Jump to content

Huawei Ascend P6


irovoudou
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Πολύ καλό νεο για το Swype. Πάντως με την Β132 δεν αντιμετωπίζω πρόβλημα με τη μπαταρία όπως είχε αναφερθεί. Στα επίπεδα της B125 είναι. Άντε να δούμε πότε θα έρθει πια η επίσημη διεθνής kitkat....
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2,2χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Πήγαινε "ρυθμίσεις" και μετά "σχετικά με το τηλέφωνο".Κατέβα εκεί που λέει αριθμός έκδοσης

 

θα λέει ή P6-U06V100R001C00B125 (το B125 ειναι η έκδοση του firmware που δεν σε απασχολεί)

ή θα λέει P6-U06V100R00C17B125

 

Εαν έχεις την Unicom version του κινητού που γράφει C17 και όχι C00 τότε μπορείς να κάνεις το Update σε kitkat (V100R001C17B506)

 

http://huaweinews.com/2014/03/ascend-p6-b506-kitkat-firmware/

 

ΠΡΟΣΟΧΗ : Μην δοκιμάσεις το update στην international version (C00)

Link to comment
Share on other sites

Πήγαινε "ρυθμίσεις" και μετά "σχετικά με το τηλέφωνο".Κατέβα εκεί που λέει αριθμός έκδοσης

 

θα λέει ή P6-U06V100R001C00B125 (το B125 ειναι η έκδοση του firmware που δεν σε απασχολεί)

ή θα λέει P6-U06V100R00C17B125

 

Εαν έχεις την Unicom version του κινητού που γράφει C17 και όχι C00 τότε μπορείς να κάνεις το Update σε kitkat (V100R001C17B506)

 

http://huaweinews.com/2014/03/ascend-p6-b506-kitkat-firmware/

 

ΠΡΟΣΟΧΗ : Μην δοκιμάσεις το update στην international version (C00)

 

Όποιος το δοκιμάσει αυτό, τότε μπορεί να τσεκάρει κι αυτό: http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=2703858

Link to comment
Share on other sites

Όποιος το δοκιμάσει αυτό, τότε μπορεί να τσεκάρει κι αυτό: http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=2703858

 

σε ευχαριστω πολυ για τις πληροφοριες.

Link to comment
Share on other sites

Μόλις πήρα το κινητό για την γυναίκα , από εδώ μιας και είναι στην πόλη μου (χωρίς να θέλω να κάνω διαφήμιση, αλλά πολύ καλή εξυπηρέτηση και ήρθε αμέσως το κινητό σε άριστη συσκευασία και κατάσταση), τρομερή τιμή, τέλειο κινητό για τα λεφτά αυτά !!! Θα το κράταγα άνετα και για μένα!! Για να τρελάθηκα εγώ με την ποιότητα του, φανταστείτε πως νιώθει η γυναίκα με το εργαλείο αυτό ... :lol:

Άντε να έρθει και η αναβάθμιση να δούμε πόσο καλύτερο μπορεί να γίνει! Πάντως τόση ώρα που το περιεργάζομαι δεν είδα ούτε κολλήματα, ούτε τίποτα! Πολύ καλή εμβέλεια wifi και γενικά ένα πολύ εύχρηστο/παραμετροποιήσιμο μενού που το φέρνεις στα μέτρα σου με άνεση! Μέχρι και η θήκη που έχει μέσα δώρο, είναι ποιοτική! Μου φαίνεται πολύ περίεργο πως έχει τόσο μέτρια συμμετοχή το νήμα αυτό! Προφανώς δεν το έχουν πιάσει στα χέρια τους πολλοί να το δουν!

Link to comment
Share on other sites

Μου φαίνεται πολύ περίεργο πως έχει τόσο μέτρια συμμετοχή το νήμα αυτό! Προφανώς δεν το έχουν πιάσει στα χέρια τους πολλοί να το δουν!

 

Αν στο κάτω bezel έγραφε Samsung αντί HUAWEI θα γινόταν χαμός εδώ πέρα...

