Jump to content

Sony Xperia Z Ultra


vezyro
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Σαφώς και δεν είναι άχρηστο το root στη συσκευή, και σε καμία συσκευή εδώ που τα λέμε.

Το root έχει προσφέρει λειτουργίες και αναβαθμίσεις στη χρησιμότητα και την ασφάλεια των συσκευών, χωρίς να απαιτείται ο άλλος να έχει σκοπό το hacking και τους πειραματισμούς.

Μερικές εφαρμογές που πραγματικά έχουν αλλάξει προς το καλύτερο την εμπειρία χρήσης των κινητών μου είναι: adfree, titanium backup, wakelock detector, greenify. Και για την 4.4 το sdcard fix app για να μπορούν τα apps να γράφουν κανονικά στην sd όπως παλιά.

Αυτές οι εφαρμογές δουλεύουν μόνο με root και δεν χακάρουν κάτι, ούτε κάνω πειράματα. Ειδικά το backup είναι ζωτικής σημασίας όταν μια από τις εφαρμογές μου είναι το Authenticator με πολλά site μέσα.

Σχετικά με το root και Sony Ζ Ultra. (Δεν ισχύει για τις υπόλοιπες συσκευές):

1)adfree βελτιώνει την ποιότητα διαδραστικότητας του χρήστη. Δεν προσφέρει όμως το κάτι διαφορετικό.

2)titanium bakup δεν προσφέρει τίποτα παραπάνω από την default εφαρμογή της Sony. Το εχω δοκιμάσει και σου το λέω υπέυθυνα. Κρατάει όλα τα apps και τα settings τους και φυσικά contacts κ.α.

3)wakelock detector Το documentation αναφέρει ότι η οθόνη ξυπνάει είτε δεν κοιμάται λόγω συγκεκριμμένων εφαρμογών. Στο τηλέφωνό μου δεν έχω παρατηρήσει κάτι τέτοι ίσως γατί δεν έχω τις κατασροφικές αυτές εφαρμογές. ϊσως είναι θέμα καλοστημενης και ποιτηκής ρομ εκ μερους της σονυ.

4)greenify Me 2 Gb Rom δεν νομίζω να έχεις πρόβληα ποτέ...

5)sdcard fixap με 16 Gb emulated ποσες εφαρμογες να εγκαταστεισεις για να ξεμίνεις από χώρο για εφαρμογές.

 

Εγώ έναν λόγο βλέπω μονο , πειραματισμούς και custom rom. Για custom rom νομίζω ότι ήδη φοραει εξαιρετικη ρομ...

ΣΑφως και εσυ γουσταρεις να ροταρεις αλλα δεν υπάρχει τοσο σοβαρος λογος οπως σε αλλα τηλεφωνα που ειναι απαραιτητο...

Facebook:https://www.facebook.com/MrTheoprofil

YouTube:http://www.youtube.com/user/MrTheoprofil

Pinterest:http://www.pinterest.com/theoprofil

Link to comment
Share on other sites

Kαλησπερα σημερα παρελαβα το θηριο απο το e shop και οι αποριες πολλες.αν θελει καποιος ας με βαλει ξεκινωντας απο τα βασικα μπαταρια,wifi ,οχι συνδεση ιντερνετ απο τηλεφωνο,βασικα appκαι οτι αλλο χρειαζεται.προς ενημερωση σας η συμβολη σας στην αποκτηση του στα317,5 ευρω ηταν καθοριστικη.εχω διαβασει και τις 47 σελιδες.περιμενω ευχαριστω.το τηλ.βρισκεται στην αρχικη φορτιση εδω και 5 ωρες αρκει η οχι.
Link to comment
Share on other sites

Kαλησπερα σημερα παρελαβα το θηριο απο το e shop και οι αποριες πολλες.αν θελει καποιος ας με βαλει ξεκινωντας απο τα βασικα μπαταρια,wifi ,οχι συνδεση ιντερνετ απο τηλεφωνο,βασικα appκαι οτι αλλο χρειαζεται.προς ενημερωση σας η συμβολη σας στην αποκτηση του στα317,5 ευρω ηταν καθοριστικη.εχω διαβασει και τις 47 σελιδες.περιμενω ευχαριστω.το τηλ.βρισκεται στην αρχικη φορτιση εδω και 5 ωρες αρκει η οχι.

