Jump to content

Huawei Ascend P6


irovoudou
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

με καλά ακουστικά δοκίμασες?

γιατί σε πολλούς προτείνω κινητά κλπ και αρκετοί δίνουν μεγάλη βάση στον ηχο (το έχουν σαν mp3 player δλδ) να ξέρω τι γίνετε απλός

 

Δοκίμασα με τα ακουστικά που συνδέω στο PC μου ( πολύ δυνατά ) και είναι εμφανής η διαφορά ως προς την ένταση μεταξύ PC και κινητού.Πάντως γενικά είμαι τύπος που ακούει πολύ δυνατά μουσική οπότε δεν ξέρω αν αυτό θα είναι πρόβλημα για άλλους που ακούνε πιο σιγανά.Σίγουρα πάντως θα έχουν θέμα με την εργονομία των μαμίσιων ακουστικών.

 

Όπως είδα σε ένα screenshot τα Ελληνικά παραμένουν μετά το format σε Β118? η έκδοση Β118 χρειάζεται ολικό format και πως γίνεται αυτό?

 

Εγώ την έβαλα πάνω από την 111 μέσω local update ( τι ωραίος και απλός τρόπος όταν δεν υπάρχει ΟΤΑ ) και δεν έχασα τίποτα και τα ελληνικά παρέμειναν.Επαναφορά εργοστασιακών δεν έχω κάνει κατόπιν ( για να κερδίσω και το extra soft key που λέει ο haki ) οπότε δεν μπορώ να σου απαντήσω πάνω σε αυτό.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2,2χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Nα μην:lol:

 

Χτες είχαμε leak της beta B122 αλλά θα σας έλεγα να μην τη βάλετε μέχρι να γίνει stable :

Άρθρο : http://huaweinews.com/2013/11/ascend-p6-b122-firmware/

 

Download link :http://dl.huaweinews.com/index.php?dir=Roms/Ascend-P6/

Edited by ipred
Link to comment
Share on other sites

Σαν κατοχος huawei ideos x5 pro εχω 2 πραγματα να πω σαν γνωστης custom rom για το δικο μου κινητο.

Για γρηγορο κλειδωμα δορυφορων διορθωσα στο δικο μου αλλαζοντας το gps.conf με gps.conf με ευρωπαικα προτυπα γιατι συνηθως και απο ελληνικη αντιπροσωπεια συγκεκριμενα τη wind δινοταν με κινεζικα ή αμερικανικα προτυπα οποτε ηταν λογικο στην ελλαδα να μην πιανει δορυφορους ή να αργει απελπιστικα απο 5 εως 7 λεπτα και να μην παραμενει σταθερο.Με μαμισια ακουστικα στο δικο μου κινητο ακουγα πολυ βαθια αλλα ειδα μεγαλη διαφορα με ακουστικα sony ericson αλλα προσοχη για smartphone όχι τα παλιά εγώ χρησιμοποιω αυτα http://www.skroutz.gr/s/3028701/Sony-Ericsson-HPM-75.html . Τα γραφω αυτα μηπως με ολα τα huawei ισχύουν τα ιδια. Μακαρι σε μερικους μηνες να μπορεσω να το αγορασω και εγω αν και δεν εχω παραπονο απο το ήδη υπάρχον και δεν προκειται να το πουλησω στη καμία.

Edited by tzivas31
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα σε ολους

 

Εχω το Ρ6 περιπου 2 μηνες τωρα, το αγορασα απο το Ομαν (εκει μενω :) περιπου 350€ και λιγες μερες μετα το εβγαλαν προσφορα στα 270€... :(

 

Με την αρχικη ρομ δεν ασχοληθηκα καθολου, περασα κατευθειαν την 111 και ειχα προσεξει οτι η μπαταρια επεφτε ταχυτατα, ηθελε φορτιση ανα 24ωρο και χωρις πολλη χρηση... Βεβαια το wifi και το 3G τα εχω ανοιχτα ολη μερα.

 

Σημερα περασα την 118, ελπιζω να δω καποια βελτιωση. Σε ολα τα υπολοιπα μπορω να πω οτι το κινητο ειναι αριστο, για την κατηγορια του φυσικα. Ειχα και πριν ενα Huawei U9500 D1 και ημουν παρα πολυ ευχαριστημενος!

 

2 αποριες μονο:

 

1) Στο D1 ειχα το NDrive10, το οποιο στο Ρ6 δε φαινεται να δουλευει (νομιζω εχει θεμα στην 4.2). Ποιον πλοηγο εχετε να προτεινετε?

2) Για την αποκρυψη των softkeys με το 4ο softkey-"βελακι" πρεπει να κανω factory reset αν καταλαβα καλα? Unbranded ηταν το κινητο, απο το Carrefour το αγορασα.