Link to comment
Share on other sites

Πέρασα την kitkat http://huaweinews.com/2014/03/ascend-p6-b506-kitkat-firmware/ πάνω από την B132 και όλα λειτουργούν άψογα... Το τηλέφωνο ξεκίνησε στα Ελληνικά, επάφές κλπ ολα ΟΚ, google apps...

 

 

Kαι εχω την C00 έκδοση του κινητού!

 

Edit: Mια κινεζοεφαρμογή και το vmall σε αφηνει να τα απεγκαταστήσεις.

Η μόνη εμφάνιση κινεζικων είναι στον dialer οταν καλεις η σε καλούνε που κάτω από το νούμερο την περιοχή τη γράφει στα κινεζικα...

Μέχρι να βγει η επισημη international έιναι σουπερ...

Oντως το swype είναι προεγκατεστημένο...

O Νοva Launcher πραγματικά πετάει με την επίσημη κιτκατ, με την beta είχε κάποια κολληματακια...

 

Εdit2 Τα κινεζικα που ανέφερα στον dialer μπορούν να φύγουν. Στον dialer πας ρυθμίσεις-- προσθετες ρυθμίσεις και στην αναγνώριση κλήσης επιλέγεις προεπιλογή δικτύου....

 

Αν παίρνει και ΟΤΑ Updates οταν τις παίρνουν οι Κινέζοι δεν βλέπω τον λόγο να βάλω την international....

Edited by GMF80
Link to comment
Share on other sites

GPS δεν έχω χρησιμοποιήσει ποτέ στο P6 οπότε δεν μπορώ να πω.. Wifi και σήμα είναι μια χαρά, κανένα πρόβλημα μέχρι τώρα...
Link to comment
Share on other sites

Tην έβαλα κι εγώ :) Όλα μια χαρά. To Swype για να τρέχει άψογα πρέπει να απενεργοποιήσετε τις γνωστές ρυθμίσεις ( δυναμικό λεξικό, αντίγραφο ασφαλείας και συγχρονισμός, έξυπνη επεξεργασία ).
Link to comment
Share on other sites

Πέρασα την kitkat http://huaweinews.com/2014/03/ascend-p6-b506-kitkat-firmware/ πάνω από την B132 και όλα λειτουργούν άψογα... Το τηλέφωνο ξεκίνησε στα Ελληνικά, επάφές κλπ ολα ΟΚ, google apps...

 

 

Kαι εχω την C00 έκδοση του κινητού!

 

Edit: Mια κινεζοεφαρμογή και το vmall σε αφηνει να τα απεγκαταστήσεις.

Η μόνη εμφάνιση κινεζικων είναι στον dialer οταν καλεις η σε καλούνε που κάτω από το νούμερο την περιοχή τη γράφει στα κινεζικα...

Μέχρι να βγει η επισημη international έιναι σουπερ...

Oντως το swype είναι προεγκατεστημένο...

O Νοva Launcher πραγματικά πετάει με την επίσημη κιτκατ, με την beta είχε κάποια κολληματακια...

 

Εdit2 Τα κινεζικα που ανέφερα στον dialer μπορούν να φύγουν. Στον dialer πας ρυθμίσεις-- προσθετες ρυθμίσεις και στην αναγνώριση κλήσης επιλέγεις προεπιλογή δικτύου....

 

Αν παίρνει και ΟΤΑ Updates οταν τις παίρνουν οι Κινέζοι δεν βλέπω τον λόγο να βάλω την international....

 

Για να τη περάσουμε απλά κάνουμε copy τη rom στο directory /sdcard/dload/ και μετά reboot ή πρέπει να κάνουμε και τίποτε άλλο?

Αν τη περάσουμε από ότι καταλαβαίνω, κρατιούνται όλες οι εφαρμογές και οι επαφές σωστά?

Απλά ρωτάω γιατί κάποτε λέγαμε σε κάθε update καλύτερα να γίνεται κάνοντας πρώτα reset το κινητό.