Καλομιλητο!

Αυτός ο οδηγός είναι για εσένα http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=324085

Μέλος του «παλιού» καλού myphone. myphone τέλος.

Ο έξυπνος παραδέχεται το λάθος του, ο πονηρός δικαιολογείται και ο βλάκας επιμένει.

2DIN Android -παρουσίαση -- Θανάσης. Sony Z3 - Pebble steel :love:

Link to comment
Share on other sites

Σχετικά με το root και Sony Ζ Ultra. (Δεν ισχύει για τις υπόλοιπες συσκευές):

1)adfree βελτιώνει την ποιότητα διαδραστικότητας του χρήστη. Δεν προσφέρει όμως το κάτι διαφορετικό.

2)titanium bakup δεν προσφέρει τίποτα παραπάνω από την default εφαρμογή της Sony. Το εχω δοκιμάσει και σου το λέω υπέυθυνα. Κρατάει όλα τα apps και τα settings τους και φυσικά contacts κ.α.

3)wakelock detector Το documentation αναφέρει ότι η οθόνη ξυπνάει είτε δεν κοιμάται λόγω συγκεκριμμένων εφαρμογών. Στο τηλέφωνό μου δεν έχω παρατηρήσει κάτι τέτοι ίσως γατί δεν έχω τις κατασροφικές αυτές εφαρμογές. ϊσως είναι θέμα καλοστημενης και ποιτηκής ρομ εκ μερους της σονυ.

4)greenify Me 2 Gb Rom δεν νομίζω να έχεις πρόβληα ποτέ...

5)sdcard fixap με 16 Gb emulated ποσες εφαρμογες να εγκαταστεισεις για να ξεμίνεις από χώρο για εφαρμογές.

 

Εγώ έναν λόγο βλέπω μονο , πειραματισμούς και custom rom. Για custom rom νομίζω ότι ήδη φοραει εξαιρετικη ρομ...

ΣΑφως και εσυ γουσταρεις να ροταρεις αλλα δεν υπάρχει τοσο σοβαρος λογος οπως σε αλλα τηλεφωνα που ειναι απαραιτητο...

 

1) Ποιότητα διαδραστικότητας δεν ξέρω τι είναι και πως το εννοείς, αλλά π.χ. να μην μου πετάει διαφημίσεις το youtube app το θεωρώ βελτίωση. Επίσης κακόβουλες εφαρμογές με περίεργα calls σε διευθύνσεις ad networks κόβονται. Επίσης διαφημίσεις σε apps κόβονται. Έμμεσα αποτελέσματα; Λιγότερα data για κατέβασμα -> λιγότερη κατανάλωση μπαταρίας.

Επίσης δεν καταλαβαίνω τι είναι το "κάτι διαφορετικό" για σένα. Άλλο ένα πρόβλημα της καθημερινότητάς μου (mobile ads) εξαφανίστηκε. Για μένα είναι αρκετά διαφορετικό.

 

2) Παρακαλώ μην πετάς έτσι ότι το titanium backup δεν προσφέρει τίποτα παραπάνω από την χ-ψ εφαρμογή. Είναι εξ ορισμού λάθος. Μια γρήγορη ματιά που έκανα σε ένα backup μιας εφαρμογής από το software της sony δε βλέπω να μου δίνει την δυνατότητα να στείλω την εφαρμογή όπως είναι σε άλλη συσκευή (όχι sony φυσικά). Μην τρελαθούμε, απλά πράγματα, έβαλα νέο κωδικό στο authenticator στο sony και θέλω να ενημερωθεί και η εφαρμογή στο δεύτερο samsung μου. Klein mein. Backup>email>restore.

(Και σου αναφέρω αυτή τη λειτουργία του titanium γιατί αυτή μου ήρθε γρήγορα στο μυαλό. Μην με βάλεις να αρχίσω να το σκαλίζω, βαριέμαι.)