Link to comment
Share on other sites

Σημερα περασα την 118, ελπιζω να δω καποια βελτιωση. Σε ολα τα υπολοιπα μπορω να πω οτι το κινητο ειναι αριστο, για την κατηγορια του φυσικα.

 

Εγώ είδα μεγάλη βελτίωση με την 118 στη μπαταρία σε σχέση με τις προηγούμενες rom:)

 

Ποιον πλοηγο εχετε να προτεινετε?

 

To Sygic χρησιμοποιώ 1 χρόνο τώρα και το θεωρώ καλό.Ωστώσο δεν έχω δοκιμάσει άλλους πλοηγούς για να κάνω σύγκριση.

 

Για την αποκρυψη των softkeys με το 4ο softkey-"βελακι" πρεπει να κανω factory reset αν καταλαβα καλα? Unbranded ηταν το κινητο, απο το Carrefour το αγορασα.

 

Κοίτα πάνω σε αυτό το θέμα έχω φάει μπέρδεμα γιατί άλλο λέει ο Haki εδώ στο forum που έχει το 4ο κουμπί κι άλλο λένε στο σχετικό thread στο XDA.Στο XDA λένε ότι υπάρχουν 2 rom 118.H international και η κινέζικη.Η κινέζικη λένε ότι έχει το κουμπάκι.Ο Ηaki εδώ λέει ( εκτός αν τον έχω παρερμηνεύσει ) ότι μία είναι η 118 και ότι με επαναφορά εργοστασικών σου δίνει το 4ο κουμπάκι.Εγώ είχα την international 111,έβαλα την international 118, έκανα format χτες αλλά 4ο κουμπάκι δεν είδα ( εκτός αν το format πρέπει να γίνει πριν την 118 και όχι μετά).Πάντως στο XDA υπάρχει σχετικό thread όπου προτείνονται 2 tweaks για να έχει κάποιος το 4ο κουμπί :

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=2453926

Link to comment
Share on other sites

Το έχω από πάνω το link όπου στο 3ο post λέει :

"I had eu version then i updated to china version there was option to enable / disable"

 

και πιο επίσημα εδώ όσο αφορά πχ την 117:

http://huaweinews.com/2013/10/ascend-p6-b117-firmware/

όπου λέει :

"Now Huawei has released the B117 firmware update for the Chinese version of Ascend P6 and this new update said to include many bug fixes and performance improvements" και μετά "Unfortunately Huawei doesn’t seem to be keeping up with the updates for the international version of Ascend P6 because there aren’t any new firmwares available for the International version of the phone"

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάντως πέρασα σε Ελληνικό Ρ6 της cosmote to B118 με force upgrade όπως ονομάζει τη μέθοδο στις οδηγίες και το τέταρτο πλήκτρο υπάρχει.
Link to comment
Share on other sites

@haki,ok , sorry νόμιζα ότι αναφερόσουν γενικά στις Rom και όχι συγκεκριμένα στην 118.Θα εφαρμόσω το tweak του xda για να τελειώνουμε με αυτό το πράγμα.Η μόνη λογική εξήγηση που μπορώ να δώσω είναι ότι μάλλον παίζει ρόλο ο τρόπος του update.O φίλος από πάνω έκανε το update με τον τρόπο των οδηγιών του αρχείου,εγώ το έκανα με local, άρα μάλλον παίζει ρόλο ο τρόπος του update. Edited by ipred
Link to comment
Share on other sites

Μ ενδιαφέρει το τηλέφωνο και θα ήθελα να μου πει κάποιος αν έχουν λυθεί τα προβλήματα με το gps που αργεί να κλειδώσει δορυφόρο. Διάβασα στους XDA πως αυτό διορθώνεται με μια εφαρμογή που την βρίσκεις ελεύθερη στο play store και λέγετε GPS info , δουλεύει στο P6? Μετά την τελευταία αναβάθμιση το wifi ανταποκρίνεται σωστά, του πέρασαν οι παιδικές ασθένειες ? :lol:
Link to comment
Share on other sites

@haki,ok , sorry νόμιζα ότι αναφερόσουν γενικά στις Rom και όχι συγκεκριμένα στην 118.Θα εφαρμόσω το tweak του xda για να τελειώνουμε με αυτό το πράγμα.Η μόνη λογική εξήγηση που μπορώ να δώσω είναι ότι μάλλον παίζει ρόλο ο τρόπος του update.O φίλος από πάνω έκανε το update με τον τρόπο των οδηγιών του αρχείου,εγώ το έκανα με local, άρα μάλλον παίζει ρόλο ο τρόπος του update.

 

Το εκανα με αυτη τη μεθοδο και λειτουργει μια χαρα...