Link to comment
Share on other sites

Ακριβώς όπως τα περιέγραψες. Πρέπει να έχεις την Β132 βέβαια... Reset δεν έκανα αλλά δεν βλέπω κάποιο πρόβλημα. Το κινητό είναι super smooth....
Link to comment
Share on other sites

Πράγματι πολύ καλή η kitkat.

Εγώ την πέρασα πάνω από την 125.

Όσο για το Swype δεν απενεργοποiησα τίποτα και δουλεύει τζάμι.

Link to comment
Share on other sites

Τα κινεζικα μου τα ξαναβγαζει στον dialer... Οποιον τον ενοχλουν μπορεί να βάλει τον exdialer που ειναι και πιο ωραίος....
Link to comment
Share on other sites

Μόλις τη πέρασα κι εγώ.

Φαίνεται καλή.

Για αρχή έχω τα παρακάτω προβλήματα:

1) Έχει φύγει η επιλογή Sync Contacts από το google account και άρα δε μπορώ να συγχρονίσω τις επαφές μου. Ψάχνω να βρω τρόπο πως να την επαναφέρω

2) Όταν χτυπάει το τηλέφωνο εκεί που βγαίνει από πια περιοχή τηλεφωνούν είναι στα κινέζικα

3) Δεν είμαι πλέον root (αναμενόμενο). Θα δοκιμάσω το vroot γιατί λένε ότι μόνο αυτό δουλεύει σ'αυτή την έκδοση

 

Ερώτηση:

Πως μπορώ να κάνω σκοτεινή τη notification screen?

Link to comment
Share on other sites

1) Έχει φύγει η επιλογή Sync Contacts από το google account και άρα δε μπορώ να συγχρονίσω τις επαφές μου. Ψάχνω να βρω τρόπο πως να την επαναφέρω

 

Ανέβασα το σχετικό apk ( το είχα κρατήσει backup ) , οπότε κατέβασέ το και τρέξε το. Kανονικά πρέπει να μπει στο system/app μέσω root browser αλλά επειδή δεν είμαι root τώρα στην Kitkat, το έβαλα στην εξωτερική κάρτα, το έτρεξα ( επέτρεψα άγνωστες προελεύσεις φυσικά ) και συγχρόνισα. Κάνε και επανεκκίνηση όταν το βάλεις και επέτρεψε όσα σου ζητήσει.

 

http://www.sendspace.com/file/59tcfx

Edited by ipred
Link to comment
Share on other sites

O τρόπος φαντάζομαι είναι ίδιος για όλες τις εκδόσεις. Εγώ την έβαλα πάνω από την Β119.

1)Κατεβάζεις την kitkat από εδώ :

http://dl-uk.huaweinews.com/index.php?dir=Roms/Ascend-P6/

2) Ξεζιπάρεις και προκύπτει ο φάκελος dload τον οποίο αντιγράφεις από το pc σου στην εξωτερική κάρτα.

3) Πας ρυθμίσεις τηλεφώνου και στην ενημέρωση επιλέγεις τοπική ενημέρωση ( local update ).

 

To κινητό κάνει restart, φορτώνει την ενημέρωση και τελείωσες.

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν τα έως τώρα προβλήματα που έχω εντοπίσει είναι τα εξής :

Το άλυτο σοβαρούτσικο :

Ο κέρσορας ενώ ανασβοβήνει κανονικά όταν γράφω ένα sms ή στον browser, στο search του google play δεν φαίνεται καθόλου η κάθετη γραμμή όπως και σε δυο άλλες εφαρμογές. Είναι ενοχλητικό όταν θέλεις να διορθώσεις ένα μεσαίο γράμμα ή να εισάγεις ένα κενό.