 

3) Και πάλι δεν καταλαβαίνω τι θες να πεις. Το wakelock detector δεν ανοιγοκλείνει την οθόνη, αλλά καταγράφει απλώς τα wakelocks του συστήματος.

Αν μια εφαρμογή έχει κάποιο πρόβλημα βλέπεις ποια σου εξαφάνισε την μπαταρία χωρίς λόγο.

Αυτό συμβαίνει σε όλο το οικοσύστημα του Android δε πα να χτυπιέσαι και να πάρεις και Android από την ίδια την Apple. Φταίνε οι εφαρμογές και δε μπορείς να κάνεις κάτι σαν απλός χρήστης. Απλώς reboot/kill το app αν ξέρεις ποιο είναι.

 

4)Το greenify δεν το ανέφερα για την ram ( lol ) αλλά για τις "κακές" εφαρμογές που θα βρω να τρέχουν άσκοπα χωρίς λόγο και να τρώνε wakelocks τρώγοντας μπαταρία (με τη βοήθεια του wakelock detector από πάνω). Αυτό απλά θα τις κάνει hibernate και θα τρέχουν μόνο όταν τις ανοίξω. Χτυπητό παράδειγμα το foursquare που δεν θέλω να τρέχει πάντα στο background αλλά μόνο όταν το ανοίξω (για ένα διάστημα άνοιγε από μόνο του και έτρεχε στο background τρώγοντας μπαταρία. Δεν ξέρω αν το έφτιαξαν, αλλά δεν με νοιάζει πια, έχω το greenify χεχε)

 

5) Το αντιπαρέρχομαι και δεν σχολιάζω καν. Προφανώς: α) είσαι light user, και β) δεν κατανόησες τι λέω και τι έχει αλλάξει στην 4.4 σχετικά με τα διαφορετικά permission.

 

Κάπου εδώ βρίσκεται η περίφημη "κόκκινη" γραμμή του τι είναι πειραματισμός και τι δεν είναι.

Για μένα πειραματισμός π.χ. θα μπορούσε να είναι να αλλάξεις σημαντικά ένα αρχείο συστήματος με αποτέλεσμα να μην bootάρει η συσκευή, και στο καπάκι να προσπαθείς να το επαναφέρεις.

Για σένα είναι οποιαδήποτε παρέμβαση που δεν εγκρίνεται από την εταιρία φαντάζομαι.:rolleyes:

 

Εγώ δεν θεωρώ πειραματισμό και ακραία ενέργεια hacking να μπλοκάρω μερικές εκατομμύρια διευθύνσεις που καθυστερούν το browsing μου για παράδειγμα. Ή να μπορώ να πάρω αντίγραφα ασφαλείας, να τα σώσω αλλού (με 2 κλικ) και να τα κάνω restore χωρίς να έχω sony συσκευή. Ή να μπορώ να δω και να μπλοκάρω ποια εφαρμογή κακό-λειτουργεί ώστε να μου βγάλει το τηλέφωνο τη μέρα. Ή να μπορώ να έχω ΕΓΩ το δικαίωμα στην ΔΙΚΗ μου συσκευή να επιλέξω αν οι εφαρμογές μου θέλω ή δεν θέλω να γράφουν στην εξωτερική SD (στην τελική μπορεί να μην είναι θέμα έχω/δεν έχω χώρο αλλά για το μαμώτο).

 

Άμα ήθελα τέτοια restrictions θα μπορούσα να είχα πάρει iDevice και πάλι εκείνες έχουν τουλάχιστον cloud backups και optimised apps.

 

Αυτά και καλό βράδυ :)

Sorry για το πανωσέντονο. Έβγαλε κρύο αυτές τις μέρες :p

Edited by haris_led
Link to comment
Share on other sites

Παρακαλω οποιος μπορει μια απαντηση γρηγορα.εχει που εκανα αρχικες ρυθμισεις η οθονη εγινε μαυρη δεν επανερχεται απο το ον οφ και εχει μπαταρια

 

Φιλε μου εκει που εκανα τις αρχικες ρυθμισεις αξαφνα μαυρισε η οθονη και δεν επανερχεται μηπως γνωριζεις τι πρεπει να κανω