Link to comment
Share on other sites

Μ ενδιαφέρει το τηλέφωνο και θα ήθελα να μου πει κάποιος αν έχουν λυθεί τα προβλήματα με το gps που αργεί να κλειδώσει δορυφόρο. Διάβασα στους XDA πως αυτό διορθώνεται με μια εφαρμογή που την βρίσκεις ελεύθερη στο play store και λέγετε GPS info , δουλεύει στο P6? Μετά την τελευταία αναβάθμιση το wifi ανταποκρίνεται σωστά, του πέρασαν οι παιδικές ασθένειες ? :lol:

 

Δεν το έχω δουλέψει πολύ, μισή μέρα μόνο. Είμαι με τη Β118. Με το wi fi δεν αντιμετώπισα κανένα πρόβλημα μέχρι τώρα αλλά το gps είναι σχετικά αργό (χωρίς ενεργά τα δεδομένα).

Link to comment
Share on other sites

Όντως, χωρίς την υποβοήθηση δεδομένων χρειάζεται περίπου ένα λεπτό για να κλειδώσει. Υπάρχουν συσκευές που το κάνουν αυτό πολύ πιό σύντομα...πάντα χωρίς χρήση δεδομένων.

 

Haki πες μου πως το πήρες και αυτό;

Nokia 3200 ---> Sony Ericsson W810i ---> Sony Ericsson W995i ---> Huawei Honor 2 ---> Huawei Mate 7 ---> Xiaomi Mi A1 ---> Xiaomi Mi 9 SE ---> Realme 9 Pro+

Link to comment
Share on other sites

Έχω ήδη κάνει πολλά ποστ σ' αυτό το thread.

 

Εγώ μια μερα ρε φίλε θα σου στείλω την εφορία! :p

 

Μου κάνεις μια συγκριση με το Honor 2 που έχω; Βασικά θα αγόραζα το p6 αβλεπεί αν υποστήριζε και 4g. Το πιασα χθές στα χέρια μου και έπεινα παγωτό. Αν δεν είχα πάρει το Honor 2 τώρα.... Τες πα.. Το επόμενο λεπτό μοντέλο θα το τσιμπίσω!!!

Nokia 3200 ---> Sony Ericsson W810i ---> Sony Ericsson W995i ---> Huawei Honor 2 ---> Huawei Mate 7 ---> Xiaomi Mi A1 ---> Xiaomi Mi 9 SE ---> Realme 9 Pro+

Link to comment
Share on other sites

Δεν το έχω δουλέψει πολύ, μισή μέρα μόνο. Είμαι με τη Β118. Με το wi fi δεν αντιμετώπισα κανένα πρόβλημα μέχρι τώρα αλλά το gps είναι σχετικά αργό (χωρίς ενεργά τα δεδομένα).

 

Ελπίζω σε κάποια επόμενη αναβάθμιση να λύσουν το πρόβλημα , ευχαριστώ για την απάντηση.

Link to comment
Share on other sites

Θες δεν θες θα την χρειαστείς την sd γιατί από τα 8 τα μισά (4gb) χρησιμοποιούνται από το σύστημα.Οπως λέει και ο φίλος παραπάνω,υπάρχει η δυνατότητα μεταφοράς εφαρμογών στην sd ή να τα στέλνεις κατευθείαν εκεί.

 

settings > manage apps > on sdcard > now select app which u want to move on sd card > select option move to sdcard !

 

settings> storage> default install location sd card choice

 

Που μπορεί να υπάρχει η επιλογή default install location sd card ; Όσο και να κοιτάω στις ρυθμίσεις> αποθηκευτικός χώρος, δε τη βρίσκω.

Link to comment
Share on other sites

H κινητάρα θα πάρει Kitkat περί τα τέλη Ιανουαρίου ντυμένο με το καινούργιο Emotion 2.0.... :) Αρχικα λέγεται οτι θα ειναι μονο για τους Κινέζους και η διεθνής έκδοση θα βγει αργότερα...

 

http://huaweinews.com/2013/11/android-4-4-kitkat-ascend-p6/

Edited by GMF80
Link to comment
Share on other sites

Πολυ ωραια. Αμα ερθει ειδοποιηση προς τα τελη Ιανουαριου, θα το μαθετε πρωτοι (εχω ενα P6 της China Telecom):D
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σας είμαι καινούριος σε android και θα ήθελα να με πληροφορήσει κάποιος αν γίνετε τι είναι αυτο το Β118 και Β117 που διαβάζω το Huawei ascend P6 το έχω στα χέρια μου μόλις 10 μέρες και ψάχνομαι..... δεν γνωρίζω τίποτα :(
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σας είμαι καινούριος σε android και θα ήθελα να με πληροφορήσει κάποιος αν γίνετε τι είναι αυτο το Β118 και Β117 που διαβάζω το Huawei ascend P6 το έχω στα χέρια μου μόλις 10 μέρες και ψάχνομαι..... δεν γνωρίζω τίποτα :(

 

Είναι η έκδοση firmware. Ρίξε μια ματιά http://huaweinews.com/?s=ascend+p6

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Huawei Ascend P6

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...