Jump to content

Sony Xperia Z Ultra


vezyro
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

- Σήμερα το είδα και ασχολήθηκα λίγο μαζί του σε μεγάλη αλυσίδα ηλεκτρικών και τηλεφωνίας!

- Η τιμή αυτού 649€ !!! .... περίεργο και είχα την εντύπωση οτι θα έπιανε κανά 750άρι!!!!

 

- Μου άρεσαν η απόδοση της οθόνης στην εμφάνιση των χρωμάτων στις φώτος- βιντεο και τα ποπ-απς χρηστικά utilities που θα ήθελα να είχα και στο μεγα! ... επίσης παρατήρησα πολύ ομαλή κύληση μεταξύ των οθονών!! Δεν υπήρχε σύνδεση να δοκιμάσω τον browser, κρίμα! Η τιμή του 649€, καλή για νέο προιον κορυφέας τεχνολογίας.

- Δεν μου άρεσε ο ήχος (αρκετά αποδεκτός .. ποιός ξέρει τι απόδοση θα έχει το ακουστικό;; ) ...,καθώς και η έλλειψη φλάς για κάποιον που θα θέλει να τραβήξει μια νυχτερινή φώτο;;!! Επίσης το πιάσιμο δεν είναι και ότι πιο ευχάριστο καθώς και τα μικρά λόγω ανάλυσης εικονίδια!!!

 

- Θα πρότεινα ,να μην το αγοράσει κάποιος ή το παραγγείλει ,αν πρώτα δεν το πιάσει στα χέρια του.

 

Φιλικά

Edited by hitech
- Stathis -
Link to comment
Share on other sites

Σε ποια μεγάλη αλυσίδα το πουλάνε 649€;

- Σήμερα το μεσημέρι ήμουν στο mediamarkt Αλίμου και είχε τιμή 649 στο σταντ!

- Stathis -
Link to comment
Share on other sites

749 κοστίζει στην λιανική ελληνική αγορά.

Το έχω από χθες παιδιά και ήδη το τεστάρω.

Θα επανέλθω με εντυπώσεις το απόγευμα.

Ειναι μια από τις 2 συσκευες (μαζί με το νοτελι) που θα με απασχολήσουν φέτος (το ονε max το απέκλεισα λόγω έλλειψης απόκρισης σε γραφίδα).

Η συσκευή είναι Για λίγους λόγω μεγέθους. Σίγουρα πρέπει να τη δείτε από κοντά πριν προχωρήσετε στην αγορά της. Εμένα εντυπωσίασε με την ποιότητά κατασκευής της (ακομα καλύτερη από το Ζ, καθώς είναι όλο γυαλί και αλουμίνιο), την ταχύτητα της (εντυπωσιακά γρήγορο και smooth) και πλέον παίρνει τον τίτλο της καλύτερης Android εμπειρίας μέχρι σήμερα (σε smoothness - απόδοση λειτουργικού) ανεξαρτήτως μεγέθους.

Link to comment
Share on other sites

Η συσκευή όντως είναι για λίγους λόγω μεγέθους.

Εμένα προσωπικά δεν με εξυπηρετεί που είναι τόσο μεγάλο οπότε έχω στραφεί και παραγγείλει το Ζ1 (με δώρο το ρολογάκι) που είναι περίπου το ίδιο σε εμφάνιση, χαρακτηριστικά, ποιότητα κατασκευής αλλά σημαντικά μικρότερο.

Ο καλύτερος μου φίλος FLEX (9/4/2000 - 19/06/2010).

Θα σε θυμόμαστε για πάντα

Link to comment
Share on other sites

749 κοστίζει στην λιανική ελληνική αγορά.

Το έχω από χθες παιδιά και ήδη το τεστάρω.

Θα επανέλθω με εντυπώσεις το απόγευμα.

Ειναι μια από τις 2 συσκευες (μαζί με το νοτελι) που θα με απασχολήσουν φέτος (το ονε max το απέκλεισα λόγω έλλειψης απόκρισης σε γραφίδα).

Η συσκευή είναι Για λίγους λόγω μεγέθους. Σίγουρα πρέπει να τη δείτε από κοντά πριν προχωρήσετε στην αγορά της. Εμένα εντυπωσίασε με την ποιότητά κατασκευής της (ακομα καλύτερη από το Ζ, καθώς είναι όλο γυαλί και αλουμίνιο), την ταχύτητα της (εντυπωσιακά γρήγορο και smooth) και πλέον παίρνει τον τίτλο της καλύτερης Android εμπειρίας μέχρι σήμερα (σε smoothness - απόδοση λειτουργικού) ανεξαρτήτως μεγέθους.