Edited by zxr
Συνένωση συνεχόμενων μηνυμάτων - Για επεξεργασία/διόρθωση/προσθήκη στοιχείων σε υπάρχον πατάμε το κουμπί "Τροποποίηση"
Link to comment
Share on other sites

Φιλε μου εκει που εκανα τις αρχικες ρυθμισεις αξαφνα μαυρισε η οθονη και δεν επανερχεται μηπως γνωριζεις τι πρεπει να κανω

 

Σβήσιμο του κινητού με το ζόρι μπορεί να γίνει πατώντας παρατεταμένα το κόκκινο κουμπάκι που υπάρχει δίπλα στην θήκη της SIM.

Μετά το ανοίγεις κανονικά :)

Link to comment
Share on other sites

Μενα εχει εγκατεστημενο το mcAfee να το ενεργοποιησω η οχι

Να το πετάξεις στα σκουπίδια.

Μέλος του «παλιού» καλού myphone. myphone τέλος.

Ο έξυπνος παραδέχεται το λάθος του, ο πονηρός δικαιολογείται και ο βλάκας επιμένει.

2DIN Android -παρουσίαση -- Θανάσης. Sony Z3 - Pebble steel :love:

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
Το πεταξα εβαλα το cm securite

 

Κακώς... κανένα δεν χρειάζεσαι. Άφησε τη συσκευή να ανασάνει ελεύθερα.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Κακώς... κανένα δεν χρειάζεσαι. Άφησε τη συσκευή να ανασάνει ελεύθερα.

 

+οσα θες. Τσαμπα ποροι, μνημη και μπαταρια

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Ας πει κάποιος, σε μπανάνα τσαντάκι χωράει το θηρίο? Επειδή δουλεύω το endomondo για τρέξιμο
Link to comment
Share on other sites

Μετά από τόσες καλές κριτικές για το θηρίο ας κάνουμε και ένα brake.. :p

Εγώ πάντως δεν μπορώ να πω ότι έχω μείνει πολύ ευχαριστημένος και πάντως δεν ακουμπάει καν το θηρίο της Samsung το note, που το δουλεύω αρκετό καιρό μαζί με το Ultra..

To κινητό θα συμφωνήσω ότι εκ πρώτης όψεως φαίνεται ποιοτικό και πανέμορφο αλλά ως εκεί..Σε πολλά videos από Youtube παραμορφώνει εικόνα (χωρίς ιδιαίτερα υψηλή ανάλυση) και αργεί αρκετά σε κάποιες περιπτώσεις να επαναφέρει τα είδωλα.

Η φωτογραφική του μηχανή είναι απλά ανεκτή αλλά όχι κάτι το ιδιαίτερο..

Για το μέγεθός του πραγματικά απογοητεύεσαι από το επιτρεπτό ωφέλιμο μέγεθος της οθόνης σε widgets κλπ., ενώ παραδόξως οι γραμματοσειρές του είναι απλά για....πιλότους (τόσο μικρά γράμματα που πρέπει να φοράς γυαλιά για να διακρίνεις το περιεχόμενο)!

Τέλος, το δικό μου τουλάχιστον μου έβγαλε θολούρα στην οθόνη κάπου στο κέντρο της. Μεταφορά στην Αρβάτο όπου το έβγαλαν εκτός εγγύησης (διότι όπως μου είπαν είχε μία μικρή αμυχή στο άκρο της οθόνης - το είδαν λέει με το μεγεθυντικό φακό :)), μου ζήτησαν 250 ευρώ για αντικατάσταση του panel ή αλλιώς 20 ευρώ για να μου το επιστρέψουν ανεπισκεύαστο (!!), όπερ και έγινε!

Οπότε, μαζί με τα άλλα που γράφω, βάζοντας και την απαράδεκτη αντιμετώπιση της Αρβάτο - Sony με την ανεπαρκή υποστήριξη, δηλώνω απογοητευμένος από την αγορά..

Τάσος

 

Be strong where you are weak and weak, where you are strong.. :rocket:

Link to comment
Share on other sites

Αδελφέ, η γραμματοσειρά αλλάζει απο τις ρυθμίσεις.

