω και θα παραγγειλω ενα aluminium bumper και θα δουλεψω ετσι, για να μην κρυψω τη φανταστικη αισθηση του γυαλιου στο χερι...

Link to comment
Share on other sites

Προς Βαγγέλη και λοιπούς χρήστες. Κάτι ανάλογο με το multi window του Νοτε 2 υπάρχει στο Z Ultra;

Τύχη είναι, όταν η ικανότητα συναντά την ευκαιρία

Για αποφυγή παρεξηγήσεων το όνομά μου είναι Αντώνης

Link to comment
Share on other sites

Προς Βαγγέλη και λοιπούς χρήστες. Κάτι ανάλογο με το multi window του Νοτε 2 υπάρχει στο Z Ultra;

Οχι φίλε μου αυτο είναι feature της Samsung, τωρα αν αργότερα ελέω xda μπει σε κάποια custom ποιος ξέρει .

giphy.gif
Link to comment
Share on other sites

Προς Βαγγέλη και λοιπούς χρήστες. Κάτι ανάλογο με το multi window του Νοτε 2 υπάρχει στο Z Ultra;

 

Δες το συνημμενο...

 

Ειδα ενα 4Κ βιντεο πριν λιγο. Οτι και να πω ειναι λιγο για την αποδοση της οθονης. Με μια λεξη: εκπληκτικη, ο,τι καλυτερο για πολυμεσα!!!

Edited by zxr
Συνένωση συνεχόμενων μηνυμάτων - Για επεξεργασία/διόρθωση/προσθήκη στοιχείων σε υπάρχον πατάμε το κουμπί "Τροποποίηση" ή κάνουμε χρήση της "Πολλαπλής παράθεσης"
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Sony Xperia Z Ultra

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...