 

Βαγγελη, για πες εντυπωσεις για την οθονη, ειναι τελικα σκοτεινη οπως ελεγε ο φιλος? δηλαδη εχει χαμηλο contrast. Γωνιες θεασης ειναι πια σωστες? Με το ρολοι που δινουν μαζι, βλεπεις να γινεται δουλεια ή θελει το Bluetooth S51 που διαφημιζει για πακετο

Ειμαι gadgetakias και ειμαι καλα :lol:
Link to comment
Share on other sites

749 κοστίζει στην λιανική ελληνική αγορά.

.....

- Βαγγέλη εχθες το μεσημέρι το δοκίμαζα στο mediamarkt Αλίμου .... η τιμή που ανέγραφε η καρτέλα του με μεγάλους χαρακτήρες ήταν 649€ .... αν είχαν κάνει λάθος θα ανακαλέσω με διόρθωση.

 

- Ομολογώ ότι η κυληση στις οθόνες και γενικά το άνοιγμα κάποιων εφαρμογών που τυχαία ανοιξα ήταν ομαλά και γρήγορα! Να επαναλάβω πως εντυπωσιάστηκα με τα popups παραθυράκια των διάφορων χρηστικών του!!!

- Η ποιότητα κατασκευής είναι πολυτελής με γυαλί μπρος-πίσω ,αλλά όσα αφορούν στό περιμετρικό bezel που δεν κατάλαβα αν είναι αλουμίνιο ή πλαστικό (περισσότερο πλαστικό μου έκανε ) με τα πορτάκια για μνήμη και usb ,θα δείξει ο χρόνος το πόσο ανθεκτικα και ποιοτικά είναι!

 

- Η κριτική μου μπορεί να είναι αυστηρή αλλά έτσι πρέπει να είναι όταν κρίνουμε high end συσκευές υψηλού κόστους που θεωρούνται τεχνολογικές ναυαρχίδες.

 

Φιλικά

Edited by hitech
- Stathis -
Link to comment
Share on other sites

- Βαγγέλη εχθες το μεσημέρι το δοκίμαζα στο mediamarkt Αλίμου .... η τιμή που ανέγραφε η καρτέλα του με μεγάλους χαρακτήρες ήταν 649€ .... αν είχαν κάνει λάθος θα ανακαλέσω με διόρθωση.

 

- Εαν τώρα αυτό το πράμα θα απασχολήσει τους ψαγμένους ,με τόσο σκοτεινή οθόνη και ήχο για κλάματα ... θα είναι δίκαιο για αρνητικά σχόλια! Εκτός κι αν η συσκευή που κρατούσα στα χέρια μου είχε πρόβλημα ή υπήρχε και άλλος τρόπος να αυξηθεί η φωτεινότητα πλην του φυσιολογικού;;

 

Πάντως παιδιά εγώ που έπαιξα δύο φορές με το κινητό σε δύο διαφορετικά Πλαίσιο, δεν είχα κανένα απολύτως πρόβλημα με την φωτεινότητα... Όχι ότι είχα το note μπροστά μου για να το συγκρίνω με το συγκεκριμένο κινητό, αλλά με S4 και Z που ήταν εκεί δίπλα, το Z Ultra ήταν στα ίδια (αν όχι σε καλύτερα) επίπεδα.

 

Για τον ήχο δεν ξέρω, δεν το δοκίμασα (αν και προσωπικά λίγο με ενδιαφέρει ο ήχος από το ηχειάκι του κινητού).

Link to comment
Share on other sites

Μια χαρα ειναι η φωτεινοτητα παιδια και η οθοναρα του (triluminos) "να την πιεις στο ποτηρι". Αψογες γωνιες θεασης και πολυ ζεστα - σωστα χρωματα. Απολυτα ικανοποιημενος απο την οθονη (μαζι με το htc one οι καλυτερες οθονες σε κινητο σημερα).

Ο ηχος δεν ειναι κατι εξαιρετικο, αλλα δεν προβληματιζει (μην ξεχναμε και την ip57 πιστοποιηση - ξερουν αυτοι που το κριτικαρουν τι σημαινει αυτο για τον ηχο)?

Το smartwatch δεν το δικαιουμαι (λογω προπαραγγελιας) - ισως καποια στιγμη το δοκιμασω (αλλα και παλι δεν ειναι αμεσα διαθεσιμο - δινεται με backorder και αρκετο χρονο αναμονης απο οτι ακουω).

Ηδη του εχω ριξει και θηκη rock flip type (πολυ καλη).

Με αλλα λογια, πρωτη εντυπωση: Για αυτους που δεν εχουν θεμα με το μεγεθος ειναι ενα εξαιρετικο phablet (ναι αλουμινιο ειναι περιμετρικα οπως ειδα μιας και αναφερθηκε παραπανω και γυαλι ολο το υπολοιπο). Ο ορισμος του design σε ενα phablet...