 

Το έχω στο Huge και ακόμα μικρές μου φαίνονται.. :lol:

Τάσος

 

Be strong where you are weak and weak, where you are strong.. :rocket:

Link to comment
Share on other sites

Μετά από τόσες καλές κριτικές για το θηρίο ας κάνουμε και ένα brake.. :p

Εγώ πάντως δεν μπορώ να πω ότι έχω μείνει πολύ ευχαριστημένος και πάντως δεν ακουμπάει καν το θηρίο της Samsung το note, που το δουλεύω αρκετό καιρό μαζί με το Ultra..

To κινητό θα συμφωνήσω ότι εκ πρώτης όψεως φαίνεται ποιοτικό και πανέμορφο αλλά ως εκεί..Σε πολλά videos από Youtube παραμορφώνει εικόνα (χωρίς ιδιαίτερα υψηλή ανάλυση) και αργεί αρκετά σε κάποιες περιπτώσεις να επαναφέρει τα είδωλα.

Η φωτογραφική του μηχανή είναι απλά ανεκτή αλλά όχι κάτι το ιδιαίτερο..

Για το μέγεθός του πραγματικά απογοητεύεσαι από το επιτρεπτό ωφέλιμο μέγεθος της οθόνης σε widgets κλπ., ενώ παραδόξως οι γραμματοσειρές του είναι απλά για....πιλότους (τόσο μικρά γράμματα που πρέπει να φοράς γυαλιά για να διακρίνεις το περιεχόμενο)!

Τέλος, το δικό μου τουλάχιστον μου έβγαλε θολούρα στην οθόνη κάπου στο κέντρο της. Μεταφορά στην Αρβάτο όπου το έβγαλαν εκτός εγγύησης (διότι όπως μου είπαν είχε μία μικρή αμυχή στο άκρο της οθόνης - το είδαν λέει με το μεγεθυντικό φακό :)), μου ζήτησαν 250 ευρώ για αντικατάσταση του panel ή αλλιώς 20 ευρώ για να μου το επιστρέψουν ανεπισκεύαστο (!!), όπερ και έγινε!

Οπότε, μαζί με τα άλλα που γράφω, βάζοντας και την απαράδεκτη αντιμετώπιση της Αρβάτο - Sony με την ανεπαρκή υποστήριξη, δηλώνω απογοητευμένος από την αγορά..

 

Το Xperia Z Ultra δεν θα το αγοράσεις σε καμία περίπτωση για την κάμερά του (εάν θες καλή κάμερα σε κινητό η άλλη μου συσκευή είναι αυτή που σου προτείνω). Στο huge όπως προανέφερε και ο φίλος είναι πολύ μεγάλη η γραμματοσειρά. Εάν δε σου κάνουν και πάλι τότε μπορείς να πάρεις το lg g flex που έχεις hd ανάλυση σε 6 ίντσες οθόνη! Για τα widget δεν πολυκατάλαβα ποιο είναι το πρόβλημά σου. Πέρα από τα widget, σε αυτή την οθονάρα είναι πάρα πολύ λειτουργικές οι μικρές εφαρμογές, από τις οποίες ανοίγεις πάρα πολλές ταυτόχρονα. Όσο για την Αρβάτο, εκεί θα πήγαινες και αν είχες HTC εκεί θα πήγαινες και αν είχες iphone και γενικώς στην Ελλάδα ζεις οπότε να ξέρεις τι πρέπει να περιμένεις από το θέμα εξυπηρέτησης για να μην πέφτεις και από τα σύννεφα...:)

Link to comment
Share on other sites

Θα διαφωνήσω κάθετα με τον ωχαδερφισμο "στην Ελλάδα ζεις", δεν έχεις ακούσει για το service της LG? Είναι το καλύτερο ίσως στην Ελλάδα, αν εσύ θες να συμβιβαστείς με ένα κακό service είναι δικαίωμα σου αλλά όχι κοινή παραδοχή.
Link to comment
Share on other sites

Το έχω στο Huge και ακόμα μικρές μου φαίνονται.. :lol:

Καλημέρα! Δεν μπορείς να αφορήσεις το κινητό επειδή η μεγάλες γραμματοσειρές σου φαίνονται μικρές. Το συγκεκριμμένο νήμα έχει τόσους χρήστες και είσαι ο μόνος που παραπονιεσαι για τις γραμματοσειρές, οπότε είναι μάλλον δική σου ιδιαιτερότητα. Τη σέβομαι , ότι σε ενοχλεί, αλλά η σονυ και η καθε σονυ κοιταει το 99% των αγοραστών. Προφανώς ανηκεις στο 1% που δεν μπορει να σε καλύψει...