Τα λυμένα σοβαρούτσικα :

Ο Dialer αργεί να φορτώσει όταν δεν τρέχει στο background. Λύνεται εύκολα αυτό αν αντικαταστήσει κάποιος τον stock με τον exdialer ( αυτόν χρησιμοποιώ ούτως ή άλλως). Σε μένα το Swype όταν έχει ενεργοποιημένο το αντίγραφο και συγχρονισμός, το δυναμικό λεξικό και τον έξυπνο επεξεργαστή κολλάει που και που. Το έλυσα εύκολα κι αυτό απενεργοποιώντας τις παραπάνω 3 ρυθμίσεις.

Το μικρό :

Τα κινέζικα γράμματα που βγαίνουν στην οθόνη της εισερχόμενης κλήσης.

 

Για τη λειτουργία του stock launcher και των widgets του δεν μπορώ να δώσω feedback γιατί δεν τα χρησιμοποιώ. Αυτός ήταν άλλωστε και ο λόγος που περίμενα πως και πως την kitkat. ( = να βάλω τον Nova Prime μου και τα widgets μου όπως θέλω εγώ ). Η κύλιση στον Nova είναι πιο smooth πλέον.

 

Το gps με ανοιχτό wifi εντός σπιτιού με κλειστά παράθυρα και παραθυρόφυλλα , κλείδωσε αμέσως στην εφαρμογή που χρησιμοποιώ (sygic)

 

Το σήμα wifi είναι σταθερότατο χωρίς διακοπές ( δεν είχα ούτε με την jb διακοπές ). Το σήμα της κινητής στα ίδια επίπεδα ( χρησιμοποιώ 2G όταν δεν χρησιμοποιώ δεδομένα )

 

Για κάμερα και μπαταρία δεν έχω άποψη ακόμα. Για τη μπαταρία πρέπει να περάσουν κάποιες μέρες.

 

Το εφεδάκι στη lock screen πολύ ωραίο ( αν και δεν φτάνει το dewdrop της LG )

 

Γενικά πέρα από το θέμα του κέρσορα είμαι πάρα πολύ ικανοποιημένος και αν βρω τρόπο να το λύσω τότε δεν θα βγάλω την κινέζικη όταν έρθει η international. Lags με την έννοια του λόξυγγα δεν έχω εντοπίσει μέχρι στιγμής. Με την έννοια της χρονοκαθυστέρησης , ναι στον stock dialer στο 1ο άνοιγμά του.

 

Αν ξέχασα κάτι ρώτα με.:)

Edited by ipred
Link to comment
Share on other sites

O τρόπος φαντάζομαι είναι ίδιος για όλες τις εκδόσεις. Εγώ την έβαλα πάνω από την Β119.

1)Κατεβάζεις την kitkat από εδώ :

http://dl-uk.huaweinews.com/index.php?dir=Roms/Ascend-P6/

2) Ξεζιπάρεις και προκύπτει ο φάκελος dload τον οποίο αντιγράφεις από το pc σου στην εξωτερική κάρτα.

3) Πας ρυθμίσεις τηλεφώνου και στην ενημέρωση επιλέγεις τοπική ενημέρωση ( local update ).

 

To κινητό κάνει restart, φορτώνει την ενημέρωση και τελείωσες.

 

ποιο απο ολα κατεβαζω??

Link to comment
Share on other sites

Ανέβασα το σχετικό apk ( το είχα κρατήσει backup ) , οπότε κατέβασέ το και τρέξε το. Kανονικά πρέπει να μπει στο system/app μέσω root browser αλλά επειδή δεν είμαι root τώρα στην Kitkat, το έβαλα στην εξωτερική κάρτα, το έτρεξα ( επέτρεψα άγνωστες προελεύσεις φυσικά ) και συγχρόνισα. Κάνε και επανεκκίνηση όταν το βάλεις και επέτρεψε όσα σου ζητήσει.

 

http://www.sendspace.com/file/59tcfx

 

Σωστός, τώρα δουλεύει και ο συγχρονισμός.

 

Όποιος θέλει να κάνει root , γίνεται μέσω του vroot πολύ εύκολα.

Απλά να χρειάζεται τη τελευταία έκδοση του vroot

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Huawei Ascend P6

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...