Link to comment
Share on other sites

Πολυ σμουθ και γρήγορο ρε παιδιά.. Καλη δουλειά και με το software.
:shoot: Galaxy s10e - Apple AirPods - Gear s3 watch !
Link to comment
Share on other sites

για την φωτεινοτητα που ελεγε ο φιλος μηπως ηταν σε καποιο power saver mode, εαν θυμαμαι ειχε κατι τετοιες επιλογες το Z
Ειμαι gadgetakias και ειμαι καλα :lol:
Link to comment
Share on other sites

Πολυ σμουθ και γρήγορο ρε παιδιά.. Καλη δουλειά και με το software.

 

το εγραψα και πιο πανω. Μεχρι σημερα (09/2013) το πιο smooth και γρηγορο android, έτσι απλα (πηρε τα σκηπτρα απο το htc one)...

Link to comment
Share on other sites

για την φωτεινοτητα που ελεγε ο φιλος μηπως ηταν σε καποιο power saver mode, εαν θυμαμαι ειχε κατι τετοιες επιλογες το Z

 

- Αυτό που λέω είναι πως όποιος αποφασίσει να το πάρει ,να το δοκιμάσει πρώτα στα χέρια του. Ο ήχος είναι απλά αποδεκτός για τέτοιου επιπέδου συσκευή θα μπορούσε και καλύτερα!! Η απόδοση των χρωμάτων επι της οθόνης στα μάτια μου ,πραγματικά κορυφαία. Ο φορμ φάκτορ είναι θέμα,... δεν παράγει ευχάριστη λαβή .. εκτός αυτού ,το λευκού χρώματος με το λευκό μπεζελ περιμετρικά της μαύρης οθόνης δεν το γοητεύει στα μάτια μου ,αντιθέτως το μαύρο είναι όλα τα λεφτά!!

- Επίσης όπως έχει ξαναγραφτεί, θα μπορούσε η σόνυ να περιορίσει τα ανεκμετάλλευτα κενά πάνω και κάτω περιορίζοντας το μέγεθος ,καθώς να έβαζε και τα 3 κουμπιά εκτός της οθόνης ... αψυχολόγητο θα έλεγα αν αναλογιστώ το μεγάλο κενό που υπάρχει από κάτω!!

- Αν θα το έπαιρνα; Το μαύρο ναι!! Με λιγότερο τίμημα βέβαια και έχοντας λίγο πρόβλημα με τον ήχο ... αντε και με την έλλειψη φλας; για καμιά νυχτερινή. Και την ημέρα σε εξωτερικό χώρο μπορεί να έπιανα κάνα ίσκιο για καλύτερα ... όπως τις παλιές εποχές!!

 

Φιλικά

Edited by hitech
- Stathis -
Link to comment
Share on other sites

- Κοίτα να δεις. Θα το επαναλάβω και θα γίνω κουραστικός .... το κρατούσε ο πωλητής στα χέρια του και μου το έδειχνε, ... εκείνη τη στιγμή βγάζω το μεγα και το φέρνω δίπλα του στην αρχική επιφάνεια ... μηχανικά αυτός σέρνει την μπάρα κάτω και πατάει στη ρύθμιση φωτεινότητας τραβώντας τη στο τέρμα .... το αποτέλεσμα πλησίασε στο δικό μου επίπεδο ίσως και λίγο παραπάνω .... αμέσως εγώ κατεβάζω την μπάρα του μέγα και του δείχνω τη δική μου ρύθμιση (-3 και αυτόματη) και η αντίδρασή του; .. αμήχανη και σαστισμένη!!!

- Η μπαταρία ήταν σχεδόν φουλ ... θα το καταλάβαινα αυτό που λες αν ήταν κοντά στη φόρτιση της ,που πιθανόν να έμπαινε σε power save mode, επίσης στη ρύθμιση της φωτεινότητας δεν είδα ρύθμιση αυτόματης λειτουργίας;;!!! Τι να πω , ίσως να υπάρχει κι αλλη ρύθμιση; που δεν το νομίζω!!

- Αν τώρα ο Βαγγέλης αυτή τη φωτεινότητα τη θεωρεί αρκετή εμένα μου περισσεύει ειλικρινά ... σε αυτή τη ρύθμιση θα την είχα εγώ που μου αρέσει ο υποφωτισμός ,αλλά για κάποιον άλλο χρήστη που θέλει σίγουρα κάτι περισσότερο ιδίως σε εξωτερικό χώρο τι γίνεται;;

- Αυτό που λέω είναι πως όποιος αποφασίσει να το πάρει ,να το δοκιμάσει πρώτα στα χέρια του. Ο ήχος είναι απλά απαράδεκτος για τέτοιου επιπέδου συσκευή!! Η απόδοση των χρωμάτων επι της οθόνης στα μάτια μου ,πραγματικά κορυφαία. Ο φορμ φάκτορ είναι θέμα,... δεν παράγει ευχάριστη λαβή .. εκτός αυτού ,το λευκού χρώματος με το λευκό μπεζελ περιμετρικά της μαύρης οθόνης δεν το γοητεύει στα μάτια μου ,αντιθέτως το μαύρο είναι όλα τα λεφτά!!

- Επίσης όπως έχει ξαναγραφτεί, θα μπορούσε η σόνυ να περιορίσει τα ανεκμετάλλευτα κενά πάνω και κάτω περιορίζοντας το μέγεθος ,καθώς να έβαζε και τα 3 κουμπιά εκτός της οθόνης ... αψυχολόγητο θα έλεγα αν αναλογιστώ το μεγάλο κενό που υπάρχει από κάτω!!

- Αν θα το έπαιρνα; Το μαύρο ναι!! Με λιγότερο τίμημα βέβαια και έχοντας σοβαρό πρόβλημα με τον ήχο ... αντε και με την έλλειψη φλας; για καμιά νυχτερινή. Και την ημέρα σε εξωτερικό χώρο θα έπιανα κάνα ίσκιο για καλύτερα ... όπως τις παλιές εποχές!!

 

Φιλικά

 

Σταθη για να ειμαστε σωστοι, πραγματι, η φωτεινοτητα δεν ειναι το δυνατο σημειο του zu. Επιπροσθετα, το λευκο δεν ειναι ο,τι καλυτερο εχω δει (η super lcd του one ειναι σαφως ανωτερη σε αυτο), αλλα φαινεται οτι η χρωματικη παλετα της οθονης ειναι εξαιρετικη (color saturation, gamma σε κορυφαια επιπεδα). Βαλε και τις γωνιες θεασης και εισαι παραπανω απο οκ, αναφορικα με την οθονη.

Για τον ηχο, οπως ανεφερα και παραπανω μην ξεχνας το ip57 certification. Προσωπικα για την αδιαβροχοποιηση του κινητου θυσιαζω μερος της ποιοτητας του ηχου (και φυσικα σε καμια περιπτωση δεν ειναι τραγικος ο ηχος - ειναι απλα mediocre σε ενταση και αποδοση).

Απομενει να δοκιμασω προσεκτικα την αποκριση σε γραφιδα /στυλο. Για την ωρα δοκιμασα με μολυβι και χωρις να ειναι επιπεδου wacom, μπορω να πω πως κανει τη δουλεια για μια γρηγορη σημειωση...

Link to comment
Share on other sites

Η οθονη του ουλτρα ειναι χαρμα οφθαλμων. Η φωτεινοτητα της οθονης ειναι μια χαρα.

Σε τεστ που ειχαμε κανει με τον gkp κοντα στον ηλιο-μεσημερι βλεπεις κανονικα και μια χαρα. Ο ηχος παρατηρησα οτι ειναι χαμηλος μονο αφου ακουγα τον ιδιο ηχο απο το νοτε 2 για το τεστ του ηχειο αλλιως παραπονο δεν θα εκανα. Ειναι χαμηλος αλλα οχι σε βαθμο που να ενοχλει η να μην το ακουσεις.Για αυτους που θελουν κατι παραπανω στον ηχο λυση θα ειναι συντομα στο xda.

Επισης το mega εχει πολυ φωτεινη οθονη σε τερμα φωτισμο αλλα στην ουσια ειναι μονο για λογους εντυπωσιασμου μιας και οταν πιασει τους 39 και κατι βαθμους η συσκευη (και τους πιανει πανευκολα) η φωτεινονητα πεφτει αυτοματα κατω απο το 50 της 100!. Δωρον αδωρον δηλαδη. Αν μαλιστα μπεις και στης ρυθμισεις οθονης την ωρα που επεσε ο φωτισμος στην οθονη θα δεις να λεει οτι μειωθηκε για αποφυγη υπερθερμανσης.Κακοτεχνια της samsung ισως.

 

Εν ολιγης σιγουρα το ultra δεν κανει για αυτους που θελουν συσκευες στο μεγεθος s4- iphone 5 η αυτους που εχουν ταβανι το note 2-3 . Ειναι μεγαλο. Ειναι δυνατο,ποιοτικο, και extra large phablet. :) Οσοι δεν εχουν προβλημα μεγεθους ειναι οτι καλυτερο στην κατηγορια του αυτην την στιγμη. Και σε αυτες της ιντσες και με αυτο το hardware τα παντα ειναι απολαυση! :D

KNIGHT RIDER

One man can make a difference

Link to comment
Share on other sites

Απο αυτα που διαβαζω η αχιλλιος πτερνα του κατα τα αλλα κορυφαιο σε υλικα ειναι η φωτεινοτητα και αυτο λογω αυτου καθ αυτου του υλικου το γυαλι που σιγουρα θα ειναι πιο συμπαγες και μαζι με το εντονο reflective που προσδιδει το υλικο αυτο για εμενα αποτελει deal breaker.

Το Z Ultra δεν θα το επαιρνα ποτε μου αλλα και αυτο το μικρο 10% για το Z1 και αυτο πλεον απορριπτεται οριστικα και αμετακλυτα.

Δεν δεχομαι συμβιβασμους σε θεματα φωτεινοτητα και ευκρινειας μιας οθονης για κανενα λογο.

Ειπαμε Sony καλοδεχουμενη η τεχνολογια Trilinimous με βελτιωσει στις γωνιες θεασης αλλα οχι και ετσι :down:

Θα περιμενω αν κυκλοφορησει Trilinumous κινητο αλλα ΟΧΙ με αδιαβροχο χαρακτηρα

Και εδω φενεται καθαρα απο τις τιμες φωτεινοτητας

http://www.gsmarena.com/sony_xperia_z_ultra-review-975p3.php

OnePlus 9 Pro - OnePlus 8T

 

Link to comment
Share on other sites

Παιδια σκεφτειτε για τη φωτεινοτητα μονο το εξης: Βαλτε τερμα τη φωτεινοτητα σε galaxy s4, htc one και παιξτε ενα παιχνιδι μιση ωρα. Στα 20 λεπτα θα δειτε μειωση της φωτεινοτητας στο μισο γιατι η θερμοκρασια θα χτυπησει 40αρια (ειδικα στο s4 θα πεσει η φωτεινοτητα πανω στο 15λεπτο). Ποσο μαλλον σε ενα snap 800, που ειναι τερας cpu...

Γενικα, μην ψαχνετε ψεγαδι στην οθονη. Ειναι απλα εξαιρετικη και η triluminos τεχνολογια Αλεξ (στα duo 13, z ultra που εχω πλεον) ειναι απλα κορυφαια...

Link to comment
Share on other sites

Σταθη για να ειμαστε σωστοι, πραγματι, η φωτεινοτητα δεν ειναι το δυνατο σημειο του zu. Επιπροσθετα, το λευκο δεν ειναι ο,τι καλυτερο εχω δει (η super lcd του one ειναι σαφως ανωτερη σε αυτο), αλλα φαινεται οτι η χρωματικη παλετα της οθονης ειναι εξαιρετικη (color saturation, gamma σε κορυφαια επιπεδα). Βαλε και τις γωνιες θεασης και εισαι παραπανω απο οκ, αναφορικα με την οθονη.

Για τον ηχο, οπως ανεφερα και παραπανω μην ξεχνας το ip57 certification. Προσωπικα για την αδιαβροχοποιηση του κινητου θυσιαζω μερος της ποιοτητας του ηχου (και φυσικα σε καμια περιπτωση δεν ειναι τραγικος ο ηχος - ειναι απλα mediocre σε ενταση και αποδοση).

Απομενει να δοκιμασω προσεκτικα την αποκριση σε γραφιδα /στυλο. Για την ωρα δοκιμασα με μολυβι και χωρις να ειναι επιπεδου wacom, μπορω να πω πως κανει τη δουλεια για μια γρηγορη σημειωση...

 

- Μόλις επέστρεψα απο το mediamrkt που πήγα για μια δεύτερη προσπάθεια δοκιμής στην ίδια συσκευή.

- Οφείλω στους αναγνώστες και ενδιαφερόμενους για την συσκευή κάποιες διορθώσεις στις χθεσινές βιαστικές μου εκτιμήσεις και την ειλικρινή μου συγγνώμη για όποια αναστάτωση προκάλεσα.

- Θα διορθώσω ή και θα διαγράψω αν είναι εφικτό προηγούμενα ποστ μου για να μην δημιουργείται συγχυση στους φίλους επισκέπτες.

- Η φωτεινότητα της συσκευής ήταν ρυθμισμένη σε εξοικονόμηση ενέργειας και προσαρμογή στο χώρο ... με την απενεργοποίηση της, η φωτεινότητα ανέβηκε και πλέον είναι αποδεκτή για τον μέσο χρήστη(για μένα υπερβολική πλέον), αλλά όχι στο επίπεδο του μέγα (σαν μέτρο σύγκρισης). Οπότε Ευάγγελε -vezyro έχετε δίκιο :O

- Η απόδοση του ήχου τώρα ... ενώ όλοι παραδέχονται (και εγώ στην χθεσινή μου επαφή ομολογώ οτι απογοητεύτηκα) οτι δεν είναι άξια των περιστασεων, στο εγκατεστημένο βίντεο με τα βουνά και τα λαγκάδια ο ήχος παραδόξως ήταν άριστος για τα δεδομένα μου αν και σχετικά θα έλεγα χαμηλός (είμαι βαρύκωος) ,ενώ σε κάποια απ' τα μουσικά αρχεία που είναι προεγκατεστημένα ,η ποιότητα του ήχου είναι ελεεινή!! κι εκεί ξεγελάστηκα εχθές;! (έβαλε ο πωλητής ένα απ'αυτά και κοιτούσαμε ο ένας τον άλλο απογοητευμένοι). Οπότε αναθεωρώ σε γενικές γραμμές και για τον ήχο !!.... Επιφυλάσσομαι μόνο για την απόδοση του ακουστικού!;

- Άλλη μια φορά, όπως λέει και ο Βαγγέλης, η οθόνη του αποδίδει τέλεια τα χρώματα για το γούστο μου και ενώ το λευκό στα backgrounds των μενού γκριζάρει ,εγώ το νιώθω πιο ξεκούραστο στο μάτι, από το να ήταν καθαρό λευκό!!

 

- Μετά τα παραπάνω το μόνο αρνητικό που παραμένει για μένα, είναι η επιλογή των πλήκτρων επι της οθόνης οι μαύρες νεκρές επιφάνειες πάνω κάτω;! και η έλλειψη φλάς; Επίσης άλλο ένα θετικό .. αν και πιό βαρύ από το μέγα στα χαρτιά ,στο χέρι το ένοιωθα το ίδιο ελαφρύ!!!

 

- Επίσης επιβεβαιώνεται η τιμή του στα 649€

 

Πάντα φιλικά και συγγνώμη για την παρεξήγηση!

Edited by hitech
- Stathis -
Link to comment
Share on other sites

- Μόλις επέστρεψα απο το mediamrkt που πήγα για μια δεύτερη προσπάθεια δοκιμής στην ίδια συσκευή.

- Οφείλω στους αναγνώστες και ενδιαφερόμενους για την συσκευή κάποιες διορθώσεις στις χθεσινές βιαστικές μου εκτιμήσεις και την ειλικρινή μου συγγνώμη για όποια αναστάτωση προκάλεσα.

- Θα διορθώσω ή και θα διαγράψω αν είναι εφικτό προηγούμενα ποστ μου για να μην δημιουργείται συγχυση στους φίλους επισκέπτες.

- Η φωτεινότητα της συσκευής ήταν ρυθμισμένη σε εξοικονόμηση ενέργειας και προσαρμογή στο χώρο ... με την απενεργοποίηση της, η φωτεινότητα ανέβηκε και πλέον είναι αποδεκτή για τον μέσο χρήστη(για μένα υπερβολική πλέον), αλλά όχι στο επίπεδο του μέγα (σαν μέτρο σύγκρισης). Οπότε Ευάγγελε -vezyro έχετε δίκιο :O

- Η απόδοση του ήχου τώρα ... ενώ όλοι παραδέχονται (και εγώ στην χθεσινή μου επαφή ομολογώ οτι απογοητεύτηκα) οτι δεν είναι άξια των περιστασεων, στο εγκατεστημένο βίντεο με τα βουνά και τα λαγκάδια ο ήχος παραδόξως ήταν άριστος για τα δεδομένα μου αν και σχετικά θα έλεγα χαμηλός (είμαι βαρύκωος) ,ενώ σε κάποια απ' τα μουσικά αρχεία που είναι προεγκατεστημένα ,η ποιότητα του ήχου είναι ελεεινή!! κι εκεί ξεγελάστηκα εχθές;! (έβαλε ο πωλητής ένα απ'αυτά και κοιτούσαμε ο ένας τον άλλο απογοητευμένοι). Οπότε αναθεωρώ σε γενικές γραμμές και για τον ήχο !!.... Επιφυλάσσομαι μόνο για την απόδοση του ακουστικού!;

- Άλλη μια φορά, όπως λέει και ο Βαγγέλης, η οθόνη του αποδίδει τέλεια τα χρώματα για το γούστο μου και ενώ το λευκό στα backgrounds των μενού γκριζάρει ,εγώ το νιώθω πιο ξεκούραστο στο μάτι, από το να ήταν καθαρό λευκό!!

 

- Μετά τα παραπάνω το μόνο αρνητικό που παραμένει για μένα, είναι η επιλογή των πλήκτρων επι της οθόνης και οι μαύρες νεκρές επιφάνειες πάνω κάτω;! Επίσης άλλο ένα θετικό .. αν και πιό βαρύ από το μέγα στα χαρτιά ,στο χέρι το ένοιωθα το ίδιο ελαφρύ!!!