Σχετικά με την εγγύηση καλά εκανες και το ανέφερες. Ειλικρίνα σε συμμεριζομαι και λυπάμαι για την απαραδεκτη αντιμετωπιση εκ μερος τους...

 

----- προσθήκη μηνύματος 59 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Σε πρωτη φουρνια εσβησα αυτες τις εφαρμογες με titanium.

καλά τόλμησες και έσβησες Κινέζικο keyboard? Εισαι καλά? Το ποιο χρήσιμο από ολα! :blink:

Facebook:https://www.facebook.com/MrTheoprofil

YouTube:http://www.youtube.com/user/MrTheoprofil

Pinterest:http://www.pinterest.com/theoprofil

Link to comment
Share on other sites

Χαχαχ.. και το skin του αμα λαχει! :p

 

Να σε ρωτησω (εσενα ή οποιον αλλον ξερει) αυτο το wake που μου ξυπναει τη συσκευη 800 φορες τελικα εχει να κανει με τον παροχο; θυμαμαι το ειχα ξηλωσει στο Ζ με 4.3 και ειναι ενα πολυ συνηθες προβλημα.

Απλα δεν ξερω αν τελικα κανει να το ξηλωσουμε μηπως επηρεαζει πουθενα.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Θα διαφωνήσω κάθετα με τον ωχαδερφισμο "στην Ελλάδα ζεις", δεν έχεις ακούσει για το service της LG? Είναι το καλύτερο ίσως στην Ελλάδα, αν εσύ θες να συμβιβαστείς με ένα κακό service είναι δικαίωμα σου αλλά όχι κοινή παραδοχή.

 

Μάλλον παρεξηγήθηκα... Δεν είναι καθόλου ωχαδερφισμός. Προφανώς και όταν σε αντιμετωπίζουν με τρόπο που δεν αρμόζει τους ζαλίζεις, γράφεις αρνητικές κρητικές, κάνεις αρνητική διαφήμιση, αναφέρεις την εμπειρία σου σε forum, ίσως κάνεις και καταγγελία στη γενική γραμματεία καταναλωτή μέχρι να πετύχεις το στόχο σου. Το μόνο που ήθελα να τονίσω είναι ότι σε αυτή τη χώρα τουλάχιστον σε πάρα πολλές από τις αγορές σου θα χρειαστεί να μπεις σε διαδικασία να βρεις το δίκιο σου... Επίσης όσοι γνωστοί ασχολήθηκαν με την αρβάτο είχαν θέματα, οπότε δεν πιστεύω ότι αυτός είναι λόγος για να καταλήξεις στο ότι δεν αξίζει η αγορά του xperia z ultra...:)

Link to comment
Share on other sites

Για αυτο ειναι τα forums. Για να γραφουμε την αποψη μας ειτε θετικη, ειτε αρνητικη. ;)

 

Οσο για την Arvato, δεν φταιει αυτη καθε αυτη. Καπου φταιει και η Sony οταν, για παραδειγμα, σου ζηταει για να αλλαξει οθονη σε Xperia Z 300+ ευρω οταν το βρισκεις στα 270 καινουριο και οταν αλλα μαγαζια σου κατασκευαζουν τη ζημια και μαλιστα με αυθεντικα ανταλλακτικα στα 190 ευρω. Ειμαι παθων και εγω και παρα πολλοι και παρολο που δεν ειναι το σωατο νημα, καθε φορα που παιρνω Sony ευχομαι να μην παθει τιποτα και μπλεξω με Arvato

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Sony Xperia Z Ultra

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...