 

- Επίσης επιβεβαιώνεται η τιμή του στα 649€

 

Πάντα φιλικά και συγγνώμη για την παρεξήγηση!

 

Τωρα αποδιδεις τα πραγματα ακριβως οπως ειναι Σταθη. Ευστοχος σε ολες τις παρατηρησεις σου.

Το μοναδικο ψεγαδι της συσκευης ειναι τα μεγαλα περιθωρια πανω και κατω - αυτα θα μπορουσαν ξεκαθαρα να αποφευχθουν.

Σου φαινεται το ιδιο ελαφρυ γιατι εχει ακομα μεγαλυτερη επιφανει και μοιραζεται...

Για το λευκο ειναι οπως λες, γιατι απλουστατα το gamma correction και το color saturation ειναι σε κορυφαια επιπεδα. Τολμω να πω πως ειναι απο τις πιο ξεκουραστες και σωστα σεταρισμενες οθονες που εχω δει ολα τα χρονια που ασχολουμαι με τα κινητα.

Link to comment
Share on other sites

- Μόλις επέστρεψα απο το mediamrkt που πήγα για μια δεύτερη προσπάθεια δοκιμής στην ίδια συσκευή.

- Οφείλω στους αναγνώστες και ενδιαφερόμενους για την συσκευή κάποιες διορθώσεις στις χθεσινές βιαστικές μου εκτιμήσεις και την ειλικρινή μου συγγνώμη για όποια αναστάτωση προκάλεσα.

- Θα διορθώσω ή και θα διαγράψω αν είναι εφικτό προηγούμενα ποστ μου για να μην δημιουργείται συγχυση στους φίλους επισκέπτες.

- Η φωτεινότητα της συσκευής ήταν ρυθμισμένη σε εξοικονόμηση ενέργειας και προσαρμογή στο χώρο ... με την απενεργοποίηση της, η φωτεινότητα ανέβηκε και πλέον είναι αποδεκτή για τον μέσο χρήστη(για μένα υπερβολική πλέον), αλλά όχι στο επίπεδο του μέγα (σαν μέτρο σύγκρισης). Οπότε Ευάγγελε -vezyro έχετε δίκιο :O

- Η απόδοση του ήχου τώρα ... ενώ όλοι παραδέχονται (και εγώ στην χθεσινή μου επαφή ομολογώ οτι απογοητεύτηκα) οτι δεν είναι άξια των περιστασεων, στο εγκατεστημένο βίντεο με τα βουνά και τα λαγκάδια ο ήχος παραδόξως ήταν άριστος για τα δεδομένα μου αν και σχετικά θα έλεγα χαμηλός (είμαι βαρύκωος) ,ενώ σε κάποια απ' τα μουσικά αρχεία που είναι προεγκατεστημένα ,η ποιότητα του ήχου είναι ελεεινή!! κι εκεί ξεγελάστηκα εχθές;! (έβαλε ο πωλητής ένα απ'αυτά και κοιτούσαμε ο ένας τον άλλο απογοητευμένοι). Οπότε αναθεωρώ σε γενικές γραμμές και για τον ήχο !!.... Επιφυλάσσομαι μόνο για την απόδοση του ακουστικού!;

- Άλλη μια φορά, όπως λέει και ο Βαγγέλης, η οθόνη του αποδίδει τέλεια τα χρώματα για το γούστο μου και ενώ το λευκό στα backgrounds των μενού γκριζάρει ,εγώ το νιώθω πιο ξεκούραστο στο μάτι, από το να ήταν καθαρό λευκό!!

 

- Μετά τα παραπάνω το μόνο αρνητικό που παραμένει για μένα, είναι η επιλογή των πλήκτρων επι της οθόνης οι μαύρες νεκρές επιφάνειες πάνω κάτω;! και η έλλειψη φλάς; Επίσης άλλο ένα θετικό .. αν και πιό βαρύ από το μέγα στα χαρτιά ,στο χέρι το ένοιωθα το ίδιο ελαφρύ!!!

 

- Επίσης επιβεβαιώνεται η τιμή του στα 649€

 

Πάντα φιλικά και συγγνώμη για την παρεξήγηση!

 

Η τιμη ειναι παρα πολυ καλη! Τα 12 γραμμαρια παραπανω του ουλτρα σε σχεση με μεγα ειναι τελεια αν δουμε οτι το ενα ειναι πλαστικο και το αλλο αλλουμινιο και γυαλι. Για φλας εχω πει στην προηγουμενη σελιδα για το αξεσουαρ το οποιο το κρατας και για της επομενες συσκευες που θα ερθουν στα χερια σου.

KNIGHT RIDER

One man can make a difference

Link to comment
Share on other sites

Και για τον ήχο, παιδιά, σίγουρα θα βγει mod στους xda. Το ίδιο λέγαμε και εμείς του Ζ για την απόδοση του ηχείου. Περάσαμε το mod και δεν πιστεύαμε στα αυτιά μας!
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Παιδια εγω παντως τοσο αρμονικα και smooth που δουλευει δεν υπαρχει περιπτωση να το ρουταρω, πολλω δε μαλλον να φλασαρω custom rom.

Δουλευει τελεια out of the box (με την πρωτη ρομ του) και ενα μπραβο στη Σονυ για αυτο το κομματι (δουλεψε πολυ καλα την πρωτη official rom)...

Link to comment
Share on other sites

Παιδια εγω παντως τοσο αρμονικα και smooth που δουλευει δεν υπαρχει περιπτωση να το ρουταρω, πολλω δε μαλλον να φλασαρω custom rom.

Δουλευει τελεια out of the box (με την πρωτη ρομ του) και ενα μπραβο στη Σονυ για αυτο το κομματι (δουλεψε πολυ καλα την πρωτη official rom)...

 

Εεε το ρουτ χρειάζεται σε πολλές λειτουργίες της συσκευής. Από κει και πέρα και το recovery για μένα είναι αναπόσπαστο κομμάτι του android γιατί πολλά μπορεί να συμβούν. Τέλος όσον αφορά σε τέτοιες μόντες που βελτιστοποιούν την λειτουργία του κινητού σε βασικά κομμάτια όπως ηχείο, κάμερα ή οθόνη καλοδεχούμενα.

Το λέω κυρίως για τα παιδιά που έχουν θέμα με το ηχείο.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

@konstantinoslp

Δε διαφωνω, οπως τα λες ειναι. Κι εγω πιθανως καποια στιγμη θα το ρουταρω για καποιες ευκολιες που δεν εχω τωρα, αλλα για την ωρα (και για καιρο) θα το απολαυσω καθαρο, χωρις κανενα απολυτως πειραγμα μιας και δουλευει υποδειγματικα...

 

Εντυπωσεων συνεχεια:

Για την ποιοτητα κατασκευης τα ειπαμε, δεν υπαρχει λογος να προσθεσουμε κατι αλλο. Μαζι με το htc one ειναι με διαφορα οι πιο ποιοτικα φτιαγμενες συσκευες του εμποριου . Μαλιστα ειναι ακομα καλυτερα φτιαγμενο απο το μικρο αδερφακι του Ζ, καθως περιφερειακα (και στις ταπες) χρησιμποιειται αλουμινιο και προσιδει μαζι με το γυαλι κορυφαια αισθηση πολυτελειας.

Απο εκει και περα θα συμφωνησω οτι εργονομικα υστερει σε σχεση με αλλες στρογγυλεμενες στα ακρα συσκευες και το grip δεν ειναι οπως θα επρεπε. Προσωπικα χρησιμοποιω με rock flip type ηδη, που βελτιωνει κι αλλο το κρατημα και σκοπευω μελλοντικα να χρησιμοποιησω aluminium bumper και screen protector εμπρος - πισω. Βεβαια, το τετραγωνισμενο σχημα του του στερει αφενος εργονομικα προτερηματα, αλλα απο την αλλη του προσδιδει κορυφαιο παρουσιαστικο.

 

Επισης, οι κατοχοι δοκιμαστε κατα τη συνομιλια να επιλεξετε την επιλογη "ισοσταθμιστης" και απο εκει "εντονο" για να αποκτησει η φωνη του συνομιλητη περισσοτερα πριμα και να ελαττωθουν τα μπασα. Ετσι θα εχετε πεντακαθαρο ηχο (πολυ ωραιες λεπτομερειες απο τη σονυ). Επισης υπαρχει κι η λειτουργια επιλογης αργου ρυθμου για τη φωνη του συνομιλητη και αυτο αν μη τι αλλο προκαλει γελιο (ενω μπορει να φανει και χρησιμο αν μιλατε με καποιον που μιλα αρκετα γρηγορα και η συνομιλια καθισταται δυσνοητη).

Το σημα (gsm) της συσκευης με εχει αφησει αναυδο. Εκπληκτικη ληψη, απο τις καλυτερες σε οσα κινητα εχω πιασει μεχρι σημερα. Απομενει να τσεκαρω τι SAR εχει με αυτο το αποτελεσμα...

 

@moderators

καλο ειναι να βγει η σημανση "προς κυκλοφορια" αφου πωλειται κανονικα πλεον επισημα και στη χωρα μας απο πολλους μεταπωλητες της σονυ...

Edited by v@gelis
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Sony Xperia Z Ultra